Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για 2 βδομάδες καλύτερα την dial up!!

 

αν θελεις να πεις για αυτο: Vodafone Mobile Connect 3G Broadband (Προπληρωμένης χρήσης η Προγράμματα Συμβολαίου)

καλύτερα αστο , εγω με καρτοκινητη μια φορα το δοκίμασα να φορτώσω την σελίδα http://www.myphone.gr που δεν εχει πολλές εικόνες για λιγα δευτερόλεπτα και μου "έφαγε" 3€ !!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΕΩΣΗ ΚΛΗΣΕΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟ 11821 (ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ) ΤΗΣ NEWSPHONE.

 

Αθήνα, 30 Μαρτίου 2007 O OTE ανακοινώνει νέα λιανική τιμή χρέωσης των κλήσεων προς το 11821, που ενεργοποιείται στο δίκτυο της NEWSPHONE και έχει εκχωρηθεί δευτερογενώς στην εταιρία NOETRON, που έχει ως εξής:

 

1. Από σταθερό τηλέφωνο του ΟΤΕ ορίζεται ελάχιστη χρέωση 0,38 ευρώ για τμήμα κλήσης διάρκειας μέχρι και 60 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια χρέωση 0,27 ευρώ για κάθε επόμενο λεπτό ή κλάσμα αυτού.

 

2. Με χρήση OTEκάρτας και Χρονοκάρτας ορίζεται ελάχιστη χρέωση 12 παλμοί χρέωσης για το πρώτο λεπτό επικοινωνίας και στη συνέχεια 9 παλμοί για κάθε επόμενο λεπτό επικοινωνίας ή κλάσμα αυτού.

(1 παλμός ΟΤΕκάρτας = 0,026 ευρώ, 1 παλμός Χρονοκάρτας= 0,032 ευρώ))

 

3. Δεν επιτρέπεται η κλήση με χρήση Τηλεκάρτας και ALLOCARD.

 

Οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 19% και η χρέωση είναι ενιαία για όλες τις ημέρες και ώρες της εβδομάδας.

 

Ως ημερομηνία έναρξης της νέας χρέωσης ορίζεται η 13η Απριλίου 2007.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω otenet ondsl kit 768 kbps και ι ανωτερη ταχυτητα που πιανω ειναι τα 35 kbps. Καθως απο πολυ ψαξιμο που εκανε τυχαια ακουσα κατι. Συγνωμη αν το γραψω λαθος αλλα δεν ξερω πως γραφεται . Μου ειπαν οτι ειναι χαμηλο το

(badwits η batwitch) καπως ετσι και τωρα αν καταλαβατε για τι πραγμα σας μιλαω θελω να μου πειτε τι ακριβως ειναι αυτο το (Badwits η Batwitch) και με ποιον τροπο θα ανεβει. Μηπως θα πρεπει να κανει ο Ο.Τ.Ε αναβαθμιση στην περιοχη μας ? , Μηπως να φερουν μηχανημα μεγαλυτερο σε kbps ????

 

 

Σας παρακαλω πολυ πειτε μου με ποιον τροπο θα αντιμετωπιστει αν αντιμετωπιστει απο τον Ο.Τ.Ε

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία το bandwidth (εύρος ζώνης επί το ελληνικότερον).

Δεν είσαι ο μόνος μ' αυτό το πρόβλημα, οπότε απ' αυτή την άποψη μην ανησυχείς.

Εγώ με 1024, έτσι και τύχει καμιά φορά και πιάσω τα 100 (συνήθως ξημερώματα) ανοίγω σαμπάνια :lol:

Συνήθως πιάνω 50-60.

 

Υ.Γ, Φανταστείτε ότι στο εξωτερικό τέτοιες ταχύτητες θεωρούνται πρωτόγονες. Δεν υπάρχουν καν.

Στην Γερμανία π.χ. απ' ότι ξέρω τα 1024 είναι το πακέτο της «ξεφτίλας». Οι περισσότεροι παίζουν από 2-8 Mbps, ενώ ήδη κυκλοφορούν πακέτα των 16Mbps.

Κι εμείς εδώ ασχολούμαστε ακόμα με τα....Kbps.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία το bandwidth (εύρος ζώνης επί το ελληνικότερον).

Δεν είσαι ο μόνος μ' αυτό το πρόβλημα, οπότε απ' αυτή την άποψη μην ανησυχείς.

Εγώ με 1024, έτσι και τύχει καμιά φορά και πιάσω τα 100 (συνήθως ξημερώματα) ανοίγω σαμπάνια :lol:

Συνήθως πιάνω 50-60.

