Jump to content

Apple Mac OS X VS Microsoft Windows


AchilleasMac
 Κοινοποίηση

Apple Mac OS X vs Microsoft Windows  

60 members have voted

  1. 1. Apple Mac OS X vs Microsoft Windows

    • Apple Mac OS X
      32
    • Microsoft Windows
      28


Recommended Posts

Απλά έλεος :wacko:

 

Την στιγμη που με αυτα τα λεφτα δεν παιρνεις ουτε μισο mac, γιατι ελεος?

 

To ποιο φθηνο mac χωρις ενσωματωμενη ειναι το 17αρι imac, εχει την x1600 των 65ε πλαισιομενη με 1GB ram των 40ε, 160 ολοκληρα GB HD που κοστιζουν 40ε, μια 17'' οθονη των 150ε, μια μητρικη που τα εχει ολα και συμφερει με 80ε και τον C2D των 125ε. Βαλε για το ωραιο περιτυλιγμα, το superdrive, ενα τροφοδοτικο και το macosx αλλα 300ε, παμε στα?

...1260ε!!!

 

Στην apple δεν ξερουν μαθηματικα φαινεται.

 

Επισεις για να εχει την δυνατοτητα καποιος να επιλεξει μια καρτα γραφικων της μετριας κατηγοριας οπως η σειρα Χ1900 πρεπει να παρει mac pro!

Τι να την κανεις τετοια "καρταρα" σε κατι λιγοτερο απο workstation?

 

Ευτηχως που οι χρηστες των mac δεν ασχολουνται με hardware. :p

 

Οπως λεει και ο jobs αφου δουλευει και κανεις την δουλεια σου γρηγορα και αξιοπιστα τι σε νοιαζει τι εχει το κουτι μεσα?

 

Με νοιαζει μεγαλε, γιατι την διαφορα 1Gb με 4GB, την διαφορα της x1600 και της x2900, την διαφορα 17'' με 20'' και την διαφορα των 160GB με τα 500GB δεν την καλυπτει κανενα software.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, θα με τρελάνετε??? Συγκρίνει κανένας το μακ και το pc της γειτονιάς του? Με compaq, ibm κ.α. ναι, όχι με noname. Δεν είπε κανένας ότι είναι φτηνότερα από τα "κουτια" του συρμού.

Αυτό που είπα είναι ότι ο άσχετος το βλέπει φτηνότερο με τις noname προτάσεις, αλλά εσείς δεν είστε άσχετοι.

Διαβάστε πρώτα καλά τι γράφει ο καθένας και μετά γράψτε.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θα με τρελάνετε??? Συγκρίνει κανένας το μακ και το pc της γειτονιάς του? Με compaq, ibm κ.α. ναι, όχι με noname. Δεν είπε κανένας ότι είναι φτηνότερα από τα "κουτια" του συρμού.

Αυτό που είπα είναι ότι ο άσχετος το βλέπει φτηνότερο με τις noname προτάσεις, αλλά εσείς δεν είστε άσχετοι.

Διαβάστε πρώτα καλά τι γράφει ο καθένας και μετά γράψτε.

εγώ με compaq και ibm. σε τιμές σε ευρώ. και με ίδια χαρακτηριστικά.

 

μη μας τρελάνετε. εκτός και αν μπερδεύετε τις λίρες με τα ευρώ... (πάντως παλιά δραχμές είχαμε :lol: )

 

αν έχετε καιρό να δείτε τιμές σε μαγαζιά: http://www.edirect.gr http://www.megamarket.gr http://www.play247.gr δε φταίει το 98% :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Lenovo ThinkPad T60 1.83G 2MB 1GB 120GB 15 ιντσών [uT0FVGN]

Τιμή: 1,810.89 € - με ΦΠΑ: 2,154.96 €

Από το megamarket

 

Sony Vaio VGN-S23XPC - ΔΕΣ ΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΑ + OFFICE STUDENT GRK

(Slim) 2.145,93Euro

edirect

 

