Jump to content

Προτάσεις αγοράς: Ποιο PNA να επιλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα 315€ για το destinator πως προκύπτουν?Στο e-shοp της Ngi αναφέρει τιμή 215€.Αλλά το μειονέκτημα είναι ότι ο χάρτης Ελλάδας δεν συνδέεται με τους ευρωπαϊκούς.Ετσι αν θέλεις να πας π.χ. Ιταλία,Αυστρία,Γερμανία θα πρέπει μόλις φτάσεις ιταλία να επιλέξεις τον εκεί χάρτη και από εκεί να δώσεις προορισμό για Γερμανία.Και επίσης οι χάρτες του destinator δεν συνδέονται μεταξύ τους στις βαλκανικές χώρες.

Το vector δεν είναι το καλύτερο πρόγραμμα που κυκλοφορεί.Eίναι "κλειστό" σαν πρόγραμμα με την έννοια ότι δεν μπορείς να του φορτώσεις αγαπημένα σημεία,κάμερες ταχύτητας,επικίνδυνα σημεία που κυκλοφορούν ελεύθερα στο διαδίκτυο από τους χρήστες.Και άποψη γραφικών και ευχρηστίας στα μενού,τα θεωρώ ξεπερασμένα ακόμη και σε σχέση με το destinator που δεν φημίζεται για τα γραφικά του. Και αυτό που το θάβει στην Ελλάδα(στην επαρχία κυρίως) είναι οι χάρτες της dis.Οσο για το εξωτερικό οι χάρτες της teleatlas έχουν καλή φήμη.

 

Την τιμή τη βρήκα εδώ

http://multistore.gr/shop/index.php?cPath=59_405&osCsid=c1995f6f9f76e6757892478f3a750630

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Πέρυσι το καλοκαίρι έκανα διακοπές οικογενιακώς σε Αυστρία, Ουγγαρία όπου πήγα με το αυτοκίνητο οδικώς από Θεσσαλονίκη μέσω Σκοπίων, Σερβίας κ.λ.π. Στη διαδρομή δεν είχα πρόβλημα. Στη Βιέννη για να βρώ το διαμέρισμα που μείναμε έψαχνα 2 ώρες. Έμπλεξα εσωτερικά της ring strasse και έκαμνα κύκλους.

Στη Βουδαπέστη παιδεύτηκα ακόμη πιο πολύ. Μείναμε σε προάστιο και με τις άπειρες διχάλες που έχει η Βουδαπέστη έχασα τ' αυγά και τα πασχάλια. Στην τρίτη πόλη που διανυκτερεύσαμε βρήκα το ξενοδοχείο αμέσως. Ίσως γιατί η πόλη ήταν μικρή (Szeged Ουγγαρίας) και πιθανόν τυχαία βρέθηκα μπροστά του.

Λάβε υπ' όψιν σου ότι είχα προετοιμαστεί για όλους τους προορισμούς.

Είχα βρει τα σημεία στο Google Earth για να έχω οπτική άποψη της περιοχής και είχα τους σχετικούς έντυπους χάρτες μαζί μου και τις οδηγίες των καταλημάτων για το πώς θα φτάσει κανείς σ' αυτούς.

Έμπλεξα όμως στου μονόδρομους του κέντρου της Βιέννης και στις διχάλες της Βουδαπέστης.

Φέτος θα πάω οδικώς στην Ιταλία πάλι μέσω Σκοπίων, Σερβίας κ.λ.π.

Θα διανυκτερεύσω σε 5 διαφορετικά μέρη. Ζάγκρεπ κοντά στον περιφεριακό, Βενετία στο Dolo, Φλωρεντία και Ασσίζη σε προάστια και Ρώμη κάπου κοντά στη Δυτική είσοδο της περιφεριακής προς αεροδρόμιο. Ώπως καταλαβαίνεις αν δεν με πάει Gps θα ψάχνω με τις ώρες. Γουστάρω όμως την περιήγηση με τ' αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ GPS , ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΤΡΙΟ ΠΟΣΟ , ΒΡΗΚΑ ΤΗΣ mio to 320b , ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ 4.3 ΟΘΟΝΗ .ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ (230€-245€)ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ 299€ ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ , ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ?ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ .ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

nai einai kalo an to kseklidosis, kai vlepeis windows. to exo, kai exo perasei kai igo8 3d, dest 6, dest7,mio2008 3d, kai menou pio plousio me diafora ergaleia. prepei omos na vreis tis sostes ekdoseis, giati einai pna (windows ce 5.0):)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα τελικά να αγοράσω ένα σύστημα πλοήγησης.

