Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Επίσης να αναφέρω ότι ακόμα και αν δεν κυκλοφορήσει στα ελληνικά το λειτουργικό Windows Mobile μπορεί σχετικά εύκολα να μεταφρασθεί από τους ίδιους τους χρήστες.

 

Ti ennoeis? Poso efkola mporei na ginei afto? :confused:

 

BTW όποιοι χρησιμοποιούν TouchFlo3D σαν frontend μπορούν να έχουν ελληνικό μενού με την αλλαγή ενός registry key.

 

Na diefkrinisoume oti den tha exoun elliniko menu sti syskevi... elliniko tha einai mono to TF3D plugin.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα τηλ σε κατάστημα πλαίσιο και μου είπαν πως θα το έχουν στα καταστήματα τέλος του μήνα.(το αγγλικό)σε ερώτηση μου αν κυκλοφορήσει και το ελληνικό μου είπαν πως από την sony erricson hellas τους είπαν πως κάτι τέτοιο κατά 90 τοις εκατό δεν θα γίνει.
Link to comment
Share on other sites

κανενα σαιτ να αγορασω καπακι μπαταριας??επεσα κ μου εφυγε απο την τσεπη.ευτυχως μονο το καπακι σημαδια...μες την ατυχια μου τυχερος...εχω ξενερωσει αλλα με ενα καπακι ολα οκ...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κανενα σαιτ να αγορασω καπακι μπαταριας??επεσα κ μου εφυγε απο την τσεπη.ευτυχως μονο το καπακι σημαδια...μες την ατυχια μου τυχερος...εχω ξενερωσει αλλα με ενα καπακι ολα οκ...

 

Τετοια ειδη (εκτός απο το EBAY) βρίσκονται και στο cnn.cn αλλα προς το παρόν δέν εχει..Σιγουρα όμως θα φερει..

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ROM ΓΙΑ ΤΟ XPERIA ΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ CE OS 5.2.21109

TO KINITO EINAI ΠΡΩΤΟ KAI ME TΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ WINDOWS ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ.

ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ LINK ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΣΤΟ XDA-FORUM ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ROM :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μπράβο! Ας επιβραβεύουμε τέτοιες δουλειές! Σε ελληνική έκδοση υπάρχει περίπτωση να δούμε κάτι;

 

(Δεν χρειάζεται πάντως να γράφεις με κεφαλαία... στον κόσμο των forum είναι σαν να φωνάζεις)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Ας επιβραβεύουμε τέτοιες δουλειές! Σε ελληνική έκδοση υπάρχει περίπτωση να δούμε κάτι;

 

(Δεν χρειάζεται πάντως να γράφεις με κεφαλαία... στον κόσμο των forum είναι σαν να φωνάζεις)

 

Τι εννοείς "ελληνική έκδοση" προφανώς (από ότι κατάλαβα) ο φίλος εννοεί ότι θα φτιάξει μια rom μεταφρασμένη; Όπως είπα στο xda υπάρχουν αρκετές rom μεταφρασμένες σε άλλες γλώσσες. Δεν είναι κάτι πανεύκολο αλλά από ότι έχω καταλάβει αφού κάνεις extract τα αρχεία που περιέχουν τα strings τα μεταφράζεις και ξαναφτιάχνεις μια καινούργια build της rom με τα καινούργια αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι εννοείς "ελληνική έκδοση"

 

Έχεις δίκιο... μου διέφυγε το "ΕΛΛΗΝΙΚΗ"! :O

 

Μακάρι να δούμε μια καλή ROM από το φίλο αλλά πρέπει να βοηθήσουν και οι κάτοχοι της συσκευής σαν beta testers μέχρι να βγει το σωστό τελικό αποτέλεσμα. Αξίζει! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μπορούμε να διαβάζουμε ελληνικά, να γράφουμε ελληνικά και με το soft και με το hard keyboard, να έχουμε και στο TF3D ελληνικά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την ανάγκη ελληνικής ρομ. Δεν απαξιώνω την προσπάθεια όσων εργάζονται πάνω σε αυτό (το αντίθετο), απλά πιστεύω ότι δεν χάθηκε ο κόσμος αντί για Έναρξη να γράφει Start.

