Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

η aegean εξακολουθει να το κανει

 

Αν αγοράσεις εισιτήριο Aegean μέσω viva δεν σε χρεώνουν προμήθεια κάρτας . Ειναι το μονο που βρήκα που δεν σε χρεώνει

 

την gold enter amex που την βρηκες?ψαχνω στο site τους και δεν βρισκω τιποτα.πως μου ξεφυγε κατι τετοιο...

 

Ειναι η συνέχεια της κάρτας citigold debit της πρώην Citibank που πλέον εκδίδεται και σε άλλους απο alpha bank

 

Επίσης υπάρχει και η private enter bonus Amex για ακομα καλύτερους πελάτες και η συνέχεια της citigold select debit(θεωρητικά για σχέση πάνω απο 500k , πρακτικά σίγουρα χαμηλότερα )

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω!Δεν έχω ιδέα ώρες ώρες το τι παίζει γι'αυτό έχω το κεφάλι μου ήσυχο μόνο με τις χρεωστικές μου! :)

 

Καθαρα θεμα επιλογης του καθενος αλλα με χρεωστικη πως θα ψωνισεις κατι με δοσεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αγορα προχτεσ 75 ευρω περιπου απο http://euroshop.wwe.com/ με χρεωστικη Πειραιως περασε χωρις να το καταλαβω καν χωρις καν δευτερο σταδιο επιβεβαιωσης !!
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! έχω μια ερώτηση, πήρα κάτι από το banggood με κάρτα eurobank visa απευθείας αλλά μετά είδα πως δεν το έχουν και έκανα ακύρωση παραγγελίας. Το δέχτηκαν τώρα ήρθε email πως θελει 14μερες να φανει στην τραπεζα στην καρτα, αλλα ξεχασα τα χρηματα πως τα παιρνω πισω? γινεται ή λογω CC θα μεινουν καπου στον αερα? :O:blink: μιλαμε για κοστος κατω απο 9 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Θα επιστραφουν στην καρτα αλλα θα πρεπει να κανεις υπομονη. Θελει αρκετες μερες
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, καλά δεν με πειράζει μικρό ποσό είναι. Δλδ θα είναι πιστωτικό στην κάρτα; Δεν πάει στον λογαριασμό μου το ποσό; Είναι πιστωτική η κάρτα μου.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, καλά δεν με πειράζει μικρό ποσό είναι. Δλδ θα είναι πιστωτικό στην κάρτα; Δεν πάει στον λογαριασμό μου το ποσό; Είναι πιστωτική η κάρτα μου.

 

Θα γινει πιστωση στην πιστωτικη σου καρτα. Οχι σε καποιον λογαριασμο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καθαρα θεμα επιλογης του καθενος αλλα με χρεωστικη πως θα ψωνισεις κατι με δοσεις?

 

Βασικά το μόνο πρόβλημα είναι αυτό! :(

 

Μήπως τα 5-6 ευρώ χρεώθηκαν επειδή δεν ήταν άτοκα στον αριθμό των δόσεων που επέλεξε;

 

Όχι ρε συ!6 δόσεις έκανα που όσα μαγαζιά βάζουν άτοκα είναι συνήθως στις 6 και κάποιοι (πολύ σπάνια) δίνουν όριο τις 12!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Η ετησια συνδρομη καρτας γινεται με καποιο τροπο να μην χρεωθει;Ειχα διαβασει παλια εδω οτι καποιος δεν την ειχε πληρωσει.Μπορω να κανω κατι?
Link to comment
Share on other sites

Η ετησια συνδρομη καρτας γινεται με καποιο τροπο να μην χρεωθει;Ειχα διαβασει παλια εδω οτι καποιος δεν την ειχε πληρωσει.Μπορω να κανω κατι?

 

Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις να μη σε χρεώσουν (σοβαρολογώ).

Link to comment
Share on other sites

Πηγε ο πατερας μου να βγαλει πιστωτικη απο τη Eurobank και του ειπαν πως δε βγαζουν για ατομα ανω των 65!!!

 

Καλα κατι νομοι που ελεγαν για υποχρεωτικη χρηση πιστωτικης σε νησια (ανω των 70 ευρω) κ.λπ ειναι μονο για κατω των 65?

 

Ο πατερας μου δεν εχει καμμια αλλη πιστωση (δανεια κ.λπ) και δεν πηγε να αιτηθει στεγαστικο η καταναλωτικο δανειο! Επιπλεον εχει ικανοποιητικη συνταξη. Απ' οτι μου ειπε δεν του πηραν στοιχεια κ.λπ

 

Καλα ειναι δυνατον να αποκλειουν ανθρωπους με καποια οικονομικη ανεση? Η πιστωτικη καρτα δεν ειναι δανειο! Τεσπα κατι τετοια με κανουν να απορω ποια ειναι η δουλεια των τραπεζων σημερα! Να παιρνουν τηλεφωνα αυτους που χρωστανε?

 

Θα παρω τωρα την HSBC να βγαλει πιστωτικη (μαζι με εμενα συνδικαιουχο)

Link to comment
Share on other sites

Να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις να μη σε χρεώσουν (σοβαρολογώ).