Από την έρευνα αγοράς που διεξήγαγα έχω καταλήξει στα παρακάτω δυο:

 

Altec !DO NAVi 400B MLS Destinator 6

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_333&products_id=7958

 

 

MLS Destinator 4400 Bluetooth

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_333&products_id=9261

 

Αν έχει κάποιος από εσάς έχει κάποιο από αυτά θα ήθελα να μοιραστεί τις εμπειρίες του.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To 4400 έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη και καλύτερη ανάλυση.

Σχετικά με το 4400 δες εδώ

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=6406&highlight=mls+4400

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο με την οθόνη. Νομίζω βέβαια ότι δεν είναι και τόσο σημαντικό διότι και του Altec η οθόνη είναι αρκετά μεγάλη 4¨.

 

Το link που μου έδωσες είναι προσωρινά μη διαθέσιμο!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας :) Ψαχνομαι για ενα pna .

 

Ειμαι αναμεσα σε mio c220 και vector 380,

Eχω διαβασει και τα δυο αναλογα threads (σχεδον ολα μιας και του vector ειναι τεραστιο :P)

Προσανατολιζομαι προς το vector μιας και εχει πιο πολλα posts (ειναι μια μεθοδος και αυτη :P ) ομως εχω καποιες ερωτησεις που μπορει να μου αλλαξουν και γνωμη

 

Για το c220

Aπο αυτα που εχω διαβασει εχω καταλαβει οτι το c220 μπορει να ξεκλειδωσει σε περιβαλλον win 5ce...Ομως παιζει video , μουσικη κτλ?(Δεν ενδιαφερομαι γι αυτα αλλα θελω να εχω το δικαιωμα της επιλογης :) ) Eπισης εχω ακουσει οτι με destinator σερνετε αληθευει?

 

Για το vector

Το vector απο την αλλη παιζει τα παραπανω αλλα δεν εχω δει πουθενα να λεει οτι ξεκλειδωνει σε περιβαλλον win oπως το c220. Aν κανω λαθος πειτε το :)

 

Επισης εχω δει και το myguide 3100 αλλα γι αυτο δεν ξερω τιποτα αν και εχω ψαξει..Σπαει καθολου περνει αλλους χαρτες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παλικάρια.

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω μια συσκευή vector 290 η 390 για την αδερφή μου θα μπορούσατε εσείς που έχετε κοντά σας τα carrfour va ειδοποιήσετε όταν θα βγάλουν καμιά καλή προσφορά ;)

Mηπως έμαθε κανένας τις τιμές από τα καινούργια μηχανάκια της DIS

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Oλα σπανε από αυτά που γράφεις.Το 220 δεν σέρνεται,το 320 είναι αυτό που σέρνεται με destinator και αυτό ειναι το περίεργο,γιατί με το miomap που έχει πάνω από το εργοστάσιο πάει μια χαρά.

Το vector 380 δεν πρόκειται να το βρεις πλέον.Η dis προωθεί τα καινούρια της μοντέλα.Το 380(λογικά και το 390) είναι ίσως το μόνο pna που παίρνει 4gb sd.Τα άλλα 2 παίρνουν 2gb.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παλικάρια.

