Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Όσο για το πρόβλημα που δεν μπορώ να συνδέσω το xperia με τα vista;

Έχω δοκιμάσει τα πάντα... (Μη μου πεις να δοκιμάσω ultrex :O) Μήπως με την αναβάθμιση θα λυθεί;

 

Έχεις εγκαταστήσει το Windows Mobile Device Center στο PC σου;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eυχαριστώ!

Όσο για το πρόβλημα που δεν μπορώ να συνδέσω το xperia με τα vista;

Έχω δοκιμάσει τα πάντα... (Μη μου πεις να δοκιμάσω ultrex :O) Μήπως με την αναβάθμιση θα λυθεί;

 

Από ότι είδα σε ταλαιπωρεί καιρό. Για να αποκλείσουμε το πρόβλημα σε hardware αν το συνδέσεις σα disk drive το βλέπει σαν αποθηκετικό χώρο; Μπορείς να ανταλλάξεις αρχεία με το pc;

 

Δοκίμασε και hard reset στο xperia να δεις μήπως "συνέλθει".

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαπίστωσα πως με τα panels που υπάρχουν προεγκατεστημένα έχω το πρόβλημα με την ώρα στα sms. Παρόλο που επιλέγω city την Αθήνα, η ώρα του κινητού όταν βάλω κάποιο από τα panels γυρίζει μια ώρα πίσω.

 

Επίσης, τις τελευταίες μέρες (μια φορά τη μέρα) κολάνε τα πάντα (πχ σήμερα με το που τελείωσε μια κλήση) και επανέρχεται μόνο με reset με τη γραφίδα στην υποδοχή κάτω από το καπάκι. Εχω περάσει μόνο ένα ελληνικό εορτολόγιο από προγράμματα.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το εορτολόγιο να το προσέχεις. Όσο καλό είναι σαν πρόγραμμα... τόσα προβλήματα δημιουργούνται στις τελευταίες συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η κεραια το gps και το bluetooth βρισκονται στο κατω σημειο του xperia εκει που εχει ενα πλαστικο καπακι στο ηχειο.Ετσι εξηγητε οπου οταν το πιανω το κινητο οπως ολα τα αλλα χαμηλα πεφτει το σημα που ειναι φουλ στις 2 γραμμες η 1 και οταν το αφηνω ξανα παει τερμα.Αφου ελεγα να περασω μια βολτα απο ericsson γιατι κατι δεν παει καλα αλλα δεν :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά το blackstone ελληνικό πληκτρολόγιο 'phonepad' που να παίζει στο xperia; Έβαλα το blackstone keyboard που βρήκα στους xda και είναι πολύ όμορφο και χρηστικό, αλλά υποστηρίζει μόνο αγγλικά, γερμανικά και άλλες 2 γλώσσες, αλλά όχι ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά το blackstone ελληνικό πληκτρολόγιο 'phonepad' που να παίζει στο xperia; Έβαλα το blackstone keyboard που βρήκα στους xda και είναι πολύ όμορφο και χρηστικό, αλλά υποστηρίζει μόνο αγγλικά, γερμανικά και άλλες 2 γλώσσες, αλλά όχι ελληνικά.

 

Ναι http://www.navimania.gr/showthread.php?t=12528 αλλά μου φαίνεται δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες στα sms. Μπορείς να το δοκιμάσεις βέβαια.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το συγκεκριμένο link δεν περιέχει τα πληκτρολόγια του HD απλά ενεργοποιεί τα ελληνικά σε αυτά που ήδη προϋπάρχουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο link δεν περιέχει τα πληκτρολόγια του HD απλά ενεργοποιεί τα ελληνικά σε αυτά που ήδη προϋπάρχουν.

 

Ναι ε; :O :X Δεν πειράζει ας βάλει το pcm είναι εγγύηση.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εάν όμως έχει βάλει το σωστό keyboard από το HD και του λείπουν απλά τα ελληνικά, ίσως να του δουλέψει το παραπάνω link που το έδωσες;

 

(Δες και αυτό)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχει αγορασει κανεις συσκευη bluetooth με αναγνωριση κλησης ηχητικη ειδοποιηση και ραδιο, και να σε ακουνε καθαρα?
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, έχεις πολύ παλιά rom

