Jump to content

Πολυμηχανήματα / Εκτυπωτές - Ιnkjet / Laser


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον δεν έχεις δει τους καινούργιους Epson με τα δοχεία συνεχούς ροής.

Αν τα δεις, θα δεις το μέλλον στους εκτυπωτές.

Οι σελίδες που αναφέρεις δεν υπάρχουν στην πράξη.

Όσοι θέλουν φτηνή εκτύπωση αγοράζουν μελάνια συνεχούς ροής.

Η ΗΡ επειδή χρησιμοποιεί κεφαλές θερμής εκτύπωσης (βράζει το μελανι), πρέπει να αλλάζονται σε κάθε αλλαγή λόγω φθορας, βγαίνει έξω από το παιχνίδι συνεχούς ροής και κατ επέκταση φθηνού κόστους σελίδας.

Η Epson πλέον, έχει φτηνότερο κόστος ακόμα και από τους λέιζερ, και με εργοστασιακή εγγύηση.

Αν δε χρησιμοποιήσεις και συμβατά τότε πλέον το κόστος γίνεται ασήμαντο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω έχω τον hp 8600 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Έχω βρει και imitasion συνεχούς ροής από ebay αλλά επειδή είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση/οικονομία σε σχέση με οποιονδήποτε inject είχα παλιά, δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω τον hp 8600 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Έχω βρει και imitasion συνεχούς ροής από ebay αλλά επειδή είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση/οικονομία σε σχέση με οποιονδήποτε inject είχα παλιά, δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ.

 

Εννοώ ότι τα μελάνια είναι εργοστασιακά όπως και το σύστημα ροής, με εγγύηση.

Δεν είναι πατέντες αμφιβόλου ποιότητας.

Αν τυπώνεις μερικές σελίδες τον μήνα, δεν ασχολείσαι. Εννοείται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τον hp officejet pro 8600.Bγάζει πάρα πολύ καλά μόνο που έχω μια απορία.Σε εσάς η οθόνη έχει ''ασπρίσει''; Δηλαδή εμένα στην αρχή ήταν μια χαρά αλλά μετά ''άσπρισε'' αλλά όχι τελείως, βλέπεις τι γράφει όμως.Μου αρέσει που μπορείς να στείλεις με ένα mail μια φωτογραφία, απλά και γρήγορα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις δει τους καινούργιους Epson με τα δοχεία συνεχούς ροής.

Αν τα δεις, θα δεις το μέλλον στους εκτυπωτές.

Οι σελίδες που αναφέρεις δεν υπάρχουν στην πράξη.

Όσοι θέλουν φτηνή εκτύπωση αγοράζουν μελάνια συνεχούς ροής.

Η ΗΡ επειδή χρησιμοποιεί κεφαλές θερμής εκτύπωσης (βράζει το μελανι), πρέπει να αλλάζονται σε κάθε αλλαγή λόγω φθορας, βγαίνει έξω από το παιχνίδι συνεχούς ροής και κατ επέκταση φθηνού κόστους σελίδας.

Η Epson πλέον, έχει φτηνότερο κόστος ακόμα και από τους λέιζερ, και με εργοστασιακή εγγύηση.

Αν δε χρησιμοποιήσεις και συμβατά τότε πλέον το κόστος γίνεται ασήμαντο.

 

Φιλε μου οι σελιδες που αναφερω είναι αυτές που δεινει η κάθε εταιρια με βαση μια μεση σελιδα εκτυπωσης. Εννοητε ότι αν εσυ εκτυπωνεις σελιδες με φωτογραφίες , κειμενο, γραφικα και δεν ξερω τι άλλο, σαφως και μειώνονται οι σελιδες που θα σου δωσει το κάθε μελανι.

Αλλα σε αυτή την περιπτωση το ιδιο θα μειωθουν οποιο μελανι κι αν εχεις, οποιον εκτυπωτή κι αν χρησιμοποιης. Εγω αναφέρομαι σε ένα μεσο ορο σελίδων που δεινει η κάθε εταιρια για τον εκτυπωτή της και η διαφορα είναι μεγαλη. Τα νουμερα το λενε μονα τους. Τωρα αν εσυ δεν το βλέπεις , δεν μπορω να σε πεισω για κατι. Αν εσυ πιστευεις ότι είναι πιο φθηνο το μελανι της Epson που εχει 8 ευρω και σου δεινει 200 σελιδες, απο το μελανι της Hp που εχει 20 ευρω και σου δεινει 1600, καλα κανεις και χρησιμοποιείς Epson.

Από εκει και περα εσυ με πηγες σε άλλο επιπεδο εκτυπωσης. Τα μελανια συνεχους ροης δεν είναι για έναν μεσο χρηστη. Τι να τα κανω τα μελανια συνεχους ροης αν δεν εκτυπωνω ένα μεγαλο ογκο σελιδων κάθε μερα?

