Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον λογαριασμό που ήρθε έχει χρεωμένα 2 πάγια..Εκτός του παγίου της isdn γραμμής έχει 1)Ondsl home 6 € και 2)Adsl OTE 6μηνη προσφορά conn-x 25 €.

 

Εγω είχα κάνει σύνδεση αορίστου χρόνου 768 και όχι κάποιο πακέτα με προσφορά όπως φαίνεται στο λογαριασμό..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Είδα στο http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10008375

 

ότι λέει οι κάρτες που είναι για ιντερνετ έχουν και dsl 512!Δηλαδή πληρώνω και έχω τόσες ώρες που λέει η κάρτα dsl;Στο λογαριασμό πλήρωνω τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες.

Αυτή την στιγμή έχω OTEnet ondsl kit 2mbps το οποίο ισχύει για 12 μήνες όπως όλοι γνωπίζουμε.. Είδα στο νετ για τα 24mbps της forthnet

αλλά δυστυχώς στην Κέρκυρα δεν έχουμε ακόμα το ιδιόκτητο δίκτυο της.. Σύμφωνα με το site της forthnet απο 16/12/2007 θα έχουμε την δυνατότητα να απολαύσουμε τα 24mbps..

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αίτηση στην forthnet και να έχω τα 24mbps παρόλο που ακόμα εχω την ΟΤΕνετ και να 2λποπληρώνω..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

πρώτων : αφου δεν είσαι στο ιδιόκτητο δεν μπορείς να εχεις 24mb αλλα μονο 1mb (24mb μετα της 16/12/2007)

δεύτερων: ΔΕΝ λειτουργούν 2 dsl μαζι , οταν ενεργοποιηθεί η forthnet θα κοπεί η ΟΤΕνετ

(αλλα θα πληρώσεις την οποια διαφορά προκύπτει απο την σύμβαση με οτενετ)

 

πόσοι μήνες μείνανε με οτενετ?

 

edit: μπα στης 16/12/2007 θα αλλάξει και θα γινει 30/01/2008 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επισης αμα 16/12/2007 εχει ιδιοκτητο η Forthnet στην Κερκυρα, να μου τρυπησεις τη μυτη!!!

Στις 15/12/2007 η ημερομηνια θα αλαξει!!!!!!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις, αρκεί να έχεις ήδη πρόσβαση dsl μέσω ΟΤΕ.

Διαρκεί όσο λέει η κάρτα, και όχι δεν πληρώνεις τίποτα άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον stamatis3133. MHN κάνεις αίτηση ακόμα, καλύτερα να περιμένεις μέχρι να αλλάξει ο χρόνος, και βλέπεις..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα αν έχει ήδη πρόσβαση dsl, τι να την κάνει την κάρτα; Μήπως απευθύνεται σ' αυτούς που είχαν σύνδεση dsl και τη διέκοψαν;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

πρώτων : αφου δεν είσαι στο ιδιόκτητο δεν μπορείς να εχεις 24mb αλλα μονο 1mb (24mb μετα της 16/12/2007)

δεύτερων: ΔΕΝ λειτουργούν 2 dsl μαζι , οταν ενεργοποιηθεί η forthnet θα κοπεί η ΟΤΕνετ

(αλλα θα πληρώσεις την οποια διαφορά προκύπτει απο την σύμβαση με οτενετ)

 

πόσοι μήνες μείνανε με οτενετ?

 

edit: μπα στης 16/12/2007 θα αλλάξει και θα γινει 30/01/2008 :lol:

 

Δηλαδή αμα είναι θα πληρώσω το κόστος των μηνών που έμειναν όλο μαζί.. σωστά??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αμα είναι θα πληρώσω το κόστος των μηνών που έμειναν όλο μαζί.. σωστά??

 

ΝΑΙ αλλα θα εχεις 1 μβ και θΑ γινει 24μβ μετα της 16/12/2007

αρα μάλλον καλα ειναι να μείνεις στα 2 μβ μέχρι τελος 2007 εκτός αν τελειώνει ποιο μπροστά η οτενετ !

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ αλλα θα εχεις 1 μβ και θΑ γινει 24μβ μετα της 16/12/2007

αρα μάλλον καλα ειναι να μείνεις στα 2 μβ μέχρι τελος 2007 εκτός αν τελειώνει ποιο μπροστά η οτενετ !

