Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά εγώ κατέβασα την ρομ του energy αλλά ακόμα και με aekmap δεν έχω 160 χαρακτήρες στα sms.ξέρει κανείς αν αυτό συμβαίνει και με την valkyrie?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά εγώ κατέβασα την ρομ του energy αλλά ακόμα και με aekmap δεν έχω 160 χαρακτήρες στα sms.ξέρει κανείς αν αυτό συμβαίνει και με την valkyrie?

 

απενεργοποιησες τα unicode απο τις ρυθμησεις των sms???

επισεις θα πρεπει να επιλεξεις στα regional settings τα Ελληνικα..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ κατέβασα την ρομ του energy αλλά ακόμα και με aekmap δεν έχω 160 χαρακτήρες στα sms.ξέρει κανείς αν αυτό συμβαίνει και με την valkyrie?

 

Αν και δεν εχω βαλει συγκεκριμενα την energy, δεν εχει καποια σχεση η εκαστοτε ρομ με το ΑΕΚ...

Να βεβαιωθεις αρχικα οτι εχεις το σωστο layout και μαλιστα ενεργοποιημενο. Πρεπει να εχεις το Greek SMS 160.

 

Για το υπολοιπο της ερωτησης, η Valkyrie, δεν ειχε κανενα θεμα με το πληκτρολογιο. Δουλευε μια χαρα. Ειχα βαλει αρκετες εκδοσεις της, ολες ομως με μανιλα. Απο την 1.8 νομιζω.

Αν και θα σου ελεγα να δοκιμασεις και την pctech4u αν δεν την εχεις δοκιμασει ηδη. Πολυ καλη, εξαιρετικα σταθερη. Απροβληματιστη στα ολα της. Η εκδοση μαλιστα με τα ελληνικα ειναι ετοιμη με πληκτρολογια και τετοια.

Και εχει πει οτι θα βγαλει και 6.5, τα οποια δεν πρεπει να αργουν πολυ ακομα.

 

 

Και κατι εντελως ασχετο, αλλα ειχα παρατηρησει οτι το Xperia, στο Ηρακλειο, κλειδωνε αστραπιαια δορυφορους. Κατι που στην Αθηνα αργουσε λιγο. Τωρα αντιστραφηκαν!! Το HD στην Αθηνα κλειδωνε αμεσως, ενω στο Ηρακλειο θελει λιγα δευτερολεπτα παραπανω. Ακομα και σε καθαρο ουρανο, μακρυα απο κτηρια, με το QuickGPS ενημερωμενο. Αυτο μονο!

 

Και μια χαρη, γιατι δεν ξερω αν το εχω πουθενα.

Στην PCTech4U ELL, που εχετε, υπαρχει ενας ηχος, χυμα στον φακελο των windows νομιζω, που ειναι του iPhone...... Ονομα ακριβως δεν θυμαμαι, αλλα εχει μεσα το iPhone..

Επειδη φλασαρα το HD, και το ειχα μεσα, αλλα τωρα παει, χαθηκε, ποιο καλο παιδακι θα μου τον ποσταρει εδω ή σε ενα rapidshare???.......:O:O:shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει χαρτης για Κούβα?

Σε οποιο προγραμμα πλοηγησεις και να ειναι μου κανει, ολα τα εχω.

 

εχω φαει το τοπο αλλα τιποτα.:wacko:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε, μολις απέκτησα ενα Xperia και μου φαινεται παρα πολυ δυσχρηστο, ειδικα σε σχεση με το πολυαγαπημενο μου G900...

 

1. Οταν χρησιμοποιώ το εικονικο πληκτρολογιο δε μπορω να γραψω αγγλικα!

2. Οταν χρησιμοποιώ το αναλογικό πληκτρολογιο δε μπορω να γραψω Ελληνικά!

3. Δε μπορω να βρω τις ρυθμισεις της κάμερας (ποιοτητα φωτογραφιας-χωρος αποθηκευσης κλπ)

4. Δε κανει ζοομ "λόγω μεγάλου μεγεθους φωτογραφιας"

5. Δε μπορω να κανω τις επαφες μου να εμφανίζονται με το όνομα πρώτο.

6. Δε μπορω να το χρησιμοποιησω καθόλου χωρις τη γραφίδα (τη στιγμή που στο g900 μου έχω ξεχάσει ότι υπαρχει) γιατι όλα ειναι μικροσκοπικά!!!

 

Αν δεν οφειλονται ολα αυτα στην αγνοια μου και ειναι ανεπανορθωτα θεματα του xperia, δεχομαι προσφορες.....Πωλειται οσο-οσο...:(

 

Και συνεχίζω φίλτατε soom...:(

 

7. Η μπαταρία κρατάει μια μέρα με το ζόρι.

