Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pianw mia kokkini grammi lete giauto?

me vgazei sto gramin europe stin agglia...alla ama paw kapou monos me to pontiki tous fwrtwnei kanonika tous dromous ktl

Για να ενεργοποιησεις το εσωτερικο GPS διαβασε αυτο το ποστ.

 

Υ.Γ.

Καλυτερα να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο ΚΑΛΑΜΑΤΑ εχει τιποτα;;;;:confused:

Οποιος μπορει ας ριξει μια ματια,,,ευχαριστω:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια ολα τζετ

τελικα απλα επρεπε να περιμενω να βρει πιο καλο σημα

οταν το ειδα να γινεται πρασινη η μπαρα με το σημα βρηκε ακριβος που ειμαι και εκανα και μια δοκιμη ολα καλα....

τωρα κατι τελευταιο

ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω γιανα μην χρεωνομαι οταν εχω ανοιχτο το garmin?

Link to comment
Share on other sites

Απο ΚΑΛΑΜΑΤΑ εχει τιποτα;;;;:confused:

Οποιος μπορει ας ριξει μια ματια,,,ευχαριστω:)

Φίλε μου έχει από Μεγαλόπολη ένα δρομάκι που μένω εγώ, που ούτε οι Ντελίβερι δεν το ξέρουν.

Τσεκάρω μόλις και βλέπω πως από Καλαμάτα... είναι ΦΟΥΛ ενημερωμένο και έχει μέχρι και τα βενζινάδικα.

Αν θέλεις βοήθεια :X στείλε μου P.M.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχει από Μεγαλόπολη ένα δρομάκι που μένω εγώ, που ούτε οι Ντελίβερι δεν το ξέρουν.

Τσεκάρω μόλις και βλέπω πως από Καλαμάτα... είναι ΦΟΥΛ ενημερωμένο και έχει μέχρι και τα βενζινάδικα.

Αν θέλεις βοήθεια :X στείλε μου P.M.

 

sE Ευχαριστω για την απαντηση...:)

βρηκα και τους χαρτες αναβασις,auto drive KΤΛ και τους κατεβαζω...δεν νομιζω να εχω προβλημα στην εγκατασταση μιας και το εχω ξαναπερασει, αλλα με αλλους χαρτες,,,,btw thanks:happy::)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

sE Ευχαριστω για την απαντηση...:)

βρηκα και τους χαρτες αναβασις,auto drive KΤΛ και τους κατεβαζω...δεν νομιζω να εχω προβλημα στην εγκατασταση μιας και το εχω ξαναπερασει, αλλα με αλλους χαρτες,,,,btw thanks:happy::)

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να χρησιμοποιεί τον χάρτη Ανάβασης ή τον Autodrive;

Εννοώ σε ποιό σημείο του μενού του, το επιλέγεις;

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να χρησιμοποιεί τον χάρτη Ανάβασης ή τον Autodrive;

Εννοώ σε ποιό σημείο του μενού του, το επιλέγεις;

 

Πηγαίνεις στο "Εργαλεία"->"Διαχ/ση δεδομ."->"Σύνολα χαρτών"->"MapSource" και από εκεί ενεργοποιείς-απενεργοποιείς τους χάρτες που θέλεις.

 

Επι ευκαιρία, μπορεί να μου πει κάποιος γιατί στο MapSource βλέπω 3 φορές τον χάρτη GreeceAnavasi350;

Στην πρώτη οθόνη βλέπω τα εξής:

 

1)BlueChart Atlantic v9.5

2)GreeceAnavasi350

3)GreeceAnavasi350

 

και αν πατήσω page down (#) μου δείχνει τα εξής:

 

1)GreeceAnavasi350

2)Auto Drive (Hellas)

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στο "Εργαλεία"->"Διαχ/ση δεδομ."->"Σύνολα χαρτών"->"MapSource" και από εκεί ενεργοποιείς-απενεργοποιείς τους χάρτες που θέλεις.

