Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

δηλαδη 304 ευρω?Μπορεισ να μου πεις πως το βρηκες?

 

Υπολοιπο (300) *ετησιο επιτοκιο (16.95/100) /12 (μηνες) = μηνιαιος τοκος (4.24)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, επειδή προφανώς είμαι πολύ άσχετος με το όλο θέμα, έχετε να προτείνετε τίποτα σχετικά με δάνειο αυτοκινήτου?

 

Επίσης είδα στα δάνεια της Εθνικής το εξής:

http://img106.imageshack.us/img106/3374/screenshot003xr2.jpg

Δηλαδή είναι ένα δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο, αλλά αυτό το "πλέον περιθωρίου" τι ακριβώς σημαίνει; Ότι έχει κυμαινόμενο επιτόκιο το οποίο όμως μπορεί να αυξηθεί μόνο +3,50%. Δηλαδή να φτάσει το 7.50% ανεξαρτήτως του επιτοκίου της Ε.Κ.Τ. ?

 

Ευχαριστώ πολύ για κάθε πληροφορία :O

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βλέπεις πρώτα τι προσφέρει η εταιρεία και με ποια τράπεζα συνεργάζεται? Αρκετές φορές είναι από τις πιο συμφέρουσες λύσεις (και με το λιγότερο τρέξιμο).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή προφανώς είμαι πολύ άσχετος με το όλο θέμα, έχετε να προτείνετε τίποτα σχετικά με δάνειο αυτοκινήτου?

 

Επίσης είδα στα δάνεια της Εθνικής το εξής:

http://img106.imageshack.us/img106/3374/screenshot003xr2.jpg

Δηλαδή είναι ένα δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο, αλλά αυτό το "πλέον περιθωρίου" τι ακριβώς σημαίνει; Ότι έχει κυμαινόμενο επιτόκιο το οποίο όμως μπορεί να αυξηθεί μόνο +3,50%. Δηλαδή να φτάσει το 7.50% ανεξαρτήτως του επιτοκίου της Ε.Κ.Τ. ?

 

Ευχαριστώ πολύ για κάθε πληροφορία :O

 

Ο πίνακας που παραθέτεις λέει:

- για καινούργιο αυτοκίνητο: επιτόκιο ευρωπαικής κεντρικής τράπεζας (ΕΚΤ) + 3,5%, δηλαδή σήμερα: 4+3,5 = 7,5%. Αν αύριο πάει στο 4,5% το ΕΚΤ τότε το επιτόκιο του δανείου θα είναι 8%

- για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο ΕΚΤ+5,5% δηλαδή τώρα 4+5,5=9,5% επιτόκιο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βλέπεις πρώτα τι προσφέρει η εταιρεία και με ποια τράπεζα συνεργάζεται? Αρκετές φορές είναι από τις πιο συμφέρουσες λύσεις (και με το λιγότερο τρέξιμο).

Γιατί έχω δει της Citroen και είναι 7% οπότε ψάχνω (μάταια μάλλον) για κάτι καλύτερο :)

Όπως π.χ. της Chevrolet που μου έδινε 5.5% σταθερό

 

af9pk σε ευχαριστώ πολύ!

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κανω αγορες μεσω του ebay εδω και 1 χρονο...απο οταν δηλ. το $ εχει πεσει, δεν εχω δει καμια χρεωσει εχτρα για τις συναλλαγες μου.

 

 

 

Συμβουλη φιλε,

Προσεχε το...αυτα τα μικρα δανεια ειναι βασικα για φοιτητες...γιαυτο και δεν ζητανε δικαιολογητικα...και το κυριοτερο τα εχουν μεσα στους κυνδυνους τους δηλ. οτι αυτο το δανειο μπορει να μην αποπληρωθει ποτε...οποτε απο την αρχη θα σε δουν λιγο περιεργα...αλλα ...απο οτι ξερω η Εθνικη και η Ατε δινουν...παντως η συνεπεια αποπληρωμης ενος μικρου δανειου σου δινει πατημα για να σε εμπιστευτει η τραπεζα πιο πολυ μετα.

