Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από μια μικρή περιπλάνηση τις τελευταίες δύο εβδομάδες με Samsung i8910, HTC Hero, HTC touch HD (για δευτερη φορα), επέστρεψα πάλι στο Xperia (σε ασημί αυτή τη φορά). Απλά μου ταιριάζει αυτό το τηλεφωνάκι. PC tech4U λοιπόν και βλέπω πάλι ότι είναι η καλύτερη 6.1 ROM αυτή τη στιγμή. :)

 

και σκέψου ότι σε λιγότερο από ένα μήνα θα κυκλοφορήσει η PCtech4U με 6,5 ROM!!!!!!!!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά και αυτό το λίγο το θεωρώ απαράδεκτο γιατί εκτός από slide, ήταν και τα 700ευρώ περίπου που έκανε στις αρχές..!! αλλά τι να κάνουμε..συμβιβαζόμαστε..

Κάθε φορά λέω δεν θα ξαναπάρω SE και τελικά εκεί καταλήγω.. :P

 

Απο την στιγμη που ειναι 2 κομματια ενωμένα, τοτε ειανι σιγουρο οτι με την χρηση θα αποκτησει τζογο. Και ειδικα σε αυτο, που δεν εφαρμοζει το ενα με το αλλο σε κανενα σημειο.

 

Μετά από μια μικρή περιπλάνηση τις τελευταίες δύο εβδομάδες με Samsung i8910, HTC Hero, HTC touch HD (για δευτερη φορα), επέστρεψα πάλι στο Xperia (σε ασημί αυτή τη φορά). Απλά μου ταιριάζει αυτό το τηλεφωνάκι. PC tech4U λοιπόν και βλέπω πάλι ότι είναι η καλύτερη 6.1 ROM αυτή τη στιγμή.

Και εβλεπα κατι αγγελιες που εβαζες κατα καιρους και απορουσα!! :)

 

Καλο το Hero, αλλα δεν εχει πολυ υποστηριξη και απο xda αλλα και απο εφαρμογες, Android Market, κλπ... Οταν φτιαχτει αυτο και ωριμάσει σαν λειτουργικό.. Τρέμε και Microsoft και Apple....

Link to comment
Share on other sites

αλλο skin είναι αυτό? του kattt δεν κυκλοφορούσε μέχρι τώρα?

του kattt είναι για το Destinator 8. Για Destinator 7 είναι του panosha ;)

 

Προσωπικά και αυτό το λίγο το θεωρώ απαράδεκτο γιατί εκτός από slide, ήταν και τα 700ευρώ περίπου που έκανε στις αρχές..!! αλλά τι να κάνουμε..συμβιβαζόμαστε..

Κάθε φορά λέω δεν θα ξαναπάρω SE και τελικά εκεί καταλήγω.. :P

 

Καλα...εδώ το μεταλλικό καπάκι της μπαταρίας φθείρεται στο άψε σβήσε...το slide δε θα χάλαγε που "δικαιολογείται" κιόλας? :X:confused: Εγω σήμερα είδα στις 2 από τις 4 γωνίες γύρω γύρω εκεί που έχει το ασημί να έχει φύγει λίγο και να φαίνεται μαύρο από κάτω...:mad: Και, είπαμε, δε χρησιμοποιώ θήκη...αλλά ούτε το γδέρνω απο 'δω κι από 'κει για να δικαιολογείται τόση φθορά στη συσκευή!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και σκέψου ότι σε λιγότερο από ένα μήνα θα κυκλοφορήσει η PCtech4U με 6,5 ROM!!!!!!!!!

 

θα περαστεί στο δευτερόλεπτο... :)

 

Και εβλεπα κατι αγγελιες που εβαζες κατα καιρους και απορουσα!!

 

Καλο το Hero, αλλα δεν εχει πολυ υποστηριξη και απο xda αλλα και απο εφαρμογες, Android Market, κλπ... Οταν φτιαχτει αυτο και ωριμάσει σαν λειτουργικό.. Τρέμε και Microsoft και Apple....

