Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος σκληρός δίσκος που να συνδέεται, χωρίς να χρησιμοποιώ pc ή laptop, με τηλεόραση (ψηφιακή ή αναλογική) και να γράφει πρόγραμμα ή ταινίες ?:O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποιος σκληρός δίσκος που να συνδέεται, χωρίς να χρησιμοποιώ pc ή laptop, με τηλεόραση (ψηφιακή ή αναλογική) και να γράφει πρόγραμμα ή ταινίες ?:O

Μάλλον θέλεις αντικαταστάτη του dvd recorder. 'Εψαχνα κι εγώ για κάτι τέτοιο αλλά δε βρήκα άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλεις αντικαταστάτη του dvd recorder. 'Εψαχνα κι εγώ για κάτι τέτοιο αλλά δε βρήκα άκρη...

 

 

αν θελεις HDD dvd recorder μπορεις να ρωτησεις και εδω καλυτερα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=151860&page=8

 

αν θελεις μηχ/μα μονο με hdd τοτε δεν γνωριζω αν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα :D

έχω μία κάμερα της sony και θα ήθελα να αντιγράψω την κασέτα που τράβηξα σε cd ..μπορεί κάποιος να μου πει πώς γίνεται αυτό?υποθέτω ότι το περιεχόμενο χωράει σε dvd που γράφουμε τις ταινίες και όχι σε cd ε? :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

χμμ, φοβάμαι είναι λίγο πιό πολύπλοκο απ ότι περιγραφεις... οπότε ας σου πω τα γενικά καιμετά πάμε σε πιό ειδικά:

1. τρόπος αντιγραφής: α. μέσω ΗΥ (λαπτοπ η ντεσκτοπ), β. μέσω dvd recorder με σχετική εισοδο.

2. τρόπος σύνδεσης: μέσω firewire, μέσω USB ή αναλογικά (svideo η video out με βυσματα rca). Η πρώτη σύνδεση είναι και η καλύτερη, η τελευταία είναι η χειρότερη!

3. Επεξεργασία: εαν θέλεις να κάνεις απλό cut&paste τότε σου κάνει το windows movie maker, αν θες πιό advanced πραγματάκια τότε χρειάζεσαι video editing software. Προφανώς αν συνδέσεις την κάμερα με dvd recorder δεν έχεις δυνατότητα edit απλά αντιγράφεις τα παντα στο dvd.

 

Άρα, ανακεφαλαιώνοντας τα βασικά, πες μας αν σκοπεύεις να κάνεις σύνδεση με ΗΥ και αν ναι, τι σύνδεση μπορείς να χρησιμοποιήσεις.... Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με το τι εξόδους έχει η κάμερά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφος μου αγορασε το swift και εχει μεσα το kenwood dnx5240bt,εχει το garmin αλλα ειναι στα αγγλικα,ξερει κανεις πως μπορω να βαλω τα ελληνικα???ευχαριστω εκ των προτερων....:O
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι λίγο παλιό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα radio-cd έχουν προβλήματα (διακοπές) στην ταχύτητα ανάγνωσης από usb/sd. Επίσης αν ξέρετε κάποιο καλό (και φτηνό) μοντέλο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εχει ενα φιλαρακι μου με usb και δεν υπαρχει κανενα προβλημα. αυτο το ειχε παρει γυρω στα 150€ νομιζω...

εσυ που ψαχνεις για φτηνο μοντελο, σε τι τιμη το προοριζεις?

Link to comment
Share on other sites

'Εχει δοκιμάσει μήπως και sd κάρτα σε usb reader να δει αν παίζει? Για τιμή έχω δει κάποια στα 75-80 ευρώ με μεταφορικά από pixmania.
Link to comment
Share on other sites

oxi,δεν νομιζω να δοκιμασε κατι τετοιο...

λογικα θα παιζει...

