Jump to content

Apple Mac OS X VS Microsoft Windows


AchilleasMac
 Κοινοποίηση

Apple Mac OS X vs Microsoft Windows  

60 members have voted

  1. 1. Apple Mac OS X vs Microsoft Windows

    • Apple Mac OS X
      32
    • Microsoft Windows
      28


Recommended Posts

μου δίνετε να καταλάβω τι σημαίνει μηλάς :p :lol:

 

Ναι, ναι, οι μηλάδες (μόνο εσένα έχω ακούσει να τους αποκαλείς έτσι...) είναι βλάκες, άσχετοι, που δεν ξέρουν γρι από computers, και σκάνε τα λεφτά τους στην Apple επειδή δεν έχουν γνωρίσει το λειτουργικό σύστημα της MS. :lol:

Whatever...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι όντως.....αλλά πως γίνεται η κλεφτρα και ατιμη apple να βγάζει μηχανήματα που βαθμολογούνται με 8.5 και τρέχουν λειτουργικό που βαθμολογείται με 8.3??? Όλες οι άλλες εταιρείες με αντίστοιχα καλά μηχανήματα του 8 τρέχουν λειτουργικό του 5.2 :lol: Υπάρχει μια μικρή διαφορά νομίζω :lol:

 

Τελικά εμείς έχουμε το κόλλημα που προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι το mac os x είναι καλύτερο ειδικά την στιγμή που όλα τα review και όλα τα site aυτό λένε ή αυτοί που προσπαθούν να μας πείσουν ότι τα vista είναι καλύτερα και ότι τα windows γενικά είναι πολύ καλα!! Ας αντιστρέψουμε λίγο τους ρόλους γιατί μόνο παράπονα διαβάζς για την microsoft. Προτιμώ να τα ακουμπάω στην Apple και να παίρνω κάτι άρτιο παρά να τα ακουμπάω στην microsoft και να λέω ε δεν είναι και πολύ καλά, τα linux είναι τα καλύτερα άλλα σαν πρώτο λειτυργικό έχω τα windows :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

επιχειρήματα είναι αυτά? δεν είναι chat'n fun εδώ...

 

μου δίνετε να καταλάβω τι σημαίνει μηλάς

 

 

 

Alexkass εμείς είπαμε άπειρα επιχειρήματα, εσύ δεν μας είπες κανένα, μόνο κατι για "no brand" και "aapl sucks":protest:

 

Δοκίμασε να ξαναδιαβάσεις το post μου παραπάνω γιατι μάλλον το παρέβλεψες...:lol: :up:

 

 

 

:respect: MICROSOFT :respect:

:whistle:

 

Ωραίο Επιχείρημα:spam: :spam: :spam: :spam:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, οι μηλάδες (μόνο εσένα έχω ακούσει να τους αποκαλείς έτσι...) είναι βλάκες, άσχετοι, που δεν ξέρουν γρι από computers, και σκάνε τα λεφτά τους στην Apple επειδή δεν έχουν γνωρίσει το λειτουργικό σύστημα της MS. :lol:

Whatever...

κάπως έτσι :lol:

 

πλάκα κάνω... χαλαρώστε. vs. για OS είναι και όχι για το αν η γκόμενα του Τάκη $@#% καλύτερα από τη δική μου... :p

 

προσπαθώ να ακολουθήσω τα επιχειρήματα των video ;)

 

Υ.Γ. όπου "$@#%" = οδηγάει μηχανάκι

 

Υ.Γ. 2) τη λέξη "μηλάς" την έχω κλέψει από το αντίστοιχο θρεντ στο φόρουμ. πριν απλό πολύ καιρό. μια αναζήτηση θα το δείξει ;)

 

Υ.Γ. 3) "Τάκης" = υποθετικό πρόσωπο. γιατί βάζω στοίχημα ότι θα πέσετε να με φάτε...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχει αρκετά videos στο YouTube για προβλήματα μπαταρίας των MacBook...εκρήξεις, παραμόρφωση του πλαστικού κλπ.

