Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα,είμαι φοιτητής στη θεσσαλονικη και νοικιάζω studio περιπου 25τμ με κεντρικο φυσικο αεριο,σκεφτομαι να αγορασω μια σομπα αλογονου-χαλαζια για τις ωρες που η κεντρικη θερμανση ειναι κλειστη και εχει κρύο, στο ενοικιο του σπιτιου συμπεριλαμβανεται το ρευμα οποτε δεν θα μου κοστίσει κατι επιπλεον περα απο την αγορα της σομπας.

1)Να κοιταξω καποια συγκεκριμενη μαρκα/μοντέλο;

2)Τι ισχύ Watt να προτιμήσω;

 

Εdit:Όσο λιγότερο ογκώδες η σόμπα τόσο καλύτερα.

 

Σκεψου και θερμοπομπο mica

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

και κονβεκτορας που ειναι με την ιδια ισχυ πιο οικονομικος
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εναν θερμοστατη πριζας με ψηφιακες ενδειξεις και ενα θερμοστατη χωρου για κεντρικη θερμανση με ψηφιακη ενδειξη θερμοκρασιας δωματιου και επιθυμητης θερμοκρασιας. Εχω μπερδευτει αρκετα. Μπορει καποιος να βοηθησει με καποια λινκ;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις αποψη για τις θερμαστρες EFBA;

πηρα μια 2500W απο leroy merlin. οκ, κανει δουλιτσα ΑΛΛΑ δε ξερω αν ειναι χαλαζια! επισης εχω την εντυπωση οτι καιει αρκετα

στο κουτι δε γραφει καποιον κωδικο μοντελου

 

edit:

http://www.leroymerlin.gr/gr/thermansh-klimatismos/ilektrikes-suskeues-thermansis/sobes-alogonou-halazia/sompa-halazia-2500-w-61981934/

αυτη ειναι

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις αποψη για τις θερμαστρες EFBA;

πηρα μια 2500W απο leroy merlin. οκ, κανει δουλιτσα ΑΛΛΑ δε ξερω αν ειναι χαλαζια! επισης εχω την εντυπωση οτι καιει αρκετα

στο κουτι δε γραφει καποιον κωδικο μοντελου

 

edit:

http://www.leroymerlin.gr/gr/thermansh-klimatismos/ilektrikes-suskeues-thermansis/sobes-alogonou-halazia/sompa-halazia-2500-w-61981934/

αυτη ειναι

Καλορίζικη!!Έχεις νυχτερινό?Αν όχι πρέπει να βάλεις!Αν ναι άναβέ την τότε δηλαδή(3-5 το μεσημέρι και 2-8 το βράδυ).Πραγματικά συμφαίρει!Δες τον τιμοκατάλογο της Δ.Ε.Η.:https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω. και δε μπορω να βαλω.

 

γενικα ειναι οικονομικη η συγκεκριμενη?

Δεν είναι δύσκολο!Και σε νοίκι να είσαι συμφαίρει τον ιδιοκτητη.Αν δεν βάλεις με το τρέχον τιμολόγιο της ΔΕΗ μαζί με ΦΠΑ και ρυθμιζόμενες χρεώσεις θα πληρώνεις 0.18*2.5=0.45 ευρώ την ώρα σε πλήρη λειτουργία.Δες στο λινκ το τιμολόγιο:https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-xwris-xronoxrewsi-g1

Για να βγει η τελική χρέωση είναι και η χρέωση προμήθειας ρεύματος(0.09460) και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις μαζί με το φπα.Όλα φαίνονται στο λινκ.Μήπως δικαιούσε το κοινωνικό τιμολόγιο?Δες εδώ:https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/eualwtoi-pelates-kai-koinwniko-oikiako-timologio/plirofories-gia-to-mitroo-ton-evaloton-pelatvn/dikaiouxoi-proypotheseis-gia-entaksi-stis-katigori

Αν δικαιούσε πέφτει πολύ το κόστος.Τώρα το νυχτερινό αν θες να βάλεις έχει κόστος 34 ευρώ προς τη δεη και γίνεται με απλή αίτηση στη δεη.Στο νυχτερινό η σόμπα θα καταναλώνει 2,5*0.09=0.22 ευρώ ανά ώρα.Η χρέωση είναι μαζί με το φπα και όλα τα τέλη και είναι τελική.

