Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχουν διαφορετική ανάλυση (το paypal προσφέρει υψηλότερη) και αν θυμάμαι καλά και διαφορετικό fps (με το NTSC να προσφέρει υψηλότερο).

 

Ένα search στο google θα σε πείσει.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι υπάρχουν διάφορα πρότυπα και για για το PAL και για το NTSC και όσο αφορά τις προδιαγραφές του video (ανάλυση), όπως τα PAL/PAL D1 κτλ και όσο αφορά τον τρόπο μετάδοσης, όπως τα PAL B/G κτλ...

Γενικά, τα πιο διαδεδομένα είναι τα PAL και NTSC D1.

Οι προδιαγραφές τους είναι:

PAL: 720Χ576, Frame Aspect: 1.33 (4:3), Pixel Aspect: 1.067, 25frames/sec, Upper field first

NTSC: 720X486, Frame Aspect 1.33 (4:3), Pixel Aspect:0.9, 29.97frames/sec, Lower field first.

Πρακτικά, οι διαφορές στην ανάλυση και στο framerate δεν γίνονται αντιληπτές. Υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά υπέρ του PAL στη χρωματική απόδοση. Χαριτολογώντας, λένε ότι NTSC σημαίνει Νever The Same Color :p

(Η διαφορά αυτή φαίνεται πχ στα ποδοσφαιρικά πλάνα που έρχονται από Αμερική)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

...δηλαδη, αξιζει να δινουμε κατι παραπανω για να αποκτησουμε περισσοτερα megapixels?Π.χ., δυο μοντελα της ιδιας εταιριας που εχουν διαφορά στα mp, θα εχουν και διαφορετικα ποιοτικα αποτελεσματα?Ή ακομα, υπαρχει περιπτωση μια μηχανη 3 MP να βγαζει καλυτερες ή ιδίου επιπεδου φωτο με μια 7ΜΡ...?Για να το ψαξουμε λιγο
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα & μπορει μια μηχανη 3,4,ή 5 μπ να βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο μια με 7...τα εικονοστοιχεια δεν ειναι πανακεια,ασχετα αν παρουσιαζονται ετσι απ'τις εταιρειες,καθαρα για λογους μαρκετινγκ... ;) γιατι ομως ανοιξες καινουριο θεμα,ενω μπορουμε να το συζητησουμε στο thread για τις ψηφιακες μηχανες? :!:
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι σχετικά: Ούτε τα πολλά mp εξασφαλίζουν την ποιότητα, ούτε τα λίγα.

Πχ: Μια Olympus E-1 (5mp) είναι ασύγκριτα καλύτερη από μία Sony 828 (8mp)

Μια Canon 1Ds-MkII (16.7mp) είναι ασύγκριτα καλύτερη από μία Canon Ixus 40 (4.1mp)

Με σιγουριά μπορούμε να πούμε ότι:

-Τα πολλά mp έχουν να κάνουν μόνο με το μέγεθος εκτύπωσης και με τίποτε άλλο. Αν θέλουμε να βλέπουμε τις φωτογραφίες μόνο στο pc μας, ο,τιδήποτε πάνω από 2mp είναι άχρηστο.

-Μία ένδειξη ποιότητας είναι το μέγεθος (και όχι η ανάλυση) του αισθητήρα σε σχέση με την ανάλυσή του. Χοντρικά, τα μεγέθη των αισθητήρων είναι, από το μικρότερο, προς το μεγαλύτερο: των ultra-compact, των compact, των Dslr 4/3 (βλέπε Olympus), των άλλων Dslr μεγέθους APS-C (1.5-1.6X, βλέπε Nikon D70, Canon 350D), των 1.3Χ (Canon 1D-MkII) και των full frame Dslr (πχ Canon 1Ds-MkII, Kodak 14n).

