Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να προτείνω και γω στα παιδιά να εφαρμόσουν μια τακτική που εφαρμόσαμε και εμείς πριν τις εξετάσεις.

Να πείτε τον διευθυντή σας 3-4 εβδομάδες πριν τις εξετάσεις (για να πάνε όλοι σίγουρα) να κάνετε μια προσομοίωση των πανελλαδικών.

 

Συμφωνώ απόλυτα, και εγώ στα μαθήματα που έγραψα εφ' όλης της ύλης (ιστορία κατ/νσης κ βιολογία) τα έγραψα τέλεια μετά στις πανελλήνιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπράβο ρε τι τους το έδειξες αυτό τώρα;

Για να αγχωθούν περισσότερο; :lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω αυτο σε επιφανειες εργασιας... (active desktops...) :p:p

 

Παω για τη δευτερη με περισσοτερη ανεση (οχι πρωινα ξυπνηματα, με φροντιστηρια και επαναληψη της υλης) με προσπαθεια και... ελπιδα. Κι εγω μαζι σας παιδια,καλη επιτυχια (φτου φτου...σκορδα!! :p:p)

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω κατι στα παιδια που δινουν φετος για να τους βοηθησω λιγο ψυχολογικα!

Λογικα χημεια κατευθυνσης φετος δεν νομιζω να βαλουν δυσκολα διοτι εμας στις προηγουμενες πανελληνιες (2007) μας καψανε κυριολεκτικα.Να φανταστειτε οτι τα θεματα ηταν τα δυσκολοτερα των τελευταιων 7 ετων!Και δεν ηταν μονο το θεμα οτι ηταν δυσκολα,ηταν και παρα μα παρα πολλα:cry:

Εγω παντως πηρα το χαμηλοτερο βαθμο σε σχεση με τα αλλα μαθηματα.14,3

τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι οτι φετος δεν νομιζω να περασετε αυτα που περασαμε εμεις.το ελπιζω τουλαχιστον γιατι που ξερεις παντα τι γινεται!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Bayern7. Αν είσαι καλός μαθητής και ξέρεις πως να διαβάσεις θα διακριθείς ακόμα και αν σου βάλουν να τετραγωνίσεις τον κύκλο!

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να μπαίνουν δύσκολα θέματα για να ξεχωρίζουν αυτοί που γνωρίζουν τα πράγματα σε βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Aν βάλουνε εύκολα αυτοί που θα τα ξέρουνε σε βάθος θα πάρουνε 20 οι άλλοι όχι...ότι και να βάλουνε το ίδιο είναι!Ο ανταγωνισμός μετράει.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο κάποιος που αξίζει για 20 να πάρει 20 και κάποιος που αξίζει για 18 να πάρει και αυτός 20 το σκέφτηκες? Διότι όταν μιλάμε για θέματα σαν τα φετινά αυτό συμβαίνει..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήτανε τόσο ξεφτίλα τα θέματα.Εύκολα μπορούσες να χάσει κάποιος μόρια...όπως γίνεται πάντα.Πάντως το θέμα είναι ανταγωνισμός.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δίνω και γω φέτος ... Πιστεύω φυσική το πιο δύσκολο μάθημα ..(είμαι τεχνολογική) Για να δούμε..

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δίνω και γω φέτος ... Πιστεύω φυσική το πιο δύσκολο μάθημα ..(είμαι τεχνολογική) Για να δούμε..

 

&εγω το ιδιο πιστευω...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Δίνω και γω φέτος ... Πιστεύω φυσική το πιο δύσκολο μάθημα ..(είμαι τεχνολογική) Για να δούμε..

 

και ΄γω της ιδιας γνωμης ειμαι,...

η φυσικη της τεχν. κατευθ. απ΄οτι ειδα ειναι περισσοτερο θεωρητικο μαθημα και θελει πολυ διαβασμα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και ΄γω της ιδιας γνωμης ειμαι,...

η φυσικη της τεχν. κατευθ. απ΄οτι ειδα ειναι περισσοτερο θεωρητικο μαθημα και θελει πολυ διαβασμα:rolleyes:

 

μπα μην το λες..βασικα τους τυπους πρεπει να ξερεις!τα αλλα δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο..οι ασκησεις με τα δυσκολα ερωτηματα ειναι το παλουκι που θα καψει πολλους!!..γιαυτο καντε οσο πιο πολλη εξασκηση μπορειτε...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου τα μαθηματικά, ο προγραμματισμός και η ΑΟΔΕΥ είναι πιο θεωρητικά μαθήματα από τη φυσική

 

Μαθηματικά: μαθαίνεις χίλιους δυο τρόπους συλλογισμού, ειδικά μετά τα μαθηματικά του...δημοτικού που σου έλεγαν " έχουμε έναν έμπορο που πουλάει 30 κιλά πατάτες προς 3,5 Ε το κιλό....." Η γεωμετρία ξεφεύγει λίγο.

 

Προγραμματισμός: αυτό που μαθαίνεις δεν είναι μια γλώσσα προγραμματισμού, αλλά ΠΩΣ να σκεφτείς σαν προγραμματιστής

αυτό και αν είναι θεωρία

 

ΑΟΔΕΥ: καλά χειρότερη θεωρία δεν υπάρχει

 

Φυσική: έχει ΠΟΛΛΗ θεωρία αλλά τουλάχιστον ΜΠΟΡΕΙΣ να την εφαρμόσεις στην πράξη ακόμα και στο σπίτι σου

Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα πάντα

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω τα μαθηματικα ακετα πιο δυσκολα απο τη φυσικη...

