Jump to content

Γερμανός: Εμπειρίες και σχόλια


Nrg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά ο φίλος kotsianis7 τα είπε όλα σε μια φράση :

 

Μου έλεγε σήμερα γνωστός που δουλεύει σε κατάστημα γερμάνου πως του έτυχε φάση στην οποία πελάτης του ζήτησε να ανοίξει συσκευή και πήγε την επόμενη ημέρα να την πάρει, και ζήτησε σφραγισμένη!:blink:

 

Και μιλάμε για V8...οχι W220...

 

Καλά αυτός είναι κάφρος..!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά αυτός είναι κάφρος..!

 

Κ όμως "αυτός" έφυγε με σφραγισμένο κουτί και το φιλαράκι μου έμεινε με το αφεντικό να φωνάζει γιατι δεν του έδωσε το ήδη ανοιγμένο!

Δηλαδή και στον πελάτη που με επιμονή ζητάει να ανοιχτεί συσκευασία γιατι θα την πάρει δεν ξέρω κατα πόσο θα τον εμπιστεύομουν,απλά είναι μεγάλο + για το γερμανό η τακτική αυτή και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει γιατι στους 10 πελάτες με το άνοιγμα πιάνει τους 5 και τα υπόλοιπα ανοιχτά "όλο και κάποιος θα τα πάρει".

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

και αφού δε δίνετε μεταχειρισμένα κινητά,γιατί υπάρχουν άτομα που απαιτούν νέο κινητό και τους δίνετε αυτό που είχατε στη βιτρίνα με φωτογραφίες πελατών και άλλα κουλά;αν κάνεις ετυμολογική ανάλυση της λέξης μεταχειρισμένο,σημαίνει αυτό που ήδη έχει γίνει χειρισμός του στο παρελθόν.Συνεπώς,και μόνο που δίνετε απ'τη βιτρίνα σε κάποιες περιπτώσεις κινητά χωρίς μάλιστα να ενημερώνετε(πάλι σε κάποιες περιπτώσεις)τον πελατη είναι ανέντιμο και αντιεπαγγελματικό γιατι νομιζετε πως ισως δε θα τα καταλάβει ο πελάτης!

 

Στην τελική,ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ να σας στελνουν οι αντπροσωπειες dummies.Οι υπολοιπες αλυσιδες καταστημάτων γιατι έχουν?Δε νομίζω να έχουν εμπάθεια μαζί σας οι εταιριες και να μη σας στελνουν dummies...

 

Και αν τυχον,έρθει κάποιος και σας πετάξει το κινητό στο κεφάλι επειδη ήταν ανοιγμενη η συσκευασια η χρησιμοποιημένο με φωτό και άλλα τέτοια πράγματα,μην απορείτε και μην τολμήσετε να ρωτησετε το λογο.Αλλά,εσεις καλα κάνετε θα μου πεις.Οι πιο πολλοι αγοραστες πρέπει να είναι αφελεις και δεν κάνουν φασαρία.Σκέφτεσαι το κινητο που θα ακριβοπληρωσεις 500 ευρώ να το'χουν αγγίξει 500 χέρια;Και δεν είμαι παράξενος σ'αυτά που λέω.Προσπαθώ να υπερασπίσω τα δικαιώματά μου ως καταναλωτής.Συγνώμη αν λέω πράγματα που σας θίγουν,ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΘΕΣΗ,ειλικρινά!

 

Και αν ο κάθε ανθρωπάκος θέλει να δει τις διαστάσεις και τα μενού της συσκευής επειδή δε γνωρίζει,τότε ας πουλήσετε τις συσκευές σας σ'αυτούς τους ανθρωπάκους....Και αφήστε να χαλάει η φήμα και η αξιοπιστία που ίσως κάποτε είχατε παλαιότερα...

