Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mε "κούφανες" μ' αυτό που έγραψες... Δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο (ΠΡΩΤΗ φορά έχω ακούσει για... firmware που να δουλεύει ΔΙΧΩΣ ράδιο/phone!). Απλά, ερωτώ: ΠΟΙΟ το πρόβλημα να 'χεις το Omnia ΔΙΧΩΣ SIM κάρτα, έτσι όπως το 'χεις τώρα; ΔΕΝ θα δουλεύει ως τηλέφωνο (πια), αφού δεν θα 'χει την SIM. Θα 'ναι απλά ένα PDA...

 

Απαντώ: προφανώς και δεν είναι πρόβλημα. Η επόμενη (προφανής) ερώτηση θα ήταν -σε αυτόν που έχει δει κάτι αντίστοιχο- αν ο χρόνος ενεργοποίησης είναι μικρότερος από μία κανονική rom ώστε να αξίζει τον κόπο να 'ξεφορτωθείς' τη λειτουργικότητα του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Απαντώ: προφανώς και δεν είναι πρόβλημα. Η επόμενη (προφανής) ερώτηση θα ήταν -σε αυτόν που έχει δει κάτι αντίστοιχο- αν ο χρόνος ενεργοποίησης είναι μικρότερος από μία κανονική rom ώστε να αξίζει τον κόπο να 'ξεφορτωθείς' τη λειτουργικότητα του τηλεφώνου.

 

Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τον κόπο. Επίσης να σε ενημερώσω ότι το radio κομμάτι μιας rom, εκτός την λειτουργία του τηλεφώνου περιλαμβάνει και όλες τις ασύρματες επικοινωνίες της συσκευής (wifi, bluetooth, 3G, κτλ) και είναι αναπόσπαστο κομμάτι για την ορθή λειτουργία της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τον κόπο. Επίσης να σε ενημερώσω ότι το radio κομμάτι μιας rom, εκτός την λειτουργία του τηλεφώνου περιλαμβάνει και όλες τις ασύρματες επικοινωνίες της συσκευής (wifi, bluetooth, 3G, κτλ) και είναι αναπόσπαστο κομμάτι για την ορθή λειτουργία της συσκευής.

 

Μα και γω, αυτό ήξερα. Ότι δεν μπορείς να "βγάλεις" το ράδιο από μέσα... Δεν είναι PDA που "το κάναμε" και τηλέφωνο.

Γι' αυτό και με "κούφανε" η ερώτηση του φίλου.

 

Πάντως, για να το 'χει σαν... mp3, ας πούμε, δεν είναι τραγικό... αν και με τα χρήματα που θα πάρει αν το δώσει (γύρω στα 120 ευρώ, περίπου), θα πάρει ο φίλος ένα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ και ΔΥΝΑΤΟ mp3/media player! Το Cowon J3 που πήρα από Λονδίνο, το πήρα 130 λίρες - και πρόκειται για ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ αυτή την εποχή...

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω κι εγώ πως ακόμη κι αν υπήρχε δυνατότητα να αφαιρέσουμε το radio θα ήταν μεγάλο λάθος να το κάνει κανείς.

Μόνο και μόνο το GPS (το οποίο είναι πολύ καλό) θα ήταν ένας καλός λόγος για να μην "ακρωτηριάσει" κανείς το omnia του.

Δεν θα αναφερθώ σε wifi, bluetooth κλπ...

 

Θα πρότεινα στο φίλο Dracula να το ξανασκεφτεί.

Μπορεί άνετα να κάνει όλα αυτά που θέλει, απλά ας μη βάλει SIM...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ το βασανίσατε το θέμα φίλτατοι! Απλά πράγματα...είτε με sim, είτε χωρίς sim, απλούστατα επιλέγουμε απενεργοποίηση τηλεφώνου (turn off phone) από το μενού ρυθμίσεων/συνδέσεις. End of story! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα flame post αφαιρέθηκαν. Ρίξτε τους τόνους και συζητήστε όπως όλοι μας εδώ μέσα... κόσμια και πολιτισμένα. Ευχαριστώ. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Για το Omnia που παροπλίστηκε, μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει non phone rom για να το χρησιμοποιώ για ράδιο, μουσική και φωτό;

δεν χρειάζεται. Εχει flight mode που μονο το τηλεφωνο δεν λειτουργεί αλλα οτι αλλο θέλεις ναι. Επειδή χρησιμοποιώ το SPB Shell και όχι το (χάλια) δικό του δεν ειμαι σιγουρος να σου πώ πως γίνεται αλλά στο SPB ειναι ΠΟΛΥ εύκολο αφού εχει αμεσο εικονίδιο για αυτήν την δουλειά

Κατ αρχήν το GPS του είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ.

Eχω πάρει τώρα το Galaxy ACE. Παρόλο που είναι 4 χρόνια μεταγενέστερο τηλέφωνο, το GPS του δε συγκρίνεται με το omnia.

το omnia μου ΕΙΧΕ με την μαμισια 6.1 rom ΑΘΛΙΟ GPS. Κλείδωνε μετά από 10-20 λεπτά ή καλύτερα ΑΦΟΥ φτάσεις στον προορισμό σου. Αφου του αλλαξα RADIO (όχι ROM) η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά αλλα εχω δει και καλύτερα να κλειδώνουν πολύ πιο γρηγορα. Επίσης ΔΕΝ ειμαι ικανοποιημένος από το WiFi του καθώς εχει πολύ κακή λήψη το δικό μου τουλάχιστον. Εχει επίσης πρόβλημα με "κρυφά" SSIDs. Θα δοκιμάσω ίσως καποια άλλη RADIO να δώ τι γίνεται.

