Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Οι εφαρμογές (και τα παιχνίδια) στα windows mobile (που "τρέχει" η συσκευή σου) έχουν κατάληξη .cab. Τα πετάς μέσα στη συσκευή και τα τρέχεις με τον ενσωματωμένο file explorer.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σας νέος κάτοχος του i900 έχω και γω τα προβλήματά μου.

Εχω πρόβλημα με την μπαταρία , μου κρατά το πολύ δύο μέρες , με απενεργοποιημένα wi-fi κλπ. . Αν κάνω πλοήγηση στο internet ούτε μια μέρα.

Έχει την standard μπαταρία , η οποία δεν ξέρω τι χωρητικότητα έχει.

Βοήθεια από όλους !!!

Link to comment
Share on other sites

Σας νέος κάτοχος του i900 έχω και γω τα προβλήματά μου.

Εχω πρόβλημα με την μπαταρία , μου κρατά το πολύ δύο μέρες , με απενεργοποιημένα wi-fi κλπ. . Αν κάνω πλοήγηση στο internet ούτε μια μέρα.

Έχει την standard μπαταρία , η οποία δεν ξέρω τι χωρητικότητα έχει.

Βοήθεια από όλους !!!

 

Kαι προφανώς, έχει την εργοστασιακή ρομ & ράδιο - δεν το 'χεις "πειράξει", δεν έχεις αλλάξει τίποτα, απ' όταν το πήρες, έτσι;

ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΩΣ φταίει!

 

Εγώ, ήμουν έτοιμος να το "σουτάρω" απ' το παράθυρο - αλλά συγκρατήθηκα, με έπεισαν να ΑΛΛΑΞΩ ρομ/ράδιο... και βρήκα την υγειά μου!

Στο δικό μου ΟΜΝΙΑ (που πώλησα πριν λίγο καιρό), με νορμάλ χρήση, κρατούσε η μπαταρία... περίπου... ΕΞΙ ΜΕ ΟΚΤΩ ΜΕΡΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πέσ΄μου αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω rom και radio. Αν βαριέσαι δώσ΄μου link για να ψάξω.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ωραία πέσ΄μου αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω rom και radio. Αν βαριέσαι δώσ΄μου link για να ψάξω.

 

Δες εδώ αν θες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πέσ΄μου αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω rom και radio. Αν βαριέσαι δώσ΄μου link για να ψάξω.

 

Mε πρόλαβαν...

Και όπως σου είπα, θα διαλέξεις (για μένα) τα εξής ρομ/ράδιο - αφού φυσικά διαβάσεις στο λινκ το παραπάνω την διαδικασία (είναι πανεύκολη):

 

ROM

1. OCK's Build 23118 "Eclipse" & "GTX" http://myi900.blogspot.com/search/label/ock%20roms ...ή...

2. Krazy Radd's i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon Update 24.04.10 http://www.modaco.com/topic/306136-i908-zuif2-vs-xbij1-jn-foundation-roms/

 

RADIO

1. XBIC1 https://rs541l35.rapidshare.com/#!download|541tl|306921846|XBIC1_phone.exe_BTK.rar|6862|R~6DBC0B26303EB179FDAE74162133661B ...ή...

2. PUIE1 http://www.bytheway.gr/downloads.php?do=file&id=95

Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο link για το Krazy Radd's i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon Update 24.04.10 http://www.modaco.com/topic/306136-i...undation-roms/

μήπως είναι για το ι908 γιατί το δικό μου είναι το i900 . Δεν ξέρω ρωτάω ?

Επίσης μια και πήρα την απόφαση να αλλάξω rom , ποια είναι η γνώμη σας για την Ελληνική Rom BDHJ3 + XXIB2 radio MAX (TurboGR3 MAX) σε σχέση με την αγγλική που προτείνεται .

Βασικά με την υπάρχουσα ελληνική rom που έχω , το πρόβλημά μου είναι το πληκτρολόγιο . Έχει μικροσκοπικά κουμπιά σε σχέση με τα αγγλικά και επίσης αν βάλω αγγλική θα έχω πρόβλημα με τις επαφές (τηλ. κατάλογος) ή όχι.