 

Δε δίνουμε μεταχειρισμένα κινητά! Πάρτο χαμπάρι. Αυτά που είναι βιτρίνα (πλάτη για την ακρίβεια και όχι βιτρίνα όπου μπαίνουν μόνο ψεύτικα), στη συνέχεια πωλούνται - με γραμμή της εταιρίας - με 50% εκπτωση. Το άν κάποιο κατάστημα δεν ακολουθεί τη γραμμή της εταιρίας αλλά κάποια δικιά του, είναι άλλο θέμα και δεν εκπροσωπεί σε καμία περίπτωση το σύνολο. Εμείς τουλάχιστον το έχουμε ξεκαθαρισμένο προς τους πελάτες ότι τα συγκεκριμένα τηλέφωνα είναι της πλάτης - και αν έχουν κάποιο "σοβαρό" πρόβλημα είναι κατα βάση η μπαταρία κ τίποτα παραπάνω - κ έχουν υποστεί ελαφριά μεταχείριση.. Για να καταλάβεις έχουμε κάποια τηλέφωνα στα οποία έχουμε εμείς σα κατάστημα βάλει καινούρια μπαταρία, αλλά πάλι τα πουλάμε σα τα κινητα επίδειξης.

 

Τα τηλέφωνα που είναι μέσα στα κουτιά τους, αλλά με ανοιγμένο κουτί, δεν είναι μεταχειρισμένα!!! Δεν τοποθετούνται μπαταρίες, και τις περισσότερες φορές δε τα αγγίζει καν ο πελάτης , παρα μόνο το βλέπει από τα δικά μας χέρια. Αν θέλει κάπιοιος να δει το μενού της συσκευής τον παραπέμπουμε σε κάποια άλλη συσκευή στην πλάτη με παρόμοιο μενού.

 

Επίσης, πρέπει να καταλάβετε ότι το κάθε κατάστημα Γερμανός, Cosmote, Wind, Vodafone κλπ, δουλευει κυρίως με τους απλούς καθημερινούς ανθρωπάκους που δεν έχουν ούτε το 1% των γνώσεων από τις δικές σας γνώσεις. Αν σνομπάρουμε τους απλους αυτούς ανθρώπους, και τους αφήσουμε με άλλα λόγια να κόψουν το λαιμό τους (γιατί από αυτούς οι περισσότεροι δεν έχουν ούτε επαφή με ιντερνετ για να ενημερωθούν για τα χαρακτηριστικά κάποιων μοντέλων, ούτε κάποιον άλλο γνωστό για να τους βοηθήσει), αλλά πούμε ότι θα δουλεύουμε μόνο με "γνώστες" της τεχνολογίας (δηλαδή εσας που ξέρετε τι ζητάτε, ξερετε τι λειτουργίες έχει μια συσκευή πριν καν βγει στην αγορά κλπ), τότε πιστέψτε με ολόκληρη η αγορά θα υπολειτουργούσε και δε θα υπήρχαν ούτε τα μισά καταστήματα κινητής και τεχνολογίας γενικότερα στην Ελλάδα.

 

Κατ ' εμέ θα έπρεπε να λειτουργούσαν τα περισσότερα μαγαζιά σαν τα Central του γερμανού που τα χουν όλα τα τηλέφωνα live, αλλά δυστυχώς κ αυτό δε γίνεται..

 

Για τα dummies δε μιλάνε τα καταστήματα, μιλούν άλλοι. Ό,τι κ να πουμε εμείς (που έχουμε πει) από αλλού εξαρτάται τι θα γινει..

 

Τεσπα, δεν αδικώ κανέναν. Όλοι έχουν δίκιο, αλλά δε γίνεται να κρίνουμε μια ολόκληρη αλυσίδα καταστημάτων, από κάτι το οποίο γίνεται σε όλη την αγορά κ όχι μόνο στον τομέα κινητής, αλλά παντού..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνουμε μεταχειρισμένα κινητά! Πάρτο χαμπάρι. Αυτά που είναι βιτρίνα (πλάτη για την ακρίβεια και όχι βιτρίνα όπου μπαίνουν μόνο ψεύτικα), στη συνέχεια πωλούνται - με γραμμή της εταιρίας - με 50% εκπτωση. Το άν κάποιο κατάστημα δεν ακολουθεί τη γραμμή της εταιρίας αλλά κάποια δικιά του, είναι άλλο θέμα και δεν εκπροσωπεί σε καμία περίπτωση το σύνολο.

