Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(Εκτός του ότι κυκλοφορεί ένα επαναστατικό screen-shell που το τοποθετείς κι έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΗ ευαισθησία και από iPhone!)

Δηλαδή με τον αέρα θα κάνει?? :lol: :lol: :p Τι μας λέτε παιδιά, ναι μπορεί να γίνει σαν την οθόνη του iPhone αλλά όχι καλύτερη. Με το παραμικρό άγγιγμα κάνει, αυτή που λες θα κάνει με τον αέρα?? Έλεος... Πείτε μας τώρα ότι έχει και το scrolling του iPhone. Επίσης δεν είναι καλό αυτό με την οδοντογλυφίδα καλύτερα να δοκιμάσεις την λύση που έδωσε ο φίλος πιο πάνω.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή με τον αέρα θα κάνει?? :lol: :lol: :p Τι μας λέτε παιδιά, ναι μπορεί να γίνει σαν την οθόνη του iPhone αλλά όχι καλύτερη. Με το παραμικρό άγγιγμα κάνει, αυτή που λες θα κάνει με τον αέρα?? Έλεος... Πείτε μας τώρα ότι έχει και το scrolling του iPhone. Επίσης δεν είναι καλό αυτό με την οδοντογλυφίδα καλύτερα να δοκιμάσεις την λύση που έδωσε ο φίλος πιο πάνω.

 

+1 . το εχω αλλαξει κι εγω στο ΟΜΝΙΑ μου κι εχω δει τεραστια διαφορα.... αλλα μην υπερβαλουμε κιολας :lol:

Link to comment
Share on other sites

+1 . το εχω αλλαξει κι εγω στο ΟΜΝΙΑ μου κι εχω δει τεραστια διαφορα.... αλλα μην υπερβαλουμε κιολας :lol:

 

παιδια για ποιο screen shell μιλατε? υπαρχει κανενα λινκ να το δω? με ενδιαφερει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια για ποιο screen shell μιλατε? υπαρχει κανενα λινκ να το δω? με ενδιαφερει...

 

καλησπερα :) διαβασε εδω http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=11371 το θεματακι και θα βρεις οτι χρειαζεσε :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα :) διαβασε εδω http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=11371 το θεματακι και θα βρεις οτι χρειαζεσε :D

 

ενδιαφερων...νασαι καλα nektaria ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

με το:

1.καλέστε το *#1546792*#

2.επιλέξτε Preconfiguration

3.βάλτε τον κωδικό *#81230*#

4.επιλέξτε για default operator Singapore''

 

μπορω να περασω ετσι ρομ απο samsung.com ???

αυτη να κολλησει το update δυσκολο?

 

γιατι ο μονος λογος που δε περναω rom εδω & 2 μηνες ειναι γιατι & στα 2 service μου ειπαν οτι δεν αναλαμβανουν μπρικαρισμενα ομνια & οτι μαλλον δε 8α βγει αλλη ρομ ΚΟΤΕ. Cosmote BDHJ1 exo.

 

επισης καποιος ειχε γραψει οτι στο Γερμανο του αλλαξανε κολλημενο απο ρομ ομνια. εμενα μου ειπαν οτι πια πανε στα service της samsung για ελεγχο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! πως μπορω να βρω flash player;; καποια link-sites δεν τα ανοιγει.ακομα κ το youtube που λεει ο λογος δεν υποστηριζεται λεει!!:worry:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τον αέρα θα κάνει?? :lol: :lol: :p Τι μας λέτε παιδιά, ναι μπορεί να γίνει σαν την οθόνη του iPhone αλλά όχι καλύτερη. Με το παραμικρό άγγιγμα κάνει, αυτή που λες θα κάνει με τον αέρα?? Έλεος... Πείτε μας τώρα ότι έχει και το scrolling του iPhone. Επίσης δεν είναι καλό αυτό με την οδοντογλυφίδα καλύτερα να δοκιμάσεις την λύση που έδωσε ο φίλος πιο πάνω.

