Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα τσίμπησα κι εγώ ένα ΟΜΝΙΑ και δεν κρατιέμαι...

Στην ερώτηση που έκανα δεν ξέρει κανείς την απάντηση, ή δεν την είδατε; Επαναλαμβάνω: Με την αλλαγή ROM, χάνεται η εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν χανεται η εγγυηση αλλα αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι οτι καλλιτερο με το που παιρνεις ενα κινητο να αρχιζεις τα φλας με μαγειρεμενες ρομ

Μαθε πρωτα αυτη που εχει , και μετα αρχιζεις τη μαγειρικη :lol:

 

Παντως η λογικη λεει οτι αν περασεις αλλη ρομ εκτος απο επισημη , η εγγυηση ακυρωνεται

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παντως η λογικη λεει οτι αν περασεις αλλη ρομ εκτος απο επισημη , η εγγυηση ακυρωνεται

 

Αυτό ισχύει, μέχρι τη στιγμή βέβαια που θα του ξαναπεράσεις την official ξανά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικά σε Flight Mode το κινητό δεν είναι πια κινητό. Είναι απλά ένας υπολογιστής τσέπης, άρα νομίζω δεν εκπέμπει καθόλου ακτινοβολία... Κάνω κάπου λάθος;

 

Καλά τα λες. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει, μέχρι τη στιγμή βέβαια που θα του ξαναπεράσεις την official ξανά.

 

Και αν κάτι στραβώσει και δεν μπορέσεις να την ξαναπεράσεις; Υπάρχει κάπου οδηγός για το flashαρισμά του Omnia και το τι χρειάζεται;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα και το flashara πάντως χωρίς κανένα πρόβλημα.. Και ελπίζω να μη χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την εγγύηση για κανένα λόγο... :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα και το flashara πάντως χωρίς κανένα πρόβλημα.. Και ελπίζω να μη χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την εγγύηση για κανένα λόγο... :)

 

Φίλε μου σύο φορές φλάσαρα το ομνια και τις δύο φορές κάηκε, την πρώτη φορ'α έγινε αντικατάσταΣΗ ΜΕΤΆ ΑΠΟ 1 μηνα , και το δεύτερο επισκευάστηκε στην Γερμανια μετα απο δυομιση μήνες.

Αναβάθμιση μόνο απο υπεύθυνους ανθρώπους.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και αν κάτι στραβώσει και δεν μπορέσεις να την ξαναπεράσεις; Υπάρχει κάπου οδηγός για το flashαρισμά του Omnia και το τι χρειάζεται;

 

Δες εδώ και εδώ.

 

Αναβάθμιση μόνο απο υπεύθυνους ανθρώπους.

 

Μπορείς και μόνος σου απροβλημάτιστα αρκεί να ακολουθήσεις τα σωστά βήματα. Το κάνει πάρα πολύς κόσμος εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καμια 15 rom εχω αλλαξει χωρις κανενα προβλημα ..αρκει να γινουν ολα σωστα
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μ cps424 καταρχάς να σε χιλιοευχαριστήσω για την βοήθεια σου.τα εκανα αυτα π μ ειπες αλλα αργει παρα πολυ να κλειδωσει σημα μ εκανε κανα 10 λεπτο..μηπωσ ξερεις κανενα τροπο να το κανουμε να ποιανει δορυφορο γρηγοροτερα????

 

 

 

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!!!

Προς vasakos: Πάμε ξανά στο Destinator7 ->Επιλογές->Ρυθμίσεις->Σήμα GPS->Ρύθμιση και κοιτάμε αν η ταχύτητα επικοινωνίας είναι και εκεί στα 115200 (θεωρώντας ότι ήδη έκανες τη σχετική ρύθμιση και στη συσκευή,βάση των προηγούμενων οδηγιών μου). Αν όχι, την επιλέγουμε χειροκίνητα και πατάμε απαραίτητα το "ΟΚ" κάτω δεξιά και όχι το "Πίσω"!!! Αν και εκεί δείχνει σωστό, δοκίμασε ξανά μετά από soft reset (κρυφό πλήκτρο δίπλα στο ON-OFF) και πάντα σε ανοιχτό χώρο εν στάση χωρίς φυσικά/τεχνητά εμπόδια προς τον ουρανό,με το άνω μέρος της συσκευής τελείως ακάλυπτο (πχ.χέρι,θήκη) και στραμένο προς αυτόν. Αν και έτσι πάλι καθυστερεί τόσο πολύ, θεωρώ ότι θα πρέπει να ψάξεις στα σχετικά post τόσο εδώ,όσο και στα http://www.omniacs.net και http://www.bytheway.gr .Στο δικό μου αρχής εξ αρχής,ήταν η μόνη ρύθμιση που άλλαξα και λειτούργησε άψογα χωρίς καμία περαιτέρω ενέργεια!