MacBook Pro 15'' 2.33GHz Core 2 Duo Αγγλική Έκδοση

Ενσωματωμένη οθόνη 15.4" TFT

2.33GHz Intel Core 2 Duo

4MB on chip shared L2 cache

Δίαυλος Συστήματος 667MHz

Mνήμη 2GB DDR2 RAM PC2-5300 στα 667MHz (2x1GB)

επεκτάσιμη μέχρι τα 3GB (το μηχάνημα διαθέτει συνολικά 2 SO-DIMM slots)

Σκληρός δίσκος εσωτερικός 120GB Serial ATA (5400rpm)

Εσωτερικό SuperDrive DVD-R/CD-RW

ATI Mobility Radeon X1600 με 256MB GDDR3 Video

Memory και υποστήριξη dual-link DVI

Ενσωματωμένη camera iSight

2 211.00 Euro

 

 

Είναι ή δεν είναι ανταγωνιστικοί λοιπόν?

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν ξέρετε ούτε ανάγνωση.

 

πηγαίνουμε στα 15.4 inch screen

 

δλδ σειρά z και σειρά 65-67χχ @ compaq.

 

δε γράφω τιμές για να μη σε εκδέσω :) μπορείς να κάμεις το edit...

 

 

Υ.Γ. δεν άντεξα :lol:

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_197&products_id=4493 (δες ανάλυση οθόνης...)

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_50&products_id=6653 (δε συζητώ καν... ωχ έχει και santa rosa :whistle:)

 

τρεχάτε μηλάδες. η τεράστια προπαγάνδα σας πέφτει... χάνετε :lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν ξέρετε ούτε ανάγνωση.

 

πηγαίνουμε στα 15.4 inch screen

 

δλδ σειρά z και σειρά 65-67χχ @ compaq.

 

δε γράφω τιμές για να μη σε εκδέσω :) μπορείς να κάμεις το edit...

 

 

Υ.Γ. δεν άντεξα :lol:

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_197&products_id=4493 (δες ανάλυση οθόνης...)

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_50&products_id=6653 (δε συζητώ καν... ωχ έχει και santa rosa :whistle:)

 

τρεχάτε μηλάδες. η τεράστια προπαγάνδα σας πέφτει... χάνετε :lol:

 

Ωχ santa rosa θεέ μου αυτό περίμενα μια ζωή Santa rosa me Vista το απόλυτο μηχάνημα :p Σύγκρινε ταχύτες του santa rosa σου με αυτές του macbook pro και έλα μετά να μου πείς για την περιβόητη νέα τεχνολογία μαζί με τα svista

 

Όσο για τα compaq επειδή ξέρω 5 άτομα με hp και σε όλους χάλασαν δε θα ακουμπούσα ποτέ και ας είναι τα compaq η καλύτερη σειρά της hp πλέον. Αλλά έτσι και αλλιώς δεν θα ξαναπετάξω τα λεφτά μου σε συμβατικό υπολογιστή και με βλέπω να κρατάω το macbook μέχρι να το βαρεθώ.....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ santa rosa θεέ μου αυτό περίμενα μια ζωή Santa rosa me Vista το απόλυτο μηχάνημα :p Σύγκρινε ταχύτες του santa rosa σου με αυτές του macbook pro και έλα μετά να μου πείς για την περιβόητη νέα τεχνολογία μαζί με τα svista

 

Όσο για τα compaq επειδή ξέρω 5 άτομα με hp και σε όλους χάλασαν δε θα ακουμπούσα ποτέ και ας είναι τα compaq η καλύτερη σειρά της hp πλέον. Αλλά έτσι και αλλιώς δεν θα ξαναπετάξω τα λεφτά μου σε συμβατικό υπολογιστή και με βλέπω να κρατάω το macbook μέχρι να το βαρεθώ.....

στερέψαμε από επιχειρήματα? και εγώ προτειμώ να έχω έναν xeon αλλά αρκούμε και με τον C2D :lol:

 

 

για γράψτε τουλάχιστον ότι "Κάμαμε λάθος που παρουσιάσαμε τα macbook ως ανταγωνιστικά και με καλές τιμές".

