Jump to content

Apple Mac OS X VS Microsoft Windows


AchilleasMac
 Κοινοποίηση

Apple Mac OS X vs Microsoft Windows  

60 members have voted

  1. 1. Apple Mac OS X vs Microsoft Windows

    • Apple Mac OS X
      32
    • Microsoft Windows
      28


Recommended Posts

Συνεχίζω εδώ την συζήτηση που έλαβε μερος στο thread του iPhone:

.........................................................................................

 

:nuke:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Mercyful_Fate, διοτι παρουσίασε ποια είναι η ανωτερώτητα του OS X....Και εγώ επιβεβαιώνω οτι όσα δέκατα και να λέτε οτι είναι οι εφαρμογες για OS X, εναντι των Windows (κάτι ακούστηκε για 1/10) εγώ το μόνο πράγμα που ξέρω είναι οτι πάντα βρίσκω αυτο που θελω! Αν δεν υπάρχει η ίδια εφαρμογή, υπάρχει κάποια άλλη, το αντίθετο βέβαια το έχω πάθει, δλδ να μην βρισκω για win καποια εφαρμογη που υπαρχει για mac, και μιας που ήμαστε σε φορουμ κινητών, να αναφέρω το iSync, η μήπως υπάρχει για WinXP δωρεάν εφαρμογή που να μπορεί να συγχρονίσει σχεδόν όλα τα κινητα με Bluetooth? αλλα ξέχασα πόσα PC έχουν ενσωματωμένο bluetooth (μονο καποια laptop) που να ξέρεις οτι δουλεύει σωστά με όλες τις εφαρμογές? Και εδώ κύριοι έρχεται η βασική διαφορά Mac OS X και Windows...Το Mac OS X έχει σχεδιαστεί για να τρέχει με κάποιους συγκεκριμένους συνδυασμούς hardware που πουλά η Apple και για αυτο δεν χρειαζονται drivers κλπ, ενώ τα Windows καλούνται να παίξουν σε δις διαφορετικών συνδυασμων και συνηθως να δεν τα καταφερνουν... Απο εκεί πηγάζει λοιπόν μια αρετή του OS X που τα Windows δύσκολα θα την αποκτήσουν με τετοιο αγοραστικο κοινό που λέγεται σταθερότητα

Όσο για τα "ηλίθια" widgets που τα κοπανάτε, καλύτερα να σταματήσετε, έχετε ιδέα ποσα χρόνια ιστορίας και πρωτοπορίας έχει το Mac OS πριν μπούν τα widget (2005)? Σιγα τα widget και απο πρίν υπήρχαν (Konfabulator), και είναι απλά άλλο ένα εργαλείο για να γίνεται δουλειά πιο εύκολα και πιο γρήγορα, και ΟΧΙ δεν είναι μονο ρολόι και κομπιουτεράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω οτι τα mac os x είναι ανώτερα των windows(αν και εχω windows xp), και όλοι μας γνωρίζουμε οτι τα windows είναι αντιγραφη των apple.ΑΛΛΑ η διαφορά ειναι οτι στην αγορα και στο διαδικτυο, βρισκεις πανευκολα εφαρμογες για windows ενω για mac os x σου βγαινει η ψυχη. Οποτε θα μπορουσες να πεις οτι τα windows είναι πιο πρακτικα(τουλαχιστον για μενα)

 

Υ.Γ.ΚΑΝΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

i dimoskopisi gia emena dn exei noima. Oi perissoteroi edw exoun PC kai einai adynato na doyn ta + twn Mac. :)

 

Einai apsoga mixanimata ta Apple(exoun panw ola osa xreiazesai, kameres, mikrofwna klp), kai to kalytero OS, Mac OS X.

 

Oso gia tis efarmoges, OK dn exw EA sports kai...

 

 

:)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

βρισκεις πανευκολα εφαρμογες για windows ενω για mac os x σου βγαινει η ψυχη.

 

Δεν ισχύει αυτό. Το ίδιο πανεύκολα βρίσκεις και οποιαδήποτε εφαρμογή για mac.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα.

Προστέθηκε και δημοσκόπηση για να έχουμε και μια ποσοτική εικόνα της σύγκρισης.