Αν η σόμπα δουλέψει για 2 ώρες στο κανονικό τιμολόγιο θα σε χρεώσει 0.90 λεπτά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις αποψη για τις θερμαστρες EFBA;

πηρα μια 2500W απο leroy merlin. οκ, κανει δουλιτσα ΑΛΛΑ δε ξερω αν ειναι χαλαζια! επισης εχω την εντυπωση οτι καιει αρκετα

στο κουτι δε γραφει καποιον κωδικο μοντελου

 

edit:

http://www.leroymerlin.gr/gr/thermansh-klimatismos/ilektrikes-suskeues-thermansis/sobes-alogonou-halazia/sompa-halazia-2500-w-61981934/

αυτη ειναι

 

Γιαα τι χωρο την πηρες;οτι καιει καιει αυτο ειναι σιγουρο.

 

Ψαχνω εναν θερμοστατη πριζας με ψηφιακες ενδειξεις και ενα θερμοστατη χωρου για κεντρικη θερμανση με ψηφιακη ενδειξη θερμοκρασιας δωματιου και επιθυμητης θερμοκρασιας. Εχω μπερδευτει αρκετα. Μπορει καποιος να βοηθησει με καποια λινκ;

 

Θερμοστατη πριζας;εχεις δει κάποιον/καποιους;

Ολοι οι ψηφιακοι εχουν ενδειξη θερμοκρασιας.δωσε περισσοτερα στοιχεια .τιμη κλπ;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη πριζας;εχεις δει κάποιον/καποιους;

Ολοι οι ψηφιακοι εχουν ενδειξη θερμοκρασιας.δωσε περισσοτερα στοιχεια .τιμη κλπ;

 

Ρωτησα σε μαγαζι, ειναι πανακριβοι

πανω απο 30 €

αν ξερετε κανεναν οικονομικο δωστε λινκ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γιαα τι χωρο την πηρες;οτι καιει καιει αυτο ειναι σιγουρο.

 

για σαλονι/δωματιο.

και για support στο κλιματιστικο/τζακι

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σε μαγαζι, ειναι πανακριβοι

πανω απο 30 €

αν ξερετε κανεναν οικονομικο δωστε λινκ

15 ευρώ κι αντέχει ως 16Α φορτιο:

http://m.ebay.com/itm/110V-16A-LED-Digital-Display-Temperature-Controller-Thermostat-Aquarium-US-Plug-/141850951836?nav=SEARCH

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω. Βρες και εναν ανταπτορα σουκι σε EU φις για τον τοιχο, και εναν απο EU φις για τον θερμοστατη.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Βρες και εναν ανταπτορα σουκι σε EU φις για τον τοιχο, και εναν απο EU φις για τον θερμοστατη.

Κοβεις το φις του και βάζεις ενα δικο μας μόνιμα.

Για πανω στο θερμοστάτη παίρνεις εναν ανταπτορα απο το μαγαζί με τα ηλεκτρολογικά που θα πάρεις και το φις.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Κοβεις το φις του και βάζεις ενα δικο μας μόνιμα.

Για πανω στο θερμοστάτη παίρνεις εναν ανταπτορα απο το μαγαζί με τα ηλεκτρολογικά που θα πάρεις και το φις.

 

Πολυ λογικη απαντηση. Ευχαριστω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα ένα αερόθερμο τύπου κονβέκτορα να είναι μόνιμα αναρτημένο σε τοίχο; Έχει κάποια διαφορά στην λειτουργία ή στην απόδοση σε σχέση με το να ήταν στο δάπεδο; Σκέφτομαι να πάρω ένα το οποίο σαν σχέδιο και σχήμα (όχι όμως και μέγεθος) μοιάζει με κλιματιστικό τοίχου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά!

 

Έχω νοικιάσει ένα φοιτητικό δωμάτειο 25-30τμ. Θέλω να αγοράσω ένα αερόθερμο μπάνιου. Το θέλω πρωτίστως για το μπάνιο, καθώς παγώνω κάθε φορά που βρέχομαι (εφιάλτης, ενώ το καλοκαίρι λούζομαι άνετα και ευχάριστα), αλλά και για το υπόλοιπο δωμάτειο, καθώς δεν θα έχω άλλο θερμαντικό σώμα. Επειδή όταν κάνω μπάνιο συχνά αφαιρούμαι, θα ήθελα να είναι όσο πιο αφαλές γίνεται με το νερό. Θέλω να ζεσταίνει καλά, αλλά να καταναλώνει όσο το δυνατό λιγότερο ρεύμα. Υπάρχει τίποτα καλό μέχρι 25-30€ ή πρέπει να ανέβω παραπάνω; Τί επιπλέον κερδίζω αν ανέβω παραπάνω;

