Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

5 minutes ago, makap said:

Μεταφορά από πιστωτική σε λογαριασμό, μέσω ebanking, ΔΕΝ γίνεται σε ΕΤΕ και Alpha.

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Δεν ξέρω πως ενοοείς τη μεταφορά μέσω ebanking.

Έχει επιλογή για μεταφορά από πιστωτική σε λογαριασμό. Αυτό χρεώνεται ως ανάληψη. 
Στον λογαριασμό που θες να μπουν πατάς νέα μεταφορά, και στο από διαλέγεις την κάρτα που θέλεις να γίνει η ανάληψη. Σε alpha αυτά 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, paanos said:

Στον λογαριασμό που θες να μπουν πατάς νέα μεταφορά, και στο από διαλέγεις την κάρτα που θέλεις να γίνει η ανάληψη. Σε alpha αυτά 

σε εθνικη ομως δεν γινετε απο οτι με  ενημερωσαν

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, paanos said:

Έχει επιλογή για μεταφορά από πιστωτική σε λογαριασμό. Αυτό χρεώνεται ως ανάληψη. 
Στον λογαριασμό που θες να μπουν πατάς νέα μεταφορά, και στο από διαλέγεις την κάρτα που θέλεις να γίνει η ανάληψη. Σε alpha αυτά 

Στην ΕΤΕ ΔΕΝ γίνεται αυτή η διιαδικασία.

Στην Alpha δεν υπάρχει η "Νέα μεταφορά" που γράφεις. Υπάρχει η "Nέα συναλλαγή" αλλά δεν παρέχει τη δυνατότητα μεταφοράς από πιστωτική αλλά μόνο από λογαριασμό.

Αν εξακολουθείς να επιμένεις ανέβασε screenshots.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hliasat said:

καλημέρα.Λιγάκι την βοήθειά σας.Εχει κάποιος απο εσάς στην Εθνική τράπεζα ebanking;θέλω ανάληψη απο πιστωτική κάρτα της εθνικής να κάνω,και να τα μεταφέρω σε λογαριασμό,δέν έχει ομως επιλογή τέτοια.Πρέπει στο ΑΤΜ να παω να το κάνω.Εχετε κάτι υπόψη;

Για να είναι σαφές, παρότι φαίνεται να γνωρίζεις τι κάνεις: Εάν "δανειστείς" χρήματα από πιστωτική, τοκίζονται από την ίδια ημέρα με το υψηλό επιτόκιο της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Στην ΕΤΕ ΔΕΝ γίνεται αυτή η διιαδικασία.

Στην Alpha δεν υπάρχει η "Νέα μεταφορά" που γράφεις. Υπάρχει η "Nέα συναλλαγή" αλλά δεν παρέχει τη δυνατότητα μεταφοράς από πιστωτική αλλά μόνο από λογαριασμό.

Αν εξακολουθείς να επιμένεις ανέβασε screenshots.

Και στην Eurobank ομοίως. Δίνεται η δυνατότητα συνεπώς από άλλες τράπεζες 🙂 

IMG_2006.jpeg

IMG_2009.jpeg

IMG_2008.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πας σε ενα ατμ που εχει κατάθεση μετρητών κανεις ανάληψη απο την πιστωτική και αμέσως μετά κατάθεση στον λογαριασμο σου.

Τόσο απλά 

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2024 at 12:30 ΜΜ, GraveDigger said:

Τεχνικά δεν μπορείς να κάνεις ακόμη κατάθεση σε μηχάνημα χωρίς την φυσική κάρτα και επιπλέον δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή σε άτοκες δόσεις χωρίς την φυσική πιστωτική κάρτα.

Επανέρχομαι διότι διαπίστωσα πως από 08/12/2023 η Εθνική τράπεζα έχει βγάλει άυλη πιστωτική κάρτα: https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/aulh-pistwtikh-karta-flexy η οποία μετατρέπει αυτόματα τις συναλλαγές >€50 σε 4 μηνιαίες δόσεις. Είναι κι αυτός ένας τρόπος να παρακάμψεις την μη δυνατότητα επιλογής δόσεων στο POS κατά την χρήση digital wallet.