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω μια συσκευή vector 290 η 390 για την αδερφή μου θα μπορούσατε εσείς που έχετε κοντά σας τα carrfour va ειδοποιήσετε όταν θα βγάλουν καμιά καλή προσφορά ;)

Mηπως έμαθε κανένας τις τιμές από τα καινούργια μηχανάκια της DIS

 

Έβαλαν τα carrefour το vector master 590 στην τιμή του 390 δηλαδή 199 ευρώ για μία εβδομάδα

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Έβαλαν τα carrefour το vector master 590 στην τιμή του 390 δηλαδή 199 ευρώ για μία εβδομάδα

 

Η τιμή αυτή ισχύει από τις 10 Ιανουαρίου περίπου.

Τουλάχιστον στο carrefour city gate στη Θεσσαλονίκη εγώ το έχω δεί από τότε μια και σκέφτομαι να το αγοράσω.

Φαντάζομαι ότι θα ισχύει και μετά τις 28/2 εφόσον υπάρχουν αποθέματα και τουλάχιστον εδώ έχει πολλά. Νομίζω όμως ότι προσπαθούν να το "ξεφορτωθούν" για να λανσάρουν τη νέα σειρά.

Επικοινώνησα σήμερα με την DIS και μου είπαν ότι τιμές για τα νέα μηχανάκια δεν έχουν βγεί ακόμη. Εγώ θα έλεγα δεν είναι ακόμη ανακοινώσιμες. Όσο για το 590 πιστεύω ότι τον άλλο μήνα θα βγει στα 149 € για να "φύγουν" και τα τελευταία.

Επίσης μου είπαν ότι δεν έχουν εξωτερική κεραία (η οποία αναμένεται ;;; ). Έχω Γαλλικό αυτοκίνητο και για μένα νομίζω ότι είναι απαραίτητη. Αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει σε Γαλλικό άς μας πει αν το σήμα χωρίς εξωτερική κεραία είναι ικανοποιητικό.

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει (με pm) που μπορώ να βρω σπασμένο το Destinator με Ευρωπαϊκούς χάρτες και τους Ευρωπαικούς του Vector για να τους δοκιμάσω να δω ποιούς πρέπει να αγοράσω;

 

Επίσης μου είπαν ότι η φόρτιση στο αυτοκίνητο δεν δίνει στο 590 αυτονομία για χρήση εκτός αυτοκινήτου. Δηλαδή στο αυτοκίνητο απλά τροφοδοτείται και δεν φορτίζεται. Ισχύει αυτό;

 

Και κάτι άλλο. Το Μιο 220 και το 230 είναι ίδια;

Δηλαδή η διαφορά τους είναι ο Ευρωπαικός χάρτης;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ποια κατά τη γνώμη σας είναι η καλύτερη αγορά και γιατί;;; Όλες οι παρακάτω συσκευές κοστίζουν γύρω στα € 200. Θα ήθελα επίσης να πω ότι όποια τελικά αγοράσω, δεν μ'ενδιαφέρει τι χάρτες έχει, γιατί θα εγκαταστήσω αμέσως γνήσιο Destinator 6, οπότε μ'ενδιαφέρει αν μπορεί να γίνει σε όλες! Τέλος το bt θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο;

 

1) Vector Master 600 D

2) >> >> 590

3) MYGUIDE 3100

4) Mio C320 B

5) Mio C220

6) MLS Destinator A3850

Link to comment
Share on other sites

ποια συσκευή πείρες σκέφτομαι να πάω να πάρω και μια για μένα...μου προτείνανε το garmin στο Κουτσβωλο...:worry: αλλα επίσης σκέφτομαι να κράτησω τα χρήματα και να διαθέσω σε 2 μηνες 300 και ανω..η αλλιώ να πάρω κανα PDA ....θα δείξει..:worry::worry:

Βασικα μου έκανε εντύπωση που το κουτι του Rye δεν έχει ταινία ασφαλείας, πάντως στο πλαίσιο που είχα πάει να πάρω κάτι (βάση για laptop) και οι ποωλητες μου λέγανε κάνει και κάνει επίσης διαπίστωσα πως είχε ανοιχτεί ... δεν μου έκανε και το πήγα πίσω μου δώσανε εναλακτικες και μια απο αυτες ήταν επιστροφή χρημάτων και την δεχτηκα. Απλά άλλη φορά θα προσέχω τι αγοράζω και απο που.

