Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει να περνάνε χιλιάδες κυβικά μέτρα αλλά αυτό που ενδιαφέρει είναι τα ποσά της θερμότητας που μεταφέρονται.

Η μεγάλη ταχύτητα του ανεμιστήρα υπαγορεύεται από τις μικρές διαφορές της θερμοκρασίας σε οριακές καταστάσεις, που εκεί βασικά απαιτούνται να δουλέψουν όσο γίνεται σωστά.

Στην θέρμανση δεν είναι σωστό να αγνοείται το ποσόν της θερμότητας που παράγει η ιδια η αντλία κατα τη λειτουργία της, που είναι σχεδόν ισόποσο της κατανάλωσής της και που πρακτικά διαχέεται στο χωρο.

Αν είναι σε ανοικτό χωρο βέβαια χάνεται.

Κατά την ψύξη, μια πτώση της θερμοκρασίας λίγων βαθμών, επιφέρει σημαντική αυξηση της απόδοσης.

Στην ψύξη βέβαια θα χρειαστεί να διοχετεύσουμε τον αέρα της αντλίας εκτός χώρου και εκεί απατείται πατέντα.

Επίσης σε δική μου χρήση κατά την ψύξη με έναν καταιονισμό των συμπυκνωμάτων στην εξωτερική μονάδα, η απόδοση ανέβηκε πολύ.

Αν λοιπόν τα συμπυκνώματα ψεκάζονται στην Α/Θ το καλοκαίρι, έχουμε μεγάλη οικονομία.

Μόνο πρόβλημα που παρατήρησα ηταν μια μικρή οξείδωση στις ψύξτρες του αλουμινίου που ίσως να οφείλεται στον σιδερένιο σκελετό (λόγω ηλεκτρόλυσης).

Λύθηκε με μείωση της ποσότητας του ψεκαζόμενου νερού.

Αν μπορούσε να το δοκιμάσει κανένας να δώσει μετρήσεις.......

Πάντως επιμένω στην θέση του υπογείου. Αλλά όταν λέω υπόγειο εννοώ υπό την γη. Αερισμός όταν χρειάζεται σε οριακές συνθήκες και για όσο χρόνο είναι απαραίτητο.

Θέση καθαρά απο αποψη της Φυσικής. Μπορεί κάτι να μου διαφευγει.

Σε φωταγωγό συμφωνώ.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να περνάνε χιλιάδες κυβικά μέτρα αλλά αυτό που ενδιαφέρει είναι τα ποσά της θερμότητας που μεταφέρονται.

Η μεγάλη ταχύτητα του ανεμιστήρα υπαγορεύεται από τις μικρές διαφορές της θερμοκρασίας σε οριακές καταστάσεις, που εκεί βασικά απαιτούνται να δουλέψουν όσο γίνεται σωστά.

Στην θέρμανση δεν είναι σωστό να αγνοείται το ποσόν της θερμότητας που παράγει η ιδια η αντλία κατα τη λειτουργία της, που είναι σχεδόν ισόποσο της κατανάλωσής της και που πρακτικά διαχέεται στο χωρο.

Αν είναι σε ανοικτό χωρο βέβαια χάνεται.

Κατά την ψύξη, μια πτώση της θερμοκρασίας λίγων βαθμών, επιφέρει σημαντική αυξηση της απόδοσης.

Στην ψύξη βέβαια θα χρειαστεί να διοχετεύσουμε τον αέρα της αντλίας εκτός χώρου και εκεί απατείται πατέντα.

Επίσης σε δική μου χρήση κατά την ψύξη με έναν καταιονισμό των συμπυκνωμάτων στην εξωτερική μονάδα, η απόδοση ανέβηκε πολύ.

Αν λοιπόν τα συμπυκνώματα ψεκάζονται στην Α/Θ το καλοκαίρι, έχουμε μεγάλη οικονομία.

Μόνο πρόβλημα που παρατήρησα ηταν μια μικρή οξείδωση στις ψύξτρες του αλουμινίου που ίσως να οφείλεται στον σιδερένιο σκελετό (λόγω ηλεκτρόλυσης).