2. Ναι, θα σβηστούν ΟΛΑ τα δεδομένα από τη μνήμη του τηλεφώνου

3. Η SEUS βάζει τα ελληνικά R2AA012 με έκδοση προσαρμογής R1A, ενώ αν κατεβάσεις το πρόγραμμα της SonyEricsson "Update Service" και κάνεις μόνος σου update, θα σου περάσει αγγλική R2AA010 (**είναι νεότερη από την ελληνική) με έκδοση προσαρμογής R20A. Το πρόβλημα που αναφέρεις δεν το έχω αντιμετωπίσει, μάλλον θα λυθεί αν κάνεις αναβάθμιση.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε... για τις απαντησεις με καλυψες ;) εχω φυγει για update :ninja: ελληνικα ετσι κιαλλιος δεν θελω αγγλικα καλυτερα αφου θα το κανω και μονος μου...απλα φοβάμαι κατι ακουσα οτι στα μισα υπαρχει περιπτωση κοληση το update..και να μη κανει τιποτα...λετε να εχω προβλημα? αμα ακυρωθει η αναβάθμιση στα μισα... τι παιζει?? :confused: αλλα κατσε να δω πρωτα..εδω οσες φορες επιχειρησα να το κανω update εκανε 100 ωρες για την αναγνωριση απο την πολυ υπερφώρτοση του δικτυου... :cry:

 

Ξέρετε αν υπάρχουνε τιποτα themes;; skins??? για τα win mob ?? θέλω να αλαξω το εικονιδιο στο startup αντι το σημα των win να εχει πχ της sonyericsson η τπτ αλλο...και τα εικονιδιακια τις μπαρας την μπαταρια το σημα του δικτυου κλπ..πως τα αλλαζο αυτα?τα ειδα σε φοτος σε site αλλα δ βρήκα λυση.:blink:

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχουνε τιποτα themes;; skins??? για τα win mob ?? θέλω να αλαξω το εικονιδιο στο startup αντι το σημα των win να εχει πχ της sonyericsson η τπτ αλλο...και τα εικονιδιακια τις μπαρας την μπαταρια το σημα του δικτυου κλπ..πως τα αλλαζο αυτα?τα ειδα σε φοτος σε site αλλα δ βρήκα λυση.:blink:

 

Για δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=485105

Και γενικά σε αυτό το forum θα βρεις πολλά και διάφορα για το xperia

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?s=&daysprune=-1&f=498

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει το Windows Mobile Device Center στο PC σου;

 

Ναι !

 

 

Από ότι είδα σε ταλαιπωρεί καιρό. Για να αποκλείσουμε το πρόβλημα σε hardware αν το συνδέσεις σα disk drive το βλέπει σαν αποθηκετικό χώρο; Μπορείς να ανταλλάξεις αρχεία με το pc;

 

Ναι !

 

Δοκίμασε και hard reset στο xperia να δεις μήπως "συνέλθει".

 

Αυτό θέλω να γλυτώσω... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε... για τις απαντησεις με καλυψες ;) ...απλα φοβάμαι κατι ακουσα οτι στα μισα υπαρχει περιπτωση κοληση το update..και να μη κανει τιποτα...λετε να εχω προβλημα? αμα ακυρωθει η αναβάθμιση στα μισα... τι παιζει?? .....

 

Αν μείνει στα μισά, θα κατεβάσεις το αρχείο της αναβάθμισης από το xda, θα το βάλεις στην κάρτα μνήμης, και θα ανοίξεις το boot-loader του xperia (εκείνο με τα 3 χρώματα). Το xperia θα δει ότι έχεις ένα αρχείο αναβάθμισης στην κάρτα μνήμης, οπότε θα επιλέξεις να κάνεις εγκατάσταση από εκεί.

Σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο, ζήτα περισσότερες πληροφορίες εδώ (για link, οδηγίες κλπ)

 

Εάν όμως έχει βάλει το σωστό keyboard από το HD και του λείπουν απλά τα ελληνικά, ίσως να του δουλέψει το παραπάνω link που το έδωσες;

(Δες και αυτό)

 

Θα δοκιμάσω αυτό στην παρένθεση στο xperia με την ελληνική ROM.

 

Update: Το έβαλα, μπήκε χωρίς μηνύματα λάθους, αλλά δεν φαίνεται πουθενά. Μάλλον δεν είναι hacked για να μπαίνει σε xperia αλλά μόνο σε TouchHD?

Θα δοκιμάσω και την άλλη λύση αργότερα.