Βέβαια διαφέρει η λειτουργία της σε σχέση με άλλες πιστωτικές διότι εφαρμόζει προμήθεια ανά συναλλαγή: https://www.nbg.gr/-/jssmedia/Files/Timologio/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον έχει τη dual της Εθνικής. Το μισό ευρώ το μήνα χρεώνεται για κάθε λειτουργία ξεχωριστά, χρεωστική - πιστωτική, δηλαδή σύνολο 1€/μήνα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geofak said:

Ερώτηση για όποιον έχει τη dual της Εθνικής. Το μισό ευρώ το μήνα χρεώνεται για κάθε λειτουργία ξεχωριστά, χρεωστική - πιστωτική, δηλαδή σύνολο 1€/μήνα;

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωσε σήμερα η Eurobank πως διαθέτει άυλες πιστωτικές κάρτες: Άυλη Πιστωτική Κάρτα Virtual Credit Eurobank Mastercard και Visa | Eurobank με δυνατότητα άτοκων δόσεων, αλλά προφανώς δεν θα μπορεί να γίνει σε περίπτωση χρήσης σε φυσικό P.O.S.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GraveDigger said:

Ανακοίνωσε σήμερα η Eurobank πως διαθέτει άυλες πιστωτικές κάρτες: Άυλη Πιστωτική Κάρτα Virtual Credit Eurobank Mastercard και Visa | Eurobank με δυνατότητα άτοκων δόσεων, αλλά προφανώς δεν θα μπορεί να γίνει σε περίπτωση χρήσης σε φυσικό P.O.S.

Πάντως για να είμαστε και λίγο σωστοι, δεν είναι οι πρώτες virtual πιστωτικές. Η alpha επιτρέπει και χρόνια την χρήση τους ως virtual (σε όλες τις κάρτες), πριν τις παραλάβεις και η εθνική έχει ένα χρόνο περίπου την κάρτα flexy που είναι virtual πιστωτική και κάνει αυτόματα δόσεις. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GraveDigger said:

Ανακοίνωσε σήμερα η Eurobank πως διαθέτει άυλες πιστωτικές κάρτες: Άυλη Πιστωτική Κάρτα Virtual Credit Eurobank Mastercard και Visa | Eurobank με δυνατότητα άτοκων δόσεων, αλλά προφανώς δεν θα μπορεί να γίνει σε περίπτωση χρήσης σε φυσικό P.O.S.

με google pay και κινητο δεν γινεται;;

με curve;;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, HEO said:

με google pay και κινητο δεν γινεται;;

με curve;;;

Εννοεί οι δόσεις ότι δε γίνονται. Και γίνεται αυτό γιατί για δόσεις πρέπει να μπει η κάρτα μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, paanos said:

Εννοεί οι δόσεις ότι δε γίνονται. Και γίνεται αυτό γιατί για δόσεις πρέπει να μπει η κάρτα μέσα. 

Προσωπικα εχω βαλει δοσεις με Apple Pay

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis123 said:

Προσωπικα εχω βαλει δοσεις με Apple Pay

Γίνεται μόνο αν το POS εμφανίζει την επιλογή για δόσεις πριν περάσεις κάρτα και μόνο με συγκεκριμένες κάρτες. Το σύνηθες είναι να εμφανίζει την επιλογή δόσεων αφού γίνει η είσοδος της κάρτας 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Γίνεται μόνο αν το POS εμφανίζει την επιλογή για δόσεις πριν περάσεις κάρτα και μόνο με συγκεκριμένες κάρτες. Το σύνηθες είναι να εμφανίζει την επιλογή δόσεων αφού γίνει η είσοδος της κάρτας 

Αν ισχυει αυτο που λες τοτε δεν θα ειχαμε δυνατότητα εξαργυρωσης στα προγραμματα των τραπεζών. Η εξαργυρωση εμφανιζεται αφου περασεις την κάρτα, αρα μηπως εκει οριζονται και οι δοσεις;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, stathis123 said:

Αν ισχυει αυτο που λες τοτε δεν θα ειχαμε δυνατότητα εξαργυρωσης στα προγραμματα των τραπεζών. Η εξαργυρωση εμφανιζεται αφου περασεις την κάρτα, αρα μηπως εκει οριζονται και οι δοσεις;

Η εξαργύρωση είναι διαφορετική διαδικασία και πράγματι πλέον μπορείς με τις περισσότερες κάρτες και στα περισσότερα τερματικά. Ακόμα είναι αρκετές κάρτες που δεν τα πάνε καλά με wallets και εξαργύρωση 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Η εξαργύρωση είναι διαφορετική διαδικασία 

Στην affinity της alpha αν δεν βαλεις καρτα μεσα δεν εχει εξαργυρωση

 

μια ερωτηση να μου πειτε μια γνωμη

εχω ενα νουμερο που το εχω για τραπεζες, θελω να ερχονται μηνυματα επιβαβιωσης μονο σαν SMS

η δικη μου λογικη λεει οτι αν καταργησω το viber αυτο θα γινει αυτοματα

σκεφτομαι σωστα;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

Στην affinity της alpha αν δεν βαλεις καρτα μεσα δεν εχει εξαργυρωση

 

μια ερωτηση να μου πειτε μια γνωμη

εχω ενα νουμερο που το εχω για τραπεζες, θελω να ερχονται μηνυματα επιβαβιωσης μονο σαν SMS

η δικη μου λογικη λεει οτι αν καταργησω το viber αυτο θα γινει αυτοματα

σκεφτομαι σωστα;

Ναι έτσι γίνεται. Και με αποκλεισμό του αποστολέα πιάνει συνήθως 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα προσφατα μου μεταβιβασε η μητερα μου την ατομικη επιχειρηση της εχει εναν λογαριασμο οψεως στην eurobank με προσθεσα online ως δευτερο δικαιουχο μπορω να δεχομαι και να κανω πληρωμες στο ονομα μου η πρεπει να φυγει τελειως η μητερα μου το εκανα για να γλυτωσω την επισκεψη στο καταστημα

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, υπαρχει εδω κανενας κατοχος της Eurobank Cosmote World Mastercard? 
Εδω και 3 μηνες δεν μου αποδιδουν την έκπτωση διοτι ο λογαριασμος της Cosmote vs Κατοχος της κάρτας ειναι διαφορετικοί.
Εχετε υποψιν τέτοιο ορο και ποτε αλλαξε; Εδω και 10 χρονια που ειχα την καρτα δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stathis123 said:

Καλησπέρα παιδια, υπαρχει εδω κανενας κατοχος της Eurobank Cosmote World Mastercard? 
Εδω και 3 μηνες δεν μου αποδιδουν την έκπτωση διοτι ο λογαριασμος της Cosmote vs Κατοχος της κάρτας ειναι διαφορετικοί.
Εχετε υποψιν τέτοιο ορο και ποτε αλλαξε; Εδω και 10 χρονια που ειχα την καρτα δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα.

εμενα την αποδιδουν καρτα στο ονομα μου λογαριασμος στο ονομα του πατερα μου απλα εχει μειωθει δραματικα το ποσοστο εκπτωσης και μου δινεται πλεον μονο στον ενα λογαριασμο του διμηνου.

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Tο γραφω εδω για να το εχουμε κρατημενο. 😅
Στην cosmote world mastercard, η εκπτωση υπολογιζεται απο την πλευρα της eurobank. Εαν η eurobank δει αγορα μεσω παγιας εντολης προς cosmote, υπολογιζει το 2,5-5% του ποσου και το αναγραφει στο επομενο statement. Οταν εκδοθει το statement τοτε ενημερωνεται η cosmote και συμπεριλαμβανει την εκπτωση στον επομενο λογαριασμο τηλεπικοινωνιων.
Αυτο σημαινει οτι απο την ημερα πληρωμης του ποσου, μπορει να περασουν εως και 2 μηνες μεχρι να εμφανιστει η εκπτωση στο λογαριασμο της cosmote. 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια τράπεζα, εκτός Πειραιώς, τη δυνατότητα μετατροπής εφάπαξ συναλλαγής με πιστωτική σε δόσεις άτοκα; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...