Jump to content

Sony Ericsson W980


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σοβαρο με τοσο ελλειπης χαρακτηριστικα που απλα το πασαρουν σαν walkman mobile δεν θα το λεγα,ενας ψαγμενος στον κοσμο της κινητης θα καταλαβει αμεσως οτι ειναι παταγωδεις αποτυχια απλα,και σαν κατασκευη που μπορει να μην εχει τριξιματα ομως δεν δικαιολογει η μετρια ποιοτητα του η μαλλον τα υλικα του την τσιμπημενη του τιμη.

φυσικαι ειναι προσωπικα γουστα του καθενα,εγω το πηρα γιατι το περιμενα αλλιως,δεν ηταν?το σουταρα.σε αυτα τα χρηματα e66,τελεια ποιοτητα και λογισμικο της προκοπης και καλο σαν music pleyer

 

 

Καλη η προσπαθεια με το ''ψαγμενος'' αλλα δεν πιανει. Αλλαζω κινητο τουλαχιστον καθε δυο μηνες επειδη τα βαριεμαι ολα χωρις λογο, και επειδη μπορω βεβαια, γιατι δεν αλλαζω κ αυτοκινητο το ιδιο συχνα:D το κινητο ειναι για να τηλεφωνεις, η φωτογραφικη για να φωτογραφιζεις και το mp3 για να ακους μουσικη. Ολα δεν μπορουμε να τα εχουμε σε μια συσκευη. Και ποσο μαλλον τσαμπα που τα θελουν οι περισσοτεροι(αυτο το τελευταιο δεν απευθυνεται σε εσενα αλλα σε ολους αυτους που ξεχνουν ποσο εκαναν τα κινητα στην αρχημε μηδαμινες ικανοτητες. Δε λεω, η ζωη ειναι ακριβη αλλα τι να κανουμε, υγεια).:)

S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

Μεγειά κι από μένα! Πόσο και από που; Το είδες live πρώτα; Ή είσαι ένας αυθόρμητος αγοραστής ; :)

 

Είμαι αυθόρμητος αγοραστής και βασίστηκα στο ένστικτό μου...Αλλά έχω πολύ μεγάλη εμπειρία και εξοικείωση με Sony Ericsson! Το πήρα από την Wind €432 σκέτη συσκευή... Να σας πω και μερικές λεπτομέρειες... Σαν συσκευή είναι άψογη με κορυφαία κρυστάλλινη ποιότητα δυνατού ήχου και με σύστημα μεταφοράς αρχείων δανεισμένο από την Apple και το iTunes, κάτι που δεν με ενοχλεί καθόλου... Η φωτογραφική είναι μετριότατη αλλά δεν με απασχολεί καθόλου ( και καθόλου να μην είχε δεν θα το παρατηρούσα ). Το κυριότερο είναι η ποιότητα κατασκευής... η Nokia και η Samsung ούτε σε 5 χρόνια δεν θα πλησιάσουν... Για τα λεφτά του είναι απλά το καλύτερο!!!

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα αυτό το κουκλί... Πείτε ότι θέλετε αλλά το μαραφέτι αυτό kicks asses που λεν και οι αμερικάνοι... Είναι πραγματικά καταπληκτικό...

 

Και καλά έκανες. Θα το αγόραζα και εγώ αν χρειάζομουνα κινητό άμεσα. Είναι από τα κορυφαία κινητά με απίστευτο χαρακτήρα και καλές δυνατότητες.

Και άσε τους περισσότερους μισητές της SE να κελαϊδούν. Δεν κερδίζουν όλα τα αντικείμενα στα specs μόνο, είναι πολλοί οι άφαντες παράγωντες.

Ακόμα και ο Eldar στο mobile-review (που τελευταί κρίνει τρελά την SE) είναι από τις λίγες φορές που εκθεάζει τόσο ένα κινητό:

http://www.mobile-review.com/review/sonyericsson-w980i-en.shtml

 

Το περιεργάστηκα και εγώ από κοντά για λίγο, η εμφάνιση και η ποιότητα του είναι μακράν μπροστά από οποιοδήποτε Samsung και Νοκια.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Και καλά έκανες. Θα το αγόραζα και εγώ αν χρειάζομουνα κινητό άμεσα. Είναι από τα κορυφαία κινητά με απίστευτο χαρακτήρα και καλές δυνατότητες.