 

Ξέχασα να αναφέρω κι ένα Toshiba G910 :lol: (καλό, αλλά αργό, ακόμη και με την τελευταία ROM κι ένα πλαστικό καπάκι - ντροπή για made in Japan κατασκευή. Το σκοτώνω, αλλά δυστυχώς είναι μη εμπορική συσκευή).

Καλό το hero (παιδικό όμως android market - ο κυριότερος λόγος που το έδωσα, ενώ αναμένεται σημαντική βελτίωση του smoothness με επερχόμενη αναβάθμιση), εντυπωσιακότατο το samsung omnia hd (ένα μεγάλο μπράβο για μια ακόμη φορά στην εταιρία αυτή, που αποδεικνύει πως τεχνολογικά είναι μπροστά από όλους τους μεγάλους του χώρου - απορώ πως πουλάει περισσότερο το Nokia N97 που είναι δύο κλάσεις κάτω σαν συσκευή), αλλά πίσω στα WM και στο αγαπημένο xperia.

 

Κακά τα ψέματα, ένας σημαντικός λόγος που δε μπορώ να "ζήσω" με ένα άλλο λειτουργικό αυτή τη στιγμή, είναι η απόλυτη εξοικείωση με τα Windows Mobile. Γνωστές οι εφαρμογές που θέλω να χρησιμοποιήσω, γνωστά και τα τερτίπια που θα συναντήσω. Ο απόλυτος αυτοματισμός σε θέματα συγχρονισμού στο hero, κι όμως σε 30 λεπτά είχα περάσει στο xperia τη ROM που ήθελα και το είχα σετάρει ακριβώς όπως ήθελα, με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις που "δουλεύουν" για μένα.

Και για μια ακόμη φορά θα πω, πως απλά το hardware keyboard δεν υποκαθίσταται με τίποτα. Απλά κουραστικό να χάνω τα 2/3 της οθόνης για να έχω ένα μεγάλο και βολικό software keyboard σε Touch HD, Omnia HD για να κάνω τη δουλειά μου.

 

Υ.Γ. Έπιασα και το touch pro 2 πριν επιστρέψω στο xperia, μήπως και με συγκινήσει. Να με συμπαθήσουν οι κάτοχοι της συσκευής, αλλά είναι τουλάχιστον κοροιδία τα 699 ευρώ που ζητά η HTC για να "στολίσει" τη ναυαρχίδα της με ένα πλαστικό κέλυφος, με ελάχιστο novelty...

Link to comment
Share on other sites

Καλα...εδώ το μεταλλικό καπάκι της μπαταρίας φθείρεται στο άψε σβήσε...το slide δε θα χάλαγε που "δικαιολογείται" κιόλας? :X:confused: Εγω σήμερα είδα στις 2 από τις 4 γωνίες γύρω γύρω εκεί που έχει το ασημί να έχει φύγει λίγο και να φαίνεται μαύρο από κάτω...:mad: Και, είπαμε, δε χρησιμοποιώ θήκη...αλλά ούτε το γδέρνω απο 'δω κι από 'κει για να δικαιολογείται τόση φθορά στη συσκευή!

και εγώ βρήκα στη μια γωνία ένα μικρό σημαδάκι..!! και έχω αλλάξει μια φορά το πλαίσιο και από τοτε ήταν πάντα σε θήκη!!! δηλαδή...έλεος!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ βρήκα στη μια γωνία ένα μικρό σημαδάκι..!! και έχω αλλάξει μια φορά το πλαίσιο και από τοτε ήταν πάντα σε θήκη!!! δηλαδή...έλεος!!

 

πόσο έκανε το πλαίσιο? Γιατι μαζεύω τιμές από τα εξωτερικά μέρη του Xperia για να ξέρω πόσο θα μου κοστίσει το μελλοντικο lifting...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ή τα πληκτρολογια της HTC :happy:

 

Που μπορώ να βρώ τα πληκτρολόγια της HTC??? Γιατί κάποια που κατέβασα δεν κάνουν για την ανάλυση της οθόνης του Χ1.

Link to comment
Share on other sites

Ή τα πληκτρολογια της HTC :happy:

 

Που μπορώ να βρώ τα πληκτρολόγια της HTC??? Γιατί κάποια που κατέβασα δεν κάνουν για την ανάλυση της οθόνης του Χ1.

