Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας επανέλθω λίγο στο θέμα της οθόνης. Πέρα από τη τσαντίλα μου που μου εμφάνισε ένα καμμένο pixel (σε λευκό φόντο, μοιάζει με κόκκο σκόνης), μπορώ να πω ότι δε με ικανοποιεί. Κάτι της φταίει. Μπορεί να είναι η απαράδεκτη γραμματοσειρά που έχει επιλέξει η Nokia, μπορεί κάτι άλλο. Δε θεωρώ ότι φταίει η ανάλυση των 240x320 που μεταφέρθηκε από μικρότερες σε διάμετρο οθόνες, αν και αυτή του Ν80 θα έδειχνε καλύτερη. Η φωτεινότητα βρε παιδιά δεν είναι κορυφαία, ούτε και ομοιόμορφα διαμοιρασμένη. Η δε ευκρίνεια είναι το μεγάλο μείον της και δε μπορεί να συγκριθεί με την οθόνη του Touch ή ακόμη και του Kaiser. Ανοίξτε π.χ. (και στα 3), ένα κείμενο word και συγκρίνετε τις. Ποια νομίζετε ότι θα σας κουράσει πρώτη;

Anyway, δείχνει εντυπωσιακή σε σχέση και με την επιφάνεια που καταλαμβάνει στο σώμα της συσκευής, αλλά μέχρι εκεί...

Επίσης, πώς σας φαίνεται η ευχρηστία της συσκευής όταν το slide είναι κλειστό; Για μένα τα κύρια πλήκτρα είναι πολύ χαμηλά στο σώμα και έχουν μικρύνει σε σχέση με το απλό Ν95, με αποτέλεσμα η πολύωρη χρήση να κουράζει ή να καθυστερεί.

Τέλος, πείτε μου σας παρακαλώ ποια είναι η λύση με το screensaver. Έχω επιλέξει το ημερολόγιο και το βγάζει σε landscape αντί portrait.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μετά από την πρώτη φόρτιση(8 ώρες)το είχα στην αναμονή όλο το βράδυ χωρίς να κάνω κάτι σε αυτό.Το περίεργο είναι ότι το πρωί που ξύπνησα είχε τρεις γραμμές και σε μισή ώρα περίπου είχε μία!!!.Να το πάω για αντικατάσταση;Το upgrade του firmware τι ακριβώς διορθώνει άμα ξέρει κανένας.

 

Θα πρέπει πρώτα να κανείς περίπου 3 με 4 πλήρεις φορτίσεις - αποφορτίσεις για καταλάβεις πόσο κρατάει η μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση:Διαβάζω πολλούς ότι ήδη έχουν κάνει αναβάθμιση λογισμικού. Πώς γίνεται αυτυή διαδικασία και από που;Σε περιβάλλον macintosh γίνεται ή όχι; Πόση ώρα παίρνει αυτή η διαδικασία και τι βελτιώνει; Υπάρχει άλλο σημείο το forum που γίνεται συζήτηση για το θέμα αυτό; Ευχαριστώ!Α, και πώς βλέπουμε την τρέχουσα έκδοση με την λειτουργεί το κινητό;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση:Διαβάζω πολλούς ότι ήδη έχουν κάνει αναβάθμιση λογισμικού. Πώς γίνεται αυτυή διαδικασία και από που;Σε περιβάλλον macintosh γίνεται ή όχι; Πόση ώρα παίρνει αυτή η διαδικασία και τι βελτιώνει; Υπάρχει άλλο σημείο το forum που γίνεται συζήτηση για το θέμα αυτό; Ευχαριστώ!Α, και πώς βλέπουμε την τρέχουσα έκδοση με την λειτουργεί το κινητό;;

Για να δεις ποια έκδοση λογισμικού έχεις πληκτρολόγησε *#0000#.

Η διαδικασία γίνεται μέσω του Nokia Software Updater. Το βρίσκεις εδώ.

