Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδία έκλεισε το θέμα, δεν είχα όρεξη να κάνω και άλλο παζάρι και τον άφησα στο 40%.

Μου είπε ότι έχει τη μπαταρία με τα χαρακτηριστικά που θέλω και ότι αν πάρω νέα θα έρθει η σωστή.

Δείτε λίγο την επιστροφή που μου έκανε είναι εντάξει? Πως θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτό το πόσο? Με κάποια νέα αγορά ή θα επιστραφούν στην κάρτα?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πιστώνονται απευθείας στην κάρτα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παω να αγορασω παλι τον εξωτερικο φορτηστη απο τον ιδιο πωλητη και μου βγαζει αυτο το μηνυμα

Important: lalalagu requires immediate payment for this item with PayPal.

 

Until you complete checkout, another eBay user may buy this item. Learn moreabout making an immediate payment - opens in a new window or tab.

To proceed with this purchase, click the 'Continue' button at the bottom of the page.

 

μπορει καποιος να δει αν το βγαζει και σε εσας? http://www.ebay.co.uk/itm/New-4500mAh-External-Backup-Battery-Charger-HTC-Sensation-XE-XL-Wildfire-S-/200747261524?pt=PDA_Accessories&hash=item2ebd781e54

Με εβαλε σε καμια λιστα? σε αλλους πωλητες δεν μου βγαζει αυτο το μηνυμα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παω να αγορασω παλι τον εξωτερικο φορτηστη απο τον ιδιο πωλητη και μου βγαζει αυτο το μηνυμα

Important: lalalagu requires immediate payment for this item with PayPal.

 

Until you complete checkout, another eBay user may buy this item. Learn moreabout making an immediate payment - opens in a new window or tab.

To proceed with this purchase, click the 'Continue' button at the bottom of the page.

 

μπορει καποιος να δει αν το βγαζει και σε εσας? http://www.ebay.co.uk/itm/New-4500mAh-External-Backup-Battery-Charger-HTC-Sensation-XE-XL-Wildfire-S-/200747261524?pt=PDA_Accessories&hash=item2ebd781e54

Με εβαλε σε καμια λιστα? σε αλλους πωλητες δεν μου βγαζει αυτο το μηνυμα.

Είναι πώς έχει στήσει την αγγελία.Κάποιες αγγελίες ζητάνε άμεση πληρωμή και κάποιες όχι.

Δεν έχει να κάνει με σένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ενα προβλημα με το λογαριασμο μου στο ebay ενω αγοραζα κανονικα χωρις προβλημα κι ενω προσπαθησα να ξανα παραγγειλω διαπιστωσα οτι ειχε κελιδωσει τι αγορες μου..βγαζονατς αυτοτο μυνημα¨

Alert!

 

Your account has exceeded eBay’s limit for unpaid items. As a result, your buying privileges have been restricted.

 

You’re still able to pay for items you’ve won in an auction-style listing or purchased through Buy It Now. And if you already placed a bid on an item and win it later, you can pay for it. You can also still sell.

 

For more information on the details of this restriction, please visit your "My Messages" section of My eBay." δεν εχω βγαλει ακρη και ενω εχω στειλει email δν εχω λαβει απαντησει..

Link to comment
Share on other sites

O.k σου λέει λοιπόν ότι έχεις απλήρωτες αγορές και δεν μπορείς να κάνεις άλλες αν πρώτα δεν πληρώσεις . Λογικό μου φαίνετε.

Πλήρωσε αυτά που χρωστάς ή ζήτα από τους πωλητές να ακυρώσουν την συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

"δεν εχω βγαλει ακρη και ενω εχω στειλει email δν εχω λαβει απαντησει"

 

 

Τι άκρη να βγάλεις?

