Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Μα γιαυτό λέω με τι το συγκρίνεις.

 

Επίσης εάν αναλογιστείς ότι για χρόνια το πρότυπο στα WM ήταν οι 2,8", αυτό δεν σημαίνει ότι οι 3" φέρνουν την επανάσταση.

 

Πλέον έχουμε δει μεγαλύτερες οθόνες και αναμένουμε πληθώρα συσκευών με ανάλογα χαρακτηριστικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κ κατι ασχετο..επεξεργαστηκα χθες ενα ασημι xperia..τα πλαστικα πισω δειχνουν να ειναι διαφορετικης ποιοτητας με το μαυρο...κ το συσκεκριμενο ειχε ραγισμα πισω...δειχνουν να μην ειναι τυχαια γεγονοτα αυτα που εχουν συμβει..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κ κατι ασχετο..επεξεργαστηκα χθες ενα ασημι xperia..τα πλαστικα πισω δειχνουν να ειναι διαφορετικης ποιοτητας με το μαυρο...κ το συσκεκριμενο ειχε ραγισμα πισω...δειχνουν να μην ειναι τυχαια γεγονοτα αυτα που εχουν συμβει..

 

Έχει υποθεί πιο παλιά ότι τα πλαστικά του ασημένιου μιας συγκεκριμένης εβδομάδας παραγωγής βγήκαν ελατωματικά....

Μάλλον έβλεπες xperia εκείνης της εβδομάδας... :D

Wiz@rd
Link to comment
Share on other sites

κ κατι ασχετο..επεξεργαστηκα χθες ενα ασημι xperia..τα πλαστικα πισω δειχνουν να ειναι διαφορετικης ποιοτητας με το μαυρο...κ το συσκεκριμενο ειχε ραγισμα πισω...δειχνουν να μην ειναι τυχαια γεγονοτα αυτα που εχουν συμβει..

 

 

Ειναι διαφορετικα τα υλικα που εχουν χρησιμοποιηθει. Στο ασημι εντοπιζονται τα οποια προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι το tcpmp που θα βρεις στο γνωστο μαγαζακι.. διαβαζει υποτιτλους κανονικα αρκει το avi και το srt αρχειο να εχουν την ιδια ονομασια...

 

Σ' ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

1) Νομιζω οτι ειναι σωστη η επιλογη του να παρεχονται κι οι δυο λυσεις. Ο καθενας επιλεγει να χρησιμοποιει αυτο που θελει, εστω κι αν δεν συνεργαζονται αρμονικα τα panels, TF3D.

 

......................................................................

 

Συμφωνώ να τα έχουμε όλα με δικαίωμα επιλογής, αυτό θέλω κι εγώ, αλλα δεν καταλαβαίνω:

Πως κάποιος θα χρησιμοποιεί πάνελς αν θέλει, αν κολλάνε;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μενα λοιπόν!

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου, είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής, τα λόγια απλά ...περιτά!

Έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες (αν και ψιλομπερδεύτηκα λίγο!!!), θέλω να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σας! Μαθαίνω παρα πολλά εύκολα και γρήγορα (μιας που είναι το πρώτο τηλέφωνο που είχα με wm) και μου αρέσουν πολύ οι δυνατότητές του!

Link to comment
Share on other sites

4) Κάτι που είναι άλυτο μέχρι στιγμής είναι οτι δεν μπορούμε να γράψουμε ελληνικά με το hard keyboard στον Opera. Αυτό λύνεται με την χρήση του ΙΕ ή του Iris, αλλά δεν είναι τόσο καλοί browsers σαν τον Opera.

5) Δεν αλλάζουν τα settings στο AEKmap settings ώστε να χρησιμοποιήσω QWERTZ Greek layouts γιατί η συσκευή μου είναι γερμανική. Πιστεύω αυτό να λυθεί.

4) Αυτο ισχυει, αλλα δε μπορει να κανει κατι επι του παροντος ο δημιουργος της ROM. Μικρο το κακο κατ'εμε.

5) Αυτο ειναι προβλημα για οσους εχουν γερμανικη συσκευη...