Και άσε τους περισσότερους μισητές της SE να κελαϊδούν. Δεν κερδίζουν όλα τα αντικείμενα στα specs μόνο, είναι πολλοί οι άφαντες παράγωντες.

Ακόμα και ο Eldar στο mobile-review (που τελευταί κρίνει τρελά την SE) είναι από τις λίγες φορές που εκθεάζει τόσο ένα κινητό:

http://www.mobile-review.com/review/sonyericsson-w980i-en.shtml

 

Το περιεργάστηκα και εγώ από κοντά για λίγο, η εμφάνιση και η ποιότητα του είναι μακράν μπροστά από οποιοδήποτε Samsung και Νοκια.

 

 

Μα φυσικα και εκθειαζει την εμφανιση το σχεδιο και το στυλ της συσκευης και καλα κανει , αφου ειναι οντως εντυπωσιακη .

Σε οτι εχει να κανει με τις μουσικες της επιδοσεις ομως ειναι περισσοτερο απο ξεκαθαρος για το κατα ποσο ειναι καλο σε αποδοση , το κατα ποσο ο ψυχολογικος παραγοντας επιρεαζει το αποτελεσμα και φυσικα κατα ποσο μειονεκτει σε σχεση με αλλες πιο "εξειδικευμενες" λυσεις .

 

Σε οτι εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης , πρωτον δεν θα κανω το λαθος να αναφερω κινητο της Νοκια σαν αντιλογο , αλλα δεν νομιζω οτι ειναι καταπληκτικο και αξιο συγχαριτηριων το να εχει αξιολογη ποιοτητα κατασκευης μια συσκευη των 400+ ευρω .

 

Προσωπικα παντως συνεχιζω να το βλεπω να μαζευει σκονη σε μια γωνια στο δωματιο , αφου και με τις καμπυλες μοντελου να το σχεδιασουν , S60 δεν γινεται , και αυτο το πληκτρολογιο δεν παλευεται για να το χρησιμοποιησεις γρηγορα με ενα χερι .

Link to comment
Share on other sites

Και άσε τους περισσότερους μισητές της SE να κελαϊδούν.

 

Δεν βλεπω καποιο πρακτικο νοημα και χρησιμοτητα στο να μισει καποιος εναν κατασκευαστη κινητων τηλεφωνων , ειδικα οταν τα κινητα της SE οπως και των υπολοιπων δεν τα πληρωνει για να εχει ψυχολογικη αναγκη να υπερασπιστει την επιλογη του οτι και αν γινει ή την αναγκη να ξεχασει την βλακεια που εκανε οταν το αγορασε . :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καποιο πρακτικο νοημα και χρησιμοτητα στο να μισει καποιος εναν κατασκευαστη κινητων τηλεφωνων , ειδικα οταν τα κινητα της SE οπως και των υπολοιπων δεν τα πληρωνει για να εχει ψυχολογικη αναγκη να υπερασπιστει την επιλογη του οτι και αν γινει ή την αναγκη να ξεχασει την βλακεια που εκανε οταν το αγορασε . :O

 

Εχεις δικιο δεν εχει πρακτικο νοημα και χρησιμοτητα. Ομως γινετε απο ατομα κομπλεξικα, που δεν ειναι ικανοι ουτε κινητο για τον εαυτο τους να διαλεξουν γι'αυτο αγοραζουν συνεχεια προβληματικα κινητα:lol:. Επισης δεν εχουν κ τιποτα αλλο στη ζωη τους να κανουν.:lol:

S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

:) Νέο αναλυτικό Review από το Mobile-Review.com

 

 

http://img383.imageshack.us/img383/1941/piclj3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως συνεχιζω να το βλεπω να μαζευει σκονη σε μια γωνια στο δωματιο , αφου και με τις καμπυλες μοντελου να το σχεδιασουν , S60 δεν γινεται , και αυτο το πληκτρολογιο δεν παλευεται για να το χρησιμοποιησεις γρηγορα με ενα χερι .

 

Εννοείται ότι ένας χρήστης smartphone και S60 δεν πρόκειται να επιλέξει αυτό το τηλέφωνο όπως και όλα αυτής της κατηγορίας. Θα το πάρει περισσότερο κάποιος που δεν έχει τρελές απαιτήσεις και που θέλει κάτι γουστόζικο εμφανισιακά και με καλή ποιότητα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ένας χρήστης smartphone και S60 δεν πρόκειται να επιλέξει αυτό το τηλέφωνο όπως και όλα αυτής της κατηγορίας. Θα το πάρει περισσότερο κάποιος που δεν έχει τρελές απαιτήσεις και που θέλει κάτι γουστόζικο εμφανισιακά και με καλή ποιότητα.