Ποσα εχεις απλήρωτα και για τι ποσά μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμο μου στο ebay κανουν αγορες και κ αλλα ατομα για αυτο υαπχρουν αγορες σε εκρεμοτητα,οπτε αυτο που μου λετε ειναι να στειλω μαλ ωστε να ακυροθουν αυτες οι αγορες η μπορω να τις ακυροσω κ μονος ??
Link to comment
Share on other sites

θα πας στο purchase history , θα εντοπίσεις τις απλήρωτες συναλλαγές, θα πατήσεις more actions και μετά resolve a problem και μετά cancel a transaction. Αν δεχτεί ο πωλητής η συναλλαγή θα ακυρωθεί
Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμο μου στο ebay κανουν αγορες και κ αλλα ατομα για αυτο υαπχρουν αγορες σε εκρεμοτητα,οπτε αυτο που μου λετε ειναι να στειλω μαλ ωστε να ακυροθουν αυτες οι αγορες η μπορω να τις ακυροσω κ μονος ??

 

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις έναν δικό σου λογαριασμό που να χρησιμοποιείς αποκλειστικά εσύ.

 

Γιατί στο τέλος θα φας και κανένα αρνητικό feedback από τους πωλητές ότι -δήθεν- αγοράζεις και στο τέλος δεν τους πληρώνεις, και μετά θα πρέπει να φτιάχνεις νέους λογαριασμούς για να κάνεις αγορές...

 

Και φυσικά, το κουμπάκι που λέει commit to buy, σημαίνει ότι δεσμεύεσαι να αγοράσεις το αντικείμενο.

Edited by eLeKtriK EyE
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εχω στην καρτα 1.73 ευρω...προσπαθω να αγοαρασω κατι με 0.99 δολαρια μεσω paypal αλλα δεν γινετε...ξερει κανεις γιατι?

μηπως πρεπει να εχω παραπανω λεφτα στην καρτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθας καθολου φιλος. Που ακριβως κολλαει? Πρωτη φορα την χρησιμοποιεις την καρτα? Ανεβασε κανα screenshot αν μπορεις
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθας καθολου φιλος. Που ακριβως κολλαει? Πρωτη φορα την χρησιμοποιεις την καρτα? Ανεβασε κανα screenshot αν μπορεις

 

οχι ενταξει ηταν θεμα της τραπεζας μου...λυθηκε το προβλημα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

θα πας στο purchase history , θα εντοπίσεις τις απλήρωτες συναλλαγές, θα πατήσεις more actions και μετά resolve a problem και μετά cancel a transaction. Αν δεχτεί ο πωλητής η συναλλαγή θα ακυρωθεί

 

 

οπως ειδα στο history υπαχρουν ενα καρο σε εκρεμοτητα πραματα για αγορα αλλα στο more action εχει sell this item k contact seller..αρα λετε οτι το καλυτερο θα ηταν νεος λογαριασμος??Θα μπορεσω να χρησημοποιησω την ιδια καρτα η θελει απο αρχη???ευχαρσιτω

Link to comment
Share on other sites

οπως ειδα στο history υπαχρουν ενα καρο σε εκρεμοτητα πραματα για αγορα αλλα στο more action εχει sell this item k contact seller..αρα λετε οτι το καλυτερο θα ηταν νεος λογαριασμος??Θα μπορεσω να χρησημοποιησω την ιδια καρτα η θελει απο αρχη???ευχαρσιτω

 

Ευτυχώς που σε κλείδωσαν δηλαδη.:p

Link to comment
Share on other sites

ποιο χρησιμοποιούν το λαγαριασμό σου;;;;;;

 

μίλα με τους πωλητές να ακυρώσουν τις παραγγελίες. δε χρειάζεται να κάνεις νέο λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω την εξής απορία.

Για να βοηθήσω θα σας τα πω όσο μπορώ πιο καλά για να με καταλάβετε.

Έχω κάνει κάτι πωλήσεις στο ebay.. αρκετές... μερικές από αυτές κάποιοι μου καναν open case.. τελικά το εβαυ αποφάσισε να τους στείλει τα χρήματα.. το θέμα είναι εγώ απλά έστειλα τα πακέτα μερικά από αυτά χωρίς tracking number και έτσι το eBay αποφάσισε υπέρ των αγοραστών .. και στην τελική εγώ βγήκα πάλι χαμένος και αντικείμενο έχασα και θα αναπληρώσω από πάνω !

Το θέμα είναι ότι τα χρήματα είναι αρκετά γύρω στις 2000 δολάρια και έχω και negative balance στο PayPal πάλι γύρω στο 2500 ευρώ.