Λύθηκε με μείωση της ποσότητας του ψεκαζόμενου νερού.

Αν μπορούσε να το δοκιμάσει κανένας να δώσει μετρήσεις.......

Πάντως επιμένω στην θέση του υπογείου. Αλλά όταν λέω υπόγειο εννοώ υπό την γη. Αερισμός όταν χρειάζεται σε οριακές συνθήκες και για όσο χρόνο είναι απαραίτητο.

Θέση καθαρά απο αποψη της Φυσικής. Μπορεί κάτι να μου διαφευγει.

Σε φωταγωγό συμφωνώ.

 

Επειδή ακριβώς μας ενδιαφέρουν τα ποσά θερμότητας που μεταφέρονται, είναι προβληματική η τοποθέτηση της αντλίας στο υπόγειο, διότι τα ποσά που πρέπει να διακινηθούν είναι πολύ μεγάλα, η θερμοχωρητικότητα του αέρα είναι μικρή, οπότε προκειμένου να λειτουργήσει το όλο πράμα χρειάζεσαι άμεση συναλλαγη θερμότητας με το έδαφος η οποία μέσω αέρα και κατοπιν μεσω τοίχων κάνει ασύμφορη τη λύση. Με ενδεικτικές τιμές υπολογίζω ότι με 15 βαθμούς έδαφος, θα έχεις 5 βαθμούς θερμοκρασία αέρα στο υπόγειο στην αρχή του χρόνου και θα μειώνεται προς το τελος του χειμώνα. Επίσης το σπίτι θα χανει και απο το δαπεδο του προς χωρο 5 βαθμων, καθ' όλη τη διάρκεια του έτους -> προβλημα

 

Σχετικά με την θερμότητα της αντλίας, αυτη δεν αγνοείται. Προστίθεται στο κύκλωμα και είναι η μία από τις 4 μονάδες που παίρνουμε στο COP. Για την ακρίβεια η θερμη πλευρά της ΑΘ βγάζει ισχύ όση είναι η ισχύς του εναλλάκτη+ισχύς του συμπιεστή.

Τα υπόλοιπα ποσά είναι αμελητέα και ανάξια κουβέντας.

 

Στην ψύξη βέβαια θα χρειαστεί να διοχετεύσουμε τον αέρα της αντλίας εκτός χώρου και εκεί απατείται πατέντα.

 

Εδώ σε έχασα.

 

 

Για τα συμπυκνώματα ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά αν το ψάξεις θα διαπιστώσεις πως τα κέρδη είναι αμελητέα. Αν δε σκεφτείς μονιμη παροχή νερού όπως κάτι πατέντες που είχαν κυκλοφορήσει παλιότερα, θα δεις ότι το κόστος του νερού είναι πολύ μεγαλυτερο απο το κερδος σε ηλεκτρική ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπυκνώματα βοηθούνε πολύ, γιατί η εξάτμιση του νερού, απαιτει σημαντικά ποσά θερμότητας.

Σε δική μου δοκιμή ξεπέρασε το -20% μετρημένο σε χρόνο λειτουργίας του συμπιεστή.

Φέτος θα κάνω πιο σωστές μετρήσεις.

Τώρα οι απώλειες στο δάπεδο μπορούν να καλυφθούν με την κατάλληλη μόνωση.

Είναι μια πρόκληση η σωστή χρηση της γεωθερμίας με απλό τρόπο.

Αλλά σε πρώτη εκτίμηση δεν απογοητεύομαι ακόμη.:)

 

Αν στο υπόγειο αυξηθεί η επιφάνεια με απλό τρόπο......δλδ το πεταχτό διπλασιάζει την επιφάνεια εναλλαγής.

Ρε κόλλημα που έχω φάει. Θα κατεβάσω ένα παροπλισμένο α/κ που έχω στο υπόγειο.

Δεν μπορώ να καταλάβω που κάνω λάθος. η πράξη θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις gnt, pavlitakis1, bananas και φυσικά CtpBill!