 

Καταρχάς, πιτσιρίκο απ' τη Κύπρο (τυγχάνω κοντά 40άρης, γι' αυτό σ' αποκαλώ έτσι), ΠΡΩΤΑ ΕΛΕΓΞΕ αυτό που λέει κάποιος αν είναι ΑΛΗΘΕΣ και μετά ΧΛΕΥΑΣΕ ΤΟ!

Δυο αδέλφια φίλοι μου (30+ "Μαίων" κι εκείνοι), ο ένας έχει το ΟΜΝΙΑ (απ' τον Δεκέμβρη, με ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ελληνική ROM) και ο άλλος το iPhone (ΟΧΙ το καινούργιο, το πρώτο που βγήκε)... Με την screen-shell αυτή που αγόρασε απ' το ebay και την "φόρεσε" στο ΟΜΝΙΑ, ήταν ΠΑΡΑΣΑΓΚΑΣ καλύτερη η ευαισθησία της οθόνης του, απ' το iPhone του αδελφού του!

Επίσης... ΥΠΟΘΕΤΩ... ότι απ' το να "πειράξεις" τη registry κι ενδεχομένως να τα κάνεις "τουτάνα" στο λειτουργικό (εφόσων κι αν δεν ξέρεις καλά από tweaks), ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ ήταν αυτό που πρότεινα με την οδοντογλυφίδα κι έχω δοκιμάσει και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

Αυτά...

Δεν κάνει κακό, φιλαράκο, να ΨΑΧΝΕΙΣ και να ΕΛΕΓΧΕΙΣ πρώτα μια πληροφορία πριν τη χλευάσεις.

Επίσης, δείχνεις έλλειψη αγωγής/τρόπων, με το να κοροϊδεύεις τους άλλους, έτσι χωρίς λόγο και μάλιστα δίχως να σου 'χουν δώσει το λόγο για να τους κοροϊδέψεις...

Αυτά και τέλος...

Συγγνώμη, moderators, για το off-topic.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, πιτσιρίκο απ' τη Κύπρο (τυγχάνω κοντά 40άρης, γι' αυτό σ' αποκαλώ έτσι), ΠΡΩΤΑ ΕΛΕΓΞΕ αυτό που λέει κάποιος αν είναι ΑΛΗΘΕΣ και μετά ΧΛΕΥΑΣΕ ΤΟ!

Δυο αδέλφια φίλοι μου (30+ "Μαίων" κι εκείνοι), ο ένας έχει το ΟΜΝΙΑ (απ' τον Δεκέμβρη, με ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ελληνική ROM) και ο άλλος το iPhone (ΟΧΙ το καινούργιο, το πρώτο που βγήκε)... Με την screen-shell αυτή που αγόρασε απ' το ebay και την "φόρεσε" στο ΟΜΝΙΑ, ήταν ΠΑΡΑΣΑΓΚΑΣ καλύτερη η ευαισθησία της οθόνης του, απ' το iPhone του αδελφού του!

Επίσης... ΥΠΟΘΕΤΩ... ότι απ' το να "πειράξεις" τη registry κι ενδεχομένως να τα κάνεις "τουτάνα" στο λειτουργικό (εφόσων κι αν δεν ξέρεις καλά από tweaks), ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ ήταν αυτό που πρότεινα με την οδοντογλυφίδα κι έχω δοκιμάσει και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

Αυτά...

Δεν κάνει κακό, φιλαράκο, να ΨΑΧΝΕΙΣ και να ΕΛΕΓΧΕΙΣ πρώτα μια πληροφορία πριν τη χλευάσεις.

Επίσης, δείχνεις έλλειψη αγωγής/τρόπων, με το να κοροϊδεύεις τους άλλους, έτσι χωρίς λόγο και μάλιστα δίχως να σου 'χουν δώσει το λόγο για να τους κοροϊδέψεις...

Αυτά και τέλος...

Συγγνώμη, moderators, για το off-topic.

