Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η Εθνική δεν γνωρίζω αν έχει φοιτητική πιστωτική κάρτα, παλιότερα θυμάμαι είχε ένα πρόγραμμα "Σπουδάζω" με δυνατότητα υπερανάληψης από λογαριασμό Εθνικής και σου έδινε μάλιστα και τα πρώτα 500 ευρώ εντελώς άτοκα για 4 χρόνια... Δεν ξέρω τι ισχύει πλέον και αν είναι σε ισχύ ακόμα...

 

Όσον αφορά τις φοιτητικές πιστωτικές, έχω μια University της Πειραιώς από το 2007 και τη διατηρώ ακόμα αν και πλέον δεν είμαι φοιτητής... Όντως όπως ανέφερε κάποιος φίλος από πάνω, δε χρειάζεται εγγυητής ούτε ελάχιστο είσοδημα, δεν έχει συνδρομή τον πρώτο χρόνο (για κάθε επόμενο είναι 15 ευρώ νομίζω) και έχει αρχικό όριο 800 (τόσο είχε η δικιά μου τουλάχιστον αρχικά και αυξάνοταν με τον καιρό και πλέον μου το έχουν πάει μέχρι 1300)... Αυτά ίσχυαν το ... 2007 που την έβγαλα εγώ, αλλά στη συγκεκριμένη κατηγορία καρτών, δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι... Εδώ είναι το link της Πειραιώς για την κάρτα, για περισσότερες πληροφορίες: http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/pistotiki-karta/university-visa

και εδώ για της Eurobank (η οποία έχει και online αίτηση): http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=303&mid=1077&lang=gr

Τέλος για το αν μπορείς να την καταργήσεις όποτε θες, η απάντηση είναι φυσικά ναι, χωρίς κυρώσεις... Ίσα ίσα που αν μέχρι τότε είσαι συνεπής, μπορεί να σου δώσουν και κίνητρα να την κρατήσεις (μηδενική συνδρομή, καλύτερα επιτόκια κλπ), γιατί απλά δε θέλουν να χάνουν πελάτες...

 

Η Eurobank ζηταει κανονικα εκκαθαριστικα γονιων πλεον. Η Πειραιως δεν ξερω, οταν την ειχα βγαλει εγω δεν ζητουσε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τώρα που το winbank alerts της Τράπεζας Πειραιώς άλλαξε και άρχισε να χρεώνει ανάλογα με τα πακέτα, ξέρει κανείς αν θα διατηρηθούν τα δωρεάν emails μόνο (χωρίς SMS) ή αν θα πρέπει αναγκαστικά να πληρώσουμε για ένα από τα πακέτα?

 

Αυτό από μόνο του είναι λόγος να αλλάξει κανείς τράπεζα... ας όψονται τα capital controls ομως :mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η Eurobank ζηταει κανονικα εκκαθαριστικα γονιων πλεον. Η Πειραιως δεν ξερω, οταν την ειχα βγαλει εγω δεν ζητουσε τιποτα...

 

Kαλά για την Eurobank, δε μου κάνει εντύπωση...

Προσωπικώς τη θεωρώ πολύ χειρότερη τράπεζα από την Πειραιώς, για πολλούς και διάφορους λόγους και θα πρότεινα εννοείται για κάρτα Πειραιώς...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά όσο ήμουν φοιτητής, ανθρώπους με φοιτητικές Citibank και Eurobank να τους αρχίζουν στα τηλέφωνα ακόμα και μια μέρα να καθυστερούσαν την ελάχιστη καταβολή (δε λέω ότι είναι σωστό να καθυστερείς απλά το αναφέρω και άνθρωποι είμαστε) και άλλους με αντίστοιχη πιστωτική της Πειραιώς να την αφήνουν απλήρωτη μήνες και να μην τους ενοχλεί κανείς... :p

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Kαλά για την Eurobank, δε μου κάνει εντύπωση...

Προσωπικώς τη θεωρώ πολύ χειρότερη τράπεζα από την Πειραιώς, για πολλούς και διάφορους λόγους και θα πρότεινα εννοείται για κάρτα Πειραιώς...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά όσο ήμουν φοιτητής, ανθρώπους με φοιτητικές Citibank και Eurobank να τους αρχίζουν στα τηλέφωνα ακόμα και μια μέρα να καθυστερούσαν την ελάχιστη καταβολή (δε λέω ότι είναι σωστό να καθυστερείς απλά το αναφέρω και άνθρωποι είμαστε) και άλλους με αντίστοιχη πιστωτική της Πειραιώς να την αφήνουν απλήρωτη μήνες και να μην τους ενοχλεί κανείς... :p

 