Ειδικά για CtpBill, ένα μεγαλύτερο ευχαριστώ που αφιέρωσε χρόνο να φτιάξει το site και να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του, πραγματικά απίθανος.

 

Έχω μερικές επιπλέον ερωτήσεις γιατί -όπως σίγουρα καταλάβατε- δεν το κατέχω το θέμα:

4) Διαβάζοντας πόσο σημαντική είναι η μελέτη από μηχανικό πριν την εγκατάσταση, δεν ξέρω αν είναι πιο σωστό να απευθυνθώ σε καταστήματα ψύξης/θέρμανσης ή σε γραφείο μηχανικού.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους.

 

Για μένα καλύτερα σε μηχανολόγο μηχανικό ο οποίος ασχολείται με μελέτες τέτοιων συστημάτων . Δύσκολο όμως στην Ελλάδα να βρεις σοβαρό επαγγελματία που θα κάτσει να κάνει μια μελετη θέρμανσης με αντλία με υπευθυνότητα λες και την εκανε για το δικό του σπίτι. Προσπάθησε να βρεις εναν σοβαρο επαγγελματία απο συστάσεις. Μια συμβουλή όποιος μηχανικός σου πει με την μία βάλε την τάδε αντλία και καθάρισες χωρίς να έχει προηγηθεί μελέτη θέρμανσης τότε απλά είναι ερασιτέχνης και ντροπή για τον κλάδο του . Μου θυμίζει τους υδραυλικούς που ακόμα και αν υπάρχει μελέτη θέρμανσης απο μηχανολόγο την πετάνε στον κάδο των αχρήστων και τετραγωνίζουν τον χώρο για να βγάλουν μελέτες απωλειών (ο θεός να τις κάνει μελέτες) και μετά εμπειρικά πάνε και σου επιλέγουν λέβητα κυκλοφορητή διαστάσεις σωληνώσεων και σώματα . Για αυτό σχεδόν σε όποιο σπίτι και αν πας η εγκατάσταση είναι υπερδιαστασιολογημένη και καταναλώνει περισσότερο απο αυτό που θα έπρεπε . Ελλάδα !!!!!!!!!!!

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια πρόταση για καλοριφέρ λαδιού (να προτιμήσω κάποιο με πολλές πλάκεσ?)

 

για εννιαίο χώρο περι τα 40 τμ

 

ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει για κλιματιστικό...:wacko:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

μ προτείνανε να μ δώσουν ένα π είχε φέρει το λιντλ π έχει κ φουρφούρι - αλλά θα είναι καλό?:O

 

Πάρε κάποιο με μεγάλες φυσικές διαστάσεις, όχι απλά πολλές φέτες. Αλλιώς θα υπερθερμαίνεται εύκολα και θα ρίχνει την ισχύ του χωρίς να σε ζεσταίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπυκνώματα βοηθούνε πολύ, γιατί η εξάτμιση του νερού, απαιτει σημαντικά ποσά θερμότητας.

Σε δική μου δοκιμή ξεπέρασε το -20% μετρημένο σε χρόνο λειτουργίας του συμπιεστή.

Φέτος θα κάνω πιο σωστές μετρήσεις.

Τώρα οι απώλειες στο δάπεδο μπορούν να καλυφθούν με την κατάλληλη μόνωση.

Είναι μια πρόκληση η σωστή χρηση της γεωθερμίας με απλό τρόπο.

Αλλά σε πρώτη εκτίμηση δεν απογοητεύομαι ακόμη.:)

 

Αν στο υπόγειο αυξηθεί η επιφάνεια με απλό τρόπο......δλδ το πεταχτό διπλασιάζει την επιφάνεια εναλλαγής.

Ρε κόλλημα που έχω φάει. Θα κατεβάσω ένα παροπλισμένο α/κ που έχω στο υπόγειο.

Δεν μπορώ να καταλάβω που κάνω λάθος. η πράξη θα δείξει.

εξατμιση του νερου το καλοκαιρι,τωρα το χειμωνα πως θα το κανεις?μονο παγακια μπορεις να φτιαχνεις.