 

Edit: Ας επικεντρωθούμε στην σύγκριση των δύο λειτουργικών συστημάτων σε κινητά και όχι σε pc, αλλιώς το θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί στο computing!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σωστες οι αποψεις σας και σε οτι αφορα τους Μακ και τα παραθυρα. Ωστοσο καποια στιγμη ηθελα για λογους εργασιας να παρω ενα mac book αλλα διαπιστωσα οτι περα απο το οτι ειναι ακριβοι, δεν παρεχουν εγγυηση πανω απο 1 χρονο, για εφαρμογες ημουν αναγκασμενος να αγορασω ενω απο πλευρας τεχνικης υποστηριξης ειδα ενα ματσο αδιαφορια...Οποτε εχω 2 φορητους με windows - linux...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σωστες οι αποψεις σας και σε οτι αφορα τους Μακ και τα παραθυρα. Ωστοσο καποια στιγμη ηθελα για λογους εργασιας να παρω ενα mac book αλλα διαπιστωσα οτι περα απο το οτι ειναι ακριβοι, δεν παρεχουν εγγυηση πανω απο 1 χρονο, για εφαρμογες ημουν αναγκασμενος να αγορασω ενω απο πλευρας τεχνικης υποστηριξης ειδα ενα ματσο αδιαφορια...Οποτε εχω 2 φορητους με windows - linux...

Αν και δεν είναι πιο ακριβοί από PC με αντίστοιχες προδιαγραφές, έχεις απόλυτο δίκιο για την εγγύηση, την υποστήριξη κλπ. Ας είναι καλά η Rainbow που είναι απλά απαράδεκτη, σε τόσους τομείς και κυρίως σε αυτόν. Δίνεις τόσα λεφτά και δε σου δίνει ΚΑΝ τη δυνατότητα να επεκτείνεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, η Rainbow (ή Painbow όπως την λένε σε Mac Κύκλους), είναι κατα πολύ υπεύθυνη για το οτι δεν ακούγονται οι mac στην ελλάδα και για το οτι η υποστήριξη είναι μηδενική (στην παγκόσμια Apple γίνεται επέκταση εγγύησης)

Εδώ μια προσπάθεια διαμαρτυρίας...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς windows θα ψηφίσει μόνο όποιος δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να δουλέψει με ένα Mac.

Όχι απλά να τον περιεργαστεί σε μια έκθεση καταστήματος ή να διαβάσει τις τεχνικές του προδιαγραφές σε ένα φυλλάδιο ή site.

 

Η λατρεία για τους Mac και γενικότερα για τα προϊόντα της Apple είναι καθαρό αποτέλεσμα του ότι κάνουν τα πράγματα με τόσο απλό και καθαρό τρόπο και βλέπεις πόσο εύκολα προσαρμόσιμη είναι η τεχνολογία στον καθημερινό τρόπο ζωής σου.

 

Ναι επικοινωνoύν οι συσκευές σου χωρίς να χρειαστεί να σετάρεις νέο λογισμικό να ανατρέξεις σε manual να πονοκεφαλιάζεις μα τι κάνει confict και δεν παίζει τώρα.

 

Αυτό σου δίνει το χρόνο και την όρεξη να είσαι και συ πιο δημιουργικός και το προφανές να μην αναλώνεις τον χρόνο σου σε κάτι που το έχεις πληρώσει για να δουλεύει όχι για να το κάνεις εσύ να δουλεύει.

Και φυσικά είναι και motivation αυτό που δημιουργείς και εσύ να έχει την ίδια τουλάχιστον χρηστικότητα και αποδοτικότητα.

 

Και όποια εφαρμογή χρειάστηκα την βρήκα και χωρίς κόπο.

Και όποιο support χρειάστηκα το βρήκα μέσω forums. Τώρα με το internet όλη η γνώση είναι στα χέρια μας με λίγο ψάξιμο.

 

Ναι η εγγύηση τουλάχιστον της ελληνικής αγοράς δεν ξεπερνά τον χρόνο.

Αλλά και για ποιο pc, laptop ή desktop, ένα χρόνο μετά την αγορά του έχετε την βεβαιότητα ότι μπορείτε βρείτε ανταλλακτικά για την συγκεκριμένη motherboard, ίδιου τύπου μνήμες και ας μην πω για φορτιστές (γιατί έχω συγκεκριμένο παράδειγμα φίλου που έκανε 6 μήνες για να βρει τον φορτιστή που είχε χάσει για το συμβατό laptop του).

 

Η τιμή ναι είναι λίγο πιο τσιμπημένη οκ αλλά η εμπειρία είναι ανεκτίμητη.

 

Έτσι θα έπρεπε να λειτουργούν όλοι οι υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

+1 για mac os. 9 μήνες χρηστης macbook και δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω σε άλλο λειτουγικό. Μετά από μένα πήραν αλλοι 2 φίλοι και βάλαμε mini και imac στο γραφείο. Για πρώτη φορά κάνουμε δουλειά χωρίς να έχουμε στο μυαλό μας:

1)viruses, spyware adware αλήθεια ξέχασα ότι υπάρχουν!

2)Ανούσια restart .

