Jump to content

Tο καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης για την Ελλάδα;


Lord British
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!!

Πάνω απο 1 χρόνο δουλεύω Destinator 6.0.0!!

Τώρα και 1 μήνα περίπου δουλεύω το i Go με τον χάρτη 1.2008!!

Πάρα πολύ καλό!! Τρομερά μα τρομερά παραμετροποιήσιμο και με λίγη βελτίωση ακόμα στούς χάρτες σίγουρα χτυπάει κορυφή.

 

Με λίγα λόγια ψηφίζω interface i Go με χάρτες της NGI.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To I-go 8 einai eksoxo stin ploigisi. Den sygrinete me to dest-7. mexris stigmis ego prosopika den exo dei lathos stous dromous. To kalo gia mena einai oti deixeni ;ola ta onomata pano stous xartes ton katheton dromon se mikro alla efkrinestata fonts., To 3d terain prosdidei mia alithini 3-d diastasi. Den exei kali ypostiriksi POI. To destinator 7 kalo einai alla...an beltiothoun oi xartes sto i-go, tha exei sigoura problima to dest-7. Top naviggom 6.5 to dokimazo simera na do pos deixnei
Link to comment
Share on other sites

Tο Destinator 7 πιστευω οτι ειναι μακραν καλυτερο στην ενημερωση χαρτων απο την NGI ολα τα υπολοιπα εχουν καλυτερα interface για τον χρηστη αλλα υστερουν πολυ στουσ χαρτες και φυσικα στα POIs
Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα μια έκδοση του igo 8 αλλά την πέταξα όπως ήταν.Για μένα το παν δεν είναι τα φρου-φρου και αρώματα του προγράμματος αλλά η ποιότητα στη χαρτογράφηση.Και ο χάρτης που κυκλοφόρησε προς το παρόν για το 8 είναι χειρότερος όλων των υπόλοιπων.Ας κοιτάξουν όλοι οι χαρτογράφοι να βάλουν τις δυνάμεις τους και να αποκτήσουμε 100% άψογη χαρτογράφηση στην Ελλάδα με πλήρη δεδομένα πλοήγησης και σε συνεργασία με έναν ιδιώτη ή το κράτος να μας δώσουν και tmc και έπειτα ακολουθούν τα υπόλοιπα.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, πάνω από όλα οι χάρτες, αλλά....

Εδώ που τα λέμε, και έχουν ξαναειπωθεί αρκετές φορές, δεν είναι μόνο να είναι καλός ο χάρτης.

Κινούμαι στην Αττική οδό και περνάω τα τούνελ της, και τα τούνελ του περιφερειακού Υμηττού.

Τα Dest6 Dest7 Papago παθαίνουν σοκ. Λες και είχαμε παλμό ατομικής έκρηξης. Πλήρη ακινησία.

Το ρημάδι το iGO συνεχίζει να δείχνει κίνηση λαμβάνοντας υπόψιν του το γεγονός των τούνελ.

Άλλο παράδειγμα. Στρίβω, και στην στροφή απάνω ακούω στα άλλα ....στρίψτε τώρα δεξιά!!!

Το iGO γιατί με προλαβαίνει πάντα?

Σε κίνηση. Ε τα τρία πρώτα μου θυμίζουν εκείνο το παιχνίδι με τις δυο παύλες και την τετράγωνη μπίλια στην οθόνη. Το πίνκ πόνκ. Το θυμόσαστε. Είχε βγει και σε κουτί με κέρμα στα καφενεία.

Το δε iGO βρε παιδί μου έχει αυτό που λέμε ομαλή κίνηση. Σε χαλαρώνει.

Μετά εγώ ξέρω που πάω και πώς θα πάω. Θέλω μια ένδειξη ευανάγνωστου ταχυμέτρου. Ποιος έχει το καλύτερο? Ε ποιός?

Άσε που με τα skin του, το προσαρμόζεις και στο χρώμα της ταπετσαρίας, και του φωτισμού των οργάνων του οχήματος.

Και άλλα που δεν πρέπει γιατί είμαι offtopic.

Καλά για το vector 390 τα λέω εγώ για να μην παρεξηγηθούμε έτσι?

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα μια έκδοση του igo 8 αλλά την πέταξα όπως ήταν.Για μένα το παν δεν είναι τα φρου-φρου και αρώματα του προγράμματος αλλά η ποιότητα στη χαρτογράφηση.Και ο χάρτης που κυκλοφόρησε προς το παρόν για το 8 είναι χειρότερος όλων των υπόλοιπων.Ας κοιτάξουν όλοι οι χαρτογράφοι να βάλουν τις δυνάμεις τους και να αποκτήσουμε 100% άψογη χαρτογράφηση στην Ελλάδα με πλήρη δεδομένα πλοήγησης και σε συνεργασία με έναν ιδιώτη ή το κράτος να μας δώσουν και tmc και έπειτα ακολουθούν τα υπόλοιπα.

