Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενας φιλος το πηρε απο expansys.Βαζοντας το διπλα διπλα με ενα αλλο sony με την ιδια εταιρια κινητης και τα δυο,διαπιστωσε οτι το ενα ειχε φουλ σημα και το xperia μια γραμμη.Το δοκιμασε και τη δευτερη μερα παλι ταιδια.

Απευθυνθηκε λοιπον στην αντιπροσωπεια στη χωρα μας και του ειπαν οτι ολα τα xperia απο το εξωτερικο δεν εχουν καλο σημα διοτι εχουν μεγαλο sar και κατα καποιο τροπο εγκλωβιζεται το σημα (δεν ξερω πως δεν ειμαι ειδικος).

Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο αλλα ημουν ετοιμος κι εγω να το παρω απο κει,και τωρα το ξεχναω προς το παρων μεχρι νεοτερας.

Απλα το αναφερω αν ξερει καποιος αλλος κατι ας μας το πει.

 

Απο οτι εχω καταλαβει ολα τα windows mobile 6.1 εχουν χαλια σημα.

Ειχα το diamod και για λιγο καιρο το οmnia (ελληνικα) και σε καμια περιπτωση δεν ειχα τοσο καλο σημα οπως π.χ με το κ850.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο οτι εχω καταλαβει ολα τα windows mobile 6.1 εχουν χαλια σημα.

Ειχα το diamod και για λιγο καιρο το οmnia (ελληνικα) και σε καμια περιπτωση δεν ειχα τοσο καλο σημα οπως π.χ με το κ850.

Δε νομιζω...

Προσωπικα τα 5 τελευταια μου κινητα ειναι wm και δεν ειχα (ουτε εχω) ποτε προβλημα με το σημα.(τωρα εχω diamond)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος το πηρε απο expansys.Βαζοντας το διπλα διπλα με ενα αλλο sony με την ιδια εταιρια κινητης και τα δυο,διαπιστωσε οτι το ενα ειχε φουλ σημα και το xperia μια γραμμη.Το δοκιμασε και τη δευτερη μερα παλι ταιδια.

Απευθυνθηκε λοιπον στην αντιπροσωπεια στη χωρα μας και του ειπαν οτι ολα τα xperia απο το εξωτερικο δεν εχουν καλο σημα διοτι εχουν μεγαλο sar και κατα καποιο τροπο εγκλωβιζεται το σημα (δεν ξερω πως δεν ειμαι ειδικος).

Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο αλλα ημουν ετοιμος κι εγω να το παρω απο κει,και τωρα το ξεχναω προς το παρων μεχρι νεοτερας.

Απλα το αναφερω αν ξερει καποιος αλλος κατι ας μας το πει.

 

Αν αυτό του το είπαν εργαζόμενοι της επίσημης αντιπροσωπείας είναι το λιγότερο άσχετοι με το αντικείμενο. Επίσης είναι απίθανο τα Xperia που θα έλθουν στην Ελλάδα να έχουν διαφορετικό sar από αυτά του εξωτερικού.

Οι άνθρωποι θέλουν να πουλήσουν και δεν τους συμφέρει να αγοράζουμε από εξωτερικό. Είναι λογικό, το παράλογο είναι να παρουσιάζουν τη νύχτα-μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό του το είπαν εργαζόμενοι της επίσημης αντιπροσωπείας είναι το λιγότερο άσχετοι με το αντικείμενο. Επίσης είναι απίθανο τα Xperia που θα έλθουν στην Ελλάδα να έχουν διαφορετικό sar από αυτά του εξωτερικού.

Οι άνθρωποι θέλουν να πουλήσουν και δεν τους συμφέρει να αγοράζουμε από εξωτερικό. Είναι λογικό, το παράλογο είναι να παρουσιάζουν τη νύχτα-μέρα...