Περοσσότερα για τη διαδικασία αναβάθμισης θα βρεις εδώ: ΕΠΙΣΗΜΟ] Nokia Software Updater για Symbian 9.1

Η διαδικασία πέρνει περίπου 20 με 25 λεπτά, ανάλογα και με τη σύνδεση internet που έχεις.

 

Edit: Δεν νομίζω πως υπάρχει αντίστοιχη έκδοση του NSU για Mac OS X, τουλάχιστον στο site δεν βρήκα κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μετά από την πρώτη φόρτιση(8 ώρες)το είχα στην αναμονή όλο το βράδυ χωρίς να κάνω κάτι σε αυτό.Το περίεργο είναι ότι το πρωί που ξύπνησα είχε τρεις γραμμές και σε μισή ώρα περίπου είχε μία!!!.Να το πάω για αντικατάσταση;Το upgrade του firmware τι ακριβώς διορθώνει άμα ξέρει κανένας.

 

Σιγουρα εχει προβλημα η μπαταρια σου. Πηγαινε να το κοιταξουν μηπως χρειαστει να σου την αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδεθώ ασύρματα με το modem-router μου.Ενώ βάζω το wep key(ένα τεράστιο νούμερο) του router μου δεν μου βγάζει την εντολή εντάξει για να κάνω confirm.κάποια λύση; ή άλλος τρόπος σύνδεσης;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδεθώ ασύρματα με το modem-router μου.Ενώ βάζω το wep key(ένα τεράστιο νούμερο) του router μου δεν μου βγάζει την εντολή εντάξει για να κάνω confirm.κάποια λύση; ή άλλος τρόπος σύνδεσης;

 

Aν μπορείς μπες στο ρουτερ σου και βάλε εσύ κάτι πιο ανθρώπινο για κωδικό. και όχι αυτό που σου παράγει ο ρούτερ Π.χ. 6-8 χαρακτήρες. Είχα το ίδιο πρόβλημα σε μια άλλη συσκευή η οποία για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να συνδεθεί με το ρουτερ μου όταν της έβαζα τον κωδικό που μου έδινε ο ρουτερ. Οταν όρισα εγώ στο ρουτερ συγκεκριμένο κωδικό όλα είναι οκ.

 

Το πρόβλημα σίγουρα είναι στον κωδικό και στο ρούτερ. Εγω συνδέομαι κανονικά με το ασύρματο...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορείς μπες στο ρουτερ σου και βάλε εσύ κάτι πιο ανθρώπινο για κωδικό. και όχι αυτό που σου παράγει ο ρούτερ Π.χ. 6-8 χαρακτήρες. Είχα το ίδιο πρόβλημα σε μια άλλη συσκευή η οποία για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να συνδεθεί με το ρουτερ μου όταν της έβαζα τον κωδικό που μου έδινε ο ρουτερ. Οταν όρισα εγώ στο ρουτερ συγκεκριμένο κωδικό όλα είναι οκ.

 

Το πρόβλημα σίγουρα είναι στον κωδικό και στο ρούτερ. Εγω συνδέομαι κανονικά με το ασύρματο...

 

μηπως εχεις βαλει στο router ελεγχο για mac address?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι? Τι διαφορα ειχε το νεο από το παλιο λογοσμικο? Εκανα την αναβαθμιση αλλα τα ιδια μου φαινονται....:lol::p
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει : - allow ssid

- wpa-psk ( wifi protected access pre-shared key)

 

και εχω ορίσει εγώ σαν κωδικό όποιον θέλω. Μόλις πάω να συνδεθώ με το κινητό μου ζητάει τον κωδικό και βουαλά !

 

Στο wep που μάλλον βάζεις για επιλογή σου λέει να βάλεις εσύ μια passphrase και σου δημιουργεί από κάτω κάποια κλειδιά. Με αυτή την επιλογή εμένα δεν μου δούλευε (όχι το Ν95 μια άλλα συσκευή) και έτσι το γύρισα στο wpa και ησύχασα. Ολα πια συνδέονται κανονικά. Ελπίζω το ρουτερ σου να έχει επιλογή για wpa γιατί δεν έχουν όλα. Στην τελική κάνε και μια δοκιμή χωρίς κωδικούς για 2-3 λεπτά.