Συγνώμη????? Έχει δει κανένας σας -50% σε κινητά σε κανένα κατάστημα Γερμανου? (Γερμανό δεν είπαμε?) Εγώ πάντως ποτέ μα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη????? Έχει δει κανένας σας -50% σε κινητά σε κανένα κατάστημα Γερμανου? (Γερμανό δεν είπαμε?) Εγώ πάντως ποτέ μα ποτέ.

 

Ίσως γίνεται ότι γίνεται και σε άλλα μεγάλα καταστήματα (από αλυσίδες super market μέχρι ηλεκτρονικών ειδών) και τα συγκεκριμένα τα παίρνουν είτε υπάλληλοι του καταστήματος, είτε φίλοι αυτών, χωρίς να το ανακοινώνουν αλλά από στόμα σε στόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γίνεται ότι γίνεται και σε άλλα μεγάλα καταστήματα (από αλυσίδες super market μέχρι ηλεκτρονικών ειδών) και τα συγκεκριμένα τα παίρνουν είτε υπάλληλοι του καταστήματος, είτε φίλοι αυτών, χωρίς να το ανακοινώνουν αλλά από στόμα σε στόμα.

 

Κάπως έτσι. Εξάλλου τα ζωντανά κινητά που έχουμε στην πλάτη δεν είναι και τόσα πολλά. Και επειδή εμείς γνωρίζουμε πρώτοι πότε θα πάνε για πώληση, ενημερώνουμε φίλους και γνωστούς πρώτα και αν μείνει κάτι, τότε ενημερώνουμε τους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι. Εξάλλου τα ζωντανά κινητά που έχουμε στην πλάτη δεν είναι και τόσα πολλά. Και επειδή εμείς γνωρίζουμε πρώτοι πότε θα πάνε για πώληση, ενημερώνουμε φίλους και γνωστούς πρώτα και αν μείνει κάτι, τότε ενημερώνουμε τους πελάτες.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να απολογείσαι.. Κάνεις τη δουλειά σου, ίσως όσο πιο καλά μπορείς και όταν ο καθείς έχει τον πόνο του για το κινητό σαφώς και δε μπορεί να σε καταλάβει.. Σκλάβοι των κινητών υπάρχουν πολλοί και ξέρεις κάτι? Είναι για λύπηση..

Link to comment
Share on other sites

εχω καταλαβει ενα πραγμα.ι μιση εδω δουλευουμε σε γερμανο και κανεισ δεν μασ καταλαβενει.δεν ειναι μεταχειριζμενες απλα ανοιγμενες.....

 

ελεος πλεον!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω καταλαβει ενα πραγμα.ι μιση εδω δουλευουμε σε γερμανο και κανεισ δεν μασ καταλαβενει.δεν ειναι μεταχειριζμενες απλα ανοιγμενες.....

 

ελεος πλεον!!!!!!!

...Απλα την ανοιξανε δηλαδη ???

...και επειδη δεν ειχαν τι να κανουν αρχισαν να αποθηκευουν και ..τοπικους ραδιοφωνικους σταθμους στο FM radio του NOKIA ...ετσι απλα??

αυτο το λες ..απλο ανοιγμα κουτας?

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

...Απλα την ανοιξανε δηλαδη ???

...και επειδη δεν ειχαν τι να κανουν αρχισαν να αποθηκευουν και ..τοπικους ραδιοφωνικους σταθμους στο FM radio του NOKIA ...ετσι απλα??

αυτο το λες ..απλο ανοιγμα κουτας?