 

Για οσους δεν καταλαβαίνουν radio είναι κάτι σαν drivers/ρύθμιση.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Στο πλάνο είναι να βάλω μία 6.5 rom με τα λιγότερα δυνατά στολίδια και να μπει σε μουσική υπηρεσία!
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται. Εχει flight mode που μονο το τηλεφωνο δεν λειτουργεί αλλα οτι αλλο θέλεις ναι. Επειδή χρησιμοποιώ το SPB Shell και όχι το (χάλια) δικό του δεν ειμαι σιγουρος να σου πώ πως γίνεται αλλά στο SPB ειναι ΠΟΛΥ εύκολο αφού εχει αμεσο εικονίδιο για αυτήν την δουλειά

 

το omnia μου ΕΙΧΕ με την μαμισια 6.1 rom ΑΘΛΙΟ GPS. Κλείδωνε μετά από 10-20 λεπτά ή καλύτερα ΑΦΟΥ φτάσεις στον προορισμό σου. Αφου του αλλαξα RADIO (όχι ROM) η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά αλλα εχω δει και καλύτερα να κλειδώνουν πολύ πιο γρηγορα. Επίσης ΔΕΝ ειμαι ικανοποιημένος από το WiFi του καθώς εχει πολύ κακή λήψη το δικό μου τουλάχιστον. Εχει επίσης πρόβλημα με "κρυφά" SSIDs. Θα δοκιμάσω ίσως καποια άλλη RADIO να δώ τι γίνεται.

 

Για οσους δεν καταλαβαίνουν radio είναι κάτι σαν drivers/ρύθμιση.

1. Mια μικρή διόρθωση (το είχα ήδη περιγράψει που για... άλλους λόγους διεγράφει από τους διαχειριστές). Τα WM 6.1 και Samsung shell δεν διαθέτουν Flight mode, αλλά στις ρυθμίσεις διαθέτουν πεδίο διαχείρισης ασύρματων συνδέσεων, όπου επιλέγουμε Phone Off (απενεργοποιούνται GSM/GPRS/3G και GPS - ναι στο όμνια οι εν λόγω δέκτες και πομποί κλείνουν ταυτόχρονα - με εργοστασιακή ROM).

Στο/α εκπληκτικό/ά SPB shells υπάρχει και η ανωτέρω επιλογή ξεχωριστά και Flight mode , με τη διαφορά ότι στο Flight mode απενεργοποιούνται ταυτόχρονα ΟΛΕΣ οι ασύρματες επικοινωνίες της συσκευής (GSM/GPRS/3G, bluetooth, Wi-Fi και GPS), κάτι που δεν είναι κατά την άποψη μου λάθος.

2. Δυστυχώς είναι γεγονός ότι τα περισσότερα Όμνια με Ελληνικές και όχι μόνο, εργοστασιακές Rom & Radio παρουσίασαν τέτοιες "απογοητευτικές" επιδόσεις (εγώ στο δεύτερο Ομνιάκι στάθηκα τυχερός και ακόμη και σήμερα είναι "μαμά" λειτουργώντας ανελλειπώς! ). Σίγουρα σε μια τέτοια περίπτωση η αλλαγή Radio θα βοηθήσει προφανώς. Πάραυτα (το έχω αναπτύξει και παλαιότερα εδώ), ιδιαίτερη προσοχή! Οι ανεπίσημες Radio ενδεχομένως επηρρεάζουν το δείκτη SAR (δείκτης ρυθμού απορρόφησης μη ιονίζουσας ακτινοβολίας από τον ανθρώπινο οργανισμό), καθότι επεμβαίνουν στις ρυθμίσεις των παραμέτρων λειτουργίας των πομποδεκτών της συσκευής (hardware), μέσω του software! Περαιτέρω λάβε υπόψη σου, ότι και την καλύτερη μεμονομένα Radio να βρεις , θα πρέπει να "παντρεύεται" σωστά και με κάποια σχετική Rom (πακέτο) , αλλά πρωτίστος και με το hardware (πλακέτα) της δικής σου συσκευής (όσο ίδια και να είναι τα εξαρτήματα τους, πάντα υπάρχουν ανοχές - γι'αυτό και υπάρχουν ξεχωριστές ρυθμίσεις για κάθε πλακέτα, αλλά και διαφορές στην απόδοση). Έτσι προκύπτουν και οι ανοχές μεταξύ διαφορετικών χρηστών, που ενώ δοκιμάζουν ίδιες εκδόσεις έχουν και διάφορα αποτελέσματα! ;)

Link to comment
Share on other sites

το omnia μου ΕΙΧΕ με την μαμισια 6.1 rom ΑΘΛΙΟ GPS. Κλείδωνε μετά από 10-20 λεπτά ή καλύτερα ΑΦΟΥ φτάσεις στον προορισμό σου. Αφου του αλλαξα RADIO (όχι ROM) η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά αλλα εχω δει και καλύτερα να κλειδώνουν πολύ πιο γρηγορα.

