Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ ευχαριστω. Νομιζα οτι καπου το ειχα διαβασει αυτο, αλλα...

 

Να ρωτησω και το εξης. Τι νοημα εχει η επιλογη Add to Cart απο τη στιγμη που υπαρχει και το Buy It Now;:confused:

 

 

Αν υπάρχει η επιλογή: Add to cart, μπορεις να βάλεις στο "καλαθι" αντικείμενα απο διαφορετικούς πωλητές.

Κατά την πληρωμή επιλέγεις ποιά αντικείμενα (ή όλα) θα πληρώσεις.

 

Διάβασε τα λινκ, νομίζω θα σου λύσουν τις απορίες.

Το κείμενο που ακολουθεί υπάρχει στα λινκ και σου λέει ότι μπορείς να βάλεις αντικείμενα στο καλάθι απο διαφορετικούς πβλητές αν οι πωλητές αποδέχονται τον ίδιο τρόπο πληρωμής και πάντα να σου δίνουν την δυνατότητα να βάλεις το αντικείμενο στο καλάθι (Add to cart):

You can pay several sellers with one payment

If you have items from several sellers in your eBay shopping cart, and they all accept the same payment method (such as PayPal), you can pay for all the items in your cart with one payment. You can also pay for your won auction or best offer items at the same time as the other items in your cart.

 

Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι αν δεν τα πληρώσεις, τότε τα αντικείμενα είναι στο καλάθι σου αλλα ταυτόχρονα ειναι διαθέσιμα και σε αλλους αγοραστές. Αυτό σημαίνει ότι αν καποιος αγοραστής πληρώσει το αντικείμενο πριν απο εσένα και υπάρχει μόνο ένα αντικείμενο δεν θα μπορείς να το αγοράσεις.

Το κείμενο που ακολουθεί υπάρχει στα λινκ:

You're not committed until you pay

When you add items to your eBay shopping cart, you won't be committed to buy these items until you check out and pay for your purchases. Remember, even while they're in your cart, your items are still available to other buyers. Many items on eBay are available in limited quantities, so an item may sell out before you check out.

 

 

Εδώ : http://pages.ebay.com/help/pay/cart.html και εδώ: http://pages.ebay.co.uk/help/pay/cart.html πληροφορίες για αγορές απο το ebay.com

Εδώ πληροφορίες για αγορές απο το ebay.co.uk: http://pages.ebay.co.uk/help/pay/cart.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτο το ειχα διαβασει και παλιοτερα αλλα δεν το θυμομουν. Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!:)
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα κάτι μνήμες από Αμερική με τιμή γύρω στα 35$.

Για να δούμε αν θα έρθουν γρήγορα και χωρίς προβλήματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα κάτι μνήμες από Αμερική με τιμή γύρω στα 35$.

Για να δούμε αν θα έρθουν γρήγορα και χωρίς προβλήματα.

Οτι εχω παραγγειλει απο Αμερικη μεσω ebay εχει ερθει το πολυ σε 10-12 μερες. Μονο μια φορα θυμαμαι εκανε πανω απο 15 μερες. Με το καλο να παραλαβεις και εσυ γρηγορα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια αγορασα μια μπαταρια στης 16/11 και στης 17/11 μου την εστειλε απο οτι λεη.την εστειλε απο ισπανια τολεντο και μεχρι σημερα δεν εχει ερθη αθηνα-αλιμο.ποσες μερες περιπου κανει να ερθει κατι απο ισπανια? το παραξενο ειναι οτι την αγορασα περιπου 5ε μαζι με τα μεταφορικα και τωρα την εχει 71ε καλα θα μας κουφανη ο ισπανος.:lol:

http://www.ebay.com/itm/Bateria-interna-para-ZTE-GRAND-XM-V970-U970-1650-mAh-/200934271855?pt=ES_Tel%C3%A9fonos_m%C3%B3viles&hash=item2ec89dab6f

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τέλειωσαν και περιμένει νέα παραλαβή

