Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα.τι μπέρδεμα είναι αυτό το ebay, βασικά πουλάει η σαρα και η μαρα και μετά είμαστε εμείς οι κακοί που ζητάμε refund. Πρώτη φορά που παρήγγειλα αρχές Σεπτεμβρίου κινητό από top rated πωλητή ποτέ δεν παρέλαβα και στις 30 μέρες φυσικά άνοιξα case. Στη δεύτερη προσπάθεια μου ένας κορεατης μου είπε αποστολή σε 3 μέρες από την πληρωμή και έχουν περάσει 7. Με βλέπω για δεύτερο refund στη σειρά. Δυστυχώς δεν έχουμε ένα μαγαζί στην Ελλάδα να φέρνει κορεατικες εκδόσεις κινητών και στηριζόμαστε σε μπακαλιδες. Έως στιγμής μόνο με το merimobiles έχω μείνει ικανοποιημένος

 

Το οριο για να ανοίξεις case ειναι 45 μερες, στις 40 το καταλαβαίνω, αλλα δεν καταλαβαίνω ουτε τις 30 και πολυ περισσότερο βέβαια τις 3 και τις 7 που είναι αδιανόητες.

 

Το εβαυ θελει υπομονή !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα και από μένα.τι μπέρδεμα είναι αυτό το ebay, βασικά πουλάει η σαρα και η μαρα και μετά είμαστε εμείς οι κακοί που ζητάμε refund. Πρώτη φορά που παρήγγειλα αρχές Σεπτεμβρίου κινητό από top rated πωλητή ποτέ δεν παρέλαβα και στις 30 μέρες φυσικά άνοιξα case. Στη δεύτερη προσπάθεια μου ένας κορεατης μου είπε αποστολή σε 3 μέρες από την πληρωμή και έχουν περάσει 7. Με βλέπω για δεύτερο refund στη σειρά. Δυστυχώς δεν έχουμε ένα μαγαζί στην Ελλάδα να φέρνει κορεατικες εκδόσεις κινητών και στηριζόμαστε σε μπακαλιδες. Έως στιγμής μόνο με το merimobiles έχω μείνει ικανοποιημένος

 

Το ebay μια χαρά είναι, αρκεί να ξέρεις να το χρησιμοποιείς.

Αν πηγαίνεις και αγοράζεις από πωλητές χωρίς να έχεις τσεκάρει πριν το ιστορικό αξιολογήσεων, τότε δεν σου φταίει άλλος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να αγοράσω ένα πακέτο με κάποια πράγματα απο το ebay το οποίο κάνει πχ 10$. Επίσης θέλω να προσθέσω και κάποια άλλα πράγματα τα οποία δεν τα έχει ο πωλητής ξεχωριστά σε κάποια καρτέλα ώστε να τα προσθέσω και αυτά στο καλάθι. Επικοινώνησα μαζί του και μου είπε οτι μπορεί να μου τα πουλήσει και αυτά στο πακέτο αλλα θα πρέπει να προσθέσουμε αλλα 5$ στην τιμή. Του είπα εντάξει και μου λέει: we would like to add USD5.00 on this item.

So please do not pay for it immediately after you order successfully.

 

Και τώρα λέω εγω πως θα ολοκληρώσω την παραγκελία χωρίς να πληρώσω αμέσως αφου όταν βάλω το μαιλ και τον κωδικό του paypal θα ολοκληρωθεί η αγορά? Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις την αγορά στο EBAY και δεν θα πληρώσεις με το Paypal.

Στην συνέχεια θα σου στείλει invoice ο πωλητής , και θα πληρώσεις σε μία συναλλαγή το ποσό μέσω paypal

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις την αγορά στο EBAY και δεν θα πληρώσεις με το Paypal.

Στην συνέχεια θα σου στείλει invoice ο πωλητής , και θα πληρώσεις σε μία συναλλαγή το ποσό μέσω paypal

 

Στο checkout: Review order έχει όμως να πληρώνεις μόνο με Paypal :Continue to PayPal to complete your purchase

Πως μπορώ να κάνω αυτό που λες?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

παρηγγειλα μια θηκη και μια μπαταρια σε πωλητη στο ebay και του εστειλα τα χρηματα με e-mail μεσω paypal.