Δηλαδή με τον αέρα κάνει τελικά. Ok ok δεν συνεχίζω άλλο...

 

edit: Δεν ήθελα να κοροϊδέψω και συγγνώμη αν το πήρες έτσι αλλά να το διαψεύσω ήθελα αφού ακούγεται ψέμα. H nektaria πιο πάνω είπε ότι το έβαλε και είδε τεράστια διαφορά όμως όχι όπως τα λες εσύ

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

2 αποριες

Τωρα τελευταια οταν καλώ καποιον αντι για το κλασσικο "τουτ" οταν χτυπαει, κανει ενα πιο ηλεκτρονικο παρομοιο χτυπο που ακουγεται και πιο λιγο.Αν εχει καποιο καποια ιδεα αν φταιει το κινητο ή οχι ας πει..

Και 2ον, θελω να παρω ενα bluetooth ακουστικο, οποιο και να παρω της samsung θαμαι οκ ετσι?

Link to comment
Share on other sites

2 αποριες

Τωρα τελευταια οταν καλώ καποιον αντι για το κλασσικο "τουτ" οταν χτυπαει, κανει ενα πιο ηλεκτρονικο παρομοιο χτυπο που ακουγεται και πιο λιγο.Αν εχει καποιο καποια ιδεα αν φταιει το κινητο ή οχι ας πει..

Και 2ον, θελω να παρω ενα bluetooth ακουστικο, οποιο και να παρω της samsung θαμαι οκ ετσι?

 

για το 2ο οποιοδηποτε bluetooth ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

2 αποριες

Τωρα τελευταια οταν καλώ καποιον αντι για το κλασσικο "τουτ" οταν χτυπαει, κανει ενα πιο ηλεκτρονικο παρομοιο χτυπο που ακουγεται και πιο λιγο.Αν εχει καποιο καποια ιδεα αν φταιει το κινητο ή οχι ας πει..

Και 2ον, θελω να παρω ενα bluetooth ακουστικο, οποιο και να παρω της samsung θαμαι οκ ετσι?

 

καλησπερα. αφου θα παρεις τωρα δωσε κατι παραπανω για ακουστικο που υποστηριζει το A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) για να "στειλεις" τον ηχο στο ακουστικο στεροφωνικα. επισης εαν θελεις να παρεις τωρα ακουστικα bt handsfree καλο θα ειναι να ψαξεις για καποια που υποστηριζουν το AVRCP ( Audio/Video Remote Control Profile) για να μπορεις να χειριζεσε και την μουσικη απο το bt handsfree (stop, play επομενο-προηγουμενο κομματι κλπ.) χωρις καν να βγαζεις το ΟΜΝΙΑ απο την τσεπη :)

Link to comment
Share on other sites

2 αποριες

Τωρα τελευταια οταν καλώ καποιον αντι για το κλασσικο "τουτ" οταν χτυπαει, κανει ενα πιο ηλεκτρονικο παρομοιο χτυπο που ακουγεται και πιο λιγο.Αν εχει καποιο καποια ιδεα αν φταιει το κινητο ή οχι ας πει..

Και 2ον, θελω να παρω ενα bluetooth ακουστικο, οποιο και να παρω της samsung θαμαι οκ ετσι?

 

2ον:

I strongly suggest: D-Clip Radio from i-tech

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 αποριες

Τωρα τελευταια οταν καλώ καποιον αντι για το κλασσικο "τουτ" οταν χτυπαει, κανει ενα πιο ηλεκτρονικο παρομοιο χτυπο που ακουγεται και πιο λιγο.Αν εχει καποιο καποια ιδεα αν φταιει το κινητο ή οχι ας πει..

ο χαμηλος ηχος της αναμονης συμβαινει οταν καλεις cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορεις να βαλεις δικο σου ηχο στο ξυπνητηρι???
Πήγαινε στο http://www.omniacs.net και θα δεις πως γίνεται κι αυτό.;)
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

ο χαμηλος ηχος της αναμονης συμβαινει οταν καλεις cosmote?