Συμφωνω μαζι σου αλλα το οτι πραγματικα δεν ειχε σημα να το θεωρησουμε μεμονομενη περιπτωση;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου αλλα το οτι πραγματικα δεν ειχε σημα να το θεωρησουμε μεμονομενη περιπτωση;

 

Κατ΄αρχάς το είχε γυρίσει σε GSM ή το δούλευε στο AUTO; Στην δεύτερη περίπτωση πολλές φορές βγάζει μία γραμμή. Ρώτησέ τον αυτό πρώτα από όλα γιατί μπορεί να είναι κάτι τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ πρέπει να είμαι ο πιο άτυχος στην παραγγελία μου. Οι άνθρωποι στο κατάστημα αυτό είναι απλά "απαράδεκτοι". :angry:

Να υπενθυμίσω ότι το έχω παραγγείλει από της 27 Οκτωβρίου και ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙ στην τιμή των 689€ και με υπόσχεση ότι θα το έχω σε 10 μέρες.

 

Στις 21 του Νοέμβρη (αφού είχα κάνει αρκετά παράπονα γιατί δεν είχε έρθει ακόμα) με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα καθυστερήσει και άλλο γιατί ο προμηθευτής τους δεν έχει καθόλου απόθεμα. Δεν με πείραξε αυτό τόσο πολύ γιατί ήξερα ότι όντως υπάρχουν μεγάλα προβλήματα στο stock του XPERIA. Αυτό όμως που με εξόργισε ήταν ότι ήθελαν ουσιαστικά να μου πασάρουν το Touch HD, Touch Pro ή Diamond σαν καλύτερες λύσεις και να διαλέξω κάτι από αυτά αντί να περιμένω το X1. Το αδιανόητο δε ήταν ότι λέει το X1 δεν υποστηρίζει Ελληνικά και ότι το Touch HD είναι καλύτερο και πιο γρήγορο από το XPERIA. Αφού τον στρίμωξα και του είπα ότι έχουν τον ίδιο επεξεργαστή και ότι σε Windows Mobile κινητό μπορείς να βάλεις ότι software πληκτρολόγιο θέλεις, αυτός επέμενε ότι το Touch HD στα benchmarks ( ποιά benchmarks οεο; ) βγαίνει καλύτερο.

 

Εκνευρισμένος αλλά χωρίς ηθικό για περισσότερους διαξιφισμούς επέμεινα στο XPERIA και μου είπε ότι θα το έχω μέχρι 15 του Δεκέμβρη στην τιμή που είχα ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙ εξ' ολοκλήρου την μέρα της παραγγελίας (είχε ανέβει στα 700 και κάτι τότε).

 

Οι μέρες περνάνε μέχρι που συνειδητοποιώ εχθές ότι έχουν αλλάξει πάλι την τιμή στα 830€ και ότι η διαθεσιμότητα από "Κατόπιν παραγγελίας" σε "Άμεση" (δηλαδή 1 μέρα). Τους παίρνω στο καπάκι τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν ότι έχουν stock και θα μου το δώσουν, φυσικά κρύβεται ένα μεγάλο ΑΛΛΑ.

 

Ακούστε το εξοργιστικό. Επειδή λέει ο προμηθευτής τους έκανε λάθος στην αρχική τιμή του προϊόντος, πρέπει λέει να πληρώσω τη διαφορά από τα 689€ στα 830€ αλλά επειδή είναι "καλόκαρδοι" και με ταλαιπώρησαν θα το μειώσουν στα 740€!!!!! :shock:

 

Μα είναι δυνατόν; Τέτοια κοροϊδία και με προπληρωμή δεν την περίμενα από κανένα κατάστημα. Περιμένω ένα μήνα με ψεύτικες υποσχέσεις αφού τους έχω δώσει ΟΛΑ τα λεφτά για το προϊόν και τώρα που το έχουν θέλουν να πληρώσω και άλλα!

 

Παιδιά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Αύριο θα πάω από εκεί και αν δεν μου το δώσει στην προσυμφωνημένη τιμή απλά θα πάρω τα λεφτά μου πίσω και θα φύγω. Τέλος οι κοροϊδία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ πρέπει να είμαι ο πιο άτυχος στην παραγγελία μου. Οι άνθρωποι στο κατάστημα αυτό είναι απλά "απαράδεκτοι". :angry:

Να υπενθυμίσω ότι το έχω παραγγείλει από της 27 Οκτωβρίου και ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙ στην τιμή των 689€ και με υπόσχεση ότι θα το έχω σε 10 μέρες.

