Jump to content

myphone.gr :: προτάσεις για βελτίωση


dedcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να ξέρω εάν έχει συζητηθεί ξανά στο παρελθόν αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει κάποιο social integration στο myphone και εννοώ κάποιος επίσημος λογαριασμός facebook/twitter όπου θα γίνεται αναμετάδοση των νέων της κεντρικής σελίδας.

 

Πως δεν υπάρχει?

;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

oh thanx δεν το ήξερα καν. Δεν μπόρεσα να το βρω από την κεντρική σελίδα, υπάρχει κάπου?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα στο σερφάρισμα στις σελίδες του myphone.gr μέσω του Firefox. Πολλές φορές προσπαθεί να συνδεθεί και στο τέλος βγαίνει μήνυμα ότι ο Firefox δε μπορεί να εμφανίσει τη σελίδα. Αυτή η συμπεριφορά συμβαίνει μόνο με το site του myphone και εμφανίζεται και στους τρεις υπολογιστές μου με τρία διαφορετικά λειτουργικά, Windows XP, Windows Vista και Windows 7. Τα ίδια συμβαίνουν και με τον Internet Explorer.

 

Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι φταίει η σύνδεσή μου, αλλά όταν σερφάρω με WiFi από το router του σπιτιού μου με το κινητό μου, δεν έχω σχεδόν κανένα πρόβλημα.

 

Τι μπορεί να φταίει; :worry:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα στο σερφάρισμα στις σελίδες του myphone.gr μέσω του Firefox. Πολλές φορές προσπαθεί να συνδεθεί και στο τέλος βγαίνει μήνυμα ότι ο Firefox δε μπορεί να εμφανίσει τη σελίδα. Αυτή η συμπεριφορά συμβαίνει μόνο με το site του myphone και εμφανίζεται και στους τρεις υπολογιστές μου με τρία διαφορετικά λειτουργικά, Windows XP, Windows Vista και Windows 7. Τα ίδια συμβαίνουν και με τον Internet Explorer.

 

Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι φταίει η σύνδεσή μου, αλλά όταν σερφάρω με WiFi από το router του σπιτιού μου με το κινητό μου, δεν έχω σχεδόν κανένα πρόβλημα.

 

Τι μπορεί να φταίει; :worry:

 

Μήπως έχεις Tellas ISP?

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότινα να υπάρχει τσατ στο σαΐτ να μπορούμε να συζητάμε θα ήταν πρωτοποριακό για τεχνολογικό σαΐτ
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότινα να υπάρχει τσατ στο σαΐτ να μπορούμε να συζητάμε θα ήταν πρωτοποριακό για τεχνολογικό σαΐτ

 

θα έπαυε όμως το myphone να είναι forum και δεν θα υπήρχε κανένας έλεγχος σε αυτά που μπορεί να γράψει ο καθένας..

 

δηλαδή, κάποια στιγμή κάποιος μπορεί να σε βρίσει (κάτι που απαγορεύεται ρητά απο τους κανονισμούς), μέσω του chat δεν μπορεί να σταματηθεί εγκαίρως αυτό το άτομο ενώ με μυνήματα όπως γίνετε μέχρι τώρα είναι πιο εύκολο οι διαχειριστές να προλάβουν off topic ή υβριστικό περιεχόμενο...;)

 

:!:(τα παραπάνω τα λέω απο ενδιαφέρον και εννοείται σαν απλό member, επίσημα στο ερώτημα σου θα σου απαντήσουν οι διαχειριστές ;)):!:

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότινα να υπάρχει τσατ στο σαΐτ να μπορούμε να συζητάμε θα ήταν πρωτοποριακό για τεχνολογικό σαΐτ

 

Πρωτοποριακοί είμαστε μια ζωή. Είχαμε online chat εδώ και χρόνια, από την εποχή του Unwired και τα πρώτα χρόνια του Myphone.

 

Με τον καιρό έπεσε η επισκεψιμότητά του επειδή αρκετά συχνά δημιουργούνταν προβλήματα, διαμάχες, τσακωμοί. Υπήρχαν moderator Ops και εκεί, αλλά μια ζωή ban και kicks κατέληγαν να κάνουν.

