Jump to content

Apple Mac OS X VS Microsoft Windows


AchilleasMac
 Κοινοποίηση

Apple Mac OS X vs Microsoft Windows  

60 members have voted

  1. 1. Apple Mac OS X vs Microsoft Windows

    • Apple Mac OS X
      32
    • Microsoft Windows
      28


Recommended Posts

Μέσα σε 15 λεπτά, δεν μπορεί κανείς να διακρίνει τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα ενός λειτουργικού. Δεν είναι όλα palm, που παρεπιπτόντως έχουν πάει στον πάτο. Και εγώ έχω palm για τον ίδιο ακριβώς λόγο με σένα.

Για να μπορείς να δεις τη διαφορά μεταξύ OSX και windows σε μικρό χρονικό διάστημα, πρέπει κάποιος να σου δείξει αμέσως τις διαφορές που θα σου κάνουν "κλικ". Μετά από τα ίδια χρόνια ενασχόλησης που έχεις και εσύ με τα pc, δεν εντυπωσιάζομαι εύκολα.

Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για να βάλεις OS X σε άλλο μηχάνημα πλην μακ, όπως επίσης ότι ακόμα και να καταφέρεις να βάλεις, δεν θα είναι το ίδιο σε εμπειρία όπως σε ένα κανονικό.

Όσο για το iTunes pc το είπε χθές ο Jobs: "είναι σα να δίνεις ένα ποτήρι νερό με παγάκια σε κάποιον στην κόλαση (των windows)". Το itunes δεν φτιάχτηκε για να κάνει τα πάντα αλλά να εξυπηρετεί συγκεκριμένο σκοπό.

Οι εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο μακ είναι τρελός μύθος. 'Εχω βρει "σχεδόν" τα πάντα και επιπλέον έχω τη δυνατότητα dual boot ή να παίξω με parallels. Sync για treo άνετα κάνεις. Πες μου πρόγραμμα που δεν υπάρχει για μακ και θα στο βρω εγώ.

 

Αυτό το επίπεδο αυτοπεποίθησης και σιγουριάς ότι κάτι υπάρχει εκεί έξω που μοιάζει να έχει φτιαχτεί για σένα, νομίζω ότι μόνο σε μια πλατφόρμα που έχει τη συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς, μπορείς να το βρεις.

Καταλαβαίνω το συλλογισμό σου, είναι απόλυτα λογικό αυτό που λες. Το ίδιο πίστευα και εγώ αλλά αναίρεσα. Κάνω την καθημερινή μου δουλειά πολύ πιο εύκολα από ποτέ, δεν με απασχολεί τίποτα παρά μονο η δουλειά μου. Έχω τόση μεγάλη διαστροφή που γυρνάω στο pc μήπως και κολλήσει τίποτα και έχω να ασχολούμε (κανα defrag, registry clean, trojan+virus scan). Μου λείπει η καθημερινή αγωνία: θα μπουτάρει ή ξαφνικά θα φάω πακέτο.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ρε παιδιά, ας ξεχάσουμε επιτέλους το παραμύθι της έλλειψης software. Δεν ισχύει, το έχουμε ξαναπεί.

Απο κει και πέρα, δεν είναι το ίδιο το iTunes σε mac και σε windows. Απο τη στιγμή που αναπτύσσονται για διαφορετικά λειτουργικά, είναι φυσικό να δουλεύουν σε διαφορετικούς ρυθμούς. Μη ξεχνάτε πως πολλά πράγματα εξαρτούνται από το λειτουργικό (π.χ. υλοποίηση διαφόρων modules που καλούνται από το πρόγραμμα).

 

Απο κει και πέρα, τα mac είναι μεν εύχρηστα, αλλά δεν απευθύνονται σε ηλίθιους. Απευθύνοται σε άτομα που δεν θέλουν να δουλεύουν για τον υπολογιστή τους, αλλά με τον υπολογιστή τους. Αυτό δεν έχετε καταλάβει. Δεν έχετε καταλάβει ότι δεν κολλάνε, τρέχουν το ίδιο απροβλημάτιστα ακόμα και αν δεν κάνουν ποτέ RESTART. Δεν θέλουν format κάθε λίγο και λιγάκι, και ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις τα κέρατά σου σε tweaking προκειμένου να μην κολλάνε (για να προλάβω τους φίλους παραθυράδες - κατά παράφραση του "μηλάδες" - που θα πουν ότι έχουν 35 χρόνια να δουν μπλε οθόνη). Έχει πολλά προγράμματα, για κάθε γούστο, είναι ελαχιστότατες οι περιπτώσεις που δεν θα βρες αυτό που ψάχνεις (και αυτές οι περιπτώσεις μειώνονται με τον καιρό), και ακόμα και αν βάλεις όσα προγράμματα χωράει ο σκληρός δίσκος το μηχάνημα δεν πρόκειται να γονατίσει.

 

Επίσης, έχουν ταχύτατο search μέσω του spotlight, σε βαθμό που αρχεία που έχεις να τα ανοίξεις μήνες να στα βρίσκει σε 2-3 δευτερόλεπτα (λαμβάνοντας υπόψη ότι έχω και αργό σκληρό... :D ).

Επίσης η διαχείριση μνήμης είναι αξιοθαύμαστη, και αυτό θα το δεις όταν ανοίξεις ταυτόχρονα πολλά προγράμματα. Είμαι με 1gb ram, και παρ'όλ'αυτά μπορώ να δουλεύω ανετότατα με καμιά 15-αριά προγράμματα ανοιχτά (από τα οποία το ένα είναι το football manager, που έχει τρελές απαιτήσεις σε μνήμη και cpu).

 

Φυσικά ιούς και spyware ΔΕΝ κολλάει, για τον απλούστατο λόγω ότι η διαχείριση αρχείων και δικαιωμάτων χρηστών έχει τη βάση του στο BSD, και ΟΧΙ επειδή δεν υπάρχουν ιοί για MacOS.

Επιπλέον η συμβατότητα με κάθε είδους εξωτερική συσκευή είναι αξιοθαύμαστη. Ενδεικτικό είναι ότι έχω βάλει πάνω πολλά "κινέζικα" (π.χ. usb κάρτα ήχου), και δεν έχει χρειαστεί καν να μπω στις ρυθμίσεις για να παίξει.

