Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Ναι

2. Πολύ καλό

3. Ναι και είναι της προκοπής για τηλέφωνο, άριστη σε σχέση με τα υτπόλοιπα ppc

4/ Πολύ

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!Μόλις απέκτησα το τηλέφωνο και θα ήθελα μια θήκη η οποία να μην αυξάνει πολύ τον όγκο του.Έχει να προτείνει κάποιος κάτι?

Αυτή μήπως την έχει δοκιμάσει κανείς?

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003940&ref=pathfinder

 

φιλε δοκιμασε και αθτη την θηκη.την εχω εγω και μερικοι φιλοι μου που εχουν το ι900.δεν προσθετει καθολου ογκο στον κινητο και ταιριαζει παρα πολυ.μην σε μπερδευει το site κυκλοφορει στην ελλαδα τοσο σε ηλεκτρονικα καταστηματα οσο και σε κανονικα πχ fnac media markt ktl τιμη γυρω στα 15ε http://www.ow.com.au/shop/PDA-Cases/Samsung-i900-Genuine-Leather-Case

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ΤΝΑ.

 

Κάτι άλλο... Άκουσα από φίλους που το 'χουν (2 ΕΛΛΗΝΙΚΟ, 1 ΑΓΓΛΙΚΟ), ότι τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ROM κάνουν κάκιστη διαχείρηση μνήμης/ενέργειας (μπαταρία) σε σχέση με κάποιο αγορασμένο απ' το εξωτερικό. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Παίδια καλησπέρα. Έχουμε ενα μικρό "προβλημα":rolleyes:

Ένας φίλος μου έχασε τα ακουστικά του Omnia κι έτσι αγόρασε άλλα γνήσια samsung τα οποία του πρότεινε ο πωλητής. Το πρόβλημα είναι ότι τα συγκεκριμένα ναι μεν λειτουργούν σαν handsfree, όμως δεν δουλεύει το ραδιόφωνο με αυτά. Τώρα τί να κάνει; υπάρχει συγκεκριμένος κωδικός για το omnia; Μήπως ξέρετε που θα μπορούσα να τα βρω; Και τέλος, με αυτά εδώ http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003809 θα δουλεύει το ραδιόφωνο;; (αν και θα προτιμούσα τα γνήσια, οποτε αν ξέρετε κάτι, θα είναι ευπρόσδεκτο) :D

Link to comment
Share on other sites

απο εκει που το πηρες πες τους να σου δωσουν ελληνικο ειδαλως θα να κανεις καταγγελια στο 1520 στο υπ. αναπτυξης. και στο ινκα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδια καλησπέρα. Έχουμε ενα μικρό "προβλημα":rolleyes:

Ένας φίλος μου έχασε τα ακουστικά του Omnia κι έτσι αγόρασε άλλα γνήσια samsung τα οποία του πρότεινε ο πωλητής. Το πρόβλημα είναι ότι τα συγκεκριμένα ναι μεν λειτουργούν σαν handsfree, όμως δεν δουλεύει το ραδιόφωνο με αυτά. Τώρα τί να κάνει; υπάρχει συγκεκριμένος κωδικός για το omnia; Μήπως ξέρετε που θα μπορούσα να τα βρω; Και τέλος, με αυτά εδώ http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003809 θα δουλεύει το ραδιόφωνο;; (αν και θα προτιμούσα τα γνήσια, οποτε αν ξέρετε κάτι, θα είναι ευπρόσδεκτο) :D

 

φιλε μου επειδη εχω χασει και εγω εχω χασει το handsfree της συσκευασιας και εψαξα στην ελλαδα δεν το βρηκα θα σου προτεινα να κανεις μια αναζητηση στο αγγλικο ebay οπου απο εκει τα παραγγειλα και εγω μου βγηκε η ελαχιστη τιμη ειναι μια λιρα.Μαζι με τα μεταφορικα μου ωγηκε συνολο 6-7eυro και θα σου ερθει max σε 4 εργασιμες μερες. αν θελεις να σου συστησω απο που το πηρα απλα ρωτα με.Και παντα μιλαω για το αυθεντικο της συσκευασιας.Σε οποιαδηποτε αλυσιδα λιανικησ με κινητα θα βρεις το μονοκομματο handsfree της samsung με 15euro.

