Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

auti tin ebdomada 8a pao sto dubai kai skeftomai na to agoraso apo eki. ama to paro apo eki 8a mporo na peraso ta ellinika kai 8a litourgi kala stin ellada?

episis akousa oti gia na xrisimopoiisis to gps xriazetai na agorasis kati, mporite na mou pite ti akribos?

 

(sorry gia ta greeklish)

Ναι θα μπορέσεις να περάσεις τα Ελληνικά, μην ανησυχείς!

Τη φωνητική πλοήγηση πληρώνεις, δλδ. βάζοντας ένα σημείο προορισμού να σε κατευθύνει με φωνητικές εντολές. Το στίγμα σου βγάζει χωρίς κάποια χρέωση

 

Edit: Με πρόλαβε ο φίλος DENIOR.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειναι ευκολο καποιος που γνωριζει Ιταλικα να μας πει αν αυτη η τιμη ειναι για σκετη συσκευη;;

 

Μιλαμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διαφορα τιμης

 

Φιλικα

 

Ναι φιλε μου ειναι η τιμη για σκετη συσκευη:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου ειναι η τιμη για σκετη συσκευη:happy:

 

Πως ειναι δυνατον να υπαρχει τετοια διαφορα τιμης;;

 

515 με 740;;;

 

Νομιζω οτι καποια στιγμη θα πρεπει να κανουμε μια ομαδικη διαμαρτυρια στη Νοκια για τις τιμες που μας "προσφερει" η Alpha Copy.

 

Σκεφτειτε ποσο ελκυστικη θα ηταν η συσκευη στα 515 ευρω...

 

 

 

Φιλικα

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα και εγώ από το nokia shop.στιβαρό το slide, δυστυχώς δεν έχω χρόνο να 'παίξω' μαζί του απόψε, από αύριο οι πρώτες εντυπώσεις
Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατον να υπαρχει τετοια διαφορα τιμης;;

 

515 με 740;;;

 

Νομιζω οτι καποια στιγμη θα πρεπει να κανουμε μια ομαδικη διαμαρτυρια στη Νοκια για τις τιμες που μας "προσφερει" η Alpha Copy.

 

Σκεφτειτε ποσο ελκυστικη θα ηταν η συσκευη στα 515 ευρω...

 

 

 

Φιλικα

 

Φιλε πρεπει να τους κανουμε ολους εμπαργκο!

Ειδικα η σημερινη νεολαια που ξερει καλα το ιντερνετ πρεπει να αγοραζει απο εκει για να την ακουσουν ολοι στο ελληνικο εμποριο και λεω ολοι γιατι σε ολα ειμαστε πανακριβοι!!!

Εγω τα τελευταια 2 χρονια ολα τα ρουχα(σνοουμποαρντ-αξεσουαρ για μηχανη) μου τα αγοραζω απο αμερικη τσαμπα!ακομα και οι ευρωπαικες φιρμες ειναι πολυ πιο φθηνα!

αλλα πρεπει να εχεις δικο σου ανθρωπο για να στα στειλει!

Link to comment
Share on other sites

Ευπειθώς αναφέρω , ευτυχής κάτοχος ! :)

 

Το αγόρασα από το Νοκια Σοπ στην Κατεχάκη 51 (πήγε απέναντι από εκεί που ήταν παλιά και είναι πάρα πολύ σωστοί και οκ σε όλα. Από ότι είδα υπάρχει ένα ακόμη Ν95 8GB και 3 Ε90 χωρίς να ξέρω φυσικά αν ήταν κρατημένα και χωρίς να κάνω διαφήμιση. Απλά όταν βρίσκουμε καλή αντιμετώπιση πρέπει να το αναγνωρίζουμε!) στα 735 ευρώ (742 το Πλαισιο για όποιον ψάχνει για συγκρίσεις).

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές όσον αφορά την εμφανισή του. Είναι "κόμπακτ" στο μάτι και το μαύρο χρώμα του δίνει αρκετούς πόντους.