 

Μπα.. η ΟΤΕνετ αργεί να τελειώσει.. Εννοείται πως θα μείνω στα 2ΜΒ μέχρι να έρθει το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet εδώ κέρκυρα.. Απλά ήθελα να ξέρω τι γίνεται σε μία περίπτωση σαν τη δική μου :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες ποτέ dsl σε αυτή τη γραμμή, δηλαδή δεν υπάρχει σήμα ADSL, όχι δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια με πηρανε σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν για την cosmoline

 

1) κοβουνε το παγιο του οτε

 

2)με 15 ευρω παγιο δινουνε 5 ωρες ομιλιας προς σταθερα κινητα

 

ρωτησα για το adsl και μου ειπανε οτι αυτο συνεχιζει κανονικα , μεσα απο την δικη τους γραμμη

 

το εχει βαλει κανενας το πακετο?? δεν εχω ωρα να το πολυψαξω..αξιζει ??

Link to comment
Share on other sites

παιδια με πηρανε σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν για την cosmoline

 

1) κοβουνε το παγιο του οτε

 

2)με 15 ευρω παγιο δινουνε 5 ωρες ομιλιας προς σταθερα κινητα

 

ρωτησα για το adsl και μου ειπανε οτι αυτο συνεχιζει κανονικα , μεσα απο την δικη τους γραμμη

 

το εχει βαλει κανενας το πακετο?? δεν εχω ωρα να το πολυψαξω..αξιζει ??

 

Χωρίς πάγιο ΟΤΕ στη Λάρισα;

 

Λίγο σύκολο το κόβω. Το δεύτερο ισχύει και μέσα από τον ΟΤΕ (cosmoline 300)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,βοηθήστε με!Ήμουν το μεσημέρι στο νετ με adsl,και η αδερφή μου πήρε τηλέφωνο κάπου και κόπηκε η σύνδεση,κι από τότε μου βγάζει ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίθηκε.Αυτή τη στιγμή είμαι με μια 56kb.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ σας παρακαλώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρε παιδιά,

 

Έχω φρικάρει αυτήν την στιγμή... Ήρθε λογαριασμός HOL στο όνομα της μανας μου, με εντελώς άκυρα στοιχεία... ΔΟΥ Αλεξανδρούπολης... Πολη Έδρας: Υμαθία...

 

Κ έχει μέσα πάγια απο 1/3/07 μέχρι 31/8/07. Θα πάρω αυριο το πρωί τηλέφωνο να τους κράξω, αλλα απο πού κι ως πού στέλνουν λογαριασμό χωρίς να έχουμε συνδρομή... Ε ρε κράξιμο που θα πεσείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...........

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα τα προβλήματα και τα παράπονα για τις «εταιρίες» παροχής ευρυζωνικών συνδέσεων αλλά πίστευα ότι δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα.

 

Μέχρι που έτυχε σε εμένα.

 

Παρασκευή απόγευμα, 21-09-2007 και ενώ τριγυρίζω στο διαδίκτυο, κόβεται η γραμμή. Μπαίνω στο κοντρόλ πάνελ της σύνδεσης, «λαιν ντάουν» μου έγραφε. Τι έγινε ρε παιδάκι μου.

Κοιτάω γύρω μου μήπως κάποιο παιδί τράβηξε κανένα καλώδιο, τίποτα. Άλλωστε ήμουν μόνος στο σπίτι, ποιος να τραβήξει το καλώδιο.

 

Τι κάνουμε τώρα; Μα το αυτονόητο. Τηλεφωνούμε στην Φόρθνετ. Σκέφτηκα ότι θα δυσκολευτώ μια και ήταν Παρασκευή απόγευμα αλλά δεν πτοήθηκα.

Ξεκίνησα και τηλεφωνούσα στα 211-1009000 και 801-1009000. Είμαι φύση επίμονος και μέτα τις πρώτες προσπάθειες όπου οι γραμμές μιλούσαν συνεχώς (μπράβο κόσμο που έχει η Φόρθνετ!) συνέχισα τις προσπάθειες την επόμενη μέρα.

Για ψώνια πήγα, τηλέφωνο έπερνα. Για καφέ πήγα, ξανά τηλέφωνο εγώ. Επίμονος σας λέω.

 

Η γραμμή βέβαια «λαιν ντάουν»

 

Πέρασε το Σάββατο, «λαιν ντάουν»

Πέρασε η Κυριακή, «λαιν ντάουν»

Ήρθε η Δευτέρα, καλή εβδομάδα σας εύχομαι αλλά «λάιν ντάουν»

 

Εγώ εκεί, επίμονος, τηλέφωνα στην Φόρθνετ. Όσο μιλήσατε εσείς μαζί τους άλλο τόσο μίλησα και εγώ.