 

Το μόνο κακό είναι ότι το Ν95 ΔΕΝ έχει κάποιο τρόπο να αποθηκεύει τον κωδικό για το ρούτερ και έτσι σε κάθε σύνδεση τον ζητάει. Το θέμα λύνεται αν βάλεις κάποιον σχετικά μικρό κωδικό...

 

Εύχομαι να το βρείς ...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, Itchrist86 ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα κάνω την όλη εργασία σε υπολογιστή με λειτουργικό Windows, .οπως έκανα και με τους χάρτες. Να υποθέσω ότι όλες οι ρυθμίσεις και τα δεδομένα που είναι αποθηκευμένα στο κινητό (επαφές, καταχωρήσεις ημερολογίου κ.τ.λ.) χάνονται, έτσι; Αν είναι έτσι κάνουμε buck up με τη βοήθεια του PC suite, ε; Για άλλη μια φορά ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

 

Το μόνο κακό είναι ότι το Ν95 ΔΕΝ έχει κάποιο τρόπο να αποθηκεύει τον κωδικό για το ρούτερ και έτσι σε κάθε σύνδεση τον ζητάει. Το θέμα λύνεται αν βάλεις κάποιον σχετικά μικρό κωδικό...

 

 

νομίζω αν το αποθηκεύσεις σαν σημείο πρόσβασης (εργαλεία->ρυθμίσεις->συνδέσεις->σημεία πρόσβασης) το βρίσκει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλό μήνα και καλά χριστούγεννα πλέον!

Kαλορίζικο και σε όλα τα παιδιά που κατέχουν το νέο Ν95-8GB...

 

Η cosmote έφερε το Ν95-8GB στα 748.7€:

 

http://www.e-cosmote.gr/cosmote/eshop.portal?_nfpb=true&_pageLabel=Handsets&portlet_66_1_actionOverride=%2Fportlets%2Feshop%2FeshopWizard%2FshowHandsetFullStory&_windowLabel=portlet_66_1&sku=E00-0031-1000-022&handsetsPath=plain&subcategoryId=CP00-CP00-CP00-CP040&makeYourOwnPrepaid=false

 

 

Επίσης νέα τιμή έχουμε από το πλαίσιο για το N95-8GB στα 739€:

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978004&product=1026976

 

 

Όποιος το πήρε και είναι εισαγωγής Alpha Copy ας μας πει, πιο είναι το ελληνικό product code;

 

Eπίσης ας βάλει κάποιος μια photo από την συσκευασία (κουτί) του Ν95-8GB που είναι της Alpha Copy.

 

Ακόμη τα Νοkia shop το φέρανε; Το πήρες κάποιος από Nokia shop;

 

Η vodafone το έφερε ξέρει κάποιος και αν είναι εισαγωγή Alpha Copy;

 

Kαλορίζικο και πάλι σε όλους όσους το πήρανε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, Itchrist86 ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα κάνω την όλη εργασία σε υπολογιστή με λειτουργικό Windows, .οπως έκανα και με τους χάρτες. Να υποθέσω ότι όλες οι ρυθμίσεις και τα δεδομένα που είναι αποθηκευμένα στο κινητό (επαφές, καταχωρήσεις ημερολογίου κ.τ.λ.) χάνονται, έτσι; Αν είναι έτσι κάνουμε buck up με τη βοήθεια του PC suite, ε; Για άλλη μια φορά ευχαριστώ

Ναι χάνεις ότι υπάρχει στη μνήμη του τηλεφώνου.

