Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια, εχω πάρει περιπου 5 καταστηματα της ΝΟΚΙΑ και μου λενε ολτι το εχουν ακομα και οτι θα το φερουν απο Δεμέμβριο. Απο ποια τα πηρατε εσεις?

 

Πηγαινε στο πλαισιο. Εχει κομματια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screen shot να το δούμε όλοι... έχω κάτι στο μυαλό μου για ποιον λόγο να συμβαίνει αυτό.

 

Δείτε τη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανον να φταιει το θεμα δοκιμασε ενα αλλο

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Mε γειά σ΄όσους/ες το απόκτησαν και πάντα καλά μυνήματα.

Για τους άλλους που δεν...πρόλαβαν, στο Πλαίσιο Αγ.Παρ. είχε δύο "αδέσμευτα" κομμάτια το μεσημέρι.

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:):):) Δειτε και αυτο...

 

N95 And N95 8Gb Boot Up Time

http://justamp.blogspot.com/2007/11/n95-and-n95-8gb-boot-up-time.html

 

Οσοι λετε για την ταχυτητα του Ν95 8G...:lol::lol:

 

Χωρις πλακα φυσικα με'γεια σε ολους και καλοδουλευτα.

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο σε ολα τα παιδια που το πηραν επιτελους!!

 

εγω μετα απο μια βδομαδα στο εξωτερικο μπορω να σας πω οτι το κινητο αντεξε με το παραπανω!wifi συνεχεια,gps το ιδιο,ομιλια,φωτος,βιντεο και το κινητο το φορτισα 3φορες σε μια βδομαδα!μονο μια φορα μου κολησε βεβαια,αλλα ενταξει κατα τα αλλα το κινητο σουπερ......

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Mε γειά σ΄όσους/ες το απόκτησαν και πάντα καλά μυνήματα.

Για τους άλλους που δεν...πρόλαβαν, στο Πλαίσιο Αγ.Παρ. είχε δύο "αδέσμευτα" κομμάτια το μεσημέρι.

 

Nαι ... εκεί που είχα προπαραγγείλει ένα και σε χτεσινή επικοινωνία για το πως και πότε θα παραλάβω γιατί έφευγα εκτός Αθηνών μου είπαν από το τμήμα κινητής να ξαναπάρω στις 10/12 και ότι μάλιστα η ημερομηνία είχε αλλάξει στο σαιτ (όντως χτες και για μια ημέρα είχε αλλάξει και από 28 το είχαν κάνει ξανά 26. Τώρα πια το λέει κανονικά διαθέσιμο) !!!! :wacko: Για αυτό μερικές φορές ίσως αξίζει να στηρίζουμε και τα μικρά μαγαζιά αφού μόνο εκεί μπορείς να βρείς αυτό που με τις αλυσίδες έχει χαθεί...το πραγματικό ενδιαφέρον και μεράκι του ιδιοκτήτη προς τον πελάτη και τα χρήματα του ...

 

(@nikats δεν αναφέρομαι στην πληροφορία σου που σίγουρα θα είναι χρήσιμη σε αρκετούς αλλά στα του Πλαισίου!)

 

Επιστροφή στα της συσκευής: ΠΡΟΣΟΧΗ πολύ στην αναβάθμιση του λογισμικού. Οχι γιατί δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στο κινητό αλλά γιατί μετά την αναβάθμιση από 10. ταδε σε 11.τάδε το "κλειδί" των δικαιωμάτων στο σπαιντερμαν ΔΕΝ ισχύει και έτσι ΔΕΝ αναπαράγεται η ταινία λόγω δικαιωμάτων. Ετσι, καλό είναι όποιος ενδιαφέρεται για την ταινία (εμένα δεν μου κάηκε καρφί!!) ας κάνει πρώτα ένα μπακαπ στο σκληρό του την ταινία (έχει δικαίωμα από ότι λένε οι οδηγίες) και μετά την ξαναπερνά.