;):rolleyes:;)

 

Ερώτημα προς όλους: Πως είναι δυνατό το Omnia να τίθετε σε κατάσταση αναμονής αυτόματα σε μικρότερο από 1' χρόνο που παρέχουν στη σχετική ρύθμιση τα WM; Θεωρώ απλά ότι η εξοικονόμηση ενέργειας της μπαταρίας θα είναι τεράστια, καθότι ο φωτισμός θα απενεργοποιείται πλήρως πολύ γρηγορότερα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ ότι το flashάρισμα στο σπίτι έχει κινδύνους, αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Εγώ αφιέρωσα 3-4 ώρες να διαβάσω κάποιους οδηγούς, κάποιες συζητήσεις με συχνά προβλήματα, και μετά προχώρησα άνετα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Είναι και θέμα τύχης, η κακιά η ώρα που λέμε :P

Link to comment
Share on other sites

Αν λένε σαφώς κατά τη αγορά ότι δεν καλύπτουν service, και εάν κάτι πάει στραβά θα μείνεις 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο, τότε οκ. Αλλιώς, αυτό ονομάζεται παραπληροφόρηση και είναι νομικό αδίκημα της εταιρείας προς τους καταναλωτές...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σύο φορές φλάσαρα το ομνια και τις δύο φορές κάηκε, την πρώτη φορ'α έγινε αντικατάσταΣΗ ΜΕΤΆ ΑΠΟ 1 μηνα , και το δεύτερο επισκευάστηκε στην Γερμανια μετα απο δυομιση μήνες.

Αναβάθμιση μόνο απο υπεύθυνους ανθρώπους.

μπορω να μιλησω για πραγματα που εχω κανει και

επειδη εχω αλλαξει αρκετες ρομ ο κινδυνος υπαρχει

-αν δεν εχεις περασει τους drivers της samsung

-αν προσπαθησεις μεσω grandprix (με exe τα πραγματα ειναι πιο ευκολα)

-αν εχεις vista (καλυτερα να εχεις xp αν και τελευταια εχουν βγει αναβαθμισεις και για vista)

αυτα τα βηματα απλα ελαχιστοποιουν το κακο

επισης εδω υπαρχουν επισημες ρομ για το ομνια

http://www.samsungmobile.com/support/omnia/index.jsp

δεν υπαρχει ομως η ελλαδα και διαλεγουμε συνηθως σιγκαπουρης ,μαλαισιας ή φιλιππινες (αν και σε τηλεφωνο στη samsung που ειχα κανει μου ειχαν πει οτι και αυτες οι ρομ παλι δεν καλυπτονται αλλα δεν χρειαστηκε να το ψαξω παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

για φορτιστη αυτοκινητου που ενδιαφερομαι, πρεπει ναναι ο αυθεντικος της Samsung(17.5ε) ή κανει π.χ. και αυτος εδω http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003686 ??

Δεν υπαρχουν προβληματα να μη φορτιζει κτλ αν δεν ειναι ο αυθεντικος ετσι? Επισης το ομνια εχει το ιδιο βυσματακι με το G600, αλλα του G600 τον πουλανε πιο φτηνα το φορτιστη..περιεργο και αυτο..γιαυτο λεω αν κανουν ολοι να φορτιζουν το ομνια..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ το πέτυχα αλλά έχω άλλο πρόβλημα τώρα. Ενώ μπαίνει σε ιστοσελίδες κανονικά, δεν μπορεί να μου παίξει τα βίντεο στο youtube.

Όταν ανοίγω με το Opera youtube.com, πατάω Watch Video και λέει Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τις τρέχουσες ρυθμίσεις κτλ.

 

κανείς παιδιά?

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα προς όλους: Πως είναι δυνατό το Omnia να τίθετε σε κατάσταση αναμονής αυτόματα σε μικρότερο από 1' χρόνο που παρέχουν στη σχετική ρύθμιση τα WM; Θεωρώ απλά ότι η εξοικονόμηση ενέργειας της μπαταρίας θα είναι τεράστια, καθότι ο φωτισμός θα απενεργοποιείται πλήρως πολύ γρηγορότερα! ;)

 

εγώ φίλε μου χρησιμοποιώ το s2u2 το οποίο έχει ρύθμιση για τον χρόνο που θέλεις να κλειδώνει η συσκευή!!! Διαφορετικά υπάρχει ρύθμιση στο Sktools!!! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

για φορτιστη αυτοκινητου που ενδιαφερομαι, πρεπει ναναι ο αυθεντικος της Samsung(17.5ε) ή κανει π.χ. και αυτος εδω http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003686 ??

Δεν υπαρχουν προβληματα να μη φορτιζει κτλ αν δεν ειναι ο αυθεντικος ετσι? Επισης το ομνια εχει το ιδιο βυσματακι με το G600, αλλα του G600 τον πουλανε πιο φτηνα το φορτιστη..περιεργο και αυτο..γιαυτο λεω αν κανουν ολοι να φορτιζουν το ομνια..

δεν ειναι σιγουρο οτι δουλευει αλλα στο ebay υπαρχουν για i900 πολλοι και φθηνοι φορτιστες

κανείς παιδιά?