Τώρα εδω και 1-2 μήνες δέχομαι από το eBay το εξής email

 

We’ve reached out to you on several occasions regarding the unpaid fees that are due on an unresolved buyer protection claim(s). To date, we have not received reimbursement.

Your account is now suspended. This means all of your current listings have been removed and you can no longer list new items on eBay. To avoid possible referral to an outside collection agency, you must pay the amount you owe immediately.

και σκάφτομαι αν δεν πληρώσω όντος θα προβούν σε αυτό που λένε?? To avoid possible referral to an outside collection agency

Έχει κάποιος άλλος τέτοιο παρόμοιο περιστατικό που δεν έχει πληρώσει στο eBay/PayPal και έχει προβλήματα ίσως με δικαστήρια η με οτιδήποτε άλλο που να έχει σχέση με πληρωμές?

Σας ευχαριστώ πολύ

Στάθης

Edited by therapia
Link to comment
Share on other sites

Φιλος θα σε ξυνηγησουν νομικα και ebay και paypal ειναι τεραστιες εταιρειες και κατα την αποψη μου θα χεις τρεχαματα. Καλυτερα πληρωσε να ξεμπερδευεις
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχασες τα αντικείμενα.

Δεν βγήκες διπλά χαμένος , γιατί τα χρήματα δεν τα είχες πριν στην κατοχή σου .

Από ότι βλέπω έχεις κάνει πολλές πωλήσεις , άρα έχεις κερδίσει πολύ περισότερα από όσα έχασες ( εφόσον λές ότι μόνο για μερικά από τα αντικέιμενα σου κάναν open case.)

Άλλη φορά να στέλνεις ακριβά αντικείμενα , μόνο με tracking number.

Το να στέλνεις απλό ταχυδρομείο ένα ακριβό αντικείμενο είναι μεγάλη χαζομάρα, και η χαζομάρα πληρώνεται . Πλήρωνε λοιπόν να ησυχάσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω την εξής απορία.

Για να βοηθήσω θα σας τα πω όσο μπορώ πιο καλά για να με καταλάβετε.

Έχω κάνει κάτι πωλήσεις στο ebay.. αρκετές... μερικές από αυτές κάποιοι μου καναν open case.. τελικά το εβαυ αποφάσισε να τους στείλει τα χρήματα.. το θέμα είναι εγώ απλά έστειλα τα πακέτα μερικά από αυτά χωρίς tracking number και έτσι το eBay αποφάσισε υπέρ των αγοραστών .. και στην τελική εγώ βγήκα πάλι χαμένος και αντικείμενο έχασα και θα αναπληρώσω από πάνω !

Το θέμα είναι ότι τα χρήματα είναι αρκετά γύρω στις 2000 δολάρια και έχω και negative balance στο PayPal πάλι γύρω στο 2500 ευρώ.

Τώρα εδω και 1-2 μήνες δέχομαι από το eBay το εξής email

 

We’ve reached out to you on several occasions regarding the unpaid fees that are due on an unresolved buyer protection claim(s). To date, we have not received reimbursement.

Your account is now suspended. This means all of your current listings have been removed and you can no longer list new items on eBay. To avoid possible referral to an outside collection agency, you must pay the amount you owe immediately.

και σκάφτομαι αν δεν πληρώσω όντος θα προβούν σε αυτό που λένε?? To avoid possible referral to an outside collection agency

Έχει κάποιος άλλος τέτοιο παρόμοιο περιστατικό που δεν έχει πληρώσει στο eBay/PayPal και έχει προβλήματα ίσως με δικαστήρια η με οτιδήποτε άλλο που να έχει σχέση με πληρωμές?

Σας ευχαριστώ πολύ

Στάθης

 

H αλήθεια ειναι οτι νομικά δεν γνωρίζω ουτε εγω (ουτε οι προηγούμενοι που απάντησαν) τι ακριβώς εννοεί το παυπαλ και ποιες νομικές διαδικασίες μπορει να κινήσει.

