Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παλαιοτερα ειχα κανει μια ερωτηση σχετικα με το ημερολογιο και για το αν γινεται να φαινονται τα επομενα ραντεβου στην today τοu manila...

 

Τελικα το καταφερα να φαινονται! Ειτε 3 με το ρολοι σε πληρη αναπτυξη ειτε 5 οταν το κανουμε μικρουλι!

 

Μεχρι τις 15/06 ολο το προγραμμα της εξεταστικης μου! Και μια χαρα τωρα....! :lol::lol::lol:

 

Οποιος το θελει ειναι στην σελιδα του Touch X.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=3476895&postcount=2

χαμηλα στο ποστ που λεει:

NEW! -Always show next 5 appointments on touchflo home screen TOPAZ edition except 6.1.2B

 

NEW! -REMOVE Always show next 5 appointments on touchflo home screen TOPAZ edition 6.1.2B

 

Τροποποιηση:

Ειχα κανει ενα ποστ ΕΔΩ σχετικα με το προβλημα και το ακτιβ σινκ...

 

Μηπως πρεπει να παω να τις αποθηκευσω τις επαφες αυτες στο Outlook και μετα να τις περασω στο κινητο απο τον υπολογιστη?

 

Αλλα γιατι δεν καταλαβαινω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θυμάται κανένας σε ποια σελίδα έχει γίνει αναφορά για το πώς μπορούμε να καθαρίσουμε την μεμβράνη - προστατευτικό οθόνης?
Link to comment
Share on other sites

φίλε soom το έφτιαφα το ΑΕΚmap...μόνο με κεφαλαία γράφει να υποθέσω ε???

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

παιδιά που και που μου βγάζει το εξής μνμα στην οθόνη, "παρουσιάστηκε πρόβλημα με το RPhpne Man.exe." και αν θέλω να στείλω αναφορά στην microsoft κλπ. ξέρει κανείς τι είναι αυτό??πρέπει να κάνω κάτι???α και κάτι άλλο, είχα εγκαταστήσει το sbpMobileShell μετά πήγα από την κατάργηση και το απεγκατέστησα αλλά μου έχει μείνει ο φάκελος(και μέσα στο φάκελο οι εφαρμογές του χωρίς να εκτελούνται) στα προγράμματα και δεν διαγράφεται..τι πρέπει να κάνω??ευχαριστώ..

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

παιδιά που και που μου βγάζει το εξής μνμα στην οθόνη, "παρουσιάστηκε πρόβλημα με το RPhpne Man.exe." και αν θέλω να στείλω αναφορά στην microsoft κλπ. ξέρει κανείς τι είναι αυτό??πρέπει να κάνω κάτι???α και κάτι άλλο, είχα εγκαταστήσει το sbpMobileShell μετά πήγα από την κατάργηση και το απεγκατέστησα αλλά μου έχει μείνει ο φάκελος(και μέσα στο φάκελο οι εφαρμογές του χωρίς να εκτελούνται) στα προγράμματα και δεν διαγράφεται..τι πρέπει να κάνω??ευχαριστώ..

 

soft reset και μετα διαγραφη. οσο για την ερωτηση που κανεις ποιο πανω για το aekmap, πρεπει να κατευασεις το αλλο layout που δε γραφει sms. και να κανεις την ιδια διαδικασια με το αλλο. μετα οσες φορες πατας το κουμπι που εχεις ορισει θα εναλλασετε. π.χ eng- gr sms- gr.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
φίλε soom το έφτιαφα το ΑΕΚmap...μόνο με κεφαλαία γράφει να υποθέσω ε???

 

Και με μικρά. Τα κεφαλαία είναι απαραίτητα για ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έφτιαξα εγώ, το βρήκα στο XDA.

Sorry που δεν πολύ ασχολούμαι τώρα τελευταία αλλά δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο, να φανταστείς ότι είμαι ακόμα με τη Rom 2.7 του Jack! :blink:

 

Ελπίζω το καλοκαίρι να επανέλθω γιατί θέλω να κάνω τα HTC keyboards να γράφουν SMS με 160 χαρακτήρες.

 

XavierGr το πληκτρολογιο δε μου λειτουργει. Δεν εμφανιζει καθολου τιποτα στην οθονη.