...επισης και καλη μπαταρια.φιλοι μου που εχουν κινητα της σειρας S60 απο θεμα αυτονομιας :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Για να δούμε και την αιτιολόγησή τους...

 

«Who could resist this piano-black Walkman-series phone? It’s a quad-band handset loaded with 8 GB of internal memory, a 3.2 Megapixel camera, an FM tuner, Bluetooth stereo, and a music player that operates even with the phone flip-lid closed. Opened out, the handset reveals its 2.2-inch QVGA display with 262k colors and stunning picture quality. One incredibly valuable innovation is the built-in FM radio transmitter. This broadcasts phone-based music playback to a standard car radio, even transferring artist and track details via RDS. The music player handles a wide variety of audio file formats, and automatically sorts tracks according to a range of criteria. Finally, two excellent features are the SenseMe and Shake control. These group tracks by mood, enabling track changes and entire playlist shuffling with just a simple flick of the hand»

 

Φυσικά, δεν αναφέρουν ότι η κάμερα των 3,2 MP δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, ούτε ότι το BT A2DP το έχουν 82394823 μοντέλα επίσης. Όσον αφορά το ότι «One incredibly valuable innovation is the built-in FM radio transmitter», τα είπαμε ήδη στις προηγούμενες σελίδες.

 

Συμπέρασμα: βραβεύσεις αυτού του είδους, μην σας ψαρώνουν...

Link to comment
Share on other sites

...επισης και καλη μπαταρια.φιλοι μου που εχουν κινητα της σειρας S60 απο θεμα αυτονομιας :cry:

 

Έχω το Ε51 για βασικό κινητό και πριν από αυτό είχα το Κ530. Θα σε πληροφορήσω ότι οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες όσο νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

παντως αν καποιος δεν το θελει...ας μου στειλει γιατι ενδιαφερομαι!!!και το λεω εδω γιατι δυστηχως στο buy and sell εχω περασει τις 5 αγγελιες και δν γινετε αλλες...
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε και την αιτιολόγησή τους...

 

«Who could resist this piano-black Walkman-series phone? It’s a quad-band handset loaded with 8 GB of internal memory, a 3.2 Megapixel camera, an FM tuner, Bluetooth stereo, and a music player that operates even with the phone flip-lid closed. Opened out, the handset reveals its 2.2-inch QVGA display with 262k colors and stunning picture quality. One incredibly valuable innovation is the built-in FM radio transmitter. This broadcasts phone-based music playback to a standard car radio, even transferring artist and track details via RDS. The music player handles a wide variety of audio file formats, and automatically sorts tracks according to a range of criteria. Finally, two excellent features are the SenseMe and Shake control. These group tracks by mood, enabling track changes and entire playlist shuffling with just a simple flick of the hand»

 

Φυσικά, δεν αναφέρουν ότι η κάμερα των 3,2 MP δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, ούτε ότι το BT A2DP το έχουν 82394823 μοντέλα επίσης. Όσον αφορά το ότι «One incredibly valuable innovation is the built-in FM radio transmitter», τα είπαμε ήδη στις προηγούμενες σελίδες.

 

Συμπέρασμα: βραβεύσεις αυτού του είδους, μην σας ψαρώνουν...

 

Ε κατσε ρε μην εισαι αδικος , η συσκευη μπορει να παιξει μουσικη "ακομα και με το καπακι κλειστο" , ξερεις τι καινοτομια ειναι αυτη? :blink:

Link to comment
Share on other sites

παντως αν καποιος δεν το θελει...ας μου στειλει γιατι ενδιαφερομαι!!!και το λεω εδω γιατι δυστηχως στο buy and sell εχω περασει τις 5 αγγελιες και δν γινετε αλλες...