Ελπίζουμε στα νέα μοντέλα που έρχονται το καλοκαίρι να μην υπάρχει πρόβλημα...:cool:

Link to comment
Share on other sites

AchilleasMac eides ta epixeirimata mou poio panw!!!

Spam kai *(*&$*@#(@

 

Paidia pragmatika dn kserw atomo pou na geutike ligo apo mac kai na pige pali se pc:lol:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

AchilleasMac eides ta epixeirimata mou poio panw!!!

Spam kai *(*&$*@#(@

 

Paidia pragmatika dn kserw atomo pou na geutike ligo apo mac kai na pige pali se pc:lol:

Εγώ είμαι ένας! Έχω ένα σιχαμένο mini δίπλα μου στη δουλειά και όποτε χρειάζεται να κάνω καμιά δουλειά εκεί βρίζω και ξαναγυρνάω στο πισί μου.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι μια χαρά το έχουν χακέψει το Χ να τρέχει σε οποιοδήποτε pc. Και η χακιά δεν ήταν ότι άλλαξαν το μισό κώδικα, περισσότερο για να παρακάμψουν τους ελέγχους που έχει ενσωματωμένους για το που εγκαθίσταται, drivers για όσα δεν υποστηρίζει και κάτι άλλα ψιλά.

 

Σε οποιοδηποτε pc? Χα καλο!

 

Δεν τρεχει σε οτιδηποτε χωρις SSE 2, δλδ απο athlonXP και κατω.

Δεν ετρεξε σε μηχανημα με Intel C2D, μητρικη με intel 965 και ΑΤΙ καρτα γραφικων.

Δεν ετρεξε σε μηχανημα με Intel PD 930, μητρικη με intel 975 και επισεις ATI καρτα γραφικων.

Ετρεξε σε δυο διαφορετικα μηχανηματα με athlon64!

 

To linux που υποτιθετε δεν ειναι χακερια, ειναι ακομα χειροτερο.

Το ububtu σνομπαρε το βασικο μου μηχανημα, λογο της ATI 1900GT?

Το fedora παλιοτερα δεν εβλεπε με τπτ τους IDE controler των dvd, ετσι εβαλα ενα sata dvd rom για να κανω εγκατασταση!

Δεν συζηταμε για συνχρονισμο pocketpc, επαφων με κινητα κτλ.

Δεν ψαχνουμε τον λογο γιατι παιζουν μονο τα 2 απο τα 8 ηχεια μας.

Δεν ψαχνουμε παιχνιδια πιο καινουρια απο 3ετιας και opengl.

Μην θελουμε και σωστους οδηγους για τις καρτες γραφικων μας.

Γενικα μην θελουμε να δουλευουν ολες οι συσκευες μας, ας καθοντε και καποιες.

Μην θελουμε να δουμε και dvd χωρις γνωσεις unix.

Μην θελουμε να κανουμε και εγκατασταση προγραμματατων που δεν προοριζοντε για την διανομη μας, επισεις χωρις γνωσεις unix.

 

Τωρα μιας και το linux δεν ειναι σοβαρος αντικαταστατης των windows πολλοι θα ηθελαν (οπως και εγω) να δουμε το macosx (ας αφησουμε τα παιχνιδια στην ακρη) στο pc τους, επισημα απο την apple.

 

Οταν θα γινει αυτο, οταν δλδ η apple θα φτιαξει το macosx καταλληλα ωστε:

1)Nα υποστηριζει οτι hardware υποστηριζουν τα windows XP.

2)Να τρεχει ενα σεβαστο αριθμο εφαρμογων απο καθε ειδος που υπαρχει, ωστε να εχεις το δικαιωμα επιλογης αν μια σου την σπασει.

3)Οταν θα φτασει το 1.7% που μπαινει στον internet με safari στο 50% και ο browser εξακολουθει να ειναι ο δευτερος πιο ασφαλης μετα τον opera (που ελπιζω να μεινει για παντα στο 1.7% :p ).

4)Οταν θα φτασει ο μισος πλανητης να εχει maxosx σαν βασικο λειτουργικο και δεν θα υπαρχουν τα ιδια προβληματα ασφαλειας με τα windows XP.