και στις 2 περιπτωσεις ειναι τα original και το ραδιο δουλευει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάτι άλλο... Άκουσα από φίλους που το 'χουν (2 ΕΛΛΗΝΙΚΟ, 1 ΑΓΓΛΙΚΟ), ότι τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ROM κάνουν κάκιστη διαχείρηση μνήμης/ενέργειας (μπαταρία) σε σχέση με κάποιο αγορασμένο απ' το εξωτερικό. Ισχύει;

 

Σε γενικές γραμμές οι αγγλικές ROM είναι πιο αξιόπιστες. Είναι και που θα πέσεις βέβαια!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές οι αγγλικές ROM είναι πιο αξιόπιστες. Είναι και που θα πέσεις βέβαια!

 

'Οπως τα λεει ο athanaso77 είναι, βέβαια έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και στις "μαγειρεμένες" ελληνικές! Έχω δοκιμάσει πολλές και τα πράγματα έχουν βελτιωθεί πολύ, σε βαθμό που μερικές ελληνικές να είναι ισάξιες των αγγλικών!

 

Πολύ προσοχή πρέπει να δοθεί στο θέμα του τι τρέχει στο παρασκήνιο, καθώς επιβαρύνει το όλο σύστημα και τρώει πολύ ενέργεια! :happy:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εγώ πάλι πιστεύω ότι εάν ασχοληθεί λίγο μαζί του, δεν θα θέλει να το πουλήσει.

 

ΥΓ. Για να μπει στο Buy&Sell πρέπει να έχει τουλάχιστον 75 post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίες στο Buy & Sell ....

 

Φίλε μου έτσι ήμουν κι εγώ όταν αγόρασα το πρώτο WM!!!

Με λίγο ψάξιμο όμως ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΚΟΛΑΣ απ' αυτό!!! :lol::lol::lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω την αλήθεια... είτε ΜΙΣΕΙΣ τα WM, είτε τα λατρεύεις.

Έχω ένα σορό φίλους με WM, που άλλοι ΜΟΝΟ τέτοια πια αγοράζουν και άλλοι μόλις πάρουν ένα τέτοιο, το "σουτάρουν" με συνοπτικές διαδικασίες και δεν τα ξαναπλησιάζουν!...

Φαντάζομαι, είναι προσωπικό θέμα του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το σουτάρουν όσοι απλά αρνούνται να ασχοληθούν/εξοικειωθούν. Εάν ξεπεράσουν αυτό το στάδιο, μετά αλλάζουν τα πράγματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενδεχομένως... Απλά, όσοι "έτυχε" να τα "σουτάρουν", έτυχε να 'ναι και ΤΕΧΝΙΚΟΙ PC. Κάτι ίσως λέει αυτό... Τες-πα, δεν διαθέτω (ακόμα) WN, οπότε...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενδεχομένως... Απλά, όσοι "έτυχε" να τα "σουτάρουν", έτυχε να 'ναι και ΤΕΧΝΙΚΟΙ PC. Κάτι ίσως λέει αυτό... Τες-πα, δεν διαθέτω (ακόμα) WN, οπότε...

 

δεν λέει τίποτα το τεχνικοί pc... Είναι διαφορετικά θέματα και΄εξαρτάται από το τι έχεις συνηθίσει

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μόλις απέκτησα το τηλέφωνο και θα ήθελα μια θήκη η οποία να μην αυξάνει πολύ τον όγκο του.Έχει να προτείνει κάποιος κάτι?

Αυτή μήπως την έχει δοκιμάσει κανείς?

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003940&ref=pathfinder

 

Εγώ πήρα απ τα multirama αυτή http://www.multirama.gr/products/product?pid=0391804&catid=100501

Μια απλούστατη θήκη είναι αλλά το κινητό εφαρμόζει τέλεια χωρίς ούτε να σφηνώνει ούτε να είναι λάσκα λες και είναι φτιαγμένη γιαυτό.. τώρα αν θες κάτι πιό εξειδικευμένο για το omnia .. πάς σε άλλα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Ζητώ συγγνώμη αν αυτά που θα ρωτήσω έχουν απαντηθεί ξανά, αλλά δεν είναι και εύκολο να διαβάσω τόσα πολλά ποστς ειδικά τώρα που είμαι και φαντάρος!