Όσα πιο πολλά pixels στριμόχνωνται σε μικρούς αισθητήρες, τόσο χειροτερεύουν τα πράγματα

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα ειναι σωστα αυτα που γραφετε.Μην παραπλαναστε και αγοραζετε κινητα(αν ο φιλος που ανοιξε το θεμα εννοει κυριως τα κινητα) μονο βαση ποσων megapixel ειναι.Αλλωστε ενας φωτογραφος που ασχολειται με τις ψηφιακες φωτο(και οχι καποιος απο τους παλιους) θα μπορουσε να μας διαφωτισει καλυτερα.Να σας πω 2 πραγματα που ρωτησα και ξερω..1)ρωτησα αν αξιξει τον κοπο να αλλαξω το gx30(που βγαζει φοβερες φωτο) με το V902 και μου ειπαν κατηγορηματικα οχι και 2)αναγκαστικα οι φωτο οσο και υψηλης αναλυσης να ειναι και απο οτι φωτογραφικη ή κινητο βγαινουν,συμπυκνωνονται.Δε γινεται αλλιως και φυσικα ετσι χανεται η ποιοτητα..αλλωστε μου ειπαν οτι μια φωτο απο μηχανη ή κινητο των 2 MP για να απεικονιστει κανονικα απαιτουνται σχεδον 4 σελιδες!!!Καταλαβαινετε τι σημαινει αυτο!Φυσικα οπως ειπε πιο πανω καποιος φιλος ειναι ολα θεμα μαρκετινγκ.
Link to comment
Share on other sites

εεε...μιλάμε αποκλειστικά για φωτογραφικές μηχανές εδώ και όχι για κινητά..:O :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα ειναι σωστα αυτα που γραφετε.Μην παραπλαναστε και αγοραζετε κινητα(αν ο φιλος που ανοιξε το θεμα εννοει κυριως τα κινητα) μονο βαση ποσων megapixel ειναι.Αλλωστε ενας φωτογραφος που ασχολειται με τις ψηφιακες φωτο(και οχι καποιος απο τους παλιους) θα μπορουσε να μας διαφωτισει καλυτερα.Να σας πω 2 πραγματα που ρωτησα και ξερω..1)ρωτησα αν αξιξει τον κοπο να αλλαξω το gx30(που βγαζει φοβερες φωτο) με το V902 και μου ειπαν κατηγορηματικα οχι και 2)αναγκαστικα οι φωτο οσο και υψηλης αναλυσης να ειναι και απο οτι φωτογραφικη ή κινητο βγαινουν,συμπυκνωνονται.Δε γινεται αλλιως και φυσικα ετσι χανεται η ποιοτητα..αλλωστε μου ειπαν οτι μια φωτο απο μηχανη ή κινητο των 2 MP για να απεικονιστει κανονικα απαιτουνται σχεδον 4 σελιδες!!!Καταλαβαινετε τι σημαινει αυτο!Φυσικα οπως ειπε πιο πανω καποιος φιλος ειναι ολα θεμα μαρκετινγκ.

 

 

Για φωτογραφικες το ανοιξα το θεμα, αλλα φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για τα κινητα.Τελικα απ'οτι καταλαβα, τα ΜΡ δεν παιζουν και τοσο σημαντικο ρολο οσον αφορα την ποιοτητα της εικονας, οσο οι αισθητηρες των μηχανων.Ποια ομως ειναι εκεινα τα χαρακτηριστικα που αναφερονται στους αισθητηρες και βοηθουν στον διαχωρισμο τους?Τα αναφερουν αυτα οι εταιριες?

Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφικες το ανοιξα το θεμα, αλλα φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για τα κινητα.Τελικα απ'οτι καταλαβα, τα ΜΡ δεν παιζουν και τοσο σημαντικο ρολο οσον αφορα την ποιοτητα της εικονας, οσο οι αισθητηρες των μηχανων....

 

Και ερχομαι να συμπληρωσω ...τοσο οι αισθητηρες των μηχανων, οσο και (φυσικα) οι φακοι των μηχανων!

Μην ξεχναμε οτι ναι μεν μιλαμε για ψηφιακη τεχνολογια, αλλα κατα βαση η φωτογραφια βασιζεται σε οπτικα συστηματα :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψήνομαι άγρια να αγοράσω ένα Creative MuVo black στα 256 (μπορεί να πάρω και 512...). Είχα δει λοιπόν ένα στο e-shop.gr που έλεγε πως είναι ιδανικό για ταξίδια γιατί φορτίζει μέσω της USB θύρας!! Τώρα όμως δεν το βρίσκω ρε γαμώτο μου!

 

Ξέρει κανείς πιο μοντέλο είναι και που μπορώ να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ αυτό φορτίζει από την USB?

 

EDIT: Υπάρχουν πολλά 200άρια... N200 , V200 ... πιο 200άρι κάνει την δουλειά που θέλω? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Στανταρ αυτό φορτίζει από την USB?

 

EDIT: Υπάρχουν πολλά 200άρια... N200 , V200 ... πιο 200άρι κάνει την δουλειά που θέλω? :worry:

 

To muvo v200 pou ehw egw sto 1giga den fortizei alla pairnei mia bararia AAA.