 

Συγκεκριμένα με το mac mini που χρησιμοποιώ έχω κερδίσει επιπλέον τα εξής: είναι εντελώς αθόρυβο (πρέπει να ανέβει αρκετά η χρήση cpu προκειμένου να αρχίσει να παίζει το ένα μοναδικό ανεμιστηράκι που έχει πάνω), πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να είναι ανοιχτό όλη νύχτα να κάνει διάφορα (π.χ. να κατεβάζει), και να μην ακούω ένα βουητό πάνω από το κεφάλι μου. Επισης, έχει πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος. Είναι μόλις 80W, τη στιγμή που ένα pc που σέβεται τον εαυτό του :p θέλει τουλάχιστον 350W-400W. Σημαντικός παράγοντας για μένα. Επιπλέον, τώρα πρόσφατα εγκατέστησα php/mysql/apache και είναι πλέον, εκτός από προσωπικός υπολογιστής, και ένας αθόρυβος και οικονομικός web server.

Όπως βλέπετε δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα που χάνεις με έναν mac, αλλά υπάρχουν πολλά που κερδίζεις, με πρώτο και καλύτερο την ηρεμία και εμπιστοσύνη ότι έχεις ένα μηχάνημα που δεν πρόκειται να σε κρεμάσει ποτέ.

 

p.s.: προχτές το βράδυ έγραφα κώδικα στο VS6 για ένα project στη σχολή. Σε κάποια φάση, στα καλά καθούμενα, το pc κόλλησε, και αναγκαστικά έκανα reset. Ξέρετε τι θα είχα πάθει αν δεν είχα κάνει save λίγο νωρίτερα? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ίσα - ίσα Fate, το OS X είναι τόσο απλό που ακόμα και ένα παιδάκι μπορεί να παίξει. Drag 'n' drop στα πάντα. Το expose δεν είναι eye candy είναι πραγματικά χρήσιμο, δεν μπορώ πια χωρίς αυτό.

Ένα απλό παράδειγμα: δεν χρησιμοποιούσα το iPhoto γιατί μου την έσπαγε που φτιάχνει φακέλους μόνο του, ταξινομεί αυτούς με δική του λογική κ.α. 5 μήνες τώρα δεν το χρησιμοποιούσα. Επισής όταν έψαχνα μια φωτογραφία με το finder (αντίστοιχο file explorer) δεν ήξερα αν είναι η πρωτότυπη ή πειραγμένη από το iPhoto. Γενικά μου την έσπαγε τρελά το πρόγραμμα.

Προχθές όμως ανακαλύπτω το εξής: Θές να δουλέψεις στο photoshop μια φωτό? Απλά την τραβάς από το iPhoto και τη σέρνεις στο εικονίδιο του PS. αφού τη φτιάξεις την ξανασπρώχνεις στο iPhoto ή την πετάς στο mail.app. Άντε κάντο στα windows.

Πρόσεξε τη διαφορά: ανοίγω το iPhoto (1 κλικ) με χιλιάδες φωτό. Γράφω στην μπάρα myphone και αμέσως (1,2 sec) μου βγάζει το εικονίδιο της φωτό. Σέρνω στο photoshop (2 κλικ), κάνω δουλειά και μετά σέρνω τη φωτό (πολύ σούρσιμο) στο mail (3 κλικ). μετρήστε την ίδια δουλειά σε pc όχι με άλλα προγράμματα, μόνο με αυτά που δίνει η microsoft (πλην photoshop βέβαια). Αυτή είναι η διαφορά, ούτε που έβαλα το αρχείο, ούτε σώσε ξαναμπές στο φάκελο και άλλα τέτοια. Ποιότητα και ταχύτητα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, ας ξεχάσουμε επιτέλους το παραμύθι της έλλειψης software. Δεν ισχύει, το έχουμε ξαναπεί.

Απο κει και πέρα, δεν είναι το ίδιο το iTunes σε mac και σε windows. Απο τη στιγμή που αναπτύσσονται για διαφορετικά λειτουργικά, είναι φυσικό να δουλεύουν σε διαφορετικούς ρυθμούς. Μη ξεχνάτε πως πολλά πράγματα εξαρτούνται από το λειτουργικό (π.χ. υλοποίηση διαφόρων modules που καλούνται από το πρόγραμμα).

 

Απο κει και πέρα, τα mac είναι μεν εύχρηστα, αλλά δεν απευθύνονται σε ηλίθιους. Απευθύνοται σε άτομα που δεν θέλουν να δουλεύουν για τον υπολογιστή τους, αλλά με τον υπολογιστή τους. Αυτό δεν έχετε καταλάβει. Δεν έχετε καταλάβει ότι δεν κολλάνε, τρέχουν το ίδιο απροβλημάτιστα ακόμα και αν δεν κάνουν ποτέ RESTART. Δεν θέλουν format κάθε λίγο και λιγάκι, και ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις τα κέρατά σου σε tweaking προκειμένου να μην κολλάνε (για να προλάβω τους φίλους παραθυράδες - κατά παράφραση του "μηλάδες" - που θα πουν ότι έχουν 35 χρόνια να δουν μπλε οθόνη). Έχει πολλά προγράμματα, για κάθε γούστο, είναι ελαχιστότατες οι περιπτώσεις που δεν θα βρες αυτό που ψάχνεις (και αυτές οι περιπτώσεις μειώνονται με τον καιρό), και ακόμα και αν βάλεις όσα προγράμματα χωράει ο σκληρός δίσκος το μηχάνημα δεν πρόκειται να γονατίσει.

 

Επίσης, έχουν ταχύτατο search μέσω του spotlight, σε βαθμό που αρχεία που έχεις να τα ανοίξεις μήνες να στα βρίσκει σε 2-3 δευτερόλεπτα (λαμβάνοντας υπόψη ότι έχω και αργό σκληρό... :D ).