3)κρίσιμα updates κάθε τρεις και λίγο ειδικά για antivirus (τι είναι αυτο?) :lol:

4)Φορτωμένοι υπολογιστες με 93 προγράμματα στον δίσκο και αρχεία βάσεων δεδομενων ΤΕΡΑΣΤΙΑ και bootaroun όπως την πρώτη μέρα που τους πήραμε!

 

H δουλεία πραγματικά γίνεται στον μισό χρόνο όσο υπερβολικό και να ακούγεται! ειδικά με την ταχύτητα της λειτουργίας expose

Οποιοδήποτε επίχειρημα έχουν οι φανατικοί windows χρήστες γκρεμίζεται στο χαμόγελο όσων χρησιμοποιούν και ξέρουν τι είναι ένας mac υπολογιστής. Τον πληρώνεις μια φορά και απλά θα δουλεύει για πάντα γι'αυτό και βλέπουμε στις αγγελίες να πουλάνε υπολογιστες mac πριν το 2000 και να τρέχουν πάνω MAC OS X Tiger. Αλήθεια μπορεί να τρέξει vista το pαλιό μου pc ??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

+1 επίσης. Στο δύο χρόνων μου iBook έχω κάνει τα πάντα, από απλό email μέχρι πλήρη websites και προγραμματισμό java σε eclipse, και δεν έχω ούτε είχα κανένα πρόβλημα. Μακάρι να είχα πιστέψει αυτούς που μου το έλεγαν και να είχα ξεχάσει τα windows νωρίτερα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω κάτι σε όσους υποστηρίζουν φανατικά windows.....

Μην ξεχνάτε ότι όλοι εμείς όπως και οι περισσότεροι χρήστες mac είμαστε πρώην χρήστες windows για χρόνια. Τουλάχιστον έγω που έχω υπολογιστή απο 10 χρονών....Επομένως ότι επιχείρημα και να προβάλετε θα είναι κάτι γνωστό! Ότι και να πούμε όμως εμείς θα το αναιρέσετε χωρίς να ξαίρετε και χωρίς να έχετε δουλέψει πραγματικά σε mac os ( όχι όλοι)....Πρώτη φορά έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ξέρω ότι δεν πέταξα τα λεφτά μου όπως είχα κάνει σε έναν Acer με XP. Την τελείως αθόρυβη λειτουργία του macbook (ναι, δεν ακούς ούτε σκληρό δίσκο ούτε ανεμιστήρα) και την σιγουριά του OSX δεν την αφήνεις ποτέ για να παρεις πάλι WINDOWS

 

Y. Γ. :Το αντίθετο συμβαίνει και αυτό λέει πολλά!!!

 

Όσο για τις πωλήσεις της Apple, είναι λογικό να είναι χαμηλές σε σχέση με των Windows.Μια εταιρεία αντιμέτωπη με όλους τους κατασκευαστές υπολογιστών του κόσμου που όλοι ενσωματώνουν και σε υποχρεώνουν να πάρεις το πιο ασταθές και ευάλωτο λειτουργικό που υπάρχει.....

Αυτό που αγοράζω θέλω να δουλεύει σωστά και αυτό ποτέ δεν συνέβη σε pc!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς όταν αναβαθμίζεις το macOS σε μία νεότερη έκδοση απλά κάνεις optimize τις δυνατότητες του υπάρχοντος hardware

 

Όταν αναβαθμίζεις τα windows σε νεότερη έκδοση απλά αγοράζεις καινούργιο hardware

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς όταν αναβαθμίζεις το macOS σε μία νεότερη έκδοση απλά κάνεις optimize τις δυνατότητες του υπάρχοντος hardware

 

Όταν αναβαθμίζεις τα windows σε νεότερη έκδοση απλά αγοράζεις καινούργιο hardware

 

Ενδιαφέρουσα άποψη. Βέβαια, αυτό ισχύει και αντίστροφα.

 

Μετά από 5 χρόνια, θες δεν θες, θα αλλάξεις hardware, αν θες να είσαι μέσα στις εξελίξεις όσον αφορά νέα προγράμματα, παιχνίδια κτλ. Οπότε τι πιο φυσικό να πάρεις και νέο λειτουργικό μαζί με τον νέο σου υπολογιστή.

 

Εγώ π.χ. αγόρασα π.χ. υπολογιστή το 2001. Athlon 1,2 GHz, 256 RAM, 20 GB σκληρό. Σήμερα, ο συγκεκριμένος υπολογιστής δεν παίζει σχεδόν κανένα από τα νέα απαιτητικά προγράμματα, ή τα τρέχει σερνόμενος. Μπορούσα παρόλα αυτά να του βάλω τα βίστα με απλή αύξηση της RAM. Αλλά δεν υπήρχε λόγος να το κάνω. Τον χάρισα στον αδερφό μου και πήρα απ'ευθείας νέο PC.