 

Άστο φίλε μου,δε βγάζεις άκρη με την τακτική του Γερμανού!Απλά,δεν ξαναγοράζεις απο κει και έληξε η υποθεση...Στην τελική,αν κάνεις έρευνα αγοράς τις πιο ακριβές τιμές έχει!!Πρέπει νά'ναι κάποιος μ......ς για ν'αγοράσει από κει!:lol:

Στην τελική,θέλει κάποιος σύνδεση ΚΟΤΕ με ταυτόχρονη αγορά κινητού;Ας πάει σε κατάστημα της ΚΟΤΕ ή στον ΟΤΕ ή στο Πλαίσιο ή στο e-shop....Τόόόσες καλές επιλογές υπάρχουν!Με τον Γερμανό θ'ασχολούμαστε;;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη????? Έχει δει κανένας σας -50% σε κινητά σε κανένα κατάστημα Γερμανου? (Γερμανό δεν είπαμε?) Εγώ πάντως ποτέ μα ποτέ.

 

 

ακριβως......αλλα στο πλαισιο π.χ. εχω δει ...εκει φαινεται οι υπαλληλοι δεν εχουν φιλους και γνωστους.....:lol::lol::lol::lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπει ενας φιλος μου το iphone μου και του αρεσε,μου λεει θελω ενα

τετοιο.Του λεω σε κανα μηνα που θα παω αμερικα θα σου φερω.

Μετα απο 2 μερες παμε για καφε και ερχεται με μια σακουλα απο καταστημα γερμανος και μου βγαζει ενα iphone.Ποτε το πηρες του λεω?

Σημερα μου λεει ηταν τελευταιο κομματι :blink:

Αφου δεν εχει ερθει ελλαδα του λεω!

 

Το εφεραν στον γερμανο μου λεει.

 

Ποσο το πηρες? τον ρωταω

 

700 ευρο μου λεει.

 

Σου ειπαν οτι ειναι κλειδωμενο?

 

Οχι.

Παμε να το ανοιξουμε Το κουτι δεν ηταν σφραγισμενο.

 

Του λεω θα χρειαστει ξεκλειδωμα κτλ.

 

Το παει πισω κανει φασαρια να παρει τα λεφτα πισω,και τελικα βρεθηκε με ενα XBOX 360 και 4-5 παιχνιδια :X

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει στο γερμανό για να πάρει μια φίλη μου θήκη για κινητό..

Ε, δεν ήθελα πολύ...με έπεισε ένας τυπάκος να πάρω μια συσκευή με δόσεις...κανονίσαμε να βάλω 18..

Όταν πήγα στην τράπεζα να πληρώσω την πρώτη δόση μου ζήτησαν ένα πολύ μεγάλο ποσό...τελικά ο τύπος απο το γερμανό μου είχε βάλει 6 δόσεις αντί για 18...:mad:

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακούω όλα αυτά που λέγονται, κ πραγματικά απορώ που είναι όλος αυτός ο κόσμος που έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.. Δε σας κάνω πλάκα 2 χρόνια στο μαγαζί, και απαίτηση για κλειστό κουτί είχα μόνο από 2 περιστατικά...Δύο γιατί τα θυμάμαι χαρακτηριστικά, και μάλιστα ο ένας μας το φερε πίσω 2 μέρες μετά με πρόβλημα.. :lol: Γκαντέμης άνθρωπος!

 

Παρόλα αυτά παιδιά όλοι μα όλοι θέλουν να δουν κάτι πριν το αγοράσουν.. Δυστυχώς δεν υπάρχουν όλα τα τηλέφωνα σε dummies, και ο περισσότερος κόσμος αν δε το δει, δε το αγοράζει.. Εσείς είστε ενημερωμένοι, ξέρετε τι ζητάτε και το απαιτείτε. Αλλά υπάρχει και κόσμος (πάνω από το 80% για να είμαι ειλικρινής) που δεν έχει ιδέα τι ζητάει.. Για την ακρίβεια, έρχεται και λέει απλώς "θέλω ένα κινητό".. Και άντε εσύ να καταλάβεις τι θέλει.. Οκ, του δείχνεις κάποια μοντέλα σε dummies, βλεπετε και κάποια πιο καινούρια στον υπολογιστή, οπότε έρχεται αυτός κ σου λέει οτι του καλάρεσε το Ζ8 το καινούριο που είναι τρέντυ και σουπερ, αλλά αν δε το πιάσει στα χέρια του πως θα καταλάβει πως είναι;;;;;".. και το χεις εσύ στο ντουλάπι σου ολοκαίνουριο 2 ημερών, φυσικά το dummy δεν έχει έρθει ακόμα, κ λες τώρα.. Αν το ανοίξω κ δε το πάρει;; Βέβαια, και το Ζ8 κανει 450 ευρώ, δε τα δίνει εύκολα κάποιος χωρίς να το δει στο χέρι του.. Ε και λες, άντε να στο δείξω.. Και το βλέπει, του αρέσει και πάει στο ταμείο, σου βγάζει την πιστωτική και δεν περνάει, κ λέει θα ρθω αύριο -- κ ακόμα έρχεται!... Ή αλλιώς;; Το βλέπει κ σου λέει πα πα πα, πολύ μεγάλο βρε παιδί μου, όχι αλλιώς το φανταζόμουν, βάλτο μέσα..