εχουν περασει 38 ημερες απο την ημερα της πληρωμης και δεν παρελαβα ακομα.

πως μπορω να κανω refund τα χρηματα που του εχω στειλει με e-mail?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο checkout: Review order έχει όμως να πληρώνεις μόνο με Paypal :Continue to PayPal to complete your purchase

Πως μπορώ να κάνω αυτό που λες?

 

 

Εξαρτάται από τον πωλητή .

Ορισμένοι βάζουν να μην γίνετε πώληση αν δεν πληρωθεί πρώτα το αντικείμενο .

Αλλά οι περισσότεροι επιτρέπουν να αγοραστεί το αντικείμενο και να πληρωθεί αργότερα.

Σε μια τέτοια περίπτωση , το αγοράζεις και περιμένεις

Αν δεν σε αφήνει να αγοράσεις χωρίς άμεση πληρωμή , επικοινώνησε με τον πωλητή.

 

παιδια καλησπερα.

παρηγγειλα μια θηκη και μια μπαταρια σε πωλητη στο ebay και του εστειλα τα χρηματα με e-mail μεσω paypal.

εχουν περασει 38 ημερες απο την ημερα της πληρωμης και δεν παρελαβα ακομα.

πως μπορω να κανω refund τα χρηματα που του εχω στειλει με e-mail?

ευχαριστω

πρώτα επικοινωνείς μαζί του .

Αμέσως μετά πας στο προϊόν που αγόρασες και κάνεις resolve a problem

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

παρηγγειλα μια θηκη και μια μπαταρια σε πωλητη στο ebay και του εστειλα τα χρηματα με e-mail μεσω paypal.

εχουν περασει 38 ημερες απο την ημερα της πληρωμης και δεν παρελαβα ακομα.

πως μπορω να κανω refund τα χρηματα που του εχω στειλει με e-mail?

ευχαριστω

 

Η αποστολή πότε έγινε;

Στις 40 ημέρες πάντως άνοιξε case όπως και να έχει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον πωλητή .

Ορισμένοι βάζουν να μην γίνετε πώληση αν δεν πληρωθεί πρώτα το αντικείμενο .

Αλλά οι περισσότεροι επιτρέπουν να αγοραστεί το αντικείμενο και να πληρωθεί αργότερα.

Σε μια τέτοια περίπτωση , το αγοράζεις και περιμένεις

Αν δεν σε αφήνει να αγοράσεις χωρίς άμεση πληρωμή , επικοινώνησε με τον πωλητή.

 

 

πρώτα επικοινωνείς μαζί του .

Αμέσως μετά πας στο προϊόν που αγόρασες και κάνεις resolve a problem

ευχαριστω vasileios

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αποστολή πότε έγινε;

Στις 40 ημέρες πάντως άνοιξε case όπως και να έχει.

ευχαριστω junglist

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, αγόρασα κάτι στις 5/9 και στις 12/10 πάτησα contact seller και του έστειλα μήνυμα με θέμα I didn't receive my item. Στις 13/10 μου απάντησε ότι το πακέτο το έστειλαν στις 5/9 αλλά στις 25/9 τους επιστράφηκε με ζημιά και στις 26/9 το ξανα έστειλαν και να περιμένω μέχρι τις 26/10 για να το λάβω. Εγώ θέλω να κάνω dispute για να προλάβω τις 45 μέρες, πηγαίνω resolution center και μου λέει ότι έχω ένα case open πατάω πάνω και μου έχει μόνο 2 επιλογές send message to the seller ή close this request (if you re satisfied with the sellers reply, or if you receive your item, you can close the request) .