 

για να δεις βιντεακια απο youtube βαλε αυτο το προγραμματακι και αφου το εγκαταστησεις δες απο κει οτι βιντεο θελεις

http://www.freewarepocketpc.net/get-youtubeplay.html

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα μην παω ebay για ενα φορτιστη..βαριεμαι!χεχεχε!να παρω αν ειναι τον αυτθεντικο να τελειωνω..ΑΝ παντως εχει παρει κανενα μη αυθεντικο που να δουλευει, οπως αυτος στο λινκ, ας το πει...
Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε μου χρησιμοποιώ το s2u2 το οποίο έχει ρύθμιση για τον χρόνο που θέλεις να κλειδώνει η συσκευή!!! Διαφορετικά υπάρχει ρύθμιση στο Sktools!!! ;)

 

Με το S2U2 είχα πολλά προβλήματα και το ξήλωσα οριστικά... με κυριότερο παράπονο ότι δεν αναγνώριζε τις καταχωρήσεις από την κάρτα sim στις εισερχόμενες κλήσεις,με συνέπεια να βλέπω μόνο τον αριθμό που με καλούσε και όχι τα ονόματα (το όνομα το έβλεπα μόνο αφού απαντούσα την κλήση)!

Με το κλείδωμα έτσι και αλλιώς όλα καλά, καθότι το έχει αναλάβει το home screen++.

Το Sktools τι ακριβώς είναι; Ομολογουμένος πρώτη φορά το ακούω!

:confused:;):confused:

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνετε όταν συνδέω το ομνια με το pc με καλώδιο usb να έχω ιντερνετ στο ομνια..?

 

Αυτόματα με το που ολοκληρωθεί ο συγχρονισμός.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά είμαι από σήμερα κ εγώ κάτοχος του όμνια...είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τέτοιου είδους κινητό...θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά να έχεις official firmware και "σπασμένου" έστω και σε πμ...τι κερδίζει κανείς? για να μπορεί να βάζει τρίτες εφαρμογές χωρίς πρόβλημα? επίσης από ότι διάβασα κάπου υπάρχουν και ρομς που μπορείς να περάσεις πιο καινούρια windows mobile...το δικό μου έχει τα 6.1 αυτή τη στιγμή...επίσης αν γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να ρυθμίσω μετά από πόσο χρονικό διάστημα θα κλειδώνει η οθόνη του κινητού θα με βοηθούσε αφάνταστα γιατί δεν μπορώ να βρω μόνος μου τέτοια ρύθμιση(εκτός και αν χρειάζεται τρίτη εφαρμογή για κάτι τέτοιο)...ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

Με το S2U2 είχα πολλά προβλήματα και το ξήλωσα οριστικά... με κυριότερο παράπονο ότι δεν αναγνώριζε τις καταχωρήσεις από την κάρτα sim στις εισερχόμενες κλήσεις,με συνέπεια να βλέπω μόνο τον αριθμό που με καλούσε και όχι τα ονόματα (το όνομα το έβλεπα μόνο αφού απαντούσα την κλήση)!

Με το κλείδωμα έτσι και αλλιώς όλα καλά, καθότι το έχει αναλάβει το home screen++.

Το Sktools τι ακριβώς είναι; Ομολογουμένος πρώτη φορά το ακούω!

:confused:;):confused:

Το sktools είναι ένα πρόγραμμα διαχείρισης όλων των λειτουργιών του τηλεφώνου, από καθαρισμό της μνήμης μέχρι κάποια έτοιμα tweaks ώστε τα wm να πετάνε!!! Δοκίμασέ το!!!

http://www.s-k-tools.com/index.html?sktools/m_feat.html

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το sktools είναι ένα πρόγραμμα διαχείρισης όλων των λειτουργιών του τηλεφώνου, από καθαρισμό της μνήμης μέχρι κάποια έτοιμα tweaks ώστε τα wm να πετάνε!!! Δοκίμασέ το!!!

http://www.s-k-tools.com/index.html?sktools/m_feat.html

 

Πολύ καλό δείχνει... (ήδη όταν μου το έγραψες το έψαξα λίγο :happy: )!!!

Μήπως είναι λίγο βαρύ με όλα αυτά,ή σε συνδυασμό με άλλες εφαρμογές γίνει ψιλομπάχαλο με τόσες ρυθμίσεις δεν ξέρω... Την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές ρυθμίσεις εφαρμογών να είναι κοινές και μετά να μην ξέρω από που μου ήρθε το κακό...! Αν το έχεις δουλέψει περιμένω εντυπώσεις.

Για καθαρισμό χρησιμοποιώ το memaid.Ας πούμε το υποκαθιστά επάξια;

Εγώ βασικά ψάχνω μόνο να μειώσω το χρόνο αναμονής και δεν ξέρω μήπως με τόσο εξελιγμένη εφαρμογή,μπω σε περιπέτειες... :lol::mad::lol::mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...