 

Eγω του εσπασα την οθονη και αναγκαστικα μπηκε στο συρταρι

(χωρις πλακα) :O

Link to comment
Share on other sites

το επιασα λιγο στα χερια μου και μπορω να πω πολυ ωραιο κινητο.κινητο ομως με τσιμπημενη λιγο τιμη.αυτο που δεν μου αρεσε καθολου ειναι οτι για το geotagging θελει ειδικο αξεσουαρ και οχι οποιαδηποτε bt συσκευη και αυτο με το πομπο ΦΜ που ηταν κ ο μονος λογος να το παρω τι χαζομαρα....συμφωνω με ενα φιλο που λεει πιο πανω οτι δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε μια συσκευη γιαυτο δεν θα κρινω την μουσικη του αποδοση εφοσον οπως προειπα ειναι κινητο.αλλωστε αν πιστευα οτι γινονται ολα σε μια συσκευη με την ιδια αποδοση θα ειχα κανα Ν95 η κανα c905(παραδειγματα) κ οχι ενα τσαντακι με μια kodak μεσα ενα ipod touch k ena tytn 2.κατα την αποψη μου ενα πολυ ωραιο κινητο με απλετο χωρο να ακους την μουσικη σου στο δρομο για το σπτ για το γυμναστηριο κ γενικα να ακουσεις εκεινη την στιγμη μουσικη αλλα λιγο τσιμπημενο

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπιμένο ή όχι στην τιμή, καλό ή κακό, έξυπνο ή χαζό αυτά είναι ψιλά γράμματα για τον καθένα... Ο καθείς που αγοράζει κινητό το αγοράζει για τους λόγους του... Προσωπικά το αγόρασα γιατί δεν με βολεύουν τα Nokia S60, δεν αντέχω τα παράξενα των Samsung και δεν είμαι μ****** για να δώσω μία περιουσία στην Vodafone για το iPhone 3G... Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να το αποκτήσει (δεν θα ήθελα άλλωστε να γίνει σούπα το κινητό), και δεν καταλαβαίνω προσωπικά τον λόγο να προσπαθείτε ορισμένοι "έμπειροι" με κινητά να μας πείσετε πως έχουμε πάρει μια μ****** και δώσαμε τζάμπα τα λεφτά μας...

 

1ον: Τα λεφτά του ο καθένας τα δίνει όπου θέλει και αγοράζει ότι θέλει

2ον: Έχω αγοράσει προσωπικά πολλά κινητά για να ξέρω πλέον γιατί αγοράζω κάτι, και

3ον: Για κάθε προϊόν υπάρχει κι ένας αγοραστής (Νόμος του marketing)

 

Τέλος, όταν συγκρίνουμε 2 συσκευές δεν σημαίνει πως αυτή που υπερτερεί είναι το 8ο θαύμα και αυτή που υποσκελίζεται είναι για πέταμα... και κοπμλεξικοί είναι αυτοί που νομίζουν πως μία εταιρεία όπως η Nokia βγάζει μόνο καλά πράγματα και δεν παραδέχονται πως έχει βγάλει κατά καιρούς και πατατές (όπως και η SE)...

 

Χαλαρώστε λοιπόν λιγό γιατί δεν υπάρχει κανένα νόημα σε όλη αυτή την κουβέντα, και τόσα posts είμαστε εκτός θέματος!!!

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Τσιμπιμένο ή όχι στην τιμή, καλό ή κακό, έξυπνο ή χαζό αυτά είναι ψιλά γράμματα για τον καθένα... Ο καθείς που αγοράζει κινητό το αγοράζει για τους λόγους του...

 

Υπάρχουν διάφορα κριτήρια με τα οποία ο καθένας αγοράζει ή όχι ένα προϊόν, συμφωνώ μαζί σου.

 

Προσωπικά το αγόρασα γιατί δεν με βολεύουν τα Nokia S60, δεν αντέχω τα παράξενα των Samsung και δεν είμαι μ****** για να δώσω μία περιουσία στην Vodafone για το iPhone 3G... Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να το αποκτήσει (δεν θα ήθελα άλλωστε να γίνει σούπα το κινητό), και δεν καταλαβαίνω προσωπικά τον λόγο να προσπαθείτε ορισμένοι "έμπειροι" με κινητά να μας πείσετε πως έχουμε πάρει μια μ****** και δώσαμε τζάμπα τα λεφτά μας...

 

1ον: Τα λεφτά του ο καθένας τα δίνει όπου θέλει και αγοράζει ότι θέλει

2ον: Έχω αγοράσει προσωπικά πολλά κινητά για να ξέρω πλέον γιατί αγοράζω κάτι, και

3ον: Για κάθε προϊόν υπάρχει κι ένας αγοραστής (Νόμος του marketing)

 

Τέλος, όταν συγκρίνουμε 2 συσκευές δεν σημαίνει πως αυτή που υπερτερεί είναι το 8ο θαύμα και αυτή που υποσκελίζεται είναι για πέταμα... και κοπμλεξικοί είναι αυτοί που νομίζουν πως μία εταιρεία όπως η Nokia βγάζει μόνο καλά πράγματα και δεν παραδέχονται πως έχει βγάλει κατά καιρούς και πατατές (όπως και η SE)...