 

Αντίθετα, στα απλ, γιατί να αλλάξεις hardware; Βγήκαν μήπως νέα προγράμματα; Hardware θα αλλάξεις αν και όταν το αποφασίσει η απλ πριν από σένα, για σένα χωρίς εσένα. Προφανώς, αφού μακ βγάζει μόνο η απλ.

 

Εν τω μεταξύ, παρατηρώ μια όχι πρωτοφανή τάση δαιμονοποίησης των παράθυρων. Απίστευτες ιστορίες καταστροφών σε σημείο που να αναρωτιέμαι αν το λειτουργικό που χρησιμοποιώ τόσα χρόνια χωρίς προβλήματα είναι κάτι άλλο... Αν τα πράγματα ήταν όπως περιγράφονται στο θέμα, περίπου σήμερα θα βλέπαμε μια κατάσταση στην οποία κανείς δεν θα μπορούσε να δουλέψει, εκατομμύρια κόσμος θα χτυπούσαν το κεφάλι τους στον τοίχο, εκρήξεις και καπνοί θα βγαίναν από παντού, και κάπου σε μια φωτεινή γωνίτσα υπάρχει 1 (ένα) μακ, αποκομμένο από τον έξω κόσμο που είναι μπαγκ-φρι. Χαλαρώστε λίγο.

 

Εντάξει, αναγνωρίζω ότι η απλ ακούγοντας το κράξιμο από τους χρήστες έχει βελτιώσει σημαντικά τα προϊόντα της τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι το χάλι που ήταν κάποτε, αλλά μέχρι να βρεθεί στο γραφείο του κάθε απλού χρήστη έχει πολύ δρόμο μπροστά της. Και πολλές αλλαγές στην κολλημένη με την μπάλα φιλοσοφία της.

 

Εντελώς φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Trobocop.

Εγω δηλαδη που εχω αρκετες δεκαδες προγραμματα και 80αρι internal γεματο + 200 external δισκο σχεδον γεματο και δεν εχω ουτε ενα απο τα κολληματα και restart και critical updates ειμαι η εξαιρεση;Η μηπως δουλευω με αλλο λειτουργικο;

Μια χαρα με εξυπηρετουν τα Windows...και δουλεψα και σε apple και για μια παρουσιαση που ειχα να κανω αλλα δεν με βολεψε καθολου.

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα ή εντυπωσιακα ή οτι ειναι "του διαβολου" (οπως κανετε για τα Windows) απλα δεν με βολεψαν.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ομολογήσω. Ο μονος λόγος που προτιμούσα τα Windows μέχρι πρότινος ήταν για να έχω τη δυνατότητα να τρέξω κανένα παιχνιδάκι. Όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκεις και για τους Mac. Επειδή όμως τα παιχνίδια ανήκουν στο παρελθόν, θα κάνω την αλλαγή μόλις βγει ο Leopard.

 

Επίσης θα ομολογήσω ότι ήμουνα θύμα των specs. Πάντα έβρισκα στην ίδια τιμή με έναν Mac ένα μηχάνημα Windows με καλύτερα specs. Μέχρι που είδα ποσο σφαίρα τρέχουν οι Macs τις εφαρμογές τους και ποσο τρομερό multitasking κάνουν (πρέπει να το δεις για να καταλάβεις) χωρίς να χρειάζονται super υπολογιστή.

 

Ειδικά τώρα με τα Vista καταλαβαίνει κανεις ότι να συγκρίνεις Windows v.s. Mac με βάση τη Ram και τον επεξεργαστή είναι ανούσιο.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν σχόλια ξανα στο thread με το iphone έτσι βάζω και εδώ την απάντηση που έγραψα εκεί...

 

Πιστεύεις ότι το macosx δεν το έχουνε δοκιμάσει αν όχι ΟΛΟΙ οι περισότεροι χρήστες Η/Υ στον κόσμο? :)

 

Δεν θα το έλεγα αυτό.. με βάση λοιπόν του ότι είναι σίγουρο ότι το macosx έχει δοκιμαστεί από τους περισσότερους χρήστες ανα τόν κόσμο και οι στατιστικές να μιλούν για ένα ελάχιστο ποσοστό που τελικά έμειναν σε macosx, τότε επίτρεψέ μου να πώ ότι το macosx είναι μακράν χειρότερης υποστίρηξης σε software εξού και η κορυφαία σταθερότητά του.