Τι να κάνω; Αν πατήσω close θα μπορώ να κάνω dispute μετά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, αγόρασα κάτι στις 5/9 και στις 12/10 πάτησα contact seller και του έστειλα μήνυμα με θέμα I didn't receive my item. Στις 13/10 μου απάντησε ότι το πακέτο το έστειλαν στις 5/9 αλλά στις 25/9 τους επιστράφηκε με ζημιά και στις 26/9 το ξανα έστειλαν και να περιμένω μέχρι τις 26/10 για να το λάβω. Εγώ θέλω να κάνω dispute για να προλάβω τις 45 μέρες, πηγαίνω resolution center και μου λέει ότι έχω ένα case open πατάω πάνω και μου έχει μόνο 2 επιλογές send message to the seller ή close this request (if you re satisfied with the sellers reply, or if you receive your item, you can close the request) .

Τι να κάνω; Αν πατήσω close θα μπορώ να κάνω dispute μετά;

 

Μήπως το ανοιχτό case είναι από άλλο προϊόν ή έκανες για αυτό που μιλάμε;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ανοιχτό case είναι από άλλο προϊόν ή έκανες για αυτό που μιλάμε;

Για αυτό που μιλάμε είναι, αλλά δεν είχα πατήσει case αλλά contact seller.

 

Δες τι μου βγάζει...

Όταν πατήσω take action με πηγαίνει στην δεύτερη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανοικτό το case.

Μην το κλείσεις γιατί δεν θα ανοίξει ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανοικτό το case.

Μην το κλείσεις γιατί δεν θα ανοίξει ξανά.

Και μέχρι πότε θα ισχύει; Αν μέχρι τις 26 δεν μου έρθει τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι πότε θα ισχύει; Αν μέχρι τις 26 δεν μου έρθει τι κάνω;

Μην αγχώνεσαι.

Θα περιμένεις και αν δεν έρθει θα κάνεις escalate το case και θα ζητήσεις refund.

Όταν γίνει το.refund, θα κλείσει το case.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι.

Θα περιμένεις και αν δεν έρθει θα κάνεις escalate το case και θα ζητήσεις refund.

Όταν γίνει το.refund, θα κλείσει το case.

Το escalate θα μου το εμφάνιση μετά τις 26; Διότι τώρα δεν το βρίσκω κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Το escalate θα μου το εμφάνιση μετά τις 26; Διότι τώρα δεν το βρίσκω κάπου;

Οταν ανοιξες το case σου ηρθε email με αναλυτικες οδηγιες σχετικα με το τι γινεται απο εδω και περα. Διαβασε το. Εκει σου γραφει οτι escalate μπορεις να κανεις 3 ημερες απο τη στιγμη που ανοιξες το case. Και εχεις 30 μερες περιθωριο απο τη στιγμη που ανοιξες το case να το κλεισεις. Αν σου ειπε οτι στο εστειλε και εχεις και tracking number δωσε του λιγες ημερες περιθωριο μηπως ερθει το δεμα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, είδα το e-mail που μου είχε έρθει και λέει ότι μετά τις 20/10 μπορώ να κάνω escalate και αν μέχρι τις 11/11 δεν κάνω καμιά ενέργεια θα κλείσει αυτόματα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, απλά είχα την εντύπωση ότι αν ήθελα να κάνω dispute, είχε επιλογή "open case" ή "open dispute" ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το αντικείμενο, μιας και παρολο που ήταν διαφορετικών προδιαγραφών, με καλύπτει και ήθελα να αποφύγω την ταλαιπωρία και την αναμονή. Δέχτηκα ένα partial refund για την διαφορά των 2 μοντέλων (όχι όση απαιτούσα εξ αρχής αλλά τελος πάντων) και έκλεισα το case.

 

Έχει ακόμα βάση μια αρνητική κριτική; Με σκεπτικό το ψεύτικο listing και την παραπλάνηση των υποψήφιων αγοραστών;

 

Τι λέτε παιδιά; Να του την μπουμπουνίσω ή να το αφήσω έτσι; (για θετική ούτε λόγος, άμα είναι δεν θα αφήσω καθόλου)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε παιδιά; Να του την μπουμπουνίσω ή να το αφήσω έτσι; (για θετική ούτε λόγος, άμα είναι δεν θα αφήσω καθόλου)

 

Νομιζω οτι απ'τη στιγμη που η περιγραφη του αντικειμενου στο site ειναι διαφορετικη απ' αυτο που σου στειλανε, πρεπει να τους αφησεις αρνητικη κριτικη. Πολλω δε μαλλον οταν οι προδιαγραφες ειναι υποδεεστερες του συμφωνημενου, εξ ου και το partial refund.