 

Συνήθες αν από wind (που έχουμε εμείς ως πάροχο) καλούμε προς cosmote,εδώ και πολύ καιρό ακούγετε δυνατά (νορμάλ) μόνο ο πρώτος τόνος. Το ίδιο αντιμετώπισα και με την προηγούμενη συσκευή μου (Motorola RAZR V6 maxx).

Σε κλήσεις προς όλα τα άλλα δίκτυα (κινητής,ή σταθερά) όλα έχουν καλώς.

Προφανώς δικτυακό θέμα...τώρα πως τι και γιατί,άγνωστον!!!

:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 3.5 χρόνια συμβίωσης ΜΙΟ Α701 πήρα και εγω το OMNIA.

Ειναι τόσο αργή η συνδεση στο Destinator (ευρεση δορυφόρων) η κάτι πρέπει να κάνω (com 3 -57600 ok)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 3.5 χρόνια συμβίωσης ΜΙΟ Α701 πήρα και εγω το OMNIA.

Ειναι τόσο αργή η συνδεση στο Destinator (ευρεση δορυφόρων) η κάτι πρέπει να κάνω (com 3 -57600 ok)

 

Τα γνωστά για 4η? φορά...

 

<<Έχουμε και λέμε: Για Ελληνικής rom Omnia κάνουμε τα εξής: Κύριο μενού->Ρυθμίσεις->Σύστημα->Εξωτερικό GPS---->>Πεδίο Προγράμματα επιλέγουμε θύρα COM3->Πεδίο Υλικό επιλέγουμε θύρα COM9 και ταχύτητα 115200->Πεδίο Πρόσβαση έχουμε απαραιτήτως κλικαρισμένη την αυτόματη διαχείρηση GPS και τέλος πατάμε οπωσδήποτε οκ πάνω αριστερά!

Πάμε ξανά στο Destinator7 ->Επιλογές->Ρυθμίσεις->Σήμα GPS->Ρύθμιση και κοιτάμε αν η ταχύτητα επικοινωνίας είναι και εκεί στα 115200 (θεωρώντας ότι ήδη έκανες τη σχετική ρύθμιση και στη συσκευή,βάση των προηγούμενων οδηγιών μου). Αν όχι, την επιλέγουμε χειροκίνητα και πατάμε απαραίτητα το "ΟΚ" κάτω δεξιά και όχι το "Πίσω"!!! Αν και εκεί δείχνει σωστό, δοκίμασε ξανά μετά από soft reset (κρυφό πλήκτρο δίπλα στο ON-OFF) και πάντα σε ανοιχτό χώρο εν στάση χωρίς φυσικά/τεχνητά εμπόδια προς τον ουρανό,με το άνω μέρος της συσκευής τελείως ακάλυπτο (πχ.χέρι,θήκη) και στραμένο προς αυτόν (Αν και έτσι πάλι καθυστερεί τόσο πολύ, θεωρώ ότι θα πρέπει να ψάξεις στα σχετικά post τόσο εδώ,όσο και στα http://www.omniacs.net και http://www.bytheway.gr ).Στο δικό μου αρχής εξ αρχής,ήταν η μόνη ρύθμιση που άλλαξα και λειτούργησε άψογα χωρίς καμία περαιτέρω ενέργεια!