 

Και σου μένει ένα τηλέφωνο τον 450 ευρώ ανοιχτό μέσα στο ντουλάπι σου.. Σας φαίνεται εξωπραγματικό αυτό;;:worry:

 

 

Οχι είναι λογικό για κάποιον που έχει κατάστημα, για τον καταναλωτή όμως, που πολλές φορές δε του περισεύουν 450 και βάζει και 24 δόσεις, δεν είναι. Θέλει κάτι καινούριο και σφραγισμένο! Αν το κινητό είχε πέσει κάτω πχ και δεν είχε πάθει τίποτα, θα το ξανάβαζες στο κουτί? Φυσικά ναι..και κάποιος θα το έπερνε. Και σε λίγο απο ράγισμα στη πλακέτα πχ πάει το κινητό΄και αντε να το αναγνωρίσει η εγγύηση. Δεν έχετε καταλάβει όλοι εσείς οι..μαγαζάτορες...οτι όταν κάτι είναι σφραγισμένο είναι για κάποιους λόγους, και οτι μόνο ο καταναλωτής που θα το πάρει πρέπει να το ανοίξει. Ή να συμφωνήσει να πάρει ανοιχτό κουτί. Έχω τύχει πάντως σε σωστό μαγαζί που μου είπανε οτι το έχουμε αλλά όχι ανοικτό, γιατί δεν έχει έρθει ακόμα το dummy και είναι καινούριο modelo.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το πιστευετε ειτε οχι το κινητο ακομα δεν το εχω παρει στα χερια μου.. μου τηλεφωνησαν πριν μια εβδομαδα περιπου να παω να το παρω, πηγα απο τη Θεσσαλονικη στο Λιτοχωρο και το ειχαν πουλησει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φυσικα μετα απο αυτο θα αναλαβει ο δικηγορος μου.
Link to comment
Share on other sites

Χαχα....ειναι απιστευτοι οι τυποι του συγκεκριμενου καταστηματος....