8. Οταν το βάζεις στη φόρτιση δεν υπάρχει καμια αντίδραση - ότι συνδέθηκε και φορτίζει δηλαδή, ειδικά αν έχει σβήσει και το συνδέσεις με usb στο λαπτοπ! νεκρό!

9. Δεν υπάρχει ένδειξη διάρκειας της μπαταρίας στην "γραμμη εργασιων"! Καταλαβαίνεις ότι δεν εχει μπαταρία αφου σβήσει!

10. Έβαλα το προγραμμα για το hardware πληκτρολόγιο (ΑΕΚ MAP) και τώρα γράφει μόνο ελληνικά κεφαλαία! Δεν υπάρχει τρόπος ν' αλλάζω από ελληνκά σε αγγλικά?????

11. Υπάρχει καπου ένα καταραμμενο Caps Lock και δε το βλέπω?????

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει χαρτης για Κούβα?

Σε οποιο προγραμμα πλοηγησεις και να ειναι μου κανει, ολα τα εχω.

 

εχω φαει το τοπο αλλα τιποτα.:wacko:

 

:lol::lol:

Προς Κουβα μερια την κανουμε!? Θα ριξω μια ματια και θα επανέλθω..

Θα κοιταξω σε iGO, Dest. Αντε και ΜΙΟ για σενα!!!!:lol:

 

Καταρχας, εισαι σιγουρος οτι υπαρχει?!?!

Και επισης, ποσους δρομους στην Κουβα να εχουν χαρτογραφημενους?! Θα τους εχει αφησει κανεις? Μην ξεχναμε το πολιτευμα εκει.. Προχθες εβλεπα μια εκπομπη(Του Σταυρου Θεοδωρακη στο Mega) και δεν ηταν πολυ ενθαρυντικα τα πραγματα..

Ισως με Google Maps ή Google Navigator(υπαρχει στα μαγαζακια) να κατεβασεις τους χαρτες που σε ενδιαφερει.

Το εχει χρησιμοποιησει αρκετα ενα παιδι που ειχε το HD και θα ξερει να σου δωσει λεπτομεριες, αν τελικα δεν βρεθει χαρτης.

Περισσοτερα αν θελεις, στειλε μου πμ να σου πω.;)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

Προς Κουβα μερια την κανουμε!? Θα ριξω μια ματια και θα επανέλθω..

Θα κοιταξω σε iGO, Dest. Αντε και ΜΙΟ για σενα!!!!:lol:

 

αντε και γω θα σου φερω πουρα Αβανας... :lol::p

 

δεν ξερω τιποτα σχετικα με τη χαρτογραφιση.

ακομα τa προγραμματα της google δεν χρειαζοντε gprs για να δουλεψουν?

 

αν ανοιξω gprs στη κουβα οταν γυρισω, η wind θα μου παρει το σπιτι...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

αντε και γω θα σου φερω πουρα Αβανας... :lol::p

 

δεν ξερω τιποτα σχετικα με τη χαρτογραφιση.

ακομα τa προγραμματα της google δεν χρειαζοντε gprs για να δουλεψουν?

 

αν ανοιξω gprs στη κουβα οταν γυρισω, η wind θα μου παρει το σπιτι...

 

:lol::lol:

Ναι, αν αρχισεις να κατεβαζεις με GPRS, τοτε τελος...! Το ταξιδακι στην Κουβα θα σου ερθει λιγαααακι τσιμπιμένο!!!

 

Check your pm's..;)

Link to comment
Share on other sites

απενεργοποιησες τα unicode απο τις ρυθμησεις των sms???

επισεις θα πρεπει να επιλεξεις στα regional settings τα Ελληνικα..

Εγώ όταν το είχα κάνει αυτό, τα μηνύματα που έστελνα έφταναν στο παραλήπτη στη μορφή "???? ?? ?????? ??? ?????"

 

Και συνεχίζω φίλτατε soom...:(

 

7. Η μπαταρία κρατάει μια μέρα με το ζόρι.

8. Οταν το βάζεις στη φόρτιση δεν υπάρχει καμια αντίδραση - ότι συνδέθηκε και φορτίζει δηλαδή, ειδικά αν έχει σβήσει και το συνδέσεις με usb στο λαπτοπ! νεκρό!

9. Δεν υπάρχει ένδειξη διάρκειας της μπαταρίας στην "γραμμη εργασιων"! Καταλαβαίνεις ότι δεν εχει μπαταρία αφου σβήσει!