Αυτό που είναι κατά τη γνώμη μου πιο σημαντικό είναι να διορθώνονται τα πραγματικά μείον της συσκευής. Προς αυτή την κατεύθυνση λοιπόν μετά από τρεις μέρες δοκιμής μπορώ να πω με σιγουριά ότι το καινούργιο radio 1.10.25.18 που πρότεινε ο φίλος Xavier πραγματικά βελτιώνει τη λήψη του σήματος και ως εκ΄τούτου και την αυτονομία της μπαταρίας. Μην περιμένετε θαύματα αλλά διαφορά να περιμένετε:happy:

Link to comment
Share on other sites

Προς αυτή την κατεύθυνση λοιπόν μετά από τρεις μέρες δοκιμής μπορώ να πω με σιγουριά ότι το καινούργιο radio 1.10.25.18 που πρότεινε ο φίλος Xavier πραγματικά βελτιώνει τη λήψη του σήματος και ως εκ΄τούτου και την αυτονομία της μπαταρίας. Μην περιμένετε θαύματα αλλά διαφορά να περιμένετε:happy:

 

Είδες βελτίωση ε; Ωραία θα το βάλω και εγώ κάποια στιγμή! :)

Σου έκανε hard-reset όταν το πέρασες (έχασες ρυθμίσεις κτλπ);

Link to comment
Share on other sites

Xaras to kouragio sou! :confused:

 

kai ti na kanw? na to akurwsw kai na to parw apo pou? 450 to pira pou tha to vrw toso?

 

Ti kouragio ta nevra mou!!! oxi tipote allo to doulepsa oses meres to eixa kai twra exw frikarei!!!!

:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
kai ti na kanw? na to akurwsw kai na to parw apo pou? 450 to pira pou tha to vrw toso?

 

Den briskw logo na kaneis akyrwsi, afenws giati mporei na erthei kommati ekei pou den to perimeneis (mou exei tyxei) afeterou i timi einai kali. Episis... ean zitises na sou epistrepsoun ta xrimata... tha parei konta stis 2 ebdomades! :ninja:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

kai ti na kanw? na to akurwsw kai na to parw apo pou? 450 to pira pou tha to vrw toso?

 

Ti kouragio ta nevra mou!!! oxi tipote allo to doulepsa oses meres to eixa kai twra exw frikarei!!!!

:cry:

 

Με εταιρικό ΑΦΜ να υποθέσω; Κι εγώ προτείνω να περιμένεις και να τους πρήζεις σε email και τηλέφωνα. Μήπως να δοκίμαζες και στο Γαλλικό expansys αφού από κει στέλνουν για Ελλάδα.

 

Edit: Τώρα είδα ότι λέει για διαθεσιμότητα τον άλλο μήνα, πόσο καιρό έχει έλλειψη;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανε hard-reset όταν το πέρασες (έχασες ρυθμίσεις κτλπ);

 

Τίποτα απολύτως δεν χάνεται. Εγώ το πέρασα με τη μέθοδο της sd κάρτας. Έχει αναλυτικές οδηγίες στο rar που κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ Cooked ROM , και μπορώ να πω οτι τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Τώρα φοράω πάνω την Touch-IT Xperience v2.2 ROM , που ναι μεν έχει κάνει το τηλέφωνο αρκετά πιο γρήγορο, δεν μπορώ να πω όμως οτι ισχύει το ίδιο με την σταθερότητα. ήδη έχω στείλει μέιλ στον developer με μερικές αδυναμίες/προβληματάκια, και (τουλάχιστον απο ότι μου απάντησε) θα το κοιτάξει.

 

Το πιο εκνευριστικό , είναι οτι μερικές ειδοποιήσεις που πετάνε ποπ απ , χάνονται από την οθόνη. Για τα ελληνικά, το να γυρίσεις το σοφτ πληκτρολόγιο σε ελληνικά είναι απλά μια αλλαγή στην ρέτζιστρυ. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα, δούλεψε άψογα.

 

Τώρα, για τα δεδομένα. Εγώ την μέθοδο με την κάρτα *no pc* δεν την έχω δοκιμάσει, γιατί δεν την εμπιστεύομαι και πολύ. Με την κανονική μέθοδο, μέσω πισί όμως, 3 φορές που πέρασα μαγειρεμένη ρόμ, δεν έχασα το παραμικρό δεδομένο. Απλά μην ξεχάσετε να κάνετε sync πριν , και μετά την καινούρια ρόμ.

 

Εγώ μάλλον θα το ξαναγυρίσω στην ορίτζιναλ ρομ του, γιατί καλά τα μπλιμπλίκια, αλλά αν ήθελα HTC θα το είχα αγοράσει.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απολύτως δεν χάνεται. Εγώ το πέρασα με τη μέθοδο της sd κάρτας. Έχει αναλυτικές οδηγίες στο rar που κατεβάζεις.