Επίσης η διαχείριση μνήμης είναι αξιοθαύμαστη, και αυτό θα το δεις όταν ανοίξεις ταυτόχρονα πολλά προγράμματα. Είμαι με 1gb ram, και παρ'όλ'αυτά μπορώ να δουλεύω ανετότατα με καμιά 15-αριά προγράμματα ανοιχτά (από τα οποία το ένα είναι το football manager, που έχει τρελές απαιτήσεις σε μνήμη και cpu).

 

Φυσικά ιούς και spyware ΔΕΝ κολλάει, για τον απλούστατο λόγω ότι η διαχείριση αρχείων και δικαιωμάτων χρηστών έχει τη βάση του στο BSD, και ΟΧΙ επειδή δεν υπάρχουν ιοί για MacOS.

Επιπλέον η συμβατότητα με κάθε είδους εξωτερική συσκευή είναι αξιοθαύμαστη. Ενδεικτικό είναι ότι έχω βάλει πάνω πολλά "κινέζικα" (π.χ. usb κάρτα ήχου), και δεν έχει χρειαστεί καν να μπω στις ρυθμίσεις για να παίξει.

 

Συγκεκριμένα με το mac mini που χρησιμοποιώ έχω κερδίσει επιπλέον τα εξής: είναι εντελώς αθόρυβο (πρέπει να ανέβει αρκετά η χρήση cpu προκειμένου να αρχίσει να παίζει το ένα μοναδικό ανεμιστηράκι που έχει πάνω), πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να είναι ανοιχτό όλη νύχτα να κάνει διάφορα (π.χ. να κατεβάζει), και να μην ακούω ένα βουητό πάνω από το κεφάλι μου. Επισης, έχει πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος. Είναι μόλις 80W, τη στιγμή που ένα pc που σέβεται τον εαυτό του :p θέλει τουλάχιστον 350W-400W. Σημαντικός παράγοντας για μένα. Επιπλέον, τώρα πρόσφατα εγκατέστησα php/mysql/apache και είναι πλέον, εκτός από προσωπικός υπολογιστής, και ένας αθόρυβος και οικονομικός web server.

Όπως βλέπετε δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα που χάνεις με έναν mac, αλλά υπάρχουν πολλά που κερδίζεις, με πρώτο και καλύτερο την ηρεμία και εμπιστοσύνη ότι έχεις ένα μηχάνημα που δεν πρόκειται να σε κρεμάσει ποτέ.

 

p.s.: προχτές το βράδυ έγραφα κώδικα στο VS6 για ένα project στη σχολή. Σε κάποια φάση, στα καλά καθούμενα, το pc κόλλησε, και αναγκαστικά έκανα reset. Ξέρετε τι θα είχα πάθει αν δεν είχα κάνει save λίγο νωρίτερα? :mad:

+1

 

Σε μένα μια φορά κόλλησε το Word στο μακ. Έκανα force quit, έκλεισε αμέσως και μόλις το ξανανοιξε ήταν ανοιχτό το έγγραφο που μου είχε φάει ώρες να γράψω!! Στα windows αυτό απλά δεν γίνεται! Πατάς alt control delete κάνοντας προσευχή να πιάσει και μετά βρίζεις αφού πρώτα σε λούσει κρύος ιδρώτας.

 

(Το έχω νιώσει :cry: )

Link to comment
Share on other sites

Ίσα - ίσα Fate, το OS X είναι τόσο απλό που ακόμα και ένα παιδάκι μπορεί να παίξει. Drag 'n' drop στα πάντα. Το expose δεν είναι eye candy είναι πραγματικά χρήσιμο, δεν μπορώ πια χωρίς αυτό.

Ένα απλό παράδειγμα: δεν χρησιμοποιούσα το iPhoto γιατί μου την έσπαγε που φτιάχνει φακέλους μόνο του, ταξινομεί αυτούς με δική του λογική κ.α. 5 μήνες τώρα δεν το χρησιμοποιούσα. Επισής όταν έψαχνα μια φωτογραφία με το finder (αντίστοιχο file explorer) δεν ήξερα αν είναι η πρωτότυπη ή πειραγμένη από το iPhoto. Γενικά μου την έσπαγε τρελά το πρόγραμμα.

Προχθές όμως ανακαλύπτω το εξής: Θές να δουλέψεις στο photoshop μια φωτό? Απλά την τραβάς από το iPhoto και τη σέρνεις στο εικονίδιο του PS. αφού τη φτιάξεις την ξανασπρώχνεις στο iPhoto ή την πετάς στο mail.app. Άντε κάντο στα windows.

Πρόσεξε τη διαφορά: ανοίγω το iPhoto (1 κλικ) με χιλιάδες φωτό. Γράφω στην μπάρα myphone και αμέσως (1,2 sec) μου βγάζει το εικονίδιο της φωτό. Σέρνω στο photoshop (2 κλικ), κάνω δουλειά και μετά σέρνω τη φωτό (πολύ σούρσιμο) στο mail (3 κλικ). μετρήστε την ίδια δουλειά σε pc όχι με άλλα προγράμματα, μόνο με αυτά που δίνει η microsoft (πλην photoshop βέβαια). Αυτή είναι η διαφορά, ούτε που έβαλα το αρχείο, ούτε σώσε ξαναμπές στο φάκελο και άλλα τέτοια. Ποιότητα και ταχύτητα.

 

Κάτι ακόμα...στο mac os κλικ μετράει και το πατημα του κουμπιού και όταν το αφήσεις...

π.χ σύνδεση σε ένα ασύρματο δίκτυο.

Κλικ και πατημένο πάνω στο σύμβολο του wifi, αφήνεις τον δείκτη πάνω στο δίκτυο που θες, αφήνεις το κουμπί και τέλος.... Σύνολο 1 κλικ!!

Στα windows πόσα θέλει???

Link to comment
Share on other sites

First off, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις των παιδιών που έχουν mac, γιατί πάντα μου αρέσει να διαβάζω για καινούρια τεχνολογικά πράγματα.

Πάμε σε κάποια σχόλια τώρα:

 

Μέσα σε 15 λεπτά, δεν μπορεί κανείς να διακρίνει τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα ενός λειτουργικού. Δεν είναι όλα palm, που παρεπιπτόντως έχουν πάει στον πάτο. Και εγώ έχω palm για τον ίδιο ακριβώς λόγο με σένα.