10. Έβαλα το προγραμμα για το hardware πληκτρολόγιο (ΑΕΚ MAP) και τώρα γράφει μόνο ελληνικά κεφαλαία! Δεν υπάρχει τρόπος ν' αλλάζω από ελληνκά σε αγγλικά?????

11. Υπάρχει καπου ένα καταραμμενο Caps Lock και δε το βλέπω?????

 

7) Και μένα μου κράταγε πολύ λίγο η μπαταρία στην αρχή, επειδή το έλιωνα..!!!!!

8,9) μήπως στη μπάρα εργασιών έχεις ενεργοποιήσει να βλέπεις την ώρα? γιατί τότε αν δε κάνω λάθος, δε δείχνει τη μπαταρία

10-11) διαλέγεις στις ρυθμίσεις ένα layout αγγλικά και ένα layout ελληνικά και ορίζεις με πιο κουμπί θα τα αλλάζεις

Link to comment
Share on other sites

10-11) διαλέγεις στις ρυθμίσεις ένα layout αγγλικά και ένα layout ελληνικά και ορίζεις με πιο κουμπί θα τα αλλάζεις

 

Ευχαριστώ!! Το βρήκα αυτό εδώ ! Είναο το σημαντικότερο για μένα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το είχα κάνει αυτό, τα μηνύματα που έστελνα έφταναν στο παραλήπτη στη μορφή "???? ?? ?????? ??? ?????"

 

με ενεργοποιημενο το unicode τα στελνει ετσι..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω φίλτατε soom...:(

 

7. Η μπαταρία κρατάει μια μέρα με το ζόρι.

8. Οταν το βάζεις στη φόρτιση δεν υπάρχει καμια αντίδραση - ότι συνδέθηκε και φορτίζει δηλαδή, ειδικά αν έχει σβήσει και το συνδέσεις με usb στο λαπτοπ! νεκρό!

9. Δεν υπάρχει ένδειξη διάρκειας της μπαταρίας στην "γραμμη εργασιων"! Καταλαβαίνεις ότι δεν εχει μπαταρία αφου σβήσει!

10. Έβαλα το προγραμμα για το hardware πληκτρολόγιο (ΑΕΚ MAP) και τώρα γράφει μόνο ελληνικά κεφαλαία! Δεν υπάρχει τρόπος ν' αλλάζω από ελληνκά σε αγγλικά?????

11. Υπάρχει καπου ένα καταραμμενο Caps Lock και δε το βλέπω?????

 

με ενεργοποιημενο το unicode τα στελνει ετσι..

 

7. Απο την μπαταρια μην περιμενεις θαυματα. Η τουλαχιστον μην περιμενεις διαρκεια πανω απο 1-2 μερες. Η διαρκεια ζωης της ειναι ευθεως αναλογη με την χρηση της. Και μην σου πω και με το παραπανω. Οσο πιο πολυ το χρησιμοποιεις, τοσο πιο γρηγορα θα τελειωνει.

Αν θελεις μεγαλυτερη διαρκεια ζωης θα σου ελεγα να κλεισεις το 3G, εκτος αν το χρειαζεσαι για internet μεσω της συνδεσης σου και βιντεοκλησεις.

Αλλα μην περιμενεις θαυματα. Επισης υπαρχουν ορισμενα προγραμματακια που φημιζονται για το ποσο ενεργοβορα ειναι. Οπως το TF3D σαν πανελ ή cab(αλλα και μερος μιας ρομ οπως η PCTech4U ή TouchX, κλπ), ή το sbp mobil shell.

Οσο πιο ωραιο ειναι το ui, τοσο πιο πολυ μπαταρια θα τρωει.

Τελος, μπορει να τρεχουν εφαρμογες στο bg που να σου τρωνε την μπαταρια.

Να ενεργοποιησεις στον υπαρχον εργοστασιακο taskmanager να κλεινει τα προγραμματα με απλο tap στο «x», οχι να τα κανει minimize.

Start / Settings / System(tab) / Task Manager / Button(tab) / Enable the "X" button to end running programs / End by tapping "Χ"

 

Αν και θα σου ελεγα να ξε-τικαρεις και τις δυο επιλογες και να βαλεις τον WkTask που σου δειχνει στην πανω μπαρα ποια προγραμματα τρεχουν. Και εχει και καμια δυο επιπλεον επιλογες.

 

8. Θα πας απο τις ρυθμισεις του ρολογιου και θα πατησεις να μην φαινεται πανω στην μπαρα. Θα το βρεις στην 3η καρτελα(τουλαχιστον σε εμενα εκει ειναι).