 

ΥΓ: Ο ιδιοκτήτης δε με αφήνει να βάλω τίποτα που θα τρυπήσει τον τοίχο.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

 

Έχω νοικιάσει ένα φοιτητικό δωμάτειο 25-30τμ. Θέλω να αγοράσω ένα αερόθερμο μπάνιου. Το θέλω πρωτίστως για το μπάνιο, καθώς παγώνω κάθε φορά που βρέχομαι (εφιάλτης, ενώ το καλοκαίρι λούζομαι άνετα και ευχάριστα), αλλά και για το υπόλοιπο δωμάτειο, καθώς δεν θα έχω άλλο θερμαντικό σώμα. Επειδή όταν κάνω μπάνιο συχνά αφαιρούμαι, θα ήθελα να είναι όσο πιο αφαλές γίνεται με το νερό. Θέλω να ζεσταίνει καλά, αλλά να καταναλώνει όσο το δυνατό λιγότερο ρεύμα. Υπάρχει τίποτα καλό μέχρι 25-30€ ή πρέπει να ανέβω παραπάνω; Τί επιπλέον κερδίζω αν ανέβω παραπάνω;

 

ΥΓ: Ο ιδιοκτήτης δε με αφήνει να βάλω τίποτα που θα τρυπήσει τον τοίχο.

 

Έχει 3 βαθμίδες θέρμανσης και χρονοδιακόπτη για μεγαλύτερη οικονομία.

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/aerotherma/104830-delonghi-hvf3051

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ, που μου αρέσει εμφανισιακά :p, είναι καλό;

Μαζί με τα έξοδα αποστολής θα μου έρθει στα 40€.

 

Μια χαρά είναι αλλά δεν έχει χρονοδιακόπτη που τον θεωρώ πολύ χρήσιμο ώστε να σταματάει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που ορίζω εγώ. Εσύ αποφασίζεις.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αλλά δεν έχει χρονοδιακόπτη που τον θεωρώ πολύ χρήσιμο ώστε να σταματάει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που ορίζω εγώ. Εσύ αποφασίζεις.

 

Σίγουρα είναι καλή εταιρία η Olimpia; Η μαμά μου, επειδή δεν την ξέρει, αναρωτιέται αν είναι αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι καλή εταιρία η Olimpia; Η μαμά μου, επειδή δεν την ξέρει, αναρωτιέται αν είναι αξιόπιστη.

 

Επίσημος εισαγωγέας http://www.carad.gr

Τώρα πόσο αξιόπιστη είναι δεν ξέρω.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι σε αναζητηση θερμοπομπου με δυνατοτητα προγραμματισμου λειτουργιας.

Συγκεκριμενα ο θερμοπομπος θα μπαινει σε λειτουργια καθε μερα απο τις 22:00 ως τις 06:00, το ζητουμενο ομως ειναι να μην απαιτειται καθε μερα ο προγραμματισμος (διοτι θα χρησιμοποιειται απο ηλικιωμενο ατομο).

 

 

Γνωριζει κανεις μοντελα που να υποστηριζουν τετοιο προγραμματισμο λειτουργιας ?

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι σε αναζητηση θερμοπομπου με δυνατοτητα προγραμματισμου λειτουργιας.

Συγκεκριμενα ο θερμοπομπος θα μπαινει σε λειτουργια καθε μερα απο τις 22:00 ως τις 06:00, το ζητουμενο ομως ειναι να μην απαιτειται καθε μερα ο προγραμματισμος (διοτι θα χρησιμοποιειται απο ηλικιωμενο ατομο).

 

 

Γνωριζει κανεις μοντελα που να υποστηριζουν τετοιο προγραμματισμο λειτουργιας ?

 

ενας χρονοδιακόπτης πριζα δεν θα σε διευκόλυνε;

Link to comment
Share on other sites

ενας χρονοδιακόπτης πριζα δεν θα σε διευκόλυνε;

πανακριβος βρε ...

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στη λυση ψηφιακου χρονοδιακοπτη πριζας θα στραφω αν δεν βρω θερμοπομπο με δυνατοτητα προγραμματισμου. Οι περισσοτεροι χρονοδιακοπτες πριζας αναφερουν μεγιστη ισχυ τα 3600 watt. Με προβληματίζει ομως αν ειναι απολυτα ασφαλης η συνδεση θερμοπομπου που θα δουλευει στη μεγιστη ισχυ για αρκετες ωρες.
:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...