 

Έτσι τερματίσαμε τη λειτουργία του. Ο Έλληνας δύσκολα βάζει μυαλό.

 

Όχι, δεν σκεφτόμαστε να το ανοίξουμε πάλι, δεν είναι στις προτεραιότητές μας. Έχουμε άλλα σχέδια για το forum και το site, πολλά, εντυπωσιακά που θα προκαλέσουν - ελπίζουμε- πάταγο. ;) Υπομονή...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοποριακοί είμαστε μια ζωή. Είχαμε online chat εδώ και χρόνια, από την εποχή του Unwired και τα πρώτα χρόνια του Myphone.

 

Με τον καιρό έπεσε η επισκεψιμότητά του επειδή αρκετά συχνά δημιουργούνταν προβλήματα, διαμάχες, τσακωμοί. Υπήρχαν moderator Ops και εκεί, αλλά μια ζωή ban και kicks κατέληγαν να κάνουν.

 

Έτσι τερματίσαμε τη λειτουργία του. Ο Έλληνας δύσκολα βάζει μυαλό.

 

Όχι, δεν σκεφτόμαστε να το ανοίξουμε πάλι, δεν είναι στις προτεραιότητές μας. Έχουμε άλλα σχέδια για το forum και το site, πολλά, εντυπωσιακά που θα προκαλέσουν - ελπίζουμε- πάταγο. ;) Υπομονή...

 

ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις Tellas ISP?

 

Όχι φίλε Mythozz, ConnX έχω. Και τόσο καιρό δεν είχα πρόβλημα με το myphone.gr, μόνο τον τελευταίο καιρό εμφανίστηκε.

Τις τελευταίες μέρες όχι τόσο έντονα βέβαια, έχει καλυτερέψει η κατάσταση. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα στο σερφάρισμα στις σελίδες του myphone.gr μέσω του Firefox. Πολλές φορές προσπαθεί να συνδεθεί και στο τέλος βγαίνει μήνυμα ότι ο Firefox δε μπορεί να εμφανίσει τη σελίδα. Αυτή η συμπεριφορά συμβαίνει μόνο με το site του myphone και εμφανίζεται και στους τρεις υπολογιστές μου με τρία διαφορετικά λειτουργικά, Windows XP, Windows Vista και Windows 7. Τα ίδια συμβαίνουν και με τον Internet Explorer.

 

Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι φταίει η σύνδεσή μου, αλλά όταν σερφάρω με WiFi από το router του σπιτιού μου με το κινητό μου, δεν έχω σχεδόν κανένα πρόβλημα.

 

Τι μπορεί να φταίει; :worry:

To ιδιο προβλημα εχω και εγω,θα το τοποθετουσα απο τοτε που εγινε η αναβαθμιση και μετα.Πολλες φορες ξεκιναει καλα αλλα δεν μπορω να παω στην επομενη σελιδα απο τις νεες δημοσιευσεις ή σε ενα θεμα ,θα κολλαει οταν θα θελω να απαντησω.Εχω connex vista FF.

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο προβλημα εχω και εγω,θα το τοποθετουσα απο τοτε που εγινε η αναβαθμιση και μετα.Πολλες φορες ξεκιναει καλα αλλα δεν μπορω να παω στην επομενη σελιδα απο τις νεες δημοσιευσεις ή σε ενα θεμα ,θα κολλαει οταν θα θελω να απαντησω.Εχω connex vista FF.

 

Ακριβώς το ίδιο πρόγμα και σε μένα. Ενώ στην αρχή, πατώντας 1-2 links, δουλεύει κανονικά, στην επόμενη κίνηση κολλάνε τα πάντα.

Για να γράψω την απάντηση αυτή προσπάθησα 2-3 φορές. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον router μου με Tellas. Από το PC έχω και εγώ προβλήματα να μπαίνω κάποιες φορές, ενώ από το iPhone μέσω του ΙΔΙΟΥ router μπαίνω μια χαρά.