Το εβαλε κανενας αλλος να μου πει μηπως κανω κατι λαθος?

 

Θυμάται κανένας σε ποια σελίδα έχει γίνει αναφορά για το πώς μπορούμε να καθαρίσουμε την μεμβράνη - προστατευτικό οθόνης?

 

Δε θυμαμαι σελιδα αλλά ειχε ειπωθει πως την πλενεις με νερο και σαπουνι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

soft reset και μετα διαγραφη. οσο για την ερωτηση που κανεις ποιο πανω για το aekmap, πρεπει να κατευασεις το αλλο layout που δε γραφει sms. και να κανεις την ιδια διαδικασια με το αλλο. μετα οσες φορες πατας το κουμπι που εχεις ορισει θα εναλλασετε. π.χ eng- gr sms- gr.

 

soft reset πως κάνεις??ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω μέχρι να το διαγράψω???ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια..

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια εκδοση του finger keyboard που να εχει ελληνικο πληκτρολογιο σε landscape mode ;

Και η 2.0 και η 2.1 έχουν.

Link to comment
Share on other sites

soft reset πως κάνεις??ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω μέχρι να το διαγράψω???ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια..

 

σβησε και αναψε το τηλ με το power botton. κρατησε το πατημενο και οταν σου βγαλει μηνυμα πατα ναι.

ο αλλος τροπος ειναι να βγαλεις το καπακι της μπαταριας και μετα να παρεις τη γραφιδα σου και να τη βαλεις σε μια τρυπα που θα βρεις στο πισω μερος εκει που μπαινει η γραφιδα.

μετα απο οποια διαδικασια κανεις μπορεις να πας και να διαγραψεις το φακελο και καλο ειναι μετα απο καθε απεγκαταστασει προγραμματος να ριχνεις μια ματια στα program files για τυχων υπολειμματα.

 

επισης υπαρχουν διαφορα προγραμματα που σου δινουν αυτη την επιλογη απο το μενου τους. ενα απο τα ποιο γνωστα και πολυ καλο ειναι το psshutxp.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μου απανταει κανεις στο θεμα με το ActiveSync, το εριξα και γω στο μπουρμπουληθροθραυστη(Bubble Breaker) παιζοντας με το MyMobiler απο το laptop και οριστε το αποτελεσμα...

 

Wildgirl για δες!! :lol::lol::lol::lol:

 

Μολις τωρα εγινε! Το διελυσα... :happy:

 

soft reset πως κάνεις??ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω μέχρι να το διαγράψω???ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια..

 

Για soft και hard reset δες εδω:

http://www.xperiax1.net/forum/xperia-x1/546-tutorial-soft-hard-resets.html

με εικονες...

 

softreset: ειναι το αντιστοιχο στον υπολογιστη reset / restart. Επανεκκινηση του τηλεφωνου

hardreset: ειναι το αντιστοιχο στον υπολογιστη format. Διαγραφει οτι εχει μεσα το τηλεφωνο και επαναφερει τις εργοστασιακες ρυθμισεις. Η καρτα μνημης παραμενει ως εχει. ανεπιρεαστη..

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά δοκιμάστε τον internet explorer Skyfire http://www.skyfire.com/

Δεν θα σας ξανα απασχολήσει ποτέ ξανά ο explorer!!!!!!!!

Βλέπεις τα πάντα, παίζεις τα πάντα, Youtube, Java10, όπως ακριβώς είναι και στα PC!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά δοκιμάστε τον internet explorer Skyfire http://www.skyfire.com/

Δεν θα σας ξανα απασχολήσει ποτέ ξανά ο explorer!!!!!!!!

Βλέπεις τα πάντα, παίζεις τα πάντα, Youtube, Java10, όπως ακριβώς είναι και στα PC!!!!!!!!!!!

 

Θα το δοκιμασω! Η αληθεια ειναι οτι στην ρομ που δουλευω τωρα (TouchX v7.0) βλεπω και utube, και flash...! Αλλα java νομιζω δεν εχω δει ακομα. Θα κανω ενα τεστ και θα επανελθω για το αν βλεπω η οχι.