 

Χαλαρώστε λοιπόν λιγό γιατί δεν υπάρχει κανένα νόημα σε όλη αυτή την κουβέντα, και τόσα posts είμαστε εκτός θέματος!!!

 

Κοίτα, αν δεις τα πράγματα ψυχρά και βάσει του δείκτη value for money τότε το W980 ναι, στην τωρινή τιμή του, αποτελεί κακή αγορά καθώς με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα υπάρχουν αρκετά μοντέλα στην αγορά που έχουν περισσότερες δυνατότητες.

 

Σε περιπτώσεις κινητών όπως το W980, όσοι το αγοράζουν το αγοράζουν κυρίως λόγω design και φίρμας και αυτό δεν νομίζω ότι επιδέχεται αμφισβήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν δεις τα πράγματα ψυχρά και βάσει του δείκτη value for money τότε το W980 ναι, στην τωρινή τιμή του, αποτελεί κακή αγορά καθώς με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα υπάρχουν αρκετά μοντέλα στην αγορά που έχουν περισσότερες δυνατότητες.

 

Αυτό είναι σχετικό που λες οτι στα ίδια λεφτά υπάρχουν μοντέλα με περισσότερες δυνατότητες είναι λίγο αμφιλεγόμενο κατά πόσο τελικά δουλεύει στην πράξη με το απλά να κοιτάξουμε ψυχρά τα specs για παράδειγμα. Η ίδια δυνατότητα πραγματοποιήται διαφορετικά απο μοντέλο σε μοντέλο. Παράδειγμα στα χαρακτηριστικά το κινητό έχει FM radio και παίζει ΜΡ3, αλλά αυτά υλοποιούντε κλάσεις καλύτερα από τα περισσότερα κινητα όπου μπορεί να έχουν τις ίδιες δυνατότητες.

Στον αντίποδα και το W980 λέει οτι έχει 3.2 κάμερα, αλλά σίγουρα είναι χειρότερη από άλλες αντίστοιχες, μιας και δεν έχει autofocus αλλά και η θέση που είναι βρωμίζει και άρα οι φωτογραφίες θα είναι θολές. Στα specs όμως κάποιος θα διαβάσει οτι έχει κάμερα 3.2mpx.

Προσωπικά πιστεύω οτι κρίνοντας το όλο πακέτο του W980 με τον τρόπο που υλοποιούντε τα χαρακτηριστικά που έχει, πιστεύω οτι είναι μια πολύ καλή αγορά η οποία πάντα γίνεται καλύτερη αν μπορεί κάποιος να περιμένει 2-3 μήνες όπου η τιμή πέφτει αρκετά. Σε 6-7 μήνες η τιμή θα έχει γύρω στα 220-250 ευρώ αν κρίνω από την μέχρι τώρα πολιτική της εταιρείας. Σε αντίθεση όμως η Νοκια, οι τιμές των κινητών της πέφτουν πολύ λίγο στο βάθος χρόνου.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σχετικό που λες οτι στα ίδια λεφτά υπάρχουν μοντέλα με περισσότερες δυνατότητες είναι λίγο αμφιλεγόμενο κατά πόσο τελικά δουλεύει στην πράξη με το απλά να κοιτάξουμε ψυχρά τα specs για παράδειγμα.

 

Ποτέ μου δεν μιλάω με βάση μια «ψυχρή» καταγραφή των specs. Αν το έκανα αυτό, δεν θα έκραζα π.χ. το C905 :p ή άλλα μοντέλα της SE για τα οποία έχω γράψει όχι και τόσο καλά πράγματα.

 

Πάντα μιλάω σε σχέση με το τί έχω δει στην πράξη. Και ξαναλέω, ότι με σαφώς λιγότερα χρήματα μπορεί κανείς να πάρει κινητό είτε της SE είτε άλλης εταιρείας με περισσότερες δυνατότητες οι οποίες υλοποιούνται επίσης καλύτερα.

 

 

Η ίδια δυνατότητα πραγματοποιήται διαφορετικά απο μοντέλο σε μοντέλο. Παράδειγμα στα χαρακτηριστικά το κινητό έχει FM radio και παίζει ΜΡ3, αλλά αυτά υλοποιούντε κλάσεις καλύτερα από τα περισσότερα κινητα όπου μπορεί να έχουν τις ίδιες δυνατότητες.