 

Από όσο έχουμε ελέγξει δεν είναι θέμα του Myphone, αλλά του DNS του κάθε ISP... Το ερευνούμε ακόμα παιδιά, θα το ξαναψάξουμε αναλυτικά.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η αλήθεια είναι πως και εγώ τις τελευταίες μέρες με Conn-X παρατηρώ κάποιες καθυστερήσεις στο άνοιγμα των σελίδων του myphone και γενικά μια ποιο αργή απόκριση στις διάφορες ενέργειες. Ενδεχομένως να μην είναι θέμα του Server αλλά όπως είπε ο Mythozz των DNS server που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ. Ίδωμεν.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να δω τα τελευταία μηνύματα που εχω γράψει συγκεντρομενα η να μπορώ να δω το τελευταίο μήνυμα χώρισα να ψάχνω στα θρεντ που εχω γράψει
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να δω τα τελευταία μηνύματα που εχω γράψει συγκεντρομενα η να μπορώ να δω το τελευταίο μήνυμα χώρισα να ψάχνω στα θρεντ που εχω γράψει

 

Καλησπέρα.

 

Ναι υπάρχει ,εάν κάνεις κλικ στο ψευδώνυμο σου (αριστερά πάνω από το άβαταρ) ,και διαλέξεις

εμφάνιση όλων των μηνυμάτων.

http://www.myphone.gr/forum/search.php?do=finduser&u=71869

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ναι υπάρχει ,εάν κάνεις κλικ στο ψευδώνυμο σου (αριστερά πάνω από το άβαταρ) ,και διαλέξεις

εμφάνιση όλων των μηνυμάτων.

http://www.myphone.gr/forum/search.php?do=finduser&u=71869

 

Καλησπέρα και σε σένα. Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Μήπως θα γινόταν στον πίνακα της samsung να φτιάχνατε έναν ακόμα υποπίνακα για το bada os ωστέ να μπορούμε να ανοίξουμε διάφορα θέματα για τις εφαρμογές,το φλασάρισμα κτλ γιατί τώρα τα χρήσιμα ποστς που γράφονται σε εκείνο το τόπικ ουσιαστικά χάνονται μέσα σε ένα σωρό άλλα...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

(Χαζό, ίσως) ερώτημα προς το myphone.gr. Γιατί το κάθε θρεντ για κάθε τηλέφωνο δεν αντικαθίσταται από ένα υπο-υποφόρουμ όπου μπορούμε να ανοίγουμε πια ξεχωριστά θρεντς για κάθε θέμα του συγκεκριμένου τηλεφώνου (π.χ. root, φόρτιση, GPS) αντί να έχουμε ένα θρεντ όπου γίνεται ο χαμός από πληροφόρηση που όμως δεν διαβάζει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

(Χαζό, ίσως) ερώτημα προς το myphone.gr. Γιατί το κάθε θρεντ για κάθε τηλέφωνο δεν αντικαθίσταται από ένα υπο-υποφόρουμ όπου μπορούμε να ανοίγουμε πια ξεχωριστά θρεντς για κάθε θέμα του συγκεκριμένου τηλεφώνου (π.χ. root, φόρτιση, GPS) αντί να έχουμε ένα θρεντ όπου γίνεται ο χαμός από πληροφόρηση που όμως δεν διαβάζει κανείς;

 

Γιατί τα υπο φόρουμς δεν είναι threads. Για τα Nokia δηλαδή θα είχαμε κάπου 80 υπο φόρουμς ενεργά όσα και τα ενδιαφέροντα κινητά της τα τελευταία χρόνια. Ομοίως στη Samsung, LG, Sony Ericsson κλπ. :)

 

Έτσι θα είχαμε κάπου 200 υποφόρουμς, το οποίο εκτός από αδύνατο να τα ελέγχει κάποιος, δεν είναι εφικτό να γίνει -χωρίς προβλήματα- από το vBulletin... :) Πρόκειται κυρίως για θέμα ευχρηστίας και απλότητας στην εύρεση της συσκευής (πάω σε φόρουμ και μετά αναζητώ το όνομα του κινητού στα threads) και μετά θέμα λειτουργικότητας του φορουμ αφού δεν είναι σχεδιασμένο να έχει τόσα πολλά sub forums.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τότε ίσως πρέπει να προωθηθεί μια άλλη λύση με αυτόνομα θρεντς για κάθε θέμα που απασχολεί ένα τηλέφωνο μέσα στα εταιρικά υποφόρουμ.