Λοιπόν, έχω βρει σε πολύ καλή τιμή το omnia και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις λειτουργίες του ως απλού τηλεφώνου μιας και αυτόν τον καιρό δεν προλαβαίνω να το ψάξω και πολύ.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι δεν εγκαθιστώ κάποια προγράμματα και ότι το χρησιμοποιώ απλά σαν κινητό:

1. Τις επαφές μου μπορώ να τις αποθηκεύω και να τις αναζητώ στα ελληνικά;

2. Κατά τη διάρκεια μιας κλήσης μπορώ να βλέπω τη διάρκειά της;

3. Υπάρχει δυνατότητα να δω τη συνολική διάρκεια των κλήσεών μου, εισερχόμενων και εξερχόμενων;

4. Μπορώ να στέλνω μηνύματα με ελληνικούς χαρακτήρες και να χρεώνει δεύτερο μήνυμα όταν ξεπεράσω τους 160 χαρακτήρες και όχι στους 70;

5. Μπορεί ένα μήνυμα να περιέχει περισσότερους από 160 χαρακτήρες;

6. Αυτό που δείχνει τα γραπτά μηνύματα σαν συνομιλία είναι πολύ σπαστικό;

7. Όταν η συσκευή είναι σβηστή, λειτουργεί το ξυπνητήρι;

8. Όταν θέλω να γράψω μια σημείωση στα γρήγορα,μπορώ να χρησιμοποιήσω το πληκτρολόγιο όπως και στα μηνύματα ή μόνο qwerty;

9. Η πλοήγηση στο internet μέσω wi-fi είναι ικανοποιητική για βαριές σελίδες π.χ. facebook,youtube;

10. Το vodafone together λειτουργεί κανονικά στο omnia;

 

Το ξέρω ότι έγινα ενοχλητικός αλλά είναι αρκετά τα χρήματα για κινητό, παρόλο που η τιμή είναι πολύ καλή και δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενδεχομένως... Απλά, όσοι "έτυχε" να τα "σουτάρουν", έτυχε να 'ναι και ΤΕΧΝΙΚΟΙ PC. Κάτι ίσως λέει αυτό... Τες-πα, δεν διαθέτω (ακόμα) WN, οπότε...

 

Και εγώ τεχνικός PC έτυχε να είμαι κάποτε (έχω και πτυχίο) και πέταξα τα PC. Το Omnia όχι ακόμη όμως...μάλλον το λάτρεψα μετά από κανά μήνα που ασχολήθηκα μαζί του (το 1ο μου τέτοιου είδους κινητό).

Παλαιότερα κινητά Ericsson 388,T28/Panasonic GD92/Nokia 8850(επίσης το πέταξα)/Samsung A300/Motorola V50,V6maxx και τώρα Omnia! :rolleyes:

 

Προς chrisn73:

 

1.ΝΑΙ (αρκεί να το αγοράσεις και "Ελληνικό",ή να το μετατρέψεις).

2.ΝΑΙ

3.ΟΧΙ (μόνο με πρόγραμμα)

4.ΝΑΙ (και φυσικά μόνο με κεφαλαία Ελληνικά,με τα ενσωματωμένα πληκτρολόγια)

5.ΟΧΙ (υπάρχει καμιά συσκευή που το κάνει αυτό;;;)

6.??? (πάντα υπάρχει η λύση του προγράμματος SMS threaded)

7.Αν εννοείς ολόκληρη τη συσκευή ΟΧΙ.Αν θες να απενεργοποιήσεις μόνο τη

λειτουργία του τηλεφώνου,το ξυπνητήρι λειτουργεί κανονικότατα.Δεν απαιτεί

κανένα πρόγραμμα (είναι λειτουργία της συσκευής,όπως Bluetooth ON/OFF,Wi-Fi

ON/OFF)

8.NAI (όπως σου αρέσει-από τα ενσωματωμένα πληκτρολόγια υπάρχει δυνατότητα

επιλογών)

9.Μάλλον εξαρτάτε από το τι σύνδεση χρησιμοποιείς Wi-Fi και

όχι από τη συσκευή.Η συσκευή αντέχει...!

10.Εδώ και χρόνια απαξιώ να ασχολούμε με τη Vo(ϊ)dafone,οπότε και δεν γνωρίζω

κάτι σχετικά με δαύτους.

 

-Ενοχλητικός δεν είσαι,απλά ξεκινάς με λάθος ίσως κριτήρια... Αν αγόραζες πχ ένα Home PC,δεν θα έβαζες προγράμματα; Απλά θα έπαιζες πασιέντζα με τα Windows? Σε ένα MP3 δεν θα φόρτωνες τραγούδια-θα σου αρκούσαν μόνο τα demo?