Δεν νομιζω οτι δεν 'ξεραν τι σου στελνανε, εν γνωση τους λοιπον το κανανε κι αμα πιασει επιασε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα.

χτες παρελαβα το κινητο ULEFON U692 που ειχα παραγγειλει στις 29-09-2014. απο την πρωτη στιγμη που το ανοιξα δεν ειχε ηχο.το βραδυ που πηγα να το φορτισω δεν φορτιζε.επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε να τραβηξω βιντεο το κινητο και να του το στειλω.το κινητο ομως δεν ανοιγει λογω μη φορτισης της μπαταριας.του ειπα πως θα του το στειλω για επισκευη ή να να μου στειλει αλλο.δε μου απαντησε ακομη.τι μπορω να κανω? να ανοιξω dispute με αιτιολογια οτι το κινητο ειναι ελαττωματικο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

χτες παρελαβα το κινητο ULEFON U692 που ειχα παραγγειλει στις 29-09-2014. απο την πρωτη στιγμη που το ανοιξα δεν ειχε ηχο.το βραδυ που πηγα να το φορτισω δεν φορτιζε.επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε να τραβηξω βιντεο το κινητο και να του το στειλω.το κινητο ομως δεν ανοιγει λογω μη φορτισης της μπαταριας.του ειπα πως θα του το στειλω για επισκευη ή να να μου στειλει αλλο.δε μου απαντησε ακομη.τι μπορω να κανω? να ανοιξω dispute με αιτιολογια οτι το κινητο ειναι ελαττωματικο?

ευχαριστω

 

Εγώ θα άνοιγα. πάντως να ξέρεις άλλη φορά μην εμπιστεύεσαι τέτοια κινητά και ειδικά από ebay..

 

δες μερικά site αξιόπιστα με φθηνά κινητά και δες και στο forum για σχόλια για τις συσκευές

 

vickmall.com

minideal.net

merimobiles.com

to2c.com

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άνοιγα. πάντως να ξέρεις άλλη φορά μην εμπιστεύεσαι τέτοια κινητά και ειδικά από ebay..

 

δες μερικά site αξιόπιστα με φθηνά κινητά και δες και στο forum για σχόλια για τις συσκευές

 

vickmall.com

minideal.net

merimobiles.com

to2c.com

καλο μεσημερι σε ολους.

επικοινωνησε ο πωλητης μαζι μου,μου εδωσε πληρη διευθυνση και μου ειπε να του στειλω μονο τη συσκευη και θα μου στειλει καινουρια.

υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στην αποστολη του κινητου?

εν τω μεταξυ να ανοιξω dispute στο paypal για να ειμαι καλυμμενος επειδη ειμαι στην 31η ημερα απο την ημερομηνια αγορας?

ευχαριστω

Edited by knkonnou
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα το ιδιο σκηνικο.

Βαρεθηκα να ανοιγω case για μικροαντικειμενα των λιγων ευρω, απο Κινα.

Δηλαδη, 2 οι επιλογες: ή αγοραζεις σε διπλασια τιμη απο Ευρωπη και το χεις στο δεκαημερο,

ή αγοραζεις απο Κινα και το χεις στο διμηνο.

Ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει.

Εντωμεταξυ, σε πολλα αντικειμενα δεν υπαρχει καν η επιλογη της ευρωπης, αναγκαστικα μονο Κινα.

 

Δεν εχω προβλημα να περιμενω.

Αλλα να εκπνέει το 45μερο και να μην εχω παραλαβει, με πιεζει.

Γιατι δεν το κανει το ebay 60μερο? Για να μην 'χαλασει' το image του;

 

Γιατι καθε λιγο να πρεπει ασχολουμαι κανα 5μερο με μλκιες;

Τη μια μερα να στειλω μηνυμα στον seller, την αλλη να παρω απαντηση του seller, μετα να ανοιξω το case κλπ

 

Τα ιδια και τα ιδια.

:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...