Άσε που τα τραγούδια της αναμονής δεν είναι και τίποτα της προκοπής. Χάθηκε ενας Χατζηγιάννης, ενας Ρέμμος, ενας Τερζής βρε παιδιά.

 

Δευτέρα βράδυ , τα νεύρα τεντωμένα και ακόμα είμαι στην αναμονή. Κανείς δεν ξέρει ότι έχω πρόβλημα, ούτε μπορώ να ενημερώ για το πρόβλημα.

Και εκείνη η γραμμή, εκεί, επίμονα, «λαιν ντάουν». Τα «νταμπλ πλει» τους μάραναν.

 

Και ξαφνικά, μια ιδέα. Στην Πάτρα υπάρχει γραφείο της Φόρθνετ με τεχνικούς, θα τους επισκεφτώ για να γνωστοποιήσω το πρόβλημα μου. Γιατί ακόμα κανείς δεν ξέρει ότι έχω πρόβλημα. Στην Φόρθνετ δεν το ξέρουν δηλ., όλοι οι άλλοι, φίλοι και γνωστοί το έχουν μάθει.

 

Τρίτη πρωί πάω στο γραφείο, βρίσκω τους τεχνικούς, τους ενημερώνω και μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στην Αθήνα. Μα αυτό κάνω καλοί μου άνθρωποι εδώ και 4 μέρες, είμαι συνέχεια στην αναμονή. Και η γραμμή «λαιν ντάουν». Μετά από επιμονή μου, βρήκαν μια «άκρη» στην Αθήνα και μέσα σε 10 λεπτά με πήραν τηλέφωνο. Τους ενημέρωσα για το πρόβλημα και μου απάντησαν το γνωστό «είναι πρόβλημα του ΟΤΕ». Μα καλέ μου πως το ξέρεις, το βλέπεις κάπου, μήπως είναι δικό σας πρόβλημα; Ήταν σίγουρος για την απάντηση του. Το «ενθαρυντικό» ήταν ότι σε 2-3 εργάσιμες μέρες το το πρόβλημα, μάλλον, θα έχει λυθεί.

 

Μέχρι σήμερα το πρωί δεν είχε λυθεί τίποτα. Πήρα λοιπόν,τον φίλο μου στο ΟΤΕ Πάτρας, τον ενημέρωσα για το πρόβλημα, έψαξαν να βρούν τι γίνεται και ήρθε τεχνικός στο σπίτι μου όπου λύσαμε και το πρόβλημα.

 

Επίλογος: Προς Φόρθνετ,

 

Τι τα θέλετε τα «νταμπλ πλει» όταν δεν μπορείτε να παρέχετε υποστήριξη; Τι τα προσφέρετε; Η χώρα μας είναι ένα πολύ μικρό χωριό. Όλα μαθαίνονται. Και καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα. Και να σκεφτείτε ότι είμαι συνδρομητής από το 2001, πάρα πολύ ικανοποιημένος αλλά τώρα θα με χάσουν. Σε 2 μήνες λήγει η συνδρομή μου και θα πάω κατά ΟΤΕ μεριά. Άλλωστε εχω φίλο και ξέρω που βρίσκονται τα γραφεία τους και οι εγκαταστάσεις τους. Ότι και να γίνει, θα μπορώ να έρθω σε επαφή με κάποιον και όχι να είμαι 5 μέρες στην αναμονή.

 

Δεν ξέρω γιατί αυτός ο κατήφορος, διαβάζω και άλλους που έχουν προβλήματα. Όμως με το να είναι συνέχεια κατελειμένες οι γραμμές, χάνουν λεφτά. Όχι μόνο από εμένα που εχω πρόβλημα αλλά και από «πελάτες» που θέλουν να κάνουν συνδέσεις. Δεν μπορούν να βρουν κανένα, «όλες οι γραμμές είναι κατελειμένες, βρίσκεστε σε γραμμή προτεραιότητας». Και μετά τίποτα.

 

Κρίμα γιατί προ ελεύσεως «νταμπλ πλέι» ήταν εξαιρετικοί σε εξυπηρέτηση και υποστήριξη των πελατών τους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έφταιγε ούτε ο ένας ούτε ο άλλος.

 

Είχε φύγει το ενα καλωδιάκι μέσα στην μπρίζα του τηλεφώνου:mad:

Link to comment
Share on other sites

Kαι μας έστειλες και είσαι 100% λάθος.

Τι σου φταίει η Forthnet που εσένα σου βγήκε το καλώδιο ?

Υμαρτον.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...