Jump to content

Προβλήματα μετά την αλλαγή ΤΙΜ -> Wind


Melita
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος στο ίδιο θέμα, σε προηγούμενες σελίδες, άτομα λέγανε οτι με ΤΙΜ sim άλλαξε κανονικά σε WIND GR (και χωρίς ενεργοποιημένη την ενημέρωση ώρας), οπότε είσαι σίγουρος οτι είναι κλειδωμένες? :worry:
:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 589
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν κάνω λάθος στο ίδιο θέμα, σε προηγούμενες σελίδες, άτομα λέγανε οτι με ΤΙΜ sim άλλαξε κανονικά σε WIND GR (και χωρίς ενεργοποιημένη την ενημέρωση ώρας), οπότε είσαι σίγουρος οτι είναι κλειδωμένες? :worry:

Σε κινητά SE? Με κάρτα ΤΙΜ τελευταία? Εϊσαι σίγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι όλες οι SIM κλειδωμένες.

Γενικά χάος και καμία επίσημη απάντηση.

Εντάξει..θές και επίσημη ανακοίνωση? Νομίζω πως δεν είναι τόσο βασικό-σοβαρό για να γίνει ανακοίνωση και να ασχοληθούν και πολύ!

 

(Δηλαδή οκ πέρα απο μάς που είμαστε κολλημένοι με το τι θα γράφει το κινητό μας..τον περισσότερο κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αυτό αλλά βασικότερα πράγματα! right? Οι κολλημένοι like me θα περιμένουν τις καινούριες sim..που δεν τις βλέπω σύντομα! ΛΟΛ)

Link to comment
Share on other sites

Nαι θέλω επίσημη ανακοίνωση. Τόσο δύσκολο είναι;

Και σε πληροφορώ και άλλος κόσμος που δεν έχει ψώρα με τα γκάτζετς όπως εμείς με ρωταέι «Γιατί δεν γράφει wind το δικο μου ενώ του μπατζανάκη μου γράφει;»

Link to comment
Share on other sites

Nαι θέλω επίσημη ανακοίνωση. Τόσο δύσκολο είναι;

Και σε πληροφορώ και άλλος κόσμος που δεν έχει ψώρα με τα γκάτζετς όπως εμείς με ρωταέι «Γιατί δεν γράφει wind το δικο μου ενώ του μπατζανάκη μου γράφει;»

εγώ το είπα επειδή οι περισσότεροι μας κράζουν που καιγόμαστε για το τι γράφει το κινητό μας! εγώ μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα κινητά δεν υποστηρίζουν την αλλαγή του ονόματος μέσω δικτύου. Άμα βάλεις το κινητό σου σε SE η NOKIA θα γράψει Wind.

 

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Nokia 7280 και το λογότυπο άλλαξε εδώ και πολύ καιρό σε WindGr.

Σε ένα Sonyericsson k700i όμως δεν έχει αλλάξει ακόμα. Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα αλλάξει; Να καλέσω στο 1260?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Nokia 7280 και το λογότυπο άλλαξε εδώ και πολύ καιρό σε WindGr.

Σε ένα Sonyericsson k700i όμως δεν έχει αλλάξει ακόμα. Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα αλλάξει; Να καλέσω στο 1260?

Διάβασες τίποτα απο τα παραπάνω ή βαριόσουν? Δεν θα σου αλλάξει στο SE μόνο άν αλλάξεις κάρτα sim με κάρτα sim της wind ή μόνο αν βγάλει καινούριο firmware η sony ericsson για το κινητό σου και έχει περάσει ως operateror name το wind. τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα έχει αλλάξει ακόμη, και έχω περάσει από αρκετές κεραίες σε όλη την Ελλάδα (αν αυτό παίζει ρόλο)..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, αντιμετώπισα ένα άλλο πρόβλημα που συνέπεσε με τη μετονονομασία της εταιρίας αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση με αυτό ή αν είναι τυχαίο. Σε καρτοκινητό που διατηρώ στο πρόγραμμα NON STOP 500 μετά από μια περιπλάνηση στο ΤΙΜ PLUS (TIM IMAGINE το ανέφερε η κάρτα sim) & αφού εξάντλησα τις μονάδες, ο χρόνος άρχισε να μετρά αντιστροφά & ξαφνικά ακούω πως το υπόλοιπο διαθέσιμου χρόνου αντιστοιχεί σε -11€ (& πλέον σε περίπου -14€), χωρίς να είμαι καν σίγουρος αν έχω χρησιμοποιήσει όλο αυτό το ποσό!!! Πώς έγινε αυτό, δεν καταλαβαίνω... ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ;;;

Τώρα πια δεν είναι δυνατή οποιαδήποτε εξερχόμενη χρεώσιμη επικοινωνία αλλά γιατί δε συνέβη αυτό ακριβώς μόλις τέλειωσα τις μονάδες; Εννοείται, βέβαια, πως δεν πρόκειται να ανανεώσω.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτό φίλε μου διότι η χρέωση δεν γίνεται σε πραγματικό χρόνο, οπότε το σύστημα αργεί να καταλάβει ότι σου τελείωσε το υπόλοιπο και να σε κόψει...

 

Οπότε μέχρι να καταλάβει το σύστημα και να σε κόψει, εσύ συνεχίζεις να καταναλώνεις χρήματα τα οποία γίνονται αρνητικό υπόλοιπο...

