Jump to content

myphone.gr :: προτάσεις για βελτίωση


dedcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα κανω και γω παιδια μια προταση μιας και παρατηρησα κατι.

Στην ενοτητα computing υπαρχει sticky το θεμα Μικρά & χρήσιμα freeware προγραμματάκια ωστε τα μελη να βρησκουν το προγραμμα που θελουν αλλα μονο για freeware.

Πολλες φορες ομως εχω δει μελη να αναζητουν εφαρμογες στο topic αυτο οι οποιες να μην ειναι freeware γiατι δεν ξερουν που να ρωτησουν με αποτελεσμα να ειναι off-topic.

Δεν θα πρεπε να υπαρχει μια ενοτητα οπου τα μελη να ρωτουν και οι υπολοιποι να προτεινουν απλα ονοματα εφαρμογων χωρις λινκ η εστω με λινκ των επισημων ιστοσελιδων ωστε αν θελει καποιος να αγορασει την εφαρμογη?

Υπαρχει καποιο νομικο προβλημα σχετικα με αυτο?

 

Eυχαριστω για τον χρονο σας..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1. Να γίνει αυτό που λέει ο Στέφανος χωρίς όμως συνδέσμους που θα οδηγούν σε διάφορες σελίδες ή torrents παρά μόνο στην επίσημη σελίδα κάθε προγράμματος για να "κατεβάσει" κάποιος έστω και την δοκιμαστή έκδοση κάποιου προγράμματος. :)
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί που ψάχνουν software για κάποια συγκεκριμένη δουλειά, ανοίγουν ένα νέο topic και ρωτάνε, εφόσον φυσικά δεν βρουν κάποιο που να τους καλύπτει. Να υπενθυμίσω όμως ότι το επισημασμένο topic για τα freeware προγράμματα που αναφέρεις, δεν φτιάχτηκε για να γίνονται requests. Να ρωτάει δηλαδή ο καθένας για το ποιό software κάνει αυτό που θέλει. Καταχρηστικά υπάρχουν αυτά τα posts. Κανονικά υπάρχει για να αναφέρονται χρήσιμα uilities όταν τα βρει κάποιο μέλος και θεωρήσει ότι καλό είναι να μοιραστεί αυτή την πληροφορία με τους υπόλοιπους.
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον djuan1988.

 

Εκτος απο αυτο, θα ηθελα, εαν ειναι δυνατον, να ανανεωνονται οι τιμες που εχουν τα κινητα στις παρουσιασεις. :)

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα θέματα "Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote" και "Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Wind", μπορούμε να μιλάμε για όλα τα καρτοκινητά της κάθε εταιρείας (π.χ: Στην Cosmote να μιλάμε για το Frog και το Ciao και στη Wind για την ΑΒ και το Mo'Mad); Αν ναι, γιατί υπάρχουν ξεχωριστά θέματα για τις υπόλοιπες καρτοκινητές και αν όχι, γιατί δεν διορθώνεται τα θέματε σε "Τα πάντα για το What's Up? και την Cosmoκάρτα" και "Τα πάντα για το F2G" αντίστοιχα;

 

Σημείωση:Αυτή η μικρή παρατήρηση είναι εντελώς φιλική. Την παρατήρησα γιατί στο subforum της Vodafone υπάρχει θέμα που είναι αποκλειστικά και μόνο για το Νέο Καρτοκινητό και το Cu..

 

Επίσης, γιατί όταν κάποιος Moderator μεταφέρει κάποιο θέμα αφήνει ενεργό το "Leave Permanent Redirect" (ή όπως αλλιώς το μεταφράζεται); Για να ξέρει ο δημιουργός του θέματος ότι μετακινήθηκε;

Link to comment
Share on other sites

johnthegreek θεωρώ ότι αυτές οι απορίες σου έχουν λίγο πολύ αυτονόητες απαντήσεις.

Στην πρώτη ερώτηση, τα Mo'mad, frog και ΑΒ πλασάρονται σαν διαφορετικές εταιρίες, παρόλο που χρησιμοποιούν το δίκτυο της Wind και cosmote. Απλά φιλοξενούνται στο φόρουμ μαζί με το δίκτυο στο οποίο ανήκουν, αλλά έχουν διαφορετικό επίσημο θέμα.

 

Στη δεύτερη ερώτηση, απλά ναι. Είμαι σίγουρος ότι θα το έχεις χρειαστεί σε κάποιο θέμα σου που θα μεταφέρθηκε. Βγαίνει η ένδειξη "μεταφερθέν", καθώς στο myphone, έχουν γίνει όπου είναι εφικτό όλες οι μεταφράσεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

α)Να δημιουργηθεί ένας "Κάδος Ανακύκλωσης" στα PMs.