 

Στις 21 του Νοέμβρη (αφού είχα κάνει αρκετά παράπονα γιατί δεν είχε έρθει ακόμα) με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα καθυστερήσει και άλλο γιατί ο προμηθευτής τους δεν έχει καθόλου απόθεμα. Δεν με πείραξε αυτό τόσο πολύ γιατί ήξερα ότι όντως υπάρχουν μεγάλα προβλήματα στο stock του XPERIA. Αυτό όμως που με εξόργισε ήταν ότι ήθελαν ουσιαστικά να μου πασάρουν το Touch HD, Touch Pro ή Diamond σαν καλύτερες λύσεις και να διαλέξω κάτι από αυτά αντί να περιμένω το X1. Το αδιανόητο δε ήταν ότι λέει το X1 δεν υποστηρίζει Ελληνικά και ότι το Touch HD είναι καλύτερο και πιο γρήγορο από το XPERIA. Αφού τον στρίμωξα και του είπα ότι έχουν τον ίδιο επεξεργαστή και ότι σε Windows Mobile κινητό μπορείς να βάλεις ότι software πληκτρολόγιο θέλεις, αυτός επέμενε ότι το Touch HD στα benchmarks ( ποιά benchmarks οεο; ) βγαίνει καλύτερο.

 

Εκνευρισμένος αλλά χωρίς ηθικό για περισσότερους διαξιφισμούς επέμεινα στο XPERIA και μου είπε ότι θα το έχω μέχρι 15 του Δεκέμβρη στην τιμή που είχα ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙ εξ' ολοκλήρου την μέρα της παραγγελίας (είχε ανέβει στα 700 και κάτι τότε).

 

Οι μέρες περνάνε μέχρι που συνειδητοποιώ εχθές ότι έχουν αλλάξει πάλι την τιμή στα 830€ και ότι η διαθεσιμότητα από "Κατόπιν παραγγελίας" σε "Άμεση" (δηλαδή 1 μέρα). Τους παίρνω στο καπάκι τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν ότι έχουν stock και θα μου το δώσουν, φυσικά κρύβεται ένα μεγάλο ΑΛΛΑ.

 

Ακούστε το εξοργιστικό. Επειδή λέει ο προμηθευτής τους έκανε λάθος στην αρχική τιμή του προϊόντος, πρέπει λέει να πληρώσω τη διαφορά από τα 689€ στα 830€ αλλά επειδή είναι "καλόκαρδοι" και με ταλαιπώρησαν θα το μειώσουν στα 740€!!!!! :shock:

 

Μα είναι δυνατόν; Τέτοια κοροϊδία και με προπληρωμή δεν την περίμενα από κανένα κατάστημα. Περιμένω ένα μήνα με ψεύτικες υποσχέσεις αφού τους έχω δώσει ΟΛΑ τα λεφτά για το προϊόν και τώρα που το έχουν θέλουν να πληρώσω και άλλα!

 

Παιδιά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Αύριο θα πάω από εκεί και αν δεν μου το δώσει στην προσυμφωνημένη τιμή απλά θα πάρω τα λεφτά μου πίσω και θα φύγω. Τέλος οι κοροϊδία.

 

Φιλε αν μπορεις να παρεις τα λεφτα σου πισω παρτα και ας σε παρακαλανε να στο δωσουν τζαμπα.

Μην ενισχυεις και συντηρεις καταστηματα που δεν ειναι ικανα να τηρησουν τις υποσχεσεις τους γιατι θα βαλεις και αλλους καταναλωτες στην ταλαιπωρια που περασες...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνω με το παλικάρι πάρε τα λεφτά σου και κανε λίγη υπομονή oπωσ κάνω και eγω και πήγαινε παρτο εσυ από το κατάστημα τότε ας είναι kai on line. Γίνεται.και για πoio κατάστημα μιλάσ;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Αύριο θα πάω από εκεί και αν δεν μου το δώσει στην προσυμφωνημένη τιμή απλά θα πάρω τα λεφτά μου πίσω και θα φύγω. Τέλος οι κοροϊδία.