 

Είμαι και εγώ ένας mac χρήστης και αυτό που έχω να πω, είναι ότι τα τελευταία μου μάκς τα πείρα μόνο και μόνο ότι μου δίνουν την δυνατότητα να βάλω ΚΑΙ τα windows σε άλλο παρτίσιον.

 

Το παράδειγμά σου για το burning software επίσης να πω ότι είναι εντελώς άστοχο.. Μα εντελώς.. Δηλαδή το Burning software είναι που κρίνει ένα σύστημα λειτουργικό, εάν έχει υποστίρηξη από προγράματα ?..

 

Όχι . .χλάρωσε φίλε μου και σκέψου ότι ακόμη το macosx ακόμα και στον ποιο απλό τομέα που λέγετε burning cd/dvd είναι ΠΟΛΑ χρόνια πίσω.. Και προτού βιαστείς να πείς ότιδήποτε, να σου πω ότι από τα 100δες προγράμματα που ανέφερες το αποτέλεσμα είναι συναγωνισμός με θετική κατάληξη τον τελικό καταναλωτή/χρήστη.. Το καλύτερο αυτή τη στιγμη και μάλιστα με πλήρη υποστήριξη HDDVD/BR και recording και αναπαραγωγή και ότι άλλο θέλεις είναι το nero 7.8.5.1 HD..

 

Εδώ τα μάκς ακόμη δεν μπορόύν ούτε κάν να διαβάσουν hddvd/br δισκάκια.. ενω το πίσι το κάνει μήνες τώρα με το powerdvd 6.5 και μετά.. Ίσως βγένω και εγώ όφτόπικ, αλλά το κάνω για να μπούνε λίγο ποιο σωστά τα πράγματα και να πω ότι ΝΑΙ μου αρέσει το Iphone αλλά όχι για τα προγράμματά του που στο κάτω κάτω κανείς δεν ξέρει αν θα έχει καλή υποστίρηξη στο μέλον, αλλά για τοπ design του και το γκατζετάδικο προορισμό του..

 

Αν ποτέ δούμε DESTINATOR 6 η 7 στο Iphone τότε θα αρχίσουμε να μιλάμε και για τον τομέα του software..

 

Πρός το παρόν ΣΕΒΑΣΜΟ στα WINDOWS οποιασδήποτε μορφής.. όσο ασταθή και να είναι :)

 

Το οτι σχεδόν όλοι οι χρήστες το έχουν δοκιμάσει είναι αστείο, ελάχιστοι το έχουν δοκιμάσει και ενα μεγάλο ποσοστο απο αυτούς που το δοκίμασαν, το ιυοθέτησαν...Όσο για το κάψιμο HDDVD/BR το Toast Titanium 8.0 τα κάνει και τα δυο, και προσθέτει και support για ανάγνωση στο σύστημα...Δεν αρνούμαι οτι σε κάποια πράγματα τα windows προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες, αλλα αυτο είναι καθαρά θέμα αποκλεισμού τις Apple απο διάφορες εταιρίες με την ευλογία της Microsoft, και επομένως δεν πρόκειται ποτέ να σεβαστώ τα Windows που κρατάν ακόμα bugs απο τα Win98 στα WinXP Service Pack 2 ενω εισπράττουν ΤΟΟΟΟΟΣΑ χρήματα στην microsoft...Δεν διορθώνουν τίποτα, όχι γιατι δεν μπορούν για να μην χαλάσει η συμβατότητα με εφαρμογές, απλά γνωρίζουν οτι όσο ΣΚΑΤΑ και να φτιάξουν το σύστημα ονόματι Windows θα υπάρχουν δις χρηστών που θα τα χρησιμοποιούν χωρις παράπονο...Για αυτη λοιπόν την νοοτροπία της Microcrap, και εγώ γύρισα στο Mac

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν μήπως νέα προγράμματα; Hardware θα αλλάξεις αν και όταν το αποφασίσει η απλ πριν από σένα, για σένα χωρίς εσένα. Προφανώς, αφού μακ βγάζει μόνο η απλ.

---

Εντάξει, αναγνωρίζω ότι η απλ ακούγοντας το κράξιμο από τους χρήστες έχει βελτιώσει σημαντικά τα προϊόντα της τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι το χάλι που ήταν κάποτε, αλλά μέχρι να βρεθεί στο γραφείο του κάθε απλού χρήστη έχει πολύ δρόμο μπροστά της. Και πολλές αλλαγές στην κολλημένη με την μπάλα φιλοσοφία της.