 

9. Θα βρεις ορισμενα πολυ ωραια εικονιδια για την πανω μπαρα τα οποια μπορεις να βαλεις και στο δικο σου. Η πλειοψηφια(αν οχι ολα) σου δειχνουν την μπαταρια με επι τοις % ποσοστο. Οποτε εχεις μια καλυτερη εικονα για την διαρκεια και ποσο μενει. Ολα τα αυτα θα τα βρεις διασπαρτα στους xda, αλλα αν θελεις μπορω να σου ετοιμασω ενα ζιπακι και να στο ανεβασω στο rapidshare με μερικες επιλογες.

 

10. Στις ρυθμισεις του Aekmap θα βαλεις ενα κουμπι για αλλαγη. Προτείνω το «@» μιας και ειναι ελαχιστα χρησιμοποιουμενο πληκτρο, και αν θελεις να γραψεις ενα mail, μπορεις το @ να το βαλεις απο το software πληκτρολογιο.

 

11. Αν θελεις τα μηνυματα σου να εχουν 160χαρακτηρες ανα μηνυμα, πρεπει να ειναι κεφαλαια. Αλλιως παει 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα.

Στην δευτερη περιπτωση, ο παραληπτης θα διαβασει το μηνυμα με μικρα και κεφαλαια, οπως το εχεις γραψει. Στην πρωτη, οπως και να το γραψεις, παντα κεφαλαια θα φτασουν.

Μπορεις να βαλεις 3 layouts. Ενα αγγλικο, ενα ελληνικο με μικρα και κεφαλαια, και ενα τριτο για sms 160 χαρακτηρων. Και ετσι, αναλογως την περισταση μπορεις να το αλλαξεις.

 

http://img385.imageshack.us/img385/3993/screen01b.png

Βλεπεις? Η μπαταρια με ποσοστο, που αναλογα το ποσοστο αλλαζει και χρωμα. Γενικα ολα τα εικονιδια ειναι αλλα χρωματα.

Εχω απενεργοποιησει τον εργοστασιακο τασκ μανατζερ, εχω βαλει τον WKTASK, οποιος εχει και επιλογη για ελληνικα απο μονος του, με συνεχομενο πατημα πανω δεξια, μου βγαζει αυτο το μενου.

Επισης, δεν γραφει "Start" γιατι εκει που ειναι κυκλωμενο, ειναι μαυρο, δειχνει τι και τι τρεχει στο background. Ετσι βλεπεις αμεσως τι και τι εχει μεινει.

Πολυ βολικο.

Και για τους χρηστες του μανιλα, ειδατε κατι ωραια εικονιδιακια που εχω βαλει!?!? Εχω πολλα..

Θα σας δωσω μερικα πολυ ωραια προγραμματακια για το μανιλα και για τις ρομς απο τοπαζ που εχετε. TouchX, TouchIT, Valkyrie, PCTech4U ολες εχουν μανιλα απο Topaz. Για εσας εχω κατι καλουδια.

Τα εικονιδια αλλαζουν για ολες τις εκδοσεις απο οσο διαβασα...!

Υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

απενεργοποιησες τα unicode απο τις ρυθμησεις των sms???

επισεις θα πρεπει να επιλεξεις στα regional settings τα Ελληνικα..

 

Ναι τα έχω κάνει και τα δύο.με τα ίδια ακριβώς settings με την official rom είχα 160 χαρακτήρες αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι την πρώτη μέρα είχα γράψει μήνυμα με 160 χαρακτήρες.Το αστείο είναι ότι έχει πρόβλημα μονάχα όταν βάζω τα 10 γράμματα του ελληνικού αλφαβήτου, δηλαδή Δ,Φ,Ψ κλπ.Αν κανένας φίλος έχει και αυτός την energy και δεν το έχει αυτό το πρόβλημα ας μου το πει, διαφορετικά θα κάνω υπομονή μέχρι να βγεί η ελληνική 6.5.Τα 6.1 τα έχω βαρεθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω κάνει και τα δύο.με τα ίδια ακριβώς settings με την official rom είχα 160 χαρακτήρες αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι την πρώτη μέρα είχα γράψει μήνυμα με 160 χαρακτήρες.Το αστείο είναι ότι έχει πρόβλημα μονάχα όταν βάζω τα 10 γράμματα του ελληνικού αλφαβήτου, δηλαδή Δ,Φ,Ψ κλπ.Αν κανένας φίλος έχει και αυτός την energy και δεν το έχει αυτό το πρόβλημα ας μου το πει, διαφορετικά θα κάνω υπομονή μέχρι να βγεί η ελληνική 6.5.Τα 6.1 τα έχω βαρεθεί...