 

egw shmera phga sthn e8nikh na bgalw mia pistwtikh me xamhlo pistwtiko orio gyrw sta 600 eurw gia ena taksidi pou 8elw na kanw, to pio xamhlo pou exoun einai 900.....epeidh den douleua oloklhro ro perasmeno xrono to ekka8arhstiko mou einai xamhlo kai den tous arese...opote 8a prepei na perimenw kana 2 meres mhpws kai to egkrinoun...opote den isxuei ayto pou lete gia e8nikh xwris ekka8arhstiko....kserete an symbainei se kamia allh trapeza na bgalw xwris ekka8arhstiko karta??alla na isxyei, giati e8nikh moy eixan pei kai h upallhlos eipe oti den isxuei kati tetoio edw...:(

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

egw shmera phga sthn e8nikh na bgalw mia pistwtikh me xamhlo pistwtiko orio gyrw sta 600 eurw gia ena taksidi pou 8elw na kanw, to pio xamhlo pou exoun einai 900.....epeidh den douleua oloklhro ro perasmeno xrono to ekka8arhstiko mou einai xamhlo kai den tous arese...opote 8a prepei na perimenw kana 2 meres mhpws kai to egkrinoun...opote den isxuei ayto pou lete gia e8nikh xwris ekka8arhstiko....kserete an symbainei se kamia allh trapeza na bgalw xwris ekka8arhstiko karta??alla na isxyei, giati e8nikh moy eixan pei kai h upallhlos eipe oti den isxuei kati tetoio edw...:(

 

file mou mia symboulh..mia kai den stin ebgalan paratato..ftase mexri ta kara all karta min bgaleis..ola paramythia einai ayta gia ta ekatharistika kai ta atoka..kamia den sou bgazei xoris ekatharistiko karta..kai an sou bgaloun tha einai mono gia agores kai oxi gia metrita

Link to comment
Share on other sites

re file...

de boithas...

 

btw, kartes tis ethnikis xwris ekatharistiko bgainoun mono apo super market (px basilopoulos) me orio 900 eyrw, i an eisai foithths kai apo katastima visa electron me orio 600 eyrw.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Mporeis na pas se kamia Vodafone h se kana katasthma zara sto kentro h sto mall opou opou vgazoun karta xoris ekkatharistiko. Gia tin affinity card visa (zara visa) prepei na eisai pano apo 23 kai na douleveis. Oxi ekkatharistiko. Gia tin VDF visa na exeis toulaxiston kartokinito VDF kai pano apo 19.
Link to comment
Share on other sites

Τα χω πάρει με τη Citibank.

Έχω βγάλει εδώ και λίγο καιρό τη Student Citibank Visa.

Κάθε φορά που πήγαινα να πληρώσω την κάρτα, με ψήνανε να βγάλω και την Affinity Visa.

Την πρώτη φορά ακυρώθηκε γιατί ήμουν φοιτητής.

Τη 2η γιατί δεν ήταν καλογραμμένη η αίτηση. (οι δικαιολογίες που αναφέρω είναι αυτές που μου παν οι ίδιοι οι υπάλληλοι του καταστήματος).

Την 3η μου στείλαν επιστολή ότι δεν καλύπτω το ηλικιακό όριο για έκδοση πιστωτικής! Όταν στο κατάστημα μου λεγαν ότι βγαίνει Affinity Student...

Δεν καίγομαι να τη βγάλω την κάρτα, απλά θεωρώ εμπαιγμό την όλη υπόθεση και μου ρχεται να κόψω και την άλλη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν στην προπληρωμενη visa της Eurobank μπορεις να κανεις καταθεση (φορτιση) χρηματων μεσω ΑΤΜ?

Μου ειπαν οτι την πρωτη φορα πρεπει να παω για καταθεση σε ταμειο και μετα μπορω και σε ΑΤΜ. Παω τη δευτερη φορα να βαλω στο ΑΤΜ και δε τα δεχεται!

Παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι στη προποληρωμενη η φορτιση γινεται μονο απο ταμειο!