Κάθε μέρα βγαίνουν νέα προγράμματα, μηχανήματα περίπου κάθε έξι μήνες, και μπορείς να κάνεις και τις αναβαθμίσεις σου αν θες (σε περιορισμένο βαθμό σε σχέση με ένα pc αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα). Αφού όμως το νέο Dreamweaver (για παράδειγμα) τρέχει το ίδιο καλά στον τελευταίο iMac μου όσο και στο 2 χρόνων iBook μου, γιατί να πάρω καινούριο μηχάνημα; Και τι σημαίνει άραγε το ότι όντως τρέχει το ίδιο καλά; Και γιατί δεν τρέχει σε οτιδήποτε κάτω από XP SP2 με ΠΟΛΥ μνήμη; Φταίει η Adobe που δεν έκανε καλά τη δουλειά της στην έκδοση για Windows ή κάτι άλλο;

 

Επίσης, είναι κατά τη γνώμη μου λάθος η γνωστή σύγκριση για το market share. Μπορεί τα windows να έχουν τη μερίδα του λέοντος, οι κατασκευαστές όμως; Η Apple έχει την πρώτη θέση στην Ευρώπη και τη δεύτερη στην Αμερική στον τομέα της εκπαίδευσης και πουλάει πλέον περισσότερα από τα μισά μηχανήματα που πουλάει η HP. Και ας μην ξεχνάμε ότι όλοι οι άλλοι κατασκευαστές έχουν και τα πάμφθηνα μοντέλα των 400-500 ευρώ που πουλάνε πολύ.

Για τα Windows δε, κανείς δεν αμφισβητεί την πρωτοκαθεδρία τους, αυτή όμως δε σημαίνει και κάτι για την ποιότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα βγαίνουν νέα προγράμματα, μηχανήματα περίπου κάθε έξι μήνες, και μπορείς να κάνεις και τις αναβαθμίσεις σου αν θες (σε περιορισμένο βαθμό σε σχέση με ένα pc αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα).

 

το θέμα με το διαθέσιμο λογισμικό δεν είναι καινούριο, οπότε αν το ανοίξουμε απλά θα επαναληφθούμε.

 

Κοντολογίς, τα διαθέσιμα προγράμματα για παράθυρα απλά δεν συγκρίνονται με τα αντίστοιχα για απλ. Είναι και θέμα μεγέθους. Και για να προλάβω κάποιον που θα βρεθεί να ρωτήσει «Τι θες για PC που δεν υπάρχει για μακ;» η απάντηση είναι ότι δεν βρίσκω όσα θέλω και στην τιμή που τα θέλω. Και επειδή η απάντηση σε αυτό είναι μα τι να τα κάνω δέκα προγράμματα αφού έχω ένα και καλό, η απάντηση είναι ότι δεν μου φτάνει.

 

Το θέμα με το διαθέσιμο είναι πραγματικά εξαντλημένο, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε. Ο καθένας ό,τι τον εξυπηρετεί.

 

Αφού όμως το νέο Dreamweaver (για παράδειγμα) τρέχει το ίδιο καλά στον τελευταίο iMac μου όσο και στο 2 χρόνων iBook μου, γιατί να πάρω καινούριο μηχάνημα; Και τι σημαίνει άραγε το ότι όντως τρέχει το ίδιο καλά;

 

Τα μακ δεν αλλάζουν συχνά αρχιτεκτονική (δεν μπορούν, και να ήθελαν) οπότε αναγκαστικά οι εταιρείες που φτιάχνουν προγράμματα για αυτά ξέρουν ότι έχουν μια πολύ συγκεκριμένη βάση πάνω στην οποία δουλεύουν. Όπως ακριβώς με τα παιχνίδια του PS2 και άλλες κλειστές πλατφόρμες. Με άλλα λόγια, ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ αν δεν δούλευε καλά στο δύο χρονών ibook σου.

 

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι PC διετίας αδυνατούν να τρέξουν σημερινά προγράμματα, εκτός από ιδιαίτερα απαιτητικές εφαρμογές, όπως παιχνίδια, όπου παίζει μεγάλο ρόλο και η κάρτα γραφικών.

 

...ή κάτι άλλο;

 

Όπως κάποια σκοτεινή συνομωσία; :cool: :ninja:

 

Επίσης, είναι κατά τη γνώμη μου λάθος η γνωστή σύγκριση για το market share. Μπορεί τα windows να έχουν τη μερίδα του λέοντος, οι κατασκευαστές όμως; Η Apple έχει την πρώτη θέση στην Ευρώπη και τη δεύτερη στην Αμερική στον τομέα της εκπαίδευσης και πουλάει πλέον περισσότερα από τα μισά μηχανήματα που πουλάει η HP.