 

Την Valkyrie την εχεις δοκιμασει? Ειναι και αυτη καλη. Βεβαια δεν ξερω σε συγκριση με την Energy...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Την Valkyrie την εχεις δοκιμασει? Ειναι και αυτη καλη. Βεβαια δεν ξερω σε συγκριση με την Energy...:worry:

 

Κοίτα και για την Valkyrie βλέπω στο xda και γράφουν συνέχεια για προβλήματα.Μπορεί να την δοκιμάσω και αυτή (τώρα την κατεβάζω). Ποντάρω στο ότι περισσότεροι χρήστες μιλάνε στο thread της valkyrie από τι της energy :P το κουλό με την energy είναι ότι τα settings των μηνυμάτων τα βλέπεις μόνο μέσω touch flo, στην εφαρμογή messaging των windows μπορείς να διαχειριστείς μόνο email.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και για την Valkyrie βλέπω στο xda και γράφουν συνέχεια για προβλήματα.Μπορεί να την δοκιμάσω και αυτή (τώρα την κατεβάζω). Ποντάρω στο ότι περισσότεροι χρήστες μιλάνε στο thread της valkyrie από τι της energy :P το κουλό με την energy είναι ότι τα settings των μηνυμάτων τα βλέπεις μόνο μέσω touch flo, στην εφαρμογή messaging των windows μπορείς να διαχειριστείς μόνο email.

 

:blink::confused::blink:

Αυτα ειναι τα περιεργα των ακομα ημιτελών WM6.5.... Δεν προκειται να δεις κατι το εξαιρετικο οπως η TouchX ή η pctech4u γιατι απλα δεν υπαρχει επισημη εκδοση ακομα. Παραυτα, στα 6.5 θα μπορουσες να δοκιμασεις και του smaberg την δουλεια.. Ειχε φτιαξει πολυ καλη 6.1 με Topaz μερη..

Και τελος και του gtrab...

Αυτα.. Για τα υπολοιπα δεν ξερω. Αυτους ειχα ξεχωρισει σαν δημιουργους ρομ του xperia.;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ακομα μια φορα Soom..! Τα πληκτρολογια τα εφτιαξα(fingerkeyboard2 AEKmap),εβαλα το spb panel(χωρις αυτο δεν παλευεται το κινητο με τιποτα) και το tweak xperia το οποιο παρολο που φαινεται θαυματουργό δε με βοηθησε με το-πραγματικα απαραδεκτο- ευρετηριο...

Ειλικρινά δεν εχω ασχοληθεί τοσο πολύ με κινητο για να μπορεσω απλα να το χρησιμοποιησω!...Οχι να το βελτιωσω!... Δηλαδη αν δεν υπήραχν όλοι αυτοι που γραφουν προγραμματακια και όλοι εσεις να τα υποδεικνυετε, η Sony Ericson θα είχε επαναπαυτεί πιστεύοντας ότι εχει βγάλει ενα (πανάκριβο) πετυχημένο μοντέλο???

Δε ξέρω αν φταίνε σε καποιο μεγαλο ποσοστό τα windows mobile άλλα χωρις όλα αυτα τα προγραμματάκια που συμαζευουν καπως, το xperia -κατα τη γνώμη μου - θα ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος στο συγκεκριμενο. δεν ειναι τοσο τραγικσ τα πραγματα. δεν ειναι ευκολα τα windows mobile απο μονα τους. η υπσρξη και μονο πληκτρολογιου διευκολυνει. οπως επισης και τα διαφορα πληκτα.

απο εκει και περα, υπαρχουν προγραμματα και τροποι να κανεις πιο ευκολη την συμβιωση σου μαζι του. απλα θελει τον χρονο του. ερχεσαι απο το g900... Tο οτι και τα δυο εχουν σημα se δεν σημαινει κατι. το xperia στην ουσια ειναι ενα htc touch pro με διαφορετικη εμφανιση και χωρις μανιλα.