Να εχεις υποψη οτι cop στην εξωτερικη μοναδα δεν υπαρχει.Οποτε οτι περνεις στο σπιτι θα αφηνεις στο υπογειο.

Επισης σε κλειστο χωρο η θερμοκρασια θα πεσει κατακορυφα πολυ γρηγορα.Ακομα και τεχνικα που ανεφερες(φανταζομαι να βαλεις καποιο καναλι να οδηγησεις τον ζεστο αερα εξω) τα μεγαλα ποσα του ογκου του αερα που θα περασουν στην ουσια θα μετατρεπουν το υπογειο σε εξωτερικο περιβαλλον απο αποψη θερμοκρασιας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπυκνώματα βοηθούνε πολύ, γιατί η εξάτμιση του νερού, απαιτει σημαντικά ποσά θερμότητας.

Σε δική μου δοκιμή ξεπέρασε το -20% μετρημένο σε χρόνο λειτουργίας του συμπιεστή.

Φέτος θα κάνω πιο σωστές μετρήσεις.

Τώρα οι απώλειες στο δάπεδο μπορούν να καλυφθούν με την κατάλληλη μόνωση.

Είναι μια πρόκληση η σωστή χρηση της γεωθερμίας με απλό τρόπο.

Αλλά σε πρώτη εκτίμηση δεν απογοητεύομαι ακόμη.:)

 

Αν στο υπόγειο αυξηθεί η επιφάνεια με απλό τρόπο......δλδ το πεταχτό διπλασιάζει την επιφάνεια εναλλαγής.

Ρε κόλλημα που έχω φάει. Θα κατεβάσω ένα παροπλισμένο α/κ που έχω στο υπόγειο.

Δεν μπορώ να καταλάβω που κάνω λάθος. η πράξη θα δείξει.

 

Όσο και αν αυξήσεις την εσωτερική επιφάνεια, σε περιορίζει η εξωτερική. Μέγιστη μεταφορά που μπορείς να πετύχεις είναι 5W/m²K.

 

To κλιματιστικό μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα στο υπόγειο, λόγω του ότι είναι μικρή η ισχύς του σε σχέση με μια αντλία θερμότητας. Κάνε το πείραμα σου αν θες, αλλά θα δεις και μονος σου πως η θερμοκρασία στο υπόγειο θα πέσει. Όχι τοσο οσο θα επεφτε με την ΑΘ, αλλα θα πέσει.

 

Η σωστή χρήση της γεωθερμίας με απλό τροπο υπάρχει ήδη.. εκσκαφές, απλωμα loop και τελος. Οτιδήποτε άλλο παραβαίνει όρους εγγυησης των κατασκευαστών και δε νομίζω να θες ένα μηχανημα 5 χιλιάδων που στη πρώτη βλάβη θα είναι εκτός εγγύησης..

Link to comment
Share on other sites

κάνει defrost για άλλους λόγους.

 

Ποιοι ειναι οι αλλοι λογοι? Περα απο το γεγονος οτι το υπογειο του γινεται παγακι απο τη θερμοκρασια που αποβαλει η εξωτερικη μοναδα και γιαυτο μπαινει σε defrost παρα πολυ συχνα.

Απο τη στιγμη που καθε σοβαρος κατασκευαστης απαγορευει δια ροπαλου τοποθετησεις σε κλειστο χωρο, νομιζω δεν εχει νοημα να το συζηταμε και να μπερδευουμε το κοσμο. Εδω εγω εχω αναγκασταστει και σηκωνω ελαφρως τη τεντα μου για να υπαρχει επαρκη ροη και μιλαμε για κλεισιμο της αντλιας σε υπογειο?

Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικά (Σπλιτ δαπέδου) έχω ήδη βάλει σε υπόγεια με άψογη συμπεριφορά, αλλά α/θ όχι.

Αυτό με την ισχύ έχει λογική.

Επίσης πρέπει να έχει σχέση το μέγεθος του υπόγειου.