Αυτά με απασχολούν και όχι τα skin και τα εφέ. Η λειτουργικότητα του τηλεφώνου με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαλω αυτην την ρομ Krazy Radd's i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon Update 24.04.10

και να περασω αυτο το ραδιο XBIC1?Για το PUJA1 ποια η γνωμη σας?

Πως περναω το ραδιο?πριν ή μετα την ρομ?και με ποια διαδικασια?

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως περναω το ραδιο?πριν ή μετα την ρομ?και με ποια διαδικασια?

 

Παραπάνω δίνω ένα link, ρίξε μια ματιά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο link για το Krazy Radd's i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon Update 24.04.10 http://www.modaco.com/topic/306136-i...undation-roms/

μήπως είναι για το ι908 γιατί το δικό μου είναι το i900 . Δεν ξέρω ρωτάω ?

Επίσης μια και πήρα την απόφαση να αλλάξω rom , ποια είναι η γνώμη σας για την Ελληνική Rom BDHJ3 + XXIB2 radio MAX (TurboGR3 MAX) σε σχέση με την αγγλική που προτείνεται .

Βασικά με την υπάρχουσα ελληνική rom που έχω , το πρόβλημά μου είναι το πληκτρολόγιο . Έχει μικροσκοπικά κουμπιά σε σχέση με τα αγγλικά και επίσης αν βάλω αγγλική θα έχω πρόβλημα με τις επαφές (τηλ. κατάλογος) ή όχι.

Αυτά με απασχολούν και όχι τα skin και τα εφέ. Η λειτουργικότητα του τηλεφώνου με απασχολεί.

 

Μια χαρά είναι, για το i900... ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ την διαδρομή του link πάνω-πάνω, θα δεις ότι είναι μέσα στα θέματα για το OMNIA i900.

Την έχει "χακάρει" ο φίλος μου ο K.Radd και την έχει κάνει για i900...

Αυτές τις δύο που πρότεινα (ΑΓΓΛΙΚΕΣ πάντα!), είναι οι κορυφαίες που 'χα δοκιμάσει (και κρατήσει) με το παλιό μου το ΟΜΝΙΑκι. Φυσικά, μια ακόμα ρομ (ΑΓΓΛΙΚΗ, επίσης), WinMo6.1 κι όχι WinMo6.5.x όπως αυτές τις δυο παραπάνω, η οποία ήταν κι εκείνη "χακαρισμένη" από ΟΜΝΙΑ ΙΙ σε ΟΜΝΙΑ i900, ήταν του ασιάτη σεφ Khunchai, η οποία ήταν η ΚΟΡΥΦΑΙΑ WinMo6.1 όλων των εποχών!!!

 

Φυσικά, υπάρχουν και κάποιες πολύ καλές ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ρομ, αλλά εγώ ΔΕΝ είμαι φίλος των ελληνικών "version". Έχω χιλιοπεί ότι, όσο και να την περιποιηθεί κάποιος μια ρομ (ή γενικά, κάποιο software), επειδή ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ το target-group των εταιρειών είναι οι ΗΠΑ και η ΚΙΝΑ, πρώτα εκεί βγαίνουν όλα τα πράγματα, πρώτα εκεί δοκιμάζονται και τελειοποιούνται και μετά κοιτούν τις άλλες versions... Στην περίπτωση μάλιστα της Ελλάδος, η ελληνοποιημένη version μιας ρομ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, από εταιρείες που έχουν σύμβαση/συμβόλαιο για να το κάνουν. Αν θέλετε να δοκιμάσετε με ελληνικές version, ψάξτε στο ByTheWay.gr και θα βρείτε κάμποσες πολύ ικανοποιητικές ρομ, που να σας αρέσουν...

(Εγώ πάντως, που είχα δοκιμάσει αρκετές ελληνικές, καλές ήταν μεν... αλλά οι αγγλικές που πρότεινα παραπάνω ΔΕΝ "ΠΑΙΖΟΝΤΑΝ"!!!)

 

Για πληκτρολόγιο, σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΡΟΜ, θεωρώ ότι θα πρέπει να βάλετε το SBP Keyboard - ΜΑΚΡΑΝ το κορυφαίο πληκτρολόγιο, με μεγάλα πλήκτρα, με υποστήριξη landscape και με φοβερά glossy/mettalic skins.