θα τα μαθεις με τον καιρο. αρκει να εχεις ορεξγια διαβασμα και να ασχοληθεις με το κινητο σου.η

 

το ευρετηριο αλλαζει με πολλα προγραμμστα. αλλσ ενα ενα τα βηματα και σιγα σιγα θα το φερεις στα μετρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε φίλε, είπαμε να ασχοληθούμε μαζί του αλλά τόσο διάβασμα ούτε για τις πανελλήνιες!..:lol: Υποτίθεται το αγοράζεις για να κάνει πιο εύκολη την καθημερινοτητα σου, όχι να βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου...(στο αυτί συγκεκριμένα :lol:) και άντε πες εγώ εχω όρεξη και χρόνο να χάσω. Η sony Ericson το εβγαλε για να καλύψει το 1% της αγορας που είναι σαν εμένα?...Τι να πω...Τελοσπάντων, τα ξαναλεμε ;)
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε φίλε, είπαμε να ασχοληθούμε μαζί του αλλά τόσο διάβασμα ούτε για τις πανελλήνιες!..:lol: Υποτίθεται το αγοράζεις για να κάνει πιο εύκολη την καθημερινοτητα σου, όχι να βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου...(στο αυτί συγκεκριμένα :lol:) και άντε πες εγώ εχω όρεξη και χρόνο να χάσω. Η sony Ericson το εβγαλε για να καλύψει το 1% της αγορας που είναι σαν εμένα?...Τι να πω...Τελοσπάντων, τα ξαναλεμε ;)

 

Η αληθεια ειναι οτι εμπορικα δεν πηγε καλα το xperia. Ακουσα οτι ηταν απο τις χειροτερες συσκευες που εχει βγαλει, ΕΜΠΟΡΙΚΑ. Δηλαδη ουτε πουλησε, ουτε εφερε εσοδα. Δεν εχω ασχοληθει περαιτερω. Δεν με απασχολει καθολου. Εμενα μου αρεσε, με καλυψε, και χ€στηκ@ τι λενε οι αλλοι.

 

Επισης, μην ξεχνας οτι το G900 που ειχες, έχει Symbian. Πολυ πιο απλο και λιτο λειτουργικο.

Εκανες μεγαλο βημα και ειναι λογικο να τα βρεις σκουρα.

Αλλα αν αποφασισεις να ασχοληθεις, πρεπει να ασχοληθεις με το θεμα «κινητο και wm». Με διαβασμα, να δεις τι κανει και πως, πως θα το φτιαξεις, πως θα κανεις το ενα, το αλλο, το τριτο. Τι προγραμμα να βαλεις. Να δοκιμαζεις, να κολλαει και δωστου hard reset να φανε και οι κοτες, και παλι απο την αρχη.

Οταν το πρωτοπηρα εγω, τα ειχα χαμενα. Ξεκινησα να διαβασω αυτο εδω το thread απο την αρχη του για να βγαλω λιγο ακρη. Και σιγα σιγα, ολα εγιναν κατανοητα.

Αυτο θα μπορουσες σαν πρωτο βημα να κανεις και εσυ. Ξεκινα απο την σελιδα 1 να διαβαζεις. Σιγα σιγα θα φτασεις. Και κρατα και σημειωσεις σε ενα αρχειο *.doc αυτα που θεωρεις εσυ σημαντικα. Ειναι επιβεβαιωμενο οτι βοηθαει.

 

Η se το εβγαλε για buisness phone. Οχι multimedia ή για την ευχρηστια του. Αν και ειναι αυξημενη για κινητο της κατηγοριας. Δυστυχως, αν ηλπιζες να βρεις την απλοτητα του G900.......

 

Το αγοραζεις για να διευκολυνει την ζωη σου. Αλλα πριν στην κανει ευκολη, πρεπει να ζοριστεις και να μπερδευτεις! Και μετα θα τα μαθεις ολα!

 

Ενα τρυπακι ειανι. Το αν θα το ακολουθησεις εξαρταται απο την ορεξη που εχεις. Εγω το εχω. Αν δεν το ειχα θα ειχα αβαταρ iPhone3GS, οχι HTC HD.

 

Στα λεω εντελως φιλικα αυτα. Απλα σε προετοιμαζω.

Μπορεις κάλλιστα να το αφησεις ετσι και να εχεις ενα ωραιοτατο τηλεφωνο που κανει πολλα. Αλλα μπορεις να αρχισεις να το σκαλιζεις και να αποκτησεις ενα φανταστικο τηλεφωνο που θα κανει τα παντα.;)

Link to comment
Share on other sites

7. Απο την μπαταρια μην περιμενεις θαυματα. Η τουλαχιστον μην περιμενεις διαρκεια πανω απο 1-2 μερες. Η διαρκεια ζωης της ειναι ευθεως αναλογη με την χρηση της. Και μην σου πω και με το παραπανω. Οσο πιο πολυ το χρησιμοποιεις, τοσο πιο γρηγορα θα τελειωνει.

Αν θελεις μεγαλυτερη διαρκεια ζωης θα σου ελεγα να κλεισεις το 3G, εκτος αν το χρειαζεσαι για internet μεσω της συνδεσης σου και βιντεοκλησεις.