 

Στη φυσικη υπαρχουν 5-10 φαινομενα που καλεισαι να μαθεις... Αν τα κατανοησεις ειναι δυσκολο να μην λυσεις ασκηση... Υπαρχουν συγκεκριμενοι νομοι, αρχες, θεωρηματα που ισχυουν και μπορεις να εφαρμοσεις! Κατι απ'ολα αυτα θα λυνει την ασκηση!!!;) Με σωστο σχημα νομιζω πως καθε ασκηση παλευεται!

 

Στα μαθηματικα αντιθετα ειναι απαραιτητη φαντασια που ανεβαζει τη δυσκολια... Αν δεν δεις την ιδιοτητα μεσα στη σχεση, το τελειο τετραγωνο που καπου κρυβεται μπορει να κολλησεις και να μην μπορεις να κανεις τιποτα... Δε λεω πως ειναι ακατορθωτο να γραψεις πολυ καλα, αλλα πιστευω πως πιο ευκολα θα γραψεις καλα στη φυσικη παρα στα μαθηματικα...

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια , μεγάλο αγγούρι όλα... :P

 

γι' αυτό ο έξυπνος μαθητής πάει στη θεωρητική...

πάντως αν και δεν ήμουν θετική/τεχνολογική πιστεύω ότι τα μαθηματικά είναι πιο δύσκολα απ' ότι η φυσική. δείτε πόσο γράφουν στα μαθηματικά και δείτε και στη φυσική και θα καταλάβετε. ξέρω άτομα που με 16,5 στα μαθηματικά πέρασαν στην ιατρική. εξυπακούεται βέβαια ότι έγραψαν στα άλλα μαθήματα άριστα.

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα διαβάζετε τη μέρα?Δε μιλάω για μάθημα ή ιδιαίτερο, εννοώ διάβασμα σπίτι(μελέτη).

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα διαβάζετε τη μέρα?Δε μιλάω για μάθημα ή ιδιαίτερο, εννοώ διάβασμα σπίτι(μελέτη).

Δεν έχω κάτσει να τις μετρήσω. Εξαρτάται. Από τη στιγμή που δεν έχουμε μόνιμο πρόγραμμα για να ξέρουμε πότε θα διαβάζουμε τι, ως τώρα διαβάζουμε ανάλογα με το φροντιστήριο και εξτρά τα του σχολείου. Για παράδειγμα χθές έτυχε να κοιμηθώ για πρώτη φορά στη 1 γιατί έπρεπε να διαβάσω εισαγωγή Πολιτείας για Τετάρτη και είχα γυρίσει σπίτι στις 11 από το φροντιστήριο. Αλλά έτυχε.

 

Έχεις άδικο!έξυπνα άτομα υπάρχουν και στη θεωρητική κατεύθυνση!

Σίγουρα βέβαια,μαθηματικά και φυσική απαιτούν μυαλό και οξυδέρκεια αλλά αν αναλογιστείς και τα μαθήματα των θεωρητικών είναι ισάξια:λατινικά θέλουν καλή μνήμη και είναι μάθημα της λεπτομέρειας,ιστορία δεν είναι στείρα παπαγαλία αλλά 50/100 παίρνουν ερωτήσεις κρίσεως,το άγνωστο στα αρχαία απαιτεί "μαθηματικό" μυαλό και συνδιαστική σκέψη ενώ η λογοτεχνία είναι πολύ free στη βαθμολόγηση και στον τρόπο εξέτασης που μπορεί να παγιδεύσει πολύ κόσμο...Ε σε όλα τα παραπάνω δεν πετυχαίνει κάποιος που είναι "κιούπι" κατά τη γνώμη μου!;)

+1

Το ότι μερικά άτομα θεωρητικής παίρνουν μαθηματικά ως μάθημα επιλογής δεν είναι τυχαίο. Κι εγώ ενω θα μπορούσα να επιλέξω την ιστορία, επέλεξα βιολογία, γιατί παρόλο που είμαι θεωρητική δεν μπορώ να "παπαγαλίσω". Θέλω να καταλαβαίνω τι διαβάζω. Κι επειδή η βιολογία με εντυπωσιάζει με την ευρύτητα γνώσεων που μου προσφέρει και τη χρησιμότητα της θεωρίας στη μετέπειτα καθημερινότητά μου την επέλεξα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα διαβάζετε τη μέρα?Δε μιλάω για μάθημα ή ιδιαίτερο, εννοώ διάβασμα σπίτι(μελέτη).

 

Φίλε μου δεν μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα!Αποψή μου αρκεί να κάνεις όλες τις ασκήσεις που σου βάζουν!Αν μπορείς να τις λύνεις και να διαβάζεις καμια ώρα κάθε μέρα θεωρία δεν θα δυσκολευτείς καθόλου!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Ιστορία Γενικής αφαιρούν μόνο κάτι σελίδες πίσω πίσω με φωτογραφίες που ως θέμα τους εχουν την τέχνη;:blink: Και όλα τα υπόλοιπα μέσα;:blink:

Τα κακόμοιρα που δίνουν Ιστορία Γενικής.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Ιστορία Γενικής αφαιρούν μόνο κάτι σελίδες πίσω πίσω με φωτογραφίες που ως θέμα τους εχουν την τέχνη;:blink: Και όλα τα υπόλοιπα μέσα;:blink:

Τα κακόμοιρα που δίνουν Ιστορία Γενικής.

 

H δεύτερη απουσιολόγος μας (μεγαλύτερο φυτό κι απ΄την πρώτη...) δίνει ιστορία γενικής και είναι και θεωρητική...

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...