 

Διαφωνώ, ούτε καλύτερα παίζει τα MP3 από άλλα μοντέλα, ούτε καλύτερη ραδιοφωνική λήψη έχει. Εκτός και αν λες «αυτά υλοποιούντε κλάσεις καλύτερα από τα περισσότερα κινητα όπου μπορεί να έχουν τις ίδιες δυνατότητες.» εννοώντας τα εφέ στον player.

 

Στον αντίποδα και το W980 λέει οτι έχει 3.2 κάμερα, αλλά σίγουρα είναι χειρότερη από άλλες αντίστοιχες, μιας και δεν έχει autofocus αλλά και η θέση που είναι βρωμίζει και άρα οι φωτογραφίες θα είναι θολές. Στα specs όμως κάποιος θα διαβάσει οτι έχει κάμερα 3.2mpx.

 

Συμφωνούμε.

 

Προσωπικά πιστεύω οτι κρίνοντας το όλο πακέτο του W980 με τον τρόπο που υλοποιούντε τα χαρακτηριστικά που έχει, πιστεύω οτι είναι μια πολύ καλή αγορά η οποία πάντα γίνεται καλύτερη αν μπορεί κάποιος να περιμένει 2-3 μήνες όπου η τιμή πέφτει αρκετά. Σε 6-7 μήνες η τιμή θα έχει γύρω στα 220-250 ευρώ αν κρίνω από την μέχρι τώρα πολιτική της εταιρείας. Σε αντίθεση όμως η Νοκια, οι τιμές των κινητών της πέφτουν πολύ λίγο στο βάθος χρόνου.

 

Μα χαίρω πολύ, στο προηγούμενο post μου είπα και το ξαναλέω ότι με την τωρινή τιμή του το W980 δεν αποτελεί καλή αγορά. Δεν βλέπω σε τί διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο με καλή ποιότητα κατασκευής (αλλά όχι και κορυφαία) και πολύ καλό ήχο αν και πάλι όχι κορυφαίο ως θα όφειλε . Απλά απαράδεκτη η ακατανόητη έλλειψη φλας και autofocus από την κάμερα. Επίσης δεν έχει υποδοχή για microSD, χαζή έλλειψη και ας έχει ενσωμετωμένη 8 GB μνήμη.

Στα ίδια χρήματα και μάλιστα λιγάκι φθηνότερα παίρνεις το Samsung G400 με πεντάρα κάμερα που έχει βέβαια και φλας, autofocus κλπ, ίδιο μεγεθος οθόνης, υποδοχή μνήμης και μεγάλη εξωτερική οθόνη αφής στα πρότυπα του RAZR2. Πολύ καλύτερη πρόταση αγοράς και πιο ολοκληρωμένη.:cool:

Δεν είναι φαίνεται τυχαίο οτι σύμφωνα με τις διάφορες αναφορές-φήμες τα στελέχη της Sony είναι δυσαρεστημένα με την χρήση των brand names "Walkman" και "Cybershot" από την SE, ίσως γιατί βλέπουν οτι με την πολιτική της η SE δεν δικαιώνει την φήμη αυτών των δυο ονομάτων. Μάλιστα δεν επετράπει τελικά η χρήση του ονόματος του Playstation η οποία επρόκειτο να χρησιμοποιηθεί σε κάποιο μοντέλο προσανατολισμένο σε παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο με καλή ποιότητα κατασκευής (αλλά όχι και κορυφαία) και πολύ καλό ήχο αν και πάλι όχι κορυφαίο ως θα όφειλε . Απλά απαράδεκτη η ακατανόητη έλλειψη φλας και autofocus από την κάμερα. Επίσης δεν έχει υποδοχή για microSD, χαζή έλλειψη και ας έχει ενσωμετωμένη 8 GB μνήμη.

Στα ίδια χρήματα και μάλιστα λιγάκι φθηνότερα παίρνεις το Samsung G400 με πεντάρα κάμερα που έχει βέβαια και φλας, autofocus κλπ, ίδιο μεγεθος οθόνης, υποδοχή μνήμης και μεγάλη εξωτερική οθόνη αφής στα πρότυπα του RAZR2. Πολύ καλύτερη πρόταση αγοράς και πιο ολοκληρωμένη.:cool: .