 

Στο site της eurobank γραφει:

 

Επιλέξτε τον τρόπο φόρτισης που σας εξυπηρετεί καλύτερα:

Με κατάθεση μετρητών ή μεταφορά από υφιστάμενο καταθετικό λογαριασμό από το ταμείο της τράπεζας

Μέσω ΑΤΜ (μόνο φόρτιση)

Μέσω e-banking, εφόσον διαθέτετε ήδη πρόσβαση

Μέσω Europhone banking εφόσον διαθέτετε ήδη pin

 

Μας κοροιδευουν?

Εγω δηλαδη που χρειαστηκε να βαλω χρηματα Κυριακη γιατι νομιζα οτι γινεται μεσω ΑΤΜ και εμεινα ξεκρεμαστος θα πληρωσω την ασυνενοησια της eurobank? Αντε να τρεχεις στα ταμεια τωρα... :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε καταστημα Εθνικης και ζητα πιστωτικη με <900 Ευρω και πες οτι θελεις να τη βγαλεις με "κατα δηλωση εισοδημα"!!! Χωρις εκκαθαριστικο και απλα και μονο με την ταυτοτητα σου και μια Υ/Δ που θα κανεις εκει και θα δηλωσεις το "εισοδημα που λαμβανεις" ;)
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα σχετικά με τα επιτόκια στις πιστωτικές κάρτες.

 

Ας υποθέσουμε πως κάνω μια αγορά 1000€ από πιστωτική κάρτα με επιτόκιο 15.2%.

Αν το δάνειο το αποπληρώσω σε 12 μήνες πόσο θα είναι η μηνιαία δόση?

(1000+152) / 12 = 96€ ???

Αν το ποσό αυτό το ξεχρεώσω σε ένα μήνα θα πληρώσω πάλι τα ίδια???

Όταν λέει μια επιχείρηση 12 άτοκες δόσεις με πιστωτική κάρτα, τι σημαίνει, πως δεν θα πληρώσω τόκους στην τράπεζα???

Link to comment
Share on other sites

 

Ας υποθέσουμε πως κάνω μια αγορά 1000€ από πιστωτική κάρτα με επιτόκιο 15.2%.

Αν το δάνειο το αποπληρώσω σε 12 μήνες πόσο θα είναι η μηνιαία δόση?

(1000+152) / 12 = 96€ ???

 

θα σου απαντήσω μόνο σε αυτό που το ξέρω.

Θα πληρώσεις:

 

μηνιαία δόση: 90,35 ευρώ

συνολικός τόκος: 84,26 ευρώ

κεφάλαιο + τόκος= 1084,26 ευρώ

 

στα άλλα 2 ερωτήματα θα ρισκάρω απάντηση χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

 

όταν λέει άτοκες δόσεις λογικά το εννοεί. Δηλ το ποσό/12

 

στην προεξόφληση του ποσού...νομίζω ότι ξαναεπανήλθε το πέναλντι...θα πληρώσεις κάποιο πρόστιμο αναλόγως της τράπεζας.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειχα ποτε μου πιστωτικη - ουτε εχω. Αν κανεις μια αγορα ποσο καιρο εχεις για να πληρωσεις στη τραπεζα τα χρηματα ωστε να μην επιβαρυνθεις με τοκους κτλ;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειχα ποτε μου πιστωτικη - ουτε εχω. Αν κανεις μια αγορα ποσο καιρο εχεις για να πληρωσεις στη τραπεζα τα χρηματα ωστε να μην επιβαρυνθεις με τοκους κτλ;

 

Ειναι ατοκα μεχρι την ημερομηνια ληξεως του λογαριασμου στον οποιο αναγραφεται η συναλλαγη.Οι αναληψεις μετρητων αντιθετως τοκιζονται απο την ημερομηνια που εγινε η συναλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειχα ποτε μου πιστωτικη - ουτε εχω. Αν κανεις μια αγορα ποσο καιρο εχεις για να πληρωσεις στη τραπεζα τα χρηματα ωστε να μην επιβαρυνθεις με τοκους κτλ;

 

O logariasmos vgainei ana 30 meres. Vale kai oti exeis ena diastima mexri tin imerominia plirwmis, an kaneis tin agora stin arxi tis periodou to atoko diastima kseperna tis 40 meres kai exw dei na ftanei mexri kai tis 52 meres se 1 apo tis kartes mou (isws afth na einai h eksairesh).

