Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα απ’όλα σιγουρέψου ότι το αρχείο SW.UNL είναι σωστό.

Παίξε με τις ρυθμίσεις και πρόσεξε να επιλέξεις να ενεργοποιηθεί το Bluetooth gps. Μόλις δεις το εικονίδιο του ΒΤ γίνει μπλε, πάει να πει ότι ενεργοποιήθηκε. Είναι λίγο περίεργο, ψάξτο λίγο και θα το βρεις.

 

 

Σε μερικές περιοχές έχει καλύτερη χαρτογράφηση ο auto drive και σε άλλες ο ανάβασις. Πήγαινε στο mapsource, κάνε εναλλαγή μεταξύ τους και βρες αυτόν με την καλύτερη χαρτογράφηση.

 

Μερικές περιοχές είναι μερικώς χαρτογραφημένες. Αυτό σημαίνει ότι ναι μεν σου δείχνει τους δρόμους, αλλά δεν έχει ούτε τα ονόματά τους, ούτε και παραπάνω πληροφορίες όπως διασταυρώσεις και μονόφρομους.

 

 

Και όμως φίλε μου, πριν βιαστείς να κάνεις την παρατήρησή σου, έπρεπε να ενημερωθείς καλύτερα. Οι χάρτες είναι 2. Ο ένας είναι ο Auto_Drive_Hellas των 34ΜΒ και ο άλλος της Ανάβασης των 85ΜΒ.

 

αν καταλαβα καλα πρεπει να απενεργοποιησουμε τον ενα απο τουσ 2?γιατι σε εμενα ειναι ενεργοποιημενοι ολοι!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν τους έχεις κλικαρισμένους όλους, βλέπεις μόνο τον Auto Drive καθώς υπερκαλύπτει τους υπόλοιπους.
Link to comment
Share on other sites

Όταν τους έχεις κλικαρισμένους όλους, βλέπεις μόνο τον Auto Drive καθώς υπερκαλύπτει τους υπόλοιπους.

 

οποτε το καλυτερο ειναι να τον αφησουμε ετσι ε??? κατι αλλο γιατι ενω στο χαρτη ειναι αναλυτικοταος εχει ολα τα χωρια οταν παω αναζητηση δεν τα βρισκει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργη η αναζήτησή του. Έχω κάνει αμέτρητες αναζητήσεις που ενώ ξέρω οτι υπάρχουν στον χάρτη με το ακριβές όνομα που γράφω, δε μου βγάζει αποτέλεσμα. Σε αυτό το θέμα, το Sygic είναι πολύ ανώτερο. Ό,τι κουφό και αν έχω ψάξει, μου το βρίσκει αμέσως.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.αντμετωπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα καποιοσ να με βοηθησει.ειχα το ν82 και το garmin λειτουργουσε τελεια.πηρα το ν95 8γιγα και το ιδιο αρχειο δεν μου το ανοιγει καθολου.το εκανα εγκατασταση μου εβγαλε το εικονιδιο και δεν μου το ανοιγει.....τι να κανω?εχω δοκιμασει τα παντα...
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε τα αρχεία με κατάληξη UNL. Οι κωδικοί αλλάζουν σε κάθε κάρτα μνήμης. Χρησιμοποίησε το Garmin Mobile XT key finder v1.1
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος πως μπορουμε να ενωσουμε τους χαρτες (οπως εχει γινει με το χαρτη 3 σε 1)? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

1. Ρε παιδιά εκατό φορές τα έχουμε πεί εδώ! Το gps dουλεύει με δορυφόρους εννοείται οταν κυκλοφορείτε σε στενάκια ή σε δρόμους με ψιλά κτίρια χάνεται το σήμα και σας δίχνει αλλού για αλλού. Ψάξτε λίγο στο google πως δουλέυει το gps. Έχει καταντήσει το θέμα μάθημα για την τεχνολογία. Βέβαια οι χάρτες έχουν μια απόκλιση δεν λέω άλλα όχι και τόση ώστε να γίνεται συνέχεια θέμα!

σύν του ότι ξέρουμε οτι υπάρχει απο την φύση του +-10μ ακρίβεια(απο τους φίλου μας :p αμερικάνους)

Σκεφτείται τι έχετε στα χέρια σας εντελώς τσάμπα!

2. Για έναν φίλο που είπε οτι δεν γράφει τις οδούς στα χωριά! ΕΛΕΟΣ! δλδ το χωριό το δικό μου δεν έχει καθόλου οδούς! Χωριο είναι!! Δηλαδή η εταιρία με την χαρτογράφηση θα πρέπει να έχει προβλέψει απο πιο χωριό είναι ο καθένας που το κατεβάζει και να πηγαίνει επιτοπου και να χαρτογραφεί και τα μαντρια μήπως... Και εμένα απο το χωριό μου μόνο έναν δρόμο έχει τι να κάνω.

ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ για περισσότερες λεπτομέρειες για πόλεις-->AUTODRIVE

για περισσότερες λεπτομέρειες σε χωρά και off-road διαδρομέσ-->ΑΝΑVASIS

:)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

1. Ρε παιδιά εκατό φορές τα έχουμε πεί εδώ! Το gps dουλεύει με δορυφόρους εννοείται οταν κυκλοφορείτε σε στενάκια ή σε δρόμους με ψιλά κτίρια χάνεται το σήμα και σας δίχνει αλλού για αλλού. :)

Φίλε μου στη Χίο που τσέκαρα την απόκλιση, ήμουν σε λιβάδι. Δεν ήμουν σε στενάκι.

 

Φαντάσου να είσαι στον Θεσσαλικό κάμπο... χωρίς κανένα κτίριο

(με εξαίρεση έναν 1 γάιδαρο που βοσκάει στα 500 μέτρα) και να σε δείχνει ότι είσαι πιο πίσω από την θέση σου.

 

Δεν σου κάνει εντύπωση;

Link to comment
Share on other sites

είπαμε ότι οι χάρτες έχουν πρόβλημα!! δεν το αρνούμε! Αυτό δεν λύνεται με καμία ρύθμιση. και επίσης πρέπει να κοιτάς οτι έχεις το μέγιστο αριθμό δορυφόρων κλειδωμένο. Και επίσης έχω παρατηρήσει οτι μεγαλύτερη ακρίβεια έχουμε με τους εξωτερικούς δέκτες. Εμενα πάντως όπου και να είμαι χάνει σε λογικά πλαίσια (δηλαδή με βγάζει πιο δίπλα απο τον δρόμο που είμαι μερικές φορές)ακόμα και μέσα σε στενα. Έχω το LD-3W της ΝΟΚΙΑ
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένο το garmin σε ένα nokia n82. Ο χάρτης που χρησιμοποιώ είναι ο autodrive. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ψάξω για συγκεκριμένο δρόμο. Στην αρχική σελίδα πατάω "για πού", μετά όταν πατάω "διευθύνσεις" μου εμφανίζει ένα μήνυμα που λέει ότι "η συγκεκριμένη λειτουργία απαιτεί λεπτομερειακούς χάρτες". Όταν πάω στη διαχείρηση δεδομένων και στο "σύνολα χαρτών" για να δω τους χάρτες μου, υπάρχει σαν λεπτομερειακός χάρτης ο autodrive, uploaded with sendmap. Κάνω κάποια βλακεία μήπως? χθες κατέβασα κι εγκατέστησα το πρόγραμμα και τον χάρτη και δεν έχω ξαναασχοληθεί, οπότε είναι πιθανόν... Ή μήπως δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση όπως θα έπρεπε? please βοήθεια!!
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις ξεκλειδώσει σωστά τον Auto Drive. Τσέκαρε ξανά το αρχείο UNL που αντιστοιχεί στον auto drive.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα ξεκλειδώσει σωστά τον autodrive θα μου εμφάνιζε σωστά τον χάρτη? όταν χρησιμοποιώ το garmin στο αυτοκίνητο ακολουθεί σωστά τη διαδρομή μου στον χάρτη, ακόμα και φωνητική πλοήγηση έχω κάνει ορίζοντας προορισμό από αντιστοιχήσεις που έχω κάνει στον χάρτη με τις επαφές μου. Μόνο η εύρεση δεν λειτουργεί... 822 δεν είναι το map id του autodrive_el??
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το mapID του auto drive είναι 822. Η γλώσσα στο τηλέφωνό σου είναι τα ελληνικά και η γλώσσα γραφής επίσης ελληνικά;
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια τι κανετε?

μια ερώτηση ξερει κανεις αν υπαρχει αναβαθμηση για το garmin και τους χαρτεσ του?

και που θα το βρουμε?

 

ευχαριστω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και τα δύο είναι ελληνικά. Στο Ε:\Garmin δεν αντιγράφω το GMAPSUPP.UNL μαζί με το SW.UNL? Έχω φτιάξει 3 φορές κωδικό, τίποτα... Ενώ το πρόγραμμα ξεκλείδωσε αμέσως, άρα τα στοιχεία που δίνω στο ****** είναι σωστα... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το όνομα του auto drive είναι gmapprom και όχι gmapsupp (έτσι ονομάζεται ο χάρτης της ανάβασης ο οποίος δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα). Οπότε, άλλαξέ του όνομα του auto drive και δημιούργησε το αρχείο gmapprom.unl το οποίο θα περιέχει τον κωδικό του.
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα δω... Διαφορετικά θα τα διαγράψω όλα από την κάρτα μνήμης και θα τα ξαναπεράσω από την αρχή... Για να δούμε...

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, αυτό ήταν το πρόβλημα, διορθώθηκε!

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια τι κανετε?

μια ερώτηση ξερει κανεις αν υπαρχει αναβαθμηση για το garmin και τους χαρτεσ του?

και που θα το βρουμε?

 

ευχαριστω παιδια.