 

 

EDIT::::

Τελικα δεν παιζει java ο Οπερα της touchx...!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά δοκιμάστε τον internet explorer Skyfire http://www.skyfire.com/

Δεν θα σας ξανα απασχολήσει ποτέ ξανά ο explorer!!!!!!!!

Βλέπεις τα πάντα, παίζεις τα πάντα, Youtube, Java10, όπως ακριβώς είναι και στα PC!!!!!!!!!!!

 

Το έβαλα, το δοκίμασα για λίγο και πράγματι είναι πολύ καλό.

Σ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ως επίσημος beta tester του Skyfire μπορώ να σας πω ότι είναι πράγματι πολύ καλός browser που μπορεί να εμφανίζει σε κινητά symbian και windows mobile περιεχόμενο web με full Flash, videos, animation, Quicktime (μπορείτε να βλέπετε ακόμα και trailers από apple.com/trailers) ακριβώς όπως θα τα βλέπατε στον υπολογιστή σας, χωρίς όμως να χρειάζεται κάποιο plugin για flash ή για quicktime.

Υπάρχουν όμως και πολλοί περιορισμοί ή αρνητικά στοιχεία.

1. Ανάλυση

2. Proxy

3. Θέλει internet και όχι wap

4. Αν έχετε ογκοχρέωση σε Internet GPRS plan, προσοχή.

 

Όλα τα δεδομένα περνάνε από proxy όπου μετατρέπονται σε εικόνες ή streaming videos ανάλυσης 320χ240 ή 400χ240 (γι αυτό βλέπουμε pixels στο xperia), με αποτέλεσμα όταν μπαίνουμε σε μια σελίδα με μια διαφήμιση σε flash ή ακόμα και σε animated gif να γίνεται συνεχώς streaming στον skyfire και να περνάει μεγάλος όγκος δεδομένων. Αν κάποια στιγμή χρησιμοποιήσουν μεγαλύτερη ανάλυση, ο όγκος θα τετραπλασιαστεί. Προσοχή λοιπόν γιατί αν δεν είστε συνδεμένοι σε WiFi μπορεί να φάτε πολλά χρήματα στο skyfire.

Link to comment
Share on other sites

Ως επίσημος beta tester του Skyfire μπορώ να σας πω ότι είναι πράγματι πολύ καλός browser που μπορεί να εμφανίζει σε κινητά symbian και windows mobile περιεχόμενο web με full Flash, videos, animation, Quicktime (μπορείτε να βλέπετε ακόμα και trailers από apple.com/trailers) ακριβώς όπως θα τα βλέπατε στον υπολογιστή σας, χωρίς όμως να χρειάζεται κάποιο plugin για flash ή για quicktime.

Υπάρχουν όμως και πολλοί περιορισμοί ή αρνητικά στοιχεία.

1. Ανάλυση

2. Proxy

3. Θέλει internet και όχι wap

4. Αν έχετε ογκοχρέωση σε Internet GPRS plan, προσοχή.

 

Όλα τα δεδομένα περνάνε από proxy όπου μετατρέπονται σε εικόνες ή streaming videos ανάλυσης 320χ240 ή 400χ240 (γι αυτό βλέπουμε pixels στο xperia), με αποτέλεσμα όταν μπαίνουμε σε μια σελίδα με μια διαφήμιση σε flash ή ακόμα και σε animated gif να γίνεται συνεχώς streaming στον skyfire και να περνάει μεγάλος όγκος δεδομένων. Αν κάποια στιγμή χρησιμοποιήσουν μεγαλύτερη ανάλυση, ο όγκος θα τετραπλασιαστεί. Προσοχή λοιπόν γιατί αν δεν είστε συνδεμένοι σε WiFi μπορεί να φάτε πολλά χρήματα στο skyfire.

 

Πολυ απογοητευτηκα τωρα με αυτο που ειπες... Αν και εχω προγραμμα για τα δεδομενα δεν δοκιμαζω... Μενω στον υπαρχοντα. Μια χαρα κανει την δουλεια του.