 

τώρα τα διαβασα τα posts για το νεο σου PNA καλορίζικο :D

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα το garmin nuvi 200 απο κωτσόβολο 149 eyropoyla +φπα

είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα αλλα μου κάνει reset όταν το βγάζω απο το ρεύμα στη θύρα του gps και όχι απο τον αντάπτορα του αυτοκινήτου .. νομίζω αυτός είναι ο λόγος (2 φορές ξερυθμίστηκε .. ) νομίζω οτι αυτό λύνεται με αναβάθμιση .. αλλα και με ποιό προσεκτική χρήση ..

 

κατα τα άλλα είναι άψογο .. σε πάει όπου θές , επαναπρογραμματίζεται άμα βγείς εκτός πορείας , φυσικά έχει φωνητικές οδηγίες (τα πάντα στα ελληνικά) , μαγαζιά τράπεζες club όλα coble ..

παίζει εικόνες JPEG, χάρτης AUTO DRIVE μόνο Ελλάδα

 

τρισδιάστατη απεικόνιση αλλα και 2D , αυτόματη αλλαγή χρωμάτων τη μέρα για να βλέπεις και τη νύχτα για να μή σε τυφλώνει ..

αποφυγή ανεπιθύμητων δρόμων , λειτουργία πεζού και ποδηλάτου(ξεχνάει τους μονοδρομους) , εξτρα calculator + μετατροπέας μονάδων , έχει help μέσα στο μενυ σε κάθε επιλογή και σου εξηγεί ωστε να μή χρειάζεσαι manual,

 

θύρα επεκτάσιμης μνήμης , βάση με βεντούζα και εχτρα πλακακι για να βάλεις τη βάση στο ταμπλώ .. (το πλακάκι δέ μου κολαγε!)

cd με οδηγίες στα ελληνικά , 2 χρόνια εγγυηση και με +48 ευρώ παίρνεις άλλα 2 ..

 

έψαχνα κάτι φθηνό αλλα παράλληλα να μήν είναι μάρκα μ'έκαψες...

Η GARMIN κατασκευάζει radar , sonar , βυθόμετρα ,gps , απο παλια ..

είναι αμερικάνικη ..

Link to comment
Share on other sites

ποια συσκευή πείρες σκέφτομαι να πάω να πάρω και μια για μένα...μου προτείνανε το garmin στο Κουτσβωλο...:worry: αλλα επίσης σκέφτομαι να κράτησω τα χρήματα και να διαθέσω σε 2 μηνες 300 και ανω..η αλλιώ να πάρω κανα PDA ....θα δείξει..:worry::worry:

Βασικα μου έκανε εντύπωση που το κουτι του Rye δεν έχει ταινία ασφαλείας, πάντως στο πλαίσιο που είχα πάει να πάρω κάτι (βάση για laptop) και οι ποωλητες μου λέγανε κάνει και κάνει επίσης διαπίστωσα πως είχε ανοιχτεί ... δεν μου έκανε και το πήγα πίσω μου δώσανε εναλακτικες και μια απο αυτες ήταν επιστροφή χρημάτων και την δεχτηκα. Απλά άλλη φορά θα προσέχω τι αγοράζω και απο που.

 

τώρα τα διαβασα τα posts για το νεο σου PNA καλορίζικο :D

 

Σ' ευχαριστώ. Όντως το MLS 3850 με το dest σήμερα συμπεριφέρθηκε άψογα και πέρασε το τεστ με επιτυχία. Το μόνο περίεργο είναι ο χρόνος που απαιτείται για να φορτωθεί η μπαταρία για πρώτη φορά και θέλω να πάρω την εταιρεία για να τους ρωτήσω. Όπως επίσης και για το θέμα με τα vista.

 

Από το Κωτσόβολο € 199 - δεν είχε το μοντέλο με την μεγαλύτερη οθόνη, αλλά σιγά τα ωά. Μια χαρά.

Επίσης με την βάση που είχα κοντέψει να λαλήσω πριν μερικές μέρες, η συγκεκριμένη έχει βιδωτές επιλογές στήριξης, ώστε να μην κουνιέται ούτε χιλιοστό σε αναταράξεις. Σούπερ λέμε.

