Jump to content

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Cosmote MMS


outcast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 358
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, για την υπηρεσία mms θα χρειαστεί να αποστείλεις την λέξη mms στο 1333, όσο αφορά το Internet οι ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχουν, μάλλον η κοπέλα σε ενημέρωσε λάθος, θα καλέσεις το 1212 θα αφήσεις τηλ. επικοινωνίας και με ραντεβού που ορίζεις εσύ, και σε καλούν από την ομάδα υπηρεσιών δεδομένων και καταχωρείς τις ρυθμίσεις.
...Life Is Beautiful...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
για σας παιδια εχω ενα sony ericsson s500i και θελω να ενεργοποιησω τα mms αλλα ψαχνω 2 μερες τωρα και δε βρισκω τιποτα..επισης στελνω ενα sms με τη λεξη MMS στο 1651 αλλα συνεχεια μου λεει οτι η αποστολη απετυχε!μπορει καποιος να με βοη8ησει???please...
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια εχω ενα sony ericsson s500i και θελω να ενεργοποιησω τα mms αλλα ψαχνω 2 μερες τωρα και δε βρισκω τιποτα..επισης στελνω ενα sms με τη λεξη MMS στο 1651 αλλα συνεχεια μου λεει οτι η αποστολη απετυχε!μπορει καποιος να με βοη8ησει???please...

 

Στείλε mms στο 1333 (δωρεάν).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Tι γίνεται, έχω sim της wind, όμως όταν αγόρασα το κινητό μου, έβαλα ένα πρόγραμμα της cosmote, και παρόλο που έχω αριθμό με 693, όταν θέλω να βάλω στο κινητό μου μονάδες κλπ, παίρνω κάρτες cosmote, όπως και για εξυπηρέτηση πελατών.

 

Θέλω να ενεργοποιήσω τα mms, πάλι από cosmote δεν θα το κάνω; Έστειλα μήνυμα στο 1333, μου ήρθαν οι ρυθμίσεις, τις αποθήκευσα, όμως δεν μπορώ να στείλω. Ξέρει κανείς γιατί; Όπως και πως μπορώ να επιβεβαιωθώ ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Καλεσε 1313 για να στο επιβεβαιωσουν και εαν σουν πουν οτι εχει ενεργοποιηθει και δεν εχει κανενα προβλημα αλλα εσυ δεν μπορεις να στειλεις κλεισε το κινητο σου για 5-10 δευτερολεπτα,ξανανοιξε το και θα ειναι ενταξει.Εαν μετα το restart παλι δεν παιζει παιρνα απο κανενα καταστημα ''Γερμανος'' η Cosmote!
Link to comment
Share on other sites

Στείλε mms στο 1333 (δωρεάν).

 

Επειδή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα (με το s500i), με το 1333 δεν γίνεται τίποτα γιατί μάλλον δεν υποστηρίζεται η συσκευή αυτή.

 

Ξέρει κανείς τις ρυθμίσεις να τις περάσουμε manual?

Link to comment
Share on other sites

φιλε και εγω προσφατα το ειχα αθτο το προβλημα με την ενεργοποιηση αλλα κατι ακοθσα οτι αλλα το νουμερο ενεργοποιησης

για τσεκαρετο αλλιως καλεσε την εξυπηρετηση πελατων

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα (με το s500i), με το 1333 δεν γίνεται τίποτα γιατί μάλλον δεν υποστηρίζεται η συσκευή αυτή.

 

Ξέρει κανείς τις ρυθμίσεις να τις περάσουμε manual?

 

Οι ρυθμίσεις για MMS για Sony Ericsson S700i είναι:

 

S700i

Για την σωστή λειτουργία των υπηρεσιών MMS που προσφέρει η Cosmote, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίσετε τη συσκευή σας. Η ρύθμιση της υπηρεσίας MMS μπορεί να γίνει με αποστολή γραπτού μηνύματος με το κείμενο MMS και αποστολή στο 1333 . Οι ρυθμίσεις έρχονται σε μορφή γραπτού μηνύματος και τις αποθηκεύετε. Αν για κάποιο λόγο είναι απαραίτητη η χειροκίνητη καταχώρηση των ρυθμίσεων ακολουθείτε τα παρακάτω βήματα:

Από το κυρίως μενού του τηλεφώνου επιλέγουμε Connectivity / Συνδεσιμότητα

Επιλέγουμε την επιλογή Data communication / Επικοινωνία Δεδομένων

  • Επιλέγουμε Data accounts / Λογαριασμοί δεδομένων
  • Στην συνέχεια new account / Προσθήκη Λογαριασμού
  • Στην συνέχεια επιλέγουμε Ps data
  • Tο ονομάζουμε MMS-GPRS
  • Στην συνέχεια μας ζητά APN και γράφουμε mms
  • Tην επιλογή User ID αφήνουμε κενή
  • Tην επιλογή Password αφήνουμε κενή
  • Και τέλος πατάμε Save / Αποθήκευση

Πηγαίνουμε στην αρχική οθόνη του κινητού και επιλέγουμε Connectivity / Συνδεσιμότητα

  • Επιλέγουμε Internet Setting / Ρυθμίσεις Internet (ή ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ WAP)
  • Στη συνέχεια επιλέγουμε Internet Profiles / Προφίλ Internet (ή ΠΡΟΦΙΛ WAP)
  • Επιλέγουμε New profile / Νέο προφιλ και στο όνομα γράφουμε MMS - GPRS.
  • Στην ένδειξη Connect Using / Σύνδεση με επιλέγουμε MMS - GPRS και πατάμε το Select / Επιλογή.
  • Στην ένδειξη IP address / Διεύθυνση IP γράφουμε τον αριθμό 010.010.010.020 και πατάμε το ok.
  • Και τέλος πατάμε Save / Αποθήκευση

Από το κυρίως μενού επιλέγουμε Messaging / Μηνύματα και πατάμε Select / Επιλογή.