 

To μαμίσιο radio έχει ταχύτατο GPS (κλείδωμα μέσα σε δευτερόλεπτα με το iGo 8) αρκεί να χρησιμοποιεί κανείς το Enhanced GPS.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

το omnia μου ΕΙΧΕ με την μαμισια 6.1 rom ΑΘΛΙΟ GPS. Κλείδωνε μετά από 10-20 λεπτά ή καλύτερα ΑΦΟΥ φτάσεις στον προορισμό σου. Αφου του αλλαξα RADIO (όχι ROM) η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά αλλα εχω δει και καλύτερα να κλειδώνουν πολύ πιο γρηγορα. Επίσης ΔΕΝ ειμαι ικανοποιημένος από το WiFi του καθώς εχει πολύ κακή λήψη το δικό μου τουλάχιστον. Εχει επίσης πρόβλημα με "κρυφά" SSIDs. Θα δοκιμάσω ίσως καποια άλλη RADIO να δώ τι γίνεται.

 

Για οσους δεν καταλαβαίνουν radio είναι κάτι σαν drivers/ρύθμιση.

Αυτό που με ενδιέφερε πρώτα απ όλα, ήταν πάντα το GPS. (με τους δρόμους εγω είμαι απαράδεκτος)

Μετά από πολλές αλλαγές RADIO και έχοντας πάντα σαν γνώμονα το GPS κατέληξα στο PUIE1.

ΔΕΝ είναι το καλύτερο στη διαχείριση ενέργειας αλλά είναι ΜΑΚΡΑΝ το καλύτερο στο GPS! (Χρησιμοποιώ το Destinator)

Aυτό χρησιμοποιώ και τώρα.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

έχω την i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon (24.04.10) μπορει καποιος να μου προτεινει ενα .cab για να έχω ελληνικούς χαρακτηρές όταν γράφω μηνυμα?επεισης και μια λιστα με χρησιμα προγραμματα και γενικα προτασεις με το τι αξιζει να περασω?
Link to comment
Share on other sites

έχω την i908 ZUIF2 Vs. XBIJ1 WM 6.5.X build 23563 Manila2D V2 G-Carbon (24.04.10) μπορει καποιος να μου προτεινει ενα .cab για να έχω ελληνικούς χαρακτηρές όταν γράφω μηνυμα?επεισης και μια λιστα με χρησιμα προγραμματα και γενικα προτασεις με το τι αξιζει να περασω?

 

Έχεις λάβει ΡΜ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λάβει ΡΜ.

 

Τhanx.Ξερεισ γιατι ενω σαν operator εχω την wind αυτο οταν παει να κανει συνδεση στο ιντερνετ προσπαθει μεσω vodafone?ακομα και στο Νodata συνδεσεις vodafone βγαζει.

Επίσης ξαφνικα δεν μου κανει connection με το activesync...

Yπαρχει τροπος για να κλειδωνει πιο γρηγορα το gps?καπου ειχα δει νομιζω ενα τροπο πειραζοντας την registry

Εχεις φτιαξει θεματα για αυτη την ρομ?ή εχεισ βρει κανενα?

Σορρυ που σε εχω πρηξει

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

Τhanx.Ξερεισ γιατι ενω σαν operator εχω την wind αυτο οταν παει να κανει συνδεση στο ιντερνετ προσπαθει μεσω vodafone?ακομα και στο Νodata συνδεσεις vodafone βγαζει.

Επίσης ξαφνικα δεν μου κανει connection με το activesync...

Yπαρχει τροπος για να κλειδωνει πιο γρηγορα το gps?καπου ειχα δει νομιζω ενα τροπο πειραζοντας την registry

Εχεις φτιαξει θεματα για αυτη την ρομ?ή εχεισ βρει κανενα?

Σορρυ που σε εχω πρηξει

 

Προφανώς, έχει κρατήσει κάποια στοιχεία από προηγούμενη χρήση - είχες Vodafon;

Όταν φλασάρουμε, ΠΑΝΤΑ κάνουμε hard-reset ΠΡΙΝ... και ΜΕΤΑ το νέο φλασάρισμά μας, για ν' αποφεύγονται αυτά.

 

'Αμα ΔΕΝ σου κάνει connection με το activesync, κάτι έχεις κάνει, φίλε. ΑΥΤΟΣ είναι κι ο λόγος να τρέχει το activesync, να κάνει connection. Μήπως ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ Profile κι απλά το συνδέεις (μου 'χε συμβεί, γι' αυτό το λέω)...

 

Φυσικά και υπάρχει τρόπος να "λοκάρει" γρηγορότερα. Εδώ δες:

 

1. Make sure Omnia's External GPS settings as on defaults;

- GPS program port = COM3

- GPS Hardware port = COM9 and Bud rate = 4800

- Manage GPS Automatically

 

2. Extra data injection through Enhanced GPS

 

3. Here are registry editings

 

- HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver\Drivers\Samsung GPS Hardware\InputBufferSize: set from 4096 to 512

- HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver\Drivers\Samsung GPS Hardware\OutputBufferSize: set from 4096 to 512

- HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver\Drivers\Samsung GPS Hardware\SleepOnNoData: set from 100 to 0

- HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver\Drivers\Samsung GPS Hardware\RetryWaitOnError: set from 10000 to 0

 

- HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver\CurrentLogFile: set from CurrentLogFile to Blank (set string value to blank)

- HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver\OldLogFile: set from OldLogFile to Blank (set string value to blank)

 

- HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\GPS Intermediate Driver\Multiplexer\MaxBufferSize: set from 16384 to 1024

 

- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS\Accuracy set from 19 to 1

- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS\QOPDelay set from 12 to 1

- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS\RefreshRate set to 1 (default)

- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS\VAccuracy set from 0 to 1

 

4. Soft reset

 

5. Check and make sure above registry settings done properly, unless complete them proceed further!

 

6. Now you can check GPS reception; type in *#1472365# go into menu\views\ and click on "satellites info". Then go back into menu and click "get position". You will get a page with number of sats and the signal strength from each.