Δεν την κλείνει γιατι έχει 572 κομμάτια sold

Αν την κλείσει , οταν την ανοίξει ξανά θα λέει μηδέν sold

Βάζει λοιπόν μια απίθανη τιμη και την κρατάει ανοικτή

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τέλειωσαν και περιμένει νέα παραλαβή

Δεν την κλείνει γιατι έχει 572 κομμάτια sold

Αν την κλείσει , οταν την ανοίξει ξανά θα λέει μηδέν sold

Βάζει λοιπόν μια απίθανη τιμη και την κρατάει ανοικτή

 

Λογικο το βρισκω χωρις να ξερω αρκετα οπως εσυ απο ebay.το θεμα με εμενα ομως τι γινετε περιμενω εως την παρασκευη και μετα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Λογικο το βρισκω χωρις να ξερω αρκετα οπως εσυ απο ebay.το θεμα με εμενα ομως τι γινετε περιμενω εως την παρασκευη και μετα τι να κανω?

Αν αγορασεις ενα αντικείμενο και δεν το εχεις παραλάβει ή το παραλάβεις και δεν ταιριαζει με την περιγραφή του πωλητή, μπορείς να ανοίξεις υπόθεση διαφωνίας.

Απο το screenshot καταλαβαίνω ότι έχεις κάνει την αγορά απο το eBay.com. Παραθέτω μια παράγραφο απο το λινκ που αναφέρω πιο κάτω, σχετικά με το πότε μπορείς να ανοίξεις υπόθεση:

When we have no information about the actual delivery date, we use the latest estimated delivery date. When we have no estimated delivery information, we consider the latest estimated delivery date to be 7 days from payment date for transactions between a buyer and seller in the same country, and 30 days from the payment date for buyers and sellers in different countries.

 

Στο παρακάτω λινκ οδηγίες σχετικά με ημερομηνίες για άνοιγμα υπόθεσης:

http://pages.ebay.com/help/policies/money-back-guarantee.html#latest

 

Στο παρακάτω λινκ μπορείς να δείς οδηγίες για το πως θα ανοίξεις υπόθεση (κάνε κλικ στο: I haven’t received an item):

http://pages.ebay.com/ebay-money-back-guarantee/how-to-help.html

Link to comment
Share on other sites

Αν αγορασεις ενα αντικείμενο και δεν το εχεις παραλάβει ή το παραλάβεις και δεν ταιριαζει με την περιγραφή του πωλητή, μπορείς να ανοίξεις υπόθεση διαφωνίας.

Απο το screenshot καταλαβαίνω ότι έχεις κάνει την αγορά απο το eBay.com. Παραθέτω μια παράγραφο απο το λινκ που αναφέρω πιο κάτω, σχετικά με το πότε μπορείς να ανοίξεις υπόθεση:

When we have no information about the actual delivery date, we use the latest estimated delivery date. When we have no estimated delivery information, we consider the latest estimated delivery date to be 7 days from payment date for transactions between a buyer and seller in the same country, and 30 days from the payment date for buyers and sellers in different countries.

 

Στο παρακάτω λινκ οδηγίες σχετικά με ημερομηνίες για άνοιγμα υπόθεσης:

http://pages.ebay.com/help/policies/money-back-guarantee.html#latest

 

Στο παρακάτω λινκ μπορείς να δείς οδηγίες για το πως θα ανοίξεις υπόθεση (κάνε κλικ στο: I haven’t received an item):

http://pages.ebay.com/ebay-money-back-guarantee/how-to-help.html

 

Ευχαριστω φιλε.ξεκιναω διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

εχω παραγγειλει κατι πραγματακια απο ebay στις 30-11 και μου γραφει ημερομηνια μεχρι σημερα 4-11 αλλα δεν ηρθε τιποτα

παιζει να χει καθυστερηση απεξω και να μην εχει ερθει ακομα

συνηθως μου ερχονται παντα ποιο μπροστα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

εχω παραγγειλει κατι πραγματακια απο ebay στις 30-11 και μου γραφει ημερομηνια μεχρι σημερα 4-11 αλλα δεν ηρθε τιποτα

παιζει να χει καθυστερηση απεξω και να μην εχει ερθει ακομα

συνηθως μου ερχονται παντα ποιο μπροστα

 