 

Το κινητό κόλλησε δύο φορές αλλά δεν είναι τίποτα σπουδαίο, απλά την μία χρειάστηκε αφαίρεση μπαταρίας για να ξεκολλήσει και αυτό είχα πολλά χρόνια να το πάθω ! :lol:

 

Να τονίσω για την οθόνη αυτά που είχα γράψει και παραπάνω: όποιος προέρχεται από μεγαλύτερη ανάλυση η οθόνη θα του κακοφανεί ελαφρώς (και αν είναι κολλήμενος με το θέμα να περάσει από κανά κατάστημα να τη δεί από κοντά προτού το αγοράσει). Σίγουρα όμως αν παραβλέψουμε το θέμα της ανάλυσης (μη γινόμαστε και περίεργοι!) η οθόνη είναι πάρα πολύ καλή από φωτεινότητα κλπ .

 

Από εφαρμογές όλα μπαίνουν αέρα. Είτε αγορασμένα είτε "ραγισμένα" όλα μπαίνουν μια χαρά. Το αναφέρω αυτό γιατί είχα μια αμφιβολία πόσα και με ποιο τρόπο, προγράμματα του 9.1 θα μπαίνουν απροβλημάτιστα στο 9.2 που φοράει το Ν95-2.

 

Οι χάρτες από το Νοκια-μαπς μπήκαν αέρα αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τη λειτουργία τους γιατί δεν βγήκα ακόμη από το πυρηνικό καταφύγιο.Μόλις έχω νεώτερα θα ενημερώσω πάραυτα.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και το επεξεργάζομαι. Πρώτες εντυπώσεις από ποιότητα κατασκεής σε σύγκριση με το TyTN II, κλάφτα Χαράλαμπε! Πολύ πλαστικούρα βρε παιδί μου. Το άλλο το νιώθεις ότι είναι στιβαρο (αν και βαρύ). Το slide αρκετά καλό. Το μενού του είναι σίγουρα το πιο γρήγορο που έχω δει σε Symbian. Ας το φορτώσω όμως πρώτα και μετά μιλάω. Η οθόνη καλή, αλλά όχι εντυπωσιακή. Τη συγκρίνω τώρα με το Touch και το Kaiser και κλαίω! Εγώ θα το έπαιρνα σίγουρα, καθώς είμαι συλλέκτης. Για τα παιδιά όμως που το θέλουν για βασική τους συσκευή, δε θα το πρότεινα, όχι γιατί δεν είναι καλό, αλλά γιατί δεν αξίζει σε καμμία περίπτωση 740 Ευρώ! Σε απόσταση αναπνοής είναι το Kaiser που τα αξίζει (εντάξει, και αυτό είναι υπερτιμημένο) περισσότερο. Ο καθένας, βέβαια, ζυγίζει και διαφορετικά τα πράγματα και επιλέγει με άλλα κριτήρια. Το μόνο που λέω είναι ότι για 740€ δε με ενθουσίασε...
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Και το πρώτο ας πούμε προβληματάκι.Έχω περάσει το πρόγραμμα handy taskman.Στη πρώτη γραμμή σου δείχνει "Αναμονή". Στη δεύτερη γραμμή μου κόβει πάντα τη πρώτη σειρά pixel απ'το πρώτο γράμμα του προγράμματος που είναι ανοιγμένο.Τα pixel όμως δεν είναι καμμένα.Μπορεί να το δεί και κάποιος που έχει βάλει το taskman;

Δείτε τη φωτό.

 

Προσωπικά πιστεύω πως έχει να κάνει με το αλλαγή μεγέθους του UI που έχει γίνει στο N95 8GB.

Δηλαδή λόγω της μεγαλύτερης διαγωνίου της οθόνης τα αντικείμενα του UI έχουν μικρύνει, δες και σύγκρινε τις δύο φωτογραφίες.

http://www.imageshack.gr/files/iq25koo07dogqflwfsto.jpg

 

Και κάτι άλλο… το εικονίδιο της έκθεσης το δείχνει ολόκληρο ή κόβεται στο κάτω σημείο;

http://www.imageshack.gr/files/65v6b34tr6tc2n191bxu.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

@sleon, η ταινια φοβαμαι οτι δε θα παιζει ακομα και μπακ απ να παρεις, το κλειδι υπαρχει στο αρχειο της ταινιας. τι αρχειο ειναι;
Link to comment
Share on other sites

@sleon, η ταινια φοβαμαι οτι δε θα παιζει ακομα και μπακ απ να παρεις, το κλειδι υπαρχει στο αρχειο της ταινιας. τι αρχειο ειναι;

 

Το αρχείο είναι της μορφής .dcf (πρώτη φορά το βλέπω και προφανώς έχει να κάνει με τα καραγκιοζιλίκια που ακούνε στο όνομα DRM και άλλες τέτοιες ιστορίες του δάσους!)

