Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με όριο τα 150-180€ που να είναι εξελιγμένο τι προτείνετε;

Ασυζητητή siemens SL100 απλά κορυφή στα ασύρματα. Σα δεύτερη επιλογή το siemens SL440 ή siemens S440

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια (θα χρειαστώ κι άλλη μάλλον)

Βρήκα στο site της garmin το legend e-trex (tnx mrmojo) αλλά λέει εκεί πως δε δείχνει υψόμετρο. Αν κάποιος το γνωρίζει καλά ας μου απαντήσει για αυτό το μοντέλο.

http://www.garmin.com/products/etrexLegend/

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου ένα Siemens 4010 Comfort το οποίο είναι παλιό μεν αλλά καλό και πουλιώταν στα €150 και εγώ νομίζω πως το είδα με €50!!

 

Καλό μου ακούγεται, το έχει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι dvd player na paro? διαθετω γυρω στα 100 ευρω.θελω να βλεπω

μονο οχι να γραφω απο την τηλεοραση.αλλα θελω ενα που να τα παιζει ολα

οχι να παιρνω ενα dvd και να μην μου παιζει η να μην βγαζει ελληνικουσ υποτιτλουσ.προτιμω κατι σε pioneer. ευχαριστω :)

!Viva La RaZZa!

www.wwe.com

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου ένα Siemens 4010 Comfort το οποίο είναι παλιό μεν αλλά καλό και πουλιώταν στα 150 και εγώ νομίζω πως το είδα με 50!!

 

Καλό μου ακούγεται, το έχει κανείς??

 

Αν το βρήκες 50e*τσίμπα το. Είναι πολύ καλό τηλεφωνάκι και δεν είναι και πολύ παλιο, μέχρι πριν κανα τριάρι μήνες πουλιόταν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια (θα χρειαστώ κι άλλη μάλλον)

Βρήκα στο site της garmin το legend e-trex (tnx mrmojo) αλλά λέει εκεί πως δε δείχνει υψόμετρο. Αν κάποιος το γνωρίζει καλά ας μου απαντήσει για αυτό το μοντέλο.

http://www.garmin.com/products/etrexLegend/

 

Άλλο eTrex είναι με το βαρομετρικό υψόμετρο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο... δεν έχει χάρτες όμως...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πάρε pioneer να σωθείς.Και εγώ τέτοιο έχω.Το αγόρασα πρίν 3 χρόνια(&πολύ ακριβά μάλιστα-125000δρχ*φαντάσου υπήρχαν ακόμα οι δραχμές) και πριν μια βδομάδα που δοκίμασα DVD+R και DVD-R τα παίζει κανονικά. ;)
Link to comment
Share on other sites

Οντας ασχετος απ' αυτα θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες.Ποια η διαφορα του GPS και το AGPS?Τι χρειαζεται το ενα και τι το αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Giati exw thn entupwsei pws einai to idio pragma apla allazei to onoma?

Nomizw pws einai thema etairias........h Moto px to onomazei AGPS....

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οντας ασχετος απ' αυτα θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες.Ποια η διαφορα του GPS και το AGPS?Τι χρειαζεται το ενα και τι το αλλο?

loipon diafora ontos iparxei.... To gps me liga logia exeis oles tis gnostes dinatotites (xartes, klp) eno to AGPS einai apla gia entopismo siskeuon xoris na parexontai dinatotites xrisis toy normal gps....

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

loipon diafora ontos iparxei.... To gps me liga logia exeis oles tis gnostes dinatotites (xartes, klp) eno to AGPS einai apla gia entopismo siskeuon xoris na parexontai dinatotites xrisis toy normal gps....

 

Pisteuw pws exeis dikio k hmoun etoimos na to pw h mallon tha to lega me sigouria,eimai xrhsths Motorola E1000(enswmatwmeno AGPS),An den eixa upopshn mou to A1000 pou exei men to Agps ma k xartes dhladh kanoniko gps!

 

Dhlwnw k egw pseutoasxetos,den to paizw eksupnos pio panw,ma nomizw pws etsi einai. :)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την βιντεοκαμερα που εχω [sony trv-64 hi8] συγκεκριμενα χαλασε η κεφαλη αφου πηρε μεσα σκονη οταν την χρησιμοποιησα στο ραλλυ Ακροπολης χωρις να εχω λαβει τα καταλληλα μετρα.

 

το θεμα ειναι οτι θελει αντικατασταση η κεφαλη και ενα γενικοτερο σερβις αφου την εχω πανω απο εφτα χρονια.

 

γνωριζει κανεις στην Αθηνα καποιον ειδικευμενο τεχνικο που να μπορει να ασχοληθει υπευθυνα εκτος δικτυου sony service οπου μου ζητησαν 150 ευρω ή τελικα θα πρεπει να τους τα δωσω;;

 

ps. αν και εχω στο προγραμμα αγορα νεας ψηφιακης μου ειναι και αυτη απαραιτητη για να μπορω να βλεπω στο μελλον τις δεκαδες κασσετες που εχω ολα αυτα τα χρονια τραβηξει.

Link to comment
Share on other sites

GPS είναι ένας κανονικός δέκτης που παίρνει στίγμα από τους δορυφόρους.

Από και και πέρα μπορεί να υποστηρίζει χάρτες ή όχι. Η ουσία είναι ότι μπορεί να σου δώσει τις συντεταγμένες σου σε κάποιο σύστημα αναφοράς (συνήθως WGS84).