Τροποποίηση:

Και μια ερωτηση προς τους εχοντες την TouchX v7.0 η v9.0 (φαντοζομαι οτι και στην 9 μπορειτε να δειτε φλας περιεχομενο καποιας ιστοσελιδας):

 

Οταν ανοιγετε μια σελιδα με φλας(πχ, αυτη) μετα κολλαει το κινητο καθολου? Οταν την ανοιγω εγω, μετα θελει soft reset για να νιωσει. Ανεβαζει η ρομ 65%...

Link to comment
Share on other sites

Ως επίσημος beta tester του Skyfire μπορώ να σας πω ότι είναι πράγματι πολύ καλός browser που μπορεί να εμφανίζει σε κινητά symbian και windows mobile περιεχόμενο web με full Flash, videos, animation, Quicktime (μπορείτε να βλέπετε ακόμα και trailers από apple.com/trailers) ακριβώς όπως θα τα βλέπατε στον υπολογιστή σας, χωρίς όμως να χρειάζεται κάποιο plugin για flash ή για quicktime.

Υπάρχουν όμως και πολλοί περιορισμοί ή αρνητικά στοιχεία.

1. Ανάλυση

2. Proxy

3. Θέλει internet και όχι wap

4. Αν έχετε ογκοχρέωση σε Internet GPRS plan, προσοχή.

 

Όλα τα δεδομένα περνάνε από proxy όπου μετατρέπονται σε εικόνες ή streaming videos ανάλυσης 320χ240 ή 400χ240 (γι αυτό βλέπουμε pixels στο xperia), με αποτέλεσμα όταν μπαίνουμε σε μια σελίδα με μια διαφήμιση σε flash ή ακόμα και σε animated gif να γίνεται συνεχώς streaming στον skyfire και να περνάει μεγάλος όγκος δεδομένων. Αν κάποια στιγμή χρησιμοποιήσουν μεγαλύτερη ανάλυση, ο όγκος θα τετραπλασιαστεί. Προσοχή λοιπόν γιατί αν δεν είστε συνδεμένοι σε WiFi μπορεί να φάτε πολλά χρήματα στο skyfire.

 

εγω παλι το περασα στο κινητο, το ανοιξα και μου λεει οτι χρειαζεται λογαριασμο GPRS για να δουλεψει, με το wifi ανοιχτο κ συνδεδεμενο.....

Link to comment
Share on other sites

Και ο Iris Browser που έχει η Touch X μια χαρά είναι και παίζει όλα τα παραπάνω. ;)

 

Μόλις είδα ότι βγήκε Touch X v10.0!

Την δοκίμασε κανείς να δώσει feedback;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξερει κανείς μήπως υπάρχει πρόγραμα που να κάνει autocorrect η spell check στα ελληνικά στα SMS στο xperia?

ευχαρισρτώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι βγήκε Touch X v10.0!

Την δοκίμασε κανείς να δώσει feedback;

 

τη δοκιμασα εγω.

εχει ενα προβλημα στο scroll. κολλαει που και που για κανα δυο δευτερα. αλλα το εχει διορφωσει με ενα cab που δινει μαζι με το κατευασμα.

 

εκτος αυτου εγω και πολλοι αλλoi στο forum διαπιστωσαμε δυο προβληματακια ακομη. δεν παιζει video απο youtube και δεν ανοιγει κανενα video γενικα. χωρις εικονα δηλαδη, η φωνη λειτουργει. κατι γινετε με τον player που εχει πανω γιατι δοκιμασα με τον core player και ολα δουλευουν.

 

κατα τα αλλα ειναι ενα κλικ ποιο πανω στο θεμα ταχυτητα. αυτα.. :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

τη δοκιμασα εγω.

εχει ενα προβλημα στο scroll. κολλαει που και που για κανα δυο δευτερα. αλλα το εχει διορφωσει με ενα cab που δινει μαζι με το κατευασμα.

 

εκτος αυτου εγω και πολλοι αλλoi στο forum διαπιστωσαμε δυο προβληματακια ακομη. δεν παιζει video απο youtube και δεν ανοιγει κανενα video γενικα. χωρις εικονα δηλαδη, η φωνη λειτουργει. κατι γινετε με τον player που εχει πανω γιατι δοκιμασα με τον core player και ολα δουλευουν.