 

Νομίζω ότι τόνισα αρκετά εμφατικά, ότι πράγματι δεν μπορείς να έχεις πλήρη εικόνα. Αυτό όμως που σίγουρα μπορείς να έχεις (αν έχεις μια καλή αντίληψη και μεγάλη εμπειρία), είναι αν έχεις μπροστά σου κάτι που αξίζει τον κόπο, κάτι αισθητά καλύτερο από ότι μέχρι τώρα δούλευες, ή απλά κάτι διαφορετικό.

Τα Palm τα έφερα ως παράδειγμα, γιατί πραγματικά με καθήλωσε το λεγόμενο Zen of Palm, πριν από 8 χρόνια. Και φυσικά ποτέ δε διάβασα μία γραμμή από το manual όταν πρωτοχρησιμοποίησα. Αντίστοιχο feeling δεν μου έχει δώσει το Mac OS. Μου μοιάζει απλά ένα διαφορετικό περιβάλλον που κάνει τα πράγματα "αλλιώς", αλλά όχι απαραίτητα καλύτερα. Η αίσθηση που έχω είναι ότι κάποια τα κάνει ίσως πιο βολικά για μένα, και κάποια όχι. Ε, αυτή η μοιρασμένη αμφιβολία δεν είναι αρκετή για να με κάνει να αλλάξω ομάδα.

 

 

Για να μπορείς να δεις τη διαφορά μεταξύ OSX και windows σε μικρό χρονικό διάστημα, πρέπει κάποιος να σου δείξει αμέσως τις διαφορές που θα σου κάνουν "κλικ". Μετά από τα ίδια χρόνια ενασχόλησης που έχεις και εσύ με τα pc, δεν εντυπωσιάζομαι εύκολα.

 

Αυτό είναι πολύ σωστό. Και θα ήταν ιδανικό. Αλλά δεν είχα ποτέ την ευκαιρία. Οπότε περιορίζομαι στο διάβασμα από δω και από κει.

 

Όσο για το iTunes pc το είπε χθές ο Jobs: "είναι σα να δίνεις ένα ποτήρι νερό με παγάκια σε κάποιον στην κόλαση (των windows)". Το itunes δεν φτιάχτηκε για να κάνει τα πάντα αλλά να εξυπηρετεί συγκεκριμένο σκοπό.

 

Εντάξει, ο ναρκισσισμός που επιδεικνύει ο κάθε CEO για το προϊόν του, δεν μου είναι αξιόπιστο επιχείρημα. Φαντάζομαι και ο Gates εκθειάζει τα Vista.

Αναφέρθηκα στο iTunes, γιατί υποτίθεται ότι είναι το trojan horse της apple στον κόσμο των PC. Ξέρεις, για να μας μπάσει στον κόσμο των Mac. Και δεν είναι παρά μια bloated εφαρμογή (30 ΜΒ) η οποία κάνει το 1/10 από ότι κάνει μία freeware εφαρμογή των 6ΜΒ που δεν μου γονατίζει το PC.

Δεν λέω πως αυτό είναι απόδειξη αρκετή, αλλά από την άλλη μου λέει πολλά και μου ενισχύει την πεποίθηση ότι το Mac OS δεν είναι καθολικά καλύτερο. Απλά διαφορετικό.

 

Οι εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο μακ είναι τρελός μύθος. 'Εχω βρει "σχεδόν" τα πάντα και επιπλέον έχω τη δυνατότητα dual boot ή να παίξω με parallels. Sync για treo άνετα κάνεις. Πες μου πρόγραμμα που δεν υπάρχει για μακ και θα στο βρω εγώ.

 

Καταλαβαίνω το συλλογισμό σου, είναι απόλυτα λογικό αυτό που λες. Το ίδιο πίστευα και εγώ αλλά αναίρεσα. Κάνω την καθημερινή μου δουλειά πολύ πιο εύκολα από ποτέ, δεν με απασχολεί τίποτα παρά μονο η δουλειά μου. Έχω τόση μεγάλη διαστροφή που γυρνάω στο pc μήπως και κολλήσει τίποτα και έχω να ασχολούμε (κανα defrag, registry clean, trojan+virus scan). Μου λείπει η καθημερινή αγωνία: θα μπουτάρει ή ξαφνικά θα φάω πακέτο.

 

Όταν μιλάω για Sync με Treo (btw πολύ ωραία η εφαρμογή του link σου), μιλάω για τα desktop counterparts που φτιάχνουν οι third party developers, όπως η Splashdata, η Dataviz κ.α. Η πιθανότητα να υπάρχει Mac desktop εφαρμογή που να κάνει sync, είναι από απίθανη εώς ισχνή. Δεν λέω να κάνεις sync τα contacts και το date book. Μιλάω για άλλες απαραίτητες εφαρμογές για μένα, όπως το Splashmoney (Personal finance), DayNotez (Journal), και πολλές άλλες. Απλά οι developers δεν ασχολούνται γιατί προφανώς είναι πολύ μικρή η πελατειακή βάση με Mac, οπότε δεν επενδύουν σε Mac εφαρμογή. Δυστυχώς αυτό είναι μια διαπιστωμένη πραγματικότητα, γιατί είμαι χρήστης pda από εποχής που με κοίταζαν σαν εξωγήινο για αυτό που κουβαλάω.

 

Το αστείο είναι ότι συχνά-πυκνά μπαίνω σε Mac fora έτσι για να διαβάσω και κάτι. Σήμερα πχ χάζευα σε κάποιο, όπου αναρωτιόντουσαν οι χρήστες αν υπάρχει κάποια picture viewer εφαρμογή γιατί δεν είναι ευχαριστημένοι με καμία. Αναρωτιέμαι πχ αν υπάρχει κάτι όπως το IrfanView ή το XnView, τα οποία είναι freeware, πανάλαφρα και ανοίγουν ότι format μπορεί να φανταστεί κανείς. Δεν είδα να αναφέρονται σε κάποια αξιόλογη λύση.