 

Συμφωνώ γενικά, αλλά διαφωνώ οτι συγκεκριμένα το Samsung G400 είναι πολύ καλύτερη πρόταση αγοράς για μουσικό τηλέφωνο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο, εξετάζεις διαφορετικά πράγματα. Γιατί το W980 είναι ένα μουσικό τηλέφωνο και θα πρέπει να απευθύνεται πρωτίστως σε αγοραστές που θέλουν να έχουν 2 σε 1, κινητό και mp3 player, και λιγότερο για να βγάζουν φωτός. Και πράγματι, το μπροστινό του μέρος είναι ένα ανεξάρτητο, dedicated mp3 player, που δουλεύει χωρίς κάποιος να χρειαστεί να ανοίξει το κινητό. Φυσικά είναι και τα καλά ακουστικά που δίνει, και το software. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά το G400 δε φαίνεται να έχει καν κουμπί-shortcut προς το mp3 player, πόσο μάλλον κουμπιά για play/pause κτλ. Πολύ καλό φαίνεται το G400, αλλά είναι άλλος ο σκοπός του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ γενικά, αλλά διαφωνώ οτι συγκεκριμένα το Samsung G400 είναι πολύ καλύτερη πρόταση αγοράς για μουσικό τηλέφωνο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο, εξετάζεις διαφορετικά πράγματα. Γιατί το W980 είναι ένα μουσικό τηλέφωνο και θα πρέπει να απευθύνεται πρωτίστως σε αγοραστές που θέλουν να έχουν 2 σε 1, κινητό και mp3 player, και λιγότερο για να βγάζουν φωτός. Και πράγματι, το μπροστινό του μέρος είναι ένα ανεξάρτητο, dedicated mp3 player, που δουλεύει χωρίς κάποιος να χρειαστεί να ανοίξει το κινητό. Φυσικά είναι και τα καλά ακουστικά που δίνει, και το software. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά το G400 δε φαίνεται να έχει καν κουμπί-shortcut προς το mp3 player, πόσο μάλλον κουμπιά για play/pause κτλ. Πολύ καλό φαίνεται το G400, αλλά είναι άλλος ο σκοπός του.

 

Σωστό αυτό που λες, το G400 δεν είναι κατεξοχήν μουσικό κινητό αλλά για κάποιον που θέλει μια ολοκληρωμένη συσκευή αποτελεί από πλευράς χαρακτηριστικών μια πλήρη πρόταση καθότι και καλύτερη ποιότητα κατασκευής έχει και πλήρη music player και πολύ καλύτερη κάμερα και είναι και ελάχιστα φθηνότερο. Το οτι δεν έχει ειδικό πλήκτρο για τον player δεν είναι τίποτα το σοβαρό, μπαίνεις στο μενού και τον ανοίγεις απο εκεί. Η εξωτερική οθόνη του G400 είναι αφής οπότε μπορείς εναλλακτικά να ανοίξεις τον player και από εκεί χωρίς να ανοίξεις το πορτάκι.;) Από εκεί και πέρα είναι και το αισθητικό κομμάτι που είναι υποκειμενικό αν και τα δυο είναι πολύ όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ γενικά, αλλά διαφωνώ οτι συγκεκριμένα το Samsung G400 είναι πολύ καλύτερη πρόταση αγοράς για μουσικό τηλέφωνο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο, εξετάζεις διαφορετικά πράγματα. Γιατί το W980 είναι ένα μουσικό τηλέφωνο και θα πρέπει να απευθύνεται πρωτίστως σε αγοραστές που θέλουν να έχουν 2 σε 1, κινητό και mp3 player, και λιγότερο για να βγάζουν φωτός. Και πράγματι, το μπροστινό του μέρος είναι ένα ανεξάρτητο, dedicated mp3 player, που δουλεύει χωρίς κάποιος να χρειαστεί να ανοίξει το κινητό. Φυσικά είναι και τα καλά ακουστικά που δίνει, και το software. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά το G400 δε φαίνεται να έχει καν κουμπί-shortcut προς το mp3 player, πόσο μάλλον κουμπιά για play/pause κτλ. Πολύ καλό φαίνεται το G400, αλλά είναι άλλος ο σκοπός του.