 

(Στο Destinator7 ->Επιλογές->Ρυθμίσεις->Σήμα GPS->Ρύθμιση->Αυτόματη αναζήτηση και θα πρέπει να λάβουμε το μύνημα Έγινε σύνδεση του GPS (σημαίνει ότι το πρόγραμμα συνδέθηκε με το Hardware του OMNIA και όχι ότι βρήκε δορυφόρους!)->πατάμε οκ και μας επιστρέφει στο πεδίο "Ρυθμισ. σύνδ." Εδώ προσοχή πατάμε απαραίτητα το "ΟΚ" κάτω δεξιά και όχι το "Πίσω"!!! Τότε μας δείχνει το πεδίο με τους δορυφόρους,όπου στο άνω μέρος της οθόνης πρέπει να έχουμε το μύνημα "Έγινε σύνδεση του GPS". Βγαίνουμε σε καθαρό ουρανό,περιμένουμε μέχρι να δούμε μετά από λίγο ότι η συσκευή κάνει ανίχνευση δορυφόρων (από τις άσπρες/πράσινες μπάρες στην εικόνα από κάτω) και περιμένουμε μέχρι να βρει δεδομένα στίγματος και υψομέτρου στη δεξιά στήλη. Αυτό σημαίνει ότι ο δέκτης σου και το πρόγραμμα σου "έχουν κλειδώσει".).

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ,,, ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ !!!!!!!

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά για 4η? φορά...

 

Σε ευχαριστώ γιά την άμμεση απάντηση αυτά εχω κάνει αλλά τα 5 λεπτά που θέλει να βρεί τους δορυφόρους το θεωρώ πολύ μεγάλο σε σχέση με το ΜΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

To gps του omnia δυστυχώς δεν είναι σαν του mio ή των e-ten.Βέβαια αν βάλεις άλλο radio θα βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά για 4η? φορά...

 

Σε ευχαριστώ γιά την άμμεση απάντηση αυτά εχω κάνει αλλά τα 5 λεπτά που θέλει να βρεί τους δορυφόρους το θεωρώ πολύ μεγάλο σε σχέση με το ΜΙΟ.

 

Στη δική μου συσκευή συνήθης χρόνος αρχικού κλειδώματος (μετά από On-Off/Soft Reset) είναι το 1'-1,5' με ακίνητη τη συσκευή και περί τα 5΄ εν κινήσει (πάντα και μόνο με το Dest7 λόγω των 115200bps).

Αν όμως είχες 5΄ με ρύθμιση στα 57600 που αρχικά ανέφερες,αν ρύθμισες στα 115200 θα πρέπει να είσαι κοντά στα 2-2,5΄.

Και όπως προείπα αν και πάλι δεν καματεύει το εργαλείο, θεωρώ ότι θα πρέπει να ψάξεις στα σχετικά post τόσο εδώ,όσο και στα http://www.omniacs.net και http://www.bytheway.gr ,όπου ουκ ολίγες λύσεις και προτάσεις από άκρως έμπειρους χρήστες υπάρχουν,αναλόγως rom,radio,κλπ

Απλά θεωρώ ότι το δικό μου είναι σε αποδεκτά πλαίσια και δεν ασχολήθηκα ποτέ περαιτέρω... Επιπλέον με όσα το συνέκρινα εώς σήμερα (και με άλλες cooked roms) ήταν έστω και με διαφορά δευτερολέπτων ταχύτερο!

Πάραυτα θα βρεις και προτάσεις,όπου το αρχικό κλείδωμα γίνετε ζήτημα δευτερολέπτων (σαν pna) !!!

 

;);):D:D;);)

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λενε μερικοι οτι οι αγγλικες ρομ ειναι καλλιτερες

Ειχα εναμιση μηνα την επισημη ελληνικη bdhj2 και επειδη βαρεθηκα ειπα να ασχοληθω και φλασαρα με μια μαγειρεμενη αγγλικη ( SK002 DXID1 2605_5) και το κινητο ειναι μερα με τη νυχτα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε καμιά καλή δερμάτινη θήκη εκτός από αυτήν που προτείνει η samsung?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα- "εκανα" εγκατασταση του flash... εκτος του οτι Δεν εγινε τπτ..εχασα κ την μπαρα απο το "desktop" ..αυτη που πατας κ ανοιγει με τον σπαστικο ηχο γκλουπ γκλουπ! εκει που εχει ωρα-μερα-συμβαντα-bt wfi κλπ κλπ...ξερεις κανεις τπτ?:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...