Jump to content

«Αναμνηστικό» κέρμα 2 ευρώ για τα 10 χρόνια της ΟΝΕ: Ψηφίστε Ελληνικά!


jonb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι πολίτες και οι κάτοικοι της ΕΕ επέλεξαν ένα σχέδιο που συμβολίζει το ευρώ ως το τελευταίο βήμα της μακραίωνης ιστορίας της ευρωπαϊκής οικονομικής ενοποίησης για ένα νέο κέρμα των 2 ευρώ που θα κυκλοφορήσει τον επόμενο Ιανουάριο στο πλαίσιο του εορτασμού των 10 ετών της Οικονομικής και Νομισματικής Ένωσης (ΟΝΕ). Πάνω από 141,000 άτομα συμμετείχαν σε μια διαδικτυακή ψηφοφορία για την επιλογή του νικητήριου σχεδίου ανάμεσα σε πέντε προταθέντα σχέδια. Όλα τα κράτη μέλη της ευρωζώνης θα εκδώσουν το αναμνηστικό κέρμα των 2 ευρώ. Εκτιμάται ότι θα κυκλοφορήσουν περίπου 90 εκατομμύρια τέτοια κέρματα.

 

Το νικητήριο σχέδιο συμβολίζει το ευρώ ως το τελευταίο βήμα μιας μακραίωνης ιστορίας εμπορικών συναλλαγών που αρχίζουν από τις προϊστορικές ανταλλαγές σε είδος – τις οποίες εκφράζει η σκόπιμα πρωτόγονη τεχνοτροπία του σχεδίου – και φτάνουν μέχρι τη σημερινή Οικονομική και Νομισματική Ένωση.

 

Η ψηφοφορία, στην οποία μπορούσαν να συμμετάσχουν όλοι οι πολίτες και οι κάτοικοι της ΕΕ, πραγματοποιήθηκε από τις 31 Ιανουαρίου μέχρι τις 22 Φεβρουαρίου 2008. Οι ψηφοφόροι μπορούσαν να επιλέξουν ένα από τα 5 σχέδια που είχαν προεπιλέξει οι διευθυντές των νομισματοκοπείων των χωρών της ευρωζώνης. Στην ψηφοφορία συμμετείχαν 141,675 άτομα. Το νικητήριο σχέδιο έλαβε ποσοστό 41.48 % των ψήφων.

 

Το νικητήριο σχέδιο αποτελεί δημιουργία των κ. Γεωργίου Σταματόπουλου, γλύπτη στην Τράπεζα της Ελλάδος. Όλα τα κράτη μέλη της ευρωζώνης θα εκδώσουν αναμνηστικά κέρματα των 2 ευρώ με το νικητήριο σχέδιο, αρχής γενομένης από τον Ιανουάριου του 2009. Εκτιμάται ότι θα εκδοθούν περίπου 90 εκατομμύρια από τα κέρματα αυτά.

 

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που όλες οι χώρες της ευρωζώνης εκδίδουν κοινό αναμνηστικό κέρμα. Τα κανονικά ευρωκέρματα έχουν μία πλευρά κοινή για όλους και μια εθνική πλευρά που απεικονίζει εθνικούς ήρωες, σύμβολα ή βασιλεύοντες μονάρχες. Το πρώτο τέτοιο αναμνηστικό κέρμα εκδόθηκε το 2007 στο πλαίσιο του εορτασμού της 50ης επετείου της υπογραφής της Συνθήκης της Ρώμης.

 

Τα αναμνηστικά κέρματα είναι πάντοτε ονομαστικής αξίας των 2 ευρώ και πρόκειται να κυκλοφορήσουν σε ολόκληρη την ευρωζώνη, αν και συχνά αποτελούν αντικείμενο έντονου ενδιαφέροντος από συλλέκτες.

Περισσότερες πληροφορίες για τα ευρωκέρματα συμπεριλαμβανομένων και των αναμνηστικών κερμάτων – κοινών ή εθνικών – υπάρχουν στις ιστοσελίδες.

 

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/08/293&format=HTML&aged=0&language=EL&guiLanguage=en

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δηλαδή νίκησε το σχέδιο του ελληνα! Μπράβο γιατί κατά την γνώμη μου ήταν το ομορφότερο και το πιο πρωτότυπο!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

"Παιδικό" μεν, προτώτυπο δε. Άντε να το πάρουμε στα χέρια μας του χρόνου :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο μπράβο στον Έλληνα καλλιτέχνη!

ΌΛΗ η Ευρώπη θα χρησιμοποιεί ενα κέρμα σχεδιασμένο από Έλληνα!

(προσωπικά,δεν ήταν το αγαπημένο μου σχέδιο,αλλα μου αρέσει που ήταν το Ελληνικό!)

Link to comment
Share on other sites

:down:

 

Δηλαδή επειδή ήταν από Έλληνα έπρεπε να κερδίσει; Αν σκεφτεί κανείς ότι το έκανε γλύπτης, είναι απλά κακό. Παιδί νηπιαγωγείου θα έκανε καλύτερο... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

:down:

 

Δηλαδή επειδή ήταν από Έλληνα έπρεπε να κερδίσει; Αν σκεφτεί κανείς ότι το έκανε γλύπτης, είναι απλά κακό. Παιδί νηπιαγωγείου θα έκανε καλύτερο... :(

 

Μα όσοι το ψήφισαν δεν ήταν όλοι έλληνες:ninja:!! Και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και ας φαίνεται παιδικό!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι πλυν του απλοικου σχεδιου που αν το προσεξεις δειχνει οτι δεν το εχει κανει καποιος ασχετος πρωτον εχει μια πρωτοτυπια και ειναι πιο καλλιτεχνικο γιατι ειναι πιο μοντερνο..Δεν σκεφτηκε να μοιαζει με οτι νομισμα κυκλοφορει..Νομιζω χωρις να ξερω οτι ειναι ελληνας αυτο θα ψηφιζα..Καλλιτεχνης δεν ειναι μονο αυτος που σχεδιαζει πολυ καλα μπορει να κανεις ενα απλοικο σχεδιομ αλλα να εχει ενα στυλ και να λεει κατι να εχει συμβολισμο
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι πλυν του απλοικου σχεδιου που αν το προσεξεις δειχνει οτι δεν το εχει κανει καποιος ασχετος πρωτον εχει μια πρωτοτυπια και ειναι πιο καλλιτεχνικο γιατι ειναι πιο μοντερνο..Δεν σκεφτηκε να μοιαζει με οτι νομισμα κυκλοφορει..Νομιζω χωρις να ξερω οτι ειναι ελληνας αυτο θα ψηφιζα..Καλλιτεχνης δεν ειναι μονο αυτος που σχεδιαζει πολυ καλα μπορει να κανεις ενα απλοικο σχεδιομ αλλα να εχει ενα στυλ και να λεει κατι να εχει συμβολισμο

 

Αναφορικά με αυτό και τα πέντε σχέδια είχαν κάποιο συμβολισμό. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να το καταλαβαινει και ο αλλος μην χρειαζεται η λεζαντα απο κατω.Εγω με το που το ειδα ηξερα τι ηθελε να πει.Απο την μια το καπως κακοσχηματισμενο ανθρωπακι που θυμιζε σαν να χαραζει καποιος κατι στον τοιχο και εμοιαζε και λιγο αρχαια επιγραφη και διπλα το σημα του euro.Ε, δεν ηθελε και πολυ να το πιασεις.Καλη ιδεα και ειναι και ομορφο..
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να το καταλαβαινει και ο αλλος μην χρειαζεται η λεζαντα απο κατω.Εγω με το που το ειδα ηξερα τι ηθελε να πει.Απο την μια το καπως κακοσχηματισμενο ανθρωπακι που θυμιζε σαν να χαραζει καποιος κατι στον τοιχο και εμοιαζε και λιγο αρχαια επιγραφη και διπλα το σημα του euro.Ε, δεν ηθελε και πολυ να το πιασεις.Καλη ιδεα και ειναι και ομορφο..

 

Από την άλλη εμένα μου θυμίζει στροφή προς τα πίσω... Και εν πάση περιπτώσει δεν μπορώ να πιάσω το συμβολισμό... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπωθηκε ως εξηγηση θελει να πει οτι μεσα σε χιλαδες χρονια πορειας ο ανθρωπος εφτασε στο ευρω,Και αυτο ειναι ενα επιτευγμα λεμε τωρα..Οτανν διαβασα την λεζαντα ειπα ελααα
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπωθηκε ως εξηγηση θελει να πει οτι μεσα σε χιλαδες χρονια πορειας ο ανθρωπος εφτασε στο ευρω,Και αυτο ειναι ενα επιτευγμα λεμε τωρα..Οτανν διαβασα την λεζαντα ειπα ελααα

 

Όπως και να 'χει... Δεν με εμπνέει... :(

 

Πάντως kudos στον γλύπτη...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε που μπορώ να δω σε φωτογραφία και τα άλλα νομίσματα που ήταν υποψήφια? Στο site δεν φαίνονται καθαρά.
Ποτε μην μαλωνεις με εναν ηλιθιο. Θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει λογω εμπειριας. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε που μπορώ να δω σε φωτογραφία και τα άλλα νομίσματα που ήταν υποψήφια? Στο site δεν φαίνονται καθαρά.

 

Αν πάτησεις πάνω σε κάποιο το βλέπεις σε μεγαλύτερη φωτογραφία. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει... Δεν με εμπνέει... :(

 

Πάντως kudos στον γλύπτη...

Mazel tov. :p

Ούτε εμένα μου άρεσε. Το είπα και παραπάνω. Γι αυτό και δεν το ψήφισα κιόλας.

Οπότε μου το δίνουν σε ρέστα, θα ζητάω να μου δώσουν το ισπανικό με τον ταύρο. :p

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντος μου αρεσει πολυ, θα μ αρεσε να το χρησιμοποιω..

και οπως ειναι φανερο απο την ψηφοφορια αρεσε κ σε πολλους αλλους :happy:

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Mazel tov. :p

Ούτε εμένα μου άρεσε. Το είπα και παραπάνω. Γι αυτό και δεν το ψήφισα κιόλας.

Οπότε μου το δίνουν σε ρέστα, θα ζητάω να μου δώσουν το ισπανικό με τον ταύρο. :p

 

:up:

 

Βολεύομαι και με αυτό των Ολυμπιακών Αγώνων... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τα αναμνηστικά κέρματα είναι πάντοτε ονομαστικής αξίας των 2 ευρώ και πρόκειται να κυκλοφορήσουν σε ολόκληρη την ευρωζώνη, αν και συχνά αποτελούν αντικείμενο έντονου ενδιαφέροντος από συλλέκτες.

 

Οποιος ξέρει αν και ποτε (φαντάζομαι λίγο πριν την επίσημη κυκλοφορία) κυκλοφορήσουν τίποτα συλλεκτικές εκδόσεις ας πει. Αναφέρομαι σε οτιδήποτε "special" (σε κουτάκι, πακετάκι :p), αχρησιμοποίητο τελοσπάντων. Μιας και τα "ανοιχτά" κέρματα ακόμα κι αν είναι καινούρια δεν ενδείκνυνται για συλλεκτικούς σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...