(αν μπορέσω να κάνω uninstall αυτό εδώ που δε φαίνεται πουθενά, παρά μόνο στο remove programs και εδώ και 5 λεπτά προσπαθεί να το βγάλει)

 

Το πληκτρολόγιο που βάζω είναι από xda: Sony Ericsson Xperia X1

[CAB][Nov 13]Touch-HD cabs here. >>Now with full manila HD cab<<

αλλά δεν βάζω τίποτα άλλο από manila, παρά μόνο το keyboard.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω κατι, θελω να ξερω ποτε το κιν μου κατεβαζει δεδομενα απο το internet μεσο grps! π.χ. οταν κατευαζω κατι το εικονιδιο του σηματος εμφανιζει το G απο πανω! αυτο σημενει οτι εχει συνδεθει με gprs! οταν ομως τελειωνει το κατεβασμα παραμενει με το G το εικονιδιο! πως μπορω να ξερω ποτε κατευαζει και ποτε οχι? γι ανα ξερω και τι χρεωνομαι! ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To G είναι εκεί πάντα όσο ο provider σου έχει διαθεσιμότητα GPRS στην περιοχή που βρίσκεσαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συνδεδεμένο και κατεβάζει κιόλας. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που κάνουμε όλοι μας. Χρησιμοποιείς το No Data και απενεργοποιείς το GPRS όποτε δεν θέλεις να χρησιμοποιείται από τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλε..και γω το ιδιο προβλημα ειχα....η λυση ειναι μην κατεβασεις το AEKmap ver 1.2.1 που λεει στο site γιατι δεν παιζει στο xperia .. κατεβασε την 1.3 και θα στο τρεξει κανονικα το προγραμματακι εμενα δουλεύει κανονικα επιτέλους..

 

Σ'ευχαριστώ φίλε είχες δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=485105

Και γενικά σε αυτό το forum θα βρεις πολλά και διάφορα για το xperia

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?s=&daysprune=-1&f=498

 

νασαι καλα!! θα το κοιτάξω :) ναι το ξέρω το συγκεκριμενο site εχει τα

πάντα ...απλα δεν έκατσα να το ψάξω πολύ τωρα τελευταια μπενω εκει.

 

jimmy καλώς οποτε υπάρχει και αλλη λυση δλδ παλυ καλα να μην ανυσηχω αμα γινει καμια μακακια....οποτε οκ !!

 

μιχαλάρα είδες φιλε δουλεψε κανονικα??αυτο εφτεγε ...ητανε λαθος εκδοση επιτέλους έχουμε ελληνικα στο hardware :D

 

Na rotiso...τα Sms σε πιο φάκελο βρισκοντε???ετσι ωστε αν κάνω το update να τα κάνω save και να τα ξαναπεράσω...γινεται ?? η μπα??στο κεντρο συγχρονισμού τα κανει όλα save απο τη μνημη του κιν. στο pc, εκτος απο τα sms δεν ειδα να λεει τπτ για sms...τις επαφες τις κρατάει κατι ειναι κ αυτο..

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To G είναι εκεί πάντα όσο ο provider σου έχει διαθεσιμότητα GPRS στην περιοχή που βρίσκεσαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συνδεδεμένο και κατεβάζει κιόλας. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που κάνουμε όλοι μας. Χρησιμοποιείς το No Data και απενεργοποιείς το GPRS όποτε δεν θέλεις να χρησιμοποιείται από τη συσκευή σου.

 

Ναι το G ειναι συνεχεια, εγω λεω για το μικρο G που εμφανιζεται πανω απο τις γραμες που διχνει το σημα του κινητου! αυτο εμφανιζετε μονο οταν κανει συνδεση με gprs! το θεμα ειναι οτι παραμενει ετσι και αφου τελειωσει το download! anyway θα δοκιμασω και τι προγραμματακι που μου ειπες! σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ναι το μικρό G με τα βέλη σημαίνει ότι είσαι συνδεδεμένος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χρεώνεσαι (υποχρεωτικά) μιας και το GPRS έχει ογκοχρέωση και όχι χρονοχρέωση, που σημαίνει ότι δεν χρεώνεσαι για όσο είσαι συνδεδεμένος αλλά μόνο για ότι κατεβάζεις.

 

Το καλύτερο είναι όντως να βάλεις τον No Data.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν χάνετε μία κλήση μετά δεν αναβοσβήνουν τα leds?σε μένα έτσι έκανε μέχρι που πέρασα το resco contact manager και το yota contacts και σταμάτησε να το κάνει.καμία λύση εκτός από το να κάνω uninstall το resco ή το yota γιατί είναι πολύ καλά προγράμματα;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μη γράφεις συνεχόμενα μηνύματα, αντιτίθεσαι στους κανονισμούς του forum. Για ότι θες να προσθέσεις μπορείς να πατάς την επιλογή "Τροποποίηση" που υπάρχει στο υπάρχον post σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...