Εννοείται ότι η λύση της κανονικής γεωθερμίας είναι η ενδεδειγμένη, απλώς επειδή σε πόλεις είναι ανεφάρμοστη, μήπως μπορούσε να γίνει κάτι ώστε εύκολα να δημιουργηθεί όφελος.

Δεν νομίζω ότι σε αεριζομενο υπόγειο δεν ισχύει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικά (Σπλιτ δαπέδου) έχω ήδη βάλει σε υπόγεια με άψογη συμπεριφορά, αλλά α/θ όχι.

Αυτό με την ισχύ έχει λογική.

Επίσης πρέπει να έχει σχέση το μέγεθος του υπόγειου.

Εννοείται ότι η λύση της κανονικής γεωθερμίας είναι η ενδεδειγμένη, απλώς επειδή σε πόλεις είναι ανεφάρμοστη, μήπως μπορούσε να γίνει κάτι ώστε εύκολα να δημιουργηθεί όφελος.

Δεν νομίζω ότι σε αεριζομενο υπόγειο δεν ισχύει η εγγύηση.

 

Σε αεριζόμενο υπόγειο δεν ισχύει η γεωθερμία..

Link to comment
Share on other sites

To resume της υπόθεσης είναι ότι όσον αφορά ΑΘ η τοποθέτηση σε κλειστό χώρο αντενδεικνύεται. Από εκεί και πέρα η κουβέντα για γεωθερμία σε αστικό περιβάλλον είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Η πρακτική εφαρμογή της είναι όμως προβληματική.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσατε να μου προτείνετε ενα ηλεκτρικό υπόστρωμα;

κάποιο αξιόπιστο και ασφαλές, ενδιαφέρομαι για ένα μονο κ ένα διπλό.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αξιόπιστα ελληνικά όπως αυτό που έχει αναφέρει ο pavlitakis και υπάρχουν και εισαγόμενα όπως τα IMETEC και Beuer που είναι επίσης πολύ καλά αν και πιο ακριβά. Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι , έψαξα στις προηγούμενες σελίδες και βρήκα την Ελληνική... Dream

αλλά το μονο κοστίζει 44ευρώ και το διπλό 60 ευρώ.

Δεν ειναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές;

Προχθές στην τηλεόραση διαφήμιζε 2 υποστρώματα στα 59 ευρώ και τα 2 (1 μονο κ 1 διπλό).

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι , έψαξα στις προηγούμενες σελίδες και βρήκα την Ελληνική... Dream

αλλά το μονο κοστίζει 44ευρώ και το διπλό 60 ευρώ.

Δεν ειναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές;

Προχθές στην τηλεόραση διαφήμιζε 2 υποστρώματα στα 59 ευρώ και τα 2 (1 μονο κ 1 διπλό).

 

Εχω δώσει γύρω στα 600 υποστρώματα. Καποιο διαστημα, πριν 15 χρόνια, πούλησα γυρω στα 200. Ολα δουλεύουν αψογα. αν θελεις κάτι φθηνό κοιτα τα πριμο στο e-shop.

επίσης μια πατέντα ειναι να αγοράσεις το διπλό ελληνικό και να το κόψεις στην μέση και να στριφώσεις το κόψιμο, αν πιάνουν τα χέρια σου.

Ειναι ανεξάρτητα τα 2 τμήματα. Οι τιμές που αναφέρεις στα Ελληνικά είναι φτηνότερες στην πράξη. Στο υποκατάστημα στο καλαμάκι θα σου δώσουν έκπτωση.

Σε ακραία οικονομική κατάσταση σε διπλό κρεβάτι, ανετα μια μονή κάνει δουλειά κατά 95% αν ειναι αγαπημένο το ζευγάρι και κοιμούνται αγκαλίτσα:), η εστω να μην ειναι τσακωμένοι.:lol:

Αυτά στην τηλεόραση δεν έχουν εγγύηση σωστή και το πριμο στο eshop εχει 30 το διπλό και με εγγύηση.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δώσει γύρω στα 600 υποστρώματα. Καποιο διαστημα, πριν 15 χρόνια, πούλησα γυρω στα 200. Ολα δουλεύουν αψογα. αν θελεις κάτι φθηνό κοιτα τα πριμο στο e-shop.