Κάτι έχεις γράψει λάθος στις ημερομηνίες, δεν βγαίνει άκρη.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

εχω παραγγειλει κατι πραγματακια απο ebay στις 30-11 και μου γραφει ημερομηνια μεχρι σημερα 4-11 αλλα δεν ηρθε τιποτα

παιζει να χει καθυστερηση απεξω και να μην εχει ερθει ακομα

συνηθως μου ερχονται παντα ποιο μπροστα

 

Μάλλον έχεις γράψει λάθος τις ημερομηνίες. Αν εννοείς 30-10 και 4-12, περίμενε μέχρι να περάσουν 40 μέρες και μετά ανοίγεις case. Υποθέτω ότι δεν έχεις tracking number. Μπορείς σε κάθε περίπτωση να στείλεις και ένα email στον πωλητή να ρωτήσεις λεπτομέρεις. Γενικά υπάρχουν καθυστερήσεις τώρα τελευταία. Και εγώ περιμένω κάποιες παραγγελίες απο ebay ένα μήνα τώρα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα στις 24/11 και χθες ήρθε στο σπιτι ο φακελος! Πρωτη φορα τοσο γρηγορα! Χωρα αποστολης Χονγκ Κονγκ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις γράψει λάθος τις ημερομηνίες. Αν εννοείς 30-10 και 4-12, περίμενε μέχρι να περάσουν 40 μέρες και μετά ανοίγεις case. Υποθέτω ότι δεν έχεις tracking number. Μπορείς σε κάθε περίπτωση να στείλεις και ένα email στον πωλητή να ρωτήσεις λεπτομέρεις. Γενικά υπάρχουν καθυστερήσεις τώρα τελευταία. Και εγώ περιμένω κάποιες παραγγελίες απο ebay ένα μήνα τώρα.
30-10 ηθελα να γραψω και εχω παραγγειλει 10 πραγματα και μου εχει ερθει μονο το ενα
Link to comment
Share on other sites

30-10 ηθελα να γραψω και εχω παραγγειλει 10 πραγματα και μου εχει ερθει μονο το ενα

Δες αυτό που είχα γράψει για μια άλλη περίπτωση:

Αν αγορασεις ενα αντικείμενο και δεν το εχεις παραλάβει ή το παραλάβεις και δεν ταιριαζει με την περιγραφή του πωλητή, μπορείς να ανοίξεις υπόθεση διαφωνίας.

Αυτά που ακολουθούν ισχύουν για αγορές απο το eBay.com, αν η αγορά πραγματοποιήθηκε απο το eBay.co.uk, θα πρέπει να ανοίξεις την υπόθεση στο eBay.co.uk:

 

Παραθέτω μια παράγραφο απο το λινκ που αναφέρω πιο κάτω, σχετικά με το πότε μπορείς να ανοίξεις υπόθεση:

When we have no information about the actual delivery date, we use the latest estimated delivery date. When we have no estimated delivery information, we consider the latest estimated delivery date to be 7 days from payment date for transactions between a buyer and seller in the same country, and 30 days from the payment date for buyers and sellers in different countries.

 

Στο παρακάτω λινκ οδηγίες σχετικά με ημερομηνίες για άνοιγμα υπόθεσης:

http://pages.ebay.com/help...ee.html#latest

 

Στο παρακάτω λινκ μπορείς να δείς οδηγίες για το πως θα ανοίξεις υπόθεση (κάνε κλικ στο: I haven’t received an item):

http://pages.ebay.com/ebay...w-to-help.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα κάτι απο ebay και καθώς είχε αργήσει στις 40 κάτι μέρες ζήτησα απτον πωλητή refund. Μου επέστρεψε τα λεφτά και μετα απο κάποιες μέρες τελικά παρέλαβα. Του έστειλα μήνυμα να ακυρώσω το refund και μου απάντησε:

Dear sir,

Thanks for your reply.

It is very nice of you.

You need not cancel the refund and just keep the item.

Thanks.

