Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέτοια μπορείς να βρείς στην radioshack, θέλω να πάρω και εγώ ακριβώς το ίδιο, έστω και αν δεν με ενδιαφερει το ραδιο

 

έχει 2 μοντέλα (τα είδα σε διαφημιστικό, οπότε μπορεί να έχει πιο πολλα), που το ένα είναι και οτι γράφεις + ραδιο και το άλλο +cd player

 

τιμές 30 και 50 ευρώ νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείτα ΜΡ3 player με σκληρό δίσκο (Ipod Mini/Zen touch mini) ώστε να μπορώ να μεταφέρω και δεδομένα αν θέλω.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

αν κρίνω από αυτό που ρωτάς σε ενδιαφέρει να πάς εκεί πέρνοντας το Α2 ή κάποιο που περνά απο Συγγρού, όχι δεν νομίζω ότι είναι κοντά πάρε τους ένα Τηλ. πρώτα να σου πούν
Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχουν πολλά ΜΡ3 players που έχουν τέτοιες εισόδους/εξόδους/λειτουργίες. Δες πχ τα high end μοντέλα της IRIVER και θα καταλάβεις :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Δυτυχώς οι "μέρες" του MiniDisk είναι μετρημένες.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Στο εγγύς μέλλον η sony θα συνεχίσει να το υποστηρίζει... αλλά πληρώνει τη βλακεία της να το κρατήσει κλειστό format.
Link to comment
Share on other sites

Το παλιό μου ασυρματάκι τα έχει δεί όλα και σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο. Τα χρήματα που σκέφτωμαι να δώσω είναι της τάξεως των €50-60.

 

Ποιά συσκευή πιστεύετε πως αξίζει στα χρήματα αυτά??

 

Με ενδιαφέρει η ποιότητα της κλήσης και κατά δεύτερον η αυτονομία του.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που αξίζει σε αυτά τα χρήματα είναι το turbo-x PL-3000 το οποίο θα το βρείς μόνο στο πλαίσιο. Η τιμή του είναι γύρω στα 45e και τα δυνατά του σημεία είναι το πολύ καλό design, το Ελληνικό menu, η ανοιχτή συνομιλία και τα δυο χρόνια εγγύηση. Για μένα αυτό το τηλεφωνάκι είναι μονόδρομος. Απο εκεί και πέρα ρίξε ενα βλέφαρο και στο siemens A 340. :O

 

turbo-x

 

siemens

Link to comment
Share on other sites

αν και μια ζωή όπως και τώρα τα ασύρματα στο σπίτι μου ήταν Panasonic, θα σου έλεγα να κοιτάξεις για siemens...εγγύηση στα dect...:)
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα gps (μόνο για hobby) αλλά δε θέλω να δώσω παραπάνω από 200-250 ευρώ. Δε γνωρίζω πολλά πράγματα γι αυτό ζητάω και τη βοήθεια των ειδικών. Ξέρω πως με αυτά τα χρήματα δεν θα πάρω και κάτι

hi-end αλλά θα ήθελα αν γίνεται να δείχνει και υψόμετρο , να έχει σύνδεση με pc και έγχρωμη (!!!) οθόνη. Τα φώτα σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το υψόμετρο, όλα τα GPS σου το δείχνουν, αλλά κανένα δεν έχει καλή ακρίβεια (μόνο στο υψόμετρο). Υπάρχει ένα μοντέλο eTrex της Garmin το οποίο έχει βαρομετρικό υψόμετρο το οποίο είναι και πιο αξιόπιστο, αλλά νομίζω δεν έχει έγχρωμη οθόνη.

 

Περισσότερες πληροφορίες:

Site της Garmin

Αντιπρόσωπος Ελλάδας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, επειδή το έψαχνα και εγώ αυτό προχθές, πιστέυω οτι η καλύτερη value for money πρόταση είναι το Panasonic 455, στα 75Ε (Πλαίσιο, Γερμανός, Oneway). Αυτά για τις βασικές δυνατότητες (οθόνη 3 γραμμών, ανοικτή ακρόαση, μνήμες, αναπάντητες με ώρα κ ημερομηνία, καλή αυτονομία).

 

Σε λιγότερα χρήματα οι Siemens δεν μου άρεσαν οπτικά, έχει Panasonic 430 κ 440 - αλλα μιλάμε για διαφορά 10-15Ε και πιστέυω οτι αξίζει να ανέβεις στο 455. Α, βρήκα επίσης και μια Crypto DCT100 στα 57Ε (oneway) με δυνατότητες ακριβότερων μοντέλων.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα gps (μόνο για hobby) αλλά δε θέλω να δώσω παραπάνω από 200-250 ευρώ. Δε γνωρίζω πολλά πράγματα γι αυτό ζητάω και τη βοήθεια των ειδικών. Ξέρω πως με αυτά τα χρήματα δεν θα πάρω και κάτι

hi-end αλλά θα ήθελα αν γίνεται να δείχνει και υψόμετρο , να έχει σύνδεση με pc και έγχρωμη (!!!) οθόνη. Τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Υπάρχουν αρκετά "πακέτα" (gps & καλώδιο) που σε συμφέρει να αγοράσεις (σκέτο το καλώδιο πωλείται ακριβά), με περίπου 250-300 ευρώ. Ελλάδα, δε νομίζω ότι με αυτά τα χρήματα θα βρεις τον παραπάνω συνδυασμό (δε νομίζω να υπάρχουν ούτε έγχρωμα με κάτω από 300 ευρώ).

 

Τώρα, υψόμετρο δείχνουν όλα τα GPS. Δείχνουν, υπολογίζοντας το ύψος με 3 δορυφόρους, που σημαίνει ότι για ακρίβεια, θα πρέπει να περιμένεις λίγο.

 

Υπάρχουν όμως GPS που έχουν ενσωματωμένο αλτίμετρο/πυξίδα/βαόμετρο/κλπ για (άρα καλύτερη ακρίβεια (στο ύψος)) και πυξίδα (οπότε θα βρίσκεις το νότο χωρίς να κουνηθείς).

 

Αν θες τη γνώμη μου, μην πάρεις με έγχρωμη οθόνη (μεγαλύτερη κατανάλωση), αλλά πάρε κάτι που να έχει αρκετή μνήμη και να δέχεται χάρτες...

 

ΥΓ Διάλεξε μεταξύ Garmin (μικρότερα), Magellan (καλύτερη λήψη) ή Lowrance (optimized για χρήση στη θάλασσα).

 

ΥΓ2 Όλα τα GPS που κυκλοφορούν στην αγορά έχουν δυνατότητα παράλληλης λήψης 12 δορυφόρων, οπότε από ακρίβεια είναι το ίδιο. Αν θες περισσότερη ακρίβεια, θα πρέπει να υποστηρίζει και WAAS ή EGNOS (με λίγα λόγια: εξτρά γεωστατικοί δορυφόροι που δίνουν ψηφιακά, διορθώσεις στο στίγμα - Egnos δορυφόροι δεν εκπαίμπουν τώρα, είναι γυρισμένοι σε waas mode).

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, υψόμετρο δείχνουν όλα τα GPS. Δείχνουν, υπολογίζοντας το ύψος με 3 δορυφόρους, που σημαίνει ότι για ακρίβεια, θα πρέπει να περιμένεις λίγο.

 

Σωστός ο Vegos, απλά για το ύψος χρειάζονται 4 δορυφόρους και όχι 3...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...