 

Πάρε τα λεφτά σου πίσω και παρήγγειλε από Αγγλία. Η ισοτιμία είναι πάλι χαμηλά και σε συμφέρει. Από Clove αυτή την στιγμή με τα μεταφορικά θα σου βγεί γύρω στα 620€.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από Clove αν αυτό λέει κάτι μου στείλανε γύρω στα 10 e-mail που μου ζητούσαν συγνώμη επειδή δεν τους είχε δώσει στοκ η SE και μόλις παραλάβανε το στείλανε την ίδια μέρα.

Από εγωισμό και μόνο (άσε το οικονομικό) εγώ στη θέση σου θα ζητούσα τα χρήματα πίσω και θα το έπαιρνα από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά, οι παραγγελίες από το εξωτερικό και ειδικά Αγγλία, Γερμανία είναι σε άλλο επίπεδο εκτίμησης ως προς τον πελάτη.

Οι δικοί μας... πολύ ψηλά τον αμανέ, με λίγες εξαιρέσεις ευτυχώς.

Άσε που η ισοτιμία τον τελευταίο καιρό είναι ιδιαίτερα ελκυστική.

 

Φίλε XavierGr θύμισε μας το site να το έχουμε στα "υπόψιν"!

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικές ρομ για το Xperia εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=445818. Εγώ εγκατέστησα ήδη την 1.04 lite (προτιμώ τις lite από τις full ώστε να εγκαθιστώ ότι εγώ θέλω από προγράμματα) και η συσκευή έγινε πολύ πιο γρήγορη και λειτουργική. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικές ρομ για το Xperia εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=445818. Εγώ εγκατέστησα ήδη την 1.04 lite (προτιμώ τις lite από τις full ώστε να εγκαθιστώ ότι εγώ θέλω από προγράμματα) και η συσκευή έγινε πολύ πιο γρήγορη και λειτουργική. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

κατσε να το παρουμε πρωτα..... :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Αύριο θα πάω από εκεί και αν δεν μου το δώσει στην προσυμφωνημένη τιμή απλά θα πάρω τα λεφτά μου πίσω και θα φύγω. Τέλος οι κοροϊδία.

 

Πάρε τα λεφτά σου (ελπίζω δηλαδή..) και ξέχασε την υπόθεση, μην δεχθείς να του δώσεις και άλλα φράγκα. Α! το είδα το κατάστημα από τα παλιά σου μηνύματα, νομίζω ότι σου έλεγε από την πρώτη στιγμή μπαρούφες ότι είχε πουλήσει και άλλα Χ1 (τρίχες για να σε βάλει στο trip).

 

Αλλά και εσύ ρε παιδί μου.. προπληρωμή έτσι χύμα έστω και με την απόδειξη .. ζήτησε τους τόκους τουλάχιστον ;)

 

Anyway.. Εγώ ποτέ δεν προπληρώνω το συνολικό πόσο, δίνω κάτι μπροστά (ελάχιστο) και μόνο αφού το έχω στα χέρια μου πληρώνω το υπόλοιπο. Άμα δεν θέλει ο έμπορος αυτό το deal δεν ρισκάρω, βλέπεις άμα ο άλλος πάρει το παραδάκι ατονεί ενώ όσο είναι ανοιγμένος σκίζεται να κλείσει την χασούρα μέχρι να πληρωθεί ;)

 

Όσον αφορά το XPERIA κτλ. είναι πολύ ακριβή συσκευή για να μπλέκω με πάρα εισαγωγές και τρέχα γύρευε, εγώ στην θέση σας θα περίμενα την επίσημη εισαγωγή του στην Ελλάδα.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το XPERIA κτλ. είναι πολύ ακριβή συσκευή για να μπλέκω με πάρα εισαγωγές και τρέχα γύρευε, εγώ στην θέση σας θα περίμενα την επίσημη εισαγωγή του στην Ελλάδα.