Η συσκευή είναι ακριβή για κινητό (αν και για αυτά που προσφέρει είναι πιο χαμηλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό),γιατί απλά ΔΕΝ είναι κινητό! Αν την πάρεις για κινητό,μάλλον θα απογοητευθείς... Αν την πάρεις για πολυσυσκευή (αυτό ακριβώς είναι) θα σε γοητεύσει! Προσωπικά την αγόρασα για κινητό και GPS και... διάβασε την απάντηση ακριβώς από πάνω-τη λάτρεψα! :lol::);)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τεχνικός PC έτυχε να είμαι κάποτε (έχω και πτυχίο) και πέταξα τα PC. Το Omnia όχι ακόμη όμως...μάλλον το λάτρεψα μετά από κανά μήνα που ασχολήθηκα μαζί του (το 1ο μου τέτοιου είδους κινητό).

Παλαιότερα κινητά Ericsson 388,T28/Panasonic GD92/Nokia 8850(επίσης το πέταξα)/Samsung A300/Motorola V50,V6maxx και τώρα Omnia! :rolleyes:

 

Προς chrisn73:

 

1.ΝΑΙ (αρκεί να το αγοράσεις και "Ελληνικό",ή να το μετατρέψεις).

2.ΝΑΙ

3.ΟΧΙ (μόνο με πρόγραμμα)

4.ΝΑΙ (και φυσικά μόνο με κεφαλαία Ελληνικά,με τα ενσωματωμένα πληκτρολόγια)

5.ΟΧΙ (υπάρχει καμιά συσκευή που το κάνει αυτό;;;)

6.??? (πάντα υπάρχει η λύση του προγράμματος SMS threaded)

7.Αν εννοείς ολόκληρη τη συσκευή ΟΧΙ.Αν θες να απενεργοποιήσεις μόνο τη

λειτουργία του τηλεφώνου,το ξυπνητήρι λειτουργεί κανονικότατα.Δεν απαιτεί

κανένα πρόγραμμα (είναι λειτουργία της συσκευής,όπως Bluetooth ON/OFF,Wi-Fi

ON/OFF)

8.NAI (όπως σου αρέσει-από τα ενσωματωμένα πληκτρολόγια υπάρχει δυνατότητα

επιλογών)

9.Μάλλον εξαρτάτε από το τι σύνδεση χρησιμοποιείς Wi-Fi και

όχι από τη συσκευή.Η συσκευή αντέχει...!

10.Εδώ και χρόνια απαξιώ να ασχολούμε με τη Vo(ϊ)dafone,οπότε και δεν γνωρίζω

κάτι σχετικά με δαύτους.

 

-Ενοχλητικός δεν είσαι,απλά ξεκινάς με λάθος ίσως κριτήρια... Αν αγόραζες πχ ένα Home PC,δεν θα έβαζες προγράμματα; Απλά θα έπαιζες πασιέντζα με τα Windows? Σε ένα MP3 δεν θα φόρτωνες τραγούδια-θα σου αρκούσαν μόνο τα demo?

Η συσκευή είναι ακριβή για κινητό (αν και για αυτά που προσφέρει είναι πιο χαμηλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό),γιατί απλά ΔΕΝ είναι κινητό! Αν την πάρεις για κινητό,μάλλον θα απογοητευθείς... Αν την πάρεις για πολυσυσκευή (αυτό ακριβώς είναι) θα σε γοητεύσει! Προσωπικά την αγόρασα για κινητό και GPS και... διάβασε την απάντηση ακριβώς από πάνω-τη λάτρεψα! :lol::);)

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Ήταν κατατοπιστικότατη!

Δεν ξεκινάω με λάθος κριτήρια, απλά επειδή αυτόν τον καιρό είμαι φαντάρος δεν έχω και τον απαιτούμενο χρόνο για να ασχοληθώ με το κινητό και να το "στήσω" όπως μου αρέσει.Ασχολούμαι με υπολογιστές και δε θα μου είναι πρόβλημα ο χειρισμός του, απλά τώρα θέλω να είναι όσο πιο εύχρηστο γίνεται με τη μικρότερη δυνατή παρέμβαση από μέρους μου.Ξέρω περί τίνος πρόκειται και τι μπορώ να κάνω με αυτό και αφού το βρίσκω και σε πολύ καλή τιμή λέω να το πάρω τώρα που είναι ευκαιρία και να ασχοληθώ αργότερα!