 

Δεν θέλει να του τα επιστρέψω? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το ebay?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα κάτι απο ebay και καθώς είχε αργήσει στις 40 κάτι μέρες ζήτησα απτον πωλητή refund. Μου επέστρεψε τα λεφτά και μετα απο κάποιες μέρες τελικά παρέλαβα. Του έστειλα μήνυμα να ακυρώσω το refund και μου απάντησε:

Dear sir,

Thanks for your reply.

It is very nice of you.

You need not cancel the refund and just keep the item.

Thanks.

 

Δεν θέλει να του τα επιστρέψω? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το ebay?

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν περάσει ένα μεγάλο διάστημα στα επιστρέφει τα χρήματα πίσω γιατί έχει περάσει η estimated delivery time. Τωρα που είσαι τυχερός και ήρθε και το αντικείμενο και δεν χάθηκε δεν σε χαλάει κρατάς και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν περάσει ένα μεγάλο διάστημα στα επιστρέφει τα χρήματα πίσω γιατί έχει περάσει η estimated delivery time. Τωρα που είσαι τυχερός και ήρθε και το αντικείμενο και δεν χάθηκε δεν σε χαλάει κρατάς και τα δύο.

Επικοινώνησε ξανά μετον πωλητή και ρώτησε τον τι ενοοεί στο μήνυμα του. Το τι θα κανεις είναι καθαρά δική σου επιλογή. Αν θέλεις να του στείλεις τα χρήματα, τα οποία είχες αποφασίσει να δώσεις για να αγοράσεις το αντικείμενο, μπορείς να χρησιμοποιησεις την επιλογή send money του PayPal. Ρώτησε τον πωλητή για το email του ετσι ωστε νa χρησιμοποιήσεις το send money.

Αν χρειαστείς βοήθεια για το PayPal, στο παρακάτω λινκ θα βρεις οδηγίες για το πως θα επικοινωνήσεις με το customer support (μόνο στα Αγγλικά):

https://www.paypal.com/gr/webapps/helpcenter/helphub/home/

 

Στο παρακάτω λινκ, οδηγίες για την επιλογή send money:

https://www.paypal.com/gr/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1684&topicID=SEND_MONEY_CA&m=TCI

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα κάτι απο ebay και καθώς είχε αργήσει στις 40 κάτι μέρες ζήτησα απτον πωλητή refund. Μου επέστρεψε τα λεφτά και μετα απο κάποιες μέρες τελικά παρέλαβα. Του έστειλα μήνυμα να ακυρώσω το refund και μου απάντησε:

Dear sir,

Thanks for your reply.

It is very nice of you.

You need not cancel the refund and just keep the item.

Thanks.

 

Δεν θέλει να του τα επιστρέψω? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το ebay?

και μενα εχουν περασει οι μερες που επρεπε να τα εχω παρει τα πραγματα και εχω παραγγειλει και πολλα
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις tracking number οποτε παιρνεις ως δεδομενο οτι εγινε shipped και περιμενεις μεχρι το estimated delivery date. Αν δεν ερθει μεχρι τοτε ανοιγεις case.
αν εχεις tracking number σε τι βοηθαει ?
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις tracking number σε τι βοηθαει ?

Το ότι παρακολουθείς σε όλη την διαδρομή το πακέτο σου και γνωρίζεις πότε ακριβώς θα σου παραδοθεί.

Με λίγα λόγια, δεν χάνονται σχεδόν ποτέ τέτοια πακέτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ότι παρακολουθείς σε όλη την διαδρομή το πακέτο σου και γνωρίζεις πότε ακριβώς θα σου παραδοθεί.

Με λίγα λόγια, δεν χάνονται σχεδόν ποτέ τέτοια πακέτα.

πως μπορω να το παρακολουθω ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οταν μου κανουν refund πρεπει να κανω κατι εγω η απο τι στιγμη που μου κανουν refund τα χρηματα μπαινουν μονα τους στη καρτα ?

Link to comment
Share on other sites

Κανω αγορες τουλαχιστον 10 χρονια απο το ebay και πρωτη φορα χανω χρηματα..