 

You should get GPS fixed within 2-3 minutes, even after soft re-set if you have a good GPS reception!

 

Eπίσης, ρίξε μια ματιά στα tips εδώ:

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=6621

 

Eπίσης, "τσέκαρε" και στο Modaco.com εκεί που σε έστειλα (στο thread μου), διότι έχει κι εκεί ΠΑΡΑ-ΠΑΡΑ πολλά κολπάκια και "καλούδια".

Όσο για themes, τα ΚΟΡΥΦΑΙΑ themes τα 'χει το Modaco, ψάξε εκεί. ΕΓΩ, έχω ανεβάσει ΔΙΚΟ μου θέμα για Manila2Dv2 στο Modaco. Αν πας στο προφίλ μου εκεί και πας στο tab "Favorites", θα βρεις το thread.

Link to comment
Share on other sites

To μαμίσιο radio έχει ταχύτατο GPS (κλείδωμα μέσα σε δευτερόλεπτα με το iGo 8) αρκεί να χρησιμοποιεί κανείς το Enhanced GPS.

ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν χρησιμοποιούμε το Enhanced GPS (Βελτιωμένο GPS), είναι απόλυτα λογικό να λοκάρει άμεσα, διότι πολύ απλά "κατεβάζει" από το διαδίκτυο ένα μικρό αρχειάκι ονόματι EXTRA, που περιέχει τις θέσεις των δορυφόρων στο σημείο που βρισκόμαστε. Έχει δε διάρκεια ισχύως (για το ίδιο σημείο) περίπου 24 ώρες. Αυτό σημαίνει πρακτικά τα εξής:

1. Εφόσον υπάρχει κάλυψη δικτύου κινητής, το σήμα του GPS δεν χάνετε πουθενά, ούτε σε τούνελ (αναννεώνεται το αρχειάκι μέσω του δικτύου του παρόχου υπολογίζοντας τη θέση μας από την κυψέλη GSM στην οποία βρισκόμαστε, ώστε να περιέχει τα ανάλογα δεδομένα θέσης των δορυφόρων)!

2. Ως ήδη αναφέρθηκε, από τη στιγμή που θα λάβει νέα δεδομένα, ο χρόνος κλειδώματος στίγματος, τείνει σε μερικά δευτερόλεπτα.

3. Υπάρχουν και ισχύουν οι αντίστοιχες χρεώσεις (όγκου/χρόνου) λήψεως δεδομένων από τον εκάστοτε πάροχο. Το αρχείο είναι πολύ μικρό, όμως το πόσο συχνά απαιτεί αυτόματη αναννέωση σε συνεχή χρήση είναι άγνωστο, κάτι που δε συμφέρει όσους δεν έχουν κάποιο προπληρωμένο πακέτο δεδομένων.

Μέση λύση είναι ή σύνδεση του Ομνια μέσω Active Sync΄σε υπολογιστή με σύνδεση Ίντερνετ, π.χ. πριν από ταξίδι, ενεργοποίηση του "Βελτιωμένου GPS", ώστε να γίνει "κατέβασμα" του Extra αρχείου (δωρεάν από τo PC μας) και μετά απενεργοποίηση της δυνατότητας. Έτσι με το που θα ξεκινήσουμε, επιλέγουμε το επιθυμητό πρόγραμμα πλοήγησης και θα λοκάρει άμεσα αφού θα δει τα δεδομένα του αρχείου Εxtra ;) .

 

Τέλος, εδώ και κάτι χρόνια έχω εδώ περιγράψει και ειδικά για όσους χρησιμοποιούν Destinator7, ότι η ιδανική ρύθμιση τόσο του Όμνια, όσο και του Dest7 αφορά ταχύτητα επικοινωνίας δέκτη με S/W τα 115200 bps (άφοβα-ο δέκτης του Όμνια δεν μπουκώνει και το Dest7 τη σηκώνει). Ακόμη και το iGO8 που δεν την αναγνωρίζει στις ρυθμίσεις του, λειτουργεί άψογα και ας λέει...

Όλα αυτά αφορούν τη μαμά και Ελληνικότατη Rom και Radio, χωρίς καμία μετατροπή!

