Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://pctech4u.no-ip.org:2007/xperia/HTCAnimationStartup.jpg

 

http://pctech4u.no-ip.org:2007/xperia/PCTech4U1.1ELL.jpg

 

More Info Here:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=484606

 

PCTech4U v1.1 ELL:

 

- Rapidshare

 

 

Any donation given for the time I use on this is appreciated

 

btn_donate_SM.gif

 

 

πολυ καλη η ρομ και ταχυτατη,μπορεις να μου πεις αν γινετε να αλλαξω καποια tabs απο το manilla γιατι δεν την βλεπω την επιλογη πλεον

 

*bug σχετικα με το xperia tweak,αν κανεις μια επιλογη πχ default browser και πατησεις save και μετα soft reset το προγραμμα κρασαρει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Πολύ καλή δουλειά από τον φίλο bsp98ht! Αξίζει μια δοκιμή και υποστήριξη εδώ στο forum από τους κατόχους της συσκευής. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την νεα ελληνικη ρομ το tf3d γινεται να το βαλεις ως πανελ ?? για να εχεις το today σου καθαρο ??? ,

Επίσης με τοσα που εχει βαλει μεσα με ποση ram ξεκιναει ??

 

Επίσης ενα νεο προγραμμα διαχειρισης Επαφων και Τηλεφωνου ακριβως σαν το inesoft αλλα δουλευει αριστα με το Χ1 (με πληρη υποστηρηξη ελληνικων )

http://www.iconsoft.com/images/temporary/phonex/banner_main.jpg

http://www.iconsoft.com/images/temporary/phonex/incoming_call_03.jpg

http://www.iconsoft.com/images/temporary/phonex/phonepad_01.jpg

http://www.iconsoft.com/images/temporary/phonex/dialer_06.jpg

http://www.iconsoft.com/images/temporary/phonex/contacts_03.jpg

 

1.- Ειναι ταχυτατο

2.- Μολις κλεινει η κληση κλεινει (πραγματικα ) και το προγραμμα

3.- Μπορει να μπει και στην storage !!!!

υπαρχει και ειδικο skin για wvga !! http://www.iconsoft.com/?language=en&menu=ab6edc6b63d1a291

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά από τον φίλο bsp98ht! Αξίζει μια δοκιμή και υποστήριξη εδώ στο forum από τους κατόχους της συσκευής. ;)

 

Φυσικά και πρέπει να την δοκιμάσουμε, να την υποστηρίξουμε και να συμμετέχουμε στο σχετικό thread στο xda...!

 

Θα ήθελα μόνο να κάνω μια ερώτηση, στον φίλο bsp98ht, απο εδώ κατ' αρχήν, γιατί την θεωρώ βασική και πρέπει να είναι όλοι ενημερωμένοι που πιθανόν να θέλουν να βάλουν την ΠΡΩΤΗ ελληνική (custom) ρομ.

 

Επειδή η ρομ έχει στο today το TF3D, τι γίνεται με τα panels?

Δουλεύουν κανονικά ή κολλάνε;

Πολλοί απο εμάς, θέλουμε τα panels να δουλεύουν κανονικά. Μέχρι στιγμής, δεν έχω δοκιμάσει ρομ που τα δύο αυτά interfaces δούλευαν αρμονικά. Συνήθως τα panels κάποια στιγμή κόλλαγαν, και μία λύση σε αυτό ήταν να μπει το TF3D σαν panel, αλλά και με αυτή τη λύση τελικά δεν ήμουν ικανοποιημένος.

Θα ήθελα (αν έχει την καλοσύνη ο φίλος bsp98ht)να ακούσω την άποψή του.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

tha ithela kapoios pou exei perasei to aekmap na mou ekshghsei vhma vhma th diadikasia egkatastashs alla kai tis rythmiseis pou exei kanei (assigned buttons etc) gia na leitourgei i efarmogh!

yparxei to koumpi anamesa sto "sym" kai sto space pou apoti exw katalavei den kanei tpt, opote koumpi eleuthero exoume gia na mh desmeusoune kapoio xrhsimo! to provlhma einai otan exw valei tria layout (default,greek,greek SMS) kai pataw to koumpi enallaghs, allazei tis glwsses me th seira alla otan ftanei sth greek SMS prepei na perimenw kapoia deyterolepta mexri na ksanamporesw na allaksw layout!

 

sorry gia ta greeklish alla grafw apo to xperia

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
tha ithela kapoios pou exei perasei to aekmap na mou ekshghsei vhma vhma th diadikasia egkatastashs alla kai tis rythmiseis pou exei kanei (assigned buttons etc) gia na leitourgei i efarmogh!