 

εκτός και αν τη διαφορά στην τιμή την κάμει το X. αν είναι έτσι δε θέλω να σκεφτώ πόσο θα κάμει όταν και αν ποτέ βγουν σε fpp... (και μετά βρίζετε τα vista... εμείς τουλάχιστον έχουμε και δυνατότητα OEM dvd).

 

αλήθεια πόσο κοστίζουν τα X από τότε που βγήκαν μέχρι σήμερα? στο ww26 ο Paul το υπολόγισε περίπου $750. ενώ με γνήσια xp δέχεσαι δωρεάν το sp1, sp2, IE7, wmp11, defender + sp3 (που έρχεται τέλος τους χρόνου ή αρχές 08).

δεν έχω επαληθεύσει τις τιμές για τα X. απλά γράφω ό,τι ακούω. (για να μη παρεξηγηθούμε)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

στερέψαμε από επιχειρήματα? και εγώ προτειμώ να έχω έναν xeon αλλά αρκούμε και με τον C2D :lol:

 

 

για γράψτε τουλάχιστον ότι "Κάμαμε λάθος που παρουσιάσαμε τα macbook ως ανταγωνιστικά και με καλές τιμές".

 

εκτός και αν τη διαφορά στην τιμή την κάμει το X. αν είναι έτσι δε θέλω να σκεφτώ πόσο θα κάμει όταν και αν ποτέ βγουν σε fpp... (και μετά βρίζετε τα vista... εμείς τουλάχιστον έχουμε και δυνατότητα OEM dvd).

 

αλήθεια πόσο κοστίζουν τα X από τότε που βγήκαν μέχρι σήμερα? στο ww26 ο Paul το υπολόγισε περίπου $750. ενώ με γνήσια xp δέχεσαι δωρεάν το sp1, sp2, IE7, wmp11, defender + sp3 (που έρχεται τέλος τους χρόνου ή αρχές 08).

δεν έχω επαληθεύσει τις τιμές για τα X. απλά γράφω ό,τι ακούω. (για να μη παρεξηγηθούμε)

Aλήθεια δέχεσαι δωρέαν τις αναβαθμίσεις? Τα mac os δεν χρειάζονται service packs και πείσης σου δίνουν δωρεάν το ilife που κάνει πολλά περισσότερα από τις αντιγραφές των vista. Έχεις και defender ε? Κράτα το και μην βάλεις άλλο software προστασίας είμαι σίγουρος ότι το εμπιστεύεσαι απόλυτα! Εμείς απλά δεν χρειαζόμαστε. Εγώ προσωπικά θα βάλω leopard και μάλιστα δωρεάν αν είναι αλήθεια αυτό που μου είπαν στο apple store Ότι όσοι πήραν υπολογιστή πριν τα leopard δικαιούνται δωρεάν αναβάθμιση στο σίγουρα καλυτερο λειτουργικό. Όλοι οι υπόλοιποι όχι μόνο χρειάζεστε αναβάθμιση hardware ή αγορά νέου υπολογιστή, αλλά θα πάρετε το φθηνότερο vista με τις λιγότερες λειτουργίες. Όταν κάτι δουλεύει άψογα το πληρώνω όσο όσο και αν δεν πάρω το leopard δωρεάν θα δώσω τα 100 ευρώ (όχι 500+ για ultimate vista) σε μια εταιρεία που με σέβεται και δεν με κοροϊδεύει πουλώντας υποσχέσεις για ασφάλεια και σταθερότητα. Εξαιτίας της micrοsoft δεν θα πάρω ποτέ ένα vaio που είναι κόσμημα αλλά θα έπαιρνα πολύ ευχαρίστως το macbook pro που είναι και ότι πρέπει για desktop replacement