β)Στο Computing να δημιουργηθεί ένα θέμα ή subforum (ή και για bugs) και εκεί να αναφέρονται ερωτήσεις για κάποιο πρόγραμμα για να μην γεμίζει με θέματα το forum.

Link to comment
Share on other sites

johnthegreek θεωρώ ότι αυτές οι απορίες σου έχουν λίγο πολύ αυτονόητες απαντήσεις.

Στην πρώτη ερώτηση, τα Mo'mad, frog και ΑΒ πλασάρονται σαν διαφορετικές εταιρίες, παρόλο που χρησιμοποιούν το δίκτυο της Wind και cosmote. Απλά φιλοξενούνται στο φόρουμ μαζί με το δίκτυο στο οποίο ανήκουν, αλλά έχουν διαφορετικό επίσημο θέμα.

 

Στη δεύτερη ερώτηση, απλά ναι. Είμαι σίγουρος ότι θα το έχεις χρειαστεί σε κάποιο θέμα σου που θα μεταφέρθηκε. Βγαίνει η ένδειξη "μεταφερθέν", καθώς στο myphone, έχουν γίνει όπου είναι εφικτό όλες οι μεταφράσεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, rigasnic.. Απλά, μπερδεύτηκα επειδή στο subforum της Cosmote δεν λέει:"Τα πάντα για το What's Up? και την Cosmoκάρτα" και στο subforum της Wind δεν λέει:"Τα πάντα για το F2G", αν και πιστεύω ότι είναι πολύ μικρή διόρθωση.. :)

 

Πρόταση: Θα μπορούσατε να διορθώσετε το "How are you?" που βρίσκεται κάτω από το subforum της Vodafone και να το αντικαταστήσετε με το "Power to you"; Το είχα πει και στο παρελθόν, αλλά τότε που το είχα πρωτοπεί ήταν διαφορετικό το σλόγκαν (Ζήσε τη στιγμή).. :O

 

@Ισίδωρε, πολύ καλή η σκέψη για τον "Κάδο".. Θα ήταν πολύ καλό αντί για το κουμπί "Διαγραφή" να υπήρχε ο "Κάδος" όπου εκεί θα είχαμε και ένα back-up (Κάδος σαν τα Windows, όχι οριστική διαγραφή,ε; ) χωρίς, βέβαια, τα μηνύματα που θα μεταφέρονταν εκεί να μετριούνται ως εισερχόμενα/απεστελμένα ή ό,τι άλλο θέλετε και να γεμίζουν τον Pm χώρο μας.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότινα, στο προφίλ του χρήστη, κάτω από την περιοχή, να αναγράφεται το δίκτυο του χρήστη καθώς και αν έχει καρτοκινητό ή συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότινα, στο προφίλ του χρήστη, κάτω από την περιοχή, να αναγράφεται το δίκτυο του χρήστη καθώς και αν έχει καρτοκινητό ή συμβόλαιο.

Στο tab "Προφίλ" υπάρχει το "Κινητή τηλεφωνία" και εκεί αναφέρει το μέλος σε ποιο δίκτυο είναι και αν έχει καρτοκινητό ή συμβόλαιο ή και τα δύο.. Αυτό δε λές;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Να φαίνεται και πάνω από τον αριθμό μυνημάτων λεω.

Ok, συγνώμη.. Πάντως, δεν καταλαβαίνω την υπάρξη μιας τέτοιας προσθήκης στο Προφίλ.. Θα το κάνει πιο μεγαλό και τέτοιες πληροφορίες υπάρχουν ήδη στο κανονικό προφίλ..

 

Φιλικά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξει και λιγο το skin του φορουμ. Απ' το 2006 που είμαι εδώ το ίδιο είναι.

Apple Iphone 4s

Apple Ipad 2

HTC HD2

Fujitsu Siemens loox n560

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξει και λιγο το skin του φορουμ. Απ' το 2006 που είμαι εδώ το ίδιο είναι.

Γιατί δεν σου αρέσει;;)μια χαρά είναι. (σοβαρό):)

Τι θα γίνει με τον κάδο ανακύκλωσης στα PMs;

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξει και λιγο το skin του φορουμ. Απ' το 2006 που είμαι εδώ το ίδιο είναι.

 

Mπα μια χαρά είναι. Απλό, σοβαρό αλλά κυρίως ξεκούραστο. Σε άλλα σάιτ κάθομαι ούτε το μισό χρονικό διάστημα απότι στο myphone και κουράζομαι πολύ ενώ εδώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Mπα μια χαρά είναι. Απλό, σοβαρό αλλά κυρίως ξεκούραστο. Σε άλλα σάιτ κάθομαι ούτε το μισό χρονικό διάστημα απότι στο myphone και κουράζομαι πολύ ενώ εδώ καθόλου.