 

Θα ξεκινήσω "ανάποδα" από κάποια αρνητικά που ναι μεν δεν με χάλασαν αλλά δεν ενθουσίασαν κιόλας.

 

Πρώτα από όλα το slide , είναι μεν στιβαρό και σφικτό (δεν είχα το Ν95 αλλά από βίντεο που είχα δει στο νετ υπάρχει τρομερή βελτίωση) ΑΛΛΑ η Νοκια πρέπει επειγόντως να προσλάβει του σχεδιαστές των slide της Samsung. Μιλάμε για την πολύ μεγάλη διαφορά. Τα Samsung σου δίνουν την αίσθηση ότι θα κρατήσουν μια ζωή, σαν να μην υπάρχει τριβή μεταξύ των δύο κομματιών κατί για το οποίο δεν ισχύει για το N95 8GB. Σίγουρα όμως δεν είναι κακό και απλά μένει να αποδείξει την αξία του στο χρόνο.

 

Η οθόνη (εδώ έχουμε και + και - ) είναι τεράστια για όσο μιλάμε για κινητά τηλέφωνα ΑΛΛΑ η αναλυσή της την προδίδει. Δηλάδη δεν αποπνέει αυτό το "κρυστάλλινο" που αποπνέει η οθόνη του Ν80 ή του Ε70 (που χρησιμοποιούσα παλιότερα, οι οποίες βέβαια είναι μικρότερες σε διάμετρο αλλά δεν βλέπεις ούτε ένα μικρό πιξέλιασμα. Εδω αν κοιτάξεις από κοντά βλέπεις...) . Δεν πιξελιάζει βέβαια αλλά δεν σου δίνει και την τέλεια εικόνα. Είναι όμως σίγουρα εντυπωσιακή και η χαμηλότερη ανάλυση σίγουρα δίνει και πολύτιμες ώρες στην αναμονή.

 

Πηγαίνοντας τώρα στα καθαρά +.

 

Η συνολική ποιότητα είναι πολύ καλή. Τίποτα δεν τρίζει και όλα φαίνονται να είναι όπως πρέπει να είναι. Τ οπάνω μέρος είναι πιο γυαλιστερό από το κάτω κομμάτι και αυτό του προσθέτει κάποιους πόντους στην εμφάνιση. Το κάτω είναι ματ και ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί με σχετικά κρύα χέρια γλυστράει λιγάκι παρόλο που δίνει την εντύπωση ότι δεν θα έιναι και τόσο γλυστερό.

 

Το κινητό πετάει από ταχύτητα. Σε σχέση με το Ν95 που είχα περιεργαστεί κάποτε μου φαίνεται εφάμιλλο. Σίγουρα όμως πρέπει να φορτωθεί με προγράμματα για να δούμε και την ταχύτητα της εσωτερικής μνήμης. Σε σ΄χεση πάντως με τα υπόλοιπα έξυπνα κινητά είναι η μέρα με τη νύχτα και καλά θα κάνει η Νοκια να περάσει αυ΄τον το επεξεργαστή όσον το δυνατόν πιο γρήγορα σε όλα της τα τηλέφωνα (έκανε το πρώτο "καλό" βήμα με το επερχόμενο Ε51. Πολύ δυνατό τηλέφωνο!) .

 

Η φωτογραφική (αν και δεν περιμένω θαύματα φυσικά) είναι αρκετά καλή. Εστιάζει σχετικά γρήγορα και λειτουργεί προς το παρόν "χαρτί" σε δοκιμαστικές εσωτερικές λήψεις (για να υπάρχει μια καλύτερη εικόνα συνολική θα βγάλω κάποια στιγμή και με φώς ημέρας για να ξέρετε τι να περιμένετε!)

 

Ο ήχος των ηχείων δεν μου φαίνεται εκκωφαντικός αλλά σίγουρα δεν είναι και σιγανός. Τώρα πια (σε σ΄χεση με τις παλιότερες εποχές με το ένα φουκαριάρικο ηχειάκι που είχαμε !) με τα δύο ηχεία η όλη κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά. Ακούς αξιοπρεπώς ΜΡ3 στις διακοπές σου και είναι και αρκετά δύσκολο να μην το ακούσεις όταν σε καλούν.

