Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα σχόλια που μας βάζουν οι πωλητές από που τα βλέπουμε? Από το "won" και "didn't won". Δεν έχω κάνει και πολλές αγορές.. 3 πράγματα έχω πάρει και έχω 3 "won".

Λέω να αφήσω ουδέτερο σχόλιο για τα ακουστικά.. και μετά στα αστεράκια να βάλω το λιγότερο όσον αφορά την αποστολή.

 

edit: οκ τα βρήκα τα σχόλιά μου.

 

Πήγα να του βάλω ουδέτερο σχόλιο.. και μετά μου έβγαλε 3 περιπτώσεις.. ώστε ή να αφήσω θετικό ή να αφήσω αρνητικό σχόλιο. Ουδέτερο δεν παίρνει. Οι 3 περιπτώσεις που μου έβγαλε ήταν οι παρακάτω οι οποίες δεν ταίριαζαν με την περίπτωσή μου. Έτσι του έβαλα θετικό σχόλιο αλλά χαμηλή βαθμολογία όσον αφορά την αποστολή και την επικοινωνία με τον πωλητή.

 

1) I have contacted or tried to contact the seller to resolve issues

Email the seller or request additional contact information, such as a phone number.

2) I have allowed enough time for the item to arrive

Depending on the carrier, mail can take 2 weeks or longer to arrive.

3) My comment is factual and avoids personal remarks

Please remember that Feedback can't be edited or taken back.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πακετάκι από Αμερική πόσες μέρες κάνει;
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπορω να δω ολες τις αγορες που εχω κανει κ να κανω αξιολογηση(γιατι δεν ηξερα πως να κανω)..
Link to comment
Share on other sites

Πατάς πάνω δεξιά που λέει My eBay. Στο πρώτο πλαίσιο θα σου έχει τα προϊόντα που δεν έχεις αξιολογήσει.
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αυτα που μου βγαζει ειναι για πραγματα που παρηγγηλα προχτες και οπως ειναι φυσιολογικο δεν μου χει ερθει κανενα απο τα 2..λεει οτι ειναι του τελευταιου μηνα,πως μπορω να δω και τις προηγουμενες?
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κάτι από αμερική μέσω usps και στο site ενημέρωσης λέει:

Class: Express Mail International®

Status: Arrived Abroad

 

Your item arrived in GREECE at 6:18 PM on August 11, 2009. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

αυτό τι σημαίνει?

ακόμα, φαντάζομαι είναι αθήνα. κοζάνη σε πόσες μέρες έρχεται? ας απαντήσει κάποιος, διότι το θέλω αύριο οπωσδήποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κάτι από αμερική μέσω usps και στο site ενημέρωσης λέει:

Class: Express Mail International®

Status: Arrived Abroad

 

Your item arrived in GREECE at 6:18 PM on August 11, 2009. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

αυτό τι σημαίνει?

ακόμα, φαντάζομαι είναι αθήνα. κοζάνη σε πόσες μέρες έρχεται? ας απαντήσει κάποιος, διότι το θέλω αύριο οπωσδήποτε!!

μεχρι να περασει τελωνειο κλπ απο βδομαδα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, στάλθηκε χθες στις 10 και 30 το πρωί από τα ελτα θεσσαλονίκης στα ελτα κοζάνης...άραγε θα το έχω σήμερα;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ότι δεν σου έρχεται πήγαινε με το tracking number και την ταυτότητά σου στο ταχυδρομείο και ζήτα το

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα λάθος στις πληροφορίες... Είναι στην Υπηρεσία Εκτελωνισμού Θεσσαλονίκης...

Θα το πάρω δηλαδή σε 5 χρόνια? :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα λάθος στις πληροφορίες... Είναι στην Υπηρεσία Εκτελωνισμού Θεσσαλονίκης...

Θα το πάρω δηλαδή σε 5 χρόνια? :p

οχι αλλα εξερταται απο τον φωρτο δουλειας και τι αδειες παιζουν απο υπαλληλους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καιρό τώρα αγοράζω από ebay είτε με δημοπρασία είτε buy now. Το θέμα είναι οτι κάθε φορά που ψάχνω να βρω κάτι μπλουζάκια που φοράω (συγκεκριμένα τα ed hardy αν τα γνωρίζει κάποιος) μου βγάζει πωλητές που είναι από Γερμανία. Με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι μιας και δεν ξέρω Γερμανικά να μπαίνω στο systran ώστε να μεταφράζω αυτά που λέει ο πωλητής και κάθε επικοινωνία που έχω μαζί του. Μπορεί να μου πει κάποιος εάν κάνω κάποιο λάθος στις επιλογές και τι πρέπει να κάνω ώστε να μου βγάζει και πωλητές από υπόλοιπη Ευρώπη και Αμερική; Δεν μπορεί αυτά να τα πουλάνε μόνο στη Γερμανία!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καιρό τώρα αγοράζω από ebay είτε με δημοπρασία είτε buy now. Το θέμα είναι οτι κάθε φορά που ψάχνω να βρω κάτι μπλουζάκια που φοράω (συγκεκριμένα τα ed hardy αν τα γνωρίζει κάποιος) μου βγάζει πωλητές που είναι από Γερμανία. Με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι μιας και δεν ξέρω Γερμανικά να μπαίνω στο systran ώστε να μεταφράζω αυτά που λέει ο πωλητής και κάθε επικοινωνία που έχω μαζί του. Μπορεί να μου πει κάποιος εάν κάνω κάποιο λάθος στις επιλογές και τι πρέπει να κάνω ώστε να μου βγάζει και πωλητές από υπόλοιπη Ευρώπη και Αμερική; Δεν μπορεί αυτά να τα πουλάνε μόνο στη Γερμανία!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Κατω στην σελιδα εχει να μπεις τοπικα ebay... στα ΠΧ ebay.co.uk η ebay.com ... αν μπαινεις απευθειας στο ebay.de ειναι λογικο να σου βγαζει πρωτα τους sellers της Γερμανιας... απλα λογικα απο Γερμανια θα εχει λιγοτερα εξοδα αποστολης και σιγουρα θα τα παρεις πιο γρηγορα στα χερια σου...