Αλλα μην περιμενεις θαυματα. Επισης υπαρχουν ορισμενα προγραμματακια που φημιζονται για το ποσο ενεργοβορα ειναι. Οπως το TF3D σαν πανελ ή cab(αλλα και μερος μιας ρομ οπως η PCTech4U ή TouchX, κλπ), ή το sbp mobil shell.

Οσο πιο ωραιο ειναι το ui, τοσο πιο πολυ μπαταρια θα τρωει.

Τελος, μπορει να τρεχουν εφαρμογες στο bg που να σου τρωνε την μπαταρια.

Να ενεργοποιησεις στον υπαρχον εργοστασιακο taskmanager να κλεινει τα προγραμματα με απλο tap στο «x», οχι να τα κανει minimize.

Start / Settings / System(tab) / Task Manager / Button(tab) / Enable the "X" button to end running programs / End by tapping "Χ"

 

Αν και θα σου ελεγα να ξε-τικαρεις και τις δυο επιλογες και να βαλεις τον WkTask που σου δειχνει στην πανω μπαρα ποια προγραμματα τρεχουν. Και εχει και καμια δυο επιπλεον επιλογες.

 

8. Θα πας απο τις ρυθμισεις του ρολογιου και θα πατησεις να μην φαινεται πανω στην μπαρα. Θα το βρεις στην 3η καρτελα(τουλαχιστον σε εμενα εκει ειναι).

 

9. Θα βρεις ορισμενα πολυ ωραια εικονιδια για την πανω μπαρα τα οποια μπορεις να βαλεις και στο δικο σου. Η πλειοψηφια(αν οχι ολα) σου δειχνουν την μπαταρια με επι τοις % ποσοστο. Οποτε εχεις μια καλυτερη εικονα για την διαρκεια και ποσο μενει. Ολα τα αυτα θα τα βρεις διασπαρτα στους xda, αλλα αν θελεις μπορω να σου ετοιμασω ενα ζιπακι και να στο ανεβασω στο rapidshare με μερικες επιλογες.

 

10. Στις ρυθμισεις του Aekmap θα βαλεις ενα κουμπι για αλλαγη. Προτείνω το «@» μιας και ειναι ελαχιστα χρησιμοποιουμενο πληκτρο, και αν θελεις να γραψεις ενα mail, μπορεις το @ να το βαλεις απο το software πληκτρολογιο.

 

11. Αν θελεις τα μηνυματα σου να εχουν 160χαρακτηρες ανα μηνυμα, πρεπει να ειναι κεφαλαια. Αλλιως παει 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα.

Στην δευτερη περιπτωση, ο παραληπτης θα διαβασει το μηνυμα με μικρα και κεφαλαια, οπως το εχεις γραψει. Στην πρωτη, οπως και να το γραψεις, παντα κεφαλαια θα φτασουν.

Μπορεις να βαλεις 3 layouts. Ενα αγγλικο, ενα ελληνικο με μικρα και κεφαλαια, και ενα τριτο για sms 160 χαρακτηρων. Και ετσι, αναλογως την περισταση μπορεις να το αλλαξεις.

 

http://img385.imageshack.us/img385/3993/screen01b.png

Βλεπεις? Η μπαταρια με ποσοστο, που αναλογα το ποσοστο αλλαζει και χρωμα. Γενικα ολα τα εικονιδια ειναι αλλα χρωματα.

Εχω απενεργοποιησει τον εργοστασιακο τασκ μανατζερ, εχω βαλει τον WKTASK, οποιος εχει και επιλογη για ελληνικα απο μονος του, με συνεχομενο πατημα πανω δεξια, μου βγαζει αυτο το μενου.

Επισης, δεν γραφει "Start" γιατι εκει που ειναι κυκλωμενο, ειναι μαυρο, δειχνει τι και τι τρεχει στο background. Ετσι βλεπεις αμεσως τι και τι εχει μεινει.

Πολυ βολικο.

Και για τους χρηστες του μανιλα, ειδατε κατι ωραια εικονιδιακια που εχω βαλει!?!? Εχω πολλα..

Θα σας δωσω μερικα πολυ ωραια προγραμματακια για το μανιλα και για τις ρομς απο τοπαζ που εχετε. TouchX, TouchIT, Valkyrie, PCTech4U ολες εχουν μανιλα απο Topaz. Για εσας εχω κατι καλουδια.

Τα εικονιδια αλλαζουν για ολες τις εκδοσεις απο οσο διαβασα...!

Υπομονη!!!

Αλεξανδρε περιμενουμε να μας ταϊσεις !