Μπορείς να πάρεις ένα back up μέσω του Nokia PC Suite.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι ανάλογο σαν θέμα:

α) Έχω μια ταινία σε μορφή .avi (800ΜBs) και τους αντίστοιχους υπότιτλους (srt). Τα μεταφέρω στο κινητό αλλά ο real player δεν μπορεί να το αναπαραγάγει. Μέσω PC Suite το έκανα μετατροπή σε Mp4 (240x320) αλλά και πήρε ώρες να το κάνει και η τελική ποιότητα ήταν χάλια. Ποιος είναι ο ιδανικότερος τρόπος να μεταφέρεις avi ταινίες ώστε να μπορείς να τις βλέπεις στην τηλεόραση μέσω του TV OUT?? (παρεπιπτόντως ήταν απόλαυση το να βλέπεις το spiderman 3 μέσω ενός κινητού στην τηλεόραση - ούτε izak να ήτανε!)

 

β) Ποιο είναι το μέγιστο μέγεθος pdf που μπορεί να διαβάσει; Μετέφερα ένα ebook 25ΜΒs και μου έβγαλε "ανεπαρκής μνήμη"!!!

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορει να χρησιμοποιηθεί στο απλό μπαίνει αλλα δεν χωράει να κουμπώσει το κάλυμμα

 

Το ό,τι χωράει που το διάβασες?Γιατί και εγώ έτσι ήξερα, αλλά σε πολλά post σε ξένα φόρουμ διάβασα ότι τελικά δε χωράει καν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, που μπορούμε να βρούμε άλλες ταινίες με την κωδικοποίηση (και την ποιότητα) του Spiderman; Υπάρχουν κάπου προς πώληση (και μη);
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έχω στα χέρια μου πλέων !

 

Και περιηγήθηκα λίγο στο ιντερνέτ , και προσπάθησα να μπω στο Gmail και hotmail μου , και να βάλω attachment χωρίς επιτυχία και στις 2 υπηρεσίες . Εσείς κάνατε τίποτα?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

to rimadi xoris car charger,den tin palevei h mpataria tou.sigekrimena paragila to 'Nokia DC-4 Car Charger'

 

tora exo 2 apories:

 

1) to copilot kanei gia to kinito?

2)sto ebay kikloforoun diaforoi kodikoi gia na kseklidoseis to kin ( distixos to diko mou einai me voda uk ). doulevoun?exei dokimasei kaneis?

Link to comment
Share on other sites

Το ό,τι χωράει που το διάβασες?Γιατί και εγώ έτσι ήξερα, αλλά σε πολλά post σε ξένα φόρουμ διάβασα ότι τελικά δε χωράει καν.

εχει ειπωθει στο prerelease forum πολλες φορές ωστόσο δεν έχω και τα 2 για να το επιβεβαιώσω. όποιος έχει και τα 2 ας μας πει σίγουρα

ck
Link to comment
Share on other sites

για την μπαταρια που ειπαν καποιοι πιο πανω εχω να

πω οτι κραταει παρα πανω απο πολυ.

δεν τελειώνει με τιποτα και το εχω διαλύσει το τηλεφωνο.

το δουλεψα απο το κουτι με τις 3 γραμμες που ειχε και μολις

τελειωσε το εβαλα για φορτιση για 8 ωρες.

τωρα ειμαι στην τριτη φορτιση και κραταει αρκετα πολυ!

και με την φωτεινότητα στο max!

Link to comment
Share on other sites

μόλις το πήρα απο oteshop 588E με επιδότηση..Πρωτη εντύπωση πολύ καλή..Το πρόβλημα του slide πολυ απλα.. δεν υφίσταται..Διορθώθηκε πλήρως..σε αυτό π έχω εγω τουλαχιστον..Made in Finland..
Link to comment
Share on other sites

se ena filladio tis alisidas katastimaton ''kotsovolos'' pou epese sta xeria mou to exei 749 euro me tin tainia spiderman.

 

φιλε μου εγω το πηρα απο τον κωτσοβωλο της καλλιθεας 759 ευρω την πεμπτη που μας περασε.

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...