 

Πριν 35 μερες αγορασα μια μπαταρία για το κινητο μου από πωλητη που βρισκεται στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Ο χρονος παράδοσης ηταν μεταξυ 6/11 - 12/11 ( η αγορα εγινε 31/10) και σε ολο αυτό το διάστημα αν και πλήρωσα μεταφορικα ο πωλητης ποτε δεν μου εστειλε tracking numper της αποστολής.

Πριν μια βδομαδα έστειλα μήνυμα στον πωλητή καθως ειχε περασει ενας μηνας χωρις να εχω παραλαβει τιποτα και εκει μου εδωσε tracing number από Royal mail (RS009090635GB )

Στο μονο site που δειχνει κίνηση αυτό το tracking numper είναι στο www3.royalmail.com ενώ οπου και αν εψαξα το συγκεκριμένο νουμερο δεν ανήκει πουθενα.

Ρωτώντας εμαθα πως τις αποστολες από Royal mail τις παραλαμβάνει στην χωρα μας η ACS και ετσι απευθύνθηκα σε αυτους δινοντας τους το νουμερο που ειχα.

Τελικα εμαθα πως αυτοι ειχαν την αποστολή και πως την ειχαν παραδώσει στις 10/11 σε καποιο άλλο ονομα καπου στην Κόρινθο.

Να σημειωσω πως βρισκομαι Θεσσαλονίκη όπως φυσικα και η διεύθυνση μου.

Σε νεα επικοινωνία προς τον πωλητη του ανέφερα πως το tracking numper είναι ασχετο με την παραγγελία μου και πως μάλλον εχει κανει λαθος.

Από τοτε και μετα δε πηρα καμια απάντηση εκτος του οτι θα το ελέγξει πραγμα που δεν εγινε ποτε.

Η διαδικασία συνεχίστηκε ζητώντας από το ebay να παρέμβει και σημερα βλεπω με έκπληξη πως η αποφαση βγηκε εις βαρος μου αφαιρώντας μάλιστα και το αρνητικό feedback που ειχα κανει στον πωλητη .

 

eBay Customer Support has reviewed the case and made a final decision. We've considered the case carefully and decided not to issue you a refund. We're sorry this didn't work out.

Decision:

This case has been decided in the seller's favor.

Comments:

We received tracking information from the seller that shows the item was delivered to your address.

Είναι δυνατόν να επιμένουν πως τα στοιχεια του tracking number που μου έστειλε ανταποκρίνονται στα δικα μου;

Πως μπορει να γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

@ Tr3LaRaS

πως μπορω να το παρακολουθω ?

 

οταν μου κανουν refund πρεπει να κανω κατι εγω η απο τι στιγμη που μου κανουν

refund τα χρηματα μπαινουν μονα τους στη καρτα ?

 

Μπορείς να παρακολουθείς την πορεία της αποστολής απο την

παρακάτω σελίδα. Ανάλογα με την εταιρεία αποστολής θα εισάγεις τον

αριθμό στο ανάλογο πεδίο και θα πατήσεις το πλήκτρο: Track!

http://www.track-trace.com/

 

Διάβασε τις οδηγίες για το πότε και πως μπορείς να ανοίξεις υπόθεση:

Αυτά που ακολουθούν ισχύουν για αγορές απο το eBay.com, αν η αγορά

πραγματοποιήθηκε απο το eBay.co.uk, θα πρέπει να ανοίξεις την υπόθεση στο eBay.co.uk:

 

Παραθέτω μια παράγραφο απο το λινκ που αναφέρω πιο κάτω, σχετικά με το πότε

μπορείς να ανοίξεις υπόθεση:

When we have no information about the actual delivery date, we use the latest

estimated delivery date. When we have no estimated delivery information, we

consider the latest estimated delivery date to be 7 days from payment date for

transactions between a buyer and seller in the same country, and 30 days from

the payment date for buyers and sellers in different countries.