Οταν δινεις μια πιστωτικη χωρις καμια εξασφαλιση λογικο ειναι τα αντανακλαστικα σου να λειτουργουν πιο αμεσα. Και αυτα τα φεσια απο τις φοιτητικες πιστωτικες εχουν καψει πολλα σπιτια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν δινεις μια πιστωτικη χωρις καμια εξασφαλιση λογικο ειναι τα αντανακλαστικα σου να λειτουργουν πιο αμεσα. Και αυτα τα φεσια απο τις φοιτητικες πιστωτικες εχουν καψει πολλα σπιτια

 

Bρε pexth μου ναι, απλά το θέμα είναι ότι μόνο η Eurobank και η Citibank λειτουργούσαν έτσι από περιπτώσεις φίλων που έχω υπόψιν μου... Η Πειραιώς, πολύ πιο χαλαρά... Τουλάχιστον τότε, τώρα δεν ξέρω...

 

Επίσης, αυτό το "φέσια από πιστωτικές έχουν κάψει σπίτια", μπορείς να το αιτιολογήσεις λίγο; Αφενός αδυνατώ να αντιληφθώ πως ένα χρέος του ... αστρονομικού ποσού των 800-1000 ευρώ μπορεί να "κάψει" ένα σπίτι, αφετέρου από τη στιγμή που δεν υπάρχει εγγυητής, δεν έχεις κάτι στο όνομά σου, δε μπορώ να καταλάβω και τι μπορεί να σου κάνει η τράπεζα πέραν του να σε βάλει στον Τειρεσία, να μην μπορείς να έχεις σχέσεις με τράπεζες και όταν και αν αποκτήσεις κάτι στο όνομά σου τότε ενδεχομένως να έχεις θέμα... Δε λέω πως είναι λίγα αυτά, απλά το έχουν "κάψει" σπίτια, είναι too much... :p

 

Υπόψιν ότι αυτά δεν τα λέει κάποιος μπαταχτσής, αλλά κάποιος καλός πελάτης της Πειραιώς, πάντα συνεπέστατος, του οποίου η Πειραιώς του αύξησε το όριο της πιστωτικής, του πρότεινε "σπουδαστικό δάνειο" (πέρυσι εν μέσω κρίσης μάλιστα) εκτός της πιστωτικής και όταν ζήτησε ο ίδιος να καταργήσει την κάρτα του, η Πειραιώς προσπάθησε να τον κρατήσει πελάτη... :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Παίδες απειδή ποτέ δεν είχα πιστωτική και τώρα θέλω να βγάλω μια VISA (κατά προτίμηση απο Πειραιώς που έχω και τους λογαριασμούς μου) έχω 2 ερωτήσεις

 

1. Βγάζουν κάρτες (λόγω της κατάστασης)

2. Τι ακριβώς παίζει με αγορές εξωτερικου;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες απειδή ποτέ δεν είχα πιστωτική και τώρα θέλω να βγάλω μια VISA (κατά προτίμηση απο Πειραιώς που έχω και τους λογαριασμούς μου) έχω 2 ερωτήσεις

 

1. Βγάζουν κάρτες (λόγω της κατάστασης)

2. Τι ακριβώς παίζει με αγορές εξωτερικου;

 

Kαλησπέρα.

1. Υποθέτω βγάζουν πιο δύσκολα (οχι μόνο τώρα με τα capital controls αλλά γενικά λόγω κρίσης), αλλά αν έχεις υπάρξει συνεπής στις συναλλαγές σου με τις τράπεζες γενικά στο παρελθόν, αν δεν έχεις ανοιχτά χρέη και μπορείς να παρουσιάσεις σταθερό εισόδημα, νομίζω θα σου βγάλουν.

2. Από αυτά που έχω ακούσει και έχω δει και εδώ, δεν υπάρχει απάντηση 100% σωστή... Άλλοι αγοράζουν κανονικά, άλλοι έχουν ακόμα προβλήματα... Τώρα είναι θέμα τράπεζας και καταστήματος κάθε φορά; Δεν έχω ιδέα... Επίσης υπάρχει θέμα ξεχωριστό εδώ "paypal-capital controls" σχετικό με αγόρες με paypal από εξωτερικό, όπου μπορείς να ρίξεις μια ματιά.

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Παίδες απειδή ποτέ δεν είχα πιστωτική και τώρα θέλω να βγάλω μια VISA (κατά προτίμηση απο Πειραιώς που έχω και τους λογαριασμούς μου) έχω 2 ερωτήσεις

 

1. Βγάζουν κάρτες (λόγω της κατάστασης)

2. Τι ακριβώς παίζει με αγορές εξωτερικου;

 

1) Αναλόγως τα εισοδήματά σου και το πιστωτικό ιστορικό σου. Σε γενικές γραμμές οι χορηγήσεις καρτών έχουν μειωθεί.