Οι εκτυπωτες που αναφέρονται πιο πανω και που εχω κι εγω είναι εκτυπωτες οικιακης χρησης. Σε έναν τετοιο εκτυπωτή δεν εχει νοημα να βαλεις μελανια συνεχους ροης. Αν παλι κανεις υπερβολικα πολλες εκτυπώσεις, τοτε δεν εχεις καν λογο να πας σε αυτου του τυπου τους εκτυπωτες. Σε αυτή την περιπτωση πας σε επαγγελματικούς εκτυπωτες που είναι και πολύ πιο γρηγοροι για να σου βγαζουν και τον αναλογο ογκο εκτυπώσεων.

Τωρα αυτό που λες για τις κεφαλες της Hp , παρ ότι δεν το εχω ψαξει , μια χαρα βλεπω ότι κυκλοφορουν μελανια συνεχους ροης και για αυτους τους εκτυπωτες που προσαρμοζονται στα ηδη υπαρχοντα μελανια του εκτυπωτή. Δεν εχω δει να αναφερει κανενας ότι εχει πρόβλημα.

Αρα και σε αυτό το επιπεδο αν θες να πας, υπαρχει λυση. Τωρα αν είναι γνησια ή όχι, νομιζω ελάχιστοι χρησιμοποιουν γνησια πλεον οποιον εκτυπωτή κι αν εχουν, γιατι απλα το κοστος στα μη γνησια θα είναι παντα πολύ πιο χαμηλο, από οποιοδήποτε γνησιο.

Παρ όλα αυτά μιας και εδώ μιλαμε για οικιακούς εκτυπωτες, νομιζω ότι ο καθενας μπορει να τσεκαρει μονος του τι του δεινει το κάθε μελανι και σε ποιο κοστος και να κρινει. Εγω ανεφερα καποια πολύ ξεκαθαρα παραδείγματα παραπανω. Λιγο ψαξιμο θελει από τον καθενα που ενδιαφερετε για να βγαλει τα δικα του συμπερασματα. Δεν πουλαω Hp για να θελω να πισω για κατι. Απλα προσφατα εκανα ερευνα αγορας για να αγορασω εκτυπωτή και αυτά ηταν τα δικα μου συμπερασματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ με τον hp officejet pro 8600.Bγάζει πάρα πολύ καλά μόνο που έχω μια απορία.Σε εσάς η οθόνη έχει ''ασπρίσει''; Δηλαδή εμένα στην αρχή ήταν μια χαρά αλλά μετά ''άσπρισε'' αλλά όχι τελείως, βλέπεις τι γράφει όμως.Μου αρέσει που μπορείς να στείλεις με ένα mail μια φωτογραφία, απλά και γρήγορα.

 

Σε μενα η οθονη αφης δεν εχει παρουσιασει καποιο πρόβλημα.

Φανταζομαι ότι εισαι ακομα μεσα στην εγγύηση. Γιατι δεν επικοινωνης με την Hp? Τα 2 επιπλέον χρονια εγγυησης τα εχεις παρει?

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα η οθονη αφης δεν εχει παρουσιασει καποιο πρόβλημα.

Φανταζομαι ότι εισαι ακομα μεσα στην εγγύηση. Γιατι δεν επικοινωνης με την Hp? Τα 2 επιπλέον χρονια εγγυησης τα εχεις παρει?

 

Είναι αυτό που σε βάζει σε ένα site της hp και δηλώνεις τον εκτυπωτή?Αν ναι, τα έχω.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που σε βάζει σε ένα site της hp και δηλώνεις τον εκτυπωτή?Αν ναι, τα έχω.

 

Πρεπει να κανεις αιτηση και να στειλεις αντιγραφο της απόδειξης ή του τιμολογιου. Αν το εχεις κανει τοτε την εχεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις αιτηση και να στειλεις αντιγραφο της απόδειξης ή του τιμολογιου. Αν το εχεις κανει τοτε την εχεις.:)

 

Δεν νομίζω.. αλλά στην αρχή τον είχα δηλώσει με το πρόγραμμα του Cd.Άρα δεν έχω την επιπλέον 2ετη εγγύηση? Που μπορώ να δω αν έχει λήξει?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις αιτηση και να στειλεις αντιγραφο της απόδειξης ή του τιμολογιου. Αν το εχεις κανει τοτε την εχεις.:)

 

Υπάρχει κάπου που μπορούμε να δούμε το υπόλοιπο της εγγύησης?

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν εχει λήξει η εγγυηση ή μεχρι ποτε διαρκει, μπαινεις στο site της hp κανεις εισοδο στο λογαριασμο σου, επιλεγεις στο λογαριασμο σου το προϊον που εχεις δηλωση και θελεις να δεις την εγγυηση του και σου βγαζει αν εχεις ακομα ή όχι.

Αν δεν εχεις δηλωσει το προϊον στη σελιδα της Hp απλα τους περνεις τηλ. σου ζητανε τους κωδικούς που εχει πανω του το μηχανημα και σου λενε αν εχεις ακομα εγγυηση.