 

4) Το έχουμε πει: Δεν λύνεται με το AEKmap και δεν υπάρχει καμια πρόβλεψη να λυθεί στο μέλλον.

5) Έχω βγάλει ήδη QWERTZ layouts, περάστε τα ή βάλτε τους σεφ να μαγειρέψουν κι αυτά μέσα στη ROM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια,

κατέβασα απο τους XDA την επίσημη ρομ R2A, αποσημπιέζοντας την μου βγάζει ένα αρχείο της μορφής *****.image

Αν την μετονομάσω σε Kovsimg.nbh και την τρέξω από την κάρτα είμαι οκ ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να την περάσω

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν σοβαρα για το κινητο και ελεγα σημερα να παω να το δω.Τυχαια εμαθα απο φιλο οτι δεν εχει ελληνικο μενου...Στην αρχη δεν το πιστεψα και πηρα τηλ στο Πλαισιο...Μου το επιβεβαιωσαν...Υπεθεσα οτι επεσα σε ανημερωτο υπαλληλο και πηρα τηλ στην SE . Φυσικα και μου ειπαν τα ιδια και οτι με καθε επιφυλαξη τον Μαρτιο θα βγει αναβαθμιση για ελληνικα !!!

 

Το θωρω επιεικως απαραδεκτο να δινει καποιος τοσα λεφτα για καποιο κινητο που δεν εχει ελληνικο μενου....Καποια μαζικη εισαγωγη απο χωρα του εξωτερικου πιθανον που ηταν στα αζητητα ????

 

Για να ειμαι ειλικρηης αν το εβλεπα και το αγοραζα μαλλον δεν θα ρωτουσα για το αν εχει ελληνικο μενου γιατι θα το θεωρουσα αυτονοητο την στιγμη που κινητα των 100 ευρω εχουν ελληνικοτατο μενου...Τοσο μας υπολογιζει φαινεται η μαμα SonyEricsson.:mad::mad::mad:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δίκιο έχεις και αυτό έχει συζητηθεί εκτενώς στις προηγούμενες σελίδες.

 

Αρχικά η SE Ελλάς δεν είχε σκοπό να βγάλει ελληνική έκδοση αλλά προφανώς η μεγάλη εμπορικότητα στην Ελλάδα και οι αυξημένες πιέσεις από τους κατόχους ήταν αρκετά να αναγκάσουν την εδώ εταιρία να αναθεωρήσει την πρώτη τοποθέτηση και να προβεί στην έκδοση ελληνικής ROM (τουλάχιστον έτσι έχει ανακοινώσει).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια,

κατέβασα απο τους XDA την επίσημη ρομ R2A, αποσημπιέζοντας την μου βγάζει ένα αρχείο της μορφής *****.image

Αν την μετονομάσω σε Kovsimg.nbh και την τρέξω από την κάρτα είμαι οκ ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να την περάσω

 

Σημερα εβαλα αυτη APP_SW_X1i_GENERIC_UK_CDF1215-1832_KOV_R2AA010.exe

Στην αρχη προσπαθησα χωρις Hard-SPL και φυσικα μου κολησε :O

Μετα το εκανα Hard-SPL , restore και μετα ειχα κατεβασει την ελληνικη PCTech4U v1.1 WWE αλλα τι εκανα

Μετανομασα την αγγλικη APP_SW_X1i_GENERIC_UK_CDF1215-1832_KOV_R2AA010.image σε RUU_Signed.nbh

και την εκανα copypaste μεσα στο φακελο της ελληνικης , και φυσικα μου ζητησε αντικατασταση , εκανα οκ και ετρεξα το update utility ολα πηγαν καλως

:)

Η αληθεια ειναι οτι τα χρειαστικα για να μην πω χεστ****κα !!!!!!

Anyway με τις αλχημειες αυτες περασε η νεα εκδοση και

Το Χ1 εγινε ταχυτατο !!! σε ολα

boot σε ελαχιστο χρονο !!!!!

ταχυτητα στα μενου σφαιρααα αλλα και στο ανοιγμα κλεισιμο προγραμματων επισης (ποτε δεν ειδα τοσο γρηγορο ppc )

Εναλλαγη απο destinator , σε igo, μετα σε sygic , μετα σε garmin, μετα σε googlepmamps μεσα σε δευτερολεπτα !!!!!