5)Ολα αυτα χωρις να χασει την ταχυτητα που εχει τωρα ως λειτουργικο και επισεις...

6)Να εξακολουθει να ειναι και το πιο fancy.

 

Τοτε ναι χωρις σκεψη να πουμε οτι το macosx ειναι το καλυτερο λειτουργικο...

Και οτι τα windows ειναι αποτυχια.

 

Τωρα ομως οσο και αν καποιοι τα θαβουν, οσο χαμηλα και να τα βαθμολογουν στο cnet, οσα video να βγαλουν στο youtube κτλ, θα ειναι best sellers και φυσικα most wanted στα torrents και στην μαυρη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ένας! Έχω ένα σιχαμένο mini δίπλα μου στη δουλειά και όποτε χρειάζεται να κάνω καμιά δουλειά εκεί βρίζω και ξαναγυρνάω στο πισί μου.

 

:X :X :X Πιθανών να είσαι ο μοναδικός στον κόσμο!!!!!!:lol: :lol: :lol:

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

@dkampi:

 

:lol: :lol: :lol:

 

όταν κάποιος μηλάς διαβάσει κάτι που δεν του αρέσει από κάποιον που χρησιμοποιεί mac τότε τρελάινεται? no-way... δεν είναι σωστό αυτό βρε σεις :p :lol:

 

πάντως όποιοι κάμουν το switch δε γυρνάνε πίσω (συνήθως):

 

1. γιατί για να το κάνουν το έχουν αξιολογήσει και έχουν βρει τις "άκρες" τους (εφαρμογές που θέλουν, hardware etc).

 

2. γιατί έχουν πληρώσει ένα σωρό λεφτά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

2. γιατί έχουν πληρώσει ένα σωρό λεφτά.

 

Μπα οχι. Οι λιγοστές περιπτώσεις (πραγματικά λιγοστές) που έχουν μετανοιώσει για το switch, γυρίσαν εύκολα στα pc γιατί οι macs σε μια καλή τιμή πουλιούνται σχετικά εύκολα.

Όσο για τον κυριότερο λόγο που μπορεί να μετανοιώσει κάποιος το switch, εγώ τον εντοπίζω στην έλλειψη διάθεσης για προσαρμογή στο νέο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι. Οι λιγοστές περιπτώσεις (πραγματικά λιγοστές) που έχουν μετανοιώσει για το switch, γυρίσαν εύκολα στα pc γιατί οι macs σε μια καλή τιμή πουλιούνται σχετικά εύκολα.

Όσο για τον κυριότερο λόγο που μπορεί να μετανοιώσει κάποιος το switch, εγώ τον εντοπίζω στην έλλειψη διάθεσης για προσαρμογή στο νέο σύστημα...

 

H ξαδέρφη μου στον γραφείο, όταν της πήγα το mini την πρώτη εβδομάδα άρχισε να με βρίζει και να μου λέει ότι είναι αθλιο :) (δεν είναι και πολύ σχετική και μεγάλωσε με windows). Τώρα μετά από λίγους μήνες μου λέει τελικά τα mac δεν παίζονται...οσο και να προσπαθεί να το κολλήσει δεν κολλάει με τίποτα. Τα windows τα είχε ρημάξει!! Moυ λέει περιέργο που δεν τον έχουμε κάνει format μέχρι στιγμής:lol: Γίνεται να γυρίσεις σε pc όταν καλομάθεις να μην ασχολείσαι με τον υπολογιστή? Τον ανοίγεις δουλεύεις τον κλείνεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν είναι εύκολο να γραφτούν υιοί για MacOS, τότε τόσα χρονια θα είχε βρεθεί έστω και ένας "καλοθελητής" να γράψει έστω και έναν υιό. Θα ήταν αρκετό για να καταρριφθεί ο μύθος. Aλλωστε δεν είναι και λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούνε Mac. 100 εκατομμύρια υπολογιστές πούλησε το 2006 η Apple...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Alan Kay (πάλι): "People who are really serious about software should make their own hardware."
Link to comment
Share on other sites

Alan Kay (πάλι): "People who are really serious about software should make their own hardware."