Oι "μάγειρες" κάνουν... άλλα κόλπα! ;):p;)

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα του Enhanced GPS επαρκούν για επτά ημέρες, όχι 24 ώρες. Εγώ τα ανανεώνω μια-δυο φορές την εβδομάδα, όταν συνδέομαι στο wifi του σπιτιού, προφανώς εντελώς δωρεάν (έχω απενεργοποιήσει πλήρως συνδέσεις GSM με το NoData). Υπάρχει και επιλογή για αυτόματη ενημέρωση είτε μέσω Activesync όπως ήδη αναφέρθηκε (το οποίο προσωπικά δεν χρησιμοποιώ) είτε μέσω wifi όταν γίνουν expire τα τρέχοντα δεδομένα, αλλά προτιμώ την χειροκίνητη ανανέωση 1-2 φορές την εβδομάδα για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα είμαι ποτέ με expired δεδομένα. Η λύση του Enhanced GPS είναι για μένα σαφώς καλύτερη από αλλαγή radio, καθώς και το SAR μένει σε λογικά επίπεδα και δεν επηρεάζεται η πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας του Omnia.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα του Enhanced GPS επαρκούν για επτά ημέρες, όχι 24 ώρες. Εγώ τα ανανεώνω μια-δυο φορές την εβδομάδα, όταν συνδέομαι στο wifi του σπιτιού, προφανώς εντελώς δωρεάν (έχω απενεργοποιήσει πλήρως συνδέσεις GSM με το NoData). Υπάρχει και επιλογή για αυτόματη ενημέρωση είτε μέσω Activesync όπως ήδη αναφέρθηκε (το οποίο προσωπικά δεν χρησιμοποιώ) είτε μέσω wifi όταν γίνουν expire τα τρέχοντα δεδομένα, αλλά προτιμώ την χειροκίνητη ανανέωση 1-2 φορές την εβδομάδα για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα είμαι ποτέ με expired δεδομένα. Η λύση του Enhanced GPS είναι για μένα σαφώς καλύτερη από αλλαγή radio, καθώς και το SAR μένει σε λογικά επίπεδα και δεν επηρεάζεται η πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας του Omnia.

-Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου, εκτός της διάρκειας ισχύως των δεδομένων του Extra! Παρακαλώ, αυτό το 7 ημέρες, που ακριβώς το βρήκες; Το διάβασες κάπου, ή/και το δοκίμασες (με ψυχρή εκκίνηση του GPS, έστω την αμέσως επόμενη ημέρα και λοκάρισε άμεσα - εμένα απαιτεί αννανέωση στην πράξη). Στο γράφω, διότι και στα παλαιότερα PDA με GPS (πχ Artemis), υπήρχε σαφέστατη πληροφόρηση σε σχέση με την ισχύ των δεδομένων, λόγω της μεταβολής της θέσεως των δορυφόρων σε σχέση με τη γη (πηγή: αναζήτηση στο διαδίκτυο).

 

-Φυσικά και χωρίς ΑctiveSync , αλλά με οποιαδήποτε πηγή η συσκευή μας μπορεί να βρει σύνδεση ίντερνετ (με δωρεάν "τρόπο") , όπως πχ. ορθά ανέφερες με επικοινωνία μέσω Wi-Fi, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ακόμη και μέσω GSM/GPRS/3G εφόσον κάποιος έχει δωρεάν πακέτο για όγκο/χρόνο DATA. Εδώ είναι η αλήθεια ότι την ψιλοπάτησαν οι Κορεάτες (ευρέως είχε συζητηθεί από χρήστες σε ουκ ολίγες χώρες...), διότι το δημιούργημα τους βασίστηκε υπέρ-φιλόδοξα, στο ότι ο χρήστης θα χρησιμοποιεί τη συγκεκριμένη λειτουργία και άρα δεν θα αντιμετωπίσει κανένα θέμα με τον αρχικό χρόνο κλειδώματος του στίγματος... μέγα σφάλμα! Δεν υπολόγιζαν στην οικονομική κρίση της Ευρωζώνης!!! :rolleyes::lol::rolleyes:

 

-Eννοείτε ότι για να αλλάξει κανείς Radio, ισχύουν αυτά που και εσύ και εγώ γράψαμε... με μια "σχετική" εξαίρεση τις όποιες διαφορετικές εργοστασιακές εκδόσεις (για όσους όντως προκύπτουν θέματα χείριστης απόδοσης), που σίγουρα είναι πολύ πιο κοντά στις ιδανικές ρυθμίσεις εκπομπής (=>ακτινοβολίας) / λήψης / διαχείρησης ισχύως, οπότε η "ανοχή" περιορίζετε ;) Διαφορετικά καίνε πιο γρήγορα λίγα εγκεφαλικά κύτταρα παραπάνω... :lol::p:lol:

 

Και μιας και πιάσαμε πάλι λόγο περί GPS, έχει χρησιμοποιήσει κανείς υπηρεσία TMC στο Ομνιάκι (ναι, το κάνει και αυτό μέσω του ενσωματωμένου του δέκτη FM RDS-χωρίς αγορά/χρήση άλλου δέκτη!) . Οι Garmin, iGO (DIS) και νομίζω και η Mio τώρα (ίσως και άλλοι), το προσφέρουν δωρεάν (χωρίς συνδρομή για κλειδιά!) και τουλάχιστον από τον Galaxy 92 & Athens DJ 95.2 (για Αθήνα & iGO8).

Το Garmin XT (για WM) δυστυχώς δεν θα διαθέσει μάλλον πλέον έκδοση υποστήριξης για TMC... Το iGO8 όμως καματεύει και με ΤΜC στα WM PDA!!!

Αν γενικά κάποιος έχει ασχοληθεί σχετικά και ξέρει περισσότερα, ας ενημερώσει και εμάς (γνωρίζω ήδη αρκετά-το έχω ενεργοποιήσει και έχω ακόμη κάποια "άλυτα" θεματάκια...)