 

Που κολλάει η εκπαίδευση όσον αφορά την διείσδυση;

 

Εμπάσει περιπτώσει, στα PC αν είσαι εντελώς άσχετος, θα βρεις κάποιο φίλο, γνωστό που να ξέρει και θα σου δείξει δυο πράγματα. Στα απλ από την στιγμή που ακουμπάς τα €€€ και περνάς την πόρτα με το νέο σου μακ στο χέρι... είσαι μόνος σου. Θα ήταν λοιπόν και πάλι περίεργο ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ πρώτη στην εκπαίδευση η απλ. Η μόνη εταιρεία που ξέρω στην Ελλάδα που έδινε μαζί με νέο υπολογιστή δώρο πακέτο εκπαίδευσης 8 ωρών ήταν η Rainbow.

 

Και αυτό, με το μυαλό που κουμαντάρουν εκεί στην απλ δεν πρόκειται να αλλάξει.

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι όλοι οι άλλοι κατασκευαστές έχουν και τα πάμφθηνα μοντέλα των 400-500 ευρώ που πουλάνε πολύ.

 

Δεν έχει να λέει. Και η απλ έβγαλε το μίνι με 499 δολάρια, που όμως ήταν και είναι εντελώς ασύμφορη αγορά.

 

Για τα Windows δε, κανείς δεν αμφισβητεί την πρωτοκαθεδρία τους, αυτή όμως δε σημαίνει και κάτι για την ποιότητά τους.

 

Δεν θα πεις και το παράδειγμα με τις πόρσε και τα χιουντάι; :p

 

Κλείνοντας να τονίσω ότι θεωρώ όλη αυτήν την συζήτηση εντελώς χωρίς νόημα. Είναι αδύνατον να καταλήξουμε με αντικειμενικά κριτήρια ποιο από τα δύο λειτουργικά είναι καλύτερο. Και τα δύο έχουν συν και πλην. Ο καθένας τα ζυγίζει και επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του.

 

Το μόνο σίγουρο για τα μακ είναι ότι δεν είχαν ούτε έχουν και έτσι όπως πάνε ούτε και θα έχουν τα φόντα και τα προσόντα και τις πλάτες αν θες, για να αποκτήσουν μεγαλύτερη διείσδυση από αυτήν που ανέκαθεν είχαν.

 

Αφού μια εταιρεία υπολογιστών καταφέρνει και επιβιώσει πουλώντας ΜΡ3 players (κοινώς: γουόκμαν) πάλι καλά να λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ π.χ. αγόρασα π.χ. υπολογιστή το 2001. Athlon 1,2 GHz, 256 RAM, 20 GB σκληρό. Σήμερα, ο συγκεκριμένος υπολογιστής δεν παίζει σχεδόν κανένα από τα νέα απαιτητικά προγράμματα, ή τα τρέχει σερνόμενος. Μπορούσα παρόλα αυτά να του βάλω τα βίστα με απλή αύξηση της RAM. Αλλά δεν υπήρχε λόγος να το κάνω. Τον χάρισα στον αδερφό μου και πήρα απ'ευθείας νέο PC.

 

Θα αναφέρεσε φαντάζομαι στα home Vista γιατί τα minimum requirments για όλες τις άλλες εκδόσεις είναι:

 

# 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor

# 1 GB of system memory

# 40 GB hard drive with at least 15 GB of available space

# Support for DirectX 9 graphics with:

* WDDM Driver

* 128 MB of graphics memory (minimum)

* Pixel Shader 2.0 in hardware

* 32 bits per pixel

 

Οπότε αυτόματα χρειαζόσουν αναβάθμιση δίσκου (φυσικά) μνήμης και κάρτας γραφικών.

 

Αλήθεια έχεις δοκιμάσει αντί για clean installation να κάνεις ποτέ upgrade από προηγούμενη έκδοση λειτουργικού; Φαντάζομαι δεν χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που πίστευα ότι τα windows τα οποία και έχω είναι καλύτερα άλλαξα άποψη αναγνωρίζοντας τη δύναμη των mac στην επεξεργασία ήχου και μουσική παραγωγή.Η σταθερότητα του λογισμικού αυτόυ είναι ένα μεγάλο συν.

 

ΥΓ:θέλΩ POWERBOOKPRO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρεσε φαντάζομαι στα home Vista γιατί τα minimum requirments για όλες τις άλλες εκδόσεις είναι:

 

Οπότε αυτόματα χρειαζόσουν αναβάθμιση δίσκου (φυσικά) μνήμης και κάρτας γραφικών.

 

Kαι με 512 ΜΒ RAM δουλεύει άνετα ένα PC με vista για απλά πράγματα (π.χ. office, net, music).

 

Εμπάσει περιπτώσει.