 

Για ΠΟΙΟ λόγο να 'χεις πρόβλημα με επαφές κτλ. με ΑΓΓΛΙΚΗ ή... γιαπωνέζικη ρομ; Δεν έχει καμία σχέση η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΜΕΝΟΥ, με τις επαφές. Εφόσον θα βάλεις στα Region Settings την "Greece", μια χαρά θα 'σαι.

 

Εγώ, όπως έχω δηλώσει μερικές φορές εδώ, είμαι κατά το ήμισυ Έλληνας και κατά το άλλο ήμισυ Άγγλος. Χρησιμοποιώ αγγλικές ρομ για τους παραπάνω λόγους και γιατί ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ να βλέπω εντολές και μενού που 'χουμε όλοι συνηθίσει στ' αγγλικά... να τα βλέπω σε ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ στα ελληνικά - που είναι "χάλι μαύρο".

 

Και επαναλαμβάνω... Ναι μεν μ' ενδιέφερε (και μ' ενδιαφέρει) η ΩΡΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ μιας ρομ, αλλά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μ' ενδιαφέρει και η άρτια και άψογη λειτουργικότητα του κινητού. Με τις παραπάνω 2 WinMo6.5.x ρομς και με την 1 WinMo6.1 ρομ (σχετικά παλιά, βέβαια), το τηλέφωνο "ΠΕΤΟΥΣΕ"!

 

Μπορω να βαλω αυτην την ρομ Krazy Radd's i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon Update 24.04.10

και να περασω αυτο το ραδιο XBIC1?Για το PUJA1 ποια η γνωμη σας?

Πως περναω το ραδιο?πριν ή μετα την ρομ?και με ποια διαδικασια?

 

Φυσικά και μπορείς! Αυτήν χρησιμοποιούσα για ένα χρόνο περίπου και ΑΥΤΟ το ράδιο (XBIC1), επίσης.

Το ράδιο, γνώμη μου, βάλ' το (με την ίδια ακριβώς διαδικασία που βάζεις μια ρομ), ΜΕΤΑ (αφού βάλεις την ρομ)...

 

Έχω δοκιμάσει, μέχρι πριν 5 μήνες, σχεδόν ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις αγγλικές ΟΛΩΝ των σεφ που βγήκαν, καθώς και καμιά 10ριά ελληνικές.

Κατά την γνώμη μου, οι ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΜΑΚΡΑΝ σεφ για το ΟΜΝΙΑ (οπότε, να ψάχνετε για τις ρομ ΑΥΤΩΝ των σεφ), είναι:

 

1. Qbus (παμπάλαιες πια, τυχεροί θα 'στε να βρείτε, πλέον - ισορροπημένες ρομ, με εστίαση σε όλα, μπαταρία, μνήμη, στρωτή λειτουργία, αλλά και εμφάνιση. Φοβερές)

2. t2008 (επίσης, όπως παραπάνω)

3. Shokka9 (φοβερός ο φιλαράκος μου ο Σκωτσέζος, πρέπει να υπάρχουν ακόμα ρομ του - πάρα πολύ καλά ισορροπημένες ρομ)

4. Sector (ο ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ Κύπριος σεφ, με φοβερές ρομ - με εστίαση στην φοβερή λειτουργία του κινητού, ωραίας εμφάνισης, αλλά μικρής διάρκειας της μπαταρίας)

5. Khunchai (ΑΨΟΓΕΣ ρομ για την σωστή και ταχύτατη λειτουργία του κινητού, με μειονέκτημα την εμφάνιση - πάρα πολύ "φτωχές" και άσχημες ρομ, όσο αφορά τα γραφικά. Χρειαζόσουν να φας κάνα... δίωρο για να την κάνεις εμφανίσημη)

6. OCK (ακόμα "παίζει μπάλα" ο φίλος ο OCK, στην αρχή που 'ταν άπειρος είχαν μερικά προβληματάκια, τώρα όμως είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ οι ρομ του!)