2) Ό,τι διαβάζεις εδώ στο myphone.gr, στα αντίστοιχα θέματα. Αλλού εγκρίνονται, αλλού όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τις προάλλες από το Mall στο Μαρούσι και με έπιασε στην κουβέντα η κοπέλα που προωθεί τις κάρτες Yes της Eurobank στην είσοδο. Μου είπε ότι βγαίνει με εισόδημα από 8,500 ευρώ και πάνω, δε ζητάνε εκκαθαριστικό (!!) και η διαδικασία ξεκινάει μόνο με την αίτηση και μια φωτοτυπία ταυτότητας που βγάζουν επιτόπου.

 

Με παραξένεψε το γεγονός ότι βγαίνει αυτές τις ημέρες τόσο εύκολα πιστωτική, τόσο που κόντεψα να τσιμπήσω κι εγώ που δεν είχα ποτέ μου πιστωτική...τελικά το άφησα, επειδή δεν έχω δοσοληψίες με τη Eurobank και δεν ξέρω πώς θα προχωρούσε το θέμα με την πληρωμή των λογαριασμών (δεν ήθελα γκισέ αλλά ούτε και κάποιον τρόπο με επιπλέον χρέωση).

 

Επίσης μου ανέφερε ότι θα έπαιρνα μαζί με την κάρτα και έναν αριθμό λογαριασμού στη Eurobank - νόμιζα ότι εν μέσω capital controls δεν ανοίγουν πλέον νέους λογαριασμούς (και προφανώς θα με βόλευε να έχω έναν ακόμη) αλλά ίσως δεν κατάλαβα καλά :confused:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου ανέφερε ότι θα έπαιρνα μαζί με την κάρτα και έναν αριθμό λογαριασμού στη Eurobank - νόμιζα ότι εν μέσω capital controls δεν ανοίγουν πλέον νέους λογαριασμούς (και προφανώς θα με βόλευε να έχω έναν ακόμη) αλλά ίσως δεν κατάλαβα καλά :confused:

 

Kαι εμένα όταν είχα βγάλει στην Πειραιώς, με ρώτησαν αν έχω λογαριασμό και όταν τους είπα οχι, μου είπαν ότι θα μου ανοίξουν έναν για να μπορώ να αποπληρώνω εύκολα την κάρτα με ebanking με μεταφορά από τον λογαριασμό χωρίς χρέωση και τέτοια...

Εγώ δεν το θυμόμουν καν και πάω πέρυσι να ανοίξω λογαριασμό ξεχωριστά και μου λένε ότι έχω ήδη λογαριασμό από το ... 2007... :p

Υποθέτω για τον ίδιο λόγο θα στο είπε, αν και ισχύει ότι εν μέσω capital controls δεν ανοίγουν λογαριασμούς (τουλάχιστον εύκολα και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα)...

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο κανει να εμφανιστει η επιστροφη χρηματων απο μια ακυρωση αγορας καταστηματος μπρους λη ?
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

να ενημερώσω την παρέα ότι έστειλα εμβασμα σε τράπεζα του εξωτερικού και τα λεφτά έφτασαν ασφαλώς στον προορισμό τους....

 

επειδή ο περιορισμός είναι ανά τράπεζα και όχι ανά καταθετη, θα επιχειρήσω και στείλω από άλλη ελληνική τράπεζα σε άλλη τράπεζα του εξωτερικού.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κατι με τις κάρτες; Απο χθες δε μπορώ να κανω καμια συναλλαγή μέσω ιντερνετ με την πιςτωτικη της Eurobank
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κατι με τις κάρτες; Απο χθες δε μπορώ να κανω καμια συναλλαγή μέσω ιντερνετ με την πιςτωτικη της Eurobank

 

Δεν υπάρχει κάτι επίσημο. Αναφέρεσαι σε συναλλαγές που εντός capital control έκανες επιτυχώς;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια. Μάλιστα χθες απορρίφθηκε η πληρωμή απο iCloud για επιπλεον χώρο αποθήκευσης, πληρωμές που γίνονταν κανονικα μεχρι και τον προηγούμενο μήνα.
Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο κανει να εμφανιστει η επιστροφη χρηματων απο μια ακυρωση αγορας καταστηματος μπρους λη ?

 

απευθείας αγορά από κινέζο ή μέσω paypal ??

 

εμένα επιστροφή από κινέζο μέσω paypal έκανε 2 ολόκληρες εβδομάδες (με τα ΣΚ μαζί)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

απευθείας αγορά από κινέζο ή μέσω paypal ??