 

Προτού κάνω την αναβάθμιση δεν είχα κάνει αναπαραγωγή του βίντεο και το προσπάθησα μετά την αναβάθμιση και δεν έπαιζε. Επειδή κάποιος άλλος φίλος πιο πάνω είπε ότι του έπαιζε κανονικά θεώρησα ότι το πρόβλημα ήταν μόνο σε μένα και αφορούσε στην αναβάθμιση.

 

Τι φαντάζεσαι δηλαδή ότι μπορεί να παίζει? Να έχει βάλει η Νοκια μέσα στο κινητό της ένα αρχείο το όποιο π.χ. δεν θα έχουμε το δικαίωμα αναπαραγωγής στην Ελλάδα? Δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με όλα αυτά τα περί δικαιωμάτων και έτσι δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο είναι της μορφής .dcf (πρώτη φορά το βλέπω και προφανώς έχει να κάνει με τα καραγκιοζιλίκια που ακούνε στο όνομα DRM και άλλες τέτοιες ιστορίες του δάσους!)

 

Προτού κάνω την αναβάθμιση δεν είχα κάνει αναπαραγωγή του βίντεο και το προσπάθησα μετά την αναβάθμιση και δεν έπαιζε. Επειδή κάποιος άλλος φίλος πιο πάνω είπε ότι του έπαιζε κανονικά θεώρησα ότι το πρόβλημα ήταν μόνο σε μένα και αφορούσε στην αναβάθμιση.

 

Τι φαντάζεσαι δηλαδή ότι μπορεί να παίζει? Να έχει βάλει η Νοκια μέσα στο κινητό της ένα αρχείο το όποιο π.χ. δεν θα έχουμε το δικαίωμα αναπαραγωγής στην Ελλάδα? Δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με όλα αυτά τα περί δικαιωμάτων και έτσι δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει...

Ρε παιδία στην εφαρμογής «Κωδικοί ενεργοποίησης» κοιτάξατε να υπάρχει τίποτα που να συσχετίζεται με την άδεια αναπαραγωγής της εν λόγω ταινίας;

 

Αν δεν κάνω λάθος κάποιο τέτοιο ρόλο δεν παίζει αυτή η εφαρμογή; Ρωτάω διότι δεν είμαι εξοικειωμένος με την συγκεκριμένη εφαρμογή διότι ούτε το E60 αλλά ούτε τα προηγούμενα S60 κινητά μου δεν την περιείχαν...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο είναι της μορφής .dcf (πρώτη φορά το βλέπω και προφανώς έχει να κάνει με τα καραγκιοζιλίκια που ακούνε στο όνομα DRM και άλλες τέτοιες ιστορίες του δάσους!)

 

Προτού κάνω την αναβάθμιση δεν είχα κάνει αναπαραγωγή του βίντεο και το προσπάθησα μετά την αναβάθμιση και δεν έπαιζε. Επειδή κάποιος άλλος φίλος πιο πάνω είπε ότι του έπαιζε κανονικά θεώρησα ότι το πρόβλημα ήταν μόνο σε μένα και αφορούσε στην αναβάθμιση.

 

Τι φαντάζεσαι δηλαδή ότι μπορεί να παίζει? Να έχει βάλει η Νοκια μέσα στο κινητό της ένα αρχείο το όποιο π.χ. δεν θα έχουμε το δικαίωμα αναπαραγωγής στην Ελλάδα? Δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με όλα αυτά τα περί δικαιωμάτων και έτσι δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει...