 

Υ.Γ, Φανταστείτε ότι στο εξωτερικό τέτοιες ταχύτητες θεωρούνται πρωτόγονες. Δεν υπάρχουν καν.

Στην Γερμανία π.χ. απ' ότι ξέρω τα 1024 είναι το πακέτο της «ξεφτίλας». Οι περισσότεροι παίζουν από 2-8 Mbps, ενώ ήδη κυκλοφορούν πακέτα των 16Mbps.

Κι εμείς εδώ ασχολούμαστε ακόμα με τα....Kbps.

 

 

 

Δηλαδη αυτο το προβλημα δεν φτιαχνεται με τιποτα ??

 

Εαν Φερουν Πορτες Γιατι Ξερεις Εχουμε Και Ελλειψη Απο Πορτες Δεν Φτιαχνεται Αυτο Το ΠροΒλημα Μεχρι Να Ξανακλεισουν Τις Πορτες Νεοι Χρηστες ????

 

Δηλαδη αυτο το προβλημα δεν φτιαχνεται με τιποτα ??

 

Εαν Φερουν Πορτες Γιατι Ξερεις Εχουμε Και Ελλειψη Απο Πορτες Δεν Φτιαχνεται Αυτο Το ΠροΒλημα Μεχρι Να Ξανακλεισουν Τις Πορτες Νεοι Χρηστες ????

 

 

 

Και Κοιτα Ταχυτητα που ειχα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΜΑΡΤΙΟΥ 23.15

 

 

Δες Το Link ............. http://www.sendspace.com/file/5cn8ms

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και Κοιτα Ταχυτητα που ειχα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΜΑΡΤΙΟΥ 23.15

 

 

Δες Το Link ............. http://www.sendspace.com/file/5cn8ms

 

Για να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να κάνει αναβάθμιση ο ΟΤΕ. Αυτο το πρόβλημα υπάρχει επειδή είναι πολύ χρήστες συνδεδεμένη με μικρο Bandwith, έτσι ο ΟΤΕ όταν συνδέονται και άλλοι χρήστες δεν κάνει αναβάθμιση το bandwith αλλά μένει το ίδιο και αφτο συνεπαγετε στις χάλια ταχύτητες

 

ΠΧ σε ενα DSLam είναι 50 χρήστες με 1mbps ταχύτητα. Το bandwith που εχει βάλει ο ΟΤΕ για αυτους σύνολο ειναι 10 mbps (ασχετα που θα έπρεπε να ειναι 50χ10=50mbps) Ετσι όταν όλοι αυτοί οι χρήστες προσπαθούν να κατεβάσουν συγχρόνως, το bandwith (10 mbps στην συγκεκριμένη περίπτωση) δεν φτάνει. Ο ΟΤΕ σπάνια κάνει αναβάθμισης ενώ προσθέτει και άλλους χρηστες στο δίκτυο πάνω χωρίς πάλι να κάνει αναθαμησεις και ετσι υπάρχει το φαινόμενο με τα μπουκωμένα DSLams που στειβαζει πολλους χρήστες χωρίς της καταληλες αναβαθμισεις και στο bandwith

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μείνεις με την dial-up σύνδεση στο Internet, γιατί δεν αξίζει καθόλου, ούτε η ασύρματη κάρτα Internet που προσφέρουν οι διάφορες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, αλλά ούτε να βάλεις νέα σύνδεση adsl Internet.Υπομονή...:D
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Pigou13_ και εγώ την ίδια ταχύτητα έχω 768 και την ίδια ταχύτητα downspeed φτάνω και εγώ 30-35-40 KB/s.Αφού δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα "απολαμβάνουμε" τις άθλιες ταχύτητες και όταν έρθει η ώρα για αλλάγή σε ιδιώκτητο δίκτυο, θα φύγω με "χίλια".:D
Link to comment
Share on other sites

Άρα όλοι καταλήγουμε στο να κάνουμε υπομονή (δεν έχουμε και τπτ άλλο να κάνουμε...)