Ελπιζω να βαλει μια ταξη στα καταστηματα του γερμανου η κοσμοτε...οσα παραστρατουν, τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Οχι είναι λογικό για κάποιον που έχει κατάστημα, για τον καταναλωτή όμως, που πολλές φορές δε του περισεύουν 450 και βάζει και 24 δόσεις, δεν είναι. Θέλει κάτι καινούριο και σφραγισμένο! Αν το κινητό είχε πέσει κάτω πχ και δεν είχε πάθει τίποτα, θα το ξανάβαζες στο κουτί? Φυσικά ναι..και κάποιος θα το έπερνε. Και σε λίγο απο ράγισμα στη πλακέτα πχ πάει το κινητό΄και αντε να το αναγνωρίσει η εγγύηση. Δεν έχετε καταλάβει όλοι εσείς οι..μαγαζάτορες...οτι όταν κάτι είναι σφραγισμένο είναι για κάποιους λόγους, και οτι μόνο ο καταναλωτής που θα το πάρει πρέπει να το ανοίξει. Ή να συμφωνήσει να πάρει ανοιχτό κουτί. Έχω τύχει πάντως σε σωστό μαγαζί που μου είπανε οτι το έχουμε αλλά όχι ανοικτό, γιατί δεν έχει έρθει ακόμα το dummy και είναι καινούριο modelo.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Mouki.. Βέβαια και ο κάθε καταναλωτής έχει το δικαίωμα να ζητήσει σφραγισμένο κινητό.. Καλό θα ήταν βέβαια να διαχωρίσουμε και λίγο τα πράγματα...Να ξανατονίσουμε ότι αυτό δεν γίνεται σ' όλα τα καταστήματα.. Δεύτερον, οι περιπτώσεις αυτές είναι μεμονομένες.. Τα διάφορα μελανά σημεία που λένε.. και το λέω αυτό γιατί.. 400 καταστήματα... χιλιάδες συσκευές καθημερινά.. λογικό βάσει νόμο πιθανοτήτων ακόμα να εμφανιστούν αυτά.. για τον ΧΨ λόγο... Τρίτον, έστω ότι ένα κατάστημα πέρνει 10 κινητά Ε65.. Θα ανοίξει το 1 για τους λόγους που ανέφερε ο Mouki.. (Μην τους ξαναλέω.. αν και είναι περισσότεροι φαντάζομαι..πέρνω από μένα παράδειγμα που είμαι απαιτητικός πελάτης)... Τα υπόλοιπα θα τα πάρει ο πελάτης σφραγισμένα.. Το τελευταίο που θα μείνει και που θα είναι ανοιχτό, δεν σημαίνει ότι είναι και μεταχειρισμένο.. προς Θεού.. Ούτε καν έχει μπει μπαταρία.. Απλά καλό θα είναι να ξεκαθαρίσεις με τον εκάστοτε πωλητή,ότι αν συμβεί κάτι θα πας στον ΙΔΙΟ και θα του ζητήσεις τα ρέστα...

Υ.Γ. Μπορεί να υπάρχουν και οι "απαράδεκτοι" αλλά πιστεύω είναι σχετικά λίγοι.. Βέβαια σ' αυτό φταίει ο εκάστοτε καταστηματάρχης.. Προσφορά υπάρχει πολύ εκεί έξω.. Προσοχή λοιπόν..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα με αυτό που λέτε ισχύει με τα ανοιχτά "demo" κομμάτια βιτρίνας. Κινητά, laptop και οτιδήποτε άλλο το οποίο παίζει ανοιχτό κάποιες μέρες (ισως και μήνες) για να μπορεί ο πελάτης να το δει σε λειτουργία. Κάποια στιγμή όμως αυτά πρέπει να πουληθούν..

 

Αν πας λοιπόν σε κάποιον πωλητή και του πεις "ΟΚ παίρνω το τελευταίο της βιτρίνας, κάνε μου καλύτερη τιμή" θα σου πει "οχι κύριε, η τιμή είναι ίδια". Και του λέω εγώ "Κάτσε ρε φίλε, γιατί να πάρω ανοιχτό, χρησιμοποιημένο προιόν (με όλη την σημασία της λέξης) στα ίδια λεφτά που θα το έπαιρνα κλειστό?" Και σου απαντάει με θράσος "Κύριε αν δεν το πάρετε εσείς θα βρεθεί σε 2-3-5-10 μέρες κάποιος άλλος που θα το πάρει αβίαστα και χωρίς να γκρινιάξει για χαμηλότερη τιμή."

 

Αν το σκεφτείς με την κοινή λογική ίσως να έχει και νόημα.. Το κατάστημα οταν βλέπει οτι τα προιόντα demo πωλούνται στην ίδια αρχική τιμή, λογικό είναι να συνεχίσει την πολιτική του αυτή. Αν όμως δει οτι τα demo του μένουν και δεν τα παίρνει κανείς, τότε θα αρχίσει να ρίχνει τις τιμές. Εκεί είναι που φαίνεται πόσο σηνειδητοποιημένοι είμαστε (σαν Ελληνες και σαν άτομα γενικότερα..)