Τι εννοώ;

Π.χ. έχω ένα Samsung Galaxy S. Αυτή τη στιγμή οι σελίδες του official thread για το Galaxy έχουν φτάσει τις 330 με 15 ποστς η κάθε μία. Στις σελίδες αυτές έχουν δοθεί σημαντικές απαντήσεις / λύσεις σε ένα σωρό διαφορετικά θέματα που απασχολούν τους χρήστες για το τηλέφωνο. Βλέπω όμως συνέχεια χρήστες να επανέρχονται με τα ίδια θέματα και φυσικά, τελικά, να μην παίρνουν απάντηση, γιατί πόσες φορές να γράψει την ίδια απάντηση ο γνώστης πια...; Και πόσοι άλλοι ντρέπονται να ποστάρουν επειδή ξέρουν ότι αυτό απαντήθηκε αλλά που να ψάχνουν... Γιατι μπορούμε πραγματικά να κατηγορήσουμε κάποιον που δεν έψαξε στα 5.000 ποστς; Και για να σας προλάβω, ναι, υπάρχει η αναζήτηση στο θρεντ. Αλλά και πάλι, ορισμένες φορές, δεν είναι βοηθητική. Μου έχει συμβεί.

Και αναρωτιέμαι. Μήπως θα ήταν καλύτερο να υπάρχουν θρεντς του τύπου: "Galaxy S - πρόβλημα με GPS", "Galaxy S πώς το κάνω root" μέσα στο υποφόρουμ της Samsung;

 

Τα παραπάνω δεν είναι κριτική, απλώς προσπάθεια να δουλέψει το σύστημα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και δεν εκλαμβάνεται σαν κριτική. Χαίρομαι να υπάρχει ενδιαφέρον για την ομαλή ροή των συζητήσεων.

 

Στο συγκεκριμένο φορουμ είναι σωστό αυτό που λες. Μπορεί να γίνει, αρκεί να υπάρχει η ανταπόκριση από τον κόσμο. Κάτι ανάλογο ακολουθείται και στα Apple, Nokia κλπ αν προσέξεις.

 

Θα το προωθήσω στον mirrorofsorrow (τον Moderator) και πιστεύω μπορεί να ξεκινήσει έτσι η διαδικασία. Απλά τα threads θα είναι συγκεντρωτικά π.χ. thread για το rooting του Galaxy S. thread για ότι αφορά το GPS, κλπ γιατί μετά από λίγο καιρό, αν φτιάχνει και ο κάθε χρήστης από ένα thread, θα φτάσουμε τις 50 σελίδες στο ΦΟΡΟΥΜ Samsung Android οπότε πάλι πρόβλημα αναζήτησης θα έχετε :)

Edited by Mythozz

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε thread των 300-400+ σελίδων με τα 15 posts το καθένα είναι δυσ-ανάγνωστα και αποθαρρύνουν το χρήστη από το να το διαβάσει.

 

Μια πιο εφικτή λύση στην πρόταση του pavlosx68 μπορεί να είναι η εξής:

Γιατί δεν μπαίνει κάποιος στη διαδικασία(σίγουρα θα πάρει αρκετό καιρό) να καθαρίσει κάθε thread, φιλτράροντας όλα τα posts από κάθε thread και να γίνουν της μορφής ερωτο-απαντήσεων όπως στα iGuides?

 

Δηλαδή, να μαζευτούν όλες οι ερωτήσεις-απορίες που έχουν δημιουργηθεί από κάθε thread(που αναπόφευκτα είναι επαναλαμβανόμενες τακτικά) και να δωθούν σε ένα post ή σε πολλαπλά μαζεμένα όλες οι απαντήσεις τους.

 

πχ.

Ερ.: Τι στέλνω και σε ποιον αριθμό για να ενεργοποιήσω την τάδε υπηρεσία?

Απ.: Το τάδε λεκτικό στον τάδε αριθμό.

 

Ερ.: Τι ρυθμίσεις χρειάζονται ή πώς θα αντιμετωπίσω το τάδε πρόβλημα στη συσκευή μου?

Απ.: Πηγαίνοντας εκεί, αλλάζοντας την τάδε ρύθμιση κλπ.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...