 

 

Οι χάρτες το igo 2006 plus, είναι ολίγον αρχαίοι. Κομμάτι δρόμου στΟ Γέρακα, που τελείωσε εδώ και 12 χρόνια, είναι ακόμη ατελείωτο στην τελευταία ενημέρωση χαρτών. Σε άγνωστη περιοχή δεν τόλμησα να το χρησιμοποιήσω.

 

Σωστά, πάνω από όλα οι χάρτες, αλλά....

Εδώ που τα λέμε, και έχουν ξαναειπωθεί αρκετές φορές, δεν είναι μόνο να είναι καλός ο χάρτης.

Κινούμαι στην Αττική οδό και περνάω τα τούνελ της, και τα τούνελ του περιφερειακού Υμηττού.

Τα Dest6 Dest7 Papago παθαίνουν σοκ. Λες και είχαμε παλμό ατομικής έκρηξης. Πλήρη ακινησία.

Το ρημάδι το iGO συνεχίζει να δείχνει κίνηση λαμβάνοντας υπόψιν του το γεγονός των τούνελ.

Άλλο παράδειγμα. Στρίβω, και στην στροφή απάνω ακούω στα άλλα ....στρίψτε τώρα δεξιά!!!

Το iGO γιατί με προλαβαίνει πάντα?

Σε κίνηση. Ε τα τρία πρώτα μου θυμίζουν εκείνο το παιχνίδι με τις δυο παύλες και την τετράγωνη μπίλια στην οθόνη. Το πίνκ πόνκ. Το θυμόσαστε. Είχε βγει και σε κουτί με κέρμα στα καφενεία.

Το δε iGO βρε παιδί μου έχει αυτό που λέμε ομαλή κίνηση. Σε χαλαρώνει.

Μετά εγώ ξέρω που πάω και πώς θα πάω. Θέλω μια ένδειξη ευανάγνωστου ταχυμέτρου. Ποιος έχει το καλύτερο? Ε ποιός?

Άσε που με τα skin του, το προσαρμόζεις και στο χρώμα της ταπετσαρίας, και του φωτισμού των οργάνων του οχήματος.

Και άλλα που δεν πρέπει γιατί είμαι offtopic.

Καλά για το vector 390 τα λέω εγώ για να μην παρεξηγηθούμε έτσι?

:)

 

Φίλε visitor, μπορείς με το igo να έχεις προειδοποίηση και για επικύνδυνα σημεία και για κάμερες και για ΡΟΙ; Από ότι κατάλαβα παρακολουθώντας το site igomyway.gr ΔΕΝ μπορεί το πρόγραμμα να τα κάνει όλα. Πρέπει να έχεις 2-3 να τρέχουν και στο κάθε ένα να έχεις τσεκάρει μια προτίμηση. Εντάξει η ομαλή εικόνα πλοήγησης, αλλά δεν οδηγούμε και έχουμε το μάτι στην οθονίτσα, λες και κάνουμε προσγείωση "με χρήση οργάνων" την νύχτα, ώστε να μας ενοχλεί η κίνηση του δρομέα. Πέντε πληροφορίες χρειαζόμαστε και αυτές καλλίτερα να τις ακούμε. Η ρουτίνα που δήθεν θα όριζες όριο ταχύτητας με ποσοστό ή αριθμό χιλιομέτρων, πάνω από το οποίο θα σε ειδοποιούσε για υπέρβαση ορίου ταχύτητας είναι ΑΧΡΗΣΤΗ, αφού οι χαρτογράφοι του ΔΕΝ έβαλαν μέσα στους χάρτες στοιχεία με τα όρια ταχύτητας των δρόμων. Στην πραγματικότητα ΔΕΝ σε ειδοποιεί καθόλου ότι, υπερβαίνεις το όριο ταχύτητας. Στην Ευρώπη έβαλαν τα όρια ταχύτητας των δρόμων, ώστε να τα διαβάζει το πρόγραμμα, εδώ μάλλον σκέφτηκαν ότι, πολύ μας πέφτει που έχουμε χάρτη, ας μη ζητάμε και όρια ταχύτητας. Όσο για το "στρίψτε δεξιιά" π΄'ανω στην στροφή, μάλλον υπερβάλεις, αφού έχουν ακουστεί τα ακριβώς αντίθετα από πολλούς, ότι δηλαδή το destinator σου λέει να στρίψεις αρκετά πρίν την στροφή. Τόσο αρκετά ,ωστε, μερικοί μπερδεύονται, αν προηγείται άλλη στροφή. Τουλάχιστον και οι 3 versions του 7 και το 6.1 αυτό κάνουν σε μένα. Απλά το igo ξεκινά να σου λέει να στρίψεις 500 μέτρα πριν, 300 μέτρα, 100 μέτρα και λίγο πριν. Ε, αν κοιμάσε στο τιμόνι χρειάζεται να ακούς 5 φορές που θα στρίψεις.