 

Οσο λοιπόν υπάρχουν άτομα άσχετα με τεχνολογία και σου λένε "σιγα μωρε και τι έγινε που παίζει 1 μήνα ανοιχτό?" τόσο κατι καταστήματα στυλ Γερμανού θα συνεχίσουν να μας εκμεταλλεύονται. Βέβαια δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί να αλλάξει άμεσα μιας και είναι θέμα παιδείας αλλά τουλάχιστον υπάρχουν άτομα τα οποία μπορούν να υποστηρίξουν την άποψη τους και να απαιτούν οταν αγοράζουν κάτι να είναι όπως βγαίνει απο το εργοστάσιο, σφραγισμένο δηλαδή στην συσκευασία του.

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μας οδήγησε σ' αυτή την ανασφάλεια που δείχνουμε σαν πελάτες όταν αντικρύζουμε ανοικτό κουτί.. Τα εκατοντάδες περιστατικά που έχουμε διαβάσει για κινητά που είχανε φωτογραφίες από ότι να 'ναι, από κινητά που είχανε αποθηκευμένα πράγματα στην κάρτα, που είχανε μηνύματα, πρόσφατες κλήσεις και όλα τα καλά!

 

Να προσέχεις για να έχεις λένε..

Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο αλλη μια επισκεψη μου (χωρις βεβαια να μου τηλεφωνησουν οι ιδιοι) πηρα ενα αλλο κινητο γιατι εκεινο δεν υπηρχε. Ουτε απο το απεναντι πεζοδρομιο ξανα...
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα με αυτό που λέτε ισχύει με τα ανοιχτά "demo" κομμάτια βιτρίνας. Κινητά, laptop και οτιδήποτε άλλο το οποίο παίζει ανοιχτό κάποιες μέρες (ισως και μήνες) για να μπορεί ο πελάτης να το δει σε λειτουργία. Κάποια στιγμή όμως αυτά πρέπει να πουληθούν..

 

Αν πας λοιπόν σε κάποιον πωλητή και του πεις "ΟΚ παίρνω το τελευταίο της βιτρίνας, κάνε μου καλύτερη τιμή" θα σου πει "οχι κύριε, η τιμή είναι ίδια". Και του λέω εγώ "Κάτσε ρε φίλε, γιατί να πάρω ανοιχτό, χρησιμοποιημένο προιόν (με όλη την σημασία της λέξης) στα ίδια λεφτά που θα το έπαιρνα κλειστό?" Και σου απαντάει με θράσος "Κύριε αν δεν το πάρετε εσείς θα βρεθεί σε 2-3-5-10 μέρες κάποιος άλλος που θα το πάρει αβίαστα και χωρίς να γκρινιάξει για χαμηλότερη τιμή."

 

Αν το σκεφτείς με την κοινή λογική ίσως να έχει και νόημα.. Το κατάστημα οταν βλέπει οτι τα προιόντα demo πωλούνται στην ίδια αρχική τιμή, λογικό είναι να συνεχίσει την πολιτική του αυτή. Αν όμως δει οτι τα demo του μένουν και δεν τα παίρνει κανείς, τότε θα αρχίσει να ρίχνει τις τιμές. Εκεί είναι που φαίνεται πόσο σηνειδητοποιημένοι είμαστε (σαν Ελληνες και σαν άτομα γενικότερα..)

 

Οσο λοιπόν υπάρχουν άτομα άσχετα με τεχνολογία και σου λένε "σιγα μωρε και τι έγινε που παίζει 1 μήνα ανοιχτό?" τόσο κατι καταστήματα στυλ Γερμανού θα συνεχίσουν να μας εκμεταλλεύονται. Βέβαια δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί να αλλάξει άμεσα μιας και είναι θέμα παιδείας αλλά τουλάχιστον υπάρχουν άτομα τα οποία μπορούν να υποστηρίξουν την άποψη τους και να απαιτούν οταν αγοράζουν κάτι να είναι όπως βγαίνει απο το εργοστάσιο, σφραγισμένο δηλαδή στην συσκευασία του.

 

 

Αν σου έχει τύχει τέτοια περίπτωση, να κάνεις καταγγελία. Η εντολή που έχουν τα καταστήματα από τον όμιλο είναι ότι τα ζωντανά κινητά όταν έρθει η ώρα τους να πουληθούν, θα πρέπει να δωθούν στη μισή τιμή. Αυτό που λες για κανονικές τιμές είναι 'παράνομο' και φυσικά είναι προσωπική απόφαση του καταστηματάρχη.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι...