αυτό δεν στέκει γιατί δεν το επιτρέπει η παγκόσμια νομοθεσία περί μονοπωλίων :)

 

σκέψου η msft να ήταν ένα με την Intel, amd, ati, nvidia, TI, broadcom, hp, asus etc etc.

 

το ότι το κάνει η aapl δε σημαίνει ότι είναι και καλό. απλά δε μπορεί να κάμει κάτι άλλο. :)

 

και πλζ, μη παίρνετε ρήσεις του καθενός και να τις προβάλετε ως σοφίες. μπορώ να βρω και εγώ άλλες 10 του Μπιλ που να λένε το αντίθετο.

 

μου αρκεί ότι η aapl σημείωσε αύξηση στο μερίδιο αγοράς κατά 0.02% το 2006. αλήθεια με τέτοιους ρυθμούς θα πηγαίνει?

 

κύριοι οπαδοί (γιατί είστε! πορώνεστε περισσότερο με τον Steve παρά με την Misha Barton... :p ) αν η aapl δεν έβγαζε το Ipod για pc τώρα θα είχε καταστραφεί (θα έβγαζε συνεχώς ζημίες). δε το λέω εγώ αλλά όλη η Wall.

 

τα Mac απλά υπάρχουν όπως η msft είχε το plus!, για "μόστρα" και όχι για πραγματικό οικονομικό όφελος. α, τώρα θυμήθηκα ότι μετά από χρόνια η msft σταμάτησε το Plus! :lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν είναι εύκολο να γραφτούν υιοί για MacOS, τότε τόσα χρονια θα είχε βρεθεί έστω και ένας "καλοθελητής" να γράψει έστω και έναν υιό. Θα ήταν αρκετό για να καταρριφθεί ο μύθος. Aλλωστε δεν είναι και λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούνε Mac. 100 εκατομμύρια υπολογιστές πούλησε το 2006 η Apple...

 

Και ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν, απλα ειναι πολυ λιγοι για να γινει θορυβος.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν, απλα ειναι πολυ λιγοι για να γινει θορυβος.

 

Αντε δείξε μας έναν :) .

 

@alex το πιός είναι οπαδός :whistle: φένετε .

Link to comment
Share on other sites

Αντε δείξε μας έναν :)

 

Με ενα συντομο search στην google ειδα καποιες αναφορες για trojan...

 

Επισεις αυτο δεν λεει τπτ, ας παρουμε την αγορα των smartphones και pdas τα πιο πολλα ειναι nokia s60 και ειναι λογικο να υπαρχουν περισσοτεροι ιοι σε αυτην την πλατφορμα, η rim, η ms και η palm γιατι δεν εχουν προβλημα την στιγμη μαλιστα που εχουν πουλησει εκαττομυρια συσκευες με το OS τους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το macbook σου φαίνεται για μόστρα πάντως εμένα μου φαίνεται ώς ο μοναδικός υπολογιστής που είχα οποίος δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. Δεν με ενδιαφέρουν οι θεωρίες. Με ενδιαφέρει μόνο η πράξη. Δεν κολλάω ιούς, δεν κολλάει το μηχάνημα, δεν ζεσταίνεται δεν έχω registry όπως τα windows και αν είναι δυνατον!! τα κινητά symbian και wm!!! Και τρέχω το λειτουργικό που οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, αναλυτές αναδεικνύουν ως καλύτερο. Τι με νοιάζουν όλα τ'άλλα από την στιγμή που οι "υπερβολικες" ,στα μάτια των χρηστών windows, υποσχέσεις της Αpple στο site της περί τα mac, γίνονται πράξη μόλις πατήσεις το ON σε ένα mac....Aντίθετα οι υποσχέσεις της microsoft περί ασφάλειας....τι είχες γιάννη τι είχα πάντα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αντε δείξε μας έναν :) .

 

 

http://www.symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2006-110217-1331-99

 

 

Proof of concept μεν, ιός δε ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν στέκει γιατί δεν το επιτρέπει η παγκόσμια νομοθεσία περί μονοπωλίων :)

 

σκέψου η msft να ήταν ένα με την Intel, amd, ati, nvidia, TI, broadcom, hp, asus etc etc.