Με λίγα λόγια θα συμφωνήσω με τον φίλο bbbb ότι, είναι πολύ φρού-φρού και αρώματα, αλλά καθόλου καλλίτερο στην τελική. Το κρατάω στην άκρη, μπας και μου τύχει καμμιά στραβή. Σε καμμιά δεκαετία θα έχει πιάσει τα επίπεδα του destinator, αν βέβαια εκείνο κάτσει και περιμένει. Ακόμη και το papago έχει λειτουργία υπέρβασης ορίου ταχύτητας.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες το igo 2006 plus, είναι ολίγον αρχαίοι. Κομμάτι δρόμου στΟ Γέρακα, που τελείωσε εδώ και 12 χρόνια,

 

 

<--------------->

 

εξιιά" π΄'ανω στην στροφή, μάλλον υπερβάλεις, αφού έχουν ακουστεί τα ακριβώς αντίθετα από πολλούς, ότι δηλαδή το destinator σου λέει να στρίψεις αρκετά πρίν την στροφή. Τόσο αρκετά ,ωστε, μερικοί μπερδεύονται, αν προηγείται άλλη στροφή. Τουλάχιστον και οι 3 versions του 7 και το 6.1 αυτό κάνουν σε μένα. Απλά το igo ξεκινά να σου λέει να στρίψεις 500 μέτρα πριν, 300 μέτρα, 100 μέτρα και λίγο πριν. Ε, αν κοιμάσε στο τιμόνι χρειάζεται να ακούς 5 φορές που θα στρίψεις.

Με λίγα λόγια θα συμφωνήσω με τον φίλο bbbb ότι, είναι πολύ φρού-φρού και αρώματα, αλλά καθόλου καλλίτερο στην τελική. Το κρατάω στην άκρη, μπας και μου τύχει καμμιά στραβή. Σε καμμιά δεκαετία θα έχει πιάσει τα επίπεδα του destinator, αν βέβαια εκείνο κάτσει και περιμένει. Ακόμη και το papago έχει λειτουργία υπέρβασης ορίου ταχύτητας.

 

Αν και λέω αν, το iGO είχε, η υποστηριζόταν από χάρτες σαν του Dest (η αν τους αποκτίσει στο μέλλον) τι θα είχες στο VECTOR ? (Για να μην είμαστε offtopic :D).

Με το χέρι στην καρδιά που λένε.

Γιατί είπα και συμφώνησα με την δραματική διαφορά χαρτών. Αλλά για το πρόγραμμα καθ' εαυτού η ερώτηση.

Άσε με να φανταστώ........χμμμμμ!

Αφού σου αρέσει και εσένα το ωραίο, γιατί μου το χαλάς?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν και λέω αν, το iGO είχε, η υποστηριζόταν από χάρτες σαν του Dest (η αν τους αποκτίσει στο μέλλον) τι θα είχες στο VECTOR ? (Για να μην είμαστε offtopic :D).

Με το χέρι στην καρδιά που λένε.

Γιατί είπα και συμφώνησα με την δραματική διαφορά χαρτών. Αλλά για το πρόγραμμα καθ' εαυτού η ερώτηση.

Άσε με να φανταστώ........χμμμμμ!

Αφού σου αρέσει και εσένα το ωραίο, γιατί μου το χαλάς?

:lol:

 

Το πρόγραμμα είναι ωραίο όνειρο, αλλά δυστυχώς στην τελική μόνον όνειρο. Ε, δεν είναι κακό να ονειρεύεσαι.:D

Αν φτάσει τους χάρτες του dest και αναπτύξει στην πράξη όλες τις δυνατότητές του, ναι θα είναι καλίτερο το igo. Μέχρι τότε δυστυχώς υπάρχει μόνο ένας δρόμος

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι ωραίο όνειρο, αλλά δυστυχώς στην τελική μόνον όνειρο. Ε, δεν είναι κακό να ονειρεύεσαι.:D

Αν φτάσει τους χάρτες του dest και αναπτύξει στην πράξη όλες τις δυνατότητές του, ναι θα είναι καλίτερο το igo. Μέχρι τότε δυστυχώς υπάρχει μόνο ένας δρόμος

 

Και που να μας έρθουν τα HUD αυτοκινήτων.

Εκεί να δεις πόσοι θα ονειρεύονται ότι είναι πιλότοι μαχητικών, στους δρόμους.