 

Εδώ θα βρεις την πιο αναλυτική και κατατοπιστική περιγραφή. Δεν είναι για το xperia αλλά η διαδικασία είναι η ίδια. Εάν ακολουθήσεις ακριβώς τα βήματα δεν θα έχεις πρόβλημα. Φρόντισε μόνο να βάλεις τα layout για τη δική σου συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ειπα και στο φοροθμ του hd οντως το Χ1 ειναι και ταχυτερο και τα κανει ολα ποιο ευκολα απο το hd και φυσικα απο ολα τα ppc και το περιεργο ειναι οτι με συνεχες ανοιγμα κλεισιμο εφαρμογων , αντι να αρχιζει να αργει αυτο παει ακομα ποι γρηγορα και με ραμ να μην κατεβαινει με τιποτε κατω απο 122 ΜΒ , απιστευτο και ομως αληθινο !!!, ασε που παρατηρησα οταν εβαλα ενα προγραμμα που ειχε today plungin αυτο εμφανιστικε μετα απο softreset 1ο στην today !!!(μιλαω για το Megasoft2000.PocketClock.Pro.v1.0, το βρισκετε στο γνωστο μαγαζακι , καταπληκτικο με alarm mp3 και πολλα αλλα ) αυτο δεν το ξαναειδα σε κανενα αλλο ppc , ενα μπραβο στη sony τελικα !!!

http://www.imageshack.gr/files/hc1ievebk1d22oqcbjzd.png' alt='hc1ievebk1d22oqcbjzd.png'>

 

Ψαχνω κατι σαν το resco contacts για το today screen αλλα με ενδιαφερει να εχει μονο Digital Clock μεγαλο και τα βασικα για γρηγορο enable disable δηλαδη wifi/bluetooth/alarms.Δηλαδη κατι σαν το resco contacts χωρις ομως το shell για τα contacts που κανει το resco μονο οτι βλεπουμε στο today screen.

Δοκιμασα και το Megasoft2000.PocketClock.Pro.v1.0 αλλα δεν με ικανοποιει μονο ρολοι εχει και δεν ειναι καθολου παραμετροποιησιμο σε μεγεθος εκτος απο τα skins, και φυσικα δεν εχει τα links που θελω bt/wifi μεγαλα και καθαρα για να να πιεζονται ευκολα με δαχτυλο.

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος η σας μπερδευω , εν ολιγης αν το resco contacts ηταν ενα απλο plugin για το today screen ειναι φανταστικο, κατι τετοιο θελω.

 

Καμια ιδεα? ΕΧει κανεις υποψιν κατι κατι παρομοιο μονο για today screen?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ειτε αυτο που λεω παραπανω , εκτος απο τα contacts εχει και today plung in που αν πατησεις απλα πανω σε ενα τετραγωνακι (θα το δεις ) σου ανοιγει το πληκρολογιο για τηλεφωνο , αν ομως το πατησεις παρατεταμενα εχει επιλογες για wifi/bluetooth

Δοκιμασε το δεν θα χασεις !!!

Τωρα αν δεν σε ενδιαφερει καθολου το θεμα των επαφων (απορω βεβαια ....) υπαρχει το spd phonesuite που εχει και αυτο εικονιδια για wifi/bluetooth

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα πρόβλημα με το WIFI...Εκεί που είναι συνδεδεμένος σε κάποιο router ξαφνικά αποσυνδέομαι και μετά για λίγη ώρα δεν βρίσκει καν το router αυτό..Πρέπει να περάσει κάνα πεντάλεπτο για να το ξαναβρεί..

Βέβαια όποτε το έπαθα το σήμα ήταν στο 1 αλλά δοκίμασα και με ένα iphone ταυτόχρονα και το iphone δεν έχανε το σήμα..

 

Πιστεύετε οτι έχει κάποιο πρόβλημα το τηλέφωνο μου ή φταίει κάτι στο software;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ Χ1 ΒΓΗΚΕ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΟΛΛΟΥΣΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΟ!ΑΡΓΟΥΣΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ!ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΑΦΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ SMARTPHONE H ENA PDA ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΜΗΝ ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΗΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..

ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ . . . :O
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Προφανώς ήσουν άτυχος μιας και η συσκευή εν γένει δεν παρουσιάζει τα συμπτώματα που αναφέρεις. Και μιλάμε για εκτενείς αναφορές κατόχων και όχι αυτών που "έπεσε" για λίγο στα χέρια τους! ;)

 

Και αν θες μη γράφεις με κεφαλαία γιατί στον κόσμο των forum είναι σαν να φωνάζεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένα προγραμματάκι για το Xperia όπως του C905 που κάνει Wallpaper animation ή που κάνει slideshow τις φωτογραφίες μας στην οθόνη αναμονής; :X :worry:

Χρήστης Nokia 9210, SE P900, Nokia 9500, Qtek 9000, Nokia Ε90, Νokia N95 8GB, SonyEricsson Xperia X1, LG KM900 ARENA, Samsung GT i-8000 Omnia II, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S4, Huawei P8 MAX, Samsung Galaxy S8+,Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 3, Motorola Razr 40 Ultra και τώρα OnePlus Open   :respect:

Link to comment
Share on other sites

κ προφανως μπηκε απλα για να μηδενισει τη συσκευη ασε που μπορει να μην εχει ρυθμισει σωστα την αποκριση της οθονης απο τη στιγμη που ασχοληθηκε κ ελαχιστα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά υπάρχει κανένα προγραμματάκι για το Xperia όπως του C905 που κάνει Wallpaper animation ή που κάνει slideshow τις φωτογραφίες μας στην οθόνη αναμονής; :X :worry:

 

O τρόπος λειτουργίας των Windows Mobile PDA όπως είναι το xperia σου είναι εντελώς διαφορετικός από τα συμβατικά κινητά. Για το λόγο αυτό δε θα σου συνιστούσα καν να ψάξεις για τέτοιου είδους εφαρμογή γιατί θα επιβάρυνε τη λειτουργία της συσκευής μιας και από πίσω τρέχουν ήδη πολλά πράγματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την αγγλική ROM R2A (1.03.931.8) και παρατήρησα ότι έχω πρόβλημα στη gsm καλυψη μου. Συνεχώς χάνω σήμα..έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο? Με τη προηγούμενη ROM R1A (1.03.931.3) δεν είχα τέτοιο θέμα..
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ειτε αυτο που λεω παραπανω , εκτος απο τα contacts εχει και today plung in που αν πατησεις απλα πανω σε ενα τετραγωνακι (θα το δεις ) σου ανοιγει το πληκρολογιο για τηλεφωνο , αν ομως το πατησεις παρατεταμενα εχει επιλογες για wifi/bluetooth

Δοκιμασε το δεν θα χασεις !!!

Τωρα αν δεν σε ενδιαφερει καθολου το θεμα των επαφων (απορω βεβαια ....) υπαρχει το spd phonesuite που εχει και αυτο εικονιδια για wifi/bluetooth

 

Με το Resco ματωσα χωρις ελληνικα οταν ηθελα να καλεσω καποιον η να στειλω sms Πιστεψε με γιαυτο ηθελα ενα shell χωρις διαχειρηση επαφων.

Το PhoneX το εβαλα ειναι παρα πολυ γρηγορο δεν κολλαει ΑΛΛΑ παλι υπαρχει προβλημα στα ελληνικα, δηλαδη τι θελω να πω?

Οταν θες να καλεσεις π.χ. τον Νικολαου Νικολαο.Εγω στο τηλεφωνο παταω το κουμπακι για τις κλησεις ανοιγει το Phonepad παταω 6 και εμφανιζει οτιδηποτε με Ν.

Στο PhoneX Ομως βλεπει μονο τα αγγλικα contacts δηλαδη αν δωσεις W φερνει μονο τα W οχι τα X με ελληνικα η Ψ οπως εκανε το defult Phonepad του τηλεφωνου.Οποτε νομιζω δεν εχει πληρη υποστηριξη ελληνικων :(

 

Καμια ιδεα?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάποιο άλλο πρόγραμμα για ξυπνητήρι με mp3 εκτός του g-alarm υπάρχει?

 

pTravelAlarm. Άκρως αξιόπιστο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την αγγλική ROM R2A (1.03.931.8) και παρατήρησα ότι έχω πρόβλημα στη gsm καλυψη μου. Συνεχώς χάνω σήμα..έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο? Με τη προηγούμενη ROM R1A (1.03.931.3) δεν είχα τέτοιο θέμα..

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την R2

 

Κάποιο άλλο πρόγραμμα για ξυπνητήρι με mp3 εκτός του g-alarm υπάρχει?

ptravelalarm (το θεωρώ ως το Νο 1 αξιόπιστο και πολύ δοκιμασμένο)

Spb Time

Pocket clock pro

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένα προγραμματάκι για το Xperia όπως του C905 που κάνει Wallpaper animation ή που κάνει slideshow τις φωτογραφίες μας στην οθόνη αναμονής; :X :worry:

 

Slideshow Panel !!! Απο την μαμα ericsson !!! Ανοιξε τον ie ή τον opera πειγενε στα πανελς και κατεβασε το !!!

Link to comment
Share on other sites

....................................

Φίλε μου πως έβαλες τα γράμματα στο custom στο inesoft και σου εμφανίστηκαν στα νούμερα κανονικά???

 

Επιλέγοντας το custom, σου δίνει τη δυνατότητα να σβήσεις τα (αγγλικά) γράμματα στην μπάρα επάνω που εμφανίζεται, και, κρατάς όπως είναι τα / \, γράφοντας αντί των αγγλικών χαρακτήρων τους ελληνικούς, όπως θέλεις. :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ειτε αυτο που λεω παραπανω , εκτος απο τα contacts εχει και today plung in που αν πατησεις απλα πανω σε ενα τετραγωνακι (θα το δεις ) σου ανοιγει το πληκρολογιο για τηλεφωνο , αν ομως το πατησεις παρατεταμενα εχει επιλογες για wifi/bluetooth

Δοκιμασε το δεν θα χασεις !!!

Τωρα αν δεν σε ενδιαφερει καθολου το θεμα των επαφων (απορω βεβαια ....) υπαρχει το spd phonesuite που εχει και αυτο εικονιδια για wifi/bluetooth

spd phonesuite. λινκ για το συσκεκριμενο σε παρακαλω??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου λειτουργησε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...