 

Επι ευκαιρία, μπορεί να μου πει κάποιος γιατί στο MapSource βλέπω 3 φορές τον χάρτη GreeceAnavasi350;

Στην πρώτη οθόνη βλέπω τα εξής:

 

1)BlueChart Atlantic v9.5

2)GreeceAnavasi350

3)GreeceAnavasi350

 

και αν πατήσω page down (#) μου δείχνει τα εξής:

 

1)GreeceAnavasi350

2)Auto Drive (Hellas)

 

'Ολοι οι χάρτες Ανάβασις έχουν 2 επιλογές στο μενού. Όταν πατάς # απλά και στην 2η σελίδα σου βγάζει το δεύτερο μέρος του χάρτη. Έτσι είναι γενικά και στα υπόλοιπα μενού το GARMIN, Δηλαδή πάντα δείχνει στην επόμενη σελίδα το τελευταίο εικονίδιο της προηγούμενης. Αυτό μπορείς κιόλας εύκολα να το καταλάβεις αν τσεκάρεις τον χάρτη στην πρώτη σελίδα και μετά πατήσεις #. Ουσιαστικα έχεις 4 επιλογές - 3 χάρτες.

The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

εχω εγκαταστησει κανονικα το gamrin το βλεπει κανονικα και χαρτες και ολα μια χαρα αλλα οταν κανω αναζητης χωρας πολης και οδο δεν βρισκει τιποτα . εχω αλλαξει τη γλωσσα στα ελληνικα αλλα παλι τα ιδια . εκει που ειναι για να γραψω στο πεδιο που κανει αναζητηση βγαζει κατα ακαταλαβιστικα . Σαν να εχει προβλημα με τα fonts .

 

Μηπως ξερει καποιος τι φταιει

Link to comment
Share on other sites

'Ολοι οι χάρτες Ανάβασις έχουν 2 επιλογές στο μενού. Όταν πατάς # απλά και στην 2η σελίδα σου βγάζει το δεύτερο μέρος του χάρτη. Έτσι είναι γενικά και στα υπόλοιπα μενού το GARMIN, Δηλαδή πάντα δείχνει στην επόμενη σελίδα το τελευταίο εικονίδιο της προηγούμενης. Αυτό μπορείς κιόλας εύκολα να το καταλάβεις αν τσεκάρεις τον χάρτη στην πρώτη σελίδα και μετά πατήσεις #. Ουσιαστικα έχεις 4 επιλογές - 3 χάρτες.

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά στην 1η σελίδα που είναι

1)BlueChart Atlantic v9.5

2)GreeceAnavasi350

3)GreeceAnavasi350

εμφανίζεται καλώς 2 φορές ο GreeceAnavasi350 γιατί σπάει σε 2 κομμάτια ο χάρτης ενώ στην 2η σελίδα

1)GreeceAnavasi350 (επανάληψη της τελευταίας γραμμής)

2)Auto Drive (Hellas)

το ότι εμφανίζεται πάλι ο GreeceAnavasi350 έχει να κάνει με το ότι επαναλαμβάνεται η τελευταία γραμμή της προηγούμενης σελίδας.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

εχω εγκαταστησει κανονικα το gamrin το βλεπει κανονικα και χαρτες και ολα μια χαρα αλλα οταν κανω αναζητης χωρας πολης και οδο δεν βρισκει τιποτα . εχω αλλαξει τη γλωσσα στα ελληνικα αλλα παλι τα ιδια . εκει που ειναι για να γραψω στο πεδιο που κανει αναζητηση βγαζει κατα ακαταλαβιστικα . Σαν να εχει προβλημα με τα fonts .

 

Μηπως ξερει καποιος τι φταιει

Γύρνα την γλώσσα στα ελληνικά, και την γλώσσα γραφής στα ελληνικά. Κάνε επανεκκίνηση και ξαναδοκίμασε. Αν δεν διορθωθεί, γύρνα την γλώσσα στο αυτόματο και κάνε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum.Έχω το εξής πρόβλημα και απορία συναμα .. Πέρασα εχθές κάποιους χάρτες της GARMIN στο κινητό.Έκανα τις απαραίτητες ενέργειες για την εγκατάσταση του και όλα ωραία μέχρι εκει.Όταν πάω να ανοίξω το πρόγραμμα λέει οτι κάνει αναζήτηση συσκευή GPS (βλέπω οτι προσπαθεί να κάνει την αναζήτηση μέσω bluetooth).Και εφόσον δεν βρίσκει κάτι η εφαρμογή κλείνει από μόνη της αυτόματα.Ξέρετε τι μπορεί να παίζει??Το πρόβλημα είναι οτι δεν με αφήνει να πάω στο ρυθμίσεις-σύστημα διοτι αφού δεν βρίσκει κατι κλείνει αυτόματα..Any solution please??
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η ιδέα μου;

 

Από όταν πέρασα το Garmin σε ένα Ν95 (το παλιό)... έχω την υπόνοια πως η μπαταρία μου εξαντλείται πιο γρήγορα.