Link to comment
Share on other sites

MacBook Pro 15'' 2.33GHz Core 2 Duo Αγγλική Έκδοση

Ενσωματωμένη οθόνη 15.4" TFT

2.33GHz Intel Core 2 Duo

4MB on chip shared L2 cache

Δίαυλος Συστήματος 667MHz

Mνήμη 2GB DDR2 RAM PC2-5300 στα 667MHz (2x1GB)

επεκτάσιμη μέχρι τα 3GB (το μηχάνημα διαθέτει συνολικά 2 SO-DIMM slots)

Σκληρός δίσκος εσωτερικός 120GB Serial ATA (5400rpm)

Εσωτερικό SuperDrive DVD-R/CD-RW

ATI Mobility Radeon X1600 με 256MB GDDR3 Video

Memory και υποστήριξη dual-link DVI

Ενσωματωμένη camera iSight

2.211.00 Euro

 

Acer Aspire 9302Wsmi

 

Επεξεργαστής: AMD Turion 64 X2 TL50 (1.6Ghz)

# Οθόνη: 17,0" WXGA+ TFT LCD, με τεχνολογία CrystalBrite, σε ανάλυση 1440 x 900 pixel, με υποστήριξη ταυτόχρονης εμφάνισης multi-window μεσω του GridVista.

# Μνήμη: 1024MB (2 x 512) DDR2 επεκτάσιμη μέχρι τα 4GB (περιλαμβάνει 2 modules).

# Σκληρός Δίσκος: 120GB SATA.

# Οπτικός Δίσκος: Super Multi DVDRW double-layer.

# Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce Go 6100 με έως 128ΜΒ TurboCache (χρησιμοποιώντας την μνήμη του συστήματος).

# Modem: 56K ITU V.92, Wake-on-Ring ready.

# Κάρτα δικτύου: Ενσύρματη κάρτα δικτύου, Wake-on-LAN ready και ασύρματη Intel PRO Wireless 3945 A / B / G.

# Θύρες επικοινωνίας: 4 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x PC Card slot (Type II), 5-in-1 card reader (SD / MMC / MS / MS PRO / xD), 1 x S-video / TV-out (NTSC / PAL) port, 1 x Modem (RJ-11) port, 1 x Ethernet (RJ-45), 1 x speaker / headphone / line-out jack με υποστήριξη S/PDIF, 1 x microphone in jack, 1 x line-in jack, 1 x DC-in jack για AC adapter.

# Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάμερα Acer OrbiCam CMOS.

 

# Προεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows Vista Home Premium ελληνική έκδοση

Εγγύηση: 2 έτη με 30 ημέρες DOA.

 

Έχει μικρότερο επεξεργαστή, ένα gb λιγότερη μνήμη, και shared video memory. αλλά 17οθόνη και σε σχεδόν το ένα τρίτο της τιμής.

 

Είναι ή δεν είναι ανταγωνιστικοί λοιπόν?

 

Tελική τιμή μαζί με ΦΠΑ και πακέτο με ποντίκι, τσάντα και κάρτα τηλεόρασης ραδιοφώνου κτλ 949 ευρώ. δηλαδή αρκετά λιγότερα από τα μισά. Μόνο ο φορητός, τελική τιμή, 817 ευρώ Σχεδόν το ένα τρίτο.

 

BTW, η κάρτα τηλεόρασης δεν θα δούλευε σε μακ. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν κάρτες τηλεόρασης για μακ, αλλά η συγκεκριμένη που στάμπαρα και είχε όσα ήθελα (δλδ τα πάντα :p), δεν θα έπαιζε.

 

 

 

 

Στην apple δεν ξερουν μαθηματικα φαινεται.

 

Ξέρουν. Αν δεν ήξεραν, δεν θα είχαν επιβιώσει ως τώρα.

 

Οπως λεει και ο jobs αφου δουλευει και κανεις την δουλεια σου γρηγορα και αξιοπιστα τι σε νοιαζει τι εχει το κουτι μεσα?

 

Με νοιαζει μεγαλε, γιατι την διαφορα 1Gb με 4GB, την διαφορα της x1600 και της x2900, την διαφορα 17'' με 20'' και την διαφορα των 160GB με τα 500GB δεν την καλυπτει κανενα software.