 

Επειδή το βλέπω λιγο δύσκολο και χρονοβόρο (διεθνές εμπορικό δίκαιο) να κινηθεί διαδικασία εις βαρος σου απο μια τρίτη χωρα, το δε ποσόν μπορεί να διεκδικηθεί απο το παυπαλ (στην περίπτωση που ασκηθεί δίωξη) μονο μεσω δικαστικής απόφασης, χαιρετίσματα δηλαδή

 

Κατ αρχην θα σου έλεγα να ρωτήσεις ενα δικηγόρο και αν πλέον δεν χρειάζεσαι το εβαυ παυπαλ ξέχνα τα, αν ομως αυτη ειναι η δουλειά σου πλήρωσε τα, για να μπορείς να συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

therapia ειναι πολυ απλα τα πραγματα , εσυ απο εκει και μετα κρινεις τι θα κανεις.

 

paypal & ebay θα σου στελνουν συνεχεια email , απο εκει και μετα θα το στειλουν σε international collectors , κατι σαν τις δικες εισπρακτικες , που και αυτες θα σε ταραξουν στα μαιλ και στα τηλεφωνα ( αν εχεις δωσει κανενα νουμερο τηλ ) απο εκει και μετα θα το δωσουν σε δικηγορικο γραφειο στην Ελλαδα που συνεργαζονται , και θα σε αρχισουν αυτοι στα τηλεφωνα , αν δεν βρεθει ακρη και εκει θα σου σταλει εξωδικο .. Αυτη ειναι η σειρα , τωρα ο χρονος που θα γινει ολο αυτο εχει να κανει με το ποσο σημαντικο ειναι γι αυτους το ποσο , αν ειναι μεγαλο γινετε αστραπιαια αν οχι περνει απο λιγο εως πολυ χρονο , ειδικα οταν μπλεκεται και το Ελληνικο δικηγορικο γραφειο.

 

Απο εκει και μετα δεν ξερω τι γινετε και αν μπορει να βγει διαταγη πληρωμης κτλ , πρεπει να ρωτησεις δικηγορο , το πιο συνηθισμενο ειναι να μην γινετε τιποτα.Παντως οπως ειπε και ο Vasileios εκανες λαθος να μην στειλεις με tracking , οποτε ισως να ειναι καλυτερα και να σου στοιχισει λιγοτερα να πληρωσεις , ολη διαδρομη που σου ανεφερα πριν προσθετει στο ποσό παρα πολλα εξοδα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση ....

 

Εχει αγορασει κανεις ρολοι απο το ebay.com ( !!! οχι το uk ) ?

 

Περασε τελωνειο ή κολλησε και ηθελε εξτρα έξοδα εκτελωνισμου ?

 

Πες τε και ποσο είχε αν θυμαστε για να δω ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση ....

 

Εχει αγορασει κανεις ρολοι απο το ebay.com ( !!! οχι το uk ) ?

 

Περασε τελωνειο ή κολλησε και ηθελε εξτρα έξοδα εκτελωνισμου ?

 

Πες τε και ποσο είχε αν θυμαστε για να δω ...

 

Το αν αγοράζεις απο εβαυ com ή uk δεν εχει καμια σημασία, αυτο που ενδιαφέρει ειναι που βρίσκετε ο πωλητής.

 

Τελωνείο συνήθως δεν πληρώνεις, ειναι και θέμα τυχης, το κανονικό τελωνείο ειναι 23% φπα + έξοδα εκτελωνισμού, μην περιμένεις κάποιος να σου εγγυηθεί το ενα ή το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση ....

 

Εχει αγορασει κανεις ρολοι απο το ebay.com ( !!! οχι το uk ) ?

 

Περασε τελωνειο ή κολλησε και ηθελε εξτρα έξοδα εκτελωνισμου ?

 

Πες τε και ποσο είχε αν θυμαστε για να δω ...

 

Αν γινει αποστολη με DHL υπαρχει σοβαρος κινδυνος για τελωνειο και εξοδα εκτελωνισμου και θα παει ο κουκος αηδονι.

Αποστολη με USPS και μεθοδο express 90% περναει τελωνειο αερα.

Αποστολη με απλο USPS σχετικο ρισκο να χαθει το δεμα και πληρωμη κοκκινης σφραγιδας τελωνειου 7 ευρω.

Αυτα συνοπτικα.

 

Καλημέρα έχω την εξής απορία.

Για να βοηθήσω θα σας τα πω όσο μπορώ πιο καλά για να με καταλάβετε.