 

Κι εγώ το ίδιο κάνω. Τους λέω έχω 5 πιστωτικές από όλες τις τράπεζες. Θέλετε χρέωση; Κάντε διακοπή. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πηγε ο πατερας μου να βγαλει πιστωτικη απο τη Eurobank και του ειπαν πως δε βγαζουν για ατομα ανω των 65!!!

 

Καλα κατι νομοι που ελεγαν για υποχρεωτικη χρηση πιστωτικης σε νησια (ανω των 70 ευρω) κ.λπ ειναι μονο για κατω των 65?

 

Ο πατερας μου δεν εχει καμμια αλλη πιστωση (δανεια κ.λπ) και δεν πηγε να αιτηθει στεγαστικο η καταναλωτικο δανειο! Επιπλεον εχει ικανοποιητικη συνταξη. Απ' οτι μου ειπε δεν του πηραν στοιχεια κ.λπ

 

Καλα ειναι δυνατον να αποκλειουν ανθρωπους με καποια οικονομικη ανεση? Η πιστωτικη καρτα δεν ειναι δανειο! Τεσπα κατι τετοια με κανουν να απορω ποια ειναι η δουλεια των τραπεζων σημερα! Να παιρνουν τηλεφωνα αυτους που χρωστανε?

 

Θα παρω τωρα την HSBC να βγαλει πιστωτικη (μαζι με εμενα συνδικαιουχο)

Δικαίωμα τους να μη βγάλουν.Αλλά έτσι που τα λες,γιατί δεν έβγαζε χρεωστική;Σ' αυτή,θα μπορείς να μπεις συνδικαιούχος,ενώ στην πιστωτική,τι σόι δικαιούχος θα ήσουν;

Αρκεί να έχει κάποια κατάθεση στην Τράπεζα ο πατέρας σου βέβαια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πηγε ο πατερας μου να βγαλει πιστωτικη απο τη Eurobank και του ειπαν πως δε βγαζουν για ατομα ανω των 65!!!

 

Καλα κατι νομοι που ελεγαν για υποχρεωτικη χρηση πιστωτικης σε νησια (ανω των 70 ευρω) κ.λπ ειναι μονο για κατω των 65?

 

Ο πατερας μου δεν εχει καμμια αλλη πιστωση (δανεια κ.λπ) και δεν πηγε να αιτηθει στεγαστικο η καταναλωτικο δανειο! Επιπλεον εχει ικανοποιητικη συνταξη. Απ' οτι μου ειπε δεν του πηραν στοιχεια κ.λπ

 

Καλα ειναι δυνατον να αποκλειουν ανθρωπους με καποια οικονομικη ανεση? Η πιστωτικη καρτα δεν ειναι δανειο! Τεσπα κατι τετοια με κανουν να απορω ποια ειναι η δουλεια των τραπεζων σημερα! Να παιρνουν τηλεφωνα αυτους που χρωστανε?

 

Θα παρω τωρα την HSBC να βγαλει πιστωτικη (μαζι με εμενα συνδικαιουχο)

βγαλε εσυ πιστωτικη και βαλε τον πατερα σου σαν προσθετο μελος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο κανει η amex να εκκαθαρισει επιστροφή από paypal?

Εχουν περάσει 10 εργασιμες (βαλτε κ τα ΣΚ παω στις 2 βδομαδες) και αφαντα τα λεφτά!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο κανει η amex να εκκαθαρισει επιστροφή από paypal?

Εχουν περάσει 10 εργασιμες (βαλτε κ τα ΣΚ παω στις 2 βδομαδες) και αφαντα τα λεφτά!

 

Περιπου 15 εργασιμες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο κανει η amex να εκκαθαρισει επιστροφή από paypal?

Εχουν περάσει 10 εργασιμες (βαλτε κ τα ΣΚ παω στις 2 βδομαδες) και αφαντα τα λεφτά!

Η συναλλαγή έγινε με χρεωστική ή πιστωτική amex? Μάλλον η καθυστέρηση της επιστροφής έχει να κάνει γενικά με τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα των χρεωστικών καρτών και δεν 'φταίει' πουθενά η amex.Κοίταξε στο PayPal λογαριασμό σου και την εικόνα της κάρτας στο e-banking,είναι πολύ πιθανό η διαδικασία επιστροφής να έχει ήδη ολοκληρωθεί-αν δεν εντοπίσεις κάποια εκκρεμότητα απο το PayPal-και απλά να παραμένει το ποσό στις δεσμεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πηγε ο πατερας μου να βγαλει πιστωτικη απο τη Eurobank και του ειπαν πως δε βγαζουν για ατομα ανω των 65!!!

 

Γιατί δεν πάει σε άλλη τράπεζα να βγάλει πιστωτική? Γενικώς στην eurobank είναι κάτι άνθρωποι το λιγότερο θα μπορούσα να τους πω ανεγκέφαλους. Τι δικαιολογίες είναι αυτές τύπου 65 χρονών κτλ? Η πραγματική αιτία φοβούνται μήπως την φεσώσει την κάρτα και δεν μπορεί να πληρώσει μετά και χάσει η τράπεζα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πάει σε άλλη τράπεζα να βγάλει πιστωτική? Γενικώς στην eurobank είναι κάτι άνθρωποι το λιγότερο θα μπορούσα να τους πω ανεγκέφαλους. Τι δικαιολογίες είναι αυτές τύπου 65 χρονών κτλ? Η πραγματική αιτία φοβούνται μήπως την φεσώσει την κάρτα και δεν μπορεί να πληρώσει μετά και χάσει η τράπεζα τα λεφτά.