 

Γενικά θέλω να πω ότι ψάχνομαι. Και η αλήθεια είναι ότι επειδή ψοφάω για καινούρια, γυαλιστερά τεχνολογικά μαραφέτια ή για κάτι καινούριο να μάθω, προσπαθώ χρόνια να με πείσω ότι αξίζει να δοκιμάσω ένα Mac. Αλλά ακόμη και με τέτοια πάγια και δυνατή εσωτερική παρόρμηση, δεν έχω καταφέρει να μαζέψω τα όποια (έστω και ημι-λογικά) επιχειρήματα που χρειάζομαι για να δικαιολογήσω μια καταναλωτική μου "τρέλα". Και αυτό μου λέει πολλά.

 

Δεν παύω όμως να διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον αυτά που γράφετε εδώ, μήπως κι έτσι μάθω κάτι παραπάνω.

Κι έχω την εντύπωση, πως από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, δεν μιλάω με τίποτα fan boyz αλλά με ανθρώπους που τους διαβάζω πολύ προσεκτικά.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι ότι συχνά-πυκνά μπαίνω σε Mac fora έτσι για να διαβάσω και κάτι. Σήμερα πχ χάζευα σε κάποιο, όπου αναρωτιόντουσαν οι χρήστες αν υπάρχει κάποια picture viewer εφαρμογή γιατί δεν είναι ευχαριστημένοι με καμία. Αναρωτιέμαι πχ αν υπάρχει κάτι όπως το IrfanView ή το XnView, τα οποία είναι freeware, πανάλαφρα και ανοίγουν ότι format μπορεί να φανταστεί κανείς. Δεν είδα να αναφέρονται σε κάποια αξιόλογη λύση.

 

Δεν ξέρω αλλά εφαρμογή preview της Apple είναι απλά καταπληκτική γιατί μπορείς να ανοίξεις ότι φοτο θες, φαξ, αρχεία pdf (!!!) να κάνεις μερική επεξεργασία και το κυριότερο....φορτώνει σε κλάσματα. Οποιαδήποτε τρίτη εφραμογή θα φορτώνει σε περισσότερο χρόνο και εγώ τουλάχιστον θέλω αμεσότητα στις εντολές μου. Υπάρχουν εφαρμογές στην σελίδα

http://www.pure-mac.com και θα διαπιστώσεις και μόνος ότι έχεις πολλές επιλογές και τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προσοχή σου κατ' αρχάς. Αν θες να σου δείξει κάποιος τη διαφορά PM me.

Τώρα, με πολύ γρήγορο googling για τα 2 προγράμματα που ανέφερες:

 

SplashMoney Desktop

is available for Windows, but those running Mac systems will need to using the included HotSync conduit to transfer data to and from Quicken, Microsoft Money, any financial software that supports QIF, or a spreadsheet such as Excel which supports CSV imports. Φαντάζομαι ότι εσύ θέλεις να χρησιμοποιείς το SplashMoney desktop που δεν υπάρχει για μακ, πάντως έχεις επιλογές.

 

DayNotez (Palm) (Mac)

 

για το iTunes: δεν θα σου πω το επιχείρημα του Jobs για 100 εκ. εγκατεστημένα iTunes σε PC, γιατί πιστεύω ότι η πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο. Φυσικά και υπάρχουν ανώτερες εφαρμογές, δωρεάν, που κάνουν καλύτερα τη δουλειά που θέλει ο καθένας μας. Η apple όπως και κάθε άλλη εταιρεία δεν φτιάχνει πάντα το καλύτερο.

 

Καθολικά καλύτερο για μένα δεν υπάρχει. Εξαρτάται από το τι κάνει ο καθένας στον υπολογιστή του. Είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ χρησιμοποιώ windows, mac και linux για διαφορετικές δουλειές. Απλά τώρα τρέχω τις εφαρμογές μου (π.χ. CAD,GIS) μέσα από το parallels και για όλα τα άλλα έχω σαν κύριο λειτουργικό το OS X. Καθολικά καλύτερο δεν είναι, αλλά είναι καλύτερο σε θέματα που πονάνε στα ΧΡ (και τα ΧΡ μετά το SP2 μια χαρά είναι, για βίστα δεν το συζητώ, όπως μπήκαν βγήκαν).

 

Αν ήμουν στη θέση σου, βλέποντας ότι έχω αγοράσει ένα μόλις καινούριο laptop (πολύ καλή επιλογή το Asus), δεν θα σκεφτόμουν να αγοράσω macbook. Θα δώσεις κοντά στα 3.000 για να αποκτήσεις 2 μηχανηματα ενώ στην ουσία τελικά θα χρησιμοποιείς 1? Στην περίπτωσή μου, πέρασα σε μακ γιατί ήθελα να πάρω καινούριο λαπτοπ. O evo (n610c) που ακόμα έχω είχε κλείσει τα 4 χρόνια και ήθελα να αλλάξω. Όχι ότι δεν δούλευε μια χαρά, το αντίθετο. Απλά, ήταν η δικαιολογία που έδωσα στον εαυτό μου για να πάρω καινούριο λαπτοπ. Σκέφτηκα λοιπόν το εξής, λογικό για μένα:

 

" Γιατί να μην πάρω mac? Ποιότητα κατασκευής άριστη (μπορεί όχι η καλύτερη για μερικούς, για μένα ναι), μέγεθος σούπερ, OSX και άμα δεν γουστάρω τελικά, φορμάτ και ξανάμανα windows"

 

Έπεσα και στην αναβάθμιση σε core2duo και το αγόρασα. Δεν έχω μετανοιώσει και δεν έχω σκεφτεί να βάλω windows, έχω όμως πάντα και αυτή την επιλογή. Ούτε καν dual boot, μόνο μέσω parallels αναγκαστικά λόγω δουλειάς. Σίγουρα έχω βρει κάτι πολύ καλύτερο στο OSX και γι'αυτό άλλαξα, πάω στα windows και βαριέμαι. Βλέπω το μικρό μαύρο μακάκι στο τραπέζι και γουστάρω να το βλέπω.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε punky, το iTunes δεν είναι το trojan horse της Apple στον κόσμο των Windows. Είναι η υποστήριξη που παρέχει η εταιρεία στους windows iPod users. Αλλιώς θα είχε πολύ μικρότερο μερίδιο αγορά, γιατί ουσιαστικά οι windows users δεν θα είχαν software να διαχειριστούν το iPod τους.