 

Αυτό που συζητάμε δεν έχει καμια σχέση με αντιμονοπωλιακές νομοθεσίες. Είναι άπειρες οι εταιτείες που παράγουν ταυτόχρονα ηλεκτρονικές συσκευές και το απαραίτητο λογισμικό για να λειτουργήσουν.

 

το ότι το κάνει η aapl δε σημαίνει ότι είναι και καλό. απλά δε μπορεί να κάμει κάτι άλλο. :)

 

Όταν λες "κάνει" εννοείς software και hardware μαζί. Μέσα σε δυο γραμμές δηλαδή αναίρεσες το επιχείρημα περί αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας...

 

και πλζ, μη παίρνετε ρήσεις του καθενός και να τις προβάλετε ως σοφίες. μπορώ να βρω και εγώ άλλες 10 του Μπιλ που να λένε το αντίθετο.

 

μου αρκεί ότι η aapl σημείωσε αύξηση στο μερίδιο αγοράς κατά 0.02% το 2006. αλήθεια με τέτοιους ρυθμούς θα πηγαίνει?

 

κύριοι οπαδοί (γιατί είστε! πορώνεστε περισσότερο με τον Steve παρά με την Misha Barton... :p ) αν η aapl δεν έβγαζε το Ipod για pc τώρα θα είχε καταστραφεί (θα έβγαζε συνεχώς ζημίες). δε το λέω εγώ αλλά όλη η Wall.

 

τα Mac απλά υπάρχουν όπως η msft είχε το plus!, για "μόστρα" και όχι για πραγματικό οικονομικό όφελος. α, τώρα θυμήθηκα ότι μετά από χρόνια η msft σταμάτησε το Plus! :lol:

 

Τελικά εσένα σε τρώει ο πωπός σου...:wacko: Αφού εσύ δε πωρώνεσαι, γιατί εξακολουθείς και απαντάς στους πωρωμένους?

 

Δεν βγάζει άκρη αυτή η κουβέντα. Και τα δυο λειτουργικά έχουν τα + και - τους. Επιλεγεις με βάση τις ανάγκες σου όπως είπε κάποιος φίλος πιο πάνω.

 

Εγώ πάντως θα ήθελα να ρωτήσω με πιο τρόπο διαφέρει η αρχιτεκτονική των δυο συστημάτων. Η έλλειψη του registry από το MacOs προφανώς έχει να κάνει με το ότι αυτό δεν είναι συμβατό με όσα περιφερειακά είναι συμβατά σε Windows.

 

Από την άλλη, μάλλον έχει να κάνει με την έλλειψη κακόβουλων προγραμμάτων και την σταθερότητα του. Ίσως και με το γεγονός ότι το λειτουργικό της Apple δείχνει να έχει λιγότερες απαιτήσεις σε υπολογιστική ισχύ. Ισχύει αυτή η υπόθεση?

 

Αν υπάχει κάποιος με περισσότερες τεχνικές γνώσεις, ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

 

Αν αυτό είναι ο,τι μπορούσατε να βρείτε, μάλλον η υπόθεση για την έλλειψη υιών είναι σωστή :).

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Με ενα συντομο search στην google ειδα καποιες αναφορες για trojan...

 

Επισεις αυτο δεν λεει τπτ, ας παρουμε την αγορα των smartphones και pdas τα πιο πολλα ειναι nokia s60 και ειναι λογικο να υπαρχουν περισσοτεροι ιοι σε αυτην την πλατφορμα, η rim, η ms και η palm γιατι δεν εχουν προβλημα την στιγμη μαλιστα που εχουν πουλησει εκαττομυρια συσκευες με το OS τους?

Εκτός και αν δεν το διάβασα καλά, αυτό δεν δείχνει ότι περισσότερη σημασία έχει το πόσο καλή είναι μία πλατφόρμα στο θέμα ασφάλεια παρά το πόσο διαδεδομένη είναι;

 

Το θέμα είναι ότι για την αντιμετώπιση των ιών κλπ στα macs χρειάζεσαι κοινή λογική, στα Windows χρειάζεσαι antivirus.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...