τωρα που θα παω Σαλλονικη θα τον δω(το πιο πιθανο) και θα το δοκιμασουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ είχα κάποτε μια κάρτα γραφικών που είχε μαζί κάτι γυαλιά 3d που τα συνέδεες στην κάρτα και έβλεπες 3d στα παιχνίδια..Αλλά έπεφτε πολύ το frame rate και τελικά δεν άξιζε..
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα dvd club νοικιάζουν ένα ντοκιμαντέρ σε blue ray το οποίο είναι 3d. Στο δίνουν μαζί με γυαλιά. H αίσθηση είναι 100% καλύτερη εάν κάποιος το παρακολουθήσει σε projector απ' ότι σε τηλεόραση.
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα siemens. Έχει επιλογή στο μενού Eco και Eco+. Λέει στο εγχειρίδιο ότι η πρώτη επιλογή(Eco) μειώνει την ακτινοβολία όταν μιλάς και στην αναμονή 80% και η δεύτερη επιλογή(Eco+) μειώνει 100% την ακτινοβολία στην αναμονή. Από ότι είδα όμως μπορεί κάποιος να τις επιλέξει και τις 2. Τί ισχύει σε αυτήν την περίπτωση?? Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω αγοράσει το Siemens Gigaset S680 και έχω τις εξής απορίες: ενώ έχει σύνδεση bluetooth κι έχω εγκαταστήσει στον υπολογιστή το πρόγραμμα από την ιστοσελίδα της Siemens δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία στο τηλέφωνο (δηλ. κάποια εικονίδια για να τα βάλω στις επαφές όταν καλούν). Επίσης αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω για λειτουργία ECO ή ECO+ στο μενού δεν το βρίσκω, ενώ η συσκευή απ'ότι έγραφε δίνει τις δυνατότητες για χαμηλή ή μηδενική ακτινοβολία. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι με αυτά... Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω αγοράσει το Siemens Gigaset S680 και έχω τις εξής απορίες: ενώ έχει σύνδεση bluetooth κι έχω εγκαταστήσει στον υπολογιστή το πρόγραμμα από την ιστοσελίδα της Siemens δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία στο τηλέφωνο (δηλ. κάποια εικονίδια για να τα βάλω στις επαφές όταν καλούν). Επίσης αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω για λειτουργία ECO ή ECO+ στο μενού δεν το βρίσκω, ενώ η συσκευή απ'ότι έγραφε δίνει τις δυνατότητες για χαμηλή ή μηδενική ακτινοβολία. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι με αυτά... Ευχαριστώ.

 

Στο δικό μου τηλ είναι στο μενού>ρυθμίσεις>βάση

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, θα το κοιτάξω πάλι αν και όσο είχα ψάξει δεν είχα βρει κάτι. Σχετικά με τις επαφές και πως μπορούμε να περάσουμε εικόνες για τις κλήσεις γνωρίζει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ενδιαφερομαι να αγορασω ασυρματο τηλεφωνο ...

εχω ειδη 2 καλα panasonic μεσα στο ιδιο κτηριο... οι ωρες που μιλαω στο τηλ ειναι ατελειωτες... εχουμε και τηλ κεντρο στο σπιτι μ(αρα το τηλ να ειναι συμβατο) και οτι θελουμε ο ενας τν αλλο παιρνει τηλ ...+ τις εξωτερικες κλησεις π μ τ προγραμματα double play τα τηλ εχουν γινει σκουλαρικια...

εγω μιλαω πανω απο 4 ωρες στο σταθερο τηλ καθημερινα καποιες φορες βαζω ανοιχτη αλλα δν βολευει και η ραδιοενεργια που τρωω τοση ωρα δν λεει + οτι πιανετε το χερι σου μετα απο 30 λεπτα...

ειδα κατι τηλ που εχουν bluetooth ενσοματομενο για να μπορεις να βαλεις ακουστικο εσυ bluetooth... εγω φυσικα απο bluetooth ακουστικα συλογη εχω ....

ποιο σταθερο ασυρματο θα μ προτεινατε για αυτο το σκοπο να ειναι σχετικα οικονομικο

και φυσικα αν εχετε καποια αλλη λυση για το προβλημα μ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε κάποιο που να ξεκλειδώνει εύκολα για να τρέχεις όποιο πρόγραμμα θέλεις εσύ!! Δες τα Roadfinder και Rye σε Κωτσόβολο (τα RYE έχουν κάποια προϊστορία με ελλατωματικές παρτίδες αλλά είχαν άμεση αντικατάσταση) - εγώ έχω 2 τέτοια εδώ και 1,5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα! PM me for more info.

 

Η οθόνη των 3,5 δεν είναι μικρή, μην ξεχνάς οτι δεν θες να σου αποσπάει και πολύ την όραση στο δρόμο... εκτός και αν το χρησιμοποιέισεις για να βλέπεις και φωτο (γιατί για video συνήθως σέρνονται αυτά...).

 

αγαπητοι φίλοι συνφορουμιτες θα ήθελα τα φώτα σας, σχετικά με το τι πρεπει να κάνω ώστε να έχω gps στο αυτοκινητό μου.

Αρχικά θα ήθελα να σας πω οτι την συσκευή θα επιθυμουσα να την χρησιμοποιώ κυρίως για antirantar & antispeed cameras που βαζουν τα στρουμφακια .