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι φιλε soom και το κινητο ειναι πλεον σαν τον υπολογιστη,οταν αγοραζεις υπολογιστη δεν σου το δινουν με εγκατεστημενα τα προγραμματα που θες, εσυ αρχιζεισ και ψαχνεις και βαζεις οτι χρειαζεσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε περιμενουμε να μας ταϊσεις !

Θα σας τα δωσω ολα να το κανετε να «λαμπει»!!!:lol::lol:

Ετσι ειναι φιλε soom και το κινητο ειναι πλεον σαν τον υπολογιστη,οταν αγοραζεις υπολογιστη δεν σου το δινουν με εγκατεστημενα τα προγραμματα που θες, εσυ αρχιζεισ και ψαχνεις και βαζεις οτι χρειαζεσαι!!!

Πολυ σωστος! Αυτο ακριβως ηθελα να γραψω πριν αλλα το ξεχασα!

 

Εκανε ο φιλος ενα βημα. Σαν να πηγε απο Windows σε ξερα linux. Χωρις γραφικο περιβαλλον.. Μπορεις να λειτουργησεις κατευθειαν? Οχι! Εχεις ενα σκετο μηχανημα(κινητο) με ενα λειτουργικο(WM). Οτι προγραμματα θελεις να βαλεις, θα τα ψαξεις μονος σου! Οπως σωστα ειπες!

Αν δεν σου αρεσει για παραδειγμα ετσι οπως φαινεται, θα ψαχτεις να τα αλλαξεις! Αν στον τελος δεν σε καλυπτει.. Buy and Sell - Mobiles.

 

Μην περιμενετε απο την μια στιγμη στην αλλη να μαθετε ενα ολοκληρο λειτουργικο και πως δουλευει αλλα και να διορθωσετε αυτα που δεν σας αρεσουν.

 

Εγω απο τον Φλεβαρη ασχολουμαι και διαβαζω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και ακομα ειμαι σε νηπιακο σταδιο.;)

Θελει δουλεια. Και πολυ διαβασμα.

 

Αλλα η παρατηρηση σου δεν θα μπορουσε να ειναι πιο ευστοχη!:happy:

Link to comment
Share on other sites

με ενεργοποιημενο το unicode τα στελνει ετσι..

Εγώ ενεργοποιημένο το έχω και στέλνει κανονικά..όταν το απενεργοποίησα έστελνε ερωτηματικά, μιλάμε για την επιλογή "χρήση unicode όπου απαιτείται"

Εντάξει ρε φίλε, είπαμε να ασχοληθούμε μαζί του αλλά τόσο διάβασμα ούτε για τις πανελλήνιες!..:lol: Υποτίθεται το αγοράζεις για να κάνει πιο εύκολη την καθημερινοτητα σου, όχι να βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου...(στο αυτί συγκεκριμένα :lol:) και άντε πες εγώ εχω όρεξη και χρόνο να χάσω. Η sony Ericson το εβγαλε για να καλύψει το 1% της αγορας που είναι σαν εμένα?...Τι να πω...Τελοσπάντων, τα ξαναλεμε ;)

Η εύκολη καθημερινότητα ενός τηλεφώνου είναι να παίρνει κλήσεις να κάνει και να στέλνει μηνύματα..οπότε όταν μπλέκεις με τέτοιες συσκευές την περιπλέκεις πολύ την καθημερινότητα σου, αλλά σου ικανοποιούνται και περισσότερες ανάγκες.. :cool:

Ετσι ειναι φιλε soom και το κινητο ειναι πλεον σαν τον υπολογιστη,οταν αγοραζεις υπολογιστη δεν σου το δινουν με εγκατεστημενα τα προγραμματα που θες, εσυ αρχιζεισ και ψαχνεις και βαζεις οτι χρειαζεσαι!!!

Θα συμφωνήσω και εγώ μπορεί βέβαια αρχικά να ξενίζει όπως έγινε και με μένα..στη πορεία που εξικοιώνεσαι όμως απορείς πως υπήρχε ζωή πριν τα winmo??? :P υπερβάλω προφανώς για να μη παρεξηγηθώ..!!

soom θα κανα και το δικό σου quote ότι συμφωνώ αλλά θα γίνει τιτανοτεράστιο το post οπότε αρκούμαι απλά στο +1 :P

Link to comment
Share on other sites

 

Εκανε ο φιλος ενα βημα. Σαν να πηγε απο Windows σε ξερα linux. Χωρις γραφικο περιβαλλον..

 

Οταν λες ξερα linux εννοεις χωρις kde?...:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...