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις αναζητηση σου βρίσκει απ ολες τις χωρες η ειναι αναλογα σε ποιο ebay μπαινεις?(.co.uk , .de , .com)
Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις αναζητηση σου βρίσκει απ ολες τις χωρες η ειναι αναλογα σε ποιο ebay μπαινεις?(.co.uk , .de , .com)

 

Μου φαίνεται είναι ανάλογα με το ποιο ebay έχεις μπεί, αλλά μπορείς να επιλέξεις π.χ. να σου βγάλει πωλητές μόνο από ευρωπαϊκή ένωση.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος θα βοηθούσε πολύ να μου έλεγε κάποιος στις επιλογές που υπάρχουν στο advanced search εκεί που λέει Location έχεις τρεις επιλογές. Η δεύτερη είναι Located in. Και εκεί από ότι καταλαβαίνω είναι να του βάλεις από πια χώρα θέλεις να είναι ο πωλητής; Και εάν είναι αυτό, πως μπορώ να του επιλέξω ακριβώς από κάτω εκεί που λέει Available To και να του βάλω Greece; Εννοώ οτι έχεις δυνατότητα για μία μόνο επιλογή...
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ebay stores? σε φαση οπως ειναι τα e-shop.gr δλδ...

 

συγκεκριμενα στις Σερρες εχω δει ενα ebay store αλλα δεν γνωριζω αν εχει σχεση με το γνωστο ebay...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ebay stores? σε φαση οπως ειναι τα e-shop.gr δλδ...

 

συγκεκριμενα στις Σερρες εχω δει ενα ebay store αλλα δεν γνωριζω αν εχει σχεση με το γνωστο ebay...

Ebay store, όπως το αναφέρουν στο ebay είναι μαγαζιά που μπορεί να υπάρχουν μόνο ηλεκτρονικά αλλά και που μπορεί να έχουν και φυσική παρουσία με καταστήματα.

Έχω πετύχει και ελληνικό τέτοιο μαγαζί, αλλά πουθενά δεν γράφει μέσα στο μαγαζί ότι πουλάει και στο ebay.Προφανώς, με άλλες τιμές είναι στο ίντερνετ και με άλλες στο κανονικό κατάστημα.

Αλλά μην μπερδεύεσαι.Από πίσω από το κάθε ebay shop δεν είναι το ίδιο το EBAY, αλλά κάποιος επιχειρηματίας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως έπεσα στο συγκεκριμένο site παντως θα βοηθήσει αρκετούς με τις συγκεντρωμένες πληροφορίες που έχει http://www.toebay.info/

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

kalimera

 

tha ithela na kanw kapies erwtiseis giati dn exw vgalei kamia akri,

an ksekinisw na poylaw p.x. rouxa sto ebay k eimai stin ellada,ti nomiko kathestos epikrati?prepei na plirwnw foroys? ΦΠΑ? sto ebay dn exoyn idea,leei rotiste tis arxes stin ellada,alla edw poy na rwtisw,siga min kseroyn ti einai to ebay..

prepei na exw k timologia apo promitheftes?

theoritika to ebay dn einai k oti borw na poylaw prosopikia pragmata?

 

euxaristw..

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

kalimera

 

tha ithela na kanw kapies erwtiseis giati dn exw vgalei kamia akri,

an ksekinisw na poylaw p.x. rouxa sto ebay k eimai stin ellada,ti nomiko kathestos epikrati?prepei na plirwnw foroys? ΦΠΑ? sto ebay dn exoyn idea,leei rotiste tis arxes stin ellada,alla edw poy na rwtisw,siga min kseroyn ti einai to ebay..

prepei na exw k timologia apo promitheftes?

theoritika to ebay dn einai k oti borw na poylaw prosopikia pragmata?

 

euxaristw..

 

Οτι νομικό καθεστώς ισχιει για τους εμπόρους, έναρξη εμπορικής επιχείρισης, τιμολόγια, αποδείξεις, τεβε. Καλη τυχη και καλές δουλείες, μια συμβουλή μόνο (δεν ξερω την σχέση σου με τα ρούχα) θα σου πρότεινα να πουλάς κάποιο άλλο εμπορευμα ποιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

euxaristw gia tin apantisi

den mporw na exw prosopiki epixirisi,diladi na min kanw etairia?

se ena allo forum poy diavasa,lene oti den prepei na kaneis tpt,epidi einai meso ebay,alla an exeis site.

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...