7. K.Radd - "Obiwan" - JF Foundation (για μένα, μακράν ο κορυφαίος όλων)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Έχω ένα i900 Omnia (PDA: i900BDHJ3/BDHJ2, τηλέφωνο: i900BUHH4)

Το τηλέφωνο γενικά είναι πολύ δύσχρηστο, παρ'ολα αυτά το κράτησα μόνο για gps, destinator 7, είναι πολύ καλό. Κάποια στιγμή ενώ βρισκόμουν στην πλοήγηση κανονιά άρχιζε να μου βγάζει συνεχόμενα μηνύματα προσπάθειας σύνδεσης με το internet, κάτι που ήταν αδύνατο καθώς η κάρτα είχε απενεργοποιηθεί. Αφού το πάλεψα λιγο με τις ρυθμίσεις και συνειδητιποίησα ότι στο flight mode δεν λειτουργεί το gps, επανέφερα τις ρυθμίσεις. Το αποτέλεσμα ήταν και μην δουλεύει το gps (ενώ μου λέει ότι έγινε σύνδεση, δεν βρίσκει δορυφόρους) και να βγάζει πάλι το μήνυμα προσπάθειας σύνδεσης. Συν τοις άλλοις απογοητεύτηκα και έβαλα και κάτι ρυθμίσεις mms στο ιντερνετ. Είχα καταφέρει και είχα βάλει τα windows 6.5.

 

Help:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Έχω ένα i900 Omnia (PDA: i900BDHJ3/BDHJ2, τηλέφωνο: i900BUHH4)

Το τηλέφωνο γενικά είναι πολύ δύσχρηστο, παρ'ολα αυτά το κράτησα μόνο για gps, destinator 7, είναι πολύ καλό. Κάποια στιγμή ενώ βρισκόμουν στην πλοήγηση κανονιά άρχιζε να μου βγάζει συνεχόμενα μηνύματα προσπάθειας σύνδεσης με το internet, κάτι που ήταν αδύνατο καθώς η κάρτα είχε απενεργοποιηθεί. Αφού το πάλεψα λιγο με τις ρυθμίσεις και συνειδητιποίησα ότι στο flight mode δεν λειτουργεί το gps, επανέφερα τις ρυθμίσεις. Το αποτέλεσμα ήταν και μην δουλεύει το gps (ενώ μου λέει ότι έγινε σύνδεση, δεν βρίσκει δορυφόρους) και να βγάζει πάλι το μήνυμα προσπάθειας σύνδεσης. Συν τοις άλλοις απογοητεύτηκα και έβαλα και κάτι ρυθμίσεις mms στο ιντερνετ. Είχα καταφέρει και είχα βάλει τα windows 6.5.

 

Help:wacko:

 

To ΟΜΝΙΑ είναι δύσχρηστο με τις "μαμίσιες" ελληνικές ρομ. Αν βάλεις κάποια "μαγειρεμένη" ελληνική ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΓΓΛΙΚΗ ρομ, δεν θα 'χεις κανένα μα κανένα πρόβλημα. Επίσης, πρέπει να αλλάξεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και το ράδιο, που 'ναι υπεύθυνο για το σήμα του κινητού ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ... για το GPS!

Για να ΞΕΝΟΙΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ με τις όποιες προσπάθειες των WinMo να συνδεθούν με το ίντερνετ, πρέπει πάντα να πηγαίνεις στα Settings>Personal>Phone και εκεί να πηγαίνεις στο τελευταίο tab, όπου εκεί επιλέγεις το "Band" και εκεί βάζεις "900/1800"...

Επίσης, κάνεις εγκατάσταση είτε το NoData είτε το DataController, όπου σε αυτά τα προγράμματα πηγαίνεις και ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ που έχει εκεί (Ίντερνετ, Wap, Data, κτλ.)... Και τέλος, πας και απενεργοποιείς ΟΛΑ τα error messages (που σου βγαίνουν σε ποπ-απ)...

Και έτσι... "πάπαλα" τα προβλήματα πια, με το ΟΜΝΙΑκι.

 

Εφόσον έβαλες "κάποιες ρυθμίσεις mms", ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ προσπαθεί κάποια στιγμή να μπει στο ίντερνετ;

Επίσης, λες "κατάφερα να βάλω τα WinMo6.5"... Γιατί "κατάφερες"; Είναι ΠΑΝΑΠΛΗ διαδικασία. Και ΠΟΙΑ ΕΒΑΛΕΣ, ποια ρομ;

Μήπως ΑΥΤΗ η συγκεκριμένη ρομ, στα "έχει κάνει σαλάτα";

 

Κοίτα παραπάνω που γράφω και προτείνω 2 WinMo6.5 και 1 WinMo6.1... Βάλε κάποια απ' αυτές και θα ξενοιάσεις!