Το δοκίμασα και στο γερμανό σήμερα και μου άρεσε!

 

Υ.Γ. στην ερώτηση 5 έκανα λάθος διατύπωση!Εννοούσα αν μπορώ να στείλω παραπάνω από 160 χαρακτήρες και ας μου χρεώνει κι άλλο μήνυμα, απλά αν μπορώ να γράψω sms με περισσότερους από 160 χαρακτήρες.Μάλλον από αύριο μπαίνω στην παρέα σας!

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος λινκ από video που έχει τραβήξει, να δω λίγο την ποιότητα του ?

Αν είναι video μέσα από αυτοκίνητο εν κινήσει, ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Ήταν κατατοπιστικότατη!

Δεν ξεκινάω με λάθος κριτήρια, απλά επειδή αυτόν τον καιρό είμαι φαντάρος δεν έχω και τον απαιτούμενο χρόνο για να ασχοληθώ με το κινητό και να το "στήσω" όπως μου αρέσει.Ασχολούμαι με υπολογιστές και δε θα μου είναι πρόβλημα ο χειρισμός του, απλά τώρα θέλω να είναι όσο πιο εύχρηστο γίνεται με τη μικρότερη δυνατή παρέμβαση από μέρους μου.Ξέρω περί τίνος πρόκειται και τι μπορώ να κάνω με αυτό και αφού το βρίσκω και σε πολύ καλή τιμή λέω να το πάρω τώρα που είναι ευκαιρία και να ασχοληθώ αργότερα!

Το δοκίμασα και στο γερμανό σήμερα και μου άρεσε!

 

Υ.Γ. στην ερώτηση 5 έκανα λάθος διατύπωση!Εννοούσα αν μπορώ να στείλω παραπάνω από 160 χαρακτήρες και ας μου χρεώνει κι άλλο μήνυμα, απλά αν μπορώ να γράψω sms με περισσότερους από 160 χαρακτήρες.Μάλλον από αύριο μπαίνω στην παρέα σας!

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Φυσικά και μπορείς να στέλνεις, επίσης αυτό που ρώτησες για το αν είναι σπαστικό αυτό με το να εμφανίζει τα μηνύματα σαν chat, εγώ το βρίσκω πολύ καλό γιατί έχω όλες τις συνομιλίες με όλους συγκεντρωμένες

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω !!! Εχω τα windows mobile 6.5 ελληνικα (by sector) και spb mobile shell 3 6501 τα οποια, μεσα στο μενου των προγραμματων

εχουν εικονιδια συντομευσεων προγραμματων που δεν μου χρειαζονται

και θελω να τις βγαλω

 

Χμμμμ... Δεν έχω ιδέα από WM 6.5 και spb mobile shell 3 6501. Πάραυτα από τα 6.1 και το παλαιό SPB menou,στο μενού των προγραμμάτων εμφανίζονται ακριβώς ότι και στο αντίστοιχο πεδίο των windows και αφορά σχεδόν ότι πρόγραμμα υπάρχει εγκατεστημένο από τη Rom,ή από εσένα.Παρότι υπάρχει εύκολος και ασφαλής τρόπος να αλλάξεις (αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα) τη σχετική λίστα,θα σου πρότεινα εφόσον δεν τα χρησιμοποιείς,απλά να τα απεγκαταστήσεις,οπότε και τα σχετικά εικονίδια θα αφαιρεθούν. Αν όμως θες να κάνεις οπωσδήποτε αυτό που λες,τότε απλά συνέδεσε τη συσκευή σου μέσω active sync (για XP) και μπες στην κύρια μνήμη της (μικρή),όπου υπάρχουν εγκατεστημένα τα WM.Επιλέγεις το φάκελο των WM

 

 

Προς chrisn73: 5....απαντήθηκε από EchiDNA.

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

Εχτες εκανα hard reset στο Omnia και αφου ανοιξα και ρυθμισα το MSN παρατηρησα οτι ολες οι επαφες (email και ονομα) απο το MSN εχουν μετφερθει στο τηλεφωνικο καταλογο.Ξερει κανεις πως μπορω να τις κρυψω?Προσπαθησα να τις σβησω μια - μια αλλα ανακαλυψα οτι τις εβηνε τελικα και απο το MSN..

 

Καμια βοηθεια?

Nikos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...