Και θα μας μείνει το VECTOR για MP3 και Dvix. Ούτε iGO ούτε Papago.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας

Ειμαι και εγω έτοιμος να αγοράσω GPS και θέλω να ρωτήσω πιο συστημα χαρτογραφησης ειναι καλύτερο αναμεσα Destinator και MIomap.

Επισης να ρωτήσω αλλο το ΜLS Destinator και αλλο το Destinator v. x.y?(πχ v.6.0)?

Eπειδη ενδιαφέρομαι μονο για πλοηγηση χωρις mp3, bluetouth κ.α. αν παρω gps των 200ευρώ δεν θα κανει την ιδια δουλεια με το πιο ακριβο?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ειμαι και εγω έτοιμος να αγοράσω GPS και θέλω να ρωτήσω πιο συστημα χαρτογραφησης ειναι καλύτερο αναμεσα Destinator και MIomap.

Επισης να ρωτήσω αλλο το ΜLS Destinator και αλλο το Destinator v. x.y?(πχ v.6.0)?

Eπειδη ενδιαφέρομαι μονο για πλοηγηση χωρις mp3, bluetouth κ.α. αν παρω gps των 200ευρώ δεν θα κανει την ιδια δουλεια με το πιο ακριβο?

Thanks

 

Σαν προγράμματα:

Το miomap είναι πολύ καλύτερο από το Destinator από κάθε άποψη.

Σαν χαρτογράφηση:

Οι χάρτες που χρησιμοποιεί το destinator είναι πιο πλήρεις σήμερα από αυτούς του Miomap. Αυτό για Ελλάδα. Αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό τα πράγματα είναι αντίστροφα.

 

Συμπέρασμα: Αν ταξιδέψεις στο εξωτερικό με αυτοκίνητο, να πάρεις Miomap με χάρτες Teleatlas.

Για Ελλάδα και για επαγγελματική χρήση (αξιοπιστία χάρτη) Destinator.

Για ερασιτεχνική χρήση στην Ελλάδα είναι θέμα γούστου. Εγώ προτιμώ Miomap.

 

Εφόσον θα χρησιμοποιήσεις μόνο τις δυνατότητες πλοήγησης το μόνο που πρέπει να σκεφτείς είναι αν θα πληρώσεις παραπάνω για την μεγαλύτερη οθόνη. (4-4.3, έναντι 3.5 ιντσών του μικρού).

 

MLS είναι η εταιρεία που έχει αναλάβει την προσαρμογή και αντιπροσώπευση του Destinator στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

+1 για το iGO8 v8.3.2.

 

Εντυπωσιακό, πληροφοριακό (λόγω 3D εδάφους και κτιρίων), εύχρηστο μενού, παραμετροποιήσιμο σε τρομακτικό βαθμό.

Μοναδικό σημείο που παίρνει βελτίωση: οι χάρτες της Navteq.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό δουλεύω τώρα!! Το Igo8. Αρκετά βελτιωμένο και πάρα πολύ καλό interface!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ντεστινειτορ χρησιμοποιω , γιατι παντου διαβαζω οτι οι χαρτες του igo για ελλαδα απλα ΔΕΝ

Κατα ποσο ισχυει αυτο ? Ρωταω γιατι εχω δει βιντεακι με το igo και πραγματικα σαν προγραμμα ειναι πολυ ωραιο.

Αλλα αν δεν εχει χαρτες της προκοπης ποιο το ωφελος ?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι τόσο καλοί όσο της Gi, αλλά υπάρχει σοβαρή βελτίωση.

Κάνε μια δοκιμή να το διαπιστώσεις και μόνος οσυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
τωρα αναμεσα σε destinator, 8,9 και σε ginius driver, ποιο θα λεγατε οτι ειναι καλυτερο?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω τον τομ τομ .εχω λειτουργισει και το μιο και το destinator και πιστευω οτι ειναι το καλυτερο.πληρες με πολυ καλα γραφικα με εξεπληξε
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τωρα αναμεσα σε destinator, 8,9 και σε ginius driver, ποιο θα λεγατε οτι ειναι καλυτερο?

 

Destinator 7 & Ginius driver.

 

παιδια εγω εχω τον τομ τομ .εχω λειτουργισει και το μιο και το destinator και πιστευω οτι ειναι το καλυτερο.πληρες με πολυ καλα γραφικα με εξεπληξε

 

To TomTom είναι καθιερωμένο στο εξωτερικό πολύ καιρό τώρα. Ευτυχώς που έχουν αρχίσει και σοβαρές προτάσεις χαρτών και στην χώρα μας γιατί το πρόγραμμα είναι πραγματικά πολύ καλό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...