 

Οι εφαρμογές (και τα παιχνίδια) στα windows mobile (που "τρέχει" η συσκευή σου) έχουν κατάληξη .cab. Τα πετάς μέσα στη συσκευή και τα τρέχεις με τον ενσωματωμένο file explorer.

 

Ή τον... "σβουράς απ' το παράθυρο" (τον file explorer των Windows - μάπα είναι) και πας και βάζεις τον Resco Explorer, που αξίζει ΚΑΘΕ ΣΕΝΤΣ των χρημάτων που θα πληρώσεις να τον πάρεις!

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως προτιμώ χίλιες φορές το b5722. Αν θέλω smartphone θα προτιμήσω android ή ακόμα και iphone. Το gps με νοιάζει, γιατί το βολεύτηκα.

 

Έχω μία Ελληνική custom rom 6.5 : Νέα Windows Mobile 6.5 - ΒDHJ3 - EΛΛΗΝΙΚΗ και ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Sys core --> 23001 v2a!

Δεν είναι και η βολικότερη που υπάρχει αλλά το gps δουλεύει. Δεν ξέρω όμως πως να απενεργοποιήσω τα popups,

"Settings>Personal>Phone και εκεί να πηγαίνεις στο τελευταίο tab, όπου εκεί επιλέγεις το "Band" και εκεί βάζεις "900/1800"..."

Αυτό το Band που αναφέρεις δεν υπάρχει ούτε και οι αντίστοιχες επιλογές. Τελικά το gps δούλεψε αφού έβγαλα το flight mode και το σκάλισα λίγο, αλλά τα popups εκεί....

 

Τις ρυθμίσεις mms τις έβαλα πάνω στην απελπισία μου μπας και σταματήσει να προσπαθεί να μπει στο internet μάταια. Πως απενεργοποιώ τα error messages είναι το καυτό ερώτημα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως προτιμώ χίλιες φορές το b5722. Αν θέλω smartphone θα προτιμήσω android ή ακόμα και iphone. Το gps με νοιάζει, γιατί το βολεύτηκα.

 

Έχω μία Ελληνική custom rom 6.5 : Νέα Windows Mobile 6.5 - ΒDHJ3 - EΛΛΗΝΙΚΗ και ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Sys core --> 23001 v2a!

Δεν είναι και η βολικότερη που υπάρχει αλλά το gps δουλεύει. Δεν ξέρω όμως πως να απενεργοποιήσω τα popups,

"Settings>Personal>Phone και εκεί να πηγαίνεις στο τελευταίο tab, όπου εκεί επιλέγεις το "Band" και εκεί βάζεις "900/1800"..."

Αυτό το Band που αναφέρεις δεν υπάρχει ούτε και οι αντίστοιχες επιλογές. Τελικά το gps δούλεψε αφού έβγαλα το flight mode και το σκάλισα λίγο, αλλά τα popups εκεί....

 

Φυσικά και υπάρχει το Band!!!... Σου είπα, Settings>Personal>Phone, όπου μετά πατάς πάνω-πάνω στα tab (στο αριστερό, για να σκρολάρει ΑΝΑΠΟΔΑ, από το τέλος προς τα πίσω) και σε ένα μενού με ΕΝΑ ΚΑΤΑΒΑΤΟ από πράγματα... το ΠΡΩΤΟ-ΠΡΩΤΟ είναι το Band!

(Στο HD2 Leo είναι λιγάκι διαφορετικό το μενού, οπότε δεν σου βάζω φωτό - δεν θα σε διευκολύνει. Αν είχα ακόμα το ΟΜΝΙΑ, μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα θα σου έλεγα ακόμα πιο λεπτομερώς πως/που να πας...

 

Τις ρυθμίσεις mms τις έβαλα πάνω στην απελπισία μου μπας και σταματήσει να προσπαθεί να μπει στο internet μάταια. Πως απενεργοποιώ τα error messages είναι το καυτό ερώτημα.