Και σου ξαναλέω πως η επιδόσεις του iTunes σε mac και σε windows διαφέρουν αρκετά λόγω λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το itunes στο λαπτοπ του αδεφού μου με Xp σέρνεται....αντίθετα στο mac είναι ταχύτατο και η αναζήτηση πραγματικά απίστευτη. Το itunes store ανανεώνει αμέσως και γενικά δουλεύει όπως δουλεύει κάθε ενσωματωμένη εφαρμογή του mac os x. Όσοι έχουν δει το itunes των windows δεν έχει αυτόματα επιχειρήματα για να θάψει την Apple γιατί αν ήταν έτσι τι θα έπρεπε να κάνουμε εμέις για την microsoft :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά εφαρμογή preview της Apple είναι απλά καταπληκτική γιατί μπορείς να ανοίξεις ότι φοτο θες, φαξ, αρχεία pdf (!!!) να κάνεις μερική επεξεργασία και το κυριότερο....φορτώνει σε κλάσματα. Οποιαδήποτε τρίτη εφραμογή θα φορτώνει σε περισσότερο χρόνο και εγώ τουλάχιστον θέλω αμεσότητα στις εντολές μου. Υπάρχουν εφαρμογές στην σελίδα

http://www.pure-mac.com και θα διαπιστώσεις και μόνος ότι έχεις πολλές επιλογές και τα πράγματα είναι πολύ απλά.

 

Ακριβώς επειδή έβρισκαν το Preview ως "λίγο" αναρωτιόντουσαν αν υπάρχει κάτι καλύτερο. Αν έχεις δουλέψει ποτέ το Irfanview, θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν πας στη σελίδα των plugins του θα δεις ότι ανοίγει (ακαριαία και δωρεάν) πολλά απίθανα formats. Και δεν το λέω για να μπούμε σε "κόντρα" λεπτομερειών. Απλά με ανησυχεί το γεγονός πως κάποια πράγματα που τα έχω πια στεγανά και πάγια στις προτιμήσεις μου (πχ Irfanview), δεν υπάρχουν για Mac ακριβώς όπως τα θέλω. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

 

@ murex

thanx mate για το χρόνο σου να ψάξεις. Από ότι βλέπεις όμως (και ήδη ήξερα), δεν υπάρχει Mac εφαρμογή για τις (δύο ενδεικτικά) απαραίτητες Palm εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Για τη μεν μία, υπάρχει ένα export tool (που δε με καλύπτει ούτε για αστείο ένα απλό export spreadsheet), και για την άλλη δεν υπάρχει καν κάτι τέτοιο. Αν πας στο natara.com που είναι το site του developer θα το δεις. Και γενικά, αυτό που έγραψε και στο άλλο ποστ είναι μια πραγματικότητα. Είναι απίθανο να βρεις ως Palm user, ένα mac desktop companion. Ας μη μιλήσω για τους PPC χρήστες. Αυτό και μόνο, είναι λόγος αρκετός για μένα για να μην αλλάξω πλατφόρμα. Αλλά βέβαια εδώ ανήκω σε μια μειοψηφία, οπότε αυτό δεν είναι επιχείρημα καθολικό.

 

Από την άλλη, δεν ξέρω αν υπάρχει 100% συμβατότητα του Mac με όλες τις εφαρμογές του Office συν το MS Project και κάποιες άλλες critical business εφαρμογές. Πράγματα απαραίτητα για κάποιον που θέλει να βγάλει και δουλειά στο σπίτι. Το dual boot είναι μια λύση βέβαια, αλλά όταν μιλάμε για ευχρηστία και ταχύτητα είναι σίγουρα εκνευριστικό όλο αυτό το reboot. Γιατί στην τελική θα πρέπει να έχεις "στήσει" και τα email accounts σου, και τα instant messaging, skype, mp3 σου και όλα τα παραφερνάλια σου, και σε ένα "δεύτερο" λειτουργικό ώστε να είναι προσβάσιμα σε όποιο κι αν δουλεύεις. Εκτός αν μιλάς για κάποια λύση emulation των windows μέσα στο mac os, όπου να μην είναι βέβαια και αργή.

 

Φίλε punky, το iTunes δεν είναι το trojan horse της Apple στον κόσμο των Windows. Είναι η υποστήριξη που παρέχει η εταιρεία στους windows iPod users. Αλλιώς θα είχε πολύ μικρότερο μερίδιο αγορά, γιατί ουσιαστικά οι windows users δεν θα είχαν software να διαχειριστούν το iPod τους.

Και σου ξαναλέω πως η επιδόσεις του iTunes σε mac και σε windows διαφέρουν αρκετά λόγω λειτουργικού.

 

Θα το δεχτώ αφού το λες, μιας και δεν μπορώ να έχω άποψη. Με εντυπωσιάζει πάντως αν ισχύει. Πάντως στο pc μου, η διαχείριση ενός library 120GB από το iTunes είναι εκνευριστικά αργή για τα δικά μου γούστα.

Έχω ένα σκάλωμα με την ταχύτητα της απόκρισης των πραγμάτων

 

Παιδιά δεν θέλω να σας πρήζω με τους ενδοιασμούς μου ή τα ακαδημαϊκά μου ερωτήματα. Είναι ευτυχές το γεγονός ότι κάνετε τη μετάβαση και σας καλύπτει. Απλά εμένα δεν με πείθει ότι αξίζει για τις δικές μου ανάγκες.

Εκτός πια αν μου δανείσουν ένα mac για κάνα μήνα και πάθω πολιτισμικό σοκ :p

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Φίλε punky, το iTunes δεν είναι το trojan horse της Apple στον κόσμο των Windows. Είναι η υποστήριξη που παρέχει η εταιρεία στους windows iPod users. Αλλιώς θα είχε πολύ μικρότερο μερίδιο αγορά, γιατί ουσιαστικά οι windows users δεν θα είχαν software να διαχειριστούν το iPod τους.