 

Δεν είναι παραεισαγωγή εφόσον προέρχεται από χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης. Και στην Ελλάδα μάλλον θα έχει ακριβότερα από το Touch Pro όταν κυκλοφορήσει το ελληνικό.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν στα multirama ότι θα το έχουν τον γενάρή και κάλεσα και την se hellas και είπαν ότι αρχές του έτους το ελληνικό...κατά πoσo ισχύουν θα δείξει
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παραεισαγωγή εφόσον προέρχεται από χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης. Και στην Ελλάδα μάλλον θα έχει ακριβότερα από το Touch Pro όταν κυκλοφορήσει το ελληνικό.

Με απόλυτους όρους είναι διότι δεν προέρχεται από τον επίσημο εισαγωγέα της χώρας μας αλλά από έναν εισαγωγέα του εξωτερικού. Πρακτικά τώρα αν υπάρχει κάλυψη εγγύησης όλα καλά. Από εκεί και πέρα ψυχραιμία μια συσκευή είναι, θα την αγοράσετε και ύστερα σε μερικούς μήνες θα την έχετε βαρεθεί χαλαρά λοιπόν!! :)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Με απόλυτους όρους είναι διότι δεν προέρχεται από τον επίσημο εισαγωγέα της χώρας μας αλλά από έναν εισαγωγέα του εξωτερικού. Πρακτικά τώρα αν υπάρχει κάλυψη εγγύησης όλα καλά. Από εκεί και πέρα ψυχραιμία μια συσκευή είναι, θα την αγοράσετε και ύστερα σε μερικούς μήνες θα την έχετε βαρεθεί χαλαρά λοιπόν!! :)

 

H εγγύηση δεν προέρχεται από τον επίσημο Ελληνικό εισαγωγέα. Στην χειρότερη περίπτωση είναι πανευρωπαϊκή τουλάχιστον για τις χώρες μέλη της ΕΟΚ. Οπότε κατά κανόνα όλες οι συσκευές είναι εντός εγγύησης ανεξάρτητα απο το που έχουν αγορασθεί.

Πάντως, αν τύχει και υπάρξει πρόβλημα με κάποια συσκευή που έχει αγορασθεί απο άλλη χώρα, ενω στην δική μας ακόμα δεν υποστηρίζεται, αυτό που δεν μπορεί να ζητήσει κάποιος είναι άμεσο service. Θα πρέπει να περιμένει κανείς την επίσημη κυκλοφορία και υποστήριξη του προϊόντος για να λύσει το όποιο πρόβλημα, εντός ή εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικές ρομ για το Xperia εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=445818. Εγώ εγκατέστησα ήδη την 1.04 lite (προτιμώ τις lite από τις full ώστε να εγκαθιστώ ότι εγώ θέλω από προγράμματα) και η συσκευή έγινε πολύ πιο γρήγορη και λειτουργική. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Και πολύ καλύτερη διάρκεια μπαταρίας :)

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι να ερθει στην Ελλαδα αυτη η καταπληκτικη συσκευη, θα ειναι παρωχημενη...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι να ερθει στην Ελλαδα αυτη η καταπληκτικη συσκευη, θα ειναι παρωχημενη...

 

Εξαρτάται τις ανάγκες του καθένα και όχι τι προβάλει η δήθεν μόδα...

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τις ανάγκες του καθένα και όχι τι προβάλει η δήθεν μόδα...

 

Βεβαια εξαρταται και απο τον ανταγωνισμο;)

Αμα υπαρχει μεχρι τοτε μια συσκευη στην ιδια τιμη και εχει τα ιδια και κατι παραπανω μαλλον θα την προτιμησουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος σήμερα ξέμπλεξα από το Play247, πήρα τα λεφτά μου πίσω και την έκανα για Clove. Συνολικά μου βγαίνει 620€ από clove και βγαίνω κερδισμένος 70€, στα 620€ συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α και μεταφορικά FEDEX 32€ (τα κανονικά μεταφορικά είναι 23€ αλλά μου είπαν με FEDEX ότι θα το έχω σε 2 μέρες). Μένει τώρα να δούμε αν αυτό το κατάστημα θα κρατήσει τις υποσχέσεις του σε αντίθεση με το Play247.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...