Η καμερα βελτιωθηκε και το focus γινεται και αυτο ταχυτατα

Η μνημη πραμενει σταθερα 140-132 ΜΒ με πολλα προγραμματα φορτωμενο !!!

Τα πανελ τα εναλλασει και αυτα σφαιρατα !!!!

[/img]

[/img]

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Επισης ψαξτε να βρειτε αυτο το keyboard dynatype απιστευτο !!! με full ελlηνικη υποστηριξη στα sms !!! 160 !!!!

http://www.imageshack.gr/files/7acis3tf1fflbied7yh1.png' alt='7acis3tf1fflbied7yh1.png'>

 

Αν χρειαστεί έτσι θα το κάνω κιεγώ. Αυτή τη στιγμή έχω του norti την lite.

 

Οσο για keyboard δοκίμασε αν θεσ και το cootek touchpal v3.5, το χρησιμοποιώ και δεν το αλλάζω με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα αυτη APP_SW_X1i_GENERIC_UK_CDF1215-1832_KOV_R2AA010.exe

Στην αρχη προσπαθησα χωρις Hard-SPL και φυσικα μου κολησε :O

Μετα το εκανα Hard-SPL , restore και μετα ειχα κατεβασει την ελληνικη PCTech4U v1.1 WWE αλλα τι εκανα

Μετανομασα την αγγλικη APP_SW_X1i_GENERIC_UK_CDF1215-1832_KOV_R2AA010.image σε RUU_Signed.nbh

και την εκανα copypaste μεσα στο φακελο της ελληνικης , και φυσικα μου ζητησε αντικατασταση , εκανα οκ και ετρεξα το update utility ολα πηγαν καλως

:)

Η αληθεια ειναι οτι τα χρειαστικα για να μην πω χεστ****κα !!!!!!

Anyway με τις αλχημειες αυτες περασε η νεα εκδοση και

Το Χ1 εγινε ταχυτατο !!! σε ολα

boot σε ελαχιστο χρονο !!!!!

ταχυτητα στα μενου σφαιρααα αλλα και στο ανοιγμα κλεισιμο προγραμματων επισης (ποτε δεν ειδα τοσο γρηγορο ppc )

Εναλλαγη απο destinator , σε igo, μετα σε sygic , μετα σε garmin, μετα σε googlepmamps μεσα σε δευτερολεπτα !!!!!

Η καμερα βελτιωθηκε και το focus γινεται και αυτο ταχυτατα

Η μνημη πραμενει σταθερα 140-132 ΜΒ με πολλα προγραμματα φορτωμενο !!!

Τα πανελ τα εναλλασει και αυτα σφαιρατα !!!!

http://www.imageshack.gr/files/zzsn622th2rjycxhtq69.png

 

 

http://www.imageshack.gr/files/eeg038pc54gn93jjfh06.png

http://www.imageshack.gr/files/7pdnfcsdap5olhmr3knq.png

 

Επισης ψαξτε να βρειτε αυτο το keyboard dynatype απιστευτο !!! με full ελlηνικη υποστηριξη στα sms !!! 160 !!!!

http://www.imageshack.gr/files/7acis3tf1fflbied7yh1.png

τι προγραμμα καιρου εχεις???

και τι γκομεναρα ειναι αυτη????????την θελωωωωωωω!καλοκαιριασε ξαφνικα!λολ!

Link to comment
Share on other sites

θυμάται κανείς πως κάνουμε τον PIE να βλέπει τις κανονικές εκδοχές των σελίδων και όχι τις 'lite' και/ή mobile?

Καπου κάποτε το είχα δεί και δεν το βρίσκω πουθενά.

 

[παρεμπιπτόντως πως μπορεί να μαζευτεί η συλλογική σοφία του thread σε κάτι που να είναι εύκολα επισκέψιμο (και να μειώσει και το traffic εδωμέσα)?]

Ναι ξέρω, φιλολογική η ερώτηση να μάθω μήπως κάποιος σκέφτεται να το οργανώσει σε μπλογκ ή κάτι τέτοιο...