 

Προφανώς και φοβούνται αυτό που λες.

 

Στην Εθνική πήγα με τη γιαγιά μου να βγάλει μια πιστωτική μήπως χρειαστεί να πάρει κάτι με δόσεις να την έχει. Είναι 73. Σύνταξη ~1200€ και ένα δάνειο στεγαστικό στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο με δόση ~70€ το μήνα που λήγει τέλος του χρόνου. Δεν έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές. Στην αρχή της είπαν ότι χρωστάει επιταγές εδώ και 30 χρόνια. Στέλνουμε χαρτί στο Τειρεσία, τίποτα, μόνο το δάνειο φαινόταν. Εντωμεταξύ εγώ είχα γυρίσει στην πόλη μου και πήγε μόνη στο διευθυντή του υποκαταστήματος με το χαρτί. Τελικά δεν χρώσταγε επιταγές αλλά αγενώς της είπαν ότι δεν της βγάζουν λόγω ηλικίας. Το βασικό είναι ότι δεν χρωστάει τίποτα η γυναίκα όπως φοβόμασταν και είναι απολύτως καθαρή. Της είπα ότι όταν ξανανέβω Γιάννενα θα δοκιμάσουμε μαζί σε άλλο κατάστημα. Μου την έδωσε πάντως κατακέφαλα η όλη συμπεριφορά συν η σύγχυση και η στενοχώρια μέχρι να δούμε ότι δεν χρωστάει τίποτα. Απλά τραγικοί.

 

Και μια ερώτηση για τη university visa της Πειραιώς. Για την ώρα πληρώνω με την κάρτα όποια προσωπικά έξοδα μπορώ και τους λογαριασμούς του σπιτιού. Θα πληρώνω και τη σχολή έτσι. Μέχρι Ιούνιο θα έχει μαζευτεί ποσό πάνω από 2000€. Λογικά μετά από αίτημά μου θα μου αφαιρέσουν την συνδρομή σωστά; Προφανώς δεν θα χρωστάω στην κάρτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μην θεωρείτε παράλογο το γεγονός ότι μία τράπεζα θεωρεί ρίσκο την έκδοση πίστωσης σε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας. Αυτή τη στιγμή τα κόκκινα δάνεια/ πιστωτικές κάρτες ανέρχονται στο 50% επί του συνόλου, με αποτέλεσμα να υπάρχει φόβος μη εξυπηρέτησης τους λόγω αδυναμίας πληρωμής αλλά ακόμα και θανάτου του πελάτη. Εσεις μπορεί να γνωρίζετε ότι την πιστωτική κάρτα θα την χρησιμοποιήσει ο γονιός σας για συγκεκριμένο σκοπό, οι τράπεζες όμως δεν θέλουν αυτή τη περίοδο να αναλάβουν επιπλέον ρίσκο.
Link to comment
Share on other sites

Η συναλλαγή έγινε με χρεωστική ή πιστωτική amex? Μάλλον η καθυστέρηση της επιστροφής έχει να κάνει γενικά με τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα των χρεωστικών καρτών και δεν 'φταίει' πουθενά η amex.Κοίταξε στο PayPal λογαριασμό σου και την εικόνα της κάρτας στο e-banking,είναι πολύ πιθανό η διαδικασία επιστροφής να έχει ήδη ολοκληρωθεί-αν δεν εντοπίσεις κάποια εκκρεμότητα απο το PayPal-και απλά να παραμένει το ποσό στις δεσμεύσεις.

 

Η συναλλαγή ηταν με amex χρεωστική.

Από το paypal έχουν "κλείσει" οι συναλλαγες (ειναι δυο οι επιστροφες που περιμενω) 2-3 μερες αφότου εμφανιστηκαν..

Στην καρτα κοιταω κ διαθεσιμο κ λογιστικό κ τα "εκκρεμή" τιποτα δεν εμφανιζεται...

:blink:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει καποιος να στειλει εμβασμα στο εξωτερικο;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πάει σε άλλη τράπεζα να βγάλει πιστωτική? Γενικώς στην eurobank είναι κάτι άνθρωποι το λιγότερο θα μπορούσα να τους πω ανεγκέφαλους. Τι δικαιολογίες είναι αυτές τύπου 65 χρονών κτλ? Η πραγματική αιτία φοβούνται μήπως την φεσώσει την κάρτα και δεν μπορεί να πληρώσει μετά και χάσει η τράπεζα τα λεφτά.

Μα απ" αυτά που γράφει,δεν κατάλαβα πως και γιατί, θα βάλει τον εαυτό του σε πιστωτική.Για να κερδίσει,τι;Σε χρεωστική,μάλιστα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...