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μία φορητότητα στον αριθμό (η φορητότητα είναι δωρεάν) ώστε να γλιτώσεις το αρνητικό υπόλοιπο...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνει δεκτή η φορητότητα καρτοκινητού που χρωστάει... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτό φίλε μου διότι η χρέωση δεν γίνεται σε πραγματικό χρόνο, οπότε το σύστημα αργεί να καταλάβει ότι σου τελείωσε το υπόλοιπο και να σε κόψει...

 

Οπότε μέχρι να καταλάβει το σύστημα και να σε κόψει, εσύ συνεχίζεις να καταναλώνεις χρήματα τα οποία γίνονται αρνητικό υπόλοιπο...

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μία φορητότητα στον αριθμό (η φορητότητα είναι δωρεάν) ώστε να γλιτώσεις το αρνητικό υπόλοιπο...

Να δούμε πότε θα το λύσει αυτό η αγαπημένη μας wind...(αν και μεταξύ μας νομίζω οτι δεν σκοπεύει..γιατί είναι χρόνια αυτό το πρόβλημα...)

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πότε θα το λύσει αυτό η αγαπημένη μας wind...(αν και μεταξύ μας νομίζω οτι δεν σκοπεύει..γιατί είναι χρόνια αυτό το πρόβλημα...)

 

Είναι χρόνια αυτό το πρόβλημα και είναι όλων των εταιριών του χώρου...

Αν το λύσει κάποιος, θα το λύσουν και οι άλλοι μετά... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνει δεκτή η φορητότητα καρτοκινητού που χρωστάει... :wink:

 

Δεν μπορεί να απορρίψει την φορητότητα γι'αυτόν τον λόγο φίλε μου η wind, οι λόγοι απόρριψης της φορητότητας περιγράφονται ξεκάθαρα από την ΕΕΤΤ και είναι κωδικοποιημένοι, αφορούν δε, μόνο περιπτώσεις ασυμφωνίας στοιχείων (όνομα, ΑΦΜ για επώνυμες μεταφορές, σειριακός αριθμός κάρτας SIM για ανώνυμες). ;)

 

Επίσης ενώ η ΕΕΤΤ προβλέπει ότι ακόμα και μετά την φορητότητα πρέπει να ξεπληρώσεις τα χρέση σου στον προηγούμενο πάροχο, αυτό νομικά ισχύει μόνο για τα συμβόλαια, στα καρτοκινητά δεν μπορεί να σου αξιώσει να επιστρέψεις κάποιο ποσό στην εταιρεία μετά την φορητότητα (ακόμα και αν έχει τα στοιχεία σου και δεν είναι ανώνυμο το καρτοκινητό οπότε έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα), καθώς στα προπληρωμένα πακέτα, δεν υφίσταται νομικά η έννοια του "χρέους" αφού όλα τα προπληρώνεις, δεν έχεις καν υπογράψει κάποιο συμβόλαιο, ούτε οι όροι της εταιρείας μιλάνε για χρέος στην καρτοκινητή αφού αυτό νομικά δεν στέκει, αν έχει bug το σύστημά τους, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα! Μόνο αν μείνεις στην εταιρεία και κάνεις ανανέωση, μπορεί να σου αφαιρέσει τα χρωστούμενα από την ανανέωσή σου! Τα προπληρωμένα πακέτα ακριβώς αυτό παρέχουν, την απαλλαγή από "χρέη" καθώς όλα γίνονται εκ των προτέρων και είναι ευθύνη της εταιρείας να προσέχει τα συστήματά της ώστε να μην δημιουργούνται τέτοιες καταστάσεις!

 

Επίσης, γιατί να το λύσει το πρόβλημα, αφού πολλοί το εκμεταλεύονται και έως τώρα δεν φαίνεται να τους έχει πειράξει ιδιαίτερα αφού οι περισσότεροι συνδρομητές δεν φεύγουν αλλά κάθονται και κάνουν ανανέωση πληρώνοντας πίσω το χρέος!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω άλλαξα το ονομα μονος μου στο Motorola V3i, με τις οδηγίες που εχουν δοθεί σε αυτο το τοπικ και ησύχασα! Και δεν γραφει το ακαλαίσθητο WIND GR, αλλα το πιο ωραίο "Wind".

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εχουν κυκλοφορησει;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εχουν κυκλοφορησει;

 

Έλα ντε..... Πιστεύω οτι μέχρι τέλος αυτού του μήνα θα βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα Wind νέες κάρτες sim. Ήδη πιστεύω στις μεγαλουπόλεις πρέπει να κυκλοφορούν κανονικότατα. Κι επειδή τελικά οι TIM sim's πρέπει να είναι κλειδωμένες τη δευτέρα λέω κι εγώ να βάλω τον αριθμό μου σε μια wind sim και να ησυχάσω και απο το λογότυπο και απο τις (κακές? :lol: )αναμνήσεις :p :cool:

:)
Link to comment
Share on other sites

δωρεάν όχι.

 

 

Τότε ας γράφει ότι θέλει. :lol: :lol:

 

Δεν είναι το κόστος των λίγων ευρώ. Αφού δε θέλει η ίδια η εταιρεία να υπάρχει στα κινητά το λογότυπο της νέας εταιρείας τότε γιατί να τη πληρώσουμε για να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Aν η κάρτα είναι μέσα στην τρίμηνη εγγύηση, η αντικατάσταση είναι δωρεάν.

ναι σε περίπτωση που έχει τεχνικό πρόβλημα. η αλλαγή ονόματος δεν νομίζω να την θεωρούν ώς βλάβη! ΛΟΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...