Στην περιπτωση που καποιος εχει παρει το officejet Pro 8600 Plus και δεν εχει περασει 2μηνο από τη μερα που το πηρε και εχει ακομα την αποδειξη, μπαινει και κανει αιτηση για επεκταση της εγγυησης για 2 χρονια επιπλέον.

Αυτή η διαδικασια θα γινετε μεχρι 31/1/14.

Σε καποιους εκτυπωτες δεινει 2 χρονια επιπλέον εγγυηση σε καποιους αλλους κανει επιστροφη χρηματων από 20 εως 100 ευρω αν θυμαμαι καλα.

https://h41201.www4.hp.com/AdLanding/gr/el/93000/1/

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ψαχνω ενα πολυμηχανημα laser που να λαμβανει τα φαξ και πριν τα εκτυπώνει να τα δειχνει στο pc και αν θελω να τα εκτυπωνω. ταυτοχρονα να τα προωθει και σε ενα email της επιλογής μου. γινεται? και αν ναι ξερετε καποιο συγκεκριμένο μοντέλο?
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

http://www.emark.gr/index.php?route=product/product&product_id=19558http://www.emark.gr/index.php?route=product/product&product_id=19558 Εχει επιλογή για προώθηση fax σε νούμερο επιλογής σου. Οσο αφορά το να βλέπεις πριν εκτυπώσεις τι εννοείς ? Και αν έρθει κάποιο φαξ το βράδυ που θα είσαι εκτός? Εκεί με μπερδεύεις λίγο, αν και πιστεύω ότι μέσω του προγράμματος δχσης φαξ του μηχανήματος το κάνει. Να γνωρίζεις όμως ότι πρέπει να έχεις και υπολογιστή επάνω. Το χρειάζεσαι? Και για τί όγκο μιλάμε? Πως έχεις σκεφθεί να το συνδέσεις?

Συμπέρασμα ------- > Φθηνό τόνερ, αποδοτικό, αξιόπιστο. Επίσης στο συγκεκριμένο έχει ανταλλακτικά ακόμα και στην λαϊκή αγορά !!!!

Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να προωθησω τα φαξ σε αλλο νούμερο. θελω να σκαναρωνονται στον υπολογιστη μολις ληφθουν και ταυτόχρονα να στέλνονται σε καποιο email που θα ορισω
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να προωθησω τα φαξ σε αλλο νούμερο. θελω να σκαναρωνονται στον υπολογιστη μολις ληφθουν και ταυτόχρονα να στέλνονται σε καποιο email που θα ορισω

 

Από τη στιγμή που ο υπολογιστής θα μένει ανοικτός, τοτε θα λαμβάνει τα φαξ και με remote control θα μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις τα φαξ. Αφού για να πάρεις τα email θα πρέπει να έχεις και κάποιον άλλον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σε αυτόν, κανει αυτά που θες, αλλα μιας κι εγω δεν εχω κανει αυτές τις ρυθμισεις στον δικο μου δεν ξερω λεπτομερειες. Παντως για να γινουν αυτές οι ρυθμίσεις θα πρεπει ο εκτυπωτης να είναι σε δικτυο . Απλα δεν ξερω αν γινεται να κανει αυτές τις δυο λειτουργιες ταυτόχρονα ή αν κανει μια από τις 2 κάθε φορα.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c03723161&tmp_task=useCategory&cc=gr&dlc=el&lc=el&os=228&product=4323648&sw_lang=

 

Δεν είναι όμως lazer .

Link to comment
Share on other sites

καποιο συγκεκριμενο μοντελο?

Αυτό που σου προτείνω πιο πάνω δεν σε καλύπτει?

 

http://www.emark.gr/index.php?route=product/product&product_id=19558http://www.emark.gr/index.php?route=product/product&product_id=19558

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...
Όπως λέει και το θέμα ψάχνω laser μονοχρωματικό κάτω από 100 γιούρια, να τυπώνει μεσω wifi απευθείας από το κινητό windows phone.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ένας που βρήκα είναι ο brother HL-2135W στα 99 με wifi

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ο κλασικος "σκυλος" HP 1102w που τον δουλευουν απο σπιτια μεχρι μεγαλες επιχειρησεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα μελάνια του Πλαισίου, μάρκας @work, έχει κανείς άποψη;

Σκέφτομαι να πάρω 2 για το πολυμηχανημα Canon MG 3150 που έχω....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Για τα μελάνια του Πλαισίου, μάρκας @work, έχει κανείς άποψη;

Σκέφτομαι να πάρω 2 για το πολυμηχανημα Canon MG 3150 που έχω....

 

 

Μάπα είναι, θα χαλάσεις το μηχάνημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μάπα είναι, θα χαλάσεις το μηχάνημα σου.

Εσύ έχεις ιδία πείρα και το λες;

 

Τέλος πάντων, παρήγγειλα ένα σετ 2 μελανιων και θα δω εάν αξίζουν....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις ιδία πείρα και το λες;

 

Τέλος πάντων, παρήγγειλα ένα σετ 2 μελανιων και θα δω εάν αξίζουν....

 

Xαλανε τις κεφαλες των εκτυπωτων, πολυ κακη ποιοτητα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...