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να το κάνω post στις ειδήσεις αλλά δεν έχω δικαίωμα...

 

 

http://www.tv2me.com είναι το site. Η ιδέα απλή: Μπορείς να δεις οποιαδήποτε τοπική τηλεόραση από οπουδήποτε στον κόσμο. Εγώ πχ θέλω να βλέπω BBC αλλά όχι το δορυφορικό. Τα άλλα με τις κωμωδίες που τρελλαίνομαι. Αρκεί να έχω αρκετά γρήγορη σύνδεση, βλέπω ότι θέλω από οπουδήποτε στον κόσμο.

 

Ως τώρα το παίρνουν πολλοί διπλωμάτες και τέτοια. Αλλά και τηλεοπτικοί σταθμοί για να παρακολουθούν τι γίνεται έξω.

Link to comment
Share on other sites

....και σήμερα πήγα στο Πλαίσιο στην Θεσσαλονίκη και μου είπαν πως σταματήσαν να το φέρνουν μιά που δεν έμειναν ικανοποιημένη απο το service που τους παρείχαν.

Βγάλε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία καλή προσφορά για το Siemens A110 στο Carrefour της δυτικής Θεσσαλονίκης με 20€ την στιγμή που άλλοι το δίνουν με 30€.

Εγώ πάλι πήρα άλλο ένα....το τρίτο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα περίπου είχα ρωτήσει ένα γνωστό τεχνικό που έχω και μου είπε ότι να προτιμώ τα panasonic διότι έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής κυρίως στο πληκτρολόγιο. Για δεύτερη επιλογή τα siemens. Εγώ έχω ένα panasonic και είμαι αρκετά ευχαριστημένος διότι έχει τι δυνατότητα να έχει μέχρι 5 προεπιλογές εναλλακτικού φορέα.

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα περίπου είχα ρωτήσει ένα γνωστό τεχνικό που έχω και μου είπε ότι να προτιμώ τα panasonic διότι έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής κυρίως στο πληκτρολόγιο. Για δεύτερη επιλογή τα siemens. Εγώ έχω ένα panasonic και είμαι αρκετά ευχαριστημένος διότι έχει τι δυνατότητα να έχει μέχρι 5 προεπιλογές εναλλακτικού φορέα.

Εμείς στο σπίτι μου έχουμε πάρει κατα καιρούς δυο panasonic. Σε πληροφορώ οτι και τα δυο παρουσίασαν πρόβλημα. Το ενα στο πληκτρολόγιο και το άλλο έκλεινε όταν μιλάγαμε, για το οποίο μάλιστα μας ζήταγαν 100e για να το φτιάξουν :wacko: . Όπως καταλαβαίνεις panasonic στο σπίτι μου δεν ξαναμπαίνει... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα περίπου είχα ρωτήσει ένα γνωστό τεχνικό που έχω και μου είπε ότι να προτιμώ τα panasonic διότι έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής κυρίως στο πληκτρολόγιο. Για δεύτερη επιλογή τα siemens. Εγώ έχω ένα panasonic και είμαι αρκετά ευχαριστημένος διότι έχει τι δυνατότητα να έχει μέχρι 5 προεπιλογές εναλλακτικού φορέα.

 

Αυτό που σου είπε ο τεχνικός είναι εν μέρη σωστό ΑΛΛΑ ισχύει για τα ακριβότερα μοντέλα της εταιρίας που έχουν πλαστικά κουμπιά και όχι λαστιχένια.

 

Το χειρότερο πράγμα σε ένα ασύρματο είναι τα λαστιχένια κουμπιά, μπορεί να είναι ποιό όμορφα στην αρχή αλλά σε μικρό, σχετικά, διάστημα παραδίδουν το πνεύμα και δεν πατιούνται με ευκολία.

 

Επομένως για φθηνά ασύρματα προτιμάτε αυτά που έχουν πλαστικά κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

....και σήμερα πήγα στο Πλαίσιο στην Θεσσαλονίκη και μου είπαν πως σταματήσαν να το φέρνουν μιά που δεν έμειναν ικανοποιημένη απο το service που τους παρείχαν.

Βγάλε άκρη.

Και πιστεύεις τι σου λένε αυτοί? :p

 

Εγώ ρε παιδιά τελικά που θα βρω αυτό που ζητάω? ΝΑ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ USB?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...