Έχω κάνει κάτι πωλήσεις στο ebay.. αρκετές... μερικές από αυτές κάποιοι μου καναν open case.. τελικά το εβαυ αποφάσισε να τους στείλει τα χρήματα.. το θέμα είναι εγώ απλά έστειλα τα πακέτα μερικά από αυτά χωρίς tracking number και έτσι το eBay αποφάσισε υπέρ των αγοραστών .. και στην τελική εγώ βγήκα πάλι χαμένος και αντικείμενο έχασα και θα αναπληρώσω από πάνω !

Το θέμα είναι ότι τα χρήματα είναι αρκετά γύρω στις 2000 δολάρια και έχω και negative balance στο PayPal πάλι γύρω στο 2500 ευρώ.

Τώρα εδω και 1-2 μήνες δέχομαι από το eBay το εξής email

 

We’ve reached out to you on several occasions regarding the unpaid fees that are due on an unresolved buyer protection claim(s). To date, we have not received reimbursement.

Your account is now suspended. This means all of your current listings have been removed and you can no longer list new items on eBay. To avoid possible referral to an outside collection agency, you must pay the amount you owe immediately.

και σκάφτομαι αν δεν πληρώσω όντος θα προβούν σε αυτό που λένε?? To avoid possible referral to an outside collection agency

Έχει κάποιος άλλος τέτοιο παρόμοιο περιστατικό που δεν έχει πληρώσει στο eBay/PayPal και έχει προβλήματα ίσως με δικαστήρια η με οτιδήποτε άλλο που να έχει σχέση με πληρωμές?

Σας ευχαριστώ πολύ

Στάθης

 

 

 

Λοιπον φιλε Σταθη,θα ξεκαθαρισω οτι δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τετοιο θεμα.

Απο την αλλη προβληματισου με αυτα που θα σου επισημανω.

Πρωτον οταν πουλας κατι ακριβο απαραιτητα εχεις βαλει προυποθεση τα εξοδα αποστολης να συμπεριλαμβανουν signed for δηλαδη συστημενο.

Εαν δεν θες κατι τετοιο (πολυ κακως) θα επρεπε στην αγγελια σου να αναφερεις ρητα οτι θα σταλει με απλο ταχυδρομειο και θα ειναι με ευθυνη του παραληπτη οτι και να συμβει και αν δεν συμφωνουν με αυτο να επιλεγουν να πληρωνουν κατι παραπανω και να το στελνεις συστημενο και ασφαλισμενο.Ετσι σε περιπτωση που ειχες θεμα θα μπορουσες να αναφερεις στο Ebay οτι στην αγγελια σου αναφερεις ρητα τις παραπανω προυποθεσεις και οτι εγινε ηταν αυστηρα στην ευθυνη του αγοραστη.

Τελος με αυτο..

Απο εκει και περα οταν εστειλες εστω και απλο ταχυδρομειο αποδειξη δεν πηρες? Γιατι δεν επικοινωνησες με το Ebay και να τους καταστησεις σαφες οτι οριστε κυριοι εχω την αποδειξη γιατι εδω στην Ελλαδα αυτο μας δινουν..??

Απο την αλλη να το πω και γω πονηρα.Αφου σου εκαναν τετοια απατη ( εσυ φταις ) γιατι δεν επικοινωνησες και να πεις οτι θα ξαναστειλεις το αντικειμενο και στειλε τους ενα αδειο κουτακι που οταν υπογραψουν για την παραλαβη αντε να αποδειξουν οτι μεσα ειχε μια πατατα πχ..

Θα μου πεις ειναι σωστο αυτο?

Απαντω οσο σωστο ειναι αυτο που σου εκαναν..

Τελος θα βαλουν λεει μια εταιρια εισπραξης να στα παρει.

Εγω ερωτω με ποιο τροπο?

Δικαστικα που επικειται η υποθεση σε αγγλικο η ελληνικο δικαιο?Ξεκινα απο αυτο και μαθε.Αν ειναι ελληνικο γειωσε τους.

Αν τωρα ειναι ξενου δικαιου ενημερωσου απο ενα δικηγορο για το τι γινεται.

Χαλασε κανα 70αρι παρα να χασεις τοσα λεφτα.

Αυτα μου ηρθαν στα γρηγορα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...