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

τι προγραμμα καιρου εχεις???

και τι γκομεναρα ειναι αυτη????????την θελωωωωωωω!καλοκαιριασε ξαφνικα!λολ!

 

O φίλος domal έχει μία κλίση προς τα "όμορφα" today... το έχουμε καταλάβει... :D

 

@domal, θα μπορούσες όταν ανεβάζεις εικόνες να είναι στην αμέσως μικρότερη ανάλυση, για να γίνεται οικονομία στις σελίδες, και να διαβάζουμε ευκολότερα, μιας και παρακολουθούμε τα όμορφά σου today...

 

To Update Utillity είναι ξεχωριστή εφαρμογή με την οποία μπορούμε να φλασσάρουμε Rom και Radio, βάζοντας το καθένα που θέλουμε μέσα στον φάκελό της, όπως το έκανες.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

O φίλος domal έχει μία κλίση προς τα "όμορφα" today... το έχουμε καταλάβει... :D

 

@domal, θα μπορούσες όταν ανεβάζεις εικόνες να είναι στην αμέσως μικρότερη ανάλυση, για να γίνεται οικονομία στις σελίδες, και να διαβάζουμε ευκολότερα, μιας και παρακολουθούμε τα όμορφά σου today...

 

To Update Utillity είναι ξεχωριστή εφαρμογή με την οποία μπορούμε να φλασσάρουμε Rom και Radio, βάζοντας το καθένα που θέλουμε μέσα στον φάκελό της, όπως το έκανες.

το προγραμμα καιρου μηπως ξερεις εσυ ποιο ειναι?ειναι να περιμενω απαντηση απο domal?

Link to comment
Share on other sites

4) Το έχουμε πει: Δεν λύνεται με το AEKmap και δεν υπάρχει καμια πρόβλεψη να λυθεί στο μέλλον.

5) Έχω βγάλει ήδη QWERTZ layouts, περάστε τα ή βάλτε τους σεφ να μαγειρέψουν κι αυτά μέσα στη ROM.

 

Γνωρίζω για τα layouts που έβγαλες (QWERTZ) και προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ.

Στην ελληνική ρομ, δεν τα παίρνει, ή πρέπει να "μαγειρευτούν" μέσα όπως λες, ή να κάνει κάτι ο σεφ για να μπορέσουμε να "ανοίξουμε" τα settings γιατί φαίνεται να είναι κλειστά και δεν παίρνουν την αλλαγή των layouts.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα καιρου μηπως ξερεις εσυ ποιο ειναι?ειναι να περιμενω απαντηση απο domal?

 

Δεν θυμάμαι δυστυχώς ποιό είναι, κάπου παραπίσω το έχει αναφέρει ο domal..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω για τα layouts που έβγαλες (QWERTZ) και προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ.

Στην ελληνική ρομ, δεν τα παίρνει, ή πρέπει να "μαγειρευτούν" μέσα όπως λες, ή να κάνει κάτι ο σεφ για να μπορέσουμε να "ανοίξουμε" τα settings γιατί φαίνεται να είναι κλειστά και δεν παίρνουν την αλλαγή των layouts.

 

Προσπάθησες να εγκαταστήσεις εκ νέου το AEKMap και απλά να μην χρησιμοποιείς αυτό που είναι στον φάκελο windows αλλά αυτό στο Program Files;

Link to comment
Share on other sites

το garmin,destinator και igo8,miomap2008 θελουν ειδικες εκδοσεις για το x1 η απλα αυτες που ειναι για wm?ρωταω αν δηλαδη χρειαζονται ειδικα skins για την αναλυση του xperia?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το garmin,destinator και igo8,miomap2008 θελουν ειδικες εκδοσεις για το x1 η απλα αυτες που ειναι για wm?ρωταω αν δηλαδη χρειαζονται ειδικα skins για την αναλυση του xperia?

 

Το καθένα θέλει το δικό του πείραγμα. Για το Destinator για παράδειγμα θα χρειαστείς το κατάλληλο skin. Για το iGO8 πρέπει να πειράξεις το αρχειάκι sys.txt.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...