 

Ναι okay την ξέρω τη διαδικασία απλά είχα διαβάσει σε μερικούς όπου έλεγαν ότι τους έκανε hard-reset. Ευχαριστώ.

 

Τώρα, για τα δεδομένα. Εγώ την μέθοδο με την κάρτα *no pc* δεν την έχω δοκιμάσει, γιατί δεν την εμπιστεύομαι και πολύ. Με την κανονική μέθοδο, μέσω πισί όμως, 3 φορές που πέρασα μαγειρεμένη ρόμ, δεν έχασα το παραμικρό δεδομένο. Απλά μην ξεχάσετε να κάνετε sync πριν , και μετά την καινούρια ρόμ.

 

Εγώ μάλλον θα το ξαναγυρίσω στην ορίτζιναλ ρομ του, γιατί καλά τα μπλιμπλίκια, αλλά αν ήθελα HTC θα το είχα αγοράσει.

 

Ίσα-ίσα που η μέθοδος με την κάρτα θεωρείται πιο ασφαλής. Αν το pc του καπνίσει να κρασάρει την γ****ες (για οποιοδήποτε λόγο), ενώ με την κάρτα απλά θα σου πει ότι δεν βρίσκει το image. Στο xda πάντα προτείνουν για αυτό το λόγο να κάνεις flash με την κάρτα (και δεν έχει σημασία αν έχεις άλλα αρχεία μέσα).

 

Όταν περνάς καινούργια rom τα τηλέφωνα και τις ρυθμίσεις της συσκευής τις χάνεις (ουσιαστικά γίνεται hard-reset), σου μένει φυσικά ότι έχεις στην κάρτα αλλά πολλές φορές η παραμετροποίηση της συσκευής με όλες τις ρυθμίσεις σου είναι κουραστική για αυτό και αποφεύγω το να αλλάζω συνέχεια rom.

 

Το touchflo3d μπορείς να το βάλεις και στην original rom, στο xda μπορείς να βρεις το cab αρχείο για εγκατάσταση σε όποια έκδοση θέλεις. Το συν του Touch-IT Xperience v2.2 είναι ότι η έκδοση των Windows Mobile είναι νεότερη και backported από το Touch HD, για αυτό και λέγεται ότι η συγκεκριμένη είναι πιο γρήγορη από την stock.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φοράω πάνω την Touch-IT Xperience v2.2 ROM , που ναι μεν έχει κάνει το τηλέφωνο αρκετά πιο γρήγορο, δεν μπορώ να πω όμως οτι ισχύει το ίδιο με την σταθερότητα.

 

Έχω παρατηρήσει ότι αν πας με το Advanced Config στο Performances και βάλεις default τιμή στο File system cache size, στο File system filter cache και στο Glyph cache τότε κερδίζεις σταθερότητα χωρίς ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα.

Δεν θυμάμαι τις τιμές που έχει προεπιλογή η 2.2 αλλά στην Jack 1.08 έχω δει διαφορά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
...τότε κερδίζεις σταθερότητα χωρίς ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα.

 

Πως το καταλαβαίνεις αυτό; :confused: Τι αλλάζει δηλαδή; Συνήθως με tweaking στη registry μόνο η ταχύτητα είναι αισθητή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι αν πας με το Advanced Config στο Performances και βάλεις default τιμή στο File system cache size, στο File system filter cache και στο Glyph cache τότε κερδίζεις σταθερότητα χωρίς ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα.

Δεν θυμάμαι τις τιμές που έχει προεπιλογή η 2.2 αλλά στην Jack 1.08 έχω δει διαφορά :)

 

Πως το καταλαβαίνεις αυτό; :confused: Τι αλλάζει δηλαδή; Συνήθως με tweaking στη registry μόνο η ταχύτητα είναι αισθητή.

 

Δεν έχει να κάνει με το advanced config. Ουσιαστικά του itje (2.2) η rom είναι όπως είπα backport από το HD έτσι είναι λογικό να έχουν δημιουργηθεί κάποια μικρά κενά και ασυμβατότητες. Σε αντάλαγμα έχεις πιο απικρίσιμο λειτουργικό (αφού είναι νεότερη η build). Αντίθετα του Jack η rom είναι βασισμένη στην original rom του XPERIA για αυτό και έχει λιγότερα bugs αφού δεν ξεκίνησε από την αρχή (απλά έβγαζε αυτά που δεν χρειαζόταν).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...