 

κατα τα αλλα ειναι ενα κλικ ποιο πανω στο θεμα ταχυτητα. αυτα.. :)

Από μπαταρία πώς πάει;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς πάει;

 

δε βλεπω διαφορα, νομιζω πανω κατω τα ιδια ειναι.

και την 7 που ειχα και την 9 που δοκιμασα για τρεις μερες περιπου, αλλα και τωρα η 10 στα ιδια ειναι...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ως επίσημος beta tester του Skyfire μπορώ να σας πω ότι είναι πράγματι πολύ καλός browser που μπορεί να εμφανίζει σε κινητά symbian και windows mobile περιεχόμενο web με full Flash, videos, animation, Quicktime (μπορείτε να βλέπετε ακόμα και trailers από apple.com/trailers) ακριβώς όπως θα τα βλέπατε στον υπολογιστή σας, χωρίς όμως να χρειάζεται κάποιο plugin για flash ή για quicktime.

Υπάρχουν όμως και πολλοί περιορισμοί ή αρνητικά στοιχεία.

1. Ανάλυση

2. Proxy

3. Θέλει internet και όχι wap

4. Αν έχετε ογκοχρέωση σε Internet GPRS plan, προσοχή.

 

Όλα τα δεδομένα περνάνε από proxy όπου μετατρέπονται σε εικόνες ή streaming videos ανάλυσης 320χ240 ή 400χ240 (γι αυτό βλέπουμε pixels στο xperia), με αποτέλεσμα όταν μπαίνουμε σε μια σελίδα με μια διαφήμιση σε flash ή ακόμα και σε animated gif να γίνεται συνεχώς streaming στον skyfire και να περνάει μεγάλος όγκος δεδομένων. Αν κάποια στιγμή χρησιμοποιήσουν μεγαλύτερη ανάλυση, ο όγκος θα τετραπλασιαστεί. Προσοχή λοιπόν γιατί αν δεν είστε συνδεμένοι σε WiFi μπορεί να φάτε πολλά χρήματα στο skyfire.

 

 

εγω παλι το περασα στο κινητο, το ανοιξα και μου λεει οτι χρειαζεται λογαριασμο GPRS για να δουλεψει, με το wifi ανοιχτο κ συνδεδεμενο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παίδες και συγχαρητηρια για την εξαιρετική δουλεια που κανετε. Εχω αλλαξει ΠΟΛΛΑ κινητα αλλα ημουν "παρθενος" στα wm μεχρι που απεκτησα το Χ1 και μπορω να πς πως εντυπωσιαστηκα απο τις απειρες δυνατοτητες που σου προσφερουν. Μπορω να πω πως εχω διαβασει ολες της σελιδες, καταφερα εκανα Hard-SPL, εβαλα αλλη ROM κι ολα καλα. Εχει μιση ωρα που προσπαθω να βαλω την Τouch_X_7 αλλα μετα το παρατεταμενο πατημα του volume down και του power button, εμφανιζει τις πολυχρωμες γραμμες, μετα ασπρη οθονη, loading και μενει εκει.. Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει? Καμια ιδεα? Συγνωμη για το μεγαλο post
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παίδες και συγχαρητηρια για την εξαιρετική δουλεια που κανετε. Εχω αλλαξει ΠΟΛΛΑ κινητα αλλα ημουν "παρθενος" στα wm μεχρι που απεκτησα το Χ1 και μπορω να πς πως εντυπωσιαστηκα απο τις απειρες δυνατοτητες που σου προσφερουν. Μπορω να πω πως εχω διαβασει ολες της σελιδες, καταφερα εκανα Hard-SPL, εβαλα αλλη ROM κι ολα καλα. Εχει μιση ωρα που προσπαθω να βαλω την Τouch_X_7 αλλα μετα το παρατεταμενο πατημα του volume down και του power button, εμφανιζει τις πολυχρωμες γραμμες, μετα ασπρη οθονη, loading και μενει εκει.. Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει? Καμια ιδεα? Συγνωμη για το μεγαλο post

 

Καλωσηρθες στο φορουμ! Σιγα το μεγαλο ποστ...δες τα ποστ του soom :p

Πολυχρωμες γραμμές, ασπρη οθόνη και loading? Περιεργο! Για ποση ωρα μενει ετσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...