 

Εχει πολύ καλή λήψη (επιβεβαιωμένα σε σημεία που δυσκολεύονται πολλά κινητά!). ακους καθαρά τον άλλον και σε ακούει το ίδιο.

 

Εχει τέλος τον καταπληκτικό φορτιστή με το πολύ μικρό μέγεθος το όποιο είναι πραγματικά κάτι πολύ έξυπνο!

 

Η συνολική εικόνα είναι αρκετά θετική. Αν και αρκετά ακριβό νομίζω ότι στο τώρα και για άλλους 8-10 μήνες τα αξίζει τα λεφτά του.

 

Παραθέτω ακολούθως κάποιες φωτό για να έχει κάποιος και μια εικόνα για το μέγεθος του (σε σχέση με άλλα γνωστά μεγέθη) σε περίπτωση που δεν το έχει δει από κοντά. Οτι θέλετε ρωτάτε ελεύθερα αλλά με λίγο υπομονή για να μπορώ να τα βλέπω και να τα γράφω σωστά και όχι βιαστικά!

 

http://img522.imageshack.us/img522/1316/dsc00316yt4.th.jpg

 

http://img50.imageshack.us/img50/5167/dsc00317cz1.th.jpg

 

http://img112.imageshack.us/img112/8649/dsc00318px1.th.jpg

 

http://img526.imageshack.us/img526/8999/dsc00332il5.th.jpg

 

http://img152.imageshack.us/img152/7015/dsc00328rw5.th.jpg

 

http://img507.imageshack.us/img507/633/dsc00330ly1.th.jpg

 

Τώρα μόλις είδα ότι υπάρχει και νέα έκδοση λογισμικού. Αυτή που έχει το τηλέφωνο είναι η 10.0.021 και αυτή που φορτώνει αυτή τη στιγμή είναι η 11.0.026 (108 ολόκληρα ΜΒ!) . Την περνάω άμεσα και έτσι δεν θα μπορέσω να σας μεταφέρω αλλαγές αφού το βλέπω χαμένο κόπο να εγκαθιστώ προγράμματα και τα μισά να μην τα βρίσκει μετά (από τις βλακείες της αναβάθμισης!) . Βέβαια μέχρι την αντίστοιχη 20.ταδε.ταδε που βγήκε για το Ν95 έχουμε δρόμο !

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω και φορτίζει από τις 7 περίπου. Τι λέτε πόσο ακόμα να τ'αφήσω; Είναι η πρώτη φόρτιση όπως ξέρετε.:O

 

Καλοριζικο !

Δεν χρειαζοταν να το αφησεις τοσο .Απορω πως αντεξες !:D

(Αυτο ισχυε για τις παλιοτερες μπαταριες .. )

 

@sleon Καλοριζικο και σε σενα ! :) . Thanks για τις πρωτες εντυπωσεις !

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο !

Δεν χρειαζοταν να το αφησεις τοσο .Απορω πως αντεξες !:D

(Αυτο ισχυε για τις παλιοτερες μπαταριες .. )

 

@sleon Καλοριζικο και σε σενα ! :) . Thanks για τις πρωτες εντυπωσεις !

 

ASXETO ALLA POY UA BRW XARTES? ELLADAS KTL?

Link to comment
Share on other sites

ASXETO ALLA POY UA BRW XARTES? ELLADAS KTL?

 

Καταρχην καλως ηρθες .:)

Γραφε ομως με Ελληνικους μικρους χαρακτηρες .:O

 

 

Μεσω Map-Loader . Διαβασε το αναλογο θεμα

 

ΔΕΝ παταμε αναφορα http://img89.imageshack.us/img89/650/reporthl7.gif

 

 

 

Αλλα απαντηση http://img89.imageshack.us/img89/4747/replyvy5.gif

η παραθεση http://img89.imageshack.us/img89/4471/quoteft0.gif

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν ηρθε και τα ποστ πανε βροχη!Αντε καλοριζικο!Και στα δικα μας.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο !

Δεν χρειαζοταν να το αφησεις τοσο .Απορω πως αντεξες !:D

(Αυτο ισχυε για τις παλιοτερες μπαταριες .. )

 

@sleon Καλοριζικο και σε σενα ! :) . Thanks για τις πρωτες εντυπωσεις !

 

Eυχαριστώ. Ας πούμε ότι φρόντισα να λείπω από το σπίτι για να αντέξω.:O

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο !

Δεν χρειαζοταν να το αφησεις τοσο .Απορω πως αντεξες !:D

(Αυτο ισχυε για τις παλιοτερες μπαταριες .. )

 

@sleon Καλοριζικο και σε σενα ! :) . Thanks για τις πρωτες εντυπωσεις !

το οτι δεν χρειαζεται ειναι σιγουρο?γιατι ειχα παρει πριν το καλοκαιρι σε ενα νοκια σοπ και μου ειχαν πει 6 πληρεις φορτισεις,,Μετα απο 2 μηνες π ειχε παρει ο αδερφοσ μ το ν80 πηρα να ρωτησω και μου ειπαν οτι δεν ισχυουν οι πληρεις 6 φορτισεις..αλλα 3 φορτισεις των 12+ ωρων..Και τις 2 φορες ειχα μιλησει με το ιδιο ατομο..τον ρωτησα γιατι την δευτερη φορα μ ειπε αλλα αλλα πηγε να με βγαλει τρελο κ καλα οτι μ ειχε πει το ιδιο..

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν χρειαζεται ειναι σιγουρο?γιατι ειχα παρει πριν το καλοκαιρι σε ενα νοκια σοπ και μου ειχαν πει 6 πληρεις φορτισεις,,Μετα απο 2 μηνες π ειχε παρει ο αδερφοσ μ το ν80 πηρα να ρωτησω και μου ειπαν οτι δεν ισχυουν οι πληρεις 6 φορτισεις..αλλα 3 φορτισεις των 12+ ωρων..Και τις 2 φορες ειχα μιλησει με το ιδιο ατομο..τον ρωτησα γιατι την δευτερη φορα μ ειπε αλλα αλλα πηγε να με βγαλει τρελο κ καλα οτι μ ειχε πει το ιδιο..

 

Όχι, δεν ισχύουν αυτά.

Ο πιο σωστός τρόπος για να "στρώσεις" την μπαταρία του κινητού τηλεφώνου σου είναι να κάνεις 3 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις.

Μάλιστα κάπου διάβασα ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη μπαταρία κατευθείαν όπως θα ανοίξεις το πακέτο, καθώς οι περισσότερες είναι μισοφορτισμένες (έχουν συνήθως 3-4 γραμμές, προκειμένου για S60 που δείχνουν 7 γραμμές σήματος μπαταρίας). Μόλις αδειάσει η μπαταρία από την φόρτιση του εργοστασίου, μπορείς να κάνεις τις 3 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα ήδη να το ψάχνω. Μου φαίνεται ότι η οθόνη είναι πιο φωτεινή απ' του απλού n95. Η ταινία παίζει κανονικά, έχει αγγλικούς υπότιτλους (αλήθεια υπάρχουν και ελληνικοί;). Το ngage υπέροχο. Γενικά το βλέπω πιο γρήγορο απ το απλό. Πιο καλή κατασκευή. Αυτά για απόψε με μια πρώτη ματιά. Αύριο πρέπει να πάμε και στη δουλειά. Γ....:lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια όσοι το πήραν απο νοκια σοπ είναι made in finland ? ακόμη θα μπορεσω να πάω να το πάρω την άλλη βδομάδα λέτε να το βρώ????????????? (μακάρι ναι)
ck
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επιτελους το πηρα κι εγω απο νοκια σοπ σημερα το απογευμα και ενταξει περιττο να σας πω οτι ειναι απιστευτα ομορφο και πολυ γρηγορο και το σλαϊντ πολυ πιο στιβαρο απο το απλο Ν95, αλλα...