 

AGPS σημαίνει Assisted GPS δηλαδή κάποιος βοηθά τη λειτουργία του GPS.

Τι σημαίνει αυτό γενικά δεν ξέρω, στην περίπτωση όμως των Motorola A920/A925/A1000 σημαίνει ότι έχεις μέσα στο τηλέφωνο ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ GPS, το οποίο όμως ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ δέχεται μια βοήθεια από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ως προς τη θέση των δορυφόρων ώστε να μην αργεί κανά δεκάλεπτο κάθε φορά που το κλείνεις. Αν ΔΕ ΘΕΣ, τότε έχεις ένα κανονικό GPS το οποίο όμως αργεί αρκετά να λοκάρει στους δορυφόρους, ειδικά αν έχεις απενεργοποιήσει το GPS module, κάτι αρκετά πιθανό αφού τραβά αρκετή ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

GPS είναι ένας κανονικός δέκτης που παίρνει στίγμα από τους δορυφόρους.

Από και και πέρα μπορεί να υποστηρίζει χάρτες ή όχι. Η ουσία είναι ότι μπορεί να σου δώσει τις συντεταγμένες σου σε κάποιο σύστημα αναφοράς (συνήθως WGS84).

 

AGPS σημαίνει Assisted GPS δηλαδή κάποιος βοηθά τη λειτουργία του GPS.

Τι σημαίνει αυτό γενικά δεν ξέρω, στην περίπτωση όμως των Motorola A920/A925/A1000 σημαίνει ότι έχεις μέσα στο τηλέφωνο ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ GPS, το οποίο όμως ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ δέχεται μια βοήθεια από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ως προς τη θέση των δορυφόρων ώστε να μην αργεί κανά δεκάλεπτο κάθε φορά που το κλείνεις. Αν ΔΕ ΘΕΣ, τότε έχεις ένα κανονικό GPS το οποίο όμως αργεί αρκετά να λοκάρει στους δορυφόρους, ειδικά αν έχεις απενεργοποιήσει το GPS module, κάτι αρκετά πιθανό αφού τραβά αρκετή ενέργεια.

A920/A925/A1000 :mad: mh me rixneis!!!

K to E1000 exei! :p :p :p :p

 

Peran ths plakas,sto E1000 pou den uparxoun,ap oti legetai,xartes logika tha douleuei mono gia na sou dinei h mallon na dinei stis etairies to stigma sou!

Sigekrimena leei pws h ekastote etairia,sthn periptwsh mou h Motorola,mazi me ton paroxo sou otan dextoun mia klhsh SOS an exeis AGPS energopoihmeno tote mporoun na se doun sto susthma tous k na s entwphsoun pio grhgora ;)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω PM με κάποιο "ανεξάρτητο" service.

Πρόσεξε όμως, η Sony αππό το 2000 εφαρμόζει πολιτική να υποστηρίζει τα προιόντα της μόνο 7 έτη από την κυκλοφορία τους .Από κεί και πέρα άν έχουν μείνει ανταλλακτικά ή θα βάλεις άλλα του εμπορίου....αλλά σε κάθε περίπτωση,ο κάθε επισκευαστής σε "κοπανάει" στην τιμή ανάλογα ,θεωρώντας "δύσκολη και σπάνια" την επισκευή !

Οπως αναφέρεις ,αν έχεις σκοπό να πάρεις άλλη ,προτίμησε μια Digital 8 με δυνατότητα αναπαραγωγής Ηι8 ,για να παίζεις τις παλαιές κασσέτες. (αν και θα έπρεπε ήδη να τις είχες μεταφέρει είτε σε VHS είτε σε DVD)

Link to comment
Share on other sites

KillaBee το εχεις δοκιμασει το GPS στα Motorola?Δουλευει και χωρις την υποστηριξη του δικτυου?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δουλεύει. Για να είμαστε απόλυτα ακριβείς AGPS έχουν και τα Moto A835 αλλά και τα NEC 616. το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτά καθώς δεν είναι smartphone δεν είναι εύκολο με τη java να φτιάξουν ένα applet το οποίο να εκμεταλλεύεται το built in GPS. Βέβαια υπάρχουν java applets για Α92?/Α1000, αλλά δεν τρέχουν στο Α835 αν και έχουν ακριβώς το ίδιο GPS chipset. Στα Α92?/1000 υπάρχουν τα προγράμματα nhGPS, mapviewGPS τα οποία υποστηρίζουν κανονικά χάρτες και δουλεύουν άψογα και τα δύο.
Link to comment
Share on other sites

Gia to E1000 uparxei kati analogo se Java paidia?An gnorizei kaneis as dwsei ena link na doume tipota!

 

Thanks!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

KillaBee με αυτα τα προγραμματα εχεις ολους του χαρτες για ολες τις χωρες και παντου?(εννοω ολες τις περιοχες?)Ειμαι βεβαια λιγο οφτοπικ.Για πες μου πλς.
Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον θα προσανατολιστω στο να παρω μια D8 αφου ετσι θα μπορεσω να περασω στο pc και τις HI8 που εχω.

μαλιστα ειδα και την νεα SONY TRV-480 με 484ευρω στο pixmania.

 

καμμια ιδεα κανεις για μαγαζι στην Αθηνα με καλες τιμες;

Link to comment
Share on other sites

Exo kai ego mia aporeia.exo gps kai psaxno na bro thallasious xartes gia na brisko tis xeres, gia psarema.xerei kaneis tipota peri to poy tha mporeso na vro k poso kanoyn?euxaristo

 

Εταιρεία? Μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...