Edited by cps424
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν χρησιμοποιούμε το Enhanced GPS (Βελτιωμένο GPS), είναι απόλυτα λογικό να λοκάρει άμεσα, διότι πολύ απλά "κατεβάζει" από το διαδίκτυο ένα μικρό αρχειάκι ονόματι EXTRA, που περιέχει τις θέσεις των δορυφόρων στο σημείο που βρισκόμαστε. Έχει δε διάρκεια ισχύως (για το ίδιο σημείο) περίπου 24 ώρες. Αυτό σημαίνει πρακτικά τα εξής:

1. Εφόσον υπάρχει κάλυψη δικτύου κινητής, το σήμα του GPS δεν χάνετε πουθενά, ούτε σε τούνελ (αναννεώνεται το αρχειάκι μέσω του δικτύου του παρόχου υπολογίζοντας τη θέση μας από την κυψέλη GSM στην οποία βρισκόμαστε, ώστε να περιέχει τα ανάλογα δεδομένα θέσης των δορυφόρων)!

2. Ως ήδη αναφέρθηκε, από τη στιγμή που θα λάβει νέα δεδομένα, ο χρόνος κλειδώματος στίγματος, τείνει σε μερικά δευτερόλεπτα.

3. Υπάρχουν και ισχύουν οι αντίστοιχες χρεώσεις (όγκου/χρόνου) λήψεως δεδομένων από τον εκάστοτε πάροχο. Το αρχείο είναι πολύ μικρό, όμως το πόσο συχνά απαιτεί αυτόματη αναννέωση σε συνεχή χρήση είναι άγνωστο, κάτι που δε συμφέρει όσους δεν έχουν κάποιο προπληρωμένο πακέτο δεδομένων.

Μέση λύση είναι ή σύνδεση του Ομνια μέσω Active Sync΄σε υπολογιστή με σύνδεση Ίντερνετ, π.χ. πριν από ταξίδι, ενεργοποίηση του "Βελτιωμένου GPS", ώστε να γίνει "κατέβασμα" του Extra αρχείου (δωρεάν από τo PC μας) και μετά απενεργοποίηση της δυνατότητας. Έτσι με το που θα ξεκινήσουμε, επιλέγουμε το επιθυμητό πρόγραμμα πλοήγησης και θα λοκάρει άμεσα αφού θα δει τα δεδομένα του αρχείου Εxtra ;) .

 

Τέλος, εδώ και κάτι χρόνια έχω εδώ περιγράψει και ειδικά για όσους χρησιμοποιούν Destinator7, ότι η ιδανική ρύθμιση τόσο του Όμνια, όσο και του Dest7 αφορά ταχύτητα επικοινωνίας δέκτη με S/W τα 115200 bps (άφοβα-ο δέκτης του Όμνια δεν μπουκώνει και το Dest7 τη σηκώνει). Ακόμη και το iGO8 που δεν την αναγνωρίζει στις ρυθμίσεις του, λειτουργεί άψογα και ας λέει...

Όλα αυτά αφορούν τη μαμά και Ελληνικότατη Rom και Radio, χωρίς καμία μετατροπή!

Oι "μάγειρες" κάνουν... άλλα κόλπα! ;):p;)

 

Πολύ σωστά όλα αυτά. Προσοχή στο "Βελτιωμένου GPS", εκτός κι αν θέλετε να το ρυθμίσετε να κάνει συχρονισμό ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ συνδέετε το ΟΜΝΙΑκι με καλώδιο (και να κρατάτε έτσι τις ρυθμίσεις για ΛΙΓΕΣ μέρες - και μετά ξανά τα ίδια). Αλλά, όπως αναφέρεται κι εδώ, υπάρχουν ένα σορό tweaks που έχουν γίνει για το ΟΜΝΙΑ, για να λοκάρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

-Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου, εκτός της διάρκειας ισχύως των δεδομένων του Extra! Παρακαλώ, αυτό το 7 ημέρες, που ακριβώς το βρήκες; Το διάβασες κάπου, ή/και το δοκίμασες (με ψυχρή εκκίνηση του GPS, έστω την αμέσως επόμενη ημέρα και λοκάρισε άμεσα - εμένα απαιτεί αννανέωση στην πράξη).

 

Την ισχύ των δεδομένων του Extra την γράφει στην σχετική σελίδα του Omnia. Κάτω από το κουμπάκι "XTRA Data Download" αναγράφει Download time και Valid time, σε πόσο χρόνο δηλαδή θα λήξουν τα δεδομένα. Κάθε φορά που κάνω ανανέωση, το Valid time πάει στις 7 ημέρες. Και ναι, έχω άμεσο κλείδωμα όσο τα δεδομένα δεν έχουν λήξει, δεν είμαι σίγουρος όμως πότε κάνει cold start το GPS. Κάθε φορά που ανοίγει το iGO ή κάθε φορά που ανοίγει το τηλέφωνο; Γιατί το τηλέφωνο δεν το κλείνω ποτέ.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Την ισχύ των δεδομένων του Extra την γράφει στην σχετική σελίδα του Omnia. Κάτω από το κουμπάκι "XTRA Data Download" αναγράφει Download time και Valid time, σε πόσο χρόνο δηλαδή θα λήξουν τα δεδομένα. Κάθε φορά που κάνω ανανέωση, το Valid time πάει στις 7 ημέρες. Και ναι, έχω άμεσο κλείδωμα όσο τα δεδομένα δεν έχουν λήξει, δεν είμαι σίγουρος όμως πότε κάνει cold start το GPS. Κάθε φορά που ανοίγει το iGO ή κάθε φορά που ανοίγει το τηλέφωνο; Γιατί το τηλέφωνο δεν το κλείνω ποτέ.