 

http://rapidshare.com/files/270934408/Greek_Software_Keyboard.rar.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτεινετε καποιο προγραμμα,γιατι χρησιμοποιουσα το inesoft dialer το οποιο ειχα αγορασει και τωρα δν λεει να πληρωσω παλι το update του :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω μια απορια κ συγνωμη αν εχει τε8ει ξανα...8α 8ελα οταν εχω τα μαμησια τα hands free να χτυπαει το εξωτερικο ηχειο διοτι χτυπανε τα ακουστικα κ φυσικα χανω την κληση ...

 

παιδια εχουμε καμια προταση?

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουμε καμια προταση?

 

Το κοιταζω. Το ψαχνω λιγο. Το ιδιο κανει και μενα, στο HD.:shifty:

Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν γινεται. Αλλα αν γινετια, θα θελει λιγο μαεστρια.....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω μια απορια κ συγνωμη αν εχει τε8ει ξανα...8α 8ελα οταν εχω τα μαμησια τα hands free να χτυπαει το εξωτερικο ηχειο διοτι χτυπανε τα ακουστικα κ φυσικα χανω την κληση ..

Εμενα χτυπαει κανονικα και το εξωτερικο ηχειο και το handsfree!!:shifty::ninja:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι απο την υπογραφη σου οτι εχεις ακομα την την pctech ρομ....εγω εχω την μαμησια

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

πόσο έκανε το πλαίσιο? Γιατι μαζεύω τιμές από τα εξωτερικά μέρη του Xperia για να ξέρω πόσο θα μου κοστίσει το μελλοντικο lifting...

Είχα πληρώσει 86,80 συνολικά..και αλλάχτηκε το νίκελ πλαίσιο (το οποίο είναι κοινό με το πλαίσιο του πληκτρολογίου) και η πρόσοψη..και είχα πληρώσει 86.80

30 ευρώ ήταν τα εργατικά

27,95 front cover assy silver (πρόσοψη)

28,85 keypad cover silver (νίκελ πλαίσιο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση..Υπαρχει μηπως περιπτωση να μου καλυψει η εγγυηση την αλλα του νικελ πλαισιου που εχει αρχισει να σπαει?

 

Να σκεφτειτε οτι το κινητο το εχω παντα μεσα στην θηκη του και δεν εχει πεσει ποτε κατω...Ετσι χωρις λογο ειδα ενα ραγισμα στο νικελ πλαισιο και εμφανισει μαυρου χρωματος στην πανω πλευρα του...

 

Εχω το Silver...

 

Tι κανω σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πληρώσει 86,80 συνολικά..και αλλάχτηκε το νίκελ πλαίσιο (το οποίο είναι κοινό με το πλαίσιο του πληκτρολογίου) και η πρόσοψη..και είχα πληρώσει 86.80

30 ευρώ ήταν τα εργατικά

27,95 front cover assy silver (πρόσοψη)

28,85 keypad cover silver (νίκελ πλαίσιο)

 

30 ευρω εργατικα? Στη Volkswagen πηγες? :p

 

Παιδια μια ερωτηση..Υπαρχει μηπως περιπτωση να μου καλυψει η εγγυηση την αλλα του νικελ πλαισιου που εχει αρχισει να σπαει?

 

Να σκεφτειτε οτι το κινητο το εχω παντα μεσα στην θηκη του και δεν εχει πεσει ποτε κατω...Ετσι χωρις λογο ειδα ενα ραγισμα στο νικελ πλαισιο και εμφανισει μαυρου χρωματος στην πανω πλευρα του...

 

Εχω το Silver...

 

Tι κανω σε αυτην την περιπτωση?

 

Τα ραγισματα στο Silver ειναι γνωστο ελαττωμα...

Πηγαινε το και απαιτησε να σ'το καλυψουν...αν και μαλλον δε θα το κανουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα λύπης διαπιστώνω ότι έχουν αρχίσει να εμφανίζονται τα ραγίσματα και στα ελληνικά Xperia.. Ίσως επειδή αργήσαμε να τα φέρουμε επίσημα στην Ελλάδα.