μου ειχαν πει ότι μπορω να το κάνω με το κινητο μου νοκια Ν70

αν θα πρεπει να χρησιμοποιήσω το κινητό τηλέφωνο μου Ν70 για GPS ώστε να κάνω καταγραφή των καμερών κινητών-σταθερών φωτογραφικές κ.λ.π ( α) Ποιο gps module να αγοράσω ?

http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=esh ... 136&p=4725

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=106662

http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=esh ... 136&p=8109

http://www.plaisio.gr/product.aspx?prod ... y=69977981

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003244

και β) θα χρειαστώ και ειδική κεραια αυτοκινήτου ? )

ή αν θα είναι ασύμφορο αυτό , να προτιμούσα καποιο συστημα ειδικο για gps και πιο θα μου προτεινατε (κινουμαι μόνο εντος αττικής και στην ΑΘΗΝΩΝ- ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ).

 

περίπου πόσο θα είναι το τελικό κόστος και στις 2 περιπτώσεις ?

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

αν αγοράσω το mls destinator 4810 πως θα μπορέσω να τοποθετήσω τα σημεια ώστε να έχω ενημέρωση για την ύπαρξη των ραντάρ και των καμερών που είναι τα σύγχρονα μέσα καταγραφής παραβάσεων του κώδικα οδικής κυκλοφορίας ?

εχετε καποια αλλη να μου προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου.Το προβλημα μου ειναι οτι κατα λάθος έκατσα πάνω στο Garmin Nuvi 205 και εσπασε η οθονη αφης,Το σύστημα ανοιγει κανονικά χωρίς προβλημα αλλά δεν λειτουργεί η οθονη αφης.Το ειχα παρεί απο τον Κωτσοβολο και μου είπαν φυσικά οτι κάτι τέτοιο δεν το καλύπτει η εγγύηση.Πήρα τηλέφωνο και στα κεντρικά στο support της garmin και μου είπαν οτι η αντικατάσταση του panel κοστίζει τόσο όσο το πηρα τοσ συστημα.Υπαρχει περιπτωση να βρω κάπου πανελ και να μην πληρώσω τοσα πολλά λεφτά.?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να πάρω ένα σύστημα GPS για το αυτοκίνητο αλλά μπορώ να διαθέσω μέχρι 130-150 ευρώ το πολύ. Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι:

 

1. Γρήγορη σύνδεση με δορυφόρο

2. Αναλυτικοί προεγκατεστημένοι χάρτες με POIs για Ελληνικό εθνικό και επαρχιακό δίκτυο

3. Αναλυτικοί προεγκατεστημένοι χάρτες με POIs για όσες περισσότερες πόλεις της Ελλάδος γίνεται

4. Δυνατότητα αναβάθμισης των χαρτών μέσω pc/usb κλπ

5. Ενσωματωμένα POIs

6. Δυνατότητα ξεκλειδώματος (δευτερεύον)

7. Φωνητική καθοδήγηση

8. Δυνατότητα προσθήκης διαφόρων POIs

9. Οθόνη αφής

 

Σκεφτόμουν κάτι σαν το Navigon 1200 ή το MLS Destinator A3850. Θα με καλύψουν; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να πάρω ένα σύστημα GPS για το αυτοκίνητο αλλά μπορώ να διαθέσω μέχρι 130-150 ευρώ το πολύ. Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι:

 

1. Γρήγορη σύνδεση με δορυφόρο

2. Αναλυτικοί προεγκατεστημένοι χάρτες με POIs για Ελληνικό εθνικό και επαρχιακό δίκτυο

3. Αναλυτικοί προεγκατεστημένοι χάρτες με POIs για όσες περισσότερες πόλεις της Ελλάδος γίνεται

4. Δυνατότητα αναβάθμισης των χαρτών μέσω pc/usb κλπ

5. Ενσωματωμένα POIs

6. Δυνατότητα ξεκλειδώματος (δευτερεύον)

7. Φωνητική καθοδήγηση

8. Δυνατότητα προσθήκης διαφόρων POIs

9. Οθόνη αφής

 

Σκεφτόμουν κάτι σαν το Navigon 1200 ή το MLS Destinator A3850. Θα με καλύψουν; :worry:

 

φιλε μου χρησιμοποιω το mls που ανεφερες και στα παραπανω εμενα με εχει καλυψει απολυτα.πιστευω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη για τα λεφτα του!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια γεια σας...Ψαχνώ για ένα Premicell οποιας δηποτε μαρκας οικονομικο...Οποιος ξερει κατι...:O

 

:) gia pigene kai des http://www.dial-net.gr exoun kai se poli kali timi

exo agorasi kai ego einai ok

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...