Σε όλες τις μεγάλες αλυσίδες υπάρχουν δεδομένοι κωδικοί έκπτωσης

πχ.

-Γνωστός

-μεγάλη παραγγελία

-Ανταγωνισμός (ΝΑΙ, πολλοί δικαιολογούν επίσημα έκπτωση εάν τους πεις ο ΤΑΔΕ έχει αυτό το τηλ. τόσο πιο φτηνά.)

Αλλά όλοι έχουν κωδικο "μοντέλο παρουσίασης"

 

Πρόσφατα πήρα οθόνη από 350 Ευρώ 175 (με τα κουτιά της και την εγγύηση και τα πάντα) γιατί ήταν μοντέλο έκθεσης.

 

ΑΥτά είναι ξεκάθαρα σαχλαμάρες του καταστήματος.:mad:

Link to comment
Share on other sites

και αφού δε δίνετε μεταχειρισμένα κινητά,γιατί υπάρχουν άτομα που απαιτούν νέο κινητό και τους δίνετε αυτό που είχατε στη βιτρίνα με φωτογραφίες πελατών και άλλα κουλά;

 

Καλά εσύ τα παραλές... Ποιός είπε ότι αυτό γίνεται παντού;;; Υποθέτω ότι τέτοια ευτράπελα γίνονται μόνο σε franchise καταστήματα.

 

Στην τελική,ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ να σας στελνουν οι αντπροσωπειες dummies.Οι υπολοιπες αλυσιδες καταστημάτων γιατι έχουν?Δε νομίζω να έχουν εμπάθεια μαζί σας οι εταιριες και να μη σας στελνουν dummies...

 

Καλά και αυτό που λες το έχεις διασταυρώσει;;; 2 χρόνια δούλευα σε voda και tim και εκεί υπήρχε πρόβλημα με dummies.

 

Όσο για τον πελάτη που θέλει να αγοράσει μια συσκευή... sorry, αλλά πρώτα θα πρέπει να ψαχτεί ο ίδιος να δει ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θέλει (και όχι σα να πήγε στη λαϊκή να ψάξει για χόρτα) και δεύτερον αν θέλει να το δει και να το παίξει, ας πάει σε κάποιο κατάστημα που το έχει στο panel. (και όχι, δε μπορεί ένα κάτάστημα 20 τμ να έχει όσα κινητά live όσα έχει και ένα κατάστημα 70 τμ!!!).

 

Εγώ πάντως σαν πελάτης πλέον, αν ήθελα μία συσκευή πρώτον θα την έπαιρνα από εκεί που με συμφέρει οικονομικά πιο πολύ. Δεύτερον, θα ζητούσα πάντα κλειστή συσκευασία και τρίτον θα κοίταζα το κατάστημα να είναι ιδιόκτητο και όχι franchise.

 

Βλεπει ενας φιλος μου το iphone μου και του αρεσε,μου λεει θελω ενα

τετοιο.Του λεω σε κανα μηνα που θα παω αμερικα θα σου φερω.

Μετα απο 2 μερες παμε για καφε και ερχεται με μια σακουλα απο καταστημα γερμανος και μου βγαζει ενα iphone.Ποτε το πηρες του λεω?

Σημερα μου λεει ηταν τελευταιο κομματι :blink:

Αφου δεν εχει ερθει ελλαδα του λεω!

 

Το εφεραν στον γερμανο μου λεει.

 

Αυτά τα κάνουν franchisίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σαν πελάτης πλέον, αν ήθελα μία συσκευή πρώτον θα την έπαιρνα από εκεί που με συμφέρει οικονομικά πιο πολύ.

 

Ακριβώς στα λόγια μου έρχεσαι!Ο Γερμανός συγκριτικά έχει πολύ πιο ακριβές τιμές με Πλαίσιο και e-shop...(Δε λέω σε όλα τα μοντέλα κινητών για να μη φανώ προκατηλειμμένος...):p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...