 

εμένα επιστροφή από κινέζο μέσω paypal έκανε 2 ολόκληρες εβδομάδες (με τα ΣΚ μαζί)

 

απευθειας αγορα χωρις paypal.

μου εχουν κανει refund,αλλα θελω να το δω κι ολας...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Προσπαθώ να μεταφέρω 40 ευρώ από καταθετικό λογαριασμό της Πειραιώς σε όψεως της ίδιας τράπεζας (και οι δύο σε Ευρώ) και παίρνω συνεχώς το μήνυμα: "δεν επιτρέπεται η μεταφορά σε άλλο νόμισμα". Ξέρει κανείς ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα? :confused:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! έχει κανείς πιστωτική eurobank visa classic? εγώ δουλεύω την κάρτα αυτή χρόνια για αγορές από το ιντερνετ και για αναλήψεις απο ΑΤΜ που είναι η ίδια. Σήμερα ΠΡΩΤΗ φορά είπα να την χρησιμοποιήσω σε βενζινάδικο και έφαγα άκυρο με το Pin! βαζω το ιδιο με τα ΑΤΜ και είμαι 100% σιγουρος οτι ηταν το σωστο, ξερει κανεις αν ειναι ιδιο για αγορες και το ιδιο στο ΑΤΜ?

στην 3η λαθος προσπάθεια σε POS τι γινεται? στην 2η λαθος το άφησα και πλήρωσα με μετρητά.

 

ποσο καιρο κανει να εμφανιστει η επιστροφη χρηματων απο μια ακυρωση αγορας καταστηματος μπρους λη ?

 

εμενα εκανε 4 μερες απο το banggood αλλα ειχα κανει αγορα απευθειας με καρτα, μεσω Paypal κανει περισσοτερο οπως εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Προσπαθώ να μεταφέρω 40 ευρώ από καταθετικό λογαριασμό της Πειραιώς σε όψεως της ίδιας τράπεζας (και οι δύο σε Ευρώ) και παίρνω συνεχώς το μήνυμα: "δεν επιτρέπεται η μεταφορά σε άλλο νόμισμα". Ξέρει κανείς ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα? :confused:

 

επιστρεψαμε στην δραχμη και δεν μας το ειπαν ακομα....:p

Link to comment
Share on other sites

Ενα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας .
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εμβασμα την Δευτερα στην Skrill. Ακομα και τωρα δεν εχει εμφανιστει. Τους εστειλα στο twitter (μονο εκει απαντανε-γενικα ξυπηρετηση του κ@λου), και μου εστειλαν mail να στειλω αποδεικτικο της πληρωμης, τους το στειλα και βλεπουμε. Με τετοιους ρυθμους του χρονου το Πασχα θα παρω την καρτα. :mad:

 

Ισως επρεπε να επιλεξω την revolut που διαβαζω σε αλλο topic, αλλα η Skrill φαινοταν πιο γνωστη και ειναι πιο παλια στο χωρο. :worry:

 

Edit: Tελικα μονο απο το twitter κανεις δουλεια. Τα λεφτα πιστωθηκαν στο λογαριασμου μου στην skrill. Περιμενουμε πλεον την εγκριση της καρτας και την αποστολη της!

 

Παρεμπιπτοντως(ισως το εχω ξανα αναφερει), μηπως πρεπει να ανοιξει καινουργιο θεμα για money wallets για να μην χαλαμε τα παρoν τοπικ καθως και το τοπικ του paypal?

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατήρησα το εξής με το apple store και app store.

Ενώ μου δέχεται την χρεωστική κάρτα της εθνικής (mastercard) δεν μου δέχεται τις χρεωστικές της alpha bank (amex) και της πειραιώς (visa).

Είναι θέμα capital control ή έχουν βάλει φραγή στις online αγορές η Alpha και η Πειραιώς;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατήρησα το εξής με το apple store και app store.

Ενώ μου δέχεται την χρεωστική κάρτα της εθνικής (mastercard) δεν μου δέχεται τις χρεωστικές της alpha bank (amex) και της πειραιώς (visa).

Είναι θέμα capital control ή έχουν βάλει φραγή στις online αγορές η Alpha και η Πειραιώς;

 

Είχε αναφέρει κάποιος από εδώ πως η amex για τον κωδικό του εμπόρου αυτόν( apple store) είναι μπλοκαρισμένος ενώ εάν χρησιμοποιούσες/είχες visa της alpha θα πέρναγε η συναλλαγή κανονικά. Προφανώς στην πειραιώς είναι εξίσου μπλοκαρισμένος ο κωδικός του εμπόρου,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...