 

Λοιπόν εδώ υπάρχει ένα θεματάκι! Στα αντίστοιχα δικά μου πεδία (του Όμνια), γραμμένα στα Ελληνικά υπάρχουν οι εξής μόνο επιλογές:

 

-Ενεργοποίηση XTRA (Ενεργοποίηση - Απενεργοποίηση)

-Αυτόματη λήψη (Ενεργοποίηση - Απενεργοποίηση)

-Διάστημα λήψης (Ώρα): 24 (προτεινόμενο από το Όμνια)

-("κουμπί") Λήψη δεδομένων XTRA (ενεργή επιλογή μόνο εφόσον έχει ενεργοποιηθεί η πρώτη και αφορά την άμεση και χειροκίνητη λήψη του αρχείου)

 

=>πουθενά ΔΕΝ μου αναφέρει κάτι περί χρόνου ισχύως (valid time) και ούτε εμφανίζετε κάτι σχετικό μετά την ολοκλήρωση λήψης του αρχείου! :wacko:

 

->Ψυχρή εκκίνηση GPS όντως εννοούμε όταν πρωτοενεργοποιήσουμε τη συσκευή (αν ήταν σβηστή), ή προκληθεί soft reset (γενικά για τον οποιοδήποτε λόγο επαναφόρτωσης των Windows). Aπό τη στιγμή που στο δικό μου έχει γίνει έστω και μία φορά αρχικό κλείδωμα (συνήθης μέσος χρόνος ~2 λεπτά) και εφόσον δεν έχει επακολουθήσει κάποια επαννεκίνηση, τότε στην οποιαδήποτε χρήση προγράμματος πλοήγησης (warm start), κλειδώνει σε σχεδόν μηδενικό χρόνο, χωρίς καν να έχει χρησιμοποιηθεί καθόλου η λειτουργία του "Βελτιωμένου GPS". Eξαίρεση μόνο αν έχω μετακινηθεί αρκετά από το σημείο στο οποίο έκλεισα για τελευταία φορά το πρόγραμμα πλοήγησης (Dest7, GarminXT, iGO8, Miomap, MioV3 Digiwalker), ή πυξίδων GPS (GpsCompass,GPS Dashboard). :D

Ε, υπάρχουν και οι περιπτώσεις που μουλαρώνει, όποτε ένα resetaki είναι αναγκαίο που και που! ;)

Αντίθετα αν έχω κατεβάσει το αρχειάκι Εxtra, τότε ο αρχικός μου χρόνος κλειδώματος (σε ψυχρή εκκίνηση) μειώνετε σε σχεδόν ακαριαίο , αλλά μόνο για το τρέχων 24ωρο. Την επομένη, αν δεν το αννανεώσω, είναι σαν να μην υπάρχει και μερικές φορές έχω παρατηρήσει ότι αυξάνετε και ο μέσος μου αρχικός χρόνος (~4-5 λεπτά). Το τελευταίο βέβαια, είναι λογικό, αλλά αυθαίρετο συμπέρασμα, καθότι τόσο η κατάσταση της ατμόσφαιρας, το σημείο, η ώρα και ένα σωρό άλλοι παράγοντες επιρεάζουν τη λήψη, που κατά το αρχικό ειδικά κλείδωμα (cold start) απαιτείται να είναι το δυνατό εξαιρετική! Από την άλλη το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές και έτσι αποφεύγω τη λειτουργία αυτή, ή διαγράφω το αρχείο από τη μνήμη της συσκευής και όλα έχουν και πάλι καλώς! (αν δεν βρω τρόπο να το αναννεώσω,εκεί που θα είμαι). :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδώ υπάρχει ένα θεματάκι! Στα αντίστοιχα δικά μου πεδία (του Όμνια), γραμμένα στα Ελληνικά υπάρχουν οι εξής μόνο επιλογές:

 

-Ενεργοποίηση XTRA (Ενεργοποίηση - Απενεργοποίηση)

-Αυτόματη λήψη (Ενεργοποίηση - Απενεργοποίηση)

-Διάστημα λήψης (Ώρα): 24 (προτεινόμενο από το Όμνια)

-("κουμπί") Λήψη δεδομένων XTRA (ενεργή επιλογή μόνο εφόσον έχει ενεργοποιηθεί η πρώτη και αφορά την άμεση και χειροκίνητη λήψη του αρχείου)

 

=>πουθενά ΔΕΝ μου αναφέρει κάτι περί χρόνου ισχύως (valid time) και ούτε εμφανίζετε κάτι σχετικό μετά την ολοκλήρωση λήψης του αρχείου! :wacko:

 

Ναι, έπρεπε να αναφέρω ότι η μαμίσια ROM μου είναι αγγλική (PDA: i900DXIA5/DXIA5, PHONE i900DXIA2, νομίζω από Σιγκαπούρη παλιότερα που το είχα ψάξει), το Omnia το πήρα μεταχειρισμένο από φίλο που ταξιδεύει συχνά εξωτερικό και το είχε αγοράσει σε κάποιο ταξίδι του. Σε εμένα οι επιλογές που εμφανίζονται στην οθόνη ρυθμίσεων XTRA είναι:

  • XTRA Enable (Enable/Disable)
  • Auto Download (when data is expired και/ή when connected to PC via ActiveSync)
  • SNTP Server (συνδέεται σε SNTP server για ταχύτερο κλείδωμα)
  • XTRA Data Download (κουμπάκι)
  • Download time (πότε έγινε λήψη δεδομένων)
  • Valid time (σε πόσο χρόνο λήγουν τα δεδομένα)

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έπρεπε να αναφέρω ότι η μαμίσια ROM μου είναι αγγλική (PDA: i900DXIA5/DXIA5, PHONE i900DXIA2, νομίζω από Σιγκαπούρη παλιότερα που το είχα ψάξει), το Omnia το πήρα μεταχειρισμένο από φίλο που ταξιδεύει συχνά εξωτερικό και το είχε αγοράσει σε κάποιο ταξίδι του. Σε εμένα οι επιλογές που εμφανίζονται στην οθόνη ρυθμίσεων XTRA είναι:

  • XTRA Enable (Enable/Disable)
  • Auto Download (when data is expired και/ή when connected to PC via ActiveSync)
  • SNTP Server (συνδέεται σε SNTP server για ταχύτερο κλείδωμα)
  • XTRA Data Download (κουμπάκι)
  • Download time (πότε έγινε λήψη δεδομένων)
  • Valid time (σε πόσο χρόνο λήγουν τα δεδομένα)

Τυχερούλη! :up:

Μία ακόμη διαφορά και πάντα προς το καλύτερο, των Αγγλικών με τις Ελληνικές Rom... :bow:

Link to comment
Share on other sites

Τυχερούλη! :up:

Μία ακόμη διαφορά και πάντα προς το καλύτερο, των Αγγλικών με τις Ελληνικές Rom... :bow:

 

Εγώ φωνάζω εδώ και χρόνια και με χλευάζουν γι' αυτό - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, ΛΟΓΙΚΑ, οι ΑΓΓΛΙΚΕΣ ρομ ήταν... είναι και θα παραμείνουν ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ απ' τις ελληνικές! Τέλος!... Και υπάρχει εξήγηση: ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ αγορές είναι η αμερικάνικη & η κινέζικη! Ενώ η ελληνική, είναι μια απ' τις μικρότερες αγορές (και πληθυσμιακά) στο κόσμο, ενώ (το ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ!) αυτοί που ασχολούνται με την μετατροπή μιας ρομ από αγγλική σ' ελληνική είναι... ΕΛΛΗΝΕΣ, οι οποίοι (όπως σ' όλο το σύστημα/κοινωνία μας) το μόνο που τους ενδιαφέρει (κυρίως) είναι να τσεπώσουν τα χρήματα της συμβάσεως/συμβολαίου για την μετατροπή!!!

Δείτε π.χ. αλλού, στο FIFA Ή το PRO EVOLUTION, τις επίσημε ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ εκδόσεις. ΜΑΠΑ εκδόσεις, σε σχέση με τις αγγλικές, με λάθη, με κολλήματα κτλ. Πρέπει να βγει μετά π.χ. κάποιο ολοκληρωμένο patch (WEHellas) να κάνει το παιχνίδι καλό - αλλά π.χ η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ περιγραφή παραμένει.

 

Χωνέψτε το. Η αμερικάνικη & κινέζικη αγορά, είναι οι Νο1 στο κόσμο. Άρα και οι εκδόσεις ΚΑΙ των μοντέλων ΚΑΙ των shoftware που απευθύνονται για εκεί είναι καλύτερες, διότι πολύ απλά οι περισσότερες ΒΕΤΑ εκδόσεις και όλα τα τεστ, γίνονται γι' αυτές τις αγορές...

Εμείς εδώ, κινέζικα "μάλλον" δεν ξέρουμε. Ξέρουμε (λέμε τώρα!) αγγλικά. Οπότε, οφείλουμε να αγοράζουμε μοντέλα/προγράμματα/λειτουργικά κτλ. για την αμερικάνικη αγορά και είτε μόνοι μας (δύσκολο οι περισσότεροι από 'μάς) είτε από άλλους που θα περιμένουμε, να βάλουμε patch-άκια (π.χ. σε ρομ κινητού, ελληνικό πληκτρολόγιο), για να διευκολύνουμε τη ζωή μας.

 

Τελευταίο παράδειγμα σ' όσα λέω;... Το κινητό ΗΤC HD2 Leo, ένα απ' τα κορυφαία smartphones που βγήκαν ποτέ! Με μια "μικρή" διαφορά: Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ έκδοση του Leo, είναι ΜΑΚΡΑΝ ΠΙΟ καλύτερη απ' την ευρωπαϊκή, στα ΙΔΙΑ περίπου χρήματα! (Γι' αυτό κι έκανα αγώνα μεγάλο και έρευνα, να καταφέρω να βρω αμερικάνικο - αλλιώς δεν θα το αγόραζα, πιθανόν).

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.θα ηθελα καποιος να μου πει για το samsung omnia sgh-i900 πως εγκαθιστω παιχνιδια στο κινητο,ειτε ειναι java ειτε ειναι απλα παιχνιδια.Το ιδιο θα ηθελα για το πως εγκαθιστω διαφορα προγραμματα!Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...