επίσης μια πατέντα ειναι να αγοράσεις το διπλό ελληνικό και να το κόψεις στην μέση και να στριφώσεις το κόψιμο, αν πιάνουν τα χέρια σου.

Ειναι ανεξάρτητα τα 2 τμήματα. Οι τιμές που αναφέρεις στα Ελληνικά είναι φτηνότερες στην πράξη. Στο υποκατάστημα στο καλαμάκι θα σου δώσουν έκπτωση.

Σε ακραία οικονομική κατάσταση σε διπλό κρεβάτι, ανετα μια μονή κάνει δουλειά κατά 95% αν ειναι αγαπημένο το ζευγάρι και κοιμούνται αγκαλίτσα:), η εστω να μην ειναι τσακωμένοι.:lol:

Αυτά στην τηλεόραση δεν έχουν εγγύηση σωστή και το πριμο στο eshop εχει 30 το διπλό και με εγγύηση.

 

Κριμα που δεν εχει "like" να σου δώσω 1000 :-)

Κοίταξα στο eshop αλλα εχει μονο μια μονή... πιο ακριβή :-)

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Κριμα που δεν εχει "like" να σου δώσω 1000 :-)

Κοίταξα στο eshop αλλα εχει μονο μια μονή... πιο ακριβή :-)

ριξε μια ματιά

skroutz

15 γενάρη θα δώσουν καλές εκπτώσεις. αν αντεχεις:)

Link to comment
Share on other sites

Kάποια καταστήματα (φυσικά και ηλεκτρονικά) κάνουν και ευκολίες πληρωμής. Νομίζω στα υποστρώματα μεγαλύτερη σημασία έχει η ποιότητα του υφάσματος, ώστε να αντέξει για αρκετά χρόνια, στο πλύσιμο κτλ και η σωστή κατανομή των καλωδίων έτσι ώστε να εξασφαλίζεται ομοιόμορφη θέρμανση στην επιφάνεια του.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό κυρίως η ποιότητα της αντίστασης.

Γιατί αν "κόβεται" (λόγω οξειδωσης), στην πράξη αχρηστεύει την κουβέρτα, εκτός αν κάποιος την ανοίγει, βρίσκει το κόψιμο, ενώνει και συνεχίζεται έως το επόμενο κόψιμο.

Ταλαιπωρία χωρίς κέρδος.

Επίσης το πλύσιμο καλό είναι να αποφεύγεται στο πλυντήριο.

Αν κατά λάθος κάποιος παππούς λερωσει το υπόστρωμα, πλύσιμο στο χέρι.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, ένα επιπλέον σεντόνι θήκη, που πλένεται συχνά, είναι ο καλύτερος τρόπος να αποφευχθεί το συχνό πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης "ότι πληρώνεις,παίρνεις".Το ακριβό είναι συνήθως και πιο αποδοτικό με μικρότερη κατανάλωση και πιο αθόρυβο.Είμαι κάτοχος του https://www.skroutz.gr/products/show/14148066 και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος διότι πριν την αγορά του τα παράθυρά μου κάθε πρωί ήταν λες και πήρα το λάστιχο και τα έβρεχε και είχα αρκετή μούχλα στους τοίχους του σπιτιού,ενώ τώρα έχω ξεχάσει τι είναι υγρασία!!!Είχα πολύ καιρό να δω τα παράθυρα στεγνά!!!Οπότε θα σου πρότεινα να δώσεις αν έχεις και τη δυνατότητα βέβαια,και να ησυχάσεις μια και καλή.

 

Ξέχασα να σου πώ ότι έχει και λειτουργία καθαρισμού αέρα εκτός από την αφύγρανση.Βέβαια ο δικός μου είναι για 75 τ.μ και είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του.