Πριν αρχίσετε να με βρίζετε... πρέπει να ενημερώσω πως... το πρόσεξα ότι εξαντλείται η μπαταρία...

ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΙΔΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ και βεβαίως χωρίς να έχω ανοιχτό (συνέχεια) το garmin.

'Εχει προσέξει κάποιος άλλος χρήστης (με Ν95) το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.μια ερωτηση ακομα.ποια αρχεια πρεπει να εχω μεσα στο φακελο garmin ωστε να εχω λεπτομερειες στο χαρτη απο αθηνα και ολη την ελλαδα???????

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η ιδέα μου;

 

Από όταν πέρασα το Garmin σε ένα Ν95 (το παλιό)... έχω την υπόνοια πως η μπαταρία μου εξαντλείται πιο γρήγορα.

Πριν αρχίσετε να με βρίζετε... πρέπει να ενημερώσω πως... το πρόσεξα ότι εξαντλείται η μπαταρία...

ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΙΔΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ και βεβαίως χωρίς να έχω ανοιχτό (συνέχεια) το garmin.

'Εχει προσέξει κάποιος άλλος χρήστης (με Ν95) το ίδιο πρόβλημα;

 

Επιτέλους δεν ειμαι ο μόνος που το έχει παρατηρήσει (αλλά σε άλλο κινητό Ρ990).

Απο την ημερα που πέρασα το Garmin στο κινητό η μπαταρία τελειώνει ραγδαία θα έλεγα.

Γράφω για την περίοδο που δεν χρησιμοποιώ το προγραμμα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Best Greek map for Garmin Mobile XT S60v4.10.60

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Quote:

Originally Posted by dimkit

first i would like to excuse me the others user because i will continue the description to Greek language because this program regards only the Greek users, i mean that the map is with greek fonts , so it has no use for foreigners .

 

ειναι το γνωστο σε όλους navigator προγραμμα με τον καλυτερο χαρτη που κυκλοφορει αυτη την στιγμη για ελλαδα με ελληνικο μενου και φωνητικη πλοηγηση στα Ελληνικα, πολυ καλυτερο και απο τον χαρτη της νοκια.

Ο χαρτης που περιλαμβανει εινα μια ενωση 3 χαρτων του

1)Autodrive Hellas( στα Ελληνικα)που περιλαμβανει ολα τα χωρια και πολεις τις Ελλαδος με πληρη καλυψη και του παραμικρου δρομου

2)Anavasis : που εχει καλυτερη καλυψη απο τον παραπανω (μεχρι και χωματοδρομους εχει) αλλα το μειωνεκτημα του ειναι οτι ειναι στα Αγγλικα και το routing του ειναι δεν ειναι τοσο καλο (μπορει να σας παει αντιθετα σε μονοδρομους )

3)blue chart Atlantic (για την θαλασσα )

Αναλυτικες οδηγιες για την εγκατασταση μπορειτε να βρειτε στο txt αρχειο που υπαρχει στο zip

 

Σαν προεπιλογη ειναι επιλεγμενει και η 3 χαρτες χωρις ομως να συμπληρωνει ο ενας τα κενα του αλλου . αν ειναι επιλεγμενει και η τρεις ο auto drive hellas τους υπερκαλυπτει ολους και απο τουσ αλλου φαινοντε μονο υψομετρο , βαθος θαλασσας και καποια POI.

Απο την διαχειρηση δεδομενων /Χαρτες / mapsource μπορειτε να επιλεξετε ποιος χαρτης θελετε να εμφανιζετε. Αν επιλεξεται μονο τον Anavasis μπορει ο χαρτης να ειναι στα αγγλικα

αλλα αναζητηση μπορειτε να κανετε και στα ελληνικα , αλλα αν καποιο μερος υπαρχει μονο στον Anavasis και οχι στον Autodrive Hellas θα πρεπει να το ψαξετε στα αγγλικα.

Κατα την δικη μου γνωμη αφηστε επιλεγμενο μονο τον Autodrive Hellas δεν πιστευω να υπαρχει κατι που μπορει να μην βρειτε.

 

παρακατω σας δινω τα λινκ.

 

 

Αργοτερα ,οταν βρω χρονο παλι, θα επανελθω και με αρκετα ΡΟΙ

Υ.Γ. Χαρτης ειναι συμβατος για ολες την πλατφορμες του Garmin ειτε ειναι s60 , UIQ , ή PALM

 

Look like you are talking about AutoDriveHellas.