 

δύο χρόνια μετά, πήρα ένα 2ο δίσκο στα 160 GB, γιατί άρχισα να ασχολούμαι με DVD. Θα ήταν περίεργο 5 χρόνια να έμενα μόνο με 20 GB.

 

Το ίδιο με την κάρτα γραφικών. ένα χρόνο μετά πήρα μια GeForce 4 Ti με 128 ΜΒ μνήμη αντικαθιστόντας μια Riva TNT. Mαζί με την VGA του πρόσθεσα, και άλλα 256 ΜΒ. Οπότε χωρίς πολλά πολλά μπορούσα να του Βάλω βίστα. Δεν υπήρχε λόγος όμως να το κάνω αυτό σε σύστημα αρχιτεκτονικής του 2000. Τι να λέει;

 

Σε ένα μακ, απλα ΔΕΝ θα μπορούσα να κανω όλες αυτές τις αναβαθμίσεις. Κλειστό σύστημα, κλειστά τα πάντα. Θα το έπαιρνα όπως θα αποφάσιζε η απλ.

 

Αλήθεια έχεις δοκιμάσει αντί για clean installation να κάνεις ποτέ upgrade από προηγούμενη έκδοση λειτουργικού; Φαντάζομαι δεν χρειάστηκε.

 

3 φορές στα 5 χρόνια που χρειάστηκε, έκανα το πρώτο. Δεν υπήρχε λόγος για το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τα μακ δεν αλλάζουν συχνά αρχιτεκτονική (δεν μπορούν, και να ήθελαν) οπότε αναγκαστικά οι εταιρείες που φτιάχνουν προγράμματα για αυτά ξέρουν ότι έχουν μια πολύ συγκεκριμένη βάση πάνω στην οποία δουλεύουν. Όπως ακριβώς με τα παιχνίδια του PS2 και άλλες κλειστές πλατφόρμες. Με άλλα λόγια, ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ αν δεν δούλευε καλά στο δύο χρονών ibook σου.

 

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι PC διετίας αδυνατούν να τρέξουν σημερινά προγράμματα, εκτός από ιδιαίτερα απαιτητικές εφαρμογές, όπως παιχνίδια, όπου παίζει μεγάλο ρόλο και η κάρτα γραφικών.

 

Τα mac λοιπόν έχουν σταθερή αρχιτεκτονική

Tα Windows αλλάζουν αρχιτεκτονική ανάμεσα στα Service Packs?

 

Γιατί αν δεν το κατάλαβες το Dreamweaver CC3 δεν στήνεται καν σε Windows XP SP1.

Link to comment
Share on other sites

Για όσα είναι προσωπικές σου προτιμήσεις (όπως: θέλω να έχω πολλά διαφορετικά προγράμματα που να κάνουν την ίδια δουλειά), δεν έχω να πω κάτι.

 

Άλλα πράγματα όμως είναι τελείως λάθος:

Τα μακ δεν αλλάζουν συχνά αρχιτεκτονική (δεν μπορούν, και να ήθελαν) οπότε αναγκαστικά οι εταιρείες που φτιάχνουν προγράμματα για αυτά ξέρουν ότι έχουν μια πολύ συγκεκριμένη βάση πάνω στην οποία δουλεύουν. Όπως ακριβώς με τα παιχνίδια του PS2 και άλλες κλειστές πλατφόρμες. Με άλλα λόγια, ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ αν δεν δούλευε καλά στο δύο χρονών ibook σου.

 

Τα mac άλλαξαν ριζικά αρχιτεκτονική 3 φορές από τα μέσα του 90 και μετά. Το CS3 γράφτηκε από την αρχή σε universal binary γιατί η Adobe δεν είχε γυρίσει τη γραμμή παραγωγής της σε XCode. Το ίδιο προϊόν στα Windows ΔΕΝ παίζει καν αν δεν έχεις SP2. Ή η Adobe φταίει ή τα Windows ή και οι 2 τους.

 

Η εκπαίδευση δεν είναι τα σεμινάρια για να μάθεις το Χ, είναι τα σχολεία και τα πανεπιστήμια.

 

Το ότι δεν έχει τα φόντα και τα προσόντα είναι δική σου κρίση. Αλλά ξέρεις κάτι, μη σώσει και αποκτήσει το market share των Windows. Ας συνεχίσει να παρέχει όσα μας παρέχει τώρα που κάνουν τη ζωή μας τόσο πιο εύκολη, τις παρουσιάσεις μας τόσο καλύτερες, τα dvd μας πιο εντυπωσιακά, τα κείμενά μας πιο επαγγελματικά (κλπ κλπ) κι ας μείνει κολλημένη στο 4.6%. Προσωπικά δε με ενοχλεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...