 

Όπως επίσης και τα προβλήματα στα πληκτρολόγια...

 

 

Και να φανταστώ ότι η αντιπροσωπία εδώ κάνει την πάπια...:mad:

Ας ελπίσουμε όχι.

Και αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω επ'αυτού, ας το πει.:confused:

 

Αλλά μεγάλη μαλ@κία τους αν δεν το δεχτούν εντός της εγγύησης, από την στιγμή βέβαια που διαπιστώσουν ότι δεν έγινε από πτώση αλλά «μόνο» του.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Μετα λύπης διαπιστώνω ότι έχουν αρχίσει να εμφανίζονται τα ραγίσματα και στα ελληνικά Xperia.. Ίσως επειδή αργήσαμε να τα φέρουμε επίσημα στην Ελλάδα.

 

Όπως επίσης και τα προβλήματα στα πληκτρολόγια...

 

 

Και να φανταστώ ότι η αντιπροσωπία εδώ κάνει την πάπια...:mad:

Ας ελπίσουμε όχι.

Και αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω επ'αυτού, ας το πει.:confused:

 

Αλλά μεγάλη μαλ@κία τους αν δεν το δεχτούν εντός της εγγύησης, από την στιγμή βέβαια που διαπιστώσουν ότι δεν έγινε από πτώση αλλά «μόνο» του.:shifty:

 

Πώς μπορεις να διαπιστωσεις με σιγουρια αν δεν υπηρξε πτωση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεις να διαπιστωσεις με σιγουρια αν δεν υπηρξε πτωση?

 

Μα είναι πολύ απλό, καταγράφεις με 3D scanner τις ρωγμές και μετά τρέχεις κάποιο πρόγραμμα που σου υπολογίζει διάφορα μοντέλα για το πως έριξες/χτύπησες το κινητό ώστε να εμφανίσει αυτές ακριβώς τις ρωγμές!!! :lol::lol::lol:

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι πολύ απλό, καταγράφεις με 3D scanner τις ρωγμές και μετά τρέχεις κάποιο πρόγραμμα που σου υπολογίζει διάφορα μοντέλα για το πως έριξες/χτύπησες το κινητό ώστε να εμφανίσει αυτές ακριβώς τις ρωγμές!!! :lol::lol::lol:

 

:blink::blink::blink:

Ετσι το κανουν ρε τα τσακαλια!? Εγω φανταζομουν οτι θα κοιτανε κατι εσωτερικα. Κατι που θα δηλωνει οτι επεσε.. Αλλα δεν το ξερα αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Dream1976chaser
Είχα πληρώσει 86,80 συνολικά..και αλλάχτηκε το νίκελ πλαίσιο (το οποίο είναι κοινό με το πλαίσιο του πληκτρολογίου) και η πρόσοψη..και είχα πληρώσει 86.80

30 ευρώ ήταν τα εργατικά

27,95 front cover assy silver (πρόσοψη)

28,85 keypad cover silver (νίκελ πλαίσιο)

 

Επιβεβαιώνω τις παραπάνω τιμές.

Είμαι κάτοχος της silver έκδοσης. Το προσέχω αρκετά καθότι ως slide κατασκευή είναι από μόνη της ευαίσθητη.

 

Δυστυχώς είχα την ατυχία να μου πέσει με αποτέλεσμα να κτυπήσει με την πάνω αριστερή γωνία σε άγρια τσιμεντένια επιφάνεια. Το αποτέλεσμα είναι εκδορά στο σημείο εκεί (δυστυχώς και στα 2 πλαστικά μέρη -keybord και οθόνης-).

 

Δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά μια που η συσκευή είναι κυριολεκτικά "του κουτιού" αποτάθηκα σε κατάστημα που μου υπέδειξε η SE ως κεντρικό service καθώς και σε άλλο που έχω διαβάσει στις αμέσως προηγούμενες σελίδες.

 

Οι τιμές που άκουσα είναι εξωφρενικές: στο πρώτο μου μίλησαν για περίποτ 120€ + ΦΠΑ ενώ στο άλλο 84€.