 

Περισσότερα στα επισημασμένα θέματα.Ας μην ανοίγουμε νέο θέμα για ψύλλου πήδημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το προβλημα εχει ως εξης: μεχρι και τον σεπτεμβριο ειχα 768 απο τον οτε. λιγο μετα απο την αναβαθμηση, καθε μερα στις 5,30 κοβωταν η γραμμη! Και παλιτο ιδιο. Αυτο γινοταν για 1 μηνα περιπου ωσπου τον εκοψα τελειως και πηγα στην Vivodi. μετα απο 3 μηνες και απειρα τηλεφωνα ηρθαν την περασμενη παρασκευη αλλα και παλι μολις πηγε 5,30 η γραμμη κοπηκε! και δ φτανει μονο αυτο, δ εχω ουτε σταθερο γιατι ολα περνανε σε ενα modem! Μεχρι και στο χαλανδρι πηγα στα κεντρικα αλλα δ βρηκα ακρη! (θα ξαναπαω δευτερα) Τωρα εχει κοπει απο εχθες και μεχρι τωρα τπτ! (ειμαι σε αλλο η/υ).

 

Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω και αν ξερει καποιος τι μπορει να φταιει? παιζει να ειναι το καλωδιο? Παρακαλω βοηθεια!!!!!!!!!!

 

Υ.Γ. εχω telefonet 1024 και ειχα κανει αιτηση για καλωδιακη. Μολις ηρθαν για την εγκατασταση μου εφεραν τον εξοπλισμο την cable και εχω 1024! Η δικαι ολογια ηταν οτι η γραμμη μου φτανει μεχρι 3,5 mbps...οπου η καλωδιακη δ μπορει να δουλεψει! (θελει 4+):mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Το Hello-Hello τώρα πια είναι και για υπεραστικά .

Η χρέωση όμως δεν είναι αστική ΟΤΕ ( είναι 0,0387 δηλαδή 25 % ακριβώτερη από αστικό ΟΤΕ. Γιαυτο αναφέρεταισ στην σελίδα ως αστική χρέωση algonet και όχι αστική χρέωση ΟΤΕ. Υπάρχει ακόμα και το http://www.viva.gr

Για πραγματική αστική χρέωση προτείνω τηλεφωνία HOL με ή χωρίς Προεπιλογή . χρέωση 10% λιγώτερη από τον ΟΤΕ άστική χρέωση σε όλη την Ελλάδα ( 0.0284 ) και χρέωση ανα δευτερόλεπτο ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ δευτερόλεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο μια αναζητηση που εκανα στο forum δεν καταλαβα αν μπορεις να κανεις προωθηση κλησης οταν εχεις εναλλακτικο παροχο. Εγω παντως που δοκιμασα μου βγαζει μηνυμα του ΟΤΕ οτι η υπηρεσια δεν καταχωρηθηκε.

 

Aναλογως με την εταιρια παει...αλλες υποστηριζουν εκτροπη και αλλες οχι :O

Link to comment
Share on other sites

Ή βάζεις cableTV από Vivodi, και εκτός του dsl internet (θεωρητική ταχύτητα έως 20mbit, πραγματική ταχύτητα για μια γραμμή που δεν είναι σκ@τά απο άποψη ποιότητας, 7-10mbits) και της ψηφιακής τηλεόρασης, έχεις 2 τηλεφωνικά νούμερα και δωρεάν όλες τις αστικές/υπεραστικές κλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

fisika den prolaveneis na metafereis tin ADSL sindesi ase pou einai akrivo to kostos metaforas .EPipleon to Apketo tou diodos den prosferetai se allo nomo ektos tou panepistimiou ( ekseresi an eisai metaptixiakos tote mporeis na to vbaleis opoudipote stin Ellada!).

Sorry gia ta Greeklish Vriskome gia 3 meres ektos elladas

Link to comment
Share on other sites

fisika den prolaveneis na metafereis tin ADSL sindesi ase pou einai akrivo to kostos metaforas .EPipleon to Apketo tou diodos den prosferetai se allo nomo ektos tou panepistimiou ( ekseresi an eisai metaptixiakos tote mporeis na to vbaleis opoudipote stin Ellada!).

Sorry gia ta Greeklish Vriskome gia 3 meres ektos elladas

 

Η αλήθεια είναι ότι θα αργήσει να σου μεταφερθεί.Άρα έτσι και αλλιώς, δεν σε συμφέρει καθόλου για μεταφορά σύνδεσης.Κάνε την δουλεία σου με την απλή dial-up...:D

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ TELLBOX Κ ΣΥΝΔΕΣΑ 1 ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΤΗΛ.

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:

ΕΝΩ ΤΟ Χ-LITE 3.00 ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΛΗΣΗΣ, ΟΣΤΟΣΩ ΔΕΝ ΚΥΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΗΘΗ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ.

ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝΚΛΗΣΗ ΜΕ ΤΟ MOUSE (X-LITE) ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΙΛΩ Κ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ Κ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ

ΕΧΕΤΕ ΥΠ'ΟΨΙ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ?

ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΤΕΚ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σύνδεση conn-x 768 και την εγκατέστησα σε δίκτυο μόνο στο δεύτερο pc, όχι στο σέρβερ. Έχω το ρούτερ thomson 536i v6. Σε παλαιότεrη σύνδεση ondsl με μοντεμ sagem εμφανιζόταν στην επιφάνεια εργασίας το ένα εικονίδιο στο οποίο πατούσα σύνδεση (μοιάζει με αυτό της dial up) ενώ στο conn-x δε μου εμφανίστηκε κάτι τέτοιο και με το που μπαίνει στα windows xp είναι συνδεδεμένο..Έτσι είναι ή πρέπει να κάνω κάτι για να εμφανιστεί;Επίσης σε αυτό το ρουτερ έχει κουμπί on/off ενώ στο μοντεμ sagem οχι..
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σύνδεση conn-x 768 και την εγκατέστησα σε δίκτυο μόνο στο δεύτερο pc, όχι στο σέρβερ. Έχω το ρούτερ thomson 536i v6. Σε παλαιότεrη σύνδεση ondsl με μοντεμ sagem εμφανιζόταν στην επιφάνεια εργασίας το ένα εικονίδιο στο οποίο πατούσα σύνδεση (μοιάζει με αυτό της dial up) ενώ στο conn-x δε μου εμφανίστηκε κάτι τέτοιο και με το που μπαίνει στα windows xp είναι συνδεδεμένο..Έτσι είναι ή πρέπει να κάνω κάτι για να εμφανιστεί;Επίσης σε αυτό το ρουτερ έχει κουμπί on/off ενώ στο μοντεμ sagem οχι..

Το Sagem ειναι usb μοντεμ ενω το thomson ειναι ethernet γιαυτο συνδεεται αμεσως.Παντως να ξερεις οτι εχεις καλυτερη αποδοση με ethernet μοντεμ

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερεις οτι εχεις καλυτερη αποδοση με ethernet μοντεμ

 

Αυτό το παρατήρησα γιατι με thomson router στα 768 πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες downloading (περίπου 85~115 kb) ενώ με το sagem maximum 65 kb παρά το ότι είναι 1024 η ταχύτητα.Προτείνεις να αλλάξω το μόντεμ;Να προτιμή΄σω ασύρματο ή κάποιο ρούτερ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παρατήρησα γιατι με thomson router στα 768 πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες downloading (περίπου 85~115 kb) ενώ με το sagem maximum 65 kb παρά το ότι είναι 1024 η ταχύτητα.Προτείνεις να αλλάξω το μόντεμ;Να προτιμή΄σω ασύρματο ή κάποιο ρούτερ;

Καλυτερα με το thomson .Τωρα για το ασυρματο εξαρταται απο το αν το χρειαζεσαι

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έκανα μεταφορά το γραφείο σε νέο κτίριο κ σήμερα μου εγκατέστησαν το netmod στην νεα μου τηλ. σύνδεση. Έβαλα μια γραμμή ISDN με + 2 msn. Δηλαδή θα έχω τρεις αριθμούς. Επειδή δεν καναείχα isdn γραμμη κ είμαι κ άσχετος ήθελα να ρωτήσω τι μου προσφέρουν οι ISDN συσκευές σε σχέση με τις αναλογικές. Έτσι όπως προγραμματιζω να το στήσω θα βάλω στις αναλογικές εξόδους του netmod: στη μία μια αναλογικη απλη συσκευή κ θα ρυθμισω τα 2 νουμερα να χτυπουν εκεί, και στην αλλη αναλογικη εξοδο του netmod το φαξ κ να οδηγουνται εκει οι κλησεις στον τριτο αριθμό.

Έχω να κερδίσω κάτι αν βάλω isdn συσκευή για τα δυο νουμερα που θα χρησιμοποιώ για ομιλία?

 

Κ κάτι άλλο... θα ήθελα όταν μιλάω κ έχω κ άλλη κλήση ομιλίας να μου εμφανίζεται στην οθόνη στη συσκευής ο αριθμός που καλεί κ να μπορώ με καποιο πλήκτο της συσκευης να βαζω σε αναμονη τον πρωτο κ να απαντω στη νεα κληση. Αυτο γίνεται με αναλογική τηλ. συσκευη?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...