  • Επιλέγουμε το μενού Settings / Ρυθμίσεις και πατάμε Select / Επιλογή
  • Επιλέγουμε το μενού MMS / Μηνύματα Multimedia
  • Επιλέγουμε την ένδειξη Message server / Κέντρο μηνυμάτων και πατάμε Select / Επιλογή
  • Πληκτρολογούμε http://195.167.65.220:8002 και πατάμε ok.
  • Επιλέγουμε την ένδειξη Internet Profiles / Προφίλ Internet (ή ΠΡΟΦΙΛ WAP) και πατάμε Edit / Επεξεργασία
  • Επιλέγουμε το προφίλ MMS - GPRS και πατάμε Select / Επιλογή

Σε αυτό το σημείο οι ρυθμίσεις έχουν ολοκληρωθεί.

 

*Πολύ πιθανόν να δουλέψουν και στο Sony Ericsson S500i!:D!.Άμα δεν δουλέυει κάνε μια κλήση στο 1313 Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Καρτοκινητής και 1212 για Συμβολαίου!:)

Link to comment
Share on other sites

πηγαινετε εδω και γινονται ολα αυτοματα!επιλεγετε το κινητο σας τι ρυθμισεις θελετε και τελος τον αριθμο του κινητου σας και αυτο ηταν..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

πηγαινετε εδω και γινονται ολα αυτοματα!επιλεγετε το κινητο σας τι ρυθμισεις θελετε και τελος τον αριθμο του κινητου σας και αυτο ηταν..

 

Το έκανα και δεν μου ήρθε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

δεν σου ερχεται αμεσως εμενα μου εχει κανει και ενα μισαωρο (αναλογα με την κινηση). αλλα αν δεις και δεν ερχεται ξανακαντο...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

δεν σου ερχεται αμεσως εμενα μου εχει κανει και ενα μισαωρο (αναλογα με την κινηση). αλλα αν δεις και δεν ερχεται ξανακαντο...

 

Το έχω κάνει 10 φορές από το πρωί και τίποτα... μάλλον κάτι δεν πάει καλά με την cosmote.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.

Εδω και 2 εβδομαδες πρεπει να εχει προβλημα η Cosmote με την αποστολη ρυθμισεων.

 

Προσπαθω να περασω ρυθμισεις MMS για 2 κινητα Sony Ericsson.

Η αποστολη ρυθμισεω μεσω SMS στο 1333 δεν λειτουργει.Ερχεται μονο SMS οτι η υπηρεσια MMS εχει ενεργοποιηθει και αποθηκευστε τις ρυθμισεις στο επομενο μηνυμα.Μηνυμα ρυθμισεων δεν ερχεται ποτε.

 

Προσπαθησα να στειλω και τις ρυθμισεις απο το Site της Ericsson αλλα ποτε δεν ερχονται τα μηνυματα ρυθμισεων.

 

Ακομα και τηλεφωνικα μου λενε σας εχουμε στειλει τις Ρυθμισεις αλλα αυτες ποτε δεν ερχονται :(

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις προάλλες έστειλα sms για να ενεργοποιήσω το wap και οι ρυθμίσεις μου στάλθηκαν μια χαρά,αλλά μετά όταν έστειλα sms για να ενεργοποιήσω το mms μου έστειλαν μήνυμα ότι η υπηρεσία δεν μπορεί να ολοκληρωθεί μέσω sms και ότι πρέπει να περάσω απο κάποιο κατάστημα COSMOTE ή να καλέσω στο 1313.:mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα σας φανει παραξενο αυτο που σας γραφω!!!

 

στην αρχη η κοπελα μου ειχε what's Up εστελνε και παραλαμβανε κανονικα MMS μετα το εκανε συνδεση MULTI με το ιδιο νουμερο και καρτα sim πιο μετα καποιοι την ενοχλουσαν και αλλαξε νουμερο παλι με την ιδια καρτα sim και στςλνει κανονικα MMS αλλα δεν μπορει να τα παραλαβει και στην αναφορα της γραφει οτι το MMS παραδοθηκε αυτο που ελαβε ,δηλαδη αντι να το παρει προωθειται στο παλιο νουμερο που ειχε μετα παμε στην cote το λεμε αυτο και σε αυτους πρωτη φορα το βλεπουν μετα απο μιαμιση ωρα προσπαθειων λενε οτι ηταν τεχνικο προβλημα και θα διορθωθει 2 μερες, μετα 2 μερες βλεπουμε οτι πρωοθειται παλι ξερετε που ; στο ιδιο νουμερο που εχει πω πω τι αυτα τα πραγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γνωριζετε ποιεσ ειναι οι ρυθμισεις για να ενεργοποιησω τα mms σε cosmote????στη συνδεση μου ειναι ενεργοποιημενα αλλ θελω τις σωστεσ ρυθμισει για το htc hd.
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γνωριζετε ποιεσ ειναι οι ρυθμισεις για να ενεργοποιησω τα mms σε cosmote????στη συνδεση μου ειναι ενεργοποιημενα αλλ θελω τις σωστεσ ρυθμισει για το htc hd.

 

Πέρασε τις ρυθμίσεις μέσω sms (στείλε τη λέξη ''MMS'' στο 1333) ή αν δεν είναι διαθέσιμη η αποστολή ρυθμίσεων με sms πέρασε από κάποιο κατάστημα ''Γερμανός'' ή Cosmote shop.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...