Κατά τη γνώμη μου οι τιμές αυτές είναι ε ξ ω φ ρ ε ν ι κ έ ς, τη στιγμή που σε μια πολύ πρόχειρη έρευνα, τα 2 αυτά καλύματα στο ebay κοστολογούνται 55 - 60 € (με τα εργαλεία που χρειάζονται για την αντικατάσταση)!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τις παραπάνω τιμές.

Είμαι κάτοχος της silver έκδοσης. Το προσέχω αρκετά καθότι ως slide κατασκευή είναι από μόνη της ευαίσθητη.

 

Δυστυχώς είχα την ατυχία να μου πέσει με αποτέλεσμα να κτυπήσει με την πάνω αριστερή γωνία σε άγρια τσιμεντένια επιφάνεια. Το αποτέλεσμα είναι εκδορά στο σημείο εκεί (δυστυχώς και στα 2 πλαστικά μέρη -keybord και οθόνης-).

 

Δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά μια που η συσκευή είναι κυριολεκτικά "του κουτιού" αποτάθηκα σε κατάστημα που μου υπέδειξε η SE ως κεντρικό service καθώς και σε άλλο που έχω διαβάσει στις αμέσως προηγούμενες σελίδες.

 

Οι τιμές που άκουσα είναι εξωφρενικές: στο πρώτο μου μίλησαν για περίποτ 120€ + ΦΠΑ ενώ στο άλλο 84€.

Κατά τη γνώμη μου οι τιμές αυτές είναι ε ξ ω φ ρ ε ν ι κ έ ς, τη στιγμή που σε μια πολύ πρόχειρη έρευνα, τα 2 αυτά καλύματα στο ebay κοστολογούνται 55 - 60 € (με τα εργαλεία που χρειάζονται για την αντικατάσταση)!

 

Αυτο ειναι που λεω και εγω. Ειναι ακριβα αυτα. Και σκεψου οτι για πραγματα τα οποια εχουν προβλημα απο το εργοστασιο και ειναι ευρεως γνωστα στους κυκλους χρηστων των Xperia(εμεις εδω στο myPhone, xda...) και η SE κανει τα στραβα ματια. Αλλα τι να πεις...?

Αντιστοιχο θεμα ειχα διαβασει και για το HD για καποια μικροπροβληματακια που ειχε το πλαστικο γυρω απο την οθονη. Και νομιζω η HTC για να στα αλλαξει(επειδη παει πακετο και το κομματι πανω απο την οθονη{αυτο που πιεζεται λιγο}) θελει 250€. Αλλα απο το ebay ολα τα ανταλλακτικα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ HTC μαζι με τα εργαλεια ερχεται γυρω στα 60-80€ μαζι με τα μεταφορικα.

Αλλα ή θελει μαγκια και θαρρος για να το κανεις μονος σου(βεβαιως και να πιανουν τα χερια σου, τις γνωσεις τις θεωρω αυτονοητες) ή καποιον γνωστο που να ασχολειται. Γιατι αν πας με τα ανταλλακτικα στο σερβις δεν στο κανουν. Δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια τους ανεφερα ακριβως το προβλημα μου και μου λενε οτι αυτοι δεν καλυπτουν τετοιου ειδους προβληματα στην εγγυηση τους...Τους λεω εχει αναφερθει απο πολυ κοσμο σε πολλα site και μου απανταει εμεις δεν γνωριζουμε κατι τετοιο....Απο κει και περα τι να πεις...Αν ειναι για ενα κινητο να παω να κανω ολοκληρη φασαρια τοτε τι να πω...Απο ebay παιδια τι λεει??ΕΙναι ευκολο να το κανουμε μονοι μας?

 

Εν τω μεταξυ εκει που ελεγα οτι το δικο μου ειναι μια χαρα και σιγα μην αρχισει να ραγιζει...ενα πρωι το κοιταω και να την η ρωγμουλα...Και δεν ειναι να το πιεσης πολυ εκει που εχει ραγισει γιατι αρχιζει και σπαει....Τι να πω ντροπη τους...Πολλες εταιρειες κατα καιρους βγαζανε ανακοινωση οτι πολλες κατασκευαστικες αστοχιες θα αντικαθησταντναι τσαμπα...Τωρα αυτα οτι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...