 

Ρε φιλαράκι, στα System Settings είναι!... Δεν θυμάμαι, το 3ο-4ο εικονίδιο! (Δεν έχω πια ΟΜΝΙΑ και ΟΥΤΕ και "HoneyComb" διάταξη, τα 'χω τα εικονίδια κατά σειρά πάνω-κάτω, όχι έτσι σαν "Κυψέλη"). Και επίσης, άμα κάνεις ένα search στο Google, θα βρεις πολλά cab-άκια που σου απενεργοποιούν (registry-editing) πολλά τέτοια messages.

Δυστυχώς, επαναλαμβάνω, πώλησα το ΟΜΝΙΑ μου και... έσβησα κοντά στα... 8GB προγράμματα/εφαρμογές/utilities/tweaks για το OMNIA! Aν μου το 'λεγες ένα μήνα πριν, μέσα σε δευτερόλεπτα θα σ' είχα βοηθήσει!

 

ΔΕΣ κι εδώ:

 

http://www.modaco.com/topic/317788-omnia-i900-appstoolstweaksutilitiesvisuals/

 

Είναι ένα απ' τα thread μου στο Modaco.com, που έχουμε βάλει όλοι οι χρήστες ένα κάρο βοηθήματα και εφαρμογούλες για το ΟΜΝΙΑ. Μπορεί να το βρεις κι εκεί, να τα 'χω ποστάρει εγώ εκεί ή κάποιος άλλος. Γενικά, το Modaco.com ήταν (και εξακολουθεί να είναι) μια απ' τις μεγαλύτερες και πιο "ενεργές" communities ΕΙΔΙΚΑ για το ΟΜΝΙΑ i900! Τσέκαρε το forum αυτό, αξίζει...

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ anwdewmaslim ,

Σχετικά με την αναβάθμιση του ι900 και σύμφωνα με τις οδηγίες στο link http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=6664

όλα καλά αλλά αναβάθμιση δεν γίνεται διότι έχω win 7 . Δηλ αν δεν έχεις windows XP αναβάθμιση δεν γίνεται .

Αν υπάρχει περίπτωση να αναβαθμίσω το i900 ευχαρίστως να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ anwdewmaslim ,

Σχετικά με την αναβάθμιση του ι900 και σύμφωνα με τις οδηγίες στο link http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=6664

όλα καλά αλλά αναβάθμιση δεν γίνεται διότι έχω win 7 . Δηλ αν δεν έχεις windows XP αναβάθμιση δεν γίνεται .

Αν υπάρχει περίπτωση να αναβαθμίσω το i900 ευχαρίστως να την ακούσω.

 

Λάθος! ΙΣΧΥΕ αυτό που έγραψες (περί ΧΡ)! Τώρα πια, κανονικότατα φλασάρουμε και σε W7!

Άμα ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά στο ByTheWay, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις το άρθρο για φλασάρισμα σε W7...

Κι αν δεν το βρεις εκεί, ΣΙΓΟΥΡΑ θα το βρεις στο Modaco.com!

 

ΔΕΣ εδώ:

http://omniacs.net/showthread.php?2376-%C1%ED%E1%E2%DC%E8%EC%E9%F3%E7-Firmware-%EC%DD%F3%F9-VMware%28a.k.a-%FC%F4%E9-%EB%E5%E9%F4%EF%F5%F1%E3%E9%EA%FC-%EA%E1%E9-%ED%E1-%DD%F7%F9-%EC%F0%EF%F1%FE-%ED%E1-%E1%EB%EB%DC%EE%F9-ROM

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

Λάθος! ΙΣΧΥΕ αυτό που έγραψες (περί ΧΡ)! Τώρα πια, κανονικότατα φλασάρουμε και σε W7!

Άμα ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά στο ByTheWay, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις το άρθρο για φλασάρισμα σε W7...

Κι αν δεν το βρεις εκεί, ΣΙΓΟΥΡΑ θα το βρεις στο Modaco.com!