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω μόνο σε αυτό που το ξέρω.

Θα πληρώσεις:

 

μηνιαία δόση: 90,35 ευρώ

συνολικός τόκος: 84,26 ευρώ

κεφάλαιο + τόκος= 1084,26 ευρώ

 

στα άλλα 2 ερωτήματα θα ρισκάρω απάντηση χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

 

όταν λέει άτοκες δόσεις λογικά το εννοεί. Δηλ το ποσό/12

 

στην προεξόφληση του ποσού...νομίζω ότι ξαναεπανήλθε το πέναλντι...θα πληρώσεις κάποιο πρόστιμο αναλόγως της τράπεζας.

 

Και γιατί ο συνολικός τόκος είναι 84,26 ευρώ και όχι 152 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν στην προπληρωμενη visa της Eurobank μπορεις να κανεις καταθεση (φορτιση) χρηματων μεσω ΑΤΜ?

Μου ειπαν οτι την πρωτη φορα πρεπει να παω για καταθεση σε ταμειο και μετα μπορω και σε ΑΤΜ. Παω τη δευτερη φορα να βαλω στο ΑΤΜ και δε τα δεχεται!

Παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι στη προποληρωμενη η φορτιση γινεται μονο απο ταμειο!

 

Στο site της eurobank γραφει:

 

Επιλέξτε τον τρόπο φόρτισης που σας εξυπηρετεί καλύτερα:

Με κατάθεση μετρητών ή μεταφορά από υφιστάμενο καταθετικό λογαριασμό από το ταμείο της τράπεζας

Μέσω ΑΤΜ (μόνο φόρτιση)

Μέσω e-banking, εφόσον διαθέτετε ήδη πρόσβαση

Μέσω Europhone banking εφόσον διαθέτετε ήδη pin

 

Μας κοροιδευουν?

Εγω δηλαδη που χρειαστηκε να βαλω χρηματα Κυριακη γιατι νομιζα οτι γινεται μεσω ΑΤΜ και εμεινα ξεκρεμαστος θα πληρωσω την ασυνενοησια της eurobank? Αντε να τρεχεις στα ταμεια τωρα... :wacko:

 

Στην προπληρωμενη της Eurobank μονο την πρωτη φορα μπορεις να κανεις καταθεση μεσω ΑΤΜ μηχανηματος. Ολες τις υπολοιπες φορες πρεπει να πας σε ταμειο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί ο συνολικός τόκος είναι 84,26 ευρώ και όχι 152 ευρώ?

 

Γιατι πληρώνοντας 90+ ευρω το μηνα εξοφλεις και ενα καλουτσικο μερος του κεφαλαιου οποτε σιγα σιγα μειώνονται και οι τόκοι!!! 152 ευρω θα πληρωνες αν εξοφλουσες μονο τους τόκους ητοι 152/12 12.66 ευρω το μηνα αλλα απο κεφαλαιο θα εμενες εις αει με 1.000 σε χρεος!!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πληρώνοντας 90+ ευρω το μηνα εξοφλεις και ενα καλουτσικο μερος του κεφαλαιου οποτε σιγα σιγα μειώνονται και οι τόκοι!!! 152 ευρω θα πληρωνες αν εξοφλουσες μονο τους τόκους ητοι 152/12 12.66 ευρω το μηνα αλλα απο κεφαλαιο θα εμενες εις αει με 1.000 σε χρεος!!!

 

agnwste, wraios...

kai gia na to ksekatharisoume ligo to thema i dosi bgainei apo ayton ton aplo typo a = [P(1 + r)nr]/[(1 + r)n - 1] opou P to kefalaio n i diarkeia se mines kai r to epitokio ekfrasmeno se dekadiko miniaio, diladi onomastiko/1200.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Evgala mia karta prepaid ths kyprou gia online agores kai gia stoixhma. Prospathw na kanw sinalagh me th betoto h to bwin kai de ginete tpt.

 

Poia karta pou den einai pistwtiki mou dinei dynatothta gia agores mesw internet alla kai na paizw stoixhma?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις εαν η προπληρωμενη visa της Κυπρου ειναι electron η κανονικη visa? Και επισης what is the catch? Απο οικονομικης αποψης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...