Για το Garmin επιφυλάσσομαι, διότι οι γνώμες δυίστανται. Και επίσης δεν ξεκλειδώνει για να βάλεις dest, οπότε είναι σαφώς κάτι που θα πρέπει να σκεφτείς.

 

Κάποια pois μου λείπουν, αλλά ήδη με έχουν εφοδιάσει. ;)

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι ανεξαρτήτως μάρκας και αρχικού προγράμματος gps,9 στα 10 pna ξεκλειδώνουν και μπορείς να βάλεις επιπλέον υλικό.
Link to comment
Share on other sites

μουφα δηλαδη? προβληματίζομαι τώρα, να πάω να το πάρω ή να ψάξω για κάτι άλλο. και σκεφτόμουν να πάρω 3, για εμένα και τους πωλητές μου
Link to comment
Share on other sites

μουφα δηλαδη? προβληματίζομαι τώρα, να πάω να το πάρω ή να ψάξω για κάτι άλλο. και σκεφτόμουν να πάρω 3, για εμένα και τους πωλητές μου

 

Ίδια τιμή με το rye, δηλαδή Ε 179 (για να είμαι σωστή 10 Ε ακριβότερα στο Πλαίσιο και 20 Ε ακριβότερα στο Κωτσόβολο) είναι τo MLS 3850 με destinator πρόγραμμα και το mio C220 με miomap πρόγραμμα. Το δε mio C320 που έχει 4.3 ιντσών οθόνη έχει Ε 240 στο Πλαίσιο και Ε 250 στον Κωτσόβολο.

 

Έχεις καλύτερες επιλογές κατ' εμέ.

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ίδια τιμή με το rye, δηλαδή Ε 179 (για να είμαι σωστή 10 Ε ακριβότερα στο Πλαίσιο και 20 Ε ακριβότερα στο Κωτσόβολο) είναι τo MLS 3850 με destinator πρόγραμμα και το mio C220 με miomap πρόγραμμα. Το δε mio C320 που έχει 4.3 ιντσών οθόνη έχει Ε 240 στο Πλαίσιο και Ε 250 στον Κωτσόβολο.

 

Έχεις καλύτερες επιλογές κατ' εμέ.

 

Το RYE είναι 129Ε και επειδή θέλω 3 είναι κάπως, τώρα θα σκεφτώ και θα αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

Με την παρούσα κατάσταση που επικρατεί τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή στην ποιότητα των χαρτών,συμφέρει να πάρεις το mls 3850.

Σε καμμία περίπτωση πάντως,mio c320 με την λογική να ξεκλειδωθεί,για να μπει destinator.H συγκεκριμένη συσκευή για κάποιο ανεξήγητο λόγο,σέρνεται απίστευτα με οποιοδήποτε άλλο πλην miomap/igo.

Link to comment
Share on other sites

Το RYE είναι 129Ε και επειδή θέλω 3 είναι κάπως, τώρα θα σκεφτώ και θα αποφασίσω.

 

Το μηχανακι ειναι αστερι για τα λεφτα του 129 ευρω.Βαζεις το Destinator και εισαι ενταξει(ξεχνα το Cigyc που εχει απο τη μανα του).Δεν βρισκω καποιο λογο για να παρεις κατι αλλο που θα τρεχει το ιδιο προγραμμα απλα και μονο επειδη θα εχει πιο διασημο ονομα,σε τελικη αναλυση καναδυο κινεζοι ειναι που τα κατασκευαζουν σε διαφορετικα κοστουμια και αλλο νονο :rolleyes: .Του δικου μου του εχω αλλαξει τα φωτα και λειτουργει κανονικα(πλοηγηση διαφορα προγραμματα,παιχνιδια ,εφαρμογες κτλ.)Τωρα αφου τελειωσε το ψαξιμο θα λειτουργει πλεον για τον σκοπο που αγοραστηκε,σαν navigator .Παμε γα το επομενο :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...