 

Και όταν έχει την δυνατότητα να αναβαθμίσεις, κάτι πάει και έρχεται. Όταν δεν την έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν και -για μένα- αυτή η άνευ ουσίας συζήτηση έχει γίνει πολύ κουραστική και με αυτά που γράφονται μπορεί να συνεχιστεί επ'άπειρον...

 

Θα ήταν πολύ καλύτερα αν βλέπατε ορισμένα πράγματα λίγο πιο αντικειμενικά (λέω εγώ ο αφελής). Για παράδειγμα δεν είδα να δίνετε σοβαρή βάση στο γεγονός ότι πρόκειται για δύο πλατφόρμες hardware με μία πολύ σοβαρή διαφορά.

 

Στην περίπτωση της Apple, υπάρχει ο απόλυτος έλεγχος, παλιότερα δε, με τους επεξεργαστές PowerPC, αυτό ήταν ακόμα πιο εμφανές, απλά τώρα το hardware είναι φθηνότερο και mainstream.

 

Στην περίπτωση αυτού που ονομάζουμε πλατφόρμα wintel (windows+intel) υπάρχει κάτι όπου μπορεί ο κάθε κατασκευαστής hardware να βάλει ότι του καπνίσει... κυριολεκτικά. Και αυτό πρέπει μέσω κάποιου λειτουργικού να δουλέψει.

 

Σε αυτό συνυπολογίστε τις βάσεις που έχει το κάθε λειτουργικό. Το ένα (MacOS) έκανε μία -πλήρως ελεγχόμενη, όπως όλα τα άλλα- αλλαγή πριν κάποια χρόνια περνώντας στο X, που ήταν προς την σωστή κατεύθυνση. Το άλλο (Windows), προσπαθώντας να κρατήσει συμβατότητα με... τα πάντα, έχει εν έτει 2007 δεσμούς με τεχνολογία του '80.

 

Όπως σε όλες τις περιπτώσεις, υπάρχει ένας συμβιβασμός. Και είναι διαφορετικός ανάλογα με τον άνθρωπο. Έχεις Macintosh; Ωραία. Έχεις ένα λειτουργικό με σωστές βάσεις και πλήρη έλεγχο από τον κατασκευαστή και περιορισμένες επιλογές hardware. Έχεις μηχάνημα Windows; Ωραία. Έχεις ένα λειτουργικό που μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα αν δεν προσέχεις, αλλά έχεις άπειρο hardware να διαλέξεις.

 

Από εκεί και πέρα, θα μπορούσαν να λείπουν οι κορώνες και οι υπερβολές. Του στυλ, ένα μηχάνημα windows θέλει κάθε 3 και λίγο format κλπ. Μια χαρά μπορεί να δουλεύει για χρόνια, αρκεί να προσέχεις λίγο (το οποίο έχω γράψει άπειρες φορές εδώ μέσα, χωρίς να έχει σημασία). Επίσης με έναν Macintosh μπορείς να κάνεις πολύ αποδοτικά την δουλειά σου και σίγουρα μπορείς να βρεις το software που κάνει αυτό που θέλεις, εκτός ίσως κάποιων περιπτώσεων (π.χ. autocad), που πρέπει να βρεις εναλλακτική λύση (η οποία συνήθως υπάρχει).

 

Αν σκεφτεί κανείς λογικά και χωρίς οπαδικές παρωπίδες, δεν μπορεί να διαφωνήσει με αυτά τα απλά γεγονότα. Προσωπικά η συζήτηση μου θυμίζει παραλία, άμμο και κουβαδάκια. Όπου το ένα παιδάκι λέει στο άλλο, το δικό μου φτυαράκι είναι καλύτερο. Γιατί; Επειδή είναι μπλε και το δικό σου κόκκινο...

 

Μια χαρά καιρό έχει έξω, βγείτε και αφήστε τα ανούσια vs.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...