 

 

Σχεδον ολα τα μουσικα και μη κινητα της Samsung εχουν την ιδια ή καλυτερη ποιοτητα ηχου απο τα SE ανεξαρτητως Brand (walkman , cybershot κλπ )

Ποσο μαλλον απο την στιγμη που οταν η SE βγαζει ενα κινητο σε walkman εκδοση και μη , οι οποιες διαφορες στην ποιοτητα ηχου και τον ηχο γενικοτερα που εχουν , οφειλονται στις επιπλεον επιλογες του equilizer .

 

Οσο για την οπτικη διαφορα του πραγματος δεν ειναι και τοσο σημαντικη πια , το αντιθετο ειναι και εκνευριστικη οταν σου παρουσιαζουν σαν μοναδικη και ξεχωριστη μια "φυσιολογικη"¨δυνατοτητα .

Φυσικα και το G400 απο την στιγμη που η αρκετα μεγαλη εξωτερικη οθονη ειναι αφης μπορει να επιτελεσει ακριβως τον ιδιο ρολο με τα πληκτρα του W980 και με την ιδια ευκολια . Ακομα και το απλο και ταπεινο V8 της Motorola χωρις να το φωναζει δεξια και αριστερα μπορει το ιδιο ευκολα να διαχειριστει την μουσικη με την εξωτερικη του οθονη και μονο . Οπως επισης μπορει να ξεκινησει και τον Player το ιδιο ευκολα , εστω και αν η μοτορολα δεν το εχει κανει τοσο εντυπωσιακο οσο το πλαινο πληκτρο του W980 που αλλαζει τις επιλογες στην εξωτερικη οθονη με "εφφε" αλλαγης σελιδας .

 

Ειπαμε , καλο ειναι να αναγνωριζουμε τις επιλογες που κανει το marketing καθε εταιρειας και να τους δινει σημασια , αλλα αυτο απεχει πολυ απο το να απαξιωνουμε καθε αλλη προταση αναλογης ευχρηστιας και ευκολιας που απλα δεν τυγχναει της ιδιας προβολης .

 

 

Και το βασικοτερο απο ολα επειδη δεν ειμαστε πλεον στο 2004-2005 , αν ηθελε η SE να βγαλει ενα μουσικο κινητο και οχι ενα "μουσικο" κινητο θα μπορουσε και αυτη (αν και για την ακριβεια δεν μπορει) να βγαλει μια συσκευη που περα απο εντυπωσιακα γραφικα και ευχρηστια να εχει το ιδιο καλη μουσικη αποδοση με τις περισσοτερες προτασεις αλλων κατασκευαστων που κυκλοφορουν .

Η εντυπωσιακη εικονα πανω απο το ονομα του καθε preset στο equilizer που εχει το W980 δεν εγγυαται και αναλογη διαφοροποιηση του ηχου σε συνδιασμο και καλο ακουστικα αποτελεσμα .

Link to comment
Share on other sites

Aγορασα το τηλεφωνο 5/9,η αναμεταδοση του πομπου δεν ισχυει,αν προσπαθησεις

να το κανεις βγαινει μηνυμα στην οθονη "Δεν ειναι δυνατη η χρηση του πομπου FM

σ'αυτη τη χωρα λογω νομικων περιορισμων".

Επισης το ραδιοφωνο δεν λειτουργει χωρις το καλωδιο του handsfree.

Που ειναι λοιπον ολα αυτα τα οποια υποσχεται οτι κανει και καποιος το εχει αγορασει και γι'αυτα?Πολυ δυσαρεστημενος με την αγορα αυτη αν σκεφτει κανεις

το κοστος (435ευρω.)Αν υπαρχει καποιος να βοηθησει σχετικα θα χαρω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Aγορασα το τηλεφωνο 5/9,η αναμεταδοση του πομπου δεν ισχυει,αν προσπαθησεις

να το κανεις βγαινει μηνυμα στην οθονη "Δεν ειναι δυνατη η χρηση του πομπου FM

σ'αυτη τη χωρα λογω νομικων περιορισμων".

Επισης το ραδιοφωνο δεν λειτουργει χωρις το καλωδιο του handsfree.

Που ειναι λοιπον ολα αυτα τα οποια υποσχεται οτι κανει και καποιος το εχει αγορασει και γι'αυτα?Πολυ δυσαρεστημενος με την αγορα αυτη αν σκεφτει κανεις

το κοστος (435ευρω.)Αν υπαρχει καποιος να βοηθησει σχετικα θα χαρω πολυ.

435 ευρο και μην ξεχνας οτι εχεις κινητο με 8gb καρτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W980

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...