Και σου ξαναλέω πως η επιδόσεις του iTunes σε mac και σε windows διαφέρουν αρκετά λόγω λειτουργικού.

αν δεν υπήρχε αυτό η aapl θα είχε κλείσει αγαπητέ (μετά από συνεχείς ζημιές)...

 

το Ipod for windows pc την έσωσε. πείτε ότι θέλετε... αυτή είναι η αλήθεια και την αναγνωρίζει όλη η Wall.

 

όσο για picture viewer. ο κλασικός των vista (windows photo gallery) είναι άριστος. είναι άδικο να συγκρίνουμε τα X με τα xp. γιατί αν είναι έτσι πρέπει να συγκρίνουμε τα xp (2001) με το αντίστοιχο Mac @ 2001... και θα τρέχετε να κρυφτείτε... (συμβατότητα, οδηγοί, εφαρμογές??? τότε...)

 

αυτά. καλησπέρα σας :lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπήρχε αυτό η aapl θα είχε κλείσει αγαπητέ (μετά από συνεχείς ζημιές)...

 

το Ipod for windows pc την έσωσε. πείτε ότι θέλετε... αυτή είναι η αλήθεια και την αναγνωρίζει όλη η Wall.

 

όσο για picture viewer. ο κλασικός των vista (windows photo gallery) είναι άριστος. είναι άδικο να συγκρίνουμε τα X με τα xp. γιατί αν είναι έτσι πρέπει να συγκρίνουμε τα xp (2001) με το αντίστοιχο Mac @ 2001... και θα τρέχετε να κρυφτείτε... (συμβατότητα, οδηγοί, εφαρμογές??? τότε...)

 

αυτά. καλησπέρα σας :lol:

 

Πάντως εδώ συκρίνουμε τα Tiger toy 2005 με τα ολοκαίνουρια Vista του 2007. Aπ'οτι βλέπω άλλοι τρέχουν κρυφτούν:lol: :lol: :lol: Το photo gallery των vista άλλη μια αντιγραφή του iphoto και πάλι δεν είναι καλύτερο:lol:

Το preview των mac απλά ανοίγει φωτογραφίες φαξ και pdf κάτι που για να κάνουν τα vista πρεπει να έχουν acrobat και φυσικά μέχρι να ανοίξει το acrobat reader στα vista, έχω ανοίξει το αρχείο στο μακ και το έχω στείλει ήδη για εκτύπωση...Πριν ορμήσεις να με φας, σου λέω ότι αυτό το βλέπω κάθε μερα! Και αν γεμίσει και λίγο η registry καλύτερα να ετοιμάσεις καφέ μέχρι να φορτώσουν τα windows με όλα τα προγράμματα μπράβους στο παρασκήνιο!!!

Link to comment
Share on other sites

OK, ας μην συγκρίνουμε τα XP με το Χ, ας συγκρίνουμε τα vista με το Χ και συγκεκριμένα το photo gallery με το iPhoto.

Έχεις δουλέψει με το iPhoto; Συμβαίνει το εξής: συνδέεις τη φωτογραφική (έχω δοκιμάσει με περίπου 12 μηχανές, όλες τις είδε με την 1η χωρίς κανένα driver). Σε ρωτάει αν θες να σου φέρει τις φωτογραφίες, αν θες να τις σβήσει από τη μηχανή και τι να κάνει αν βρει διπλές φωτογραφίες που έχεις ήδη εισάγει παλαιότερα.

Μετά μπορείς να ορίσεις: tags, τίτλους, descriptions, ratings, για όλες μαζί, για κάθε μία ξεχωριστά, να τις συνδέσεις μεταξύ τους. Να τις επεξεργαστείς non-destructively,να φτιάξεις κόπιες τους, να πειράξεις τις κόπιες τους χωρίς να χάσεις τη σύνδεση με τις αρχικές. Να τις ανεβάσεις στο flickr και αν αλλάξεις κάτι εκεί να ενημερωθεί το iPhoto αντίστοιχα. Να τις εκτυπώσεις (πληρώνοντας) σε βιβλίο, κάρτα ή ημερολόγιο (και μέσω του flickr και σε χίλια δύο ακόμα πράγματα αλλά ας μην το μετρήσουμε αυτό). Να τις ανεβάσεις στο internet και να συνδέονται οι άλλοι με αυτές. Να φτιάξεις ένα RSS feed για αυτό και οι άλλοι να ενημερώνονται κάθε φορά που προσθέτεις φωτογραφίες, ή να το χρησιμοποιήσουν ως screensaver (οι άλλοι). Φυσικά, είναι ορατές και searchable από όλο το σύστημα, και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις όπου θες.

Μπορείς να τις στείλεις με email με ένα click, με επιπλέον δυνατότητες επεξεργασίας. Μπορείς να φτιάξεις μια σελίδα, ένα site ή ένα blog με όσες θες. Μπορείς να διαλέξεις όσες θες, ακόμα και εκτός iPhoto, ακόμα και αν δεν τις έχεις εισάγει καν σε αυτό, και να τις προβάλεις με πολλούς τρόπους. Τις βλέπει το iDvd, το iMovie και το iWeb.

 

Και όλα αυτά τα κάνει από το 2006 που βγήκε η τελευταία του έκδοση, τα περισσότερα δε από το 2005. Και όλα αυτά τα έχεις σε όλους τους mac. Το Windows photo gallery, αν και βγήκε ένα χρόνο και μετά, κάνει πολλά από αυτά, αλλά απλά δεν τα κάνει εξίσου καλά. Και το integration με τις υπόλοιπες εφαρμογές δεν προσφέρεται σε όλες τις vistaεκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά σύνδεσα usb memory σε vista και μου το αναγνώρισε για mp3 player την άλλη φορά μου το αναγνώρισε για ψηφιακή:lol: Είναι τραγικό να διαφημίζεις κάτι τόσο πολύ και στο τελός να γεμιίζει όλο μα όλο το ιντερνετ και τα reviews με δυσαρέσκεια:X :X :X

Και κάποιοι προσπαθούν να σε πείσουν ότι είσαι ελέφαντας!

