Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια help!

Ειχα ενα ασυρματο panasonic KX-TCD715GRM και επειδη τα πληκτρα δεν πατανε καλα τωρα τελευταια ειπα να μην αλλαζω βαση να παρω ενα καινουριο ακουστικό!

Πηρα λοιπον το Panasonic KX-TG7301 απο eshop.

Το βαζω απανω ολα καλα.εκει που με περνανε τηλ. δεν εμφανιζε το Νο δηλ. δεν ειχε αναγνωριση κλησεων.

Ε λεω θα'ναι η βαση.Παω λοιπον βαζω στην καινουρια βαση , το καινουριο ακουστικο ειχε αναγνωριση και δεν ειχε το παλιό.Το προβλημα ειναι οτι θελω και τα 2 ακουστικά για λογους ενδοεπικοινωνιας!Υπάρχει λύση;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα....8α μπορουσατε να μου δωσετε πληροφοριες για το που 8α βρω χαρτες ελλαδος σε cd η dvd για ενσωματομενο gps στο αυτοκινητο???to montelo an boh8aei ειναι carnavi 800
Link to comment
Share on other sites

Καλά δε μπορώ να βρω ποιό μοντέλο είναι αυτό.

Η λύση είναι μια πάντως. Πας σε έναν ηλεκτρολόγο και βλέπετε αν μπορείς να του βάλεις navibox.

Link to comment
Share on other sites

Panasonic KX-TCD γίνετε να εμφανίζετε μονο η ώρα και οχι η ημερομηνια ;;;; και αν ναι πως;;; γιατι οσο και αν παιδεύτηκα δεν μπόρεσα να το βρω...thans!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δεν ξερω αν εχω ανοιξει εδω σωστα το θεμα αυτο. Μενω Αγ Βαρβαρα -Αιγαλεω, σε δυοροφη μονοκατοικια,αλλα εχω μπροστα μου μια ψηλη πολυκατοικια που μου κοβει το σημα με αποτελεσμα να μην εχω σημα καλο στο μεγα, αλφα, κ γενικα ολα τα καναλια εχουν ψηλοπροβλημα εκτος απο το νετ κ το σκαι που ειναι καμπανα, το δεν ετ1 δεν το πιανω σχεδον καθολου. Θα ηθελα αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει να μου προτεινει λυσεις,ιδεες , ή καποια καλυτερη κεραια
Link to comment
Share on other sites

Αν η πολυκατοικία είναι αρκετά ψηλή και δεν μπορείς να 'βγείς' πάνω απο αυτή, μπορείς να εγκαταστήσεις την κεραία σου στην οικοδομή ή ακόμη και να πάρεις απο την κεραία της οικοδομής.

Οι κεραίες για τις τηλεοράσεις μας είναι τύπου yagi (κατευθυνόμενες), άρα οτιδήποτε υπάρχει μπροστά της...απλά κόβει το σήμα. Με λίγα λόγια δηλαδή πρέπει να υπάρχει οπτική επαφή στον αναμεταδότη.

Link to comment
Share on other sites

Αν η πολυκατοικία είναι αρκετά ψηλή και δεν μπορείς να 'βγείς' πάνω απο αυτή, μπορείς να εγκαταστήσεις την κεραία σου στην οικοδομή ή ακόμη και να πάρεις απο την κεραία της οικοδομής.

 

οχι δεν καταλαβες, η πολυκατοικια ειναι ανεξαρτητη απο το δικο μου σπιτι. Ναι βγαινει πιο ψηλα με αποτελεσμα η κεραια μου οσο ψηλο κονταρι κ αν βαλω στο δυοροφο μου, να βλεπει τον τοιχο της παραδιπλανης πολοικατοικιας (οσο κι αν την στρεψω δεν βλεπω αναμεταδοτη), κατ ευθειαν σε μια αποσταση περιπου 30 μετρα απο την κεραια μου. Οποτε οτι κανω θα πρπει να το κανω στο δικο μου σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι επαναλαμβάνω οτι υπάρχει οδηγία απο την ΕΕΤΤ που με λίγα λόγια λέει οτι αν δεν μπορείς να πάρεις μόνος σου τηλεοπτικό σήμα για διάφορους λόγους όπως τους δικούς σου, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σου δώσουν την άδεια να βάλεις την κεραία στο το κτήριο που σε εμποδίζει. Άρα η ποιό προσιτή λύση είναι να βάλεις την κεραία σου στην ταράτσα της οικοδομής και να κατεβάσεις καλώδιο όσο θέλεις προς το σπίτι σου. Τώρα αν η πολυκατικοία είναα και ψιλομακριά και θες καμια 100 μέτρα καλώδιο........τι να πώ. έπεσες στην περίπτωση.. :(

Απο εκεί και πέρα, δοκίμασε αν δεν έχεις βάλει ήδη να βάλεις έναν ενισχυτή λήψης (δεν είναι κάτι ακριβό) και ίσως λυθεί κάπως το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι επαναλαμβάνω οτι υπάρχει οδηγία απο την ΕΕΤΤ που με λίγα λόγια λέει οτι αν δεν μπορείς να πάρεις μόνος σου τηλεοπτικό σήμα για διάφορους λόγους όπως τους δικούς σου, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σου δώσουν την άδεια να βάλεις την κεραία στο το κτήριο που σε εμποδίζει. Άρα η ποιό προσιτή λύση είναι να βάλεις την κεραία σου στην ταράτσα της οικοδομής και να κατεβάσεις καλώδιο όσο θέλεις προς το σπίτι σου. Τώρα αν η πολυκατικοία είναα και ψιλομακριά και θες καμια 100 μέτρα καλώδιο........τι να πώ. έπεσες στην περίπτωση.. :(

Απο εκεί και πέρα, δοκίμασε αν δεν έχεις βάλει ήδη να βάλεις έναν ενισχυτή λήψης (δεν είναι κάτι ακριβό) και ίσως λυθεί κάπως το πρόβλημα.