 

Στο παρακάτω λινκ οδηγίες σχετικά με ημερομηνίες για άνοιγμα υπόθεσης:

http://pages.ebay.com/help...ee.html#latest

 

Στο παρακάτω λινκ μπορείς να δείς οδηγίες για το πως θα ανοίξεις υπόθεση

(κάνε κλικ στο: I haven’t received an item):

http://pages.ebay.com/ebay...w-to-help.html

 

Σχετικά με το refund, περισσότερα μπορείς να βρεις στο παρακάτω λινκ:

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ2393

 

 

@telmusic

Είναι δυνατόν να επιμένουν πως τα στοιχεια του tracking number που μου έστειλε ανταποκρίνονται στα δικα μου;

Πως μπορει να γίνεται αυτό;

 

Μπορείς μέσα απο το my eBay να δεις τα στοιχεία της αποστολής, δηλαδή τα στοιχεία που χρησιμοποίησε ο πωλητής.

Μερικές φορές οι πωλητές χρησιμοποιούν την διεύθυνση του PayPal για την αποστολή του αντικειμένου.

Έλεγξε τα στοιχεία που έχεις καταχωρήσει τόσο στο eBay όσο και στο PayPal.

Επικοινώνησε με το customer support και ενημέρωσε τους (Αγγλικά).

Link to comment
Share on other sites

Κανω αγορες τουλαχιστον 10 χρονια απο το ebay και πρωτη φορα χανω χρηματα..

 

Πριν 35 μερες αγορασα μια μπαταρία για το κινητο μου από πωλητη που βρισκεται στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Ο χρονος παράδοσης ηταν μεταξυ 6/11 - 12/11 ( η αγορα εγινε 31/10) και σε ολο αυτό το διάστημα αν και πλήρωσα μεταφορικα ο πωλητης ποτε δεν μου εστειλε tracking numper της αποστολής.

Πριν μια βδομαδα έστειλα μήνυμα στον πωλητή καθως ειχε περασει ενας μηνας χωρις να εχω παραλαβει τιποτα και εκει μου εδωσε tracing number από Royal mail (RS009090635GB )

Στο μονο site που δειχνει κίνηση αυτό το tracking numper είναι στο www3.royalmail.com ενώ οπου και αν εψαξα το συγκεκριμένο νουμερο δεν ανήκει πουθενα.

Ρωτώντας εμαθα πως τις αποστολες από Royal mail τις παραλαμβάνει στην χωρα μας η ACS και ετσι απευθύνθηκα σε αυτους δινοντας τους το νουμερο που ειχα.

Τελικα εμαθα πως αυτοι ειχαν την αποστολή και πως την ειχαν παραδώσει στις 10/11 σε καποιο άλλο ονομα καπου στην Κόρινθο.

Να σημειωσω πως βρισκομαι Θεσσαλονίκη όπως φυσικα και η διεύθυνση μου.

Σε νεα επικοινωνία προς τον πωλητη του ανέφερα πως το tracking numper είναι ασχετο με την παραγγελία μου και πως μάλλον εχει κανει λαθος.

Από τοτε και μετα δε πηρα καμια απάντηση εκτος του οτι θα το ελέγξει πραγμα που δεν εγινε ποτε.

Η διαδικασία συνεχίστηκε ζητώντας από το ebay να παρέμβει και σημερα βλεπω με έκπληξη πως η αποφαση βγηκε εις βαρος μου αφαιρώντας μάλιστα και το αρνητικό feedback που ειχα κανει στον πωλητη .

 

eBay Customer Support has reviewed the case and made a final decision. We've considered the case carefully and decided not to issue you a refund. We're sorry this didn't work out.

Decision:

This case has been decided in the seller's favor.

Comments:

We received tracking information from the seller that shows the item was delivered to your address.

Είναι δυνατόν να επιμένουν πως τα στοιχεια του tracking number που μου έστειλε ανταποκρίνονται στα δικα μου;

Πως μπορει να γίνεται αυτό;

Λίγο περίεργα έτσι όπως μας τα λες.

Συστημένο πακέτο που παραδόθηκε σε άλλο όνομα και άλλη διεύθυνση.

Δηλαδή 2 στραβά πράγματα σε αποστολή με tracKing.

Ή είσαι εξαιρετικά γκαντέμης ή κάτι άλλο φταίει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...