Link to comment
Share on other sites

μερικά σχόλια και από τη δική μου φαγωμάρα με τα μακ.

 

το iTunes στα Windows όντως τρέχει πολύ πιο αργά από το μακ μίνι, που είναι αρκετά υποδεέστερο σε προδιαγραφές από τον T43.

 

Η φωτογραφική μου συνδέθηκε με το iPhoto και κάνει τα βασικά (βλέπε και το σχόλιο παραπάνω του stereo) χωρίς να έχω βάλει drivers.

 

Αλλά και οι drivers που έβαλα για τον εκτυπωτή μου (έναν HP D1360, για τον οποίο το Πλαίσιο μου έλεγε ότι δεν δουλεύει με μακ και να πάρω έναν με τα διπλά λεφτά- τελικά μπήκα στο HP.com όπου έλεγε ότι συνεργάζεται κι έτσι τον πήρα παρά τους εξπέρ πωλητές τους)- οι drivers λοιπόν δουλεύουν πληρέστερα στο OS X! Βασικά, στο OS X μου εμφανίζουν τη στάθμη των μελανιών του εκτυπωτή, ενώ στα Windows βγαίνει μήνυμα που λέει ότι δεν δίνεται πρόβλεψη στάθμης για τα βασικά μελάνια! Αντε γεια!

 

Οσον αφορά την πρώτη γνωριμία με τον κόσμο του OS X: Δυστυχώς όλοι μας έχουμε μεγαλώσει με Windows και άρα οτιδήποτε άλλο μας φαίνεται στραβό και αντι-εργονομικό. Είναι σαν να μπαίνεις σε καινούργιο αυτοκίνητο και οι ταχύτητες να είναι αλλού, οι διακόπτες γιατα φώτα επίσης, κλπ... Απλά έχουμε συνηθίσει. Και ως γνωστό.. έξις δευτέρα φύσις (ελπίζω να το γράφω σωστά :)

 

Δώσε λίγο χρόνο στο μακ, γιατί ο θεός (Steve) κρύβεται στις λεπτομέρειες, σαν αυτές που γράφουν τα παιδιά παραπάνω. Αν και μπήκα μερικές φορές στον πειρασμό να διαβάσω manual, τελικά δεν διάβασα πάνω από 1-2 σελίδες, με λίγη απλή σκέψη βρίσκεις μια χαρά τα πατήματα στο λειτουργικό. Και φυσικά, μετά δεν υπάρχουν εκπληξεις- όλα λειτουργούν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

 

Οσο για τα Windows σVista, δεν τα βάζω (όλοι προειδοποιούν να περιμένουμε τουλάχιστον 1SP), λογικά θα τρέχουν αλλά σίγουρα όχι αξιοπρεπώς στον φορητό μου και άλλωστε το φθινόπωρο έρχονται τα ε.. Vista 2.0 :)

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά σύνδεσα usb memory σε vista και μου το αναγνώρισε για mp3 player την άλλη φορά μου το αναγνώρισε για ψηφιακή:lol: Είναι τραγικό να διαφημίζεις κάτι τόσο πολύ και στο τελός να γεμιίζει όλο μα όλο το ιντερνετ και τα reviews με δυσαρέσκεια:X :X :X

Και κάποιοι προσπαθούν να σε πείσουν ότι είσαι ελέφαντας!

μάλλον εσύ ο ίδιος.

 

πώς γίνεται και εκ. χρήστες δεν έχουν τέτοια προβλήματα. εμένα και τις 3 ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές είδε και το ipod και το ppc αλλά και το usb stick.

 

μάλλον υπερβάλετε εσείς οι μηλάδες όπως πάντα. μου θυμίζει μάχη Δύσης (Ελεύθερη αγορά) με Ανατολής (Σοβιετικά καθεστώτα)... και νίκησαν οι πρώτοι γιατί είχαν όλον τον πλανήτη (σχεδόν) με το μέρος τους...

 

όχι και το 2% να θέλει να επιβάλει (για επιβολή πρόκειται) τη γνώμη του στο 98%. το είπε και ο Αρχιεπίσκοπος... :!:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα που εκτός από μηλάδες γίναμε και κομμουνιστές :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι εκατομμύρια χρήστες είναι αυτοί οι ίδιοι που κατηγορούν τα Vista σε ελληνικά φορουμ τα κατηγορούν όπως και στα ξένα. Μήπως εσύ είσαι από τους λίγους που τα βρήκες καταπληκτικά ?
Link to comment
Share on other sites

και φυσικά στην Ελεύθερη Αγορά που επικαλείται ο Alex είναι απόλυτα υγιές και φυσικό το 2% (πχ ένα start-up) να θέλει (και τελικά να καταφέρνει) να επιβάλλεται στο 98% (πχ μια μονοκρατορία του software)... :)
Link to comment
Share on other sites

ίσως ό,τι καλύτερο για να συνεχίσουμε την κουβέντα μας: http://www.engadget.com/2007/05/30/steve-jobs-and-bill-gates-historic-discussion-live-from-d-2007/

 

:)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ίσως ό,τι καλύτερο για να συνεχίσουμε την κουβέντα μας: http://www.engadget.com/2007/05/30/steve-jobs-and-bill-gates-historic-discussion-live-from-d-2007/

 

:)

 

Πλάκα είχε το πρώτο 15-λεπτο, αλλά δε βλέπω να ανεβάζουν σύντομα και το υπόλοιπο (καθώς το event έχει τελειώσει).

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα είχε το πρώτο 15-λεπτο, αλλά δε βλέπω να ανεβάζουν σύντομα και το υπόλοιπο (καθώς το event έχει τελειώσει).

http://link.brightcove.com/services/player/bcpid934055428

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

όχι και το 2% να θέλει να επιβάλει (για επιβολή πρόκειται) τη γνώμη του στο 98%. το είπε και ο Αρχιεπίσκοπος... :!:

 

Αφου το ειπε ο αρχιεπισκοπος respect! :!:

 

98% εκ των οποιων ποσοι ξερουν οτι υπαρχουν και αλλα λειτουργικα?

 

*και μαλιστα free. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...