ναι δεν ειναι εφικτο να περασω καλωδιο σε αυτη την πολυκατοικια γιατι μεσολαβουν κ αλλα δυο σπιτια,οποτε καταλαβαινεις, οποτε το θεμα ειναι ενιχυτης ? κ ποιος? κ πως θα τα κανω αυτα? Υπαρχει κ καποια κεραια πιο καλη?

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Το αφήνουμε αυτό το σχέδιο τότε...

Απο θέμα κεραίας....ότι και να βάλεις το ίδιο θα είναι. Για τον ενισχυτή...μη σε τρομάζει, δεν είναι τίποτα, ενα κουτί είναι που μπαίνει στο καλώδιο της κεραίας λίγο πριν την τηλεόραση και κάνει αυτό που λέει το όνομά του. Ενισχύει τη λήψη των σημάτων της κεραίας. Είναι κάτι σαν αυτό και το πουλάνε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρικά είδη.

Έχεις ρωτήσεις κάποιον επαγγελματία για το πρόβλημά σου?

Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει,αλλα οπως λεει κ η παροιμια "ξενος πονος κοπανος". Απο την αλλη ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του. Αλλος μου λεει να βαλω καλη κεραια, αλλος οτι ο ενσχυτης πολλες φορες αντι να καλυτερευσει το σημα μπορει να το χειροτερεψει, τι να πω, δεν ξερω
Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει,αλλα οπως λεει κ η παροιμια "ξενος πονος κοπανος". Απο την αλλη ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του. Αλλος μου λεει να βαλω καλη κεραια, αλλος οτι ο ενσχυτης πολλες φορες αντι να καλυτερευσει το σημα μπορει να το χειροτερεψει, τι να πω, δεν ξερω

με εσωτερικη εχεις δοκιμασει ,υπαρχουν καποιες με ενισχυτη.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ εσωτερική με ενισχυτή θα σου πρότεινα, πήρα την προηγούμνη βδομάδα από Καρφούρ Αλίμου μια united με μοτεράκι και τηλεκοντρολ για να γυρίζει δεξιά - αριστερά (γιατί την έβαλα ψηλα σε ένα ντουλάπι για να πιάνει καλύτερα).

 

Τιμούλα γύρω στα 15 ή 19 ευρώ, και πιάνει καλύτερα από μια Phillips που είχα πριν. Νομίζω οτι είναι η φτηνότερη λύση από την οποία μπορείς να ξεκινήσεις....

Υπόψιν οτι ισχύει αυτό που σου είπαν, οτι δηλαδή ο ενισχυτής μπορεί και να ενισχύει το θόρυβο και άρα να έχεις χειρότερη εικόνα, αλλά δεν νομίζω οτι αφορά την περίπτωσή σου που έχεις μπλοκάρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Panasonic KX-TCD γίνετε να εμφανίζετε μονο η ώρα και οχι η ημερομηνια ;;;; και αν ναι πως;;; γιατι οσο και αν παιδεύτηκα δεν μπόρεσα να το βρω...thans!!

Βγαλε την βάση από την πρίζα του ρεύματος μεχρι να δεις στο ακουστικό ότι έχασε την βάση κ αναβοσβήνει η κεραια.

Ξαναβαλτην στην πρίζα (του ρευματος φυσικα).

διαλεξε ρυθμιση βάσης

πάτα μια φορά το*

βαλε την ωρα

πατα το πληκτρο επιβεβαιωσης (το δεξιο ειναι απο τα 3 πανω πανω...)

εισαι ετοιμος

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την βάση από την πρίζα του ρεύματος μεχρι να δεις στο ακουστικό ότι έχασε την βάση κ αναβοσβήνει η κεραια.

Ξαναβαλτην στην πρίζα (του ρευματος φυσικα).

διαλεξε ρυθμιση βάσης

πάτα μια φορά το*

βαλε την ωρα

πατα το πληκτρο επιβεβαιωσης (το δεξιο ειναι απο τα 3 πανω πανω...)

εισαι ετοιμος

 

Φίλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ!!! :D:D:w00t::w00t: νασε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια ψηφιακή videocamera όμως δεν ξέρω τι μέσο αποθήκευσης να επιλεξω.Ποιο πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο;Επίσης τι πλεονεκτήματα έχει το ένα έναντι του άλλου;

 

Ευχαριστώ:D

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τηλέφωνο panasonic KX-TCD705GR και έχω ξεχάσει το κωδικό βάσης που μάλλον δεν είναι ο εργοστασιακός , υπάρχει τρόπος να γίνει reset ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

μια καλη ιδεα ειναι να συνδεσεις το κινητο σου με το ραδιοcd του αυτοκινιτου σου (αν εχει usb)ή με τον ενυσχιτη (με το καλωδιο που συνηθως εχουν για ακουστικα)να μπεις στο ιντερνετ απο το κινητο σου,να βαλεις εναν σταθμο απο εκει και το ακους μεσα στ αυτοκινητο :dance:

 

παντως δεν νομιζω να συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κανένα κατάστημα(όχι ηλεκτρονικό) που πωλούνται wifi T-shirts αυτά που έχουν μια ένδειξη πάνω που φωτίζει όταν είσαι κοντά σε ασύρματο δίκτυο;
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο http://www.ouaou.gr , http://www.gadgetlife.gr

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...