Συμφωνώ.. Το θέμα του MyPhone είναι από τα λίγα που δεν κουράζει τα μάτια.. :D

 

Κάτι άλλο: Μήπως ήρθε ο καιρός να... αναβαθμιστεί λίγο το λογότυπο του MyPhone; Δεν λέω να αλλάξει τελείως, αλλά λίγα περισσότερα χρώματα, λίγη τεχνική επεξεργασία με το PhotoShop πιστεύω ότι θα το αλλάξει και θα το κάνει πιο καινούργιο..

 

Φιλικά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω ότι το φόρουμ έχει αναβαθμιστεί στην έκδοση 3.8.4.

 

Σε αυτή την έκδοση υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας Αναφοράς και στα Προσωπικά Μηνύματα (PMs).

 

Εφιστώ την προσοχή σας έτσι ώστε να χρησιμοποιήσετε αυτή τη δυνατότητα με μέτρο και μόνο όταν είναι πραγματικά απαραίτητο. Σε αντίθετη περίπτωση η Ο.Δ. δεν θα ασχοληθεί με την αναφορά σας. Σε περίπτωση κατάχρησης της δυνατότητας αυτής θα υπάρξουν οι γνωστές κυρώσεις ενός φόρουμ.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν εχει αναφερθει παλι...

 

Προτεινω τα εξης:

 

Στην αναζητηση συσκευων που την χρησιμοποιουμε πιστευω αρκετα http://www.myphone.gr/devices/search.php καλο θα ηταν να προστεθουν μερικες νεες δυνατοτητες αναζητησης.

 

1) κριτηριο σχετικα με το αν εχει οθωνη αφης ή οχι

2) αν εχει ανοιχτο λειτουργικο ή κλειστο (καλο θα ηταν αν γινοταν να προσδιοριζοταν και το ανοιχτο λειτουργικο (πχ symbian, wm, maemo κλπ)

3) Η ποιοτητα της εγγραφης βιντεο

4) Η ποιοτητα ή το μεγεθος της οθωνης (συμαντικο πλεον με τοσες "ευαισθητες" συσκευες)

 

Δεν ξερω εαν ειναι εφικτες καποιες ή ολες απο τις συγκεκριμενες προτασεις μου αλλα πιστευω θα βοηθουσαν αρκετα καθως πλεον εχουμε χασει την μπαλα αφου υπαρχουν ενα σωρο κατασκευαστες με 100αδες μοντελα κι επισης η τεχνολογια εξελισεται (πχ οθωνες αφης, νεα λειτουργικα, καλυτερες καμερες κλπ) οποτε ολοι μας πρεπει να ακολουθουμε!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει προτείνει κάποιος άλλος, η αν μπορεί να γίνει σε κάποιο από τα υπάρχοντα sections, αλλά νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα θέμα που θα αναφέρονται συνολικά όλες οι πολύ καλές προσφορές σε συσκευές κινητής τηλεφωνίας. Για παράδειγμα προ καιρού κυκλοφορούσε σε προσφορά το pixon στα 150 η το innov8 στα 210 σελαποια καταστήματα καθώς και πολλά αλλά όπως το qtek 9000 στα 100 ευρω. Κάτι τέτοιο από ότι είδα υπάρχει για τα μοτορολα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224401

Αυτό θα βοηθήσει όσους ψάχνουν καινούριες συσκευές ενώ μπορεί να δημιουργήσει και θετικό κλίμα για το myphone και τους χρήστες του. Έτσι αργότερα να μας ειδοποιούν αυτοί πρώτοι για τις προσφορές που θα πρόκειται να βγάλουν ;)

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι, όντως με τόσους χρήστες Iphone πλέον, ίσως ήταν χρήσιμο κάτι τέτοιο. Είναι στα άμεσα μελλοντικά σχέδια, οπότε ας κάνουμε λίγο υπομονή. :)

 

Μήπως να ελπίζουμε (οι χρήστες iPhone εννοώ) σε κανένα Πρωτοχρονιάτικο δωράκι ως προς το interface; Ας είναι και εντός των πρώτων μηνών του 2010 :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κι εγώ κάτι που μου ήρθε πριν λίγο.

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργία του forum και πολλές φορές έχω βοηθηθεί σε πολλά θέματα περί computer και φυσικά κινητών. Κι επίσης να πω ότι πριν μπω εδώ μέσα, δεν ήξερα τίποτα περί κινητών, ενώ τώρα πιστεύω ότι έχει γίνει μεγάλη βελτίωση :D.