 

ΔΕΣ εδώ:

http://omniacs.net/showthread.php?2376-%C1%ED%E1%E2%DC%E8%EC%E9%F3%E7-Firmware-%EC%DD%F3%F9-VMware%28a.k.a-%FC%F4%E9-%EB%E5%E9%F4%EF%F5%F1%E3%E9%EA%FC-%EA%E1%E9-%ED%E1-%DD%F7%F9-%EC%F0%EF%F1%FE-%ED%E1-%E1%EB%EB%DC%EE%F9-ROM

 

Πράγματι , με το παραπάνω link φλασάρισα την ROM και έστησα το "Krazy Radd's i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon Update 24.04.10"το οποίο είναι φανταστικό σαν περιβάλλον όμως το κινητό τρώει χοντρά κολλήματα , δεν ξέρω τι φταίει αλλά γενικά φαίνεται αργό , μερικές φορές κολλάει το start (εννοώ πατάω το κουμπί και δεν ενεργοποιείται) άλλες φορές άλλες εφαρμογές αργούν να ανοίξουν , δεν σκρολάρει η οθόνη .κ.λ.π.

Πάντως θα δοκιμάσω και άλλες ROM να δω πως συμπεριφέρονται .

Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια .

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι , με το παραπάνω link φλασάρισα την ROM και έστησα το "Krazy Radd's i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon Update 24.04.10"το οποίο είναι φανταστικό σαν περιβάλλον όμως το κινητό τρώει χοντρά κολλήματα , δεν ξέρω τι φταίει αλλά γενικά φαίνεται αργό , μερικές φορές κολλάει το start (εννοώ πατάω το κουμπί και δεν ενεργοποιείται) άλλες φορές άλλες εφαρμογές αργούν να ανοίξουν , δεν σκρολάρει η οθόνη .κ.λ.π.

Πάντως θα δοκιμάσω και άλλες ROM να δω πως συμπεριφέρονται .

Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια .

 

Έλα, ρε!

Του KrazyRadd η "Καρμπόν" σου βγάζει κολλήματα;;;;

Περίεργο! Είναι ΣΟΥΠΕΡ-στρωτή ρομ!

Δοκίμασε την "Eclipse" του OCK, είναι "μπόμπα" κι αυτή - και για να πούμε την αλήθεια, ΜΑΚΡΑΝ πιο "ελαφριά" απ' του Γερμαναρά φίλου μου (K.Radd).

(ΤΙ ΡΑΔΙΟ έχεις βάλει πάνω;;;... Προτείνω να βάλεις το XBIC1. Παίζει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρόλο σε μια ρομ, στο κατά πόσο "παίζει καλά"...)

 

Any time, φίλε! Χαίρομαι που βοήθησα. Είμαι αρκετά "εξπέρ" στο ΟΜΝΙΑ - και προσπαθώ να γίνω και με το Leo, γιατί έχει κάμποσα διαφορετικά πραγματάκια το HD2 (αν κι εκείνο με WM6.5.x λειτουργικό, όπως είχα και στο i900).

Link to comment
Share on other sites

Έλα, ρε!

Του KrazyRadd η "Καρμπόν" σου βγάζει κολλήματα;;;;

Περίεργο! Είναι ΣΟΥΠΕΡ-στρωτή ρομ!

Δοκίμασε την "Eclipse" του OCK, είναι "μπόμπα" κι αυτή - και για να πούμε την αλήθεια, ΜΑΚΡΑΝ πιο "ελαφριά" απ' του Γερμαναρά φίλου μου (K.Radd).

(ΤΙ ΡΑΔΙΟ έχεις βάλει πάνω;;;... Προτείνω να βάλεις το XBIC1. Παίζει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρόλο σε μια ρομ, στο κατά πόσο "παίζει καλά"...)

 

Any time, φίλε! Χαίρομαι που βοήθησα. Είμαι αρκετά "εξπέρ" στο ΟΜΝΙΑ - και προσπαθώ να γίνω και με το Leo, γιατί έχει κάμποσα διαφορετικά πραγματάκια το HD2 (αν κι εκείνο με WM6.5.x λειτουργικό, όπως είχα και στο i900).

 

καταρχήν σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου , γιατί πραγματικά με βοhθάς σε πράγματα που είμαι άσχετος.

αλλά δεν μπορώ να βάλω ράδιο και μου βγάζει μήνυμα "is not a valid pokcet PC application " , κατέβασα το XBIC1 σε .exe και δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου , γιατί πραγματικά με βοhθάς σε πράγματα που είμαι άσχετος.