Αν και έψαχνα κάτι λίγο μικρότερο σε μέγεθος ψήθηκα να τον πάρω αυτόν που προτείνεις

Έριξα μια ματιά και τον βρήκα Ιταλία κάτι πάνω από 200 ευρώ όταν Ελλάδα ζητάνε 350με 390

θα ρωτήσω πόσο χρεώνουν μεταφορικά άσε που σκέφτομαι να πάρω αεροπορικά εισιτήρια για 2 άτομα πήγαινε έλα με RyanAir και να πάμε "αυθημερόν" να τον πάρουμε.

Να μας ζητήσει και η ryan 30 ευρώ γιατί είναι λίγο βαρύς?

και πάλι περισσεύουν και χρήματα να πιούμε και καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Να μας ζητήσει και η ryan 30 ευρώ γιατί είναι λίγο βαρύς?

και πάλι περισσεύουν και χρήματα να πιούμε και καφέ.

Η Ryanair σε αφήνει στο μέσον του πουθενά έξω από το Μιλάνο και για να πας κέντρο θέλεις κάνα 100ρικο. Μέχρι 20 κιλά είναι η αποσκευή. Αν βάλεις και τις επιβαρύνσεις θα σου έρθει αρκετά πιο ακριβό. Καλύτερα να το πάρεις με μεταφορική.

Link to comment
Share on other sites

Το Μιλάνο το είπα για πλάκα, το προϊόν μπορεί να παραδοθεί εντός Ιταλιας οπουδήποτε

Εννοείτε ότι δεν πας αυθημερόν αλλά σε κάθε περίπτωση με συμφέρει, στην τελική πάει 1 άτομο και τον παίρνει και όχι 2 όπως αναφέρω

Περισσεύουν και 100 ευρώ για φαγητό διανυκτέρευση και ενοικίαση αυτοκινήτου αν χρειαστεί να πάει να τον πάρει από το κατάστημα

Θα τον πάρω με μεταφορική που είναι λογικότερο αλλά η γυναίκα θέλει καιρό να πάει κατά Ιταλια πλευρά οπότε ίσως είναι ευκαιρία

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Αν και έψαχνα κάτι λίγο μικρότερο σε μέγεθος ψήθηκα να τον πάρω αυτόν που προτείνεις

Έριξα μια ματιά και τον βρήκα Ιταλία κάτι πάνω από 200 ευρώ όταν Ελλάδα ζητάνε 350με 390

θα ρωτήσω πόσο χρεώνουν μεταφορικά άσε που σκέφτομαι να πάρω αεροπορικά εισιτήρια για 2 άτομα πήγαινε έλα με RyanAir και να πάμε "αυθημερόν" να τον πάρουμε.

Να μας ζητήσει και η ryan 30 ευρώ γιατί είναι λίγο βαρύς?

και πάλι περισσεύουν και χρήματα να πιούμε και καφέ.

 

Δεν τον αγόρασα από το διαδίκτυο γιατί είχα τη δυνατότητα να τον πάρω μετρητοίς,οπότε θα μπορούσα να κάνω "παζάρια".Ενώ από το internet θα μου κόστιζε όσο έκανε.Μου τον αφήσανε 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα κωτσοβολο χθες για να τον δω από κοντά

Ειχε τον thermo 22 στα 499 ευρώ στο κατάστημα

Καραφλιασα, πάνω απο την διπλή τιμή απο Ιταλία

Ακομα και με 60-70 ευρώ έξοδα αποστολής βγαινει λιγο κάτω από 300

Επιστροφή στα 80s να ψάχνουμε να αγοράσουμε απο έξω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το thermo.Έχει μία λειτουργία παραπάνω από το άλλο μοντέλο αλλά βέβαια την πληρώνεις με το παραπάνω.Άσε που είναι και αρκετά ενεργοβόρα (1000w) ενώ το απλό μοντέλο 295w.:wink:Εγώ από electronet το πήρα.Αν θές δες και αυτόν https://www.skroutz.gr/s/56170/Olimpia-Splendid-SeccoTech.html?from=recommendation Edited by iliasker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...