Even the map you have posted is with Greek Fonts some information will probably be useful for others too:

- which is the last version of AutoDriveHellas - 1.25?

- those interested probably already have above mentioned version (with english fonts) downloaded as *.img. Some (as myself) I also have it in MapSource format - obtained with some regedit play. Still, FIND function does not work. Is it possible (hopefully from a Greek user) to have the full MapSource CD Image uploaded?

- Same problem with Anavasi map (also looks that you have mentioned it in your post) - FIND does not work.

παιδια τι ειναι αυτο κανουργιο.η εγω μπερδευτηκα?????

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Να σας στεναχωρήσω λίγο... αφού όλοι μας έχουμε θεοποιήσει το Garmin;

 

Αλήθεια... 'Εχετε προσέξει ότι δεν έχει "ακρίβεια"; Τι εννοώ;

 

Εννοώ πως έβαλα δίπλα-δίπλα ένα 6110 και ένα Ν95 με την ίδια βερσιόν του Garmin, και διαπίστωσα πως αφού πέρναγα μια διασταύρωση... και ήμουν περίπου 20 μέτρα μακριά... τότε έδειχνε ότι την πέρναγα την διασταύρωση.

 

Δοκίμασα το Route66 και είχα καλύτερη ακρίβεια ή για να το πω πιο σωστά... έδειχνε ακριβώς το σημείο που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Να σας στεναχωρήσω λίγο... αφού όλοι μας έχουμε θεοποιήσει το Garmin;

 

Αλήθεια... 'Εχετε προσέξει ότι δεν έχει "ακρίβεια"; Τι εννοώ;

 

Εννοώ πως έβαλα δίπλα-δίπλα ένα 6110 και ένα Ν95 με την ίδια βερσιόν του Garmin, και διαπίστωσα πως αφού πέρναγα μια διασταύρωση... και ήμουν περίπου 20 μέτρα μακριά... τότε έδειχνε ότι την πέρναγα την διασταύρωση.

 

Δοκίμασα το Route66 και είχα καλύτερη ακρίβεια ή για να το πω πιο σωστά... έδειχνε ακριβώς το σημείο που είμαι.

 

Μερικές φορές παίζουν μεγάλο ρολο οι δορυφόροι. Μπορεί να μην είχαν πιάσει τους ίδιους και τα δύο προγράμματα. Εξάλλου μην ξεχνας ότι μεχρι τα 10 μέτρα είναι η αποδεκτή και αναμενόμενη ακρίβεια για όλα τα GPS.

The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

yparxei arage kapios tropos na beltiothei to stigma toy??ontos exei ena problhmataki ekei!!

Όχι, η απόκλιση δεν διορθώνεται με κάποια ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Σημερα παρελαβα τον δεκτη GPS που ειχα παραγγείλει απο το Expansys. Όλα καλά φαίνονται με την συσκευή. Αλλα εξακολουθω να έχω πρόβλημα με το Garmin όσον αφορα το *****ing. Το έχω εγκαταστήσει έχω δημιουργήσει το αρχειο SW.UNL το πρόγραμμα λειτουργεί αλλα δεν μου αναγνωρίζει το GPS? Το πρόγραμμα το ειχα κατεβασει απο το Torrentz.com και ήταν για Nokia N95 αλλά δε νομίζω να έχει σημασία αυτο αφού το πρόγραμμα παίζει κανονικά. Ή μήπως έχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Σημερα παρελαβα τον δεκτη GPS που ειχα παραγγείλει απο το Expansys. Όλα καλά φαίνονται με την συσκευή. Αλλα εξακολουθω να έχω πρόβλημα με το Garmin όσον αφορα το *****ing. Το έχω εγκαταστήσει έχω δημιουργήσει το αρχειο SW.UNL το πρόγραμμα λειτουργεί αλλα δεν μου αναγνωρίζει το GPS? Το πρόγραμμα το ειχα κατεβασει απο το Torrentz.com και ήταν για Nokia N95 αλλά δε νομίζω να έχει σημασία αυτο αφού το πρόγραμμα παίζει κανονικά. Ή μήπως έχει?

Διαβασε αυτο το ποστ.;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα γιατι στο nokia 3250 το προγραμμα σερνετε??

το route66 δουλευει μια χαρα ενω το garmin παει λες και παω να το τρεξω σε pc286

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...