του φιλου μου ΗΤΑΝ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ!!!

Ναι σε 3 σημεια μαλιστα λιγο αριστερα της οθονης δυο βαθιες χαρακιες και μια γραντζουνια κατω απο τα πληκτρα τα νικελ!

Απιστευτο αυτο δεν νομιζω να εχει ξαναγινει να παιρνεις τετοιο κινητο ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ και μετα να ανακαλυπτεις οτι ειναι χτυπημενο, τι να πω αισχος ντροπη τους! Ελπιζω αυριο που θα τους παρει το παλικαρι τηλεφωνο να μην του πουνε τιποτα σουξου μουξου και να του το αλλαξουν αμεσως!

Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο ή ειμαστε οι σουπερ γκαντεμηδες???

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Και το πρώτο ας πούμε προβληματάκι.Έχω περάσει το πρόγραμμα handy taskman.Στη πρώτη γραμμή σου δείχνει "Αναμονή". Στη δεύτερη γραμμή μου κόβει πάντα τη πρώτη σειρά pixel απ'το πρώτο γράμμα του προγράμματος που είναι ανοιγμένο.Τα pixel όμως δεν είναι καμμένα.Μπορεί να το δεί και κάποιος που έχει βάλει το taskman;
Link to comment
Share on other sites

Και το πρώτο ας πούμε προβληματάκι.Έχω περάσει το πρόγραμμα handy taskman.Στη πρώτη γραμμή σου δείχνει "Αναμονή". Στη δεύτερη γραμμή μου κόβει πάντα τη πρώτη σειρά pixel απ'το πρώτο γράμμα του προγράμματος που είναι ανοιγμένο.Τα pixel όμως δεν είναι καμμένα.Μπορεί να το δεί και κάποιος που έχει βάλει το taskman;

 

Σε εμενα δεν το κανει αυτο:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επιτελους το πηρα κι εγω απο νοκια σοπ σημερα το απογευμα και ενταξει περιττο να σας πω οτι ειναι απιστευτα ομορφο και πολυ γρηγορο και το σλαϊντ πολυ πιο στιβαρο απο το απλο Ν95, αλλα...

του φιλου μου ΗΤΑΝ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ!!!

Ναι σε 3 σημεια μαλιστα λιγο αριστερα της οθονης δυο βαθιες χαρακιες και μια γραντζουνια κατω απο τα πληκτρα τα νικελ!

Απιστευτο αυτο δεν νομιζω να εχει ξαναγινει να παιρνεις τετοιο κινητο ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ και μετα να ανακαλυπτεις οτι ειναι χτυπημενο, τι να πω αισχος ντροπη τους! Ελπιζω αυριο που θα τους παρει το παλικαρι τηλεφωνο να μην του πουνε τιποτα σουξου μουξου και να του το αλλαξουν αμεσως!

Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο ή ειμαστε οι σουπερ γκαντεμηδες???

 

Εμένα ήταν μια χαρά πάντως και όπως είπα πιο πάνω το παληκάρι ήταν πολύ εξυπηρετικό. Το ανοίξαμε και κάναμε και κλήση πριν φύγω από το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Και το πρώτο ας πούμε προβληματάκι.Έχω περάσει το πρόγραμμα handy taskman.Στη πρώτη γραμμή σου δείχνει "Αναμονή". Στη δεύτερη γραμμή μου κόβει πάντα τη πρώτη σειρά pixel απ'το πρώτο γράμμα του προγράμματος που είναι ανοιγμένο.Τα pixel όμως δεν είναι καμμένα.Μπορεί να το δεί και κάποιος που έχει βάλει το taskman;

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screen shot να το δούμε όλοι... έχω κάτι στο μυαλό μου για ποιον λόγο να συμβαίνει αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εχω πάρει περιπου 5 καταστηματα της ΝΟΚΙΑ και μου λενε ολτι το εχουν ακομα και οτι θα το φερουν απο Δεμέμβριο. Απο ποια τα πηρατε εσεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...