λογικα, το ιδιο το αρχειο εχει καποιο κλειδωμα το οποιο συμβαδιζει με αλλο αρχειο στο τηλεφωνο που χανεται με την αναβαθμιση, οποτε δε μπορεις να το αναπαραγεις οτι και να κανεις, οπως ηταν και στο Ν91.

 

για το μπακ απ, εγω καταλαβα να παρεις μπακ απ του αρχειου :p

ισως αν κανεις μπακ απ του κινητου να παιζει μετα :O

Link to comment
Share on other sites

ποιά είναι τα πρώτα προγράμματα που φορτώσατε στο καινούριο σας κινητάκι?
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία στην εφαρμογής «Κωδικοί ενεργοποίησης» κοιτάξατε να υπάρχει τίποτα που να συσχετίζεται με την άδεια αναπαραγωγής της εν λόγω ταινίας;

 

εκεί έχει το "κλειδάκι" από την ταινία μεν αλλά λέει ότι είναι ανενεργό οπότε και η ταινία δεν παίζει.

 

@nikoskat , από ότι λέει στις οδηγίες για την ταινία έχεις δικαίωμα να της κάνεις ένα μπακαπ στο πισι σου οπότε για αυτό και πρότεινα σε όποιον τον ενδιαφέρει να το ψάξει.

 

Σκ@7@ τα έκανε πάλι η Νοκια, με αυτές τις βλακείες με τα δικαιώματα και τα κλειδιά ! :) Άλλη δουλειά δεν είχαμε νόμιζε να καθόμαστε να "σπρώξουμε" το Σπαιντερμαν στο ιντερνετ στην καταπληκτική ανάλυση του 320χ240 (τόσο πρέπει να είναι λογικά) και του μεγέθους των 900ΜΒ και θα χαλούσαμε τις πωλήσεις των dvd ! Ο κόσμος το έχει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι....

 

Να μου λύσετε και μια απορία ρε παιδιά αν μπορείτε. Γράψατε κάποιοι ότι είχατε μιλήσει Πεμπτη-Παρασκευή-Δευτέρα με Αλφα Κοπυ και δεν ήξεραν τίποτα για το πότε θα βγει το κινητό. Και το κινητό είχε παράδοση την Τρίτη στα Νοκια Σοπ και Τετάρτη στο Πλαισιο. Τι παίζει εδώ (ρωτάω πραγματικά από απορία!) ? Ειναι μυστικοπάθεια από Αλφα Κόπυ (για ποιο λόγο?) ή όσοι είχατε μιλήσει με Αλφα Κόπυ πέσατε σε αμοιβάδες? Ειναι τόσο τραγικό να ξέρει ο κόσμος πότε θα βγεί ένα κινητό στην αγορά ?

 

Οσον αφορά στην ποιότητα του τηλεφώνου που αναφέρθηκε πιο πάνω (και χωρίς να ευλογάω τα γένια μου) νομίζω ότι το κινητό κινείται σε υψηλά επίπεδα. Δεν είναι βέβαια πάντσερ (8800SE π.χ.) αλλά αποπνέει μια ποιότητα πολύ καλή . Τιποτα δεν τρίζει, τίποτα δεν είναι στο αέρα. Το μόνο μείον είναι ότι το σλαιντ ναι μεν είναι αρκετά σφικτό αλλά παραμένει πολύ μακριά από την αίσθηση που αποπνέει το σλάιντ στα καλά κινητά της Σαμσουνγκ. Τα πλήκτρα έχουν πολύ καλό φιντμπακ με ωραίο λευκό φωτισμό τα κάτω και πολυχρωμία στα πάνω.

 

Θα προσπαθήσω τέλος σύντομα να τα βγάλω μια φωτό δίπλα-δίπλα με το i-phone του φίλου μου για να δούμε πόσο το συναγωνίζεται στην εμφάνιση (γιατί η αλήθεια είναι ότι το I-phone μπορεί να μην είναι κινητό για heavy user αλλά ο Στέφανος πλήρωσε αδρά το σουλούπι και την εμφάνιση του γενικότερα!) γιατί από λειτουργίες και προγράμματα μάλλον βρίσκεται κοντά στην κορυφή (δεν έχω ψάξει τα νεα "παρθυράκια" και ούτε πρόκειται καθώς βρίσκονται πολύ μακριά από τη φιλοσοφία μου και έτσι δεν έχω άποψη πόσο βελτιώθηκαν!)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ταινία παίζει πάρα πολύ καλά στην οθονούλα του. Δεν έχει σπασίματα, έχει καλά χρώματα και ο ήχος είναι αξιοπρεπέστατος από τα ενσωματωμένα ηχεία.