Η πρόταση μου αφορά το Computing. Δεν ξέρω αν έχει ξαναπροταθεί κάτι τέτοιο στο παρελθόν, αλλά δεν είναι κακό να το αναφέρω.

Αυτό που θέλω να προτείνω, είναι να μπει κάτι σαν τους Διαξιφισμούς, που είναι για κινητά, και στο Computing. Πιστεύω ότι όπως γίνονται μάχες μεταξύ κινητών, έτσι θα μπορούσαν να γίνονται και για διάφορα κομμάτια του υπολογιστή (επεξεργαστές, κάρτες γραφικών κτλ.).

Ξέρω ότι είμαστε forum για τις τηλεπικοινωνίες και ότι το μεγαλύτερο μέρος αφορά τα κινητά, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες που ενδιαφέρονται και για τους υπολογιστές.

Βέβαια κάτι σαν αυτό που ζητάω γίνεται και στο θέμα επισημασμένο Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να υπάρχει ένας χώρος που ο κάθε χρήστης που ενδιαφέρεται να ανοίγει το δικό του θέμα για επιλογή επεξεργαστή για παράδειγμα, παρά όλα να συγκεντρώνονται σε ένα θέμα με 70 σελίδες... Αν γίνει κάτι τέτοιο, σαν αυτό που λέω, θα διευκολύνει σίγουρα και άλλους χρήστες να βρίσκουν τις συγκρίσεις που θέλουν.

Αν είναι δυνατόν, προσωπικά πιστεύω ότι είναι μία πολύ καλή βελτίωση :)

 

Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά και την απαγόρευση των greeklish ;) !!

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κι εγώ κάτι που μου ήρθε πριν λίγο.

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργία του forum και πολλές φορές έχω βοηθηθεί σε πολλά θέματα περί computer και φυσικά κινητών. Κι επίσης να πω ότι πριν μπω εδώ μέσα, δεν ήξερα τίποτα περί κινητών, ενώ τώρα πιστεύω ότι έχει γίνει μεγάλη βελτίωση :D.

Η πρόταση μου αφορά το Computing. Δεν ξέρω αν έχει ξαναπροταθεί κάτι τέτοιο στο παρελθόν, αλλά δεν είναι κακό να το αναφέρω.

Αυτό που θέλω να προτείνω, είναι να μπει κάτι σαν τους Διαξιφισμούς, που είναι για κινητά, και στο Computing. Πιστεύω ότι όπως γίνονται μάχες μεταξύ κινητών, έτσι θα μπορούσαν να γίνονται και για διάφορα κομμάτια του υπολογιστή (επεξεργαστές, κάρτες γραφικών κτλ.).

Ξέρω ότι είμαστε forum για τις τηλεπικοινωνίες και ότι το μεγαλύτερο μέρος αφορά τα κινητά, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες που ενδιαφέρονται και για τους υπολογιστές.

Βέβαια κάτι σαν αυτό που ζητάω γίνεται και στο θέμα επισημασμένο Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να υπάρχει ένας χώρος που ο κάθε χρήστης που ενδιαφέρεται να ανοίγει το δικό του θέμα για επιλογή επεξεργαστή για παράδειγμα, παρά όλα να συγκεντρώνονται σε ένα θέμα με 70 σελίδες... Αν γίνει κάτι τέτοιο, σαν αυτό που λέω, θα διευκολύνει σίγουρα και άλλους χρήστες να βρίσκουν τις συγκρίσεις που θέλουν.

Αν είναι δυνατόν, προσωπικά πιστεύω ότι είναι μία πολύ καλή βελτίωση :)

 

Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά και την απαγόρευση των greeklish ;) !!

Υπήρξαν στο παρελθόν topics στο computing όπου γινόταν συγκρίσεις επεξεργαστών και λειτουργικών (κυρίως). Ποτέ δεν πρόσφεραν κάτι χρήσιμο. Κατέληγαν σαν "οπαδικές" συζητήσεις και στο τέλος κλειδώνονταν. Υπάρχουν topics π.χ. για σύνθεση υπολογιστή, ή για επιλογή laptop που λειτουργούν πολύ καλά και γίνεται συζήτηση που βοηθάει τα μέλη. Τα vs στο computing δεν βοήθησαν ποτέ κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πώς γίνεται να βλέπουμε θέματα τα οποία έχουν παλιώσει και δεν εμφανίζονται?

Πχ το θέμα Πολυμηχάνημα (εκτυπωτης-σαρωτης) με αναζήτηση το βρήκα από το google. Δεν εμφανιζόταν στην ενότητα Hardware..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...