δεν υπάρχει. Οι χάρτες και το πρόγραμμα είναι αυτά που έχουμε. Αν βγεί κάτι να είσαι σίγουρος οτι θα το μάθεις πρώτα απο εδώ!;)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εσβησα καταλαθος του τελευταιους χαρτες που μπορω να τους βρω ειναι ευκολο να μου στειλει καποιος Link για rapidshare? ευχαριστω εκ τον προτερων
Link to comment
Share on other sites

παιδια εσβησα καταλαθος του τελευταιους χαρτες που μπορω να τους βρω ειναι ευκολο να μου στειλει καποιος Link για rapidshare? ευχαριστω εκ τον προτερων

 

Υπάρχει σοβαρό νομικό πρόβλημα με την ανάρτηση και διατήρηση συνδέσμων που οδηγούν στη λήψη εφαρμογών και χαρτών πλοήγησης. Ως εκ τούτου απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής σε όλα τα forums του myphone.gr. Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι θα αφαιρεθούν, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση. Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr. Ελπίζουμε σε κατανόηση και ζητούμε συγνώμη για την όποια αναστάτωση.

 

Αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε με οποιονδήποτε χρήστη, ώστε να λάβετε διευκρινήσεις σχετικά με κάποιο μήνυμά τους ή να ζητήσετε πληροφορίες για οτιδήποτε, μπορείτε να το κάνετε απευθείας χρησιμοποιώντας τα προσωπικά μηνύματα. Δεν πρέπει να κοινοποιείτε δημόσια την πρόθεσή σας για προσωπική επικοινωνία, ούτε όμως και οι αποδέκτες των προσωπικών μηνυμάτων αυτών δεν θα πρέπει να κοινοποιούν στους υπόλοιπους για το γεγονός ότι δέχθηκαν / έστειλαν / προώθησαν PM.

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

 

FAQ: Πληροφορίες για τα Προσωπικά Μηνύματα (PM)

.....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει. Οι χάρτες και το πρόγραμμα είναι αυτά που έχουμε. Αν βγεί κάτι να είσαι σίγουρος οτι θα το μάθεις πρώτα απο εδώ!;)

 

Αν στειλεις mail στο site της τεχνικης υποστηριξης της garmni οτι και καλα εχεις προβλημα με το gps σου θα σου στειλουν αυτοι ενα update. Καντο δεν χανεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λοιπόν!

 

Πριν 10μέρες και φεύγοντας για ταξίδι εγκατέστησα το garmin στο Ν95 8gb χωρίς να έχω προλάβει καν να δοκιμάσω το gps ή αν δουλεύουν οι χάρτες. Το χρησιμοποίησα στη διαδρομή Μιλάνο-Τορίνο-Albertville-Val d Isere [Γαλλικές Άλπεις] με τον πανευρωπαϊκό χάρτη του 2008.

 

Το gps συνήθως κλείδωνε στα 1-3 λεπτά και η πλοήγηση ήταν καλή. Λόγω ακρίβειας στους μεγάλους κόμβους της autostrada έκανε recalculates και ξανά μανά επεκτίμηση της διαδρομής. Κάποια παρόμοια κρούσματα προέκυψαν και σε φουρκέτες στις Άλπεις. Χρησιμοποίησα κάτι POI´s για όλη την Ιταλία που βρήκα τυχαία και ήταν πληρέστατα, όλα τα ξενοδοχεία, φαγάδικα, αεροδρόμια, σταθμοί κτλ κτλ. Πολύ καλή ήταν η πλοήγηση στο κέντρο του Μιλάνο που είχε χαρτογραφημένο μέχρι και το τελευταίο σοκκάκι [το δοκίμασα πολύ και περπατώντας].

 

All in all είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα, φιλικό προς τον χρήστη και ο πανευρωπαϊκός χάρτης πληρέστατος. Μόνο μείον οι χρόνοι απεικόνισης όταν θες να υπολογίσεις διαδρομές από 2 διαφορετικούς χάρτες και πάνω.

 

Α και ευχαριστώ για τις οδηγίες!!

Link to comment
Share on other sites

Αν στειλεις mail στο site της τεχνικης υποστηριξης της garmni οτι και καλα εχεις προβλημα με το gps σου θα σου στειλουν αυτοι ενα update. Καντο δεν χανεις τιποτα...

Δεν σου ζητάνε να τους δώσουν κάποιο ID ωστε να επιβεβαιώσουν οτι το έχεις αγοράσει το πρόγραμμα και δεν το έχεις βρει σπασμένο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Εχθές για πρώτη φορά χρησιμοποιήσα το GPS για μια διαδρομή απο Γαλατσι - Καισαριανή.. Επειδή έχω διαβάσει όλο το forum οτι ψιλοκολλάει, αργει κ.ο.κ, ίσως να ήμουν από τους τυχερούς. Με ακριβέστατη λεπτομέρια μου έδειχνε το που είμαι που να στρείψω, και επειδή έκανα επείτηδες λάθος τους δρόμους που μου έλεγε να πάω έκανε πολύ γρήγορα το να ορίσει νέα διαδρομή..Γενικότερα ολα καλα!Αυτα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...