Τελικά, να κάνω την αναβάθμιση ή όχι; Θα προτιμούσα να μπορώ να μεταφέρω τη ταινία στο PC με κάποιο τρόπο. Αν όχι (και εφόσον αυτή η αναβάθμιση δεν κάνει τίποτα σπουδαίο) θα προτιμήσω να μην αναβαθμίσω. Αλήθεια, ξέρει κάποιος τι αλλάζει αυτή η έκδοση λογισμικού;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα την αναβαθμιση και μου εχει περασει κανονικα ξανα την ταινια....τι να πω...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εγώ σήμερα από το Πλαίσιο Δυτικής Θεσσαλονίκης. Ήρθαν 2 κομμάτια και έγω πήρα το ένα, το άλλο το μεσημέρι ήταν διαθέσιμο. Καταρχήν, να διευκρινίσω ότι δεν είμαι "ισχυρός" χρήστης και μου αρέσουν κυρίως τα πολυτελή τηλέφωνα! Για παράδειγμα, εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ το Serene της B&O, ενώ έχω και όλη τη σειρά της 88** και 89** της Nokia. Όλα αυτά τα γράφω γιατί μου αρέσει η ποιότητα των προϊόντων αυτών. Λοιπόν, το Ν95 8G είναι παρασάγγας ποιοτικότερο από το απλό, το οποίο το έχει φίλος μου. Επίσης, δεν τρίζει τίποτα στο κινητό, το οποίο είναι σημειοτέων είναι made in Finland. Επιπλέον, τα πλαστικά μέρη είναι πολύ ποιοτικά με εξαιρετική υφή και συμβάλλουν σημαντικά στη μείωση του βάρους της συσκευής. Συγκριτικά με το ipod touch που έχω, η οθόνη του Nokia υστερεί σε ανάλυση αλλά, κατά τη γνώμη μου έχει περίπου την ίδια ευκρίνεια, λόγω μικρότερου μεγέθους (3,5 in έναντι 2,8 in). Σε φωτεινότητα είναι το ίδιο τέλειες και οι δύο οθόνες και το ίδιο ισχύει και για τα χρώματα. Πραγματικά, το κινητό έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με εξαιρετική υφή και ξέρω τι γράφω, και το βάρος του είναι απόλυτα λογικό. Συγνώμη, για το μεγάλο μήνυμα αλλά εξέθεσα την ταπεινή μου άποψη.
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΗΡΑ κι εγω σημερα απο ΠΛΑΙΣΙΟ.. Πραγματικά ειναι πολυ καλυτερο απο το απλό... Και σαν στιβαρότητα και σαν κατασκευη (υλικα, μηχανισμος) και ταχυτητα κτλ κτλ... Μαλλον επρεπε αυτο να ειχε βγαλει απο την αρχη η ΝΟΚΙΑ... Και κατι που παρατηρησα.. Το ΦΛΑΣ του Ν95 8GB ειναι πολυ πιο ισχυρο απο αυτο του κλασικου Ν95, πραγμα που με χαροποίησε ιδιαιτερα
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει θέμα για σύγκριση κινητών, μη γεμίζεται το παρόν θέμα..

Μπαίνω να διαβάσω τα νέα για το Ν95 και τις απόψεις των πρώτων κατόχων και διαβάζω άλλα.. ;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος dmarccos εχει δικιο .

Για συγκρισεις,vs, κλπ ,υπαρχει η καταλληλη ενοτητα .

Εδω λεμε τα σχετικα με το Ν95-8gb και μονο .

 

Τα συγκριτικα μεταφερθηκαν εκτος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=190982

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...