αλλά δεν μπορώ να βάλω ράδιο και μου βγάζει μήνυμα "is not a valid pokcet PC application " , κατέβασα το XBIC1 σε .exe και δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Ε, απλό είναι. Αφού το 'χεις σε exe, το τρέχεις και κάνεις Ο,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ για να φλασάρεις μια ρομ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο αλλάζεις το ράδιο, όπως αλλάζεις και την ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Ε, απλό είναι. Αφού το 'χεις σε exe, το τρέχεις και κάνεις Ο,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ για να φλασάρεις μια ρομ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο αλλάζεις το ράδιο, όπως αλλάζεις και την ρομ.

 

Χίλια ευχαριστώ :thanks::thanks:

Τώρα λίγη θεωρία .

1. μπορώ να στήνω εφαρμογές σε .cab και πως;

2. έχω πρόβλημα με τι σύνδεση που κάνει σε Vodafone GPRS , κάτι που δεν θέλω.Πως μπορώ να απενεργοποιήσω πλήρως την data communication ; Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχουν εφαρμογές που ζητάνε σύνδεση π.χ. wheather , αλλά να τις ενεργοποιώ κατά βούληση.

Κάτι που το θέλω και στο Internet , μερικές φορές συνδέεται με vodafone wap και πρέπει κάθε φορά να το απενεργοποιώ για να το αλλάξω σε wi fi. θα ήθελα δηλαδή να έχω σαν default σύνδεση το wi fi και όχι το data communication του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ :thanks::thanks:

Τώρα λίγη θεωρία .

1. μπορώ να στήνω εφαρμογές σε .cab και πως;

2. έχω πρόβλημα με τι σύνδεση που κάνει σε Vodafone GPRS , κάτι που δεν θέλω.Πως μπορώ να απενεργοποιήσω πλήρως την data communication ; Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχουν εφαρμογές που ζητάνε σύνδεση π.χ. wheather , αλλά να τις ενεργοποιώ κατά βούληση.

Κάτι που το θέλω και στο Internet , μερικές φορές συνδέεται με vodafone wap και πρέπει κάθε φορά να το απενεργοποιώ για να το αλλάξω σε wi fi. θα ήθελα δηλαδή να έχω σαν default σύνδεση το wi fi και όχι το data communication του κινητού.

 

Να 'σαι καλά...

1. Φυσικά και μπορείς - εγώ χρησιμοποιούσα κάποιο, για να βάζει αυτόματα (με instalation) κάποια visuals δικά μου. Δεν θυμάμαι ποιό είχα, κάνε ένα Google search.

2. Ε, το ΠΡΩΤΟ πρόγραμμα που βάζουμε μετά από flash-άρισμα, είναι είτε το NoData είτε το DataController και ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

2. Ε, το ΠΡΩΤΟ πρόγραμμα που βάζουμε μετά από flash-άρισμα, είναι είτε το NoData είτε το DataController και ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ τα πάντα!

 

Προσπαθώ τόσες μέρες να βάλω το nodata , αλλά παρουσιάσθηκε πρόβλημα επικοινωνίας του κινητού με το pc .δεν βλέπω πουθενά το κινητό , ούτε στα xp ούτε στα win 7 . επίσης δεν μπορεί να συνδεθεί με active sync επίσης και στα δύο λειτουργικά.

Επαναλαμβάνω , ξαφνικά παρουσιάσθηκε το πρόβλημα ,αφού έστησα και το ράδιο .Μήπως κάτι συμβαίνει κάτι με το ράδιο ;

να προσθέσω ότι όταν συνδέω το κινητό ακούγεται ο ήχος της σύνδεσης και στη task bar μου αναφέρει ότι έγινε σύνδεση με USB, αλλά δεν το βλέπω πουθενά.

Help :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε windows 7 χρειάζεσαι το Windows Mobile Device Center. Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα... δοκίμασε και σε άλλες usb θήρες στο PC σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε windows 7 χρειάζεσαι το Windows Mobile Device Center. Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα... δοκίμασε και σε άλλες usb θήρες στο PC σου.

 

οταν λέω active sync εννοώ Windows Mobile